WOENSDAG 12 JUL11933 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Economisch rentie te IV Het zou voor den tijdgenoot van heden Belangwekkend zijn om reeds te kunnen we ten hoe over een kwarteeuw zal worden gc- oordeeeld over het verloop van de zoo pom peus aangekondigde Economische Wereld conferentie te Londen. Belangwekkend voor al daarom, omdat wij dan reeds thans zou den weten in hoeverre de schijnbare voort zetting van de conferentie inderdaad iets reëels in zich zal bevatten. Het is een week van heftige beroering ge weest in de Londensche kringen. Bij de in siders echter geen week van onverwachte verrassing. Wat zich in de laatste dagen te Londen heeft voltrokken, was_ te voorzien vanaf het oogenblik, dat president Roose velt, uitsluitend uit overwegingen van bin- nenlandsche politiek, zijn steun ontzegde aan het accoord, dat de Amerikaansche dele gatie inzake de geldstabilisatie met de an dere landen had gesloten en Minister Huil zijn officieel voorstel van 10 pCt. verlaging der tariefrechten tot een persoonlijke sug gestie moest degradeerem. Weliswaar heeft men aanvankelijk Roosevelt's houding niet al te zeer ernstig genomen; kenners van den toestand waren daartoe geneigd, in verband met de waarlijk niet consequente lijn, die door den Amerikaansohen president van het begin zijner ambtsaanvaarding is gevolgd. Maar terecht hebben de z.g.n. goudlanden 'dw.z de landen met den gouden standaard, waarbij het kleine Nederland en het even kleine Zwitserland, die hun munteenheid nog ongeschonden hebben bewaard, voorop staan, maar gesteund worden door Frankrijk en Duitschland, die heiden eveneens op de goudpariteit zijn ingesteld ingezien, dat 'de conferentie slechts kon verliezen door on- 'duldeUjkiheid op dit punt en slechts kon win nen door voldoende duidelijkheid- Zij hebben gedaan datgene wat President Roosevelt, vermoedelijk overtuigd van de almacht der Vereenigde Staten, niet zal hebben verwacht: Zij hebben wat men zonder bezwaar kan noemen een vreedzaam ultimatum gesteld. Zij hebben aan Amerika duidelijk gemaakt, idat zij wilden weten, waar men te Londen 'Op het gebeid der stabilisatie aan toe was; p] hebben, eooals dat in het Hollandsch heet haring af kuit willen zien, en tot s Wereldconfe- Londen Amerika een uitnoodiging gericht, die niet met de een of andere vaagheid kan worden beantwoord. De eenheid van opvatting tus- schen de goudlanden, waarbij onze Minister- President, de heer Colijn, een belangrijke en overwegende rol heeft gespeeld, beloofde al les goeds. Nog sterker scheen die belofte toen overeenstemming werd bereikt eerst met Engeland en daarna met andere voor name deelnemers aan de conferentie, ook uit den kring der kleine Entente. Zelfs bleek de Amerikaansche delegatie der conferentie niet lijnrecht tegenover de denkbeelden der goud landen te staan, al aanvaarde zij niets, wijs geworden door hetgeen pas tevoren was ge schied. Het woord was zoodoende aan Roose velt en aan hem alleen, en met al het aplomb, dat hem van den aanvang eigen is geweest, heeft deze de eischen der goudlan den verworpen, ze zelfs bestreden in termen, die bij een enkel punt nauwelijks meer hoffe lijk kunnen worden genoemd. Het eigenaardige van de zaak is, dat in zooverre de conferentie te Londen eenigs- zins van de gebruikelijke premisse is afge weken, dat zij toch aspecten biedt buiten het monetaire vraagstuk om. Het is volko men waar, dat, zooals van den aanvang af is voorop gesteld, de stabilisatie over het to be or not to be van de conferentie be slist, althans over de groote lijnen van haar werkzaamheid. Maar, mocht de monetaire Commissie en mochten haar sub-commis- siën dezen invloed ondervinden de Econo mische Commissie kon althans iets doen. Natuurlijk kon zij het groote punt van haar taak, d.w.2. de eventueele verlaging der ta rieven, niet bespreken, zelfs niet entamee- ren zonder dat in de monetaire kwesties licht was gebracht. Maar zij kon daarnaast werk aanvatten ,dat zeker niet zonder be lang is en dat in het bijzonder ligt op het gebied der productie van de voornaamste ar tikelen, waarvan wij hier slechts noemen graan en suiker, terwijl andere vermoedelijk zullen volgen. Nog daargelaten dat de alge- meene beraadslagingen dezer Economische Commissie niet van belang zijn ontbloot de onderhandelingen, die op het 6tuk der productie zijn aangevangen, hebben bepaalde resultaten opgeleverd, die het de moeite waard is te vervolledigen. Meer en meer komt thans naar voren hoe gebiekkig de voorbereiding der conferentie geweest is; hoe zoowel van Engelsche als Amerikaansche zijde het bijeenroepen op een bepaalden datum is doorgedreven, ten einde schijnbaar een daad te verrichten, die echter thans meer kwaad dan goed heeft ge daan. Slecht voorbereid in dezen zin, dat men de vraagstukken, die eventueel behan deld zouden worden, meer dan voldoende had bestudeerd; papier was er genoeg ge bruikt. Maar men kende elkanders gevoelens niet; men wist niet, waarover het zou gaan; men stond geheel vreemd en onvoorbereid tegenover elkander. Tot een breuk is het gelukkig niet geko men. Dat is gelukkig te achten voor Eurqpa, maar ook voor Amerika. Want wij leven nu eenmaal in een tijd, dat de crediteur wel willend bdhoort te zijn tegenover den debi teur, wijl daarin zijn eenigen kans gelegen is om nog iets te krijgen! Amerika is de cre diteur van een aantal Europeesche landen, en langzamerhand zullen deze wel zijn gaan inzien, dat zij er met vriendelijkheden te genover Amerika niet komen. Nog kort ge leden is er van deskundige zijde op gewezen hoe bedenkelijk Amerika zich op een hel lend vlak bevindt. De Staatsfinanciën wor den door een reeks van maatregelen, gelijk Roosevelt heeft genomen, zij het ook met aanvankelijk schijnbaar succes, ontwricht. Het is alles heel mooi en wel om van een revolutie der economie te spreken, maar zelfs een revolutie voltrekt zich in den re gel langzaam en geleidelijk. Haar werking te verhaasten heeft tot dusver nog nooit eenig voordeel gebracht. Amerika wenscht deze verhaasting, en men zal moeten afwach ten, en wellioht geen eens zoo heel lang, waartoe dit zal moeten leiden. De Economische Conferentie is dus niet uiteengegaan; zij wordt voortgezet; zij wordt zelfs niet verdaagd, hetgeen met uiteengaan zou hebben gelijk gestaan. Terwijl het bu reau vastbesloten is aldus heet het in de officieele bekendmaking, de werkzaamheden der conferentie in een zoo groot mogelijk bestek en zoo snel mogelijk voort te zetten, en terwijl op grond van de omstandigheden, welke zich onlangs hebben voorgedaan, de gouden-standaard landen zich verplicht ach ten te verklaren, dat het hun voorloopig niet mogelijk is deel te nemen aan eenigerlei be spreking van monetaire aangelegenheden, is het bureau met algemeene stemmen overeen gekomen: L dat elk der subcommissies zal worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk bijeen te komen voor het opstellen van een lijst van die aangelegenheden, welke onder deze om standigheden met kans op succes verder kun nen worden behandeld; 2. dat voor zoover de rapporten dezer sub commissies zijn ontvangen, het bureau on nieuw zal bijeenkomen teneinde met betrek king tot de verdere regeling voorstellen te doen, die aan de conferentie in pléno ten behoeve van haar verdere werkzaamheden zullen worden voorgelegd. Daartoe zal het Bureau Maandag a.s. vergaderen en uit de dan te nemen besluiten zal men kunnen opmaken of en zoo ja welke verwachtingen nog van een economische conferentie mogen worden gekoesterd. Het is natuurlijk geen toeval, dat in somirtige commentaren te Berlijn de Amerikaansche houding verdedi ging vindt; geen toeval, omdat er Duitsch land op het oogenblik veel aan gelegen kan zijn om Amerika in de kaart te spelen, maar ook, omdat Duitschland met zijn Transfer- moratorium zich in een toestand bevindt, waarin het, overigens ongegronde, aanlei ding meent te hebben zich over andere lan den te beklagen. Dat Nederland liet te Ber lijn een weinig moet ontgelden, oöh, waarom niet? Er is dus nog met zekerheid niets te zeg gen. Maar wel is vast te stellen, dat de vertegenwoordigers, die Nederland ter Eco nomische Wereldconferentie heeft gezonden, het belang van ons land, dat hier met een gezonde toepassing van gezonde economische beginselen samengaat, uitstekend hebben verstaan. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat, waar het hier niet geldt een wereldkam pioenschap, dat is behaald, de groote me nigte zich voor de terugkomst uit Londen van de gedelegeerden, die daar voor Neder land zulk voortreffelijk werk hebben ge WEEK-END- EN ZOMER VERBLIJVEN LANDHUIZEN DIRECTIEKETEN, ENZ. HAHBO HOUTBOUW HARDINXVELD Telefoon il VRAAGT PROSPECTUS! daan, niet interesseert. Begreep men de be- teekenis dezer dingen beter, wel, dan zou een demonstratie bij de terugkomst van onze delegatie aan het buitenland ongetwijfeld kunnen toonen dat, in groote massa de Ne- derlansche openbare meening achter haar Regeering en haar leiders staat. BINNENLAND. KOLENVERVOER IN Z.-LIMBURG BELANGRIJKE VRACHTVERLAGING? Naar de „Limh. Koerier" meedeelt, is er een accoord getroffen tusschen de Directie van de Ned. Spoorwegen en de Directies der mijnen, speciaal van de Oranje Nassau- mijnen voor het vervoer van steenkolen per spoor naar de in aanleg zijnde haven te Born. Dit accoord zou thans definitief zijn tol stand gekomen. De Directie der spoorwegen heeft zich zeer tegemoetkomend betoond met het gevolg, dat een aanzienlijke verlaging der vracht prijzen voor het kolenvervoer naar Bom in de naaste toekomst te verwachten is. De spoorwegen zijn in overleg getreden met het departement van Waterstaat om de werken aan het Julianakanaal bij Born zoo vee] mogelijk te bespoedigen, zoodat de nieuwe overeenkomst spoedig practisch ef fect zal kunnen sorteeren. Het blad wendde zich tot de Directie der Oranje Nassaumijnen met het verzoek om dit bericht te willen bevestigen. Zij wenschte zich echter op het oogenblik niet over de zaak uit te laten. Wanneer het bovenstaande echter juist is, dan is het waarschijnlijk, dat de ver bindingslijnen van de O.N.-mijnen met den eigen spoorweg der Staatsmijnen van Nuth naar Stein, niet zuten worden tot stand ge bracht HET BEZOEK VAN PRINS NICOLAAS NADERE BIJZONDERHEDEN In aansluiting aan hetgeen reeds werd ge meld omtrent het bezoek van Prins Nico- laas van Roemenië ter bestudeering van de burgerlijke en militaire luchtvaart van ons land kan nog het volgende worden mede gedeeld: Z. K. H. wordt vergezeld door kolonel Stoïcesco, adjudant van den Koning van Roemenië, kapitein-ingenieur Nicolau en kapitein Opris en komt heden (Woensdag middag) te ongeveer vijf uur met zijn vlieg tuig, type Set, gemerkt CVNIC, bestuurd door kapitein Opris, te Schiphol aan. Na bezichtiging van het vliegtuig der K.L.M., dat den volgenden dag naar Ned.- Indië vertrekt, begeeft de prins zich naar Den Haag, weer Z.K.H. in hotel Des Indes zijn intrek neemt Des avonds geeft de zaak gelastigde van Roemenië in dit hotel een gastmaal ter eere van Z.K.H. Prins Nicolaas Donderdag 13 Juli des voormiddags wordt een boottocht gemaakt door de havens van Rotterdam, wraarna het luchtvaartterrein Waalhaven wordt bezichtigd. Z.K.H. gebruikt 't noenmaal ten Paleize in het Noordeinde. Des namiddags wordt een bezoek gebracht aan de Nederiandsche Vliegtuigenfabriek en aan den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart te Amsterdam. Des avonds wordt in het Palace-Hotel te Scheveningen een gast maaltijd gehouden, waarvan de minister van Buitenlandsche Zaken gastheer is. Vrijdag 14 Juli bezoekt de prins de lucht- vaartafdeelingen te Soesterberg, waar het noenmaal wordt gebruikt. Vandaar begeeft Z.K.H. zich per Nederlandsch militair vlieg tuig naar het Vliegkamp „De Kooy" ten einde het watervliegkamp der Marine „De Mok" op Texel te bezichtigen. Eveneens per vliegtuig reist de prins terug naar Schip hol, vanwaar Z.K.H. na bezichtiging van. eenige inrichtingen op dit terrein met zijn (vliegtuig CVNIC te ongeveer half zeven (vertrekt met bestemming naar Parijs. CHR.-HIST. JONGERENGROEP 40MERBIJEENK0MST AFD. Z.-HOLLAND Door de Provinciale Commissie (Prov. Be stuur voor Zuid-Holland) is, zooals gewoon lijk, een zomerbij eenkomst georganiseerd. Deze bijeenkomst zal a.s. Zaterdag worden gehouden te Loosduinen op „Ockenburg" waar spreken zal de heer J. J. van Leeuwen, hoofd eener school te Nootdorp. In de avondvergadering welke plaats vindt in zaal „Varia" (Hotel „De Roskam") aan de Emmastraat te Loosduinen, zal de heer Mr. A. Wensing, van Haarlem, een referaat houden over „Het Parlementaire Stelsel". Na afloop hiervan heeft een gezellig sa menzijn plaats. De Londensche brandioeer houdt een groote bluschroefening Duitsche pioniersoefeningen nabij Swinemünde

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5