SCHOOL-EN KERKMEUBELEN SHJLSBSÜUH onderzoek IR DUITSCHLAND ZATERDAG 8 JUL11933 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. Dr. H. J. OLTHUIS Dr. H. J. Olthuis, predikant der Ned. Hen*. Gemeente te Rotterdam, mocht gister herden ken, dat hy 25 jaar geleden (Dinsdag 7 Juli 190S) aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde op proefschrift: De dooppraktijk der Geref. Kerken in Nederland (15681816). Ge boren 4 September 1875 te Elburg, diende Dr. Olthuis achtereenvolgens de Ned. Herv. Gem. te Otterloo en te Harmeien, om 12 Juni 1910 te Rotterdam (vac.-Dr. P. J. Kromsigt) in trede te doen. EEN ONGEVRAAGD ONTSLAG De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Sneek heeft met 9 tegen S stemmen besloten het besluit in te trekken, in 1928 genomen, Waarbij dra. C. Elink Schuurmans aan den eenigen Vrijzinnigen predikant daar ter stede als hulpkracht werd toegevoegd voor rekening yan de Kerk. Als gevolg van dit besluit wordt de juffrouw Imet ingang van 1 April 1934 ongevraagd ont- clag verleend. kerkelijke hoofdelijke omslag ooals destijds is gemeld werden aan de Kerk Voogdij der Ned. Herv. Gemeente te Heeren veen door den ontvanger der Registratie en Domeinen twee boeten elk van 100 gulden opgelegd wegens het afgeven van ongeze gelde kwitanties voor betaalden hoofdelijken omslag betreffende bedragen boven 10 gulden. Omdat Kerkvoogden op grond van vroeger verkregen inlichtingen van meening waren, 'dat bedoelde kwijtingen ongezegeld mochten zijn, hebben zij in dezen de beslissing van den Minister gevraagd. Het antwoord van den Minister van Finan ciën is thans ingekomen en luidt, dat kwitan ties wegens betaalden kerkelijken omslag van bedragen boven 10 gulden, gezegeld moeten zijn. DE CENTRAAL BOND VOOR INWENDIGE ZENDING Onlangs vergaderden achtereenvolgens de aangesloten instellingen, het bestuur en het hoofdbestuur van den Centraal Bond teneinde te voorzien in de penningmeestersvacature. Door den heer L. J. van Wijk, welke by ont stentenis van voorzitter en vice-voorzitter de vergaderingen leidde, werd den scheidenden penningmeester, den heer Van Lynden van Honstwaerde in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor al hetgeen hij in het belang van den Bond heeft gedaan en de nieuwe penning meester Mr G. P. Haspels, die 1 September zijn functie hoopt te aanvaarden, geïnstal leerd. In de vergadering van het hoofdbestuur werd nog uitvoerig gesproken over eenige wij zigingen aan te brengen in de statuten en het huishoudelijk reglement, die voornamelijk ten doel hebben het bestuursapparaat van den Bond te vereenvoudigen. Het ligt in de bedoe ling de voorgenomen wijzigingen in het na jaar aan het oordeel van de ledenvergadering te onderwerpen. Tenslotte kan met dankbaarheid melding worden gemaakt van een belangrijke schenking Van Prof. Dr. C. van Gelderen, te Amsterdam, aan het Bybelsch Museum, bestaande in een herbarium van palestijnsche Uit het kerkelijk leven te Berlijn DE KERKELIJKE INZEGENING VAN 47 ECHTPAREN Onze Duitsche correspondent schrijft: Van kerkelijke zijde ontving ik het vol gende bericht, hetwelk typeerend is voor de nieuwe verhouding tusschen staat en kerk: Zondag worden in de Lazarus-Kerk in de Roniintenstraat gelijktijdig vijftig huwelijks paren ingezegend. Zij verzamelen zich tegen 11 uur in het voorportaal van de kerk. De mannen, die allen lid zijn van de NSDAP en tevens tot de geloofsibeweging der Duitsche Christenen behooren, verschij nen in bruine uniform. De optocht der bruidsparen naar de kerk wordt voorafge gaan door vaandeldragers der nationaal-so- cialistisohe partij, welke geleid worden door de predikanten en de ouderlingen der ge meente. Onder de bruidsparen zijtn sommi gen reeds vroeger ambtelijk getrouwd en willen thans nog kerkelijk ingezegend wor den. Na de kerkelijke plechtigheid begeven allen zich met hun gasten naar het Bömih- sche Brauhaus aan de Landsberger Allee. Bij muziek en voordracht zal een gemeen schappelijke bruiloft worden gevierd, waar toe ruim 1000 kaarten zijn uitgegeven. Toen ik ter plaatse verscheen, moest ik vaststellen, dat er slechts 47 paartjes versche nen waren, maar ook zij vormden een origi- neele optocht. Alle bruidjes waren keurig in 't wit met langen sluier, slechts enkele uit spaarzaamheid in donker gewaad. De man en maakten een forschen militairen indruk en hadden natuurlijk hun gala-uniform aan getrokken. Men kan begrijpen, dat de bevol king van Oostelijk Berlijn groote belangstel ling voor deze plechtigheid toonde. Honder den stonden geduldig voor de eenvoudige kerk te wachten, totdat de gewone ochtend dienst was afgeloopem. Van den toren waai den volgens het voorschrift van de Pruisi- De Zomerconferenties van den Zendingsstu dieraad te Lunteren, hoopt men te houden van 24 tot 29 Juli, van 31 Juli tot 5 Augustus, van 7 tot 12 Augustus en van 14 tot 19 Augustus. Het dagleyksch bestuur heeft zich echter af gevraagd of het in verband met de tijdsom standigheden ook raadzaam zou zijn om als nog het aantal der conferenties van 4 op 3 te rug te brengen, daar bij een te gering aantal deelnemers er schade voor de kas zou ontstaan. Een schade, die thans minder nog dan ooit te verantwoorden zou zijn. Besloten werd om nog tot uiterlijk 10 Juli te wachten. Mocht het voldoende aantal deelnemers zich dan niet hebben aangemeld, dan zou een conferenties moeten worden afgelast. Men melde zich dus vooral ten spoedigste aan, uiterlijk 10 Juli (eerste en tweede conferen tie), of uiterlijk 24 Juli (derde en vierde con ferentie) bij het bureau van den Zendingsstu dieraad te Zeist, waar men gratis een prospec tus kan krijgen, dat inlichtingen verschaft over de deelnemingsprijs, logies, e.d.g. en een programma bevat. De sprekers behooren tot verschillende richtingen (Ned. Herv., Geref., Luthersch enz.). Ook is het plan, dat er eenige buiten landers zullen optreden, met name Duit schers. sche regeering, vier vlaggen. De afzetting rondom de kenk werd geregeld door een aan tal .schupo's en S.A.-mannen van de Horst- Wessel-Standarte. De kerk was tot op de laatste plaats bezet door familie, vrienden en kennissen der bruidsparen. De dienst werd w -leid door Ds. Lengming. Hij had tot tekst gekozen: „Seid frohlich in Hoffnung, gedul dig in Trubsal". Hij sprak over het Christe lijk huwelijk en wekte allen op, een Chris telijk leven te leiden in den soberen geest van onzen moeilijken tijd. Tegen vier uur begon de feestmaaltijd in de met bloemen en vlaggen versierde zalen van het Böhmische Brauhaus. Rijksminister Dr. Goebbels was hier met zijn echtgenoote verschenen en werd door allen toegejubeld- Hij werd aan den ingang door twee kinder tjes in 't wit welkom gebeeten en zijn vrouw kreeg fraaie bloemen. Aan tafel voerde Goeb bels het woord en wees op 't nauw contact tusschen kerk en staat. Hij herinnerde aan Mussolini, die sterk gehecht is aan het hui selijk familieleven. Aan het eind van zijn toespraak zeide Goebbels: „In het nieuwe Duitschland is het weer de moeite waard, dat men leeft!". „Wehrkreispfarrer" Müllcr in den Dom In de stampvolle Berlijnsche Dom had een S.S.-afdeelmg zich links en rechts van hei altaar opgesteld, In de liturgie werd niet als gewoonlijk de apostolische geloofsbelij denis, maar die van Nicea voorgelezen. Tot tekst had Ds. Müller gekozen Joh. 6 van vers 60 aan. In de lutherse he vertaling van vers 64 leest men: „Aber es sind etliche un- ter euch, die glauben nicht". Door Ds. Mül ler hoorde men echter voorlezen: „Aber es sind einige unter euch, die kein Gottver- trauen haben". Vanaf den kansel zeide hij: „Wij levenden zijn tot in het diepst van onze ziel sterk verbonden met het eeuwige, omdat wij weten, dat de man, die ons door God is geschonken hiermede werd kanse lier Hitier aangeduid tot wien wij omihoog zien als onzen „Führer", zulk een eenvou dig geloof bezit. Het was niet slechts men- schenwerk, wat wij den laatsten tijd hebben beleefd en voor mij blijft 't een onvergetelijk oogeniblik, toen de „Führer", onmiddellijk nadat hij tot kanselier was benoemd, tot mij zeide: „Mir ist alles wie ein Wunder Got- tes!" Wanneer thans menschen tegenover el kander staan, dan is het begrijpelijk, dat elk zijn eigen opvatting voor de juiste houdt, maar minder begrijpelijk, dat ieder van hen aanspraak maakt op God. Wij kunnen niei zeggen: wat wij willen, dat is Gods wil! Wij kunnen hoogstens voelen, dat wij volgens Zijn wil handelen: wij vertrouwen, dat er iets zal voortkomen uit ons werk, dat stand zal houden voor geruimen tijd". Aan het eind van zijn prediking zeide Ds. Müller: „Ik zou weieens willen weten, hoe- velen er onder ons zijn, die nog in den Bijbel lezen, die, voordat zij gaan slapen, een hal ve minuut stil zijn om te bidden. Waarom lezen we niet meer in dit Boek der Boeken? Omdat we niet meer begrijpen, wat erin ge zegd wordt en ómdat de kerk langen tijd niet den weg gevonden heeft, om tot 't hart der menschen te spreken. Daarom willen wij terug tot den Eeuwige, van Wien wij we ten, dat Hij leeft en willen de taal, welke Hij spreekt, in ons opnemen naar ons voe len en denken". Na afloop van den dienst het Onze Va der en de zegen hadden eveneens een ge- wijzigden tekst stonden buiten honder den menschen met elkaar over den tekst en zijn uitlegging te praten. Men kan zien, dat de gemeente levendig aandeel neemt aan den kerkelijken strijd. De portaaldeur ging open en Müller verscheen in gezel schap van eenige hooge amWenaren uit het min. van eeredienst en vrftnden uit de rijksleiding der Duitsche Christenen, voor afgegaan door de afdeeling der S.S.-man- nen. Met hooggeheven hand beantwoordde hij den Hitler-groet en stapte in een gereed staande auto. Eenige andere godsdienstoefeningen. Hoezeer men de wrijving in het kerkelijk leven moet betreuren, toch heeft zij ook haar goede zijde: plotseling is de belang stelling voor den kerkelijken dienst weer sterker geworden en alle kerken, ook die in het verlaten centrum, werden druk be zocht. Ik noem als voorbeeld de Dreifaltig- keitskirche, vlak achter Hotel Kaiserhof gelegen, waar ITitler woonde, zoolang Hin denburg tijdelijk in het paleis van den kan selier zijn intrek had genomen. In deze kleine kerk, waar ook Hindenburg, wan neer hij te Berlijn vertoeft, geregeld ter kerke gaat, voerde Ds. Baumgarten het woord over de gelijkenis van den vijge boom. Aan de vordering, de vlaggen te ont steken, was door deze gemeente geen ge volg gegeven. Weer een ander beeld bood de Apostel- Paulus-Kirche in Schöneberg, waar Ds. von Rabenau, de leider der „jung-reformatori- sche Bewegung", den dienst leidde. Hier zag men slechts eeen kleine vlag met het hakenkruis, welke echter niet in opdracht van de gemeente was uitgestoken, dus waar schijnlijk tegen haar wil. Bij het begin van den dienst marcheerden vier S.A.-afdeelin- gen de kerk binnen, namen naast het al taar een plaats in, terwijl anderen achter in de kerk gingen zitten. De tekst luidde: „Ich bin der Herr, dein Gott, du solist keine andere Götter neben mir haben I" Hij behandelde het gewetensconflict der geestelijkheid, de moeilijkheden, welke door de benoeming van een kerkelijken commissaris zijn ontstaan en beriep zich op het woord van Paulus: „Ich übe mich zu haben ein unverletztes Gewissen vor Gott und den Menschen!". Daarom kon hij thans geen dankpredikatie houden. Hij sprak ook de aanwezige geuniformde nationaal-socialisten toe: „Jullie weten, dat tegenwoordig ook veel dwang op ons volk wordt uitgeoefend en dat de menschen el kander niet meer vertrouwen. Maar de kerk moet de plaats blijven, waar men schen met elkander zonder dwang of vrees van gedachten kunnen wisselen!". Allen, ook de aanwezige S.A.-mannen, hoorden eerbiedig toe en de dienst werd niet ge stoord. Groote belangstelling genoot ook de avonddienst in de Kaiser-Wilhelm-Gedacht niskirche, waar des morgens Ds. Hossenfel- der het woord had gevoerd. Hier sprak Ds. Jacobi over Matth. 21 vers 1216. Ds. Ja- cobi deelde van den kansel mede, dat vol gens een besluit der Berlijnsche predikan ten elke arrestatie van geestelijke dienaren bekend gemaakt zal worden. Daarom wees hij erop, dat dezen Zondagochtend na den dienst in de evangelische kerk te Steglitz de 66-jarige predikant Ds. Grossmann ge vangen genomen is. Hier schijnen ook de S.A.-mannen weer eens toegegrepen te heb- ben. Pfarrer Grossmann werd door de zoo genaamde hulppolitie, dus S.A., naar de consistorie gebracht, maar later weer vrij gelaten. Hij had gesproken over Phil. 1 15. Uit dit kort overzicht van enkele gemeen ten kan men zien, hoe sterk de verdeeld heid ook binnen de Berlijnsche kerken is en hoe moeilijk de taak voor den dienst- doenden geestelijke, die niet uit innerlijke overtuiging nationaal-socialistisch kan den ken en spreken, is geworden. NEDERLAND EN DE DUITSCHE JEUGDHERBERGEN TOEZEGGINGEN VAN DUITSCHE ZIJDE EEN ADVIES VAN DE NEDERLANDSCHE JEUGDHERBERG-CENTRALE. Het bestuur der Nederlandsche Jeugd herberg Centrale heeft in verband met de geruchten die de laatste tijd over de Duit sche Jeugdherbergen liepen en in verband met het feit, dat veranderingen in de lei ding dezer jeugdherbergfen plaats hadden, een persoonlijk onderhoud gehad met de hoofdleiding der Duitsche Jeugdherberg-or ganisatie. In dit onderhoud hebben de Duit schers de volgende toezeggingen gedaaa: 1. Alle Nederlandsche individueele trek kers en trekkersgroepen van welke politieke richting of ras dan ook, hebben toegang tot de Duitsche jeugdherbergen; men zal hen daar niet in hun overtuiging krenken. 2. De Duitsche trekkerskaarten worden ook in het vervolg door de Duitsche jeugd herberg-organisatie volgens dezelfde paeda- gogische principes, uooals deze vroeger gol den, afgegeven, met dien verstande, dat Duitsche Joden en Duitsche Marxisten geen Duitsche trekkerskaarten kunnen verkrij gen. 3. De leiding van de Duitsche jeugdher berg-organisatie geeft de verzekering, dat Duitsche trekkers bij bezoek aan Nederland sche jeugdherbergen tot conflicten geen aan leiding zullen geven. 4. Het bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale behoudt zich het recht voor speciale trekkerskaarten voor het bezoek aan Nederlandsche jeugdherbergen, aan die Duitsche individueele trekkers en trekkersgroepen te verstrekken, dde van de Duitsche Regeering verlof hebben gekregen over de grens te gaan, doch om redenen van ras en/of politieken aard geen Duitsche trekkerskaart meer kunnen verkrijgen. Aan deze verzekeringen van Duitsche zijde voegt het bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale het volgende toe: Het bestuur van de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale kan er zioh thans mede vereenigen op grond van bovenstaande toezeggingen dat die Duitschers, welke van een geldige Duitsche trekkerskaart voorzien zijn in de Nederlandsche jeugd herbergen welkom cijn. Het bestuur der Nederlandsche Jeugdher berg Centrale is voorts de meening toege daan, alle Nederlandsohe trekkers, die de Duitsche jeugdherbergen denken te bezoe ken en verder diegenen, die voor hen ver antwoordelijk zijn alsmede de groepleiders, er op attent te moeten maken, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat in de Duitsche jeugdherbergen een andere geest dan vroeger heersoht in verband met 't feit dat de de Duitsche jeugdherbergen hulp middelen bij de opvoeding van die geheele Duitsche jeugd zijn geworden en parallel- geschakeld zijn. Het bestuur van de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale is er echter van overtuigd, dat de huidige leiding van die Duitsche jeugdherberg-organisatie alles in het werk zal stellen, de gedane toezeggingen in de praktijk volledig ten uitvoer tie brengen en geeft uitdrukking aan het vertrouwen, dat de Nederlandsche trekkers zich volkomen bewust zullen zijn van hun verantwoorde lijkheid, zoodat zij zich coolang zij gast vrijheid in Duitschland genieten in en buiten de jeugdherbergen van iedere uiting, voor zoover deze de verhoudingen in Duitschland betreft, zullen onthouden. Radio Nieuws. ZONDAG O Jl'LI S.00 nm. Kerkdienst uit do Geref. Kerk to Halfweg. Voorganger Ds. E. A. Groenewegen. 1. Orgelspel; 2. Votum en zegengroet; 3. Zin gen Ps. 08 vs. 13: 4. Geloofbelijdens; 5. Zin gen Ps. 68 vs. 13; 4. Geloofbelijdenis; 6. Zin- 1—16. 7. Gebed; 8. Zingen Pi 9. Tekst: Heid. Cat. Zondag 1. Zingen Ps ged. der predil 10. Ie ged. i vs. 1; 12. 2e ing; 13. Dankgebed; 14. Zingen 15 Slo1 Daarna tot 7.45 u. Ge> laven try (1554.4 M.j 8.15 nm. Kerkdienst: St. Martin-in-the-Fields. (1634.9 M.) 9.15 i M.) 8.50 vm. Evango- j vm. Morgenwijding, .angenberg (472 lischo Morgenwijding. 8.16 Morgencc Morgendie aooor ds. w. Jr*. üi. «j. van Uchelen, te Hilver* I sum 11.00 Lezen van Chr. lectuur 11.30 Gramofoon 12.15 Gramofoon 12.30 Orgel concert 2.00 Gramofoon 2.35 Spr. dhr, A. J. Herwig. te Bussum 3.15 Viool; 4.00 Bij bellezing door Ds. D Scheele, van Middelburg 6.00 Gramofoon 5.15 Zang 6.16 Gramo- foon 6.30 Vragenuurtje 7.15 Ned Chr Persbur. 7.30 Vragenuurtje 8.00 Concert 9.00 Spr. Mr. Dr. E. J. E. G. Vonkenberg, te Gorinchem 9.30 Concert plm. 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoon Hilversum (1875 M.J V.A.R.A. 8.01 Gramo foon 10.15 Klein orkest 10.45 Voordracht 11.00 Klein orkest 11.45 Voordracht 12.01 Orgel 12.30 De Notenkrakers 2.30 Orkest 4.30 Na schooltijd 5.00 De Flierefluiters 5.30 Voordracht 6.45 De Flierefluiters 6.30 Opera 8.45 Vaz Dias 9.02 Orkest 9.45 Voordracht 10.00 Orkest 10.45 Voor dracht 11.00 Orkest 11.30 Gramofoon V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Concert 1.20 Gramofoon'— 5.20 Viola 5.50 Gramofoon 6.35 Sonate 7.20 Gramofoon 8.20 Concert 0.10 Gramofoon 9.20 Concert javentry (1564.4 M.) 12.20 Orgelconcert 1.05 Orkest 2.05 Gramofoon 5.05 Gramo foon 6.50 Orkest 7.50 Orgel 9.55 Ka mermuziek ialundborg (1153.8 M.) 12;20 Concert 3.20 Concert 5.20 Gramofoon 8.20 Orkest 10.10 Saxofoon 10.40 Gramofoon 10.65 Kamermuziek, töolgswusterhausen (1634.9 M.ï 6.3S Concert 12.20 Gramofoon 2.20 Gramo foon 4.20 Middagconcert 6.20 Zang (472.4 M.) 6.26 Gramoroon 4.60 Con- /ondon Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgelspel 1.05 Orkest 2.05 Gramofoon 5.35 Concert .ondon Reg. {355.9 M.) 12.20 Coi Midland Reg. (398.9 M.J 12.20 Concert 1.20 Concert 8.20 Gramofoon 9.(|> Orkest Parijs (Radio ParisJ (1724.1 M.) 8.05 Gramo foon 12.20 Gramofoon 7.30 Gramofoon 8.20 Gramofoon RADIO IN DE AUTO Naar men ons van welingelichte zijde» mededeelt, wordt i" de Philips Laboratoria thans gewerkt aan de ontwikkeling van een speciaal radiotoestel voor gebruik in auto mobielen. Naar verluidt zou dit toestel on gekend gunstige eigenschappen vertoonen, o.a. zou behalve de autobatterij geen enkele andere stroombron voor de voeding van het toestel noodig zijn. Het is nog niet bekend, wanneer dit apparaat in den handel zal worden gebracht. RADIO NACHTVORSTBERICHTEN Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat de radiotechnische uitzending van de nachtvorstverwachtingen van het Koninklijk Meteorologisch Instituut na 5 Juli 1933 tot den herfst is gestaakt. De man, die in het midden staat (H.D.) Waar wij thans over de voornaamste figuren der na- tionaal-socialistische beweging een en ander wilden zeggen, gevoelen we de groote moeilijkheid van personenbelichtimg. Natuurlijk komt in de allereerste plaats de hoofdleider, Hitier. Vooralsnog zijn hij en het stelsel één, en behooren de andere leiders tot de aankleeding, hoe belangrijk sommigen op zichzelf ook zijn. Het zal nog moeten blijken, of Hitler bekwaam is voor de taak, welke hij zich heeft toebedeeld, al gaat het algemeen oor deel nu reeds in de richting van veel grooter begaafdheid, dan eerst werd aangenomen. Van figuren, welke invloed hebben uitgeoefend op de geschiedenis van een deel der wereld, moet fentedijk het geheele leven kunnen worden voorzien, zal con clusie kunnen worden getrokken. En zelfs dan, wij zagen het pas bij het Willem van Oranje-herdenkingsfeest, is er nog de persoonlijke sym- of antipathie. En bovendien, welk innig verband bestaat hier niet met do vraag, of iemand, om het zoo uit te drukken, succes in zijn leven heeft gehad. Indien de laatste Duitsche Keizer niet de Nederlandsche grens had behoeven te overschrijden, doch als overwinnaar onder de Brandenburger Poort had kunnen door trekken, van hoe grooten invloed zou dit niet geweest zijn op het oordeel omtrent hem. Of, wanneer een groote bedrijfsleider geluk heeft, hoe vallen de eerbewijzen hem niet tegemoet, en i s hij bekwaam in bijna aller oog. Zakt zijn onderneming in, dan was de bekwaamheid toch slechts middelmatig of ontbrak deze geheel. Zoo kan men verder borduren op elk gebied. Een ietwat wijsgeerige kijk op het leven doet sommige dingen heel wat beter begrijpen. Dit wil dus zeggen, dat wij slechts op beneficie van inven taris een soort oordeel durven uitspreken. Alles is zoo snel gegaan. Moet niet elke groote beweging vaak één stap ach teruit doen, wanneer er twee vooruit zijn gedaan? En komt het voor een man als Hitier niet vooral aan op de moge lijkheid, dat er correctieven kurnen worden aangebracht, dat er iets, wat dan ook, is, om sterk in 't oog loopende fouten of onbillijkheden te verhelpen? Want wij staan uitermate huiverig tegenover de vraag, 'of één mensch, wie dan ook, ooit in staat is, altijd en overal, naar het stipte recht, van welke wereldbeschou wing het dan ook uitgaat, te handelen. Het is een geluk voor Hitier, dat op dit oogenblik nog een Von Hindenburg let op de rechten der Protestanten en de Paus op die van de Roomsch- Katholieken. Maar als de grijze president er niet meer zal zijn, is er dan iemand van gelijke statuur, om voor correctie te zorgen? Wij willen dus zeggen, dat wij vanzelf eenig, neen veel voor behoud moeten maken, wanneer wij onzen kijk op den persoon Hitler ten beste geven. Welnu dan, naar onze overtuiging steekt Hitier verre uit boven al zijn medewerkers, en as hij in staat het geheel, waar in hij zich denkt als het centrum, te overzien. Op zichzelf maakt het een vreemden indruk, wanneer iemand een stelsel in elkaar zet, waarbij hij in alles de onmisbare spil is. Ge schiedt het toch, zoo zal men meestal beproeven er een anderen schijn aan te geven. Hitier niet alzoo: vol zelfbewustzijn eischt hij voor zich op alles of niets. Bescheidenheid weerhield hem niet, toen de beweging nog klein was, zichzelf als de ,eider te proclameeren, die in staat zou zijn den weg opwaarts te ontsluiten. Nadat hij in de vesting gedurende een jaar ge legenheid had gehad zichzelf te beproeven, betoonde hij zich daarna gereed voor zijn taak, waarbij hij voor niets terug zou deinzen. Als een storm is de omwenteling onder zijn leiding over Duitschland gegaan. De eene verrassing volgde op de andere, 't Was alsof de kaarten zoo maar uit de kaartenbak werden gegrepen. Geen enkele aarzeling. Geen gebied ontkwam, geen bureau bleef onopgemerkt, geen ambtenaar kon rustig zijn vroegeren gang gaan. In vijf maanden werd een omzetting tot stand gebracht, waarover Italië vijf jaar had gedaan. En als deze vijf maanden om zijn, is niet alleen de regee- ringsmachine overgenomen, maar zijn alle partijen verdreven en verzoeken de leden der groepen, welke niet geheel onder den ban liggen, nederig of zij als hospitant kunnen worden toe gelaten tot de beweging van Hitier, omdat zij zoo gaarne willen helpen aan den opbouw, waartegen zij jaren lang hadden ge waarschuwd, wijl het de ondergang van Duitschland zou be- teekenen. En zóó goed was alles onder de éénhoofdige leiding van Hitler, die voorzitter is zijner partij, maar ook hoofd van de S. A., dus van de uitvoerende macht, georga niseerd, dat de zaak was overgenomen, vóór zijn tegenstanders zich het gevaar goed bewust waren geweest Terwijl in de jaren der Fransche revolutie duizenden het schavot hebben bestegen, terwijl de bolsjewistische revolutie in Rusland de bourgeoisie heeft uitgemoord, heeft' de nieuwe Duitsche regeering over niemand het doodvonnis uitgesproken, zijn alleen politieke tegenstanders in gevangenis en kamp opgesloten, en heeft overigens de schrik, welke erin zat, voldoende voor de rust Hoe is dat nu gelukt? Naar onze meening alleen hierdoor, dat er zulk een geweldige invloed van Hitler is uitgegaan op het Duitsche volk. Het schijnt, dat wie met hem in persoonlijke aanraking komen, op den duur geen weerstand kunnen bieden. Von Papen, de vroegere kanselier; Franz Seldte, de leider van de Staalheim, wiens open karakter erkend wordt; maar ook blijkbaar Von Hindenburg. Zij zijn tot de erkenning gekomen, dat hier een persoonlijkheid aanwezig is. 't Is merkwaardig, hoe naast de ondergrondsche haat, welke natuurlijk bij zeer velen aanwezig is, onbeperkt geloof in Hitler's wijsheid en rechtvaardigheid bij de groote massa een sterk geloof is geworden. Ik geloof, dat de vijanden dit voor niet weinig zelf veroorzaakt hebben. In de pers der tegenstan ders, voor een groot gedeelte jodenpers zeggen de nazi's, is Hitier jaar in jaar uit voorgesteld als iemand, die wat kennis en begaafdheid betrof, beneden de middelmaat bleef. Men heeft hem, die toch vier jaar gevochten had in den oorlog, het' burgerschap onthouden, terwijl oosbjoden met een twijfelachtig verleden nazi's redeneeren hier weer bij duizenden werden ingeschreven. Men heeft hem voorgesteld als iemand, die hield van een goede tafel en meer nog. Men heeft hem uitgeteekend als een man, die nu ja met soldaten kon omgaan, maar die in hooge kringen een mal figuur zou slaan Men heeft gezegd, dat hij volksvergaderingen op kon winden, maar hoe, als hij het Parlement zou hebben te regeeren. Met moeite, heette het, houdt hij zijn aanvoerders bij elkaar, straks verstoort een paleisopstand het geheel bouwsel. Men heeft ge schreven, dat de hondenzweep ddende te worden gehanteerd, om dezen man de grens over te krijgen. Het is altijd dom zijn vijand te laag aan te slaan, maar dit maal heeft men in Duitschland gewoon zijn vijand den weg geëffend. Stuk voor stuk werden al deze redeneeringen van hun kracht beroofd, maar tegelijk rees de beschuldigde meters. Laat ieder maar rondzien in zijn eigen omge ving. Als laster onjuist blijkt te zijn, in elk opzicht dan, wordt de uitwerking precies averechts. Afgezien van het stelsel, hetwelk men goed of kwaad kan noemen, moet erkend worden, dat Hitier daarvan in Duitschland is de begaafde representant Tot dus ver, hier past voorzichtigheid, want door hem zijn reeds groote fouten gemaakt, is er geen enkele reden hem lager aan te slaan, dan Mussolinii, welke thans alom bekwaam wordt genoemd. Mussolini heeft te doen met het Italiaansche volk, hetwelk veel meer gemakzuchtig is, en veel minder welvaart en ontwikkeling gewend is, dan het Duitsche. Hoe hooger een volk staat op den trap van de hedendaagsche cultuur over het roemrijke kunstverleden van Italië hebben wij het hier niet hoe zwaarder taak een dictator zal hebben, om bevrediging te schenken. Hitler's optreden in het Parlement, tegenover het buitenland en naast of onder, hoe men wil, den Rijks president, beteekende niet een verzwakking van zijn positie, doch een groote verbetering. En daarmede was de redeneering omtrent zijn geringe begaafdheid vernietigd. Dit is van geweldig grooten invloed ge weest op de bereidwilligheid van vooraanstaande figuren om met hem samen te werken; voorname leden van andere poli tieke partijen voelden zich nu gedrongen over te loopen en hadden nu vrede met de opheffing hunner eigen partij, 't Zou geen blamage zijn, indien men samenwerkte met dezen man, tot' voor nauwelijks oen jaar voorgesteld als iemand, die toch niet ernstig was te nemen. En zoo is het ook gegaan met de andere redeneeringen. Wat bijvoorbeeld zijn persoonlijk leven betreft, is het omge keerde waar van wat beweerd wordt Toen Hitier een paar maanden vóór zijn benoeming tot rijkskanselier het voorname hotel Kaiserhof te Berlijn als zijn zetel uitkoos, is gezegd, dat dit nu toch het toppunt was. Terwijl de Hitler-jongens en -meisjes met de collectebus rondgingen, nestelde de leider zich warm in een fraaie omgeving. De waarheid was, dat Hitier zich gereed maakte zijn taak in de regeering te aanvaarden, en dat het hiervoor noodig was, dat hij een omgeving koos, ge schikt om diplomaten en dergelijke te ontvangen. Hitler zelf is overigens geheelonthouder, hij rookt niet en is in alles sober. Per etmaal resten niet veel uren rust Als bekend, is hij onge huwd en is de huiselijke verzorging opgedragen aan een zuster van hem. Wat dit betreft, is hij selbstlos, zeggen de Duitschers, zonder eischen voor zichzelf. Wij hebben hem nauwkeurig kunnen ga deslaan in de rijksdagzitting van 17 Mei: Voor deze zitting, waarin Hitier zou spreken over de buitenlandsche vraagstuk ken, waarmede het te Genève spaak was geloopen, bestond ont zettend veel belangstelling. Binnen een paar uur, nadat beslo ten was tot deze zitting, waren alle plaatsen weg. Ministerial- rat Iripeloury te Mifnchen, was zoo goed telegrafisch aan te dringen op een plaats voor ons. Legitiomsrat Wolf van Buiten landsche Zaken te Berlijn is er nog precies in geslaagd uit voering te kunnen geven aan dezen wensch. En ofschoon het absoluut zijn allerlaatste kaart was, aldus de heer Wolf, zorgden wij vrijwel het eerste aanwezig te zijn in de Opera Krol, welke het Rijksdaggebouw verving. Wij konden een mooie plaats innemen, vlak bij het rijksdag- presidium. De tribunes liepen stampvol en ook de loge der di plomaten was geheel bezet De vroegere kroonprins had deze loge uitgekozen, en terwijl de diplomaten uit den aard der zaak zich onthielden van elk teeken .van goed- of afkeuring, betuigde Het Bruine Huis te München. de kroonprins zeer in 't oog loopend zijn instemming met vele gedeelten der rede van den kanselier. De rijksdag zelf leverde een bont beeld op. De nationaal- socialisten in bruin tenue van de S.A. of zwart van de S.S. Over de andere partijen hing, dacht mij, een schaduw, waardoor de tegenstelling met het geroezemoes in de nazi-helft nog grooter werd. De sociaal-demooraten zaten stalletjes, bijna vergeten in het hun aangewezen zaalgedeelte; de communisten ontbraken natuurlijk. Even vóór drie komen de ministers binnen. Hugenburg zet zich als het ware stevig op zijn hoekplaats; Seldte, éénarmig als hij is, valt in het oog, maar zou het ook doen door zijn ge makkelijke wijze van beweging; Goebbels trippelt van den een naar den ander; Frick, de man van krachtig doorzetten, zonder veel gerucht, met een soort puriteinen-kop, wacht kalm af; Von Papen is niet minder zelfgenoegzaam dan immer. Goering, op den voorzitterszetel, eenigszins bewust van zichzelf, heeft al éénmaal de bel gehanteerd. Nu weerklinkt het tweede geluid. De zitting wordt geopend. Precies op het laatste moment komt Hitler zoo goed als onopgemerkt een zijdeur binnen, geeft zijn ministers een hand en neemt plaats. Na een korte inleiding van Goering is het woord aan Hitier. Zijn rede heeft in het buiten land een goede pers, gelijk men dat noemt, en tegelijk stijgt in Duitschland zijn aanzien. Na de rede, duidelijk, hier en daar met ingehouden kracht voorgelezen, herhaaldelijk onderstreept door bijvalsbetuigingen van nationaal-socialisten, een enkele maal geaccompagneerd door wat moedscheppende duitsch-nationalen of centrumman- nen, las Goering de bekende resolutie voor. De gansche rijks dag, met inbegrip der aanwezige marxisten, stemde voor. En toen stond alles op, Rijksdagleden en tribune-publiek, en zong vol geestdrift het Duitschlandlied. De groote meerderheid brengt de nazi-hulde en strekt den rechterarm. Alleen de diplomaten zingen, noch brengen hulde. Als begrijpelijk is. Nog vóór het lied uit was, was Hitier op dezelfde, bijna on opgemerkte wijze, verdwenen door dezelfde uitgang. Neen, deze man zoekt niet zichzelf, al maakt zijn werk en ook de' aard van zijn werk, dat hij gezocht zal worden. In hem brandt een vlam van liefde voor Duitschland en voor het Duitsche volk. Zal de vlam hemzelf verteren of zal hij fakkeldrager kun nen blijven?

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8