ZATERDAG 8 JULI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS AFSCHEID A. L. VAN BEECK ALS LEERAAR VAN HET GYMNASIUM Het Leidsche gymnasium heeft gistermid dag in de stampvolle foyer van de Stads gehoorzaal afscheid genomen van den leeraar in de geschiedenis den heer A. L. van Beeck en daarbij op ondubbelzinnige wijze getoond hoe noode het dezen eminen- ten onderwijskracht ziet vertrekken. Be halve curatoren, leeraren, oudleerlingen en leerlingen van het gymnasium bevonden zich onder de aanwezigen burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen, de inspecteur van de Gymnasia, de heer Renkema, de oud-inspec teur de heer v. Vinkesteyn en veel andere belangstellenden. Toen de heer van Beeck met zijai echtge- noote de zaal werd binnengeleid werd hem een minutenlange stormachtige ovatie ge bracht. Rector Bosselaar sprak een kort welkomst woord en daarna werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den voorzitter van het college van curatoren Prof. dr. P. C. T. v. d. Hoeve n, die den scheidenden leeraar de vraag stelde: Waarom gaat u eigenlijk heen? Wij zouden het op hoogen prijs ge steld hebben, wanneer wij ook voor den a.s. cursus op uw hulp hadden mogen re kenen. Gij laat een leege plaats over bij 200 gymnasiasten en al de menschen in deze zaal zijn gekomen om U dat te zeggen. Het eenige goede in Uw besluit is. dat gij nai eindelijk eens iets voor Uw eigen plezier kunt gaan doen. Spr. dankt den heer van Beeck voor het mooie voorbeeld dat hij altijd voor de leerlingen is geweest. Wij zullen U., aldus spr., als leider, als voor beeld cn als raadgever nimmer vergeten. De heer Renkema, inspecteur van de Gymnasia huldigt den heer Van Beeck als Nederlar.dsch onderwijsman van zeldzame bekwaamheid. Uw werk was niet alleen ze genrijk voor de school, waaraan gij waart verbonden, maar ook van beteekenis voor geheel het Nederlandsche volk. Het spoor dat Uw onderwijs heeft nagelaten reikt verder dan alleen Leiden en verder ook dan de beperkte duur van een menschenleven. Spr. wenscht den heer en mevr. van Beeck nog vele gelukkige jaren toe. Dr. bosselaar sprak speciaal namens collega's en wees er op, dat het ambt leeraar een vreemd ambt is. Men ziet nooit onmiddellijk de resultaten die men bereikt Bij dit afscheid blijkt er echter iets gij een werk hebt nagelaten, dat grooter is dan wij kunnen bevroeden. De leerlingen zullen U missen, maar ook wij leeraren, als vriend en collega en als raadsman op onze vergaderingen. Spr. zegt danik voor alles wat de heer van Beeck voor zijn collega's is geweest Gij zijt consequent gebleven, aldus spr. Toen gij kwfTamt, was dat tegen den zin van den rector en met den zin van den gemeenteraad. Thans gaat gij heen met den zin van den gemeenteraad, maar tegen den zin van den rector. Namens de leerlingen werd het "woord gevoerd door den heer van Nieuwkoop, die zei dat de dank van de leerlingen niet in woorden is te uiten. Als stoffelijk blijk ivan waardeering lbood spr. een boekwerk aan en een geschenk onder couvert, bestemd voor „een reisje", met den wensch dat dit reisje tot een reds zou worden uitgebreid. Voor deze uitbreiding werden de middelen .verschaft door de oud-leerlingen-, die bij monde van den heer L o c h e r het geschenk van de leerlingen aanvulden. Ook de heer Locher sprak woorden van eerbiedige deering. Daarna sprak nog de oud-inspecteur van 'de gymnasia, de heer van Vinkesteyn, die den heer van Beeck schetste als een van de verdienstelijkste, zoo niet dé verdienste lijkste geschiedenis]eeraar die spr. heeft kend, een man met een bewonderenswaar dige objectiviteit en een modelcollega. De heer Van Beeck, de sprekers be antwoordende, zeide dat dit afscheid hem een gevoel van weemoed heeft gegeven, maar toch is een gevoel van dankbaarheid blijven overheerschen. Spr. heeft hier in Leiden bijna 32 jaar een gelukkig leven ge had en aan het gymnasium is spr.'s leven zóó gelukkig geweest als dat voor een mensch maar mogelijk is. Spr. brengt dank aan de burgemeesters en de wethouders van onderwijl om de groote medewerking die hij steeds van hen heeft mogen ondervinden en ook aan den Raad voor de ondervonden steun. Het doet spr. genoegen, dat de ker kelijke partijen hem het langst hebben wil len handhaven, terwijl bij de geschiedenis toch aan de objectiviteit bijzondere eischen .worden gesteld. Spr. dankt ook curatoren, den rector en de leeraren voor hun vriend schap en de inspecteurs voor hum medewer king. Ook de oud-leerlingen zegt spr. dank voor hun bewijzen van vriendschap. Spr. is eenmaal voor de keus gesteld om aan het gymnasium te blijven of over te gaan naar het universitaire leven. Hij heeft toen ge kozen aan het gymnasium te blijven omdat dit werk hem lief was. De leerlingen zal spr. het meest missen. Met hen was hij in nig verbonden. Drie lessen wil spr. hen nog meegeven. Werk met lust en met geduld, tracht van je zelf gedaan te krijgen dat je goede werklust krijgt en gaat waardeerend met elkander om. Na deze rede had de heer van Beeck op nieuw een hulde en langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. In de receptiekamer bestond gelegenheid den scheidenden leeraar de hand te druk- DE WERKWIJZE VAN MAATSCH. HULPBETOON VERSCHILLENDE WIJZIGINGEN VOORGESTELD VERORDENING OP DE VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst, Zonneveld straat alhier, geopend van 9—12 uur, 2—4 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van Bevol king en den Raad van Arbeid vervalt bo vengenoemde verplichting niet Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor 'dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van den notaris B. J. J. Troost te Leiden: Pakhuizen en grond Levendaal 64, Koene- steeg 36, 31, 32, 30, 28, 26, 24, 22 en 20 na gedane afmijning tezamen in bod f 4375, koopster firma 't Hart en Aanen te Leiden voor f -1700. Winkelhuis met bovenwoning Hoogland- sche Kerkgracht 18, in bod f 3050, kooper de heer H. J. de Lang te Oegstgeest voor t 3100. Woonhuis enz. Jan van Houtkade 24, 24a, niet gegund. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 24 gr. C. Zweminrichting De Zijl: 12 uur 23 gr. G De commissie tot het instellen van onderzoek of er aanleiding bestaat om, mede met het oog op de tijdsomstandigheden, wijziging te brengen in de werkwijze van de Gemeentelijke Commissie voor schappelijk Hulpbetoon, heeft haar port, een omvangrijk werk, aan Burge meester en Wethouders uitgebracht. De commissie, die bestaat uit de heeren mr. A. J. Romijn, wethouder; P. J. Forta- nier, oud-directeur van den Gem. Dienst voor M. H. te Rotterdam; L. Hoejenbos, di rectieur van den Gem. dienst voor M. H. te 's-Gravenhage; J J Vallentgoed, J Wilbrink en Th. B. Wilmer, leden van den gemeen teraad; J. P. Noordman, voorzitter van het R.K. Parochiaal Armbestuur en J. Veenen- daal, diaken der Geref. Kerk alhier; geeft eerst een overzicht van de huidige werk wijze van M. H. Daaraan kleven verschil lende bezwaren. De Commissie is van oordeel, dat" deze bezwaren voor een groot deel zijn toe schrijven aan de wijze, waarop in de ordening van 2 December 1929 de taak der Commissie is omschreven. Daarin toch wordt in artikel 1 bepaald, dat de Commissie ondersteuning kan ver- leenen aan hen, die zich voor ondersteu ning aanmelden en daarvoor volgens art 28 der Armenwet in aanmerking komen. Deze omschrijving acht de Commissie te beperkt en onvolledig, terwijl vooral daar aan zal moeten worden toegeschreven de omstandigheid dat alle ondersteunden for meel op eenzelfde wijze worden behandeld, zoowel wat betreft het indienen van en be slissen op aanvragen, de toegepa trole en het uitbetalen. Naast de vermelding van art 28 der Ar menwet, bepalende dat ondersteuning slechts kan worden verleend aan hen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen, en het, hoewel verzoek daartoe gedaan is, niet ontvangen van anderen .ingevolge de wet tot het ver strekken daarvan gehouden, of van kerke lijke, bijzondere of gemengde instellingen, zal dus ook dienen te worden opgenomen het belangrijke art 29 dier wet, waarin wordt aangegeven, dat de ondersteuning zoodanigen vorm en zoodanige mate moei worden verstrekt als met het oog op de in- dividueele omstandigheden het meest ge- wenscht is om deze armen wederom in staat te stellen om in het onderhoud van zich en hun gezin te voorzien, terwijl de te verstrekken ondersteuning de grens het voor levensonderhoud noodzakelijke niet mag overschrijden, indien blijkt, dat de aanvrager door de hulp der instelling niet uit den toestand van armlastigheid kan worden opgeheven. Voorts, dat aan armen, die tot. arbeiden in staat zijn, ondersteuning zooveel mogelijk wordt gegeven in den vorm van loon voor arbeid en dat ondersteuning telkens wordt toegekend voor een paalden tijd, terwijl ondersteuning den vorm van betaling in geld of in na- tura gedurende zekeren tijd, telkens voor niet langer dan ten hoogste drie maanden kan worden toegekend. Ook het bepaalde art. 30, regelende de competentie en de voorschriften van art 31 der Armenwet, re gelende de verhouding tegenover de an- derende instellingen van weldadigheid, dienen in de betreffende verordening te worden overgenomen. Het in acht nemen van deze in de wet zelve neergelegde onderscheidingen Maatschappelijk Hulpbetoon er dan toe brengen om meer verschil te maken, dan tot nu werd gedaan, tusschen de arm lastigen die wel en die niet voor opheffing in aanmerking komen. De Commissie meent ook, dat de Commis- e voor Maatschappelijk Hulpbetoon opzichte van deze categorie van armlastigen niet af mag wijken van den regel, dat geen ondersteuning mag worden verstrekt, alvo rens de door kerkelijke Instelingen afgege ven verwijzing is overgelegd. Met nadruk is in de Armenwet het subsidiair karakter van de burgerlijke instelling van weldadig heid voorgeschreven en dit brengt mede, dat eerst nadat de diaconale of andere par ticuliere instelling, die voor hulpverleening in aanmerking komt, haar beslissing heeft gegeven, een besluit door Maatschappelijk Hulpbetoon over het al of niet verleenen van ondersteuning mag worden genomen. Dit voorkomt ook een tijdroovende dubbele behandeling van eenzelfde geval door Maatschappelijk Hulpbetoon. Voorts zal een geneeskundig onderzoek van den aanvrager moeten worden ingesteld indien blijkt, dat' de oorzaak zijner armlas tigheid geheel of gedeeltelijk moet worden toegeschreven aan physieke of psychische oorzaken. Alleen toch een medische ver klaring zal kunnen uitwijzen of en in hoe ver de betrokkene door zijn lichamelijk of geestelijk lijden belemmerd wordt in de mogelijkheid om door eigen arbeid vooi zich en zijn gezin het noodige voor levens onderhoud te verwerven. Eerst nadat aan deze veneischten is vol daan zal door Maatschappelijk Hulpbetoon met kennis van zaken een oordeel omtrent de wijze en mate van ondersteuning van de armlastigen, behoorend tot deze categorie, kunnen worden geveld. Inderdaad is hierbij de meest ideale weg dat daarbij elk geval afzonderlijk in een volledige vergadering van de Commissie wordt behandeld en besproken, waarna vervolgens naar bewind van zaken kan worden beslist Intusschen mag men oogen niet sluiten voor het feit, dat deze wijze van werken alleen dan mogelijk is wanneer men slechts met een zeer beperkt aantal armlastigen te maken heeft en daar door de mogelijkheid aanwezig is om, zon der al te veel beslag te leggen op den tijd aandacht van de leden der Commis sie, inderdaad een dergelijke individueele behandeling te doen plaats vinden. Voor waarde daarbij is dan tevens, dat alle lastigen aan de leden der Commissie min of meer persoonlijk bekend zijn, zoodat het eigen oordeel der Commissie in staat is het juiste steunbedrag in verband met de indi vidueele behoefte en de mentaliteit van het betrokken gezin te bepalen. (Wordt vervolgd) GRASBRAND Gistermiddag te half vijf heeft een brandje gewoed op de berm van den weg nabij het kruispunt N.Z.H.T.M.-lijn LeidenWoerden. Tengevolge daarvan raakte een huisje en en kele palen van de telefoonleiding mede in brand. Het vuur werd door de brandweer vanaf de Lammenschansweg gebluschL PLANTSOEN-CONCERT Op Woensdag 12 Juli des avonds te 8 uur geven in het Plantsoen voor den Ring Leiden en Omstreken, van den Bond van Chr. Zang verenigingen, de Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja" en het Kinderkoor ..Jong Halle- leja". beiden te Leiden en de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Zang zij onze Leus", te Voor schoten, onder leiding van de Directrice Tilly Leening, een openlucht-concert. Het programma luidt als volgt: „Halleluja" Leiden: 1 Het Huis des Heeren J. F. Tierir Jr. 2 Psalm 27 Ferd. Mohring 3 Lof der Godheid Jac. Bonset Kinderkoor „Jong Halleluja" Leiden 4 Zalig zijn de dooden L. Spohr 5 In de maand van Mei Annie Stibbe 6 Van een Kikkertje H. te Wichel „Zang zy onze leus", Voorschoten 7 Hoe lieflijk zyn op de Bergen E. J. Richter 8 Jubelzang j. w. Onck Kinderkoor „Jong Halleluja" Leiden 9 De Zon is er Beb Quak—Bolt 10 Lente Cath. van Tusschenbroek 11 Kleppermasch Annie Frank „Halleluja" Leiden: 12 De Winter Philip Loods 13 Lied van de Zee p. Hartog „Zang zy onze leus", Voorschoten 14 De krekel en de wandelaar Jac. Bonset 15 Domine Salvam-fae A. Giesen Halleluja en Zang zy onze leus, gezamenlijk 16 O, Herder lsraëls Bortniansky 17 Jeezu Dulcis Memoria Oud Lat. Kerklied 18 Vinete et Videte üud Lat. Kerklied 19 Daar is een Lied Jac. Bonset 20 Dankt, dankt nu allen God OPLEIDING TOT MACHINIST TER KOOPVAARDIJ Onze scheepvaart wacht een tijdperk van opleving. Reeds vermindert langzamerhand het aantal opgelegde schepen en naar veler meening duidt dat op een in aantocht zijnd herstel. Als onze schepen weer varen, ziullen ook onze jongelui gelegenheid krijgen hun roe ping te volgen, o.a. als machinist of zooals het tegenwoordig heet, scheepsweActuigkun- dige ter koopvaardij. Aan de Ambachtsschool is een Maohinis- tenavondschool verbonden, waar jongelieden het daartoe noodige diploma op soliede, ge makkelijke en weinig kostbare wijze kunnen behalen. Met dit diploma kunnen zij plaatsing krij gen als assistent-machinist bij een of andere stoomvaartmaatschappij, waarna zij na één jaar varen opnieuw kunnen gaan studeeren aan de ambaohtssohool voor het machinis tendiploma A. Dit laatste diploma stelt hen in staat 4e en later 3e machinist te worden. Voor vele jongelui is hierdoor een moge lijkheid geschapen, zich een positie te ver werven, te meer, daar de studie voor deze examens hun een graad van ontwikkeling geeft, welke hen in staat stelt ook op andere plaatsen dan ter zee een betrekking te ver overen. Waar nog steeds jongelui in den avond tijd te over hebben om zich aan de studie te wijden, raden wij een elk aan, die in het bovenstaande belang stelt of er belang bij heeft, zich eens in verbinding te stellen met den directeur der school, die alle gewenschte inlichtingen zal verstrekken. LEIDSCHE DAMCLUB UITSLAG WEDSTRIJD BODEVABEKER De heer P. van Mastrigt wist na feilen strijd als eerste in deze competitie aan te komen, en legde daardoor beslag op den Bodevabeker. Als no. 2 en 3 volgden resp. de heeren de Jeu en Optendrees, die een 2en en 3en prijs toegekend kregen. In de vergadering van Dinsdag jL had de prijsuitreiking plaats. Den cluibbeker seizoen 1932, wist de heer Stel, na een spannende partij met den heer Gastelaars, waarmede hij gelijk was ai komen, te winnen, tevens werd de clubbeker seizoen 1933 uitgereikt aan den heer Opten- drels, die dus blslag legde op het clubkam- pioenschan. ZILVEREN JUBILEUM H. J. WISMEIER EEN HARTELIJK EHULDIGING Den lsten Juli j.L was het juist 25 jaar geleden, dat de heer H. J. Wismeier zijn intrede in het Kamerlingh Omies Labo ratorium deed en wel als leeraar in het instrumentmaken aan de Leidsche instru mentmakersopleiding, de bekende stich ting van wijlen Professor Kamerlingh On nes. In 1911 is de heer Wismeier bovendien in rijksdienst gekomen eerst als instrument maker, welke titel later in dien van chef- intrumentmaker en nog later in dien van technicus 1ste klasse is veranderd. Hij heeft nu gedurende 25 jaar het werk in een der groote instrumentïnakerswerkplaatsein van het laboratorium geleid en op deze wijze zich niet alleen voor het wetenschappelijk onderzoek zeer verdienstelijk gemaakt maar ook een zeer groot aantal leerlingen in de instrumentmakerskunst opgeleid. Boven dien is hij gedurende zijn diensttijd een nauwelijks te vervangen kracht geweest bij de leiding der vacantiecursussen in het in strumentmaken en als lid der examencam missie voor de practische instrumentma- kersxamens. Van zijne uitnemende be kwaamheden getuigt menig fraai en moei lijk werkstuk in het laboratorium. Aangezien een herdenking van deze 25- jarige ambtsvervulling om verschillende redenen den lsten Juli niet kon plaats vin den, is de heer Wismeier hedenmiddag in den besloten kring van de beide directeu ren, het wetenschappelijk en het technisch personeel, de laboranten cn de leerlingen der instrumentmakersopleiding op harte lijke wijze gehuldigd. De toespraken van Prof. Keesom, Prof. de Haas en Dr. Crom- melin getuigden van warme waardeering zoowel voor de uitnemende bekwaamheden als voor den persoon van den jubilaris. Een gezellig samenzijn heeft deze feestelijkheid besloten. K. VAN K. RIJNLAND Wjj ziging 6 Juli: H. Binnendijk, Hazerswoude, Dorpestr. 181, dorschbedryf. Overl. E.: H. Binnendijk, Ha zerswoude, d.d. 8 Dec. 1932. Het Wapen van Leiden, Leiden, Noordeinde 27, handel in gedistilleerd en wynen. Ingetrok ken is de volmacht van: Mevr. C. W. M. van AmstelKnegtel., d.d. 6 Juli 1933 Slootwet, Hazerswoude, Westeinde E93, veehandel. Overl. E.: P. Slootweg, Hazerswou de, d.d. 12 Nov. 1932. Wyz. handelsn. in: P. Slootweg Jr. N.E.: P. Slootweg Jr., Hazers woude. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTRAAT 16 UITGAANSDAGEN Deze week stond voor een groep leerlingen van bovengenoemde school in het teeken van uitgaan. Dinsdag vertrokken leerlingen uit het vierde en vijfde leerjaar, onder geleide van hun onderwijzers, per autocar naar Utrecht. Hier werden 't Jaarbeursgebouw, de Oude Gracht met haar wei-ven en kelders, d9 Raadskelder, 't Postkantoor en de Domto ren bezichtigd. Toen naar de Pyramide van Austerlitz, het vermaarde monument van Napoleon, dat zulk een groosch panorama biedt. Nog een oogenblikje in den speeltuin van hotel „Pyramide" doorgobraoht en daar na langs dcnnenbosschen en heidevelden naar Amersfoort. In deze stad werden, na 't middagmaal gebruikt te hebben, de be zienswaardigheden bezichtigd. Tenslotte een tocht door 't prachtige Gooi, een kort be zoek aan Hijvresum (stadhuis) en over Amsterdam en Haarlem huiswaarts. Vrijdag was het de reisdag, weer per auto car, voor leerlingen van het zesde en zevende leerjaar. Evenals Dinsdag werden Utrecht en de Pyramide bezocht. Maar nu ging de reis verder naar Driebergen-Rijsentourg. Het praalgraf in de kerk te Rijsenburg werd be zichtigd, de Zwitsersche brug beklommen en daarna naar Doorn, 't Rosarium van den Duitschen keizer werd geheel doorgewan deld en toen werd doorgereden over Leer- sum en Amerongen naar Rhenen. Op het programma stond hier de Kunera-toren, de Grebbeberg met Zwitsersche vallei en Ouwe hands Dierenpark. Daarna werd ingestapt Wageningen bezocht. Van daar werd de te rugtocht aanvaard over Ede, Woudenberg en Utrecht. Het kan gezegd worden, dat op beide rei zen de leerlingen, maar ook de onderwijzers en onderwijzeressen, volop hebben genoten. Het weer was beide keeren prachtig en de tocht met een autocar bleek voor allen een onverdeeld genoegen. De Leidsche Auto-Boxen-Garage (stadsver keer) met haar uitstekenden en in alle op zichten welwillenden chauffeur, komt alle lof toe voor de hulp bij deze reizen. Het is gebleken, dat de Leidsche scholen het wer kelijk niet bij ondernemingen buiten de stad behoeven te zooken, wanneer zij een reis- auto noodig hebbey». WATERPOLO Maandag a.s. 8.15 uur speelt De Zijl 1 haar nederlaagwedstrijd, n.l. tegen de Haar- lemschc 2e klasser H.V.G.B. I. Op denzelfden avond speelt de Zijl II tegen H.V.G.B. II. DE ZIJL II—MAAS III. Op Dinsdag a.s. 8.15 uur nam. speelt De Zijl II tegen Maas III om de reserve 3e kl. der N.Z.B. De winnaar van dezen wedstrijd komt op de tweede plaats in deze afdeeling te staan. W. A. MUIJZERT t In den afgeloopen nadht is na een kort stondige ziekte op den leeftijd van nog geen 37 jaar overleden de heer W. A. Muijzert, arts te dezer stede. Wijtze Alles Muyzert, die op 26 Juli te Zutphen is geboren en studeerde aan de Leidsche Universiteit, was in onze stad een gezien en bekwaam geneesheer, die zich in een drukke practijk mocht verheugen. Of schoon zijn optreden 6oms ietwat stuursoh leek, was hij een goed mensch, die vooral de minder bedeelden een vriendelijk hart toedroeg. Vele patiënten hebben daarvan de bewijzen ondervonden. Door velen zal dit onverwacht verscheiden op zoo jeugdigen leeftijd met diepe ontroering worden ver- KOKEND ZEEPSOP OVER DE VOETEN In de wasscherij van de fa. D. aan den Hooge Rijndijk waren gisteren de 24-jarige A. v. H. alhier en de 32-jarige A. Z. uit Hazerswoude bezig zeepsop te maken in oen betonnen kuip. Door het sohudden sprong de kuip en kregen beide werklieden het heete water over de voeten. Na ter plaatse en door den EHD te zijn verbonden, werden zij ter verdere behandeling naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Z. kon daarna weer naar huis terugkeeren, doch v. H. werd ter ver pleging opgenomen. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (prakt) van het examen N VII (leerares Huishoudkun de en Waschbehandeling) mej. G H. G. Greitemann en voor het 2de ged. (prakt.) het examen N VIII (leerares Koken en Voedingsleer) mej. P. S. S. M. de Beer. BURGERLIJKE STAND -Maasbach d.: L DisseveltVoorzaat OVERLEDEN: J S v d Ham—Janmaat vr T Bakker—Wolfs vr 36 j.; W de Roode zn AGP Dijaselbloem Zn 13 den.; J G Kn«n 67 j.; W H A zn 11 26 en J Hors N G Janssen Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ALG. MOTORCLUB ,£>E RIJNSTREEK" Gaat haar wedstrilden op Zondag houden Voor enkele maanden hebben we melding gemaakt van de oprichting eener Alg. Mo torclub alhier, nJ. „De Rijnstreek". We meen den dat deze club haar behendigheidswed strijden etc. zou houden op werkdagen. Tot deze gedachte' was gezien de leden aanlei ding. Dezer dagen vernamen we echter dat genoemde club voor Zondag 9 en 16 Juli haar leden heeft uitgenoodigd tot deelname aan een rit, die wordt uitgeschreven door een club te Leiden. Ook kwam ons ter oore t het bestuur besloten heeft op Zondag Juli een tocht te organiseeren naar Arn hem. Van deze zaken maken we melding, eener zijds om onze lezers mede te deelen dat we club zoolang ze haar tochten op Zondag organiseert, n' 's zullen vermelden; om te waarschuwen zich niet bij club aan te stuiten. MOOIE GIFT TRAGISCH Gister moest het 1-jarig kindje van VanV. alhier op advies van den dokter naar het ziekenhuis worden vervoerd, wegens het in slikken van een dop van een olienootje. Tijdens de operatie i3 het kleintje over leden. AANRIJDING In de Van Boetselaerstraat kwam 'n wiel rijder in botsing met een tweetal jongens, die aan het stoeien waren. Het tweetal had een rijwiel bij zich, maar het rijwiel van den niets kwaads vermoedenden wielrijder werd ernstig beschadigd. VOORZICHTIG ZWEMMERS! Gister heeft de politie tegen enkele jonge menschen proces-verbaal opgemaakt wegens het zwemmen in den Rijn. Op het zwem men in den Rijn wordt gelet; men zij voor- zichtigj HOOI3ROEI Het wanne weer is voor vele boeren een reden tot zorg voor het ingehaalde hooi. Wegens begin van hooibroei moesten gister alhier reeds enkele landbouwers aan het uithalen. TOELATINGS- EN OVERGANGSEAMENS Vrijdag is de cursus 1932—'33 aan Chr. H.B.S. alhier gesloten. Het resultaat van de gehouden examens werd bekend maakt door den directeur der school dr. H. J. L van Haselen. Door ontstentenis van den voorzitter van de commissie van toe zicht mr. dr. N. G. Veldhoen, van Voorburg, werd de opening van de bijeenkomst voor de bekendmaking der promotie' verricht door den directeur der school. De uitslag is als volgt: In totaal van de 34 candidaten, bij het eerste toelatingsexamen zijn toegelaten 24 candidaten en wel: J Boer, Nieuwkoop. Boot, Alphen aan den Rijn; J. Bosch, id. D. Bremmer, Waddinxveen; Clara Brink, Nieuwveen; H. G. van Diest, Alphen aan den Rijn: Marianne Duinker, id.; Attje van Dijk, Bodegraven; L. Gesman, Alphen aan den Rijn; H. A. Groeneveld, id.; H. Goed hart, id.; A. Haring, Boskoop; Jacomijntje M. v. d. Kemp, Alphen a. d. Rijn; Adri J Kerkhoven, Hazerswoude; Margaretha A. Kooij, Bodegraven; J. H. Los, Alphen a. d, Rijn; C J v Muiswinkel, Bodegraven Andri M. van Nood, Alphen a. d. Rijn; H. Smit, id.; Elizabeth J. Speelman, Nieuw veen; Margo Scheer, Bodegraven; S. Ter Louw, Aphen a. d. Rijn; P. W. Vis, id.; An- thonia S. Zonneveld, id. Afgewezen didaten. Het examen wordt voortgezet met öcandidaten. Van klasse I naar II werd bevorderd van den Berg, Waddinxveen; J. v. d. Boon, Bodegraven; Aletta M. Boot, Alphen a. d Rijn; J. Bos, Ter Aar; Geertruid J. Bosch Alphen a. d. Rijn; K. Beunder, Zwammer dam; Alida R. v. Beusekom, Aarlander- veen; Grietje Brink, Nieuwveen; Antje v. d. Bijl, Alphen a. d. Rijn; C. W. Grotendorst Boskoop; Tanneke S. Huijtkar, Bodegraven J. L. C. Jongeneel, Alphen a. d. Rijn; Cor nelia D. van de Kreke, Aarl an derveen; A. J. Jongenburger, Alphen a. d. Rijn; Corne lia van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn: d. Linden, id.; H. D Linschoten, Zwammer dam; C. Scheer, Bodegraven; H. J. Schoon- derwoerd, Alphen a. d. Rijn; H. Smits, id.; Johanna Spreij, id.; Nelly A. K van Wer- meskerken, id.; J. van Wijk, id.; Maria C. Zaunbraucher, id.; Francyntje Voskuilen, id. Twee leerlingen niet bevorderd.. Twee herexamens. Van klasse II naar III werden bevorderd G. Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn; Maria D. Bremmer, Waddinxveen; J. Erkelens, Bos koop; Joha. Gesman, Alphen a. d. Rijn: Tine M. A. v. Haselen, id.; Margré Ilase- broek, id.; Aagje Heys, Ter Aar; R. F. Hoff man, 's-Gravenhage; J. van der Horst, Al phen a. d. Rijn; Marga J. van der Kemp, id; Elis van Leeuwen, Koudekerk; F C H Neervoort, Alphen; J. G. Op 't Landt, Bode graven; J D van Osnabrugge, Boskoop; A L de Ruyter, Bodegraven; H J Stehouwer, Alphen a d Rijn; B S Stijkei. Maria J Welvaars, Alphen a. d. Rijn; Jo hanna M Westerbrink, id; Eliz v Wijk, id, J L S Zonneveld, id; Twee leerlingen niet bevorderd. Eén herexamen. Van klasse I naar IV: G v Baren, Zeven hoven; R W v Beek, Zwammerdam; C Boer Nieuwkoop; Gretha Dam, Bodegraven; Duinker, Alphen a d Rijn; K de Haan, id, W F H de Haan, id; C Hoogendoom, Wad dinxveen; P J Hoogteijling, Alphen Rijn; P I de Jager, id; Aleida M Kooij, Bo degraven; Cornelia Lok, id; J Wattel, Alphen a d Rijn; J Wille, Hazerswoude: Zijerveld, Alphen a d Rijn. 3 Leerlingen niet bevorderd. Eén herexamen. Van klasse V naar V: bevorderd: Klaart je v d Boon, Bodegraven; Wilhelmina M Ges man, Alphen a. d. Rijn; Martha J Groen, id; L H Jacobsen, id; J A Laponder, id; A Maaskant, Bodegraven; Antje van Muis winkel, Alphen a. d. Rijn; Henriëtte Mun ting, id; F J Noordhoek, Bodegraven; D den Ouden, Alphen a d Rijn; J Potuyt, Bodegra ven; Marga Samsom, Alphen a d Rijn; D B Snel, id; L Veerman, Bodegraven; 7 II Wiertsema, Alphen a. d. Rijn. 3 leerlingen niet bevorderd. Na de examens sprak de heer J. B. am som, voorzitter van het bestuur der school een slotwoord. De voorz. bracht in herinnering dat deze examens voor de 15e keer gehouden werden. Daar de directeur Dr. Van Haselen hiermede een 15-jarige pe riode beëindigd zaö-, werd hem door den voorz. namens het bestuur, uit waardeering een drietal boekwerken aangeboden. Dr. Van Haselen dankte met een kort woord, waarna de bijeenkomst door den heer J. B. Samsom met dankzegging werd gesloten. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De datum van den te houden autotocht, )or ouden van dagen is thans definitief vastgesteld op Donderdag 29 Juli. a.s. Ouden van dagen, die aan dezen tocht wenschen deel te nemen, worden verzocht zich hier voor Maandag of Dinsdag 10 of 11 Juli le melden aan het lokaal van de Burger wacht, a. d. Bruggestraat. Allen moeten zichzelf kunnen helpen. Op autobezitters wordt weer een dringend beroep om mede werking gedaan. Naar het zich laat aan zien, zullen ook ditmaal weer zeer veel oudjes aan den tocht willen deelnemen, zoo dat het comité rekent op allen, die hun wagen dien dag beschikbaar hebben. BOSKOOP OVERNEMING PARK Gisterenmiddag heeft door het Gemeentebe stuur de officieele overneming plaats gehad van het park met rosarium. Onder de velen, die gekomen waren, om deze plechtigheid by te wonen, noemen wy het geheele Dag. Bestuur dezer gemeente met de Burgemeester, de heer P. A. Colyn. De heer Doorenbos, directeur der gemeente-plantsoe nen te Den Haag, de heer Smits, uit Naarden, 'oorzitter van den Bond van Plantenhandela- ••en, de heer Luddink, secretaris van de Neder landsche Rozenvereeniging, de heer Moerlandt, directeur der Rykstuinbouwschool, verder tal "an Raadsleden en belangistellenden. Als eerste spreker voerde het woord, de heer H. van Straaten van Nes. Na een opsom-, Radio Nieuws. ZONDAG 9 JULI -.ogramjtna 3: 10.20—12.50 Brussel VI; 12.50 >—18.20 Daventry; 18.20afloop: Brussel VI. MAANDAG 10 JULI Programma 3: 813.30 Langenberg; 13.30— Etfloop: North. Keg. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren v. Bockel, Lohr, Jasperse en Meyboom. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt mogen waargenomen door Dr. Bertel, telef. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Juli a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, J.elef. 523. ming te hebben gegeven van allen die hun krachten hebben gegeven aan de tot stand ko ming van het park, en dank te hebben gebracht aan de schenkers van planten, bood Spr. na mens beide commissies, Park- en Rozencom- missie, het Gemeentebestuur het park ter over neming aan. Alsnu nam het woord de heer Anth. Kluis, namens de Rozencommissie. Spr. bracht dank aan de wethouder van publieke werken, de heer E. Guldenmond en de heer Van der Mo len, gemeente-opzichter, voor hun aandeel in de totstandkoming van het park. Daarna sprak de Burgemeester, die een woord van lof bracht aan den heer Van Straa- ten van Nes, voor diens volhardende ijver om zulk een fraai park te stichten, doch ook de heer Doorenbos, van Den Haag, die het ge heel heeft ontworpen. Spr. bracht vervolgens dank aan allen, ook aan de werkloozen, die in werkverschaffing aan het park hebben ge werkt, om ten slotte te eindigen met het in dank overnemen van het park. Verder voerden nog het woord de heeren Moerlands, Smits en Luddink, waarmede deze plechtigheid was beëindigd. SCHOOLREISJE Gisterenmorgen vertrokken de leerlingen der Mulo-School met drie bussen naar Gouda, om vervolgens per trein een bezoek te brengen aan Rhenen. In opgewekte stemming keerden de kinderen in de avonduren huiswaarts. HAZERSWOUDE UITSTAPJE Onder1 het genot van heerlijk zomerweder maakte de Ned. Herv. Knapenvereeniging „Het Mosterdzaadje", onder leiding van de heeren Jac. van Beek Szn., S. Huisman en S. de Bruin, een uitstapje naar Nijmegen. De reis werd gemaakt per autobus van den heer A Erkelens alhier. Des morgens 5 uur begaf men zich reeds op weg, en na een dag waarop veel was genoten arriveerde men des avonds 11 uur dankbaar en voldaan weer in ons dorp terug. IDOODELIJK ONGELUK In de Hoogeveen is de 29-jarige chauffeur M., gemeentewerkman van Benthuizen, door ©en chauffeur van een vrachtauto uit Woer den aangereden. Hij is aan de gevolgen over leden. Het lijk is ter schouwing naar Leiden overgebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN DIEFSTAL De tuinder H. v. d. D. deed aangifte bij de politie dat op zijn landerijen bij de tol peen ontvreemd is. De politie doet onderzoek. IN (DEN RIJN Bij het hengelen geraakte de 7-jarige J. v. D. te water. Op het hulpgeroep van zijn ka meraadjes werd hij door eenige toesnellende personen weer op het droge gebracht, zoodat de jeugdige hengelaar met een nat pak en den schrik vrij kwam. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Als werkloozen staan 324 personen inge- schreven, w.o. 88 los arbeiders, 51 visschers, 4p landarbeiders, 48 grondwerkers, 16 opper lieden, „4 timmerlieden, 10 metselaars, 10 kuipers, 5 varensgezellen, 4 stokers, 4 bin nenschippers. Door tusschenkomst van het Bureau voor Arbeidsbemiddeling werden 7 bollenpelsters geplaatst. LANTAARNPAAL GESNEUVELD Door den landbouwer B. V. uit de Louwe straat werd ter hoogte van de Binnensluis een lantaarnpaal omvergereden. De schade zal door V. vergoed worden. JEUGDVERKEER Een 35-tal leerlingen van de Chr. School te Slicdrecht heeft de heer H. Kooyman, hebben gedurende twee dagen gastvrijheid genoten bij ouders van kinderen vau de Chr. School No. I, hoofd de heer C v d. Rhee. Dit is een gevolg van de briefwissc- ling, die door de leerlingen onderling is ge houden, en bij de kinderen waarvan sommi gen nog nooit de zee hadden gezien zeer in den smaak gevallen. arm gebroken Van een familie uit Dordrecht, met meer- W het li-jang dochtertje het ongeluk, in ae Zuidduinen dusdanig te vallen, dat zii een arm orak Na in het Zeehospitium voor loopig te zijn verbonden, is het kind per auto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. voetbal Nederlaagwedstrijden Katwijk Rluss^en d® elftallen Katwijk II—Quick „Jl ™.erd ee" spannenden wedstrijd gespeeld, die doordat bij Katwijk, de voor hoede niet m vorm was, door Quick-Boys op overtuigende wijze werd gewonnen met 0—2. Scheidsrechter van Vliet leidde uit stekend. strand evangelisatie In de vergadering van de Commissie voor Strand-Evangclisatle van gisteravond werd .Soa™' 3,z"nJ»??mi<IiIags op het Noorder strand en het Zuiderstrand to evangelisee- ren, en s Woensdags op het strand voor het dorp en hiermede 16 Juli a.s. aan te vangen Bereids zijn verschillende sprekers aangezocht, waarvan sommige reeds toezeg ging hebben gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6