Ons PRAATUURTJE sr „Si" "WIJ HELPEN U TIJDENS DE CRISIS. Bernard Motorpomp. .VAN ROSSUM's MOTOREN, Papendrecht Te6i7°rdt Inlevering der bloembollen IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN ZAAD. FA TülKRni)W No. 116 JUL! 1133 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft'succes L He. tiende Internationaal Zuivelcongres Te Rome en te Milaan in 1934 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Belangrijke zuivelvraagstukken 1. Het 10e Internationaal Zuivelcongres zal te Rome en te Milaan gehouden worden van 30 April—6 Mei 1934 De opening zal op 30 April te 10 uur vrn. plaats vinden op het Kapitool. Op dien dag stelde programma afgewerkt worden; de 3e Mei is bestemd voor excursies en bezoe ken. Den 4en Mei zullen de congressisten, na een kort verblijf te Florence, zich per specialen trein naar Milaan begeven, alwaar de werkzaamheden op 5 en 6 Mei zullen worden voortgezet. Na het congres zullen bezoeken en landbouw- en toeristen-excur sies plaats vinden. 2. Lid van het congres zijn zij die voor U Maart 1934 zich als zoodanig aanmelden bii het Nationaal Comité, Via Vittorio Ve- neto, 7, Rome, na betaling van de contribu tie ad 100 lires. Zuivelfabrieken kunnen als lid toegelaten worden en afgevaardigden naar het congres zenden. Vereenigingen, instituten, economisch-administratieve in stellingen en scholen betalen 200 lires. Echt genooten en familieleden van congressisten genieten "een reductie van 50 pet. en zuilen op dezelfde voorwaarden als de congressis ten deel mogen nemen aan excursies en be zoeken. Leden van een nationaal comité ge nieten, mits zij zich via dit comité hebben opgegeven, een reductie van 20 pet. Officieele gedelegeerden der regeeringen van de verschillende landen betalen geen contributie. 3. De officieele gedelegeerden en de an dere leden van het congres ontvangen gratis de congresstukken en de andere stukken, bij deze gelegenheid gepubliceerd. Instellin gen en particulieren kunnen deze publica ties op speciaal verzoek ontvangen tegen vooruitbetaling van 50 lires. Alle leden van het congres hebben stem- 4. Het congres zal uit de volgende afdee- lingen bestaan: Ie afdeeling: veeteelt en melkproductie; 2e afdeeling: hygiëne, chemie en bacterio logie van melk en de daaruit bereide pro ducten. Melk en melkproducten "t.a.v. de menscheHjke voeding; 3e afdeeling: de bereiding van en de han- 'del in melk en melkproducten; 4e afdeeling: onderwijs, onderzoekingen en propaganda inzaike melk en melkproduc 5e afdeeling: wetgeving en controle van melk en melkproducten; 6e afdeeling: v e carts en ij kun d ige vraag stukken met betrekking tot melk; 7e afdeeling: zuivelbereiding in de tropen Elke afdeeling wordt geleid1 door een bu reau, bestaande uit een voorzitter, een on- 'der-voorzitter en een secretaris. Tijdens 'hef congres zullen de eere-voorzitters der af- 'deelingen aangewezen worden uit de offici eele delegaties. 5. In elke afdeeling zullen de onder werpen van algemeene strekking, en welke de geheele wereld betreffen, volgens de agenda besproken worden en algemeene rapporteurs zullen uittreksels maken van de ra/nporten, door de congressisten ingezon den. Daarnaast zuilen mededeelingen kun nen worden gedaan over andere onderwer pen, aan te geven door de wetenschappelijk EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). technische afdeeling van het organiseeren- de comité. De rapporten mogen niet méér dan 4 blz. druks, kwarto (2400 woorden) bevatten in Italiaanschen, Franschen, Duitschen of En- gelschen tekst en dienen vóór 1 November 1933 ingezonden te worden aan het adres,, onder 2e genoemd, en vóór 15 November uit de overzeesche landen. De rapporten zullen in de bovengenoemde talen worden gepubli ceerd. 6. In de congreszittingen zal het woord gevoerd mogen worden in de vier talen. Voor een gemakkelijker opmaken van de notulen der zittingen moeten rapporteurs en congressisten, die deel willen nemen aan de besprekingen, vooraf schriftelijk hun voorstellen indienen bij het secretariaat van het congres. 7. De tijd voor de discussies zal door elke afdeeling vastgesteld worden. 8. In de algemeene slotzitting zullen de conclusies, in de afdeelingen genomen, bij monde van het uitvoerend comité van het congres aan de goedkeuring der vergade ring worden onderworpen. 9. Het uitvoerend comité heeft de alge meene leiding van l\et congres en beslist in gevallen, niet in dit reglement voorzien Gedurende het Congres zullen des namid dags en avonds verschillende kleine excur sies in Rome en Milaan worden gemaakt en officieele bezoeken worden afgelegd. Op Donderdag 3 Mei vinden verschillende grootere excursies plaats, o.a. een in de om geving van Rome, een naar Caserte en Na pels en een naar Napels en Pompeï. Op Vrijdag 4 Mei vertrekt het congres, met eep oponthoud te Florence, naar Milaan waar het. congres wordt voortgezet. Na afloop van het congres kan men van Maandag 7 Mei tot en met Vrijdag 11 Mei deelnemen aan verschillende grootere ex cursies, die vanuit Milaan ondernomen wor den. Op de reizen naar en van het congres op Ttaliaanseh gebied en die welke door de congressisten volgens het programma van liet Oongresbestuur in Italië zelf gemaakt worden, worden reducties verleend van 30 of 50 pet. op den gewonen prijs. Voor deelname aan het congres vanuit Nederland .kan men zich wenden tot het secretariaat van het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelbond, Hugo de Grootstraat 13, Den Haag. Dit Nationaal Comité, dat 'dé Inzending der rapporten ook voor dit congres weer zal regelen, ontvangt gaarne vóór 1 Augus tus a.s. opgave van de onderwerpen die men meent, dat in een der bovengenoemde afdee lingen van het congres behandeld zouden kunnen worden. De opgave dient vergezeld te zijn van een korte omschrijving van het onderwerp. Het Comitébestuur is voornemens,uit deze opgave in het begin van Augustus een keuze ie doen en eventueel nog voor andere onder werpen rapporteurs te vragen. Met het oog op de doorlezing en vertaling zullen de definitieve rapporten vóór 1 Oc tober bij het comité moeten zijn ingediend. In verband met het land, waar het congres gehouden wordt, verdienen vooral de af" lingen over veeteelt en melkproductie, wet geving en controle van melk, alsmede vee- artsenijkundige vraagstukken met betrek king tot de melk de speciale aandacht. MARKTOVERZ1CHT Meststoffen. Stikstofmestsoffen. Het seizoen jaar 1932/1933 officieel geëindigd en het voornaamste nieuws van den dag bij het be gin van het nieuwe campagnejaar is, dat de producenten de Juni-prijzen voorloopig ook in Juli laten doorloopen, hetgeen te voor zien was, omdat de onderhandelingen pas begonnen zijn en me,n nog niet tot de nood zakelijke overeenstemming is gekomen, ter- mamma wijl het overigens ook volkomen logisch is, dat midden in het verbruik de prijzen blijven doorloopen en pas in het werkelijk doode seizoen de lage, op opslag berekende notee ringen aanvangen. En werkelijk zitten we, althans in sommige doelen van het land, nog flink in het verbruik. De afgeloopen week toonde een zeer goede vraag, vooral voor ammonsalpeter S.M., kalksalpeter en chilisalpeter. Het jaar, dat achter ons ligt, heeft een behoorlijken omzet gegeven, be langrijk meer, dan wij aanvankelijk met het oog op den donkeren toestand durfden ver wachten. Men versta ons wel; we blijven nog steeds een eind beneden den omzet van de goede jaren, vlak vóór de crisis, doch we hebben in ons land, dank zij het zeer lage prijsniveau ,-dat we voor stikstof bereikten, oen behoorlijk verbruik. Hoe laag dit prij- zenpeil gekomen is, toont allerbest het vol gende. Tien jaar geleden dekten we de ver- trouwensorders van chilisalpeter, levering voorjaar in tegen f 14.10, van zwavelz. amm. tegen f 13.75. Nu vergelijke ieder deze cijfers maar met die, waarvoor in het nu afgeloo pen seizoenjaar de chili en ammoniak van de vertrouwensorders ingedekt zijn gewor den. Voor heden gelden de volgende notee ringen: Zwavelzure ammoniak 20 y2 pet. bd./ sp. vr. overslagplaatsen f 4.S5, Amimonsalpe- ter S.M. 20% pet. idem idem f 6,05, Ammon-' sulfaatsalpeter S.M. 26 pet. idem idem f 6,50, Kalksalpeter 15V2 pet idem idem f 6,45, Chilisalpeter 15% pet. gemalen idem invoerhaven f 6/30. Thomasmeel. Er is zoowel in België als in Nederland eenige meerdere belangstel ling voor Thomasmeel en de markt bleef dan ook vast. Toch liepen hier te lande in het Noorden nog enkele offerbes beneden den tegenwoordigen marktprijs, die echter door de verbruikers gaarne werden opgeno- sluitend door middel van een met veel succes toegepaste radiateur. Het verbruik aan benzine is zoo uitge studeerd dat de fabriek in staat te garan deeren, dat het verbruik harer motoren 210 gram per E.P.K. uur niet overschrijdt. t in bedrijf zetten gaat buitengewoon gemakkelijk, zonder gevaar voor terugslaan daar de magneet een oogenblikkelijke ont steking waarborgt. Een bijzonderheid der Bernard motoren welke nog vermelding verdient, is dat alle gende en aan slijtage onderhevige deelen zijn geblindeerd, zoodat de motor in de open lucht zonder eenige afdekking in kolenstof of op een bouwwerk kan dienen, zonder nadeel voor de machine. 't Is geen wonder, dat deze motoren veel gevraagd worden voor allerlei doeleinden. Bernard benzinemotoren De Bernard Motoren genieten reeds jaren, ook in on6 land een goede reputatie. Wan ner men weet met hoeveel zorg ze gebouwd worden, za.l dit geen verwondering wekken. In de fabrieken van Aug Bernard te Su- r een es bij P anijs worden deze motoion door geschoold personeel vervaardigd, ge volgens het meest moderne systeem ral., dat ieder werkman slechts een klein onderdeel of slechts één bewerking aan zoo'n onder deel verricht. Hieruit volgt, dat elk onder deel op de meest zuivere wijze afgewerkt en met zorg vervaardigd wordt. Ook de monta ge geschiedt geheel op dezelfde wijze. Na de montage wordt iedere machine nog nauw keurig gecontroleerd op kracht-verbruik. De Bernard motoren worden alile uitge voerd volgens het viierta et-systeem met kop kleppen. De ciildoider is van gegoten ijzer en ge monteerd op een carter, eveneens van g ten ijzer, geheel water- en stofdiidht g De krukas is van getrokken staal en zui ver uitgebalanceerd ten opzichte van dén zuiger. De zuigerstang is van geperst staal. De zuiger van speciaal aluminium, is voorzien van 3 of 4 zuigerveeren. De kleppen zijn van nikkeistaai en wor den gecommandeerd door gecementeerde drukkers. De nokkenas is uit het volle stuik geene- Het vliegwiel van gegoten ijzer is voor zien van echoepen, welke voor de afkoeling van den motor zorgt. De centrifugeal-reguilateur, geheel inge bouwd, commandeert een smoorklep var den inlaat, diie een constante snelheid waa borgt en waardoor nooit meer brandstof verbruikt wordt dan overeenkomt met de belasting op een gegeven oogenhlik. Het toerental is onder het werk binnen ruime grenzen regelbaar. De ontsteking geschiedt door een water dicht gesloten roteerende hoogspannings- magneet van erkend prima fabrikaat. De carburateur van het bekende merk Solex, is van brons, van het klassieke type met constant niveau en verstuiving. De car burateurs munten uit door hun eenvoud en zijn bestand tegen ruwe behandeling zon der kans op defecten. De sproeier is ge makkelijk uitneembaar De koeling van den motor geschiedt uit- Nog nooit heeft U een motorpomp kunnen koopen voor f 225»— van een kwaliteit en met een capaciteit dan de DUIZENDEN zijn er bij de Nederl. kweekers en aannemers in bedrijf MT Laat U zonder eenige verplichting met een Berdard-pomp een demon stratie geven. IMPORTEURS: ^ardappelen voor veevoeder In het laatste n\r. van „De Tuinderij" komt een artikeltje voor onder den titel: Van vee voeder en veevoederprijzen, dat o.i. beter in alle andere bladen geplaatst had kunnen worden, omdat daarmede meer veehouders bereikt zullen worden dan met het plaatsen in genoemd blad, dat uitteraard alleen of voor verreweg het overgroot deel door tuin ders gelezen wordt. Wij meenen de tuinders een dienst te be wijzen door het betreffende artikel voor het deel, waarop het aankomt over te nemen en doen een beroep op het saamhoorigiheidsge- voel der veehouders aan deze oproep gehoor te geven. Het blad schrijft o.m.: Maar wel schrijnt het, indien zooals nu de oogst van de vroege aardappelen in Jui reeds waardeloos ie en dan reede thans vroege aardappelen tegen den minimumprijs moeten worden ingehouden, terwijl te vree zen is, dat een belangrijk dieel van den oogst niet zal kunnen worden afgezet. Aardappelen kan men ook niet, zooals groenten, die onverkoopbaar zijn, vernieti gen. Aardappelen behoeven ook niet vernietigd te worden, maar kunnen een bestemming als veevoeder krijgen. Zij, die voor. dit doel aardappelen kunnen gebruiken, verzoeken wij daarvan rpede ling te doen aan den Regeeringscommiss voor den Tuinbouwsteum, Javastraat 80, Den Haag. Op het adres moet dan worden ver meld: Veevoeder. Wij stellen er grooten prijs op, dat vee houders aan deze mededeeling hun volle aandacht schenken. Zij helpen daarmede den tuinbouw uit de groote moeilijkheid, waarin deze verkeert. Indien de veehouders zooveel als in hun vermogen is gehoor ge ven aan dezen oproep, kan veel, wat voor menschelijik voedsel onverkoopbaar is, voor veevoeder een bestemming vinden. WEET GE..., dat er geruchten gaan, dat de steun aan de industriemelk, die per Kg. van 0.5 op 0.6 cent per percent vet is gebracht bin nenkort weer verhoogd zal worden tot 0.7 cent; Saneeringsmaatregelen Waar men op letten moet De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat t.a.v. de volgende bollen- soorten moet worden ingeleverd: Narcissen: a. van grove narcissen (trom petnarcissen, incomparabilisvarieteiten, dub bele incomparable, Oranje Phoenix, Sulphur, Phoenix, dubbele von Sion, trosnarcissen en Poëtaz variëteiten) 20 kg. per R.R. b. van fijne narcissen (alle narcissen, die niet tot de grove soorten behooren) 11 k.g. per R.R. Onmiddellijk moet hiervan 80 pet. direct van 't land worden ingeleverd en 20 pet. moet worden gereserveerd. De in te leveren partijen moeten zijn winddroog, schoon nor maal afloopend, en ongeraapt. Afwijking van deze vereischten is in zeer bijzondere gevallen niet uitgesloten. Bij sterk éénzijdige cultuur, (zijnde 2/3 der beteelde oppervlakte) van Golden Spur en dubbele von Sion, heeft de Nederland- sche Bloembollenkweekerscentrale de be voegdheid bovengemelde 20 kg. te vermin deren tot 14 kg. Hyacinthen: Van plantgoed moet onmid dellijk van het veld worden ingeleverd 8 H.L. van elke 100 R.R. nu te velde staande hyacinthen. Gereserveerd moet worden 5.2 H.L. van elke 100 R.R. De in te leveren bollen moeten zijn bene den 18 c.M. nat gemeten. Van leverbaar moet worden gereserveerd 8.8 H.L. van elke 100 R.R. nu te velde staande hyacinthen, maat minstens 13 c.M. en hooger" Voor die bedrijven' welke in 1932 vrijwillig hebben ingeleverd, onder controle van de Vereeni- ging „de Hyacinth", bedragen bovenstaan de hoeveelheden resp. 6 H.L., 4.2 H.L. en 6.8 H.L. Tulpen: a, Van vroege tulpen moet aan plantgoed worden ingeleverd 1% kg. pap R.R. en gereserveerd 1 kg. Van leverbaar moet worden gereserveerd 1 kg. per R.R., maat 10 c.M. en hooger. b. Van Darwin-, Mendel- late en alle andere tulpen moet van plantgoed worden! ingeleverd 5 kg. en gereserveerd 3 kg. pep R.R. Van leverbaar moet worden gereser veerd 2% kg. per R.R., zift 10 en op. Het in te leveren plantgoed moet zijn af loopend, normaal plantgoed tot 10 c.M., bij vroege tulpen, en tot zift 10 bij Darwin tul pen. alles droog en gepeld. De Minister van Economische Zaken ves tigt voorts de aandacht van belanghebben den er op dat ieder individueel aansprake lijk is voor de juistheid van zijn opgaven; bij de inventarisatie; alsmede, dat het niet' behoorlijk inleveren resp. reserveeren van bovengemelde hoeveelheden en het niet be hoorlijk invullen der inventarisatie-formu lieren ontzegging van het recht bloembol len te telen, resp. te exporteeren, tengevolge zal hebben. Kweekers van bloembollen worden voorts aangemaand voorzichtig te zijn met den verkoop van hun producten. Zelfs de goed koopste soorten zullen de minimumprijzen moeten opbrengen, en er is dus geen en kele aanleiding om goede en minder goe- de^soorten door elkaar voor de minimum prijzen te verkoopen. De vastgestelde minimumprijzen voofi den binnenlandschen handel zijn: dat heel binnenkort de overeenkomst om de beteelde oppervlakte met 15 pet. in t,e krimpen, zal ge teekend worden, als <re invoerlanden die tarieven verlagen wil len; dat de kantonrechter te Middelburg enkele overtreders van de Tarwewet zware straffen heeft opgelegd, een der overtre ders kreeg tweemaal f 1000 boete subs. 50 dagen hechtenis; een tweede f 500 01 50 dagen, de derde f 100 of 10 dagen en een vierde driemaal f 250 of driemaal 25 dagen. Hyacinthen. Maat 19 c.M. 18 c.M. 17 c.M. 16 c.M. 15 c.M. 14 c.M. 13 c.M. Tulpen. Prijzen" f 6.- 5.— 4 3.25 2.75 2.25 1.75 A. enkele en dubbele 12 c.M. Prijzen op f 1.40 B. Darwin en alle andere late tulpen zift 12 en op 0.99 zift 11 0.65 zift 10 0.50 Narcissen: A. soorten, welke groote bol len voortbrengen per ton 10 cent per k.g, B. soorten, welke kleine bollen voort brengen, per ton 12 cent per k.g. H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: AlJ waarvan de kap door Veiligheidslieren op lichte en vlugge wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave \Lier? verplicht tot niets, H. HARING - TELEF. 128 - BOSKOOR „Mijn 'n biet" hoorde ik laatst een jon gen zeggen, toen zijn makker hem mede deelde, dat hij een zin uit zijn Franedbe thema fout had. Het moest niet zijn: Le pay&an dionne la beurre, maar: le payean donme 1-e beurre, want boter de vrouwelijk in het Hollandsch doch in het Fransch man nelijk, dusle beurre. „Mijn een biet!" Wat boer gééft er boter? Moiet je in de winkel komen, als je daar een hoilf pond margarine koopt, krijg je een ons goeie boter cadeau, zegt moeder. 'k Moest toch lachen om de jongen: le of la liet hem koud, doch het cadeaustelsel had zijn belangstelling er. dat ze bij mar garine natuurboter cadeau geven, interes seerde hem bijzonder. Mij interesseert ook bijzonder het boter - of lever, het ©pijsvetvnaogstuk. Toen dan ook verleden weck het bericht 'do,r de C.Z.C gelanceerd werd, dat DE MARGARINEFABRIKANTEN MINDER MARGARINE MOCHTEN VERVAARDIGEN om te voorkomen, dat het gebruik van bo ter zal afnemen, door een te groot aanbod van margarine, trok dat mijn belaragstol- ling. 't Stond er wel niet letterlijk, dat de margarinefabnicage gecontdngenteerd werd, dooh bet moest er uit opge maakt worden, want het was een mede deeling om goed te maken, dat handelaren niet zooveel margarine konden ontvangen als ze bestelden. 'k Heb toen ilc dit las, even gemeesmuild en dadelijk de Staatscouranten sedert eind Sept. 1932 eens nagezien. Daarin staat se dert September 1932 steeds Zaterdags de hoeveelheid margarine, die elke week be- 6chdlkbaar komt. En mijn bevinding heb ik, toen Sk het berichtje in ons hoofdblad plaatste, er even onder gezet. Doch door een fout is het maar in een klein gedeelte dei bladen gekomen. Daarom zeg ik het hier nog eens: van een vermindering is niets te bespeuren. Integendeel, er valt een vermeer deriing te constateeren. (Omdat er steed6 om de andere week een grootere en kleinere productie of afgifte plaats heeft, zal ik tel kens twee weken nemen). Eerste twee we ken van October: 1,864.000 Kg, van Novem ber: 2,150,000 Kg, van Dec.: 2.013,000 Kg, van Jan.: 1,964,000 Kg, ven Febr: 2,003,000 Kg, van Maart: 2,014,000 Kg, van April: 2,309,000 Kg, van Mei: 2,147,000 Kg en van Juni: 2,197,000 Kg en van de twee laatst bekende weken, die van 11 en 18 Juni 1.1: 2,212,000 Kilo. DAT LIJKT TOCH HEUSCH NIET VEEL OP CONTINGENTEERING DER MARGARINE, al zegt de Minister in de Kamer, dat „met de beperking van de mangariimeproductie het uiterste bereölkt is". Nu met ingang van 1.1. Maandag het mengpercenfage der natuurboter door de margarine van 40 op 25 procent is gebracht, nu zal de margarineprodluetie wel niet veel verlaagd worden. De mensdhen hebben nu eenmaal geleerd margarine te eten, en zullen, zooals we leeds voo rep elder vóór het mengpercen- tage op 40 gebaobt werd, margarine blijven eten, ook nu er maar 25 procent boter door Het lijkt er veel op dot er meer voor de, voor driekwart vreemde, ..margarinemel ker" gedaan wordt dan voor den Neder lands ahen veehouder. En WAT DOEN WIJ HIER MET DIE DUIZENDEN KILOS BUITEN- LANDSCHE BOTER? *k Had liever gehad dat de Minister ver klaard bad, dat met boteniinvoer uit bet buitenland het uiterste bereikt was. Want dat begint todh een gekke boel te worden. Onze boterovervloed stijgt dagelijks en een nieuwe koelhuieregelnng moet komen (zie ons blad van Dinsdag) om de boterstroora in de beddiing te houden, en daar gaan ze me in de eerste plaats de hoeveelheid boter die door de margarine moet verminderen, zoodat er nog meer boter oveblijft, en nog meer pure margarine zal noodig zijn. (Gis teren kwam te Vlaardingen weer 20.000 Kg. walvisohtaan aan). En in de tweede plaats neemt de boterinvoer toe. Uit 't buitenland werd de laatste vijf we ken ingevoerd: 3226, 3277, 4490, 21.844 en 32.698 Kg. boter. In drie weken vertienvou digd! En alles uiit Sovjet-Rusland. Wat hebben wij met dat land te maken? Onze boter-afzet vermindert men, onze bo ter bergt men in koelhuizen, wat een lieve cent kost en de buiteraland&ohe komt ver tienvoudigd ons land binnen. Daar kan ilk niet bij. Als ilk bijgeloovig was zou ik den ken, dat de geest van een of andere patient door de gangen en kamers van het oud Bronovo rondwaarde. Maar nu ga ik over naar gevaarlijk ter rein en daarom pas ik verder. Alleen wil ik nog even wijzen op hetgeen ik heel lang geleden al opperde, al voor twee jaar, geloof ik, rui. over HET MARGARINEBORDJE AAN RESTAURANTS EN BANKET WINKELS Ik heb toen hier en elders in allen ernst liet voorstel gedaan om, evenals dat voor winkels, waar margarine verkocht werd. geëisdht wordt, ook voor hotels, restauranis banketbakkers enz., verplichtend te stellen, da.t ze, als margarine in hun bedrijf aange wend wordt, dit duidelijk zichtbaar voor het publiek moet kenbaar gemaakt worden Daar is toen in de pers nogal wat over ge schreven. Ik heb vrij veel instemmingen gekregen met dat plan, dooh verder ging het als je weet wel lui, die een glas dron ken en nog wat deden en de zaak ver der lieten, zooals ze was. Ik was blij te lezen, dat op de bestuursvergadering van de I-Iolil. Mij. van andbouw thans deze aange legenheid weer naar voren kwam. In het verslag van die vergadering ©tond n.l.: Tenslotte achtte de vergadering het ca.i tft tï-.-otete belang, in verband met de to- taai-consumptie van boter, dat Pot-ui rants, banketbakkers e.a., die zuivlpr >ducten (k.mnen) gebruiken, naar bui te. duidelijk k-nh-imaken, dat voor de in hun mrich- tii s t '«bereide spijzen en artike.en gebruik wordt gemaakt van zuivere boter dan wel van margarine of van andere vetten (in Duitschlnd beslaat dit voorschrift reeds ge- ruimen tijd). In de vergadering van h-r Kon Ned. Landbouw Comité zal worden voor gesteld, dit punt in de vergadering der Cen trale Landbouworganisaties in bespreking te brengen. Zoo mogen de landbouworganisaties ook wel eens besjreken bet fedit, dat IN ZWITSERLAND VEEL FRUIT NOODIG IS. De ZA-jtsoreche fruitoogst .s totaaT nJis- r kt en daarom is er groote mog^'lkhei'd dat daarheen wel wat van ons fruit ver kocht kan worden. Reed6 heeft een Zwitser- eohe handelecombinatie telefonisch bij de burgemeesters der Hongaareche steden Nagykörös en Kcskemét aangevraagd, haar offerten te doen maken voor de levering van 50.000 Kg perziken, 40.000 Kg appels, 40.000 Kg pruimen, 40.000 Kg abrikozen, 30.000 Kg zomerperen en 30.000 Kg meloenen Ze kunnen bij ons ook terecht, 'k Heb deze week nog heel wat fruit op de veiling Westerlee tegen voor dezen tijd heel lage prijzen zien afdrukken. En zoo net komt hier bericht binnen dat een Engelecb schio met 30.000 kisten buitenlandsoh fruit de Waterweg opstoomde Dat toch nog vaak met energie gewerkt wordt, verwondert ons. Het viel zeker Ged. Staten van Gelderland ook op, die aan de burgemeesters der Betuvvscbe gemeenten, schreven over dioor dezen uitgebrachte be richten en daarbij mededeelden, dat ze nog EEN LICHTPUNT IN DEZEN CRISIS TIJD zagen. Ze schreven om.f Maar toch als een lichtpunt beschouwen wij het, dat de land- en tuinbouwers in de betrokken streek nog steeds toonen, dat zij hun bedrijf tot de meest mogelijke loondra- gendheid vvenschen op te voeren, door het verzamelen van de parate kenni6 en het toe passen van de kunstmiddelen die daartoe kunnen bijdragen. Ook treft het ons dat kon worden ver meld, dat een doelmatige bespuiting dier vnichtboomen meer en meer ingang vindt; door de resultaten die hiermede werden be reikt, kon de fruitteelt nog eeraigszins finan cieel bevredigende uitkomsten geven. Ons vielen in vele der berichten, die de Burgemeeetens in de betrokken 6treek in zonden, zaakkundigheid en juist inzicht op, en wij putten daaruit den waarborg, dat de land- en tuinbouwers in deze voor hen zoo moeilijke tijden bij het Gemeentebestuur hunner woonplaats van de doelmatige be vordering hunner belangen, voor zoover dat eenigszins mogelijk is," verzekerd kunnen zijn." Ja, aam de goede wil der Gemeentebestu ren ligt het veelal niet, maar meestal man- geilt bet aan vermogen om iets te doen. Men kan geen Russische maatregelen ne men. Zooals we reeds meermalen opmerk ten is bet in Sovjet Rusland een gezellige boeil. Nu is weer bevel gegeven van Moskou dat EEN DERDE DER STADSBEVOL KING NAAI HET PLATTELAND TERUG moet. Men noemt dat daar een „zuiverings actie". Deze bestaat daarin, dat twee derde deel der stadsbevolking passen heeft ont. vangen en in de hoofdsad kan blijven wo nen, het andere derde deel der bevolking moet de stad verlaten. Deze meneóben zijn reeds grooten deels op staatskosten uitge leid, terwijl de rest in de volgende week de stad zal verlaten. De autoriteiten hiebben maatregelen getroffen om een nieuwen trèiK naar Moskou te voorkomen. In ons land wa6 het beter geweest, dat voorkomen kon worden, dat, zooais vet* leden week gebeurde 350.000 K.G. VROEGE AARDAPPELEN AAN DE LANGEDIJK VERNIETIGD werden. Dat 16 35 spoorwagons. Er bleven 45 wagons onverkocht: 10 kregen een be stemming, 35 werden op de belt gebracht. Treurig. Vo-oral Duifschland maakt ons het moeilijk. Het Engelsche invoerrecht ie met de helft verlaagd, maar in Duitsohland mag slechts 60% van den gemiddelden invoer van 1931 en 1932, worden ingevoerd, waar* voor de Commissie voor de Contingentea* ringen van Groenten en Fruit te 's-Graven* hage certificaten zou afgeven. De invoer* rechten voor het contingent van 60% zul* ien R.M 1.50 per 100 Kg bedragep, terwijl j voor de aardappelen zonder certificaat een recht van 6 Mark wordt gevorderd, wat een aanmerkelijk verschil is Voor Duiitsch land zijn 1.1. Zaterdag heeüe* maal geen aardappelen gekocht. De expor* teuns hadden ral. de certificaten, welke voor invoer in Diudtsidhland noodig zijn, nog niet i ontvangen. Door deze groote onzekerheid durfde men de risico niet te aanvaarden om de aard* appelen zonder certificaat te verzenden, want dan moet het invoerrecht van 6 Mark worden betaald Beligië en Italië waren, zegt men, wèl reeds in de gelegenheid aardappelen met certificaat in te voeren. Daar was alles al in£ orde. Dat, het hier spaak liep, zit volgens de Contingenteeringeoo'iiLmiseie, in Duiitsch.* land. Daar de Duitsche aardappeloogst spoedig zal beginnen, zal men de onze al niet meer noodig hebben. Men verwacht tenminsts lang niet aan het contingent van 60% toe te komen. Dat loopt dus alweer tegen. 't Begint te vervelen over al düe tegen* i slagen te praten, 'k Schei er voor varna vond mee uit Tot de vólgende wéék 'PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6