DE DRUIVENCAMPAGNE VRIJDAG 7 JULI 1933 TWEEDE BLAD PAG. EEN APET1JTEL1JKE AANBLIK. Maar het en geld aan den kweeker waarvan men een prachtuitzicbt over de omgeving I eeft. De Lier is n.v oud gebleven: het is m-et zijn tijd meegegao eD al heelt men nog meerdere echt floliandsche boerderijen, waarvan de spreekwoordelijke zindelijkhei J u tegenstraalt, Vjor het grootste deel zijn de weilanden en de vlasakkers door kwee- kerijen vervangen en levert de bodem groen ten, fruit en bloemen van buitengewoon goede kwaliteit Toch is er nog iets van het oude Liersche, nJ. de gemoedelijkheid overgebleven. Wat zegt men er b.v. van, dat in het dorp maar één café-restaurant is, en dat Je eigenaar daarvan eigener beweging des Zondags zijn gelegenheid sluit Dat er tusschen de Lier en de overige Westlandsche dorpen, wat de druiveneetee- legenheden aangaat een ietwat gespannen verhouding is ontstaan, valt dus wel te be grijpen, in verband met het al of niet op Zondags sluiten. De Lierenaren wilden dit niet verbieden, doch aap ieder overlaten, maar het openstellen niet officieel santionee- ren, en dus de officieele herkenningsvlag des Zondags in laten halen.' 't Is zoo geworden, dat de Lier niet met de Westlandsche Vereeniging mee doet. doch afzonderlijk optreedt. twee druiven-eetgelegenheden genot van den consument kost veel moeite drupte en het door de bladeren spelende zonlicht een wondere gloed aan alles gaf. We hoorden hoe een stek na telkens terug gesnoeid te worden, na drie jaar een paar trosjes geeft en pas daarna tot volle pro ductie komt. Maar de door de kassen spelende wind mag voldoende zijn om de druiven bij Ali cante tot ontwikkeling te brengen, bij de witte druif, de Golden Champion, rs dit niet voldoende en moet kunstmatig sluitmeel op de bloeiende trossen gebracht worden. We reden naar de bekende veiling tc Wes- terlee. De schuiten met de producten varen voorbij de banken der kcopers en voor de „klok" waar op de wijze zooals we dit reeds meer beschreven de prijs zoowel als de kooper, die voor dies-prijs „afdrukt" aan geduid wordt. Wat een tomaten, wat een meloenen, wat een aardappelen en ook al reeds menige kist druiven gaan in een mi nimum van *ijd, dodh helaas, ook vaak De een prefereerde blauwe, ik hield het met witte en we proefden maar door. Goeie woorden werden gesproken. Gelukkig niei veel. Bij zulke gelegenheden moet niet zoo veel officieel gespeechd worden. De grond toon was: laat de Nederlandsche „inboor ling" druiven eten. Als ieder der 8 milliocn Nederlanders drie pond eet, is hel Westland zijn productie plm. 12 mill. K.G. kwijt en de kleine 3 millioen K.G. die er dan nog over is uit andere plaatsen, raken dan ook wel aan den man. Nu, ik heb mijn drie pond al op, doch wil ook nog wel een portie van anderen over nemen. Ze moeten in de Lier, bij de droeve tijder. de lier nog maar niet aan de druivenboom hangen. We willen de menschen aansporen: ga naar het Westland, eet druiven, neem druiven mee voor thuis en vergeet vooral de Liet niet En bij van der Lingen èn bij van der Plas wordt men goed bediend, krijgt men fijne waar en kan men de mooie kassen bewonderen. Hoe een mooi gezicht is dat niet, dat lichte groen van 't loof en daar, als- lijsten, in twee, in drie rijen langs de neer hangende donkere of gele trossen. Altijd weer mooi, hoe vaak men het ook ziet. In de Lier worden heel wat druiven rijp gestoofd. Het loont de moeite om de Liersche dom eens te beklimmen waar men een mooi ge zicht over Westland-glasland en Westland- „industrieland" heeft Maar er is nog een mooie attractie, n.l. de anjerkweekerij van den heer P Kestcr aan de Leeweg, bij de Oranjesluis Wat een kassenl Wat keurig ingericht! Wat een zee van bloemen: rood, rose, wit. Wat een kwa liteit! Om zoo een kweekerij te drijven moet men het kunnen. En de heer Kester kan het n.l. die van den heer J. v. d. Linden. Lier en 23, die des Zondags gesloten is ei van J. P. v. d. Plas, aan de Kikkerweg. Deze gelegenheden zijn kenbaar aan een groot doek in de Liersche kleuren, rood- en het opschrift: Druiveneetgelegenheid V.V.V. „Welkom" de Lier. Zoo gleden we in de V.I.O.S.-touringcar naar de Lier, doch nog voor we het dorp bereikten, daar waar de nieuwe weg de oude kmist zagen we het eerste rood-witte doek waren bij de kassen van den heer J. d. Lingen. Hier wachtte de burgemeester, de heer Crezee ons, en dronken we in de kas een smakelijk kopje koffie. De voorzitter dc heer C. de Jong, sprak hier enkele wel komstwoorden en na de koffie gaf de heer van Lingen Sr. een uiteenzetting over de kweek der druiven en zijn zoon later over de verdere verzorging. Dat kon daar heel aanschouwelijk, want we zaten in een kas, waarvan het donkere blauw en goud der Frankenthalers, Alicai en de Golden Champion, a.h.w. op ons neer- Te Zwolle werd 'de 13e 'jaarvergadering van de Vereen, voor Tlooger Onderwijs op 'Geref. Grondslag gehouden. Een groep bestuurs leden, hoogleeraren, enz. We noemen van de eerste rij o.a. vijfde van links de heer J. Schouten, vervolgens Z.Exc. Min. de Wilde, de heer J. J. C. van Dijk en de derde van rechts de heer A. W. F. Idenburg. Wij hebben veel moois gezien, veel heer* lijks genoten, veel interessants gehoord en twijfelen niet of niemand van ons zal er spijt van hebben de Lier te hebben bezocht Zooals niemand er spijt van zal hebben de Lier te bezoeken. HET WESTLAND VERWACHT DUIZENDEN DRUIVENETERS V.V.V., MET NAME TE DE LIER WERKT KRACHTIG MEE Verwacht mag worden dat het Westland in de welhaast aangebroken vacantie een druk bezoek van toeristen zal ontvangen Ve-i-schillende factoren werken daartoe med": De minder gunstige internationale toestand gepaard aan den invloed van de malaise belet velen, een buitenlandsche reis te ma ken, anderen worden weerhouden door de stevige reclame voor het houden van vacan tie in eigen land. Het Westland kan landgenoot en vreem deling dit seizoen iets bijzonders bieden In de eerste plaats de druivenrestauraties, welke onder de goede leiding der West landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en door de gulle medewerking dei betrokken kweekers op goeden leest ge schoeid zijn. Voor het bezoeken van deze erkende eetgelegenheden wordt flink reclame gemaakt, allereerst door de W. V. V. zelve en daarnaast door verschillende reisibureaux en vervoersondernemingen, die vanuit alle deelen des lands tochtjes naar het Westland j organiseeren. Voorts heeft men in het laatst van Augustus dus nog in de vacantiemaand de Westlandsche Bloemen- en Fruitten- I toonstelling georganiseerd door de Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling in samen- werking met den Bond Westland, welke j naar de voorteekenen thans reeds uitwijzen op een druk bezoek zal mogen rekenen Volle medewerking bij het bevorderen van j het toeristenbezoek uit binnen- en buiten land aan Holland's eerste tuinbouwstreek is I ook toegezegd door de hoogste leiders van het Nederlandsche Vreemdelingenverkeer, j Baron Krayenhoff en den heer van Deven- ter, resp. voorzitter en directeur der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver- I keer, die reeds e>en bezoek aan het Westland I hebben gebracht. Ze bezochten de bloemenveiling en druiven eetgelegenheden en de voorzitter verklaarde, dat het hem veel genoegen deed Westland als toeristenland ontdekt te hebben. Voor dc komende tentoonstelling heeft het Hoofdbestuur van dé A.N.V.V. een zil veren en twee bronzen medailles beschikbaar gesteld. Deze zilveren medaille is een onder scheiding omdat zij slechts zeer zelden wordt toegekend. Zelf hebben we, daartoe uitgenoodigd door de plaatselijke V.V.V.met collega's van an dere bladen, de Lier bezocht bij de opening van het druiven- seizoen. Met een van de pradhtouringcars van V.I.O.Sde bekende Westlandsche Autobus- onderneming te Wateringen, werden wij, dat waren in totaal een vijfentwintigtal gs- noodigden, door het bestuur der pas opge richte V.V.V. „Welkom" te De Lier afge haald van het station te Delft en naar de Lier gebracht We konden opnieuw opmerken met wat groote zorg de provincie voor de wegen tn het Westland zorgt Dit zorg is dadelijk begonnen toon de provincie de wegen over nam, door de bestaande voor een groot deel te asphalteeren en door nieuwe, geheel bij het moderne verkeer passende wegen aan *e leggen. Deze nieuwe wegen gaan zooveel mogelijk recht toe recht aan en buiten de oude wegen en de kom der dorpen om. Dit is een prachtverbetering. Iemand, die hier in enkele jaren niet geweest is weet niet wat hij ziet De Lier ligt in de onmiddellijke nabijheii van Delft. De V.I.O.S.-bus gaat elk vol uur van 8 uur tot tot 22 uur, van het spoorweg station Delft en brengt de reizigers in on geveer een kwartier naar het vriendelijke dorpje, dat in de laatste kwarteeuw va alle Westlandsche plaatsen de meeste ui.- breiding heeft verkregen. Sedert 1910 nam de bevolking toe met ruim 60 (daarop volgen Monster 52 en Naaldwijk bijna 50 Sedert 1920 vermeerderde het aantal inwoners met 17.6 ook eer. Westlandsrh record, de daarop volgende gemeen cn wa ren Naaldwijk met een bevolkingsvermeer dering van 13Va en Monster met 13 toename. De Lier is een oud dorp, dat zie* men aan den ouden toren, die dateert uit 1245, en DE PEBS IN EEN LIEBSCH DBUIVENBESTAUBANT. Veelbelovend hangen 'de rijpende trossen in lange rijen, een lust voor de ooqen, een prikkeling voor de smaakzin. tegen minimudprijzen de klok passéeeren. Wc-t een drukte! Wat een bedrijvigheid! Pij aanvoer zoowel als bij afvoer. Het pakkeo der tomaten geschiedt met zorg, merk'cn we op v Maar we kwamen te de Lier om druiven te eten. Dat deden we in „de Gouden Leeuw'' na eers* een onderlaag gelegd te hebben van brood met wat je maar er op wilde hebben. In „de Gouden Leeuw" is het wel goed om te eten, merkten we op. Leden van de Schotsche Garde geven een demons tratie van de aloude Schotsche zwaarddansen. Matuschka, de man van de spoorwegaanslagen, wordt door Oostenrijk aan Hongarije uitgeleverd. hen bespreking tusschen Dr. Colijn, Jung (Italië), Le Breton (Argentinië) en Bonnet (Frankrijk), tijdens de Londensche Economische Conferentie, Een locomotief, die op het Amsterdamsche Centraal Station ontspoordewordt weer op de rails geplaatst. De Prins van Wales opent een der drie nieuwe Theemsbruggen, welke dezer dagen te Londen werden in gebruik genomen. Aan de Lang endijker vei ling bleven deze week hS wagons aardappelen on verkocht. Zij werden voor een groot deel vernietigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3