|üirtttftr £rih$rt)f (Saurant EERSTE BLAD BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT: yer kwartaal In Lelden en In plant- ■en waar 'n ngmitschnp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk* tche tending 4.50 Bii dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestrjat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4010 VRIJDAG 7 JULI 1933 ADVERTENTIEN tot 6 regelsf 11: Elke regel meera 0.2: ïngez. MededeelIngen van 15 regels 2.3 Elke regel meerm o.C Bij contract belaneriike korting. Voor hPt ppvrngnn aan 1 bureau wordt berekent) 14e Jaargano Oit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. DE SCHULDIGEN. De rede, waarmee de Minister van Bin- ïienlandsche Zaken heeft geïnstalleerd de Commissie voor de vaststelling van salaris- nonnen voor het Overheidspersoneel, yer- dient alleszins de aandacht. Erkend werd de waarde van de autono mie der lagere publiekrechtelijke organen, die in onze staatsinrichting is een funda menteel element en een levenwekkende kracht. Maan* de keerzijde der autonomie is ver antwoordelijkheidsbesef, en die eischt, dat de plaatselijke of gewestelijke zelfstandig heid binnen redelijke grenzen wordt uitgeoefend. De groote verschillen, die er bestaan tusschen de bezoldigingen van het Rijks personeel eenerzij ds en het personeel dei andere publiekrechtelijke lichamen ander zijds, maar ook tusscheh de salarissen van het personeel der deelen onderling, loonen .wel aan, dat hier iets niet in orde is. In meer dan een gemeente vormt het personeel in publieken dienst een begena digde groep, wier loonpeil zich zeer gun stig onderscheidt van het niveau in het .vrije bedrijf, doordat de Overheid het wel zoo gemakkelijk vond om zich .van ernstig jingrijpen te onthouden. [YVat thans met name te Zaandam voor valt is een caricatuur der autonomie, het handhaaft niet de gemeentelijke zelf standigheid, maar bedreigt haar in ernstige mate. Het is een vlucht uit de verantwoordelijk heid, terwijl het rechte begip van autono mie zonder verantwoordelijkheidsbesef niet denkbaar is. [Wanneer straks de salariscommissie, die 'dezer dagen werd geïnstalleerd, zal komen met voorstellen, die de bevoegdheid der ge meenten op dit punt inperken, zal er zon der twijfel van verschillende kant verzet rijzen. En dit verzet zal men kan er op reke nenvooral voortkomen uit de kringen der S.D.A.P., waar men de autonomie aan hangt in den zin van een zich uitleven op .bestuursgebied, maar waar men de zeli- tucht en zelfcontrole mist, die aan de ware autonomie onafscheidelijk verbonden is. Maar dan willen wij nu reeds vaststel len, dat de verontwaardigden .van straks de ware schuldigen zijn. En dat degenen, diie noodgedwongen vast Stellen om maatregelen te nemen tot in perking der .autonomie op bepaalde punten, zulks doen om te voorkomen, dat door ver dere experimenten de plaatselijke zelfstan digheid niet nog meer in het gedrang komt. OFFICIEELE BERICHTEN RADEN VAN BEROEP TE AMSTERDAM Benoemd tot (vierden) secretaris van de Ra den van Beroep voor de dir. bed. nos. 1 en 2 te Amsterdam: Mr U. W. H. Stheeman, thans op arbeidsovereenkomst bij genoemd secretariaat RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. is benoemd tot kantonreeliter-plaats- mger In het kanton Breda Mr F. M. C. Pels NED. INDISCH LEGER Bij IC. B. is aan den gep. kol. der Inf. van het leger in Ned. Indië H. Behrens de titulaire rang van generaal-majoor verleend'. REGENT GEVANGENISSEN Bij K. B. Is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank: Mr P. M. J. E. Bloemarts als lid en tevens voorzitter van het regentencollege over de gevangenissen te Breda; PRINSES JULIANA TE LONDEN Prinses Juliana heeft gisteren den Tower en het Parlementsgebouw bezocht. Ver volgens dineerde zij in het Kensington Pa lace bij graaf en gravin Athlone. Aan den maaltijd waren vele gasten genoodigd, waaronder ook de ex-Koning van Spanje Alfonso en de Braziliaansche gezant met zijn echtgenoote. Na het diner was de Prinses tegenwoor dig bij een receptie, gegeven door Lady Ludlow. y KONINGIN EMMA'S 75Ste VERJAARDAG EEN SPECIALE LEERDAMVAAS De N.V. Glasfabriek „Leerdam" heeft ii den handel gebracht een bloemvaas, met oranje voet en fijn-geëtst embleem en op schrift Emma, als een herinnering aan den 7'5sten verjaardag van H. M. de Konin gin-Moeder. Deze vaas werd vervaardigd naar ont werp van den bekenden sierkunstenaar A. D. Copier. Een tweetal van deze vazen werden i een doos aan H. M. de Koningin-Moeder aangeboden door den Baarnschen Kunst- handel F. Wynja te Baarn. H. M. de Koningin-Moeder heeft de beide vazen gaarne aanvaard en daarvoor schrif telijk haar dank betuigd. DE LANGE GOLF OVER KOOTWIJK Van nu af zullen voorloopig tot 1 Januari s. de uitzendingen voor den Ned. Radio- Omroep op een golflengte van 1S75 M. 16 uur plaats vinden via den daarvoor ge schikt gemaakten zender te Kootwijk, in plaats via den Huizer-zender. Zooals bekend is, werkt deze zender met eeri belangrijk grootere energie dan de Hui zen-zender, waardoor de Nederlandsche Om roep zijn rechten op de 1875 M. golf duide lijker zal kunnen laten blijken. Op dit punt bestaat eensgezindheid van opvatting bij de Omroepvereenigingen, het P.T.T.-bedrijf en den Radioraad, in de overtuiging, dat in derdaad in het belang van den Nederland- schen Omroep de uitzendingen op deze golf zich zoo krachtig mogelijk moeten doen hooren. Van weerszijden is men bereid zich eeni- geldelijke offers, welke de nieuwe toe stand vergt, te getroosten. Om hedrijfslechnische redenen is 't niet mogelijk de uitzendingen voor 16 uur dooi den Kootwijkschen zender te doen geschie den. Gisteravond na 19 uur had de eerste uit zending via Kootwijk door de A. V. R. O. plaats. NEDERLANDERS NAAR NIEUW-GUINEA? Vanwege het ministerie van koloniën wordt met den meesten ernst gewaar schuwd tegen de in den laatsten tijd onder nomen pogingen om emigratie van Neder landers naar Nieuw-Guinea te bevorderen. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat de bevoegde autoriteiten hier te lande en in Nederlandsch-Indië van een zoodanige emigratie slechts mislukking ver wachten, gepaard aan gevaren voor geld en gezondheid der emigranten. Aangezien bovendien de beoogde koloni satiepogingen dreigen te leiden tot vergroo ting van het aantal werkloozen in Indië, is het zeer twijfelachtig, of de aspirant-kolo nisten, die aldaar feitelijk zonder middel van bestaan aankomen, daar te lande zul len worden toegelaten. Kolonisatie van Nederlanders naar Nieuw- Guinea wordt derhalve ten sterkste ontra- HET 1JMUIDER CONFLICT In de gehouden ledenvergadering der Ver- tnigirg van Reeders van Visschersvaartuigen na langdurige bespreking over de voorstel- n van den Rijksbemiddelaar inzake het vis- scherij conflict besloten deze te aanvaarden. De uitslag der stemming was, dat 65 stemmen vóór, 16 tegen en 93 in blanco werden uit gebracht. Deze blanco stemmen zijn te verklaren uit het feit. dat heel veel schepen voorloopig toch niet naar zee gean. In verband daarmee is het goed gezien, dat het bestuur der reedersvereeniging een circu laire deed verspreiden, waarin het er nogmaals net nadruk op wijst, dat het geheele bij haar n dienst zijnde personeel onvoorwaardelijk zal worden gehandhaafd, teneinde een rustige gang van zaken in het bedrijf te verzekeren. Nu de direct belanghebbenden tot overeen stemming zijn gekomen, mag verwacht worden dat het tusschen Federatie en Visclihandels- vereer.iging ook in orde komt. En dan is de domme staking ten einde. Het bestuur der lJmuider Federatie deelt mede een adres te zullen richten aan den •oorzitter van den ministerraad, waarin ver zocht wordt ten aanzien van de bekwaamheid van het gezaghebbend personeel op visschers vaartuigen ten spoedigste bindende voorschrif ten te geven. Gevraagd wordt daarom het in den ministerraad daarheen te willen leiden, dat het ontwerp Zeevisscherijdiplomawet roo spoedig mogelijk in de bevoegde regeerings- .nstanties in behandeling wordt genomen. VERBOND VAN NAT. HERSTEL NIEUWENHUIS EXIT Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft dr. ir. J. G. T. C. N i e u w e n h u i s te Rotterdam bedankt als lid van het Verbond voor Na tionaal Herstel. Hij is voorts afgetreden als lid van het hoofdbestuur en voorzitter de afdeeling Rotterdam; DE AFWATERING DER GELDERSCHE VALLEI EEN WERK VAN ANDERHALF MILLIOEN In de heden gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Gelderland is door Ged Staten medegedeeld dat dezer dagen het rapport is verschenen van de Rijkscom missie voor de bestudeering van de afwate ring der Geldersche Vallei, en welk rap port wordt voorgesteld over te gaan tot den aanleg van een afwateringskanaal. Maan dag j.l. heeft te Arnhem een conferentie plaats gehad tusschen de Provinciale be sturen van Utrecht en Gelderland. Beide provinciën hebben hun volle medewerking toegezegd. Besloten werd een onderhoud aan to vragen met den Minister van Eco nomische Zaken teneinde aan te dringen op bespoediging van dit werk dat 1 mil- lioen gulden zal kosten. ARNHEMS 700-JARIG BESTAAN Op Zaterdag 8 Juli a.s. van 17.50—18 uur zal de voorzitter van het comité tot her denking van het 700-jarig stedelijk bestaan van Arnhem, Z.Exc. Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra voor de K.R.O. Haizen, Golflengte 296 M. een rede houden over -de a.s. herdenkingsfeesten. VAN HEUTZ-MONUMENT Op Zaterdag 8 Juli e.k. is de Koninklijke Bond van Ridders der Militaire Willems orde beneden den rang van Officier voor nemens een door den beeldhouwer Falise te Wageningen vervaardigd borstbeeld van wijlen Generaal Van Heutsz aan diens geboorteplaats, de gemeente Coevorden, aan te bieden. In plaats van Minister C o 1 ij n, die zich aanvankelijk daartoe bereid -verklaarde, doch thans verhinderd is, zal Prof. Mr. J. C. Kielstra een herdenkingsrede uit spreken, waarna liet monument door Prins Hendrik zal worden onthuld. i WELKOMSTGROET De oud-burgemeester van Maassluis, heer Dommisse schrijft over zijn opvolger o.m. het volgende in de „Westlander": De stedelijke positie van Maassluis cisehte een man 'die eenigen tijd het röe^- eener Gemeente in handen had gehad er de Regeering heeft gewis zulks gevoeld eh in die lijn haar keuze gedaan. Dat dè ked- ze viel op den heer Mr. P. A. Schwartz kan worden verstaan, want hij is zooals de bladen reeds uitvoerig hebben uiteen gezet een man die op verschillend terrein zijn krachten gaf ten behoeve van Gemeen te en andere publieke instellingen. Weten schappelijk toegerust, door zijn studiën aan de Vrije Universiteit te Amsterdam eh de Rijks-Universiteit te Leiden, belooft hij de zaken naar eisch te zullen behandelen. De goede behartiging van bedrijven is hem niet vreemd en de geestelijke belangen eener bevolking zullen hem na aan het hart liggen. Mr. Schwartz heeft getoond werklust en activiteit te bezitten en dit is onvermijde lijk aan het burgemeestersambt verbonden. De positie van Maassluis roept van zelf tot deze werkzaamheid en vooral in onze dagen waarin haar economisch gemeente lijk leven zoo veel eischt, moet men kracht, energie en blijde levenslust bezitten om on verdroten zijn volle werkkracht te geven ten behoeve van een Gemeente waaraan men zijn leven wil wijden. BESTUURSCONFLICT Reeds eenige dagen geleden werden wij ingelicht over moeilijkheden in het college B. cn W. van Alblasserdam. Na nauw keurige informatie meenen wij het volgen de als waarheid te kunnen berichten; zoo als in de raadsvergadering, welke heden avond gehouden wordt, ook wel zal blijken. In de raadsvergadering van 18 Mei j.l. bracht de voorzitter, burgemeester J. van Scheers, een noch door den voorzitter noch door den secretaris onderteekend voorstel betreffende vervanging van ge meentesecretaris en gemeenteontvanger ter tafel. Wethouder ir. P. Boersma (c.h.) ver zocht op grond van art 75 en art. 109 van de Gemeentewet toen aanhouding van dit punt, ook omdat de Burgemeester belang rijke wijzigingen had aangebracht. De Bur gemeester was hierover zeer verontwaar digd en uitte heftige beschuldigingen aan het adres van wethouder Boersma. Een Raadscommissie, bestaande uit de heeren ir. C. van der Koogh (gem. bel.), voorzit ter, P. G. Jonker (a.r.) secretaris, L. Smit (s.d.a.p.), Nic. Stout (c.h.) en J. Vermeu len Hzn., (st ger.) werd benoemd om de zaak te onderzoeken en eveneens de ver houdingen in het college van B. en W., di« blijkbaar alleszins te wenschen over laten, na te gaan. De commissie is met haar arbeid gereed gekomen en heeft rapport uitgebracht. Tn de raadsvergadering van 30 Juni jl. deelde de" Burgemeester mede op Vrijdagavond 7 a.s. een vergadering van den Raad uit te schrijven met als eenig punt der agen da: bespreking van dit rapport met zijn bijlagen, te weten een memorie van wet houder Boersma en een van den gemeente- •rretaris. den heer B. J. Stam. Naar wij vernemen wordt in dit rapport wethouder Boersma unaniem door de com missie in het gelijk gesteld, de handel wijze van den secretaris goedgekeurd en den Burgemeester onomwonden verzuim en plichtverzaking verweten. Vermoedelijk 'ordt in deze raadsvergadering tot Ged. Staten liet verzoek gericht om de verhou dingen in B. en W„ die onhoudbaar zijn, nader te onderzoeken. Ook schijnt de ver houding van den Burr ^stfir tegenover den gemeentesecretaris 1 te ziin. Wet houder Visser (eem. bcl.ï laat in het con flict aan de zijde van Wethouder Boersma don gemeentesecretaris. L00NDEBAT IN DE AMSTERDAMSCHE RAAD DE PORTEFEUILLE-KWESTIE GESTELD Tot aan de avoncizitting duurde de eerste termijn. Toen kwam de Wethouder woord. De verschillende sprekers die hem nog vooraf gingen, konden al niet veel nieuws meer vertellen. De heer Steinmetz (R.-K.) deed feilen aanval op de sociaal-democraten gispte terecht hun dubbelhartige houding. Overigens had hy tegen de voordracht nog al bezwaren en oefende critiek uit op het Georg. Overleg, dat voor een deel door de politiek is beheerscht. Niet verstandig leek ons. dat hij de mogelijkheid voor het geven van een vacantietoeriag in 1934 weer stelde. De heer Baas (A.-R.) wees op de schuwing, bij de begrooting van 1933 reeds uitgesproken. Een vroeger ingrijpen had r— veel soepeler regeling mogelijk gemaakt was dus in het belang van de ambtenaren arbeiders geweest. Hij nam den heer Bruin sma (Mid.) met zyn gouvemer est prevoir onder handen. Hoewel hij ernstige critiek had, zoowel over de voordracht als over de houding den wethouder voor de Arbeidszaken, bi vorige loonbesprekingen aangenomen, zou h( voor de voordracht stemmen. Niet in de laatste plaats omdat elk uitstel een nog dieper ingrijpen noodzakelijk maakt. Maar ook omdat z.i. de loonpolitiek niet door den Raad, maar door het college van B. en W. dient te worden gevoerd. Belangrijk was zyn opmerking Over het Georg. Overleg. Hij acht met het oog op de plannen in den Haag, het niet noodig ons veel hoofdbreken te maken. Maar indien van boven af geen maatregelen worden genomen, dient men do loonbesprekingen aan dat instituut te. onttrekken. Als de politiek beslissen moet dan dienen de debatten in den Raad geopend en de verantwoordelijkheid door de politieke partijen in den Raad gedragen. De heer Ketelaar (V.-D.) richtte zich zoowel tegen de minderheid van het college als tegen de sfinxachtige houding van ide fractie der middenstanders. Ernstig drong hij er op aan toch zelf orde in eigen huishouding te scheppen en bereids wierp hij alle verantwoordelijkheid voor in grijpen van hooger hand op hen die om wat reden dan ook, nu niet durven te doen wat plicht is. Dat is het belangrijkste uit de discussies. Be heer Woudenberg (s.-d.) hield alleen nog een echt sociaal-democratische speech, alsof de minderheid van het college zich tegen elke loonsverlaging zou hebben ver zet. Maar deze gezwollen redeneering maakte toch niet veel indruk omdat ze niet klopte den feitelijken toestand. Van avond, wacht ons nog behalve de rede m den heer K r 0 p m a n, een poging den heer de Miranda om een motie van afkeuring uit te lokken. Of dat lukken zal weten wij nog niet. 't Zou voor de minderheid een prachtige oplossing zyn, dan konden zich weer als weggejaagden beschouwen rustig in de oppositie gaan. 't Lijkt ons beter dat zij zelf hunne consequenties trekken geen martelaar gemaakt worden. De voordracht aangenomen Nader meldt men ons: De gemeenteraad heeft tot middernacht beraadslaagd over de voordracht van de meerderheid van B. en W. om in het alge meen de loonen tot 1000 te korten met 3y2 pet. en met 7 pet. de oeflragen daarboven. De wethouder van de arbeidszaken,. mr. Kropman heeft in een zeer duidelijke doorwrochte rede deze voordracht ver dedigd. Hij heeft medegedeeld, dat deze loonsvermindering noodig is om de begroo ting 1933 die een gaping heeft van 7 mil lien gulden weer helpen sluitend te ma ken. Wanneer deze voordracht niet wordt aangenomen gaan de wethouders Abra hams, Douwes en Kropman heen. De wethouder De Miranda heeft zeer uitvoerig de houding van de minderheid van het College uiteengezet. Hij meent dat nog andere middelen te vinden zijn om dat gat in de begrooting te stoppen. Boven dien meent de minderheid dat de tegenval lers in de financien geen nieuw feit zijn om opnieuw de loonen te verlagen. Ook is de minderheid van oordeel, dat een contact tusschen wergever en werknemer behoort te worden nagekomen. Die minderheid zal als de voordracht wordt aangenomen haar consequenties trekken. Stemming De stemmingen zijn als volgt verloopen: De motie-Seegers, houdende afkeuring .'an het beleid van B. en W. werd ver- vorpen met 38/6 stemmen; vóór alleen de communisten en de heer Kitsz. Het voorstel-Woudenberg, inzake de be stendiging van de vacantie-bijslag ook na 1933, wordt verworpen met 24 tegen 20 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democra ten, incl. de beide wethouders, en de com munisten. Het voorstel van B. enW. inzake de loon- kortmg wordt aangeno men met 24 te gen 20 stemmen. Tegen stemden de zes communisten van allerlei schakeering en de sociaal-democraten, incl. de wethouders de Miranda en Boekman. Het voorstel tot tijdelijke korting op de jaarwedden van het onderwijzend perso neel wordt met dezelfde stemmenverhou ding aangenomen. Ir. Hofman tot directeur benoemd. De gemeenteraad heeft gisteren benoemd tot directeur van de gemeentetram den heer Ir. W. B. I. Hofman, thans bedrijfsinge- nieur bij dezen dienst. DE SLEEPVAART NEDERLAND- BELGIE EEN TARIEVENKWESTIE. De Vereeniging „Onderling Verbonden Sleep booteigenaren" te Dordrecht zendt ons naar aanleiding van eenige berichten omtrent de cleepvaart naar België een uitvoerig relaas over het verloop van de maatregelen or sleepvaarttarieven op peil te brengen e houden. Ruim 4/5 deel van de op dit traject varende sleepbooten is in handen van de par ticuliere sleepbooteigenaren, die zich eei voor ongeveer 90 hebben vereenigd in de „Onderling Verbonden Sleepbooteigenaren''. Deze organisatie heeft een regeling van tarieven ingevoerd, waarbij de sleepreederij. zich niet hebben aangesloten. Het gevolg w dat de reederijen beneden dit tarief voeren 1 voor 3 00 hun schepen konden exploiteeren, terwijl de particuliere sleepbooteigenaren stil lagen. Hierdoor was de „O.V.Sgedwongen de regeling der tarieven weer op te heffen, waardoor thans de booten der reederijen voor een groot deel kwmen stil te liggen. Fen dezer reederijen heeft een plan ontwor pen voor een evenredige verdeeling van het sleepwerk met vergoeding voor de stilliggende schepen. Deze regeling zou worden besproken in conferentie, waartoe de reederijen echter niet de „O.V.S.", doch slechts twee daarby aange sloten vereenigingen hadden aitgenoodigd, welke de uitnoodiging hebben afgewezen en de reeders hebben verwezen naar de ..O.V.S.". Van de zijde van dc „O.V.S." is men van meening, dat de voorgestelde regeling voor de particuliere slecpbooteigenaren absoluut onvoldoende is. AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND AFGIFTE CERTIFICATEN De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Juli 1933 certificaten zullen worden afgegeven voor den uitvoer van aardappelen naar Duitschland, tot een zoodaaige hoeveelheid als waarvan de invoer in dat land tegen een beperkt invoerrecht is toegestaan. Als commissie voor den uitvoer van aard appelen naar Duitschland is aangewezen de commissie ingesteld bij ministerieele be schikking van 1 December 1932; mr. L. Nie- möller te 's-Gravenhage is belast met de afgifte der certificaten. Het bedrag bij de afgifte der certificaten, te heffen ter bestrijding van kosten aan hel uitgeven der certificaten verbonden, is be paald op 5 cent per 100 .G. IR. MUSSERT IN HET GOOI INSTALLATIE VAN NAZI-LEIDERS. In Het Hof van Holland te Hilversum vond gisteravond een bijeenkomst van den kring Het Gooi der Nationaal-Socialistische beweging plaats. De algemeene leider, ir. A. A. Mussert, hield een toespraak, waar na hij Ds. G. van D u y 1, voorganger van de vrije religieuze gemeente en de afdee ling Hilversum der vereeniging van vrijz. Herv. tot kringleider installeerde. Na een toespraak van laatstgenoemde werden eenige groepsleiders door hem ge ïnstalleerd, waarna de heer van Duyl nog een rede hield. Naar men mededeelde, is dit de eerste maal, dat een dergelijke installatie in de nationaal-socialistische beweging plaats vond. NEDERL CHR. BLINDENBOND NEGENDE JAARVERGADERING. De Nederl. Chr. Blindenbond hield giste ren zijn 9e jaarvergadering op „Bartimeüs" te Zeist. De voorzitter, de heer A r i s van Amsterdam, sprak de openingsrede uit. Vele woorden van gelukwensch werden gesproken. Het jaarverslag werd goedge keurd. De penningmeesteresse kon mede- deelen dat ep een kassaldo is van f 1296. Morgen komen we op een en ander uit voerig terug. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De Amsterdamsche Raad heeft de debat ten over de Joonsverlaging voortgezet. De voorstellen van B. en W. werden met 24 tegen 20 stemmen aangenomen. Het conflict te IJmuiden. De reeders aan vaarden het bemiddelingsvoorstel. (bl Het bureau der Economische Wereldcon ferentie heeft een voorstel van Mac Donald aangenomen, waardoor de conferentie in zekeren z-'n wordi voortgezet. Maandag komt het bureau nog eens bijeen. Volgens berichten uit Washington zal Amerika zich volkomen los maken van Euro zo'» ÜU *ebIekpn da' alie conferenties met de Europeesche staten op niets uitloopen De conferentie der „goudlanden" zal Za terdag te Parijs gehouden worden. Dr Schacht en hit Wolffbureau ten aan zien van de valztakwestie met elkander in volkomen tegenspraak. Held en Schaeffer treden uit den Beier- schen Landdag. Labrador wacht op Balbo's eskader, (blz. 5) De druivencampagne in het Westlaad. De pers op bezoek te Dt> Lier. (blz. 9) Te Rotterdam is een belangrijke verval- sching van rentezegcls ontdekt Reeds zijn 9 personen gearresteerd. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Weggereisd in een verqele- gen land. In memoriam, vers van Jan Ietswaart Letterkundige Kroniek van A. Wape naar: Alice Notion en haar gedichten en Tusschen twee werelden. Menschen in crisistijd- Op weg naar het werkverschaftingserf, door D. C. A. Bout. Van bonte dingen: Een en ander over pottenvannen en zeep, door G. K. A. Een geheimzinnige sage (geïllustreerd artikel.) Bonte Vragenbeantwoord door G. K. A. NonhebeL Dit en dat. Bij ons in Batakland: De pisang en andere vruchten", door M. A. M. Renes- Boldingh. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. K. de Wilde: De avontu ren van Femao 1 Kleuterkrant je. WERKVERSCHAFFING IN DRENTE Een werk van anderhalf millioen. De regeering heeft onder bepaalde voor waarden de uitvoering van een aanta) werkverschaffingen in het Z.O. van Drente in de nabijheid van Coevorden goedge keurd. De werkverschaffingen, welker gezamen lijke kosten ongeveer iy2 millioen zullen bedragen, betreffen het graven van een kanaal van Zwindersche Veld naar Coe- vordensche Grachten, het graven van een zijtak van dit kanaal naar Dalen en ver betering van den bovenloop van het Dros- terdiep en verbetering van de Hoogeveen- sche vaart. CHRISTELIJK POLITIEK LEVEN IN INDIE DE CHR. STAATKUNDIGE PARTIJ. Den 19en Juni j.l. vergaderden te Batavia ;n aantal afdeelingen van dé Chr. Staatk. Partij in Ned. Oost-Indië onder voorzitter schap van Mr. M. de Vries te Batavia. Hoofdschotel was een referaat van den heer P. Gilde over de houding van de partij ten opzichte van het in Ned.-Indië veldwinnend en onlangs ook in Indië ge organiseerd fascisme (N.I.F.O.). De Indische partijdag-1933 der Chr. Staatk. Partij werd van 2729 Juni te Batavia ge houden. onder presidium van Mr. C. C van Helsdingen. Hier was „de crisis" aan de orde (de financieele debacle, de werk loosheid. de invloed van de crisis op het geestelijk leven. enz.). Ook was het voor men aan de orde te stellen een resolutie tegenover het Indisch fascisme en tenslotte zoo mogelijk ook nader de houding der par tij te bepalen ten opzichte van art. 177 der Indische staatsregeling betreffende dc toe lating der zendelingen. ENSCHEDE-LONNEKER Reeds geruimen tijd bevindt zich op het Departement van Binnenlandsche Zaken ontwerp van«wet van Ged. Staten van w.. riisset tot samenvoeging van de gemeen ten F,nschedé en Lonneker. In verband hiermede bracht de Minister van Binnen landsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, heden een bezoek aan der ger oenten. DE FUSTKWESTIE IN HET WESTLAND Het vorig jaar is aan de Westlandsche vei lingen een kwestie ontstaan tusschen de vei- lingvereenigingen en kooplieden met hun organisaties, omtrent het gebruik van het eenmalig fust, welk geschil zelfs heeft geleid tot een korte staking. De voornaamste eisch van de kooplieden was, dat het fust inclusief met het product zou worden verkocht, dus geen heffing voor dit fust zou geschieden. De veilingsvereenigingen meenden evenwel de zen eisch niet te kunnen inwilligen, waardoor het conflict ontstond. Naar we vernemen is ook thans nog geen bevredigende oplossing bereikt, hoewel reeds enkele besprekingen tusschen de diverse orga nisaties hebben plaats gehad. Er schynt geen volkome overeenstemming in den handel om trent deze aangelegenheid te zyn, althans zijn bepaalde groepen hierby in sterker mate be trokken dan andere. Een groot deel van de kooplieden houdt evenwel toch aan den eisch tot verkoop inclusief product vast, zoodat een oplossing gevonden zal dienen te worden. Vooral betreft deze regeling den aanvoer van Iruiven, die meestal in het zelfde fust wor den verzonden, terwijl tomaten b.v. gewoon lijk in ander fust worden overgestort. Besloten is thans wel, dat het fust der to maten, voorzoover het overstorten op de vei lingterreinen plaats vindt, door de veilingen weer terug genomen zal worden. Naar we vernemen zal voor de regeling betreffende den aanvoer van druiven, waarvan het groote seizoen nog moet aanbreken, tegen dien tyd een nadere bespreking plaats hebben. WESTLAND BLOEMENLAND De anfercultuur breidt zich uit jd Is de teelt van Am het Westland sterk uil deze bloemsoort In „r--.". V" "f 2och .thnn? z'Jn srouia nrenhulzen vol geplant met anjere. Aan de Centr We.,tl. Bloemenveiling te Hon- ..'1er.-di.lk werden in de vorige week ongeveer 62.noo stuks anjers verhandeld omveer Over het algemeen vindt d. zé bloemsoort een vlot afzetgebied, terwijl de prijzen gunstig zijn wordt tot f 6 per 100 stuks betaald. VARKENSPRIJS VERHOOGD «leverde var ?rhoogd zhn met ëén c «verhoogrlng geldt zoo 'elke naar 't geslach- uo .arkens welke naar I,, worden uitbetaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1