ÏHeitiue fnhsdje tüournnt VACANTIE-AORESSEN BINNENLAND. Kerknieuws. uZZLZ**. ABONNEMENTt 96t bwartaa' In Lelden en In plaat' gen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten Pel week f Voor het Buitenland bij wekelijk- «che sending <-50 Bu dagpiyksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestrvat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 4009 DONDERDAG 6 JULI 1933 ADVERTENTIEN tot 8 regels f t.17^ r.ges Mededeelingen van 1—5 regels 2-3 Elke regel meer 1.4 Bij contract belangrijke korting. Voor het hevragen aan t bureau wordt berekend f n«< 14e Jaarganr Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FFRSTE BLAD Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. HERSTEL NOODIG. Reeds eerder vestigden wij er de aan dacht op, hoe de zuivere verhouding tus- schen Regeering en volksvertegenwoordi ging wordt ontwricht door de zucht van het Parlement tot meeregeeren. Dit komt met name uit in het misbruik, 'door leden der Kamer gemaakt van het recht om aan de Regeering schriftelijke kragen te stellen. Zonder twijfel heeft de volksvertegen woordiging het recht van controle op het beleid der Regeering, maar dit toezicht gaat over de gestie .van het kabinet in groote lijnen. Dit recht sluit voorts in zich de bevoegd heid, om achteraf de Regeering ter Verantwoording te roepen en critiek uit te oefenen op haar beleid, wat intusschen iets Bnders is dan zich stellen op de plaats van het Kabinet of het Ministerie al .van te- Voren een bepaalde gedragslijn te willen ©pdringen. Misschien zal men tegenwerpen, dat cri tiek nadat iets gebeurd is, in de feiten geen verandering meer kan brengen, maar daarvoor heeft dan ook de Regeering al leen de verantwoordelijkheid en de lei- iding. De „Regeerinkje spelen" komt treffend suit in de vragen, door het Tweede Kamer lid Westerman gesteld aan den Minister Van Binnenlandsche Zaken met betrekking ttot de houding, die door de Regeering zou Zijn aan te nemen tegenover het onwillige gemeentebestuur van Zaandam. De Minister had nog nauwlijks gelegen, heid gehad om kennis te nemen van Zaan- 4 idams obsüructionistisch gedrag, of de ge- heele fractie van den Bond voor Nationaal Herstel wenschte in concreto te vernemen, wat de Minister in dit en dergelijke ge- Vallen zou doen en bestookte Zijne Excel lentie met niet minder dan een vijftal yra- gen. Deze schijnbare voortvarendheid is inderdaad niets anders dan hinderlijke voorbarigheid. Zij heeft geenerlei nut, werkt eigenlijk Schadelijk doordat zij de Regeering min of meer in gebreke stelt en bedoelt practisch vooral het volk te overtuigen van de onge ëvenaarde activiteit van den vraagsteller. En zoo wekt geheel dit bedrijf onrust en beroering. Bovendien schaadt men, zooals wij boven opmerkten, het prestige van het Parlement, doordat men de Regeering van haar plaats poogt te dringen. Van den heer Westerman, die den mond Steeds vol heeft van de onmacht van het Parlement en de crisis van het parlemen taire stelsel, mocht men overigens wel iets anders verwachten. Waarlijk, de houding van den Nationaal Hersteller heeft wel eenig herstel noodigl BEZUINIGING KEURINGS DIENSTEN VOOR WAREN VOORLOOFJG OPGESCHORT. Gelijk bekend, is aan de colleges, waaronder de gemeentelijke- en provinciale keuringsdien sten ressorteeren, bericht, dat zy met ingang van 1 Algustus a.3. zich ten aanzien van de salarieering van personeel bij de rijksregeling moeten aansluiten en de bezetting van het personeel overeenkomstig gegeven voorschrif ten moeten inkrimpen. Daar deze termijn thans blijkt te kort te zijn genomen, heeft de minister van sociale zaken bericht, dat hij aan dezen datum niet zal vasthouden. Bovendien heeft de minister n edegedeeld, dat hij omtrent het standpunt, oat hy in deze geheele materie inneemt, nader zal berichten. PEIL VAN HET IJ TIJDELIJK VERHOOGD. Burgemeester en wethouders van Amsterdam brengen ter algemeene kennis, dat, ten be hoeve van het vervoeren en stellen van het ijzeren gedeelte van de brug in den Muider- straatweg, het peil van het IJ en van de daar mee in open verbinding staande wateren 'us- schen 8 en 16 Juli zal worden verhoogd tot 0 25 M. A.P. TRAMWEGEN IN WEST- EN MIDDEN-BRABANT SAMENSMELTING. Tn verband met de reorganisatie van de Zuid-Nederlandsche Stoomtram, Zuider Stoom tram en Stoomtram Antwerpen-Bergen op Zoom-lholen vernemen wij, dat de goederen- bureaux van beide eerstgenoemde alreeds worden samengevoegd. Een samensmelting van andere takken van dienst naderen haar voltooiing en zal deze maand waarschijnlijk nog haar beslag krijgen. AANBESTEDINGEN Door den Directeur-Generaal der Zuider zeewerken is aanbesteed het bouwen van twee vaste bruggen in gewapend beton in den Rijksweg no. 7 nabij den Oever, binnen de Wieringermeer. Het laagst werd inge schreven door de N.V. Nederl. Bouw- en Aannemings Maatschappij te Bussum voor f 48.890. De Directeur-Generaal der Zuiderzee werken heeft voorts aanbesteed het onder houd van 10 Juli 1933 af tot en met 31 De cember 1934 van de kunstwerken in den afsluitdijk te den Oever en Kornwerder- zand, benevens eenige bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. de Vries ts Heemstede voos f 112.500. RADEN VAN BEROEP DIRECTE BELASTINGEN NIEUWE INDEELING RECHTSGEBIEDEN In het Stbl. is opgenomen een Kon. Besluit houdende nadere bepalingen omtrent de rechtsgebieden er. de standplaatsen van de Raden van Beroep van de directe belastingen. Hieiuit blijkt, dat met ingang van 1 September a.s. de Raad van Beroep voor de directe be lastingen I te Amsterdam wordt: Baad var Eeroep voor de directe belastingen te Amster dam, terwijl met ingang van dienzelfden datum worden ontbonden de Raden van Beroep voor de directe belastingen te Tilburg, Zut- pfcen, Haarlem, Assen en Maastricht, bene vens de Raad van Beroep voer de directe belastingen II te Amsterdam. WERKLOOZENKASSEN BOUWVAKARBEIDERS In de Dinsdag in Den Haag tusschen de interdepartementale commissie en besturen der bouwvakarbeidersbonden gehouden be spreking is, naar de „Volkskrant" verneemt, overeenstemming verkregen over de tarief regeling der stukadoors.. Genoemde com missie heeft zich accoord verklaard met de d.d. 29 Mei door de organisaties ingediende voorstellen en zij zal de Regeering advisee- ren deze te aanvaarden. De R.K. Bouwvakarheideo-sbond zal op 18 Juli in een landelijke vakgroepsvergadering deze voorstellen een definitieve beslls- bond hebben de in Den Haag aangeboden tarieven voor metselaars en opperlieden vo rige week reeds aanvaard, zoodat voor deze leden wel geen moeilijkheden ontstaan zul- n. De maatregelen tegen de R. K. steenzetters zullen wel worden opgeheven, hoewel die te gen de straatmakers (waarover de Regee ring alleen gesproken had met den ALjf. Ned. Straatmakersbond en niet met de R. K. vakvereenigingsbestuurders, deze wer den uitgesloten zonder te zijn gehoord), nog een punt van overleg uitmaken. ONAFHANKELIJK SOC. PARTIJ DALENDE CIJFERS. „De Fakkei". het orgaan van de Onafh. See. Party, meldt, dat het ledental der party op 15 Juni bedroeg G1S0. verdeeld over 113 afdothrigen; en dat once veer een half jaar geleder, het ledental 7150 was, verdeeld over 119 afdeelingen. Eer. verlies dus in een half jaar van pl.m. 1000 leden en 6 afdeelingen. HARINGREEDERS EN OMZETBELASTING VERZOEK OM VRIJSTELLING. Door het hoofdbestuur van de Reedersver- >nio,ing voor de Nederlandsche haringvis- scherij is aan de Tweede Kamer een request gericht, waarin met het oog op den toestand der haringbecirijven verzocht wordt om het artikel haring op te nemen onder de vrijge stelde waren, bedoeld in art. 9 sub 1 van de wet op de .mzetbelasting. CHR. BLINDENINSTITUUT BARTIMEUS AANBESTEDING JONGENSPAVILJOEN In een der gebouwen van 't Chr. Blinden instituut „Bartimeüs" te Zeist werd gister middag door architect H. A. van Pothoven te Amersfoort namens het Bestuur onder Protestantsche aannemers aanbesteed het bouwen van een jongenspaviljoen op het ter rein van het Instituut. Ingekomen waren 47 biljetten. Hoogste inschrijver was Gebr. Bos te Delft voor f 26.474; laagste inschrijver J. J. Kol te Voorburg voor f 18.850. BOND VAN CHR. POLITIEAMBTENAREN Algemeene vergadering te Lunteren In de te Lunteren voortgezette vergade ring van de Bond van Chr. Politie-ambte- naren kreeg de secretaris, de heer W. de Jong, het woord. Over het voorstel tot wijziging der contri- afziet om nu reeds een beslissing uit te lokken en dat dus geen stemming zal wor den gehouden. Het bestuur is evenwel niet overtuigd, dat de bezwaren van dien aard zijn, dat het voorstel nu van de baan is. De tijd is er evenwel nu niet rijp voor. Te zij ner tijd hoopt het bestuur weer dit punt naar voren te brengen. Spr. hoopt, dat men in de afdeelingen deze zaak opnieuw zal doordenken en tot ander inzicht komen. De heer B r a u n s vond het beter deze zaak niet hangende te houden. De heer v. d. Hout zag deze kwestie pa rallel loopen met de kwestie van de aanslui ting bij het C. N. V. Velen betreuren deze aansluiting. (Geroep van afkeuring.) Deze kwestie is een uitvloeisel van deze aan sluiting. (Geroep: Niet waar!) De voorzitter zeide, dat de heer v. d. Hout of de afd. Haarlem deze kwestie ver keerd ziet en niet vertolkt de gedachten van het overgroote meerendeel der leden. Nim mer heeft men spijt gehad zich aangesloten te hebben bij het C N. V. (Geroep: Zeer juist!) De heer De Jong zeide deze zaak niet te willen forceeren, die toch van zulk een groot belang is voor den Bond. Nu is de Bond nog niet rijp maar na eenigen tijd zal men zien, dat men zich vol komen aan de leiding had kunnen toever trouwen. Het heeft Spr. pijn gedaan, dat er enkelen zijn geweest, die bet debat op deze wijze hebben gevoerd Het Bestuur wil rekening houden niet al leen met bezwaren maar ook met zwak heden. Principieele bestrijding heeft niet plaats gehad, de practische bezwaren waren lang niet alle steekhoudend. Plet bestuur geeft het voorstel niet in stemming. Bij voorstel van orde kan het Congres dit vragen, daar heeft het het recht toe, maar het bestuur zal daar in zien, dat de groote meerderheid van het congres geen vertrouwen meer in de leiding heeft Heeft men nog vertrouwen in de leiding laat het dan blijven bij deze ridderlijke ver klaring dat niets geforceerd zal worden; laat men den tijd van de beslissing over deze zaak aan de leiding overlaten. De heer de Hartogh van de rijksveld- wacht zeide dat men nu van deze zaak kan afstappen, omdat men volkomen achter de leiding staat (Applaus.) f Bestuursverkiezing. De aftredende hoofdbestuursleden be hoorden alle tot de algemeene groep en wel voor Amsterdam de heer H. Molenaar, voor Rotterdam de heer B. Reeder, voor de ande re gemeenten uitgezonderd beide vorige en Den Haag de heeren G. Westra, Enschede en T. IJtsma, Assen. Alle leden stelden zich herkiesbaar. De afd. Leeuwarden bracht haar voorz. de heer J. Porte naar voren, omdat Assen minder in een centrum ligt dan Leeuwarden. Gro ningen de heer J. Schaveling. De tusschen- tijdsche vacature der Marechaussee, de heer Joritsma, werd voorloopig niet vervuld. Daar er geen tegencandidaten waren naast de heer B. R e e d e r en H. M 01 e naar waren deze herkozen verklaard, wat met applaus werd begroet. Na gehouden stemming verkreeg de heer F. Ytsma van Assen, 29, J. Porte van Leeuwarden 29, de heer J. Schaveling van Groningen 15 en de heer G. Westra in Enschede 70 stemmen. De herkozen leden namen hun benoeming aan, wat met applaus begoret werd. De Voorz. stelde voor de tweede vrije stemming morgen te houden tusschen Por te, Schaveling en Ytsma. De heer De Ridder van het C. N. V. sprak namens het permanent Comité het congres toe. DERDE DAG Daar nu de Voorz. de heer B. Reeder do vergadering niet meer kon bijwonen werd deze geleid door de vice-voorz. de heer J. Kooistra van Amsterdam. de opening deelde de secr. mee, dat een telegram ingekomen was van H. M. de Koningin. Na voorlezing wordt het Wilhel mus gezongen. Ook is ontvangen een telegram van den heer Tilanus. secr. van de Chr. Hist Ka merfractie, en een van de A. R. kamerclub, meldende dat de heer C. v. d. Heuvel het Congres hoopt te bezoeken. Van de Oudleden koninklijke Marechaus sees is een hartelijk schrijven binnenge komen. Hierna werd de heer C. v. d. Heuvel, die inmiddels was binnengekomen, hartelijk verwelkomd. Besloten werd toe te treden als contri buant van stichting „Nieuwe wegen", wel ke voor nazorg der t b.c.-patienten zorg draagt. Aan de orde was daarna de behandeling van het Bondsorgaan. Verschillende vragen werden gesteld. Allen spraken hun waar deering uit over inhoud en vorm en ver zorging van het orgaan. Bij de verkiezing voor bestuursleden van het ondersteuningsfonds wordt de heer J. Schaveling van Groningen bij" enkele candidaatstelling herkozen als lid vai commissie van beheer. In de Geschillencommissie werden herbe noemd de heeren M. Se pers, Leiden, en C. J. Bazen, Rotterdam en A. Lak te Amsterdam. In 1935 zal. ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan, weer in Lunteren worden vergaderd. Tót bestuurslid werd nog herkozen de heer T. Ytsma met 40 stemmen, terwijl de heer Porte in de derde stemming 32 stemmen op zich vereenigde. Bij de rondvraag werden nog verschillen de vragen gesteld, die door de Bondssecre- taris uitvoerig werden beantwoord. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Chr. v. d. Heuvel namen? de antirev. Kamerfractie en de heer J S c h i p p er namens het C. N. V. Met een kort slotwoord werd het Con greg daarna door de voorz. gesloten. LOONDEBAT IN DE AMSTERDAMSCHE RAAD WAT ZAL HET LOT DER VOORSTELLEN ZIJN? VERSCHILLENDE SPREKERS VOEREN HET WOORD Daar stond maar één belangrijk punt op de agenda van den Amsterdamschen Raad, ï.l. de loonvoordracht. Meenden wij gister, dat de sociaal-democraten zich zouden be palen tot het stemmen tegen de voorstellen, bij den aanvang der zitting vonden de Raadsleden een voorstel van een drietal soc.-dem. raadsleden, om ook in 1935 de, vacantiietoeslag uit te keeren. De heer Van Eek (soc.-dem.) was de eerste spreker. Hij maakte bezwaar tegen het terugnemen van de concessies, die in het Georganiseerd Overleg ten slotte ge daan zijn. De heer De Hartog (wild) nam den Wethouder voor de Arbeidszaken onder handen, over zijn houding bij de behande ling der begrooting, toen hij van loonsver laging niets weterf wilde, wij' hij geen bij zondere omstandigheden zag, en nu in verzuim is aan te geven, welke buitenge wone omstandigheden nu aanwezig zijn, die er b.v. bij de behandeling der begroo ting en zelfs in April j.L er niet waren. Zijn stem zal afhangen van de verdere bezuini gingen die door het college van B. en W. zullen wordep voorgesteld. De heer Ter Haar (c.h.) was de eerste spreker, die verklaarde voor de voordracht te zullen stemmen. Maar hij was toch niet buitengewoon tevreden. Dit voorstel komt een half jaar te laat en de vraag is ,of het nu nog wel voldoende is wat B. en W. voorstellen. De spreker deed zijn best de sociaal democraten te overtuigen van de redelijk heid dezer verlaging. Onbegonnen werk, de sociaal-democraten vinden wat nu voorge steld wordt, volstrekt niet onredelijk, al stemmen ze er tegen. Daarom zit er zoo weinig vuur in deze discussies en kunnen alleen de communisten er frisch opslaan. De kwestie van het Georganiseerd Over leg kan bij den heer Ter Haar weinig bewondering vinden .Dat men in dezen tijd de overeenkomst laat stranden op het in stituut van den vacantie-toeslag geeft toch wei blijk, dat men den ernst van den toe stand niet begrijpt. Het voorstel van den heer Romme zal hij, nu er geen herziening der groepeering plaats heeft, niet kunnen steunen. Bij een tijdelijken maatregel past niet toepassing in een nieuw systeem. Zoo in den loop dezer besprekingen scheen de heer W e i s z een vischje uit te werpen, toen hij interrumpeerde dat ver werping der voorstellen misschien wel het beste zou zijn. Een meening die door den heer TerHaar terstond en krachtig werd bestreden. Avondvergadering Laat in den middag begon de heer Romme (r.k.) zijn rede. 't Was er een zooals wij die van dit raadslid gewend zijn. Hij herinnerde aan de clausule in de over eenkomst, waarin gesproken werd over de buitengewone omstandigheden, die herzie ning geoorloofd zouden maken. Die buiten gewone omstandigheden ziet hij in de ge heele gewijzigde'begrootingspositie. Hij betreurt, dat de minderheid heel geen middelen ter dekking aangeeft, terwijl ook de meerderheid in gebreke blijft naast de loonkorting andere midelen aan te geven, die dienen moeten om het geheele tekort weg te werken. Wanneer men met die maatregelen nog ■■1 gereed is, past toch de vraag, wanneer B. en W. met deze zaak bij den Raad zul len komen. Blijven die voorstellen uit dan kan men niet meer spreken van een goed financieel beleid. Wat de ingediende voorstellen betreft meent hij, dat B. en W. in het algemeen zich voor uitersten hebben gehoed. Niet sterk leek ons zijn betoog, dat het Georganiseerd Overleg, door te willen on derhandelen, zijn positie belangrijk heeft versterkt. De algemeene indruk althans is een geheel andere. Het voorstel inzake kindertoeslag verde digde hij, niet op principieele gronden, doch alleen als crisismaatregel, waardoor het on- •avijfeld aan aantrekkelijkheid won. De heer Boissevain (v.b.) hield een zeer zwaarmoedige financieele rede. Maar ieder verwachtte zooiets en dus was er geen spanning en heel weinig belangstelling. Hij is niet tevreden over de houding van het college, hij richtte zijn vermanend woord tegen den wethouder voor de Ar beidszaken, die veel te lang heeft gewacht, eer hij met voorstellen kwam, en die even min voorstellen heeft voorbereid. Hij weet ook niet of deze voorstellen ver genoeg gaan. Maar hij zal ongetwijfeld zijn stem aan deze voorstellen geven. De stemming wist hij er een beetje in te brengen, toen hij het denkbeeld opperde, de tram voor een zoet prijsje te verkoopen aan een par ticulier. Toen kwam de heer Bruinsma (mid.) aan het woord. Er was natuurlijk eenige belangsteling, want de groep waartoe hij behoort heeft feitelijk de beslissing in han den. Hij begon met critiek op het financieel beleid van het college en met critiek op de voordracht. Niet in alle opzichten was zijn critiek ongegrond. Want men weet nog niet wat B. en W. willen doen ten aanzien van het tekort, dat door dezen maatregel mers niet is weggenomen. Het groote be zwaar lijkt hem, dat wij er ook met dit voorstel niet zijn. Hoe hij en zijn fractie zullen stemmen, scheen hij niet te willen zeggen, 't Was het oude liedje, wat zullen de sociaal-democraten doen, als do voor dracht wordt aangenomen? en wat zal de meerderheid doen als ze wordt verworpen? 't Schijnt dus dat men dezelfde houding wil aannemen als een vorige maal, hoewel --eos. dat dit bij de groepen waarop zij geen instemming zou vinden, mis- - u in staat is hen in het goede spoor te houden. NEDERLANDS ECONOMISCHE TOESTAND De Nederlandsche Conjunctuur, de drie- aandelijksche publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek 6chetet den be- drijfetoestand van Nederland op het eind van Juni al6 volgt: Feiten welke zouden kunnen wijzen op eenige verbetering in het Nederlandsche bedrijfsleven zijn schaarsch. De loop der cijfers van in en uitvoer weerspiegelt nog steeds den algemeenen achteruitgang van den wereldhandel, en het begrijpelijk, dat voor het bedrijfsleven, voor zoover het met dezen wereldhandel verhand houdt, de moeilijkheden nog weinig of niet zijn verminderd. De doorvoer gestegen Een uitzondering maakt de doorvoer, die in vergelijking met verleden jaar is toe- ;enomen, in overeenstemming waarmee een stijging in den omzet van goederen in onze haven6 valt waar te nemen. Vooral de uitvoer van onbewerkte voedings middelen was gedaald, evenzoo die van fa briikaten, zoowel die welke behooren tot de voedingsmiddelen en dranken als de overige Belangrijke posten, waarvan de uitvoer over de eerste 5 maanden van 1933 in vergelij king met die van 1932 noemenswaard geste- .vas, waren er niet Bij den invoer valt, tegenover een algemeene vermindering, de toenemrirog op van het indexcijfer voor het invoersaldo van grondstof It n voor de indu strieën, die productiemiddelen leveren, dat ook hooger is den een jaar geleden Verder toomt het bedrag der aanbestedin- jen in den '.aateten tijd, ondanks de daling der bouwkosten, een stijging, zoowel de bestedingen voor rekening van particulie- als voor rekening van anderen (in hoofd zaak overneidsiLichamen). Ook voor fabrieks- bouw is in den laatsten tijd meer aanbesteed De werkloosheid onder de metaalbewer kers as de laatste maanden te oordeelen naar de voorloopige cijfers vrij belangrijk afgenomen en is thans niet grooter meer den een jaar jeleden; in de bouwvakken geven de voor- loopige cijfers zelfs een verbetering te zien ten opzichte van verleden jaar. Het zeer groote aantal woningen, met den bouw waarvan in de eerste maanden dit jaar een aanvang is gemaakt en ds óvereenkometige cijfers van de laatste jaren ook die van hoogconjunctuur overtreft, moet echter voor een deel in samenhang gebracht worden met de stagnatie, welke verleden zomer tengevolge van de toen heer- schend e oredaietmoeiilijkheden in dit bedrijf heeaschten, zoodat moet worden afgewadht. of in dit speciale bedrijf op de toeneming der laatste maanden (van 2223 woningen in Juli 1932 tot 6272 in Maart 1933) niet een reactie zal volgen; het in vergelijking met vorige jaren vrij normale cijfer van Apoiiü schijnt in deze richting te wijzen. Het overzicht is samengesteld in overleg met het Nederlandsch Economisoh Instituut te Rotterdam. (bit 1) De economische toestand van Nederland op het eind van Juni. (blz. 2) Roosevelts nieuwe verklaring is een toe lichting op zijn boodschap. Hij verdedigt daarin de dollar politiek en dringt aan op voortzetting der conferentie. Goudlandenconferentie op Zaterdag a.s. Het bestuur der Oostenrijksche nazis wekt zijn leden op tot strijd tegen de regeeriag- Dollfuss tot het bitter einde. Balbo's lu -hteskader is zonder ongelukken te Reykjavik op IJsland aangekomen. De ontbinding van het Centrum. De laat ste proclamatie. Blz. 3 Het Chr. Nat. Zendingsfeest op Raaphorst. Interview met Mr Trip over het goud. (blz. 5) Vervolgartikel: De Economische Wereld conferentie te Londen. (blz. 8) De Vrije Universiteitsdag te Zwolle. Op onderzoek in Duitschland XI. GEREF. GEMEENTEN NED. HERV. KERK Beroepen. Te Lage Vuursche, J. Enke- laar te Leerdam. Te Vreeswyk, (toez.) E. E. de Looze te Renswoude. Bedankt: Voor Poortvliet, S. Goverts te Gameren. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Cand. L. Kraan, Zwolscheweg 24. Apel doorn, en cand. M. W. Nieuwenhuize, Oude Markt 10, Vlissingen, zijn van heden af beroepbaar in de. Chr. Geref. Kerk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. H. Boersma nam Zondag j.l. af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Schoone- beek met een predikatie over 2 Cor. 4 vs. 7. Ds. Boersma, die naar Angerlo vertrekt, werd door onderscheidene personen toegesproken. Hean werd Ps. 121 vs. 4 toegezongen. Ds. C. Sundermeyer te Akkerwou- de en Murmerwoude (Fr.) hoopt 23 Juli a.s. afscheid te nemen van zijn Gemeente aldaai 30 Juli daaraanvolgende D.V. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente te Go rinchem, na bevestiging door Ds. J. Luu- ring te Oudwoude c.a. (Fr.). JUBILEA. D s. H. A. Dijkstra, em.-pred. der Geref. Kerk van Diever, herdacht in zijn eerste ge meente, de Geref. Kerk van Duurswoude, zyn 50-jaxig ambtsjubileum met een predikatie over 1 Sam. 7 12. Namens gemeente en ker- keraad sprak Ds. C. Boon den jubilaris toe, wien nog toegezongen werd Ps. 134 j 3. Ds. J. JONGELEEN. Ds. J. Jongeleen, predikant by de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, heeft tengevolge van een auto-ongeluk de dominee reed ii der lanen te Apeldoorn met zijn auto links, waardoor hij in botsing met een andere auto kwam eenige ribben gebroken. Zyn toestand is op heden niet ernstig. BEGRAFENIS Ds. J. DE HAAN Te Winschoten had de begrafenis plaats vai Ds. J. de Haan, rustend predikant der Baptis- te Gemeente te Vriescheloo, die te Oudeschoot by een auto-ongeluk om het leven kwam. Na een lykdienst onder leiding van Ds. J. W. Weenink, van Stadskanaal, werd op de algemeene begraafplaats aan de groeve het woord gevoerd door Ds. J. Huizinga, Delfzijl namens de Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland, Ds. M. den Boer, predikant der Geref. Kerk te Oude schoot (Fr.) de heeren Bolman, van Gronin gen, Wyma, van N. Weerdinge, Clevering van Veelerveen, Fijn van Heerlen, Ds. de Neef van Vriescheloo, de heer Enter van Nieuwe Pekel a en Ds. Huizing van Musselkanaal. Met een slotwoord besloot Ds. Weenin'c de plech tigheid, welke door velen werd bygewoond. Voornaamste Nieuws. Reinig den mond met een tandenborstel, die zelf rein ls en vooral geen bacteriën bevat. "Sanabros" is da nieuwe tandenborstel, die zichzelf na elk ge bruik desinfecteert. Elk onderdeel ls voor het juiste reinigen der tanden wetenschappelijk vastgesteld. Schaft U nog heden aan de vei lige, zichzelf desinfecteerende tandenborstel Ned. Octrooi 21216. Nederlandsch fabrikaat. N.V. Handelsvereen. H. H. Baggelaar. A'dam. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN IN NEDERLAND. Te Sneek werd de 53ste algemeene verga dering gehouden van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland. De ontvangende gemeente had den afge vaardigden en gasten aan den vooravond een receptie aangeboden, waarbij een dubbelman- nenkwartet zijn zang ten beste gaf. Dinsdagmorgen opende de voorzitter, Ds. K. Reiling, van Hengelo (Ov.), de algemeene vergadering met een inleidend woord over Matth. 26 41. Herdacht werd het verscheiden an den heer J. de Haan, rustend voorganger, die op weg naar de algemeene vergadering op zoo tragische wijze als slachtoffer van het autoverkeer om het leven kwam. Tegenwoordig waren 86 afgevaardigden, alsmede vele gasten. Uit het overzicht van den secretaris Ds. B. Planting, van Amsterdam, memoreeren wij, dat er in het afgeloopen jaar ruim 300 personen werden gedoopt en het aan tal leden der aangesloten gemeenten 4259 bedraagt, dat de periodieken vermeerderd zyn met „Jong Leven", orgaan voor de jongeren dat oplagen zoowel als financieele resul taten zeer bevredigen; dat van het extra kerstnummer 1932 byna 25000 ex. zijn ver kocht; dat de inkomsten voor de uitwendige zending, dank zij de medewerking van de Eaptiste Vrouwenbeweging en Jeugdbeweging aanmerkelijk zyn toegenomen en dat er thans 7 jongelieden opgeleid worden tot voorganger of zendeling. In de plaats van twee aftredende en niet herkiesbare leden van de commissie der unie werden gekozen Ds. J. Louw, van Groningen, en Ds. j. W. Weenink, van Stads kanaal. De redactieleden der periodieken kre gen alle hun benoeming vernieuwd. Na afhan deling van deze zaken kwamen de voorstellen de uniecommissie aan de orde. Besloten om de gemeente Almelo in de Unie op ?men. Veel discussie ontlokte het voorstel om de Jeugdbeweging los te maken van de Unie. Toch wordt dit voorstel aangenomen. Verder werd besloten: 1. om de commissie >or het verzamelen van gelden voor het studiefonds niet te bestendigen en de benoo- digde studiegelden door een aparte hoofde lijke» omslag van de gemeenten te heffen; 2. om de unie-radio-commissie (U.R.C.) te herbenoemen; 3. tot de uitgave van een Kerst en Voorjaarsnummer; 4. om Ds. F. F. Huizin ga te Leeuwarden als erkend predikant in te schrijven. Daarna werd de vergadering in kennis ge steld met de schriftelijke groeten van "Dr. J. H. Rushbrooke namens het Wereld Verbond, van Prof. Schneider namens het college van professoren van het seminarie te Hamburg, van mej. G. Peiling, zendelinge der TJnie te Yakusu (Centraal Afrika). De broeders H. Mostcrt en T. Jansma, die hun opleiding tot eer. goed einde hebben gebracht en de roepin gen van resp. Nieuw Weerdinge en Nieuwe Pekela hebben aangenomen, kregen gelegen heid, om zich aan de vergadering voor te stellen. Een voorstel-Stadskanaal inzake de uitgave van „De Christen" (o.a. terugbrenging van den abonnementsprijs op f 2 per jaar) werd met zoo goed als algemeene stemmen aange nomen. Eveneens het voorstel-Hengelo om een vaste administratiesteun te benoemen ter vervanging van de functie van Unie-penning meester. De voorstellen van de contactcom missie om geen toezegging van beroep te deen, zoolang niet beroepbaar is gesteld; 2.dat indien een gemeente met een voorganger lid wordt van de unie, de voorganger van die gemeente eerst dan beroepbaar is in de andere gemeenten, wanneer hij beroepbaar is gesteld, werden met aliremeene stemmen tot besluiten verheven Tevens werd een voorstel-Stadska naal aangenomen om de commissie voor de inwendige zending op te dragen te zien of geschoolde colporteur-huisbezoekers te werk gesteld kunnen worden. De vergadering duurt voort. COLLEGE VAN TOEZICHT NED. HERV. KERK Tot |id van het Provinciaal College van Toezicht op de kerkelijke goederen en for I- sen in Gelderland is heno^md Mr Dr G. Kolff, kantonrechter te Geiclcmiulsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1