cHiittttrr £Hitsdjr ABONNEMENT* ?er kwartaal Id Leiden en In plaat- ren waar 'n agentschap gevestigd ls f2 35 Franco per post 2.35 portokoslen. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending .4.50 Bil dageiijksche tending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestroat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4006 MAANDAG 3 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17V, Elke regel meer0.22Vf 'ngez. Mededeellngen Van 1—5 regels m 2J0 Elke regel meero.is Bij contract belangrijk* korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend o.10 14e Jaarganp Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD TELEURSTELLEND CONGRES Dezer dagen werd te s-Gravenhage een Congres gehouden, waar het vraagstuk van de beroepsarbeid voor de gehuwde vrouw werd besproken. Het dagbladverslag meldt, dat één der spreeksters opkwam voor beperking van beroepsarbeid der vrouw. De gehuwde vrouw kan zich, voor zoover huwelijks- en gezinsplichten haar dit toestaan, zonder een beroep wel nuttig maken. De beide andere spreeksters, Mevr. Coe- lingh uit Bilthoven en Mej. Brandon Malang echter voerden met overtuiging propaganda voor de feministische gedach te op publiek gebied. Men mag zich er over verbazen te lezen, hoe ontwikkelde vrouwen in vollen ernst beweren: „Brengt men de gehuwde vrouw in het beroepsleven, dan geeft men haar het zelfvertrouwen terug"; of ook: „Dg geschiktheid, om met anderen samen te werken, collegialiteit, menschenkennis, loyaliteit, welke do vróuw door beroeps arbeid verkrijgen kan, zal haar waarde als opvoedster verheogen". Bepaald verbluf fend doet het aan in deze tijden van werk loosheid het bevorderen van de beroeps arbeid der gehuwde vrouw te hooren ver dedigen met het motief: „Als de ge huwde vrouw blij ft werken kan de arbeidsdag verkort worden. Man en vrouw hebben dan een grooter deel van den dag gele genheid om samen te zij n." Heeft Mevrouw Coelingh haar publiek bij de neus willen nemen? Of heeft zij nooit gehoord van de millioenen jonge mannen en vaders, die geen werk kunnen vinden? Is het haar niet bekend, dat elke gehuwde vrouw, die geen kostwinster is, in een be roep het werk en brood aan een der tal- ïcoze werklooze mannen en yaders ont- Het is goed een congres te houden ter bespreking van de brandende vraagstuk ken van deze tijd. Maar het is bedroevend, dat geen der drie spreeksters 't vraagstuk .van de beroepsarbeid voor de gehuwde vrouw heeft bezien vanaf het standpunt der werkelijkheid, .vanwaar uit het thans alleen bezien mag worden, nl. dat van de groote, nijpende (nood der millioenen. Zestig vliegtuigen over ons land DE ESKADERVLUCHT VAN DE MILITAIRE LUCHTVAARTAFDEELING Zonder één schrammetje kwam men precies op tijd weer binnen DISCIPLINE EN BEKWAAMHEID VIERDEN HOOGTIJ PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND Prinses Juliana is in gezelschap va.n haar kamerheer Baron Baud en van de hof dames freule Van Tets en freule Bentinck met de Batavierlijn naar Engeland vertrok- Een stoet vaci zestig viegtuigen boven stad en land, dat was op den zomerschen eersten Julidag het door Nederland r. nimmér geziene schouwspel, tegelijk oeft tocht voor het 20-jarige vliegercorps v Soesterberg. Want meer dan een lucht-pa- rade is deze massa-vlucht een demonstratie geweest van het vliegen in groepsverband onder radio-telefonisch commando. In het vliegtuig toch, dat men aan dea kop het eskader heeft gezien, was overste Van Santen geneten, die de gansclie luchtvloot van daaruit heeft geleid en men heeft het reeds vernomen zonder één schrammetje, precies binnen den gestelden tijd, weer in de veilige haven van Soesterberg heeft te ruggebracht. Dit was niet het eenige feit waarover wij ons eerlijk verbaasd hebben. Daar was ook de zeldzaam rustige, bijna onmerkbare voor bereiding van een vliegreis, die toch blij kens het getal deelnemers 132 man per- soneel en 3 man pers heel wat overleg en voor-oefening eischte. Maar als wij in den nog niet zondoorstraalden morgen tegen 9 uur het vliegveld naderen, is er van meer dan gewone bedrijvigheid niets te merken. Alles blijkt in de puntjes verzorgd en ge leidelijk stijgen de kleine jagers en verken ners, telkens in patrouilles van 3 toestellen, de nog wat heiige lucht in, om in escadrille- verband (3 maal 3 toestellen) naar Rotter dam en Amsterdam te vliegen, vanwaar zij pl.m. half 12 zullen opstijgen, om zich bo ven Woerden te vereenigen met de groep van den commandant, waartoe ook ons 3- motorige vliegtuig voor de pers en een dito voor film- en foto-opnamea behoort. Het oogenblik van vertrek nadert Terwijl we, vluchtig en luchtig les nemend i de eerste beginselen van de militaire luchtvaart, het uur van vertrek beiden, komt de tijding, dat het Italiaansche vliegboot- eskader, 24 bodems sterk, de reis naar Am sterdam eindelijk heeft aanvaard en als alles goed gaat, de hoofdstad zal bereikt heb ben als het Ned. lucht-eskader nadert Deze samenloop geeft aan den dag wel een zeer bijgonder accent en aan den tocht een niet minder aangename spanning. Intusschen is het vertrekuur genaderd; wij stijgen in, vergezeld van luit Mante, dié gedurende den tocht onze onvermoeide gids is geweest, gelijk luit Lamers dat te Soester berg was. Onze E 801 vliegt in de achter hoede, zoodat we het volle gezicht op den vliegstoet missen. Maar dit wordt rijkelijk vergoed, wanneer we af en toe het verband even verlatea en langs het keurig in 't ge lid vliegende eskader worden gevoerd. Dat eskader, zooals onze lezers het van den beganen grond gezien hebben, overspan de in de breedte pl.m. 400 en in de lengte pl.m. 1200 Meter, vloog met een snelheid van hoogstens 145 K.M. (de snelheid van het langzaamste toestel in den optocht) en op een hoogte varieerende van 400—900 Meter. Het aantal van 60 vliegtuigen was een re cord voor ons land; in 1925 zijn er 33, in 1930 40 tegelijk in de lucht geweest. Zoodra we de bosschea rond Soesterberg in de diept» uien wegzinken en de gedaante van een mostapijt zien aannemen, windt de marconist de antennedraad af, (pl.m. 75 M.) die des commandants bevelen of berichten over het groepsverband opvangt en via een koptelefoon ter onzer oore brengt Diep on der ons zien we als mugjes de nog volgende vliegtuigen over het terrein van Soesterberg taxiën, en even later zweven we al boven Neerland's jongste zwembassin: het natuur bad van Bilthoven. Groenig-glanzende spie gels schijnen meertjes of vijvers door bos- schen en perken omlijst, en niet minder be koorlijk is de aanblik der speelgoed-huisjes langs de zandkleurige wegen-linten. Plotseling een frappante afwisseling: zijn letterlijk in de wolken! Prachtige sneeuwwitte gedaanten, uiteenwaaiend in zwierige pluimen die langs de blauwe luch ten drijven als blanke spookgestalten. We snellen (ofschoon het in schijn kruipen is) over de als een lappendeken verknipte ak kers en weidelanden, bewijs dat we de zand grond verlaten hebben en het land .van Woerden genaderd zijn. Te Londen werd H.K.H. verwelkomd door Prinses Alice, de graaf van Athlone, en de Nederlandsche gezant. Daarna begaf zij zich naar Kensington Palace. H. K. H. passeert de Moerdijk Men meldt ons uit Moerdijk: Zaterdagavond omstreeks zes uur seerde H. K. H. Prinses Juliana met haar gevolg Zevenbergen en Moerdijk, komende uit Oirschot over Breda. Den geheelen middag was men overal reeds druk bezig met vlaggen, en tegen vijf uur bood do Rijksweg vanaf Zevenbergschen Hoek tot Moerdijk een echt feestelijk aanzien, terwijl zich de menschen overal aan de kanten van den weg schaarden. Vooral te Moerdijk was het erg druk. Uit alle omliggende plaatsen, waren menschen gekomen, om van hun Oranjeliefde blijk te geven. De Kon. Marechaussee uit Moerdijk, als mede de gemeentepolitie van Zwaluwe wa len in groot tenue aanwezig. Om 6 uur arriveerde H. K. II. met haar gevolg, waarbij tevens aanwezig was de districts-commandant der Kon. Mar. te Eindhoven, die te Moerdijk terugkeerde. Een luid gejuich steeg op en H.K.H. wuifde de menigte toe. De veerboot lag gereed, zoodat (direct overgevaren werd. Vele belangstel lenden voeren mee over, zooals de burge meester van Zwaluwe, de technisch-ambte- naar van den Rijkswaterstaat en veel pu bliek» Toen H.K.H. de veerpont afreed steeg wederom gen luid gejuich op. - - Hier vereenigen we ons met de groepen Van Heyst en Versteeg van Schiphol en Waalhaven gekomen, maar de heiige lucht belet ons terzijde voldoend ver uit te ciea om deze aviatisch wel zeer knappe ma- noevre zóó mooi te zien als men het .van den grond af heeft aanschouwd. Bij wijze van afwisseling opent onze gids een luikje in den vloer van ons vliegtuig: beneden ons ligt Woerden en we huive- bij de gedachte, dat door dit gat de bommen worden geworpen om dood en ver derf te zaaien. Maar alweer verder wikkelt de rolprent zich af: Gouda komt in 't zicht en er wordt een schopje opgelegd om het eskader dat ons nu vóór is in te halen. Roerloos en blank liggen de Reeuwijksche Plassen ge vat in de sappige weiden rond Gouda; als een glanzend lint slingert de Holl. IJssel zich voort langs de vele boerderijen, waar bij de beesten in het land stipjes schijnen. Om 12.20 naderen we de Maasstad en bij den aanblik der havens treft ons pijnlijk het crisisbeeld: izóóveel opgelegde schepen! De werkstad heeft den vrijen Zaterdagmiddag al ingeluid, maar van onzen hoogen post uit kunnen we 't verschil tusschen werk en rustdag niet meten. Maar des te beter den afstand tusschen ons en de escadrilles, die we onverwacht terzijde streven en nu ia on berispelijke slagorde zien voortijlen. Na Rotterdam Delft, waar een groote witte pijl met aan weerskanten de letters D en F op een gashouder dea vlieger het Noorden wijst en hein oriënteert omtrent zijn posi-, tie. Over den nieuwen autoweg Delftr-Den Haag glijden vele auto's, nietig als lucifers doosjes; we zien trams voortkruipen over de speldduane rails, scheepjes drijven op glanzende staven. Alles in dit land van Lil- liput ver beneden ons wordt zoo klein, zóó klein, dat een menschheelemaal aan 1 ongewapend oog ontglipt. En dan de Residentie, wijd uitgebouwd de weelde der bosschen, die aan vele zijden haar omzoomen, of naar de richting van het strand, dat we al spoedig naderen en waarboven we even de Noordzee „nemen". Het is bij éénen en charmante gastheeren als zij zijn, weten de heeren van Soesterberg ons daar hoog in de lucht in no time een koude lunch aan te richten. Van dit smake lijk intermezzo komt alle eer toe aan kapt. Stoup, die uit de cockpit afdaalde om eigen handig geurige koffie, sandwiches ea fruit aan te bieden. En reeds zijn we Den Haag voorbij, zweven over Leiden, boven ide Ka- ger Plassen, waar blanke zeilen over het door de zon glinsterend water glijden, over de keurig in reepen ges:.eden Haarlemmer meer, door de Ringvaart omzoomd. Haarlem, bloemenstad. Gevat in dichte isschages en fraaie parken, bewaart de grijze Spaarnestad als oen zeer oud kleinood de prachtige Bavokerk in het centrum. Dan vliegen we over een mozaiek van akkers en weiden naar Amsterdam doch nemen de bocht wat wijd: over Noordzeekanaal en Hembrug (de nieuwe Ford-fabriek als een vesting der toekomst), om dan 's lands hoofdstad te naderen gelijk de mailboot uit Indië: over het IJ, waar de petroleum-, de Coen- en de houthaven zich rijen en we al spoedig de zwartgerookte kap van het Cen traalstation hebben bereikt. We naderen Schellingwoude In een elegante cirkel „nemen" we ver volgens heel Amsterdam en ziedaar ont waren we plotseling bij Schellingwoude de luchtvaart van Balbo, vele dagen lang het geduldig verbeide eskader, dat Italië heeft verlaten om naar Chicago te stevenen. Een indrukwekkend schouwspel, die matzilve- ren vleugels met de gekleurde afzetting, keu rig gerijd in groepen van acht. Nog maar pas is de vloot binnen en we zien met ontstelte nis dat één vliegboot verongelukt ispas later zullen we vernemen, dat deze glorie van Italië den prijs van een menschenleven gekost heeft Of de verschijning van 60 Ned. militaire vliegtuigen boven Amsterdam ter ure van de aankomst der Italianen zal gezien zijn als een hulde van de Ned. collega's? Zoo ja, dan is het misverstand niet zoo erg; ook aan deze honderd luchtveroveraars komt hulde toe. Bij het omcirkelen van Amsterdam treft ons den waaiervorm van het oude en de schitterende uitbouw van het nieuwe Am sterdam (Zuid). Het stadion, waar- de A.N.W.B. zijn gouden feest viert, wordt niet vergeten; het Vondelpark ligt als een oase in de huizenwoestijn; in stille statigheid troont het Paleis van Camphuyzen op den Dam (waar veel publiek is), en als een labyrinth van glinsterende draden strekt het spoorwegemplacement in de Rietlanden zich uit. De laatste étappe De laatste étappe via Weesp door het Gooi naar huis. De vesting Naarden in haar puntige taartvorm; het Naardermeer, de Crailoosche plassen; nieuw Hilversum, de bosschen rond Bussum en 's-Gravenland, het vormt alles een panorama van Gooisché Bomerweelde, dat juist door het „Gesamt" overzicht zoo indrukwekkend dit deel van mooi Nederland geaccentueert Nog turend naar de kronkelingen van het wegenlint, dat door het Gooi en naar Amersfoort is getrokken, worden we plotse ling in den stoelriem geregen, teeken, dat wordt» En ja, daar liggen de 22 - van Soesterberg reeds beneden ons; de aarde „rijst omhoog", schuin lig gend daalt het vliegtuig snel naar de wijde vlakte van het landingsterrein, en al spoe dig bewijst een hooge stofwolk, dat de lan- dmgswielen den vaderlandschen bodem raakt hebben. Behouden thuis! iiEn=£at niet al,een de pers-vliegers, maar alle 59 andere toestellen, die zonder man- keeren per trio komen aanzweven en lan den, en even rustig als bij 't vertrek weer in hun tehuis worden ongebracht Een di-hte menigte aan den publieken zoom van het vliegveld slaat de thuiskomst gade. Zij heeft geduldig in den warmen zomerdag staan wachten maar geen mi nuut langer dan haar beloofd was: te 2 uur zouden we thuis komen, nog vóór 2 uur daalden de eerste uitvliegers. Hulde aan de gevallen pioniers In een welbegrepen onmiddellijk verband met deze voorspoedige reis had overste Van ban ten gezet de plechtigheid der kransleg- gmg aan den voet van de gedenkzuil, die op Soesterberg de nagedachtenis der geval len vliegers symboliseert. Daar was het dat in het bijzijn va nal het personeel van Soesterberg de chef van den generalen staf generaal Seyffardt, het vliegercorps huldig de voor de pas beëindigde schitteran/i s beëindigde, schitterend prestatie en onder ademlooze stilte werkaiwa,!en htrdacht' die biJ' het Pioniers werk het leven hebben verloren. werd op den jubeldag niet vergeten, dat de militaire luchtvaart, hoe aantrekke- lijk ook voor den moedige, een groot per soonlijk risico beteekent, en dat ook dere weg naar glorie geteekend is met tranen. Unze indrukken van den prachtigen vlieg tocht over het dichtstbevolkte en bedrijvig- fifce deel van Nederland saam vattende, kun nen wij met anders dan oprechte waardee- nng uiten over de discipline en de be kwaamheiddie tijdens deze twee uren-reis hoogtij hebben gevierd. va^€^land kan rustig zijn", wanneer teschemiUC^g *°°r zulk <*n '""J» Aaa den overste Van Santen ïetuigen we onze groote erkentelijkheid voor de wijze ""ropde pers in staat is gesteld nieT at' infiL? Vliegen, maar ook ten volle de inlichtingen te ontvangen, welke zij noodig w1fvr?e2ek!"1S Iuli van het 20e militaire mnnfi aü J ons bii als een zeldzaam mooie dag in het reporters-leven. Balbo's eskader te Schellingwoude GEESTDRIFT EN VERSLAGENHEID EEN DER TOESTELLEN VERONGELUKT TWEE HOLLANDSCHE JONGENS ONDERSCHEIDEN ZICH Het eskader naar Ierland gevlogen een loopend vuurtje ging Zaterdag- ochtend het bericht door de hoofdstad, dat het Italiaansche eskader, dat via Ierland, Spitsbergen en Groenland naar Amerika wil vliegen, thans inderdaad uit Orbetello was vertrokken, waar het zoo langen tijd op goede weersomstandigheden had ge wacht. De afzetting. De politie, die reeds eerder tevergeefs haar maatregelen voor de ontvangst had genomen en die dus nu langzamerhand wel wist hoe zij het had in te richten, zette de omgeving der Oranjesluizen in wijden omtrek af en regelde het verkeer in ver band daarmede. Duizenden menschen stroomden weldra in de richting van Schellingwoude, waar ook plezierschepen en motorbootjes, volge laden met toeschouwers, af en aan voeren. De brandweer en de Geneesk. Dienst wa ren met veel materiaal en personeel op hun post, om hulp te verleenen bij onverhoopte ongelukken. Sloepen, bemand met leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart, allen in blauwe overalls met een rooden band om den arm, die behulpzaam zullen zijn bij het inladen der benzine, spoedden zich naar de vlieghaven. Mariniers, met karabijnen gewapend, ver leenden assistentie bij de afzetting. Het verkeer door de Oranjesluizen werd precies te half twaalf §topgezet D~paald was, dat de sluizen tot anderhalf na de aankomst van het eskader voor alle scheepvaart gesloten zouden blijven en dat na heropening slechts met 5 K.M. snel- he: 1 gevaren zou mogen worden, opdat de vliegtuigen zoo weinig mogelijk hinder van de deining zouden ondervinden. De aankomst. Te 12 uur 54 minuten kwamen de Italia nen bij het vliegkamp Schellingwoude in zicht en te drie minuten over 1 hoorde men daar het zwaar geronk van de vijf en twintig vliegtuigen boven de hoofden. De toestellen vlogen in de van tevoren aangekondigde formatie. Voorop het vlag- getoestel van generaal Balbo, gevolgd door vijf vliegtuigen, tezamen vormend het zwarte eskader. Daarachter het rooilc, het witte en het groene eskade Te 2 min. over één kwam het eerste Itali- liaansche vliegtuig op het water recht voor de vliegbootloods. Twee andere toestellen, eveneens van het zwarte eskader, daalden onmiddelijk daarop. Te 1 uur 5 waren 16 toestellen vlot neergekomen. Het Nederlandsche eskader bo ven Schellingwoude Om kwart over één, dus kort na de landing van het Italiaansche eskader, had nog een heel bijzonder samentreffen plaats. Plotse ling werd de lucht boven Schellingwoude als het ware bestippeld door de zestig Neder landsche militaire vliegtuigen, die hun rade-rondvlucht maakten. Het was een wi- verwachte hulde aan de koene Italiaansche gasten. Uit de Italiaansche rijen klonken geestdriftige toejuichingen op. Het was wel een voor Nederland ongewoon schouwspel hier een oogenblik ongeveer negentig vlieg tuigen bijeen te zien, In de lucht en op het water. Een vliegtuig verongelukt. Een doode. Zooals wij reeds in een deel onzer vorige editie mededeelden, is één der vliegtuigen echter bij de landing verongelukt Dit was het zeventiende, dat neerstreek. Het vlieg tuig kwam, volgens ooggetuigen, plat op het water neer, maar sloeg toen over den kop en werd daarbij grootendeels vernield. Van de vijf inzittenden is er een, een me canicien, gedood. De andere vier ziju ge wond. De overige landingen verliepen normaal. Begroeting van generaal Balbo. Geruimen tijd, nadat de Italiaansche wa tervliegtuigen op het Buiten IJ waren neer gestreken en aan de boeien waren ge meerd, arriveerde onder geweldig gejuich van de op het vliegkamp Schellingwoude aanwezige Italianen en Nederlanders aan den steiger van het platform de leider van het eskader, generaal Balbo, die met een boot van de Nederlandsche Marine van zijn vliegtuig was afgehaald. Onmiddellijk daarop had de begroeting door de Nederlandsche autoriteiten plaats. Onder hernieuwd gejuich van de menigte werd generaal Balbo de vliegloods binnen geleid. Hier ontstond zoo'n geweldig ge drang, dat de politie alle moeite had or zijn veiligheid te waarborgen. Zoo ernstig was het gedrang, dat generaal Balbo zich verplicht zag, geholpen door een aantal po- litie-autoriteiten, zich in een der verblijven van de officieren in veiligheid te brengen. Het was hier, dat de officieele begroeting van de Italiaansche en Nederlandsche auto riteiten plaats vond. Hier heeft Minister Deckers het woord gevoerd, die o.a. volgende zeide: „Wij gevoelen ons gelukkig, dat gij met uw eskader uw route hebt gekozen via Am sterdam. Ik feliciteer u en uw vliegers met uw heldhaftige tocht over de Alpen en wensch u op den langen en moeilijken weg, dien u nog wacht, een goede reis toe. Moge besloot spr. God u en de uwen vergezel den en u behouden naar Amerika voeren en moge tenslotte een gelukkige en glorie rijke terugkeer in het vaderland uw deel worden". Generaal Balbo heeft daarop den Minis ter met enkele woorden voor de begroeting gedankt Vervolgens kreeg Prof. Huib Luns gele genheid om namens de Vereeniging Neder- land-Italië generaal Balbo een oorkonde aan te bieden, op welke men de afbeeldin gen ziet van Christophorus Columbus en van Heemskerk en Barentsz, waaronder de wapens staan van Nederland, Italië en Amsterdam. Tenslotte bood de heer W. A. van Leer namens de Vereeniging Dante-Alighieri een Delftschen tegel mot het wapen van Am sterdam aan. Hiermede was het officieele gedeelte be ëindigd en begaven de autoriteiten zich naar de hoofdstad. Het verongelukte vliegtuig. Achteraf werden bijzonderheden bekend over het verongelukken van het vliegtuig Drie gewonden, n.l. de 45-jarige gezag voerder kapitein Baldini, dezelfde die in dertijd meegedaan heeft aan het zoeken naar Amundsen, de tweede commandant de 49-jarige Amalia Novelli en de marconist de 26-jarige Deuietrio Jario. zijn naar het Bin nengasthuis vervoerd. De vierde gewonde was slechts licht gekwetst Het vijfde lid der bemanning de meca nicien Quintovalle, is onder het vliegtuig geraakt Zijn lijk is, nadat het vliegtuig met een bok gelicht was, opgehaald. Het blijkt dat twee leerlingen van de Kweekschool voor de zeevaart, de 19-jarige G. Ophoff, uit Amsterdam, en de 20-jarige J. Witkamp, uit Haarlem, die met een sloep in de nabijheid waren, zich zeer verdien stelijk hebben gemaakt bij de redding. Na dat de „Idini" over den kop was geslagen, bedachten ze zich geen oogenblik, ontdeden zich van hun kleeren, sprongen te water redden drie der inzittenden. Een dezer was zelf reeds op bet omgekeerde vliegtuig ge klommen. Een van de leden der bemanning kon slecht met groote moeite aan boord van de sloep gehaald worden. Hij was reeds be wusteloos en lag met het hoofd in den mod der. Direct toen hij aan boord was is men begonnen met kunstmatige ademhaling toe te passen, welke bezigheid onmiddellijk door den G.G. en G.D. werd overgenomen toen de drenkeling onder behandeling van den G.G.D. was. Men slaagde er in de le vensgeesten weer op te wekken. De gewonden werden per boot naar de Oranjesluizen gebracht, vanwaar zij in twee ziekenauto's naar de stad werden vervoerd. Hun toestand is redelijk wel. De vlieger, die uit het water is opgepikt, had een lich te hersenschudding bekomen en was be wusteloos. Bij aankomst op de Oranjeslui zen was hij weer bij kennis. Verder heeft hij een ernstige hoofdwonde en een schou derfractuur. De verzorging van de gewon den staat onder leiding van Dr. Speyervan den Geneesk. Dienst Het lijk van den gedooden mecanicien zal waarschijnlijk via Rotterdam per schip naar Genua worden gebracht Generaal Balbo, des avonds geïnterviewd over het ongeluk, noemde kapitein Baldini een der beste vliegers en schreef het ge beurde toe aan een zekere onachtzaamheid, een verstrooidheid, een gebrek aan con centratie, tengevolge van een al te groot zelfvertrouwen van den piloot Generaal Balbo toonde zich bijzonder dankbaar voor de vele blijken van medele ven en belangstelling, die hij van de zijde der Nederlanders na het ongeval heeft mo gen ondervinden. Het gebeurde echter heeft het vertrouwen van generaal Balbo in het welslagen van zijn tocht in het minst niet geschokt, integendeel zeide hij, hoe droevig het ongeluk ook moge zijn, tegen psycholo gische ongevallen helpt geen voorbereiding en we mogen wel verwachten, dat het nood lot hier den anderen piloten een, zij het ook buitengewoon pijnlijke, les in de beschei denheid heeft gegeven. Von Gronau op Schellingwoude Zaterdagmiddag te 2 uur is de bekende Duitsdhe oceaanvlieger Von Gronau te Schel lingwoude aangekomen om namen6 de Duitsdhe regeering de Italianen te begroe ten Hij vloog in de Dornier Wal D 1967. Von Gronau verklaarde one, dat hij het een 6Choonen aanblik vond, toen hij bij aan komst de Italiaansche vliegtuigen voor het vliegkamp zag liggen. Wat het ongeluk met. het vliegtuig „Idini" betreft, was de vlieger Von Gronau van mee ning, dat er iets op het water moet hebben gedreven, waardoor het toestel over den kop Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (blz. 2) Roosevelt weigert de formule der goudlan den. Heden kabinetszitting op zee en een verklaring van HulL De goudlanden besluiten den gouden stan daard vastbesloten en gezamenlijk te verde digen. Rusland stelt de gevangen Engelsche ingenieurs in vrijheid; Engeland heft het embargo op Russische goederen op; Rusland het contra-embargo op Engelsche waren. Rusland zou non-agressie-verdragen met zijn buren hebben gesloten en Bessarabië aan Roemenië hebben gelaten. De voordracht ter vervulling van een vaca ture in de Hooge Raad. Oud-minister Donner staat op nr. 1. Vergadering van het Partijbestuur der S. D.A.P. naar aanleiding van de verschijning der brochure-Duys, en het interview van Zwertbroek met de Tribune. Het gouden jubileum van de A.N.W.B. J (blz. 5) Te Lunteren wordt de algemeene vergade ring gehouden van de Bond van Chr. Poli- tie-ambtenaren. De tocht Orbetello—Amsterdam Volgens een officieele mecfedeeldoig i6 de Vlucht van het Italdaaaneche eekader en bet reeervevliegtuig van Orbetello naar Amster dam vlot verloopen. De eerste twee uur van de vlucht had een regelmatige navigatie. Gevlogen werd over de Spluegenpas. 8.03 uur werd Zurich en 8,25 uur Bazel gepas seerd. Langs den Rijn werd naar Amster dam gevloden. Het eerste deel van de vlucht tct boven de Alpen geschiedde met zeer mooi weer. Daarna had men bedekte lucht en moest op het compas worden gevlogen. Vooral van Coblenz naar Amsterdam waren zeer lege wolken. De tweede etappe volbracht. Zondagmorgen uit Amster dam vertrokken Gisterochtend tusschen 7,28 en 8 uur is het eekader van generaal Balbo in de luchtha ven Schellingwoude weder gestart, voor de tweede eleppe op de reis naar Amerika. Ondanks hei vroege uur, waren er weer voel kijkers, die reeds om ongeveer 5 uur naar Schellingwoude waren getrokken. Om half een is het eekader zonder onge-? lukken te Londonderry (Westkust van Ier land; aangekomen. Het eskader heeft den afstand van Amster dam naar Londonderry: de tweede etappe van de vlucht naar Chicago in 4 uur en vijf- tig minuten afgelegd. Generaal Balbo zal zoo spoedig mogelijk de tocht voortzetten. Vertrek naar Reykjavik verhinderd door een staking. LONDONDERRY, 3 Juli. De totale beman ning van het eskader bestaat thans uit 96 man. De Italiaansche ambassadeur, Grandi, is gisteravond te Londonderry aangekomen. Het uitstel van de volgende vlucht naar Reykjavik, die oorspronkelijk was bepaald op Zondagmiddag na aankomst uit Amster- dam is veroorzaakt door het feit, dat niet voldoende olie en benzine aanwezig waren. De havenarbeiders, die de brandstof moes ten vervoeren, hadden geweigerd te varen, indien zij niet een belangrijke toeslag op het loon kregen voor Zondagsarbeid. DR COLIJN VANAVOND WEER NAAR LONDEN Minister Colijn heeft hedenochtend 10 uur een bijzonderen ministerraad gepresideerd, welke gewijd was aan de bespreking van de begroot mgscijfers voor 1931. Dr. Colijn zal hedenavond Den Haag we derom verlaten teneinde zich naar Londen te begeven waar hij de leiding der Nederland sche delegatie op zich zal nemen. Kaartje ran de ~*oute, die het Italiaansche eskader vt5memr**t lt te yuken. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelyk, liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik. dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1