ZATERDAG 1 JULI 1933 EERSTE BLAD PAG. ZA TOI BUITENLAND VON HINDENBURG OVER HET KERKCONFLICT Bezorgdheid over de innerlijke vrijheid der kerk Rijkspresident Von Hindenburg heeft naar aanleiding van het conflict in de Evangelische Kerk een schrijven aan Rijks kanselier Hitier gezonden, dat door Wolff wordt gepublicered. De President zegt daarin als Evangelisch Christen en als opperhoofd van het Rijk «net gr-oote zorg vervuld te zijn over het conflict in de kerk en de tegenstellingen, die tusschen de Pruisische staatsregeering en de leiding van de Pruisische evangeli sche landstreek zijn ontstaan. Talrijke aan mij gerichte telegrammen en brieven schrijft Von Hindenburg be vestigen mij, dat de Duitsche evangelische christenen door dit conflict en door de be zorgdheid omtrent de innerlijke vrijheid van de kerk, ten diepste bewogen worden. Uit een voortduren of een verscherping van dezen toestand moet zeer ernstig na deel voor volk en vaderland ontstaan en de nationale eenheid moet daaronder lijden. Voor God en mijn geweten gevoel ik mij daarom verplicht om alles te doen ten ein de een dergelijk nadeel af te wenden. Uit de besprekingen, die ik gisteren met u over dit vraagstuk had, weet ik, dat u, mijnheer de Rijkskanselier, ten volle besef voor deze bezorgdheid heeft en bereid zijt ook uwenzijds mede te helpen om deze te genstellingen te overbruggen. Derhalve vertrouw ik, dat het. aan uw staatsmansinzicht zal gelukken, door onder handelingen, zoowel met de vertegenwoor digers van de beide richtingen in dezen strijd, als met de vertegenwoordigers van de Pruisische landskerk en met de organen der Pruisische regeering den vrede in de evangelische kerk te herstellen en op dezen grondslag de nagestreefde eenheid der ver schillende landskerken tot stand te brengen. Naar aanleiding van dit schrijven heeft Hitier aan Dr. Frick, den rijksminister van binnenlandsche zaken, reeds opdracht ge geven om onderhandelingen in den zin van dit schrijven te beginnen. Minister Rust tot de ontevredenen In een rede over „God en volk, kerk en staat" heeft de Pruisische minister van eeredienst Rust uiteengezet, dat de leiden de persoonlijkheden der kerk zoo gekozen moeten worden, dat de staat een verstoring van zijn taak niet behoeft te veronderstel- len. Om deze rede heeft de staat met de kerk een overeenkomst getroffen, dat bij benoe ming van leidende kerkelijke persoonlijk heden der Katholieke zoowel als der Evan gelische kerk bij den staat moet worden ge- informeerd, of er staatspolitieke bezwaren bestaan tegen de benoeming. Er zijn nog geenN gevallen voorgekomen, waarin in dezen de Katholieke Kerk iets moest worden verweten. De heeren der Evangelische Kerk hebben echter in dit op zicht hun plicht niet gedaan. De verant woordelijke leiding van de 'Oud-Pruisische Unie, dat moet plechtig worden verklaard, heeft 'dit concordaat verbroken. Vervolgens gaf de minister een overzicht van de kerkelijke gebeurtenissen van den laatsten tijd. Hierbij merkte spr. o.m. op, dat de mannen, die thans met het gebaar van den martelaar voor het volk treden, gelegenheid genoeg hebben gehad marte laar te worden, toen de godloozenbeweging nog over de straten marcheerde. Maar toen waren zij niet ter plaatse. Van den kant der Duitsche Christenen Hebben thans nieuwe mannen strijdwil en vastgeslotenheid in de kerk gebracht Het zou zeker beter geweest zijn wanneer deze kracht uit de kerk zelf was ontstaan. Bij de verkiezing van een rijksbisschop ïs het principe overtreden tenminste in de personenkwestie, tevoren, overeenstemming tot stand te brengen tusschen staat en kerk leiding. Er kon niet geduld worden, dat de ze strijd nog langer duurde en dat zich een eerste centrale zou vormen van tegenstand op den weg naar de eenheid van het volk. Hier moest worden ingegrepen. Dit optre den heeft echter niets uit te staan met een Inmenging in de kerkelijke aangelegen heden. Het kerkvolk heeft iets anders verlangd dan bestuurshervorming; nieuw leven in de kerk, een opstanding der reformatie, üe-thans aangestelde commissaris heeft tot taak öfïV rekening houdende met 't groeien der Duitsche Christenen, in de eerstvolgen de twee of drje weken de samenstelling der Kerkvertegenwoordiging opnieuw te rege len. zoodat de Evangelische Christenheid geen verkiezingsstrijd tegemoet gaat. Hier bij zal die band worden geschapen tusschen volk en Kerk, welken tot stand te brengen de plicht was geweest der verantwoordelijke mannen. Nieuwe plaatsbezettingen. De staatscommissaris voor de Evangeli sche kerken in Pruisen heeft bepaald, dat de kerkelijke vertegenwoordigingen vervan gen zullen worden door nieuwe, welke be noemd zullen worden door de gevolmach tigden van den staatscommissaris. De geestelijke vice-president van den evangelischen „Oberkirchenrat", dominee Hossenfelder, is tot nader order met verlof gezonden met het bevel, zich ter beschik king te houden van de gevolmachtigden. Ook de super-intendant-generaal der Prui sische kerken is met verlof gezonden. HINDENBURG DANKT HUGENBERG. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan ïen afgetreden minister van economische saken Hugenberg den volgenden eigenhan- lig geschreven brief gericht. Met leedwezen heb ik kennis genomen ^an uw besluit afstand te doen van uw Pinisterieele ambten. Uit erkenning van '<e door u genoemde motieven heb ik door "Jjjevoegd besluit uw aanvraag ingewil- TiPht veeljarigen vaderlandschen arbeid land va de nationale gedachte in Duitsch- door pXeid en gesterkt en u heeft u daar- varbpffin> verdienste voor de nationale kor tend ian xworven. In uw helaas slechts rirl^ heeft uM' 1113 lid van de rijksreBee- diensten 1S?it3ahe cmnomle waarde- Voor dat alles bf?fISk ,,«t eieen naam kpntpHiki! «Id aM?' Vh het riJk oprechte er- bSN wenschen voor uw Lr.ftTT'j"1 ^or uw toekomsti- fevenswèg begele,den Uop UW verderen EEN MAGER ACCOORD TE LONDEN OVER DEN TEKST EENER VERKLARING INZAKE HET GOUD De Conferentie te Londen schijnt te wor den beheerscht door President Roosevelt. En die zit aan boord van een Ameri- kaansch oorlogsschip ergens in de wateren van Maine Volgens bericht uit Londen was het Vrijdagavond zelfs onmogelijk met hem in verbinding te komen. Prettige situatie voor de Europeesche staatslieden, die, met den ernstigen wil be zield om te trachten naar overeenstemming te komen in de wereldeconomie, hun staats zaken noode in den steek hebben gelaten en hun tenten tijdelijk in de Engelsche hoofdstad hebben opgeslagen! Het is wel een wonderlijke houding die de Amerikanen aannemen. Van hoffelijk heid tegenover een zoo uitgelezen gezel schap als thans te Londen bijeen is, getuigt lipt, niet. dat de leider der politiek van de Vereenigde Staten zijn mannetjes te Lon den laat praten en bedisselen, doch op een ongenaakbare plaats, in een soort gepant- serden toren, nu en dan een soort veto laat vernemen. Zoo is het op het oogenblik toch inder daad. De goudlanden: Frankrijk, Nederland, België, Italië en Zwitserland, hebben ge tracht Engeland en Amerika tot vaste af spraken te bewegen, gericht op de zoo spoe dig mogelijke terugkeer tot den gouden standaard. Engeland, dat wel graag zou willen, is teruggekrabbeld, nu de Amerikanen het niet van plan zijn te doen en liever met hun dollar nog wat op en neer blijven dob beren, teneinde met hun goederenprijzen gunstiger positie op de wereldmarkt te be- De goudlanden zijn niet van plan van die inflatiepolitiek mede het slachtoffer te worden en zijn tot een vast en gezamen lijk uitgesproken besluit gekomen om aan het goud als waardemeter van hun geld vast te houden. De Fransche minister van financiën Bon net heeft dit Donderdag duidelijk namens de goudlanden ter conferentie gezegd. Het laatste bericht is nu, dat de goud landen er zoowel de Engelsche als de Ame- rikaansche delegatie toe hebben gebracht in te stemmen met den tekst eener verkla ring over het goudvraagstuk. Daarin wordt pezend. dat het. noodzake lijk is noch direct noch indirect de valuta der landen met den gouden standaard in gevaar te brengen; voorts, dat speculaties op groote schaal moeten worden tegenge gaan en ten slotte, dat men het doel der conferentie, de uiteindelijke terugkeer tot het goud, onder het oog zal blijven zien. De delegaties zijn het over die verklaring eens, zeiden wij. Maar papa Roosevelt moest er nog zijn zegen over laten gaan eer dat iets kon be- teekenen. Roosevelt was tot Vrijdagavond laat niet te hereiken, wat den hoofdman der goud landen, Bonnet, noopte om niet langer te wachten en naar Parijs terug te keeren. Hoe Roosevelt over de stabilisatie denkt, weten wij nu uit een telegram te Washing ton en de inhoud daarvan gaat feitelijk al weer rechtdraads in tegen wat de Ameri- kaansche delegatie heeft gezegd goed te vinden. „President Roosevelt zoo heet het in de nfficieele mededeeling uit Washington beschouwt een tijdelijke stabiliseering der valuta's als een aangelegenheid, die alleen behoort te worden geregeld door de Centra le banken. Het is niet de taak der Londen- sche economische wereldconferentie ie trachten naar een stabiliseering der valu ta's. De duurzame stabiliseering kan alleen tot stand gebracht worden door een inter nationaal verdrag van de toonaangevende regeeringen ter wereld. Roosevelt is er ech ter van overtuigd, dat dit nog geruimen tijd vereischen zal. De wereldbanken moeten er allereerst een begin mee maken een tijde lijke vaste basis voor de valuta's te vinden. Roosevelt hoopt, dat dit werk bespoedigd kan worden. De vraag van een permanente stabiliseering der valuta's moet zorgvuldig worden onderzocht voor stappen worden gedaan. Hiermede hangt de kwestie samen of de goudlanden de goudvaluta moeten opgeven om een technische basis te vinden voor algemeen gestabiliseerde valuta's. De Amerikaansche regeering hecht geen al te groote beteekenis aan de schommelingen van den dollar. Overigens heeft Roosevelt met de toonaangevende mogendheden in geen enkel contact gestaan". De President der Ver. Staten, op zijn schip in de wateren van Maine, vindt, dus, in te genstelling met de meening van zijn eigen delegatie, dat het doel der conferentie niet kan zijn tot duurzame stabiliseering te ko men; hij laat de stabiliseering over aan de centrale banken en toont zich, alweer in tegenstelling met hetgeen zijn delegatie te Londen met de anderen is eens geworden, tamelijk onverschillig tegenover de vraag of de goudlanden hun valuta opgeven of niet Dat moet de tijd maar uitmaken, vol gens Roosevelt Zoo staat de conferentie te Londen aan het einde van haar derde week nog steeds voor de valuta-barrière. De kans, dat dit groote verkeersobstakel nog binnen kort uit den weg zal worden ge ruimd wordt er niet grooter op, nu Ame rika zich, bij monde van zijn President, op een dergelijke manier heeft vastgezet De vaste wil der goudlanden. De Fransche minister Bonnet heeft gis teren in een interview aan de „Intransi- geant" gezegd, dat hij uit naam der vijf goudlanden aan de conferentie niet slechts hun verlangen maar hun zeer duidelijken en vasten wil te kennen heeft gegeven, dat de stabiliteit de absoluut essentieele voor waarde is voor de voortzetting der onder handelingen. Als u dit een ultimatum wilt noemen, zeide Bonnet, kunt ge dit doen. De andere vier landen staan gesloten achter hem. Dat de delegaties der goudlanden zich zullen terugtrekken als geen voldoening wordt verkregen, beantwoordde Bonnet niet rechtstreeks bevestigend. Wel zeide hij, dat wanneer de conferentie een anderen weg zou -kiezen dan zij aangeven, ze zullen moe ten beslissen op welke wijze de besprekin gen verder kunnen worden gevolgd of dat zij zelfs zouden moeten worden verdaagd. DE CHRISTELIJK SOCIALE VOLKS- DIENST BESLUIT TOT ZELF- ON'fBÏNDING BERLIJN, 1 Juli. De Christelijk Sociale Volksdienst deelt mede: De Ryksleider van de Chr. Soc. Volksdienst heeft besloten over te gaan tot ontbinding van de partij. De kelijke liquidatie zal zoo mogelijk voor 1 Januari 1934 ten uitvoer worden gelegd. Den afgevaardigden van den Christelijk So cialen Volksdienst is de toezegging gegeven dat zij na de ontbinding der partij als h tanten kunnen worden opgenomen in de frac ties der Nat. Soc. Arbeiderspartij. De pers van den Volksdienst zal in dienst van de Nationale regeering verder blijven functioneeren. DE STRIJD OM DE VOLKSKERK Gedachtenwisseling met Ds. Hossen felder, den leider der Duitsch' Christenen (Van onzen Duitschen correspondent) Onder den opzienbarenden titel „Duitsch- lnnd zonder Protestantisme" publiceert col lega Dr. Hans Beyer kortelings als redac teur van de „Tagliche Rundschau" overge gaan naar de „Kreuzzeitung" het orgaan van den Staalhelm een brochure, welke dc thans actueel geworden verhouding tus schen kerk en staat behandelt. (Verlag Wilh. Gotlieb Korn, Breslau). Sedert cijn overgang naar de „Kreuzzei tung'' is dr. Beyer overtuigd voorstander van het Derde Rijk geworden, maar dat weer houdt hem niet, voor de vrijheid en wettelij ke zelfstandigheid der kerk te pleiten: „De afhankelijkheid der kerk van den staat heeft de vervulling harer taak en harer sociale verplichtingen genoeg belemmerd, zoodat een voortzetting van deze traditie tot opstandigheid en separatie der protestant- sche minderheid zou leiden." Hieitmede be doelt hij een waarschuwing voor het Derde rijk, niet in de fouten van het tweede rijk te vervallen. „Wij hebben evangeli sche mannen noodig, die zich in het open bare leven kunnen doorzetten zonder de we zenlijke punten der evangelische leer aan te tasten." Hij stelt hooge eischen aan de kerk en haar geestelijke leiders, verlangt i dappere kerkelijke leiding van het volk tijd van nood, een duidelijk, ja of neen op de vele vragen, waarmee de Duitsche mannen en vrouwen zich thans weer tot de kerk wenden. Dr. Beyer spreekt als leek, maar dat is juist 't aantrekkelijke van zijn brochure, welke niet in het pro en contra van de meeste wetenschappelijk-theologi- sche beschouwingen vervalt. Hij gfegt on omwonden, waar 't volgens hem op aan komt en geeft den gedachtengang weer van een protestant, die zich bezig houdt met den strijd om de volkskerk. Dr. Beyer is niet de eenigste, die zich met deze aangelegenheid bezig houdt. Ik luister de dezer dagen naar den privaatdocent Hans Michael Müller, Jena, die voor de stu denten te Berlijn een voordracht hield ten gunste van de Duitsche Christenen. Hij ver tegenwoordigt een leer, welke door het katholieke natuurrecht sterk beinvloed wordt en men kon duidelijk meiken, dat lang niet allen 't met zijn zienswijze eens waren. De groote meerderheid weigerde spontaan, een besluit ten gunste van Wehrkreispfarrer Müller te ondersteunen en verliet bij wijze van protest de zaal. Op den Hegelplatz, waar indertijd de vechtpartijen tusschen nationaal-socia- listische en andersdenkende studenten ge regeld opschudding veroomaakten, brachten deze protestanten hun sympathie voor Hit- Ier en Bodelschwing tot 'uiting en zij bewe zen hiermede, dat de afkeer van de kerke lijke politiek der Duitsche Christenen niet aan politiek-reactionaire moteven mag wor den toegeschreven. Het verwijt van reactionaire gezindheid is door de Duitsche Christenen systematisch verspreid ten opzichte van rijksbisschop Bodelschwing. Geheel ten onrechte. Bodel schwing heeft zelf hiertegen protest aange- teekend. „Wie mij kent, die weet, dat ik. met reactie niets uitstaande heb!" Niette min wisten de Duitsche Christenen den steun der rijksregcering te winnen, werd een Pruisische commissaris tot regeling der kerkelijke aangelegenheden benoemd en hield men het oogenblik voor gekomen, met den Generaisuperintendent der Koermark Brandenburg, D. dr. Otto Dibelius vele ande re vooraanstaande kerkelijke autoriteiten door middel van onbeperkt verlof onschade lijk te maken. Het is waarlijk geen won der, dat rijksbisschop von Bodelschwing on der deze omstandigheden zich uit den ker kdijken strijd heeft teruggetrokken. Men had beter gedaan, hem deze onverdiende vernedering te besparen! De minderheid der Duitsche Christenen doet thans, wat binnen haar toenemend ver mogen ligt, om de sympathie der groote massa te winnen. In de Philharmonie vierde men de 50e verjaardag van Wehrkreispfarrer Müller, een sympathieke eenvoudige ver schijning, die in zijn uiterlijk optreden geenszins den indruk wekt, aanspraak te maken op de hoogste kerkelijke waardig heid. Veel sterker wil mij de invloed toe schijnen van ds. Hossenfelder, een jeugdig geestelijke van vierendertig jaar, totdusver predikant aan de Christus-gemeente in de Stresemannstrasse, thans rijksleider van de geloofsbeweging der Duitsche Christenen. Hij beschouwt het als een geschenk des hemels, dat rijkskanselier Hitier zich ook in de kerkelijke aangelegenheden is gaan men gen. Op izijn initiatief werden op een dag negentien samenkomsten gearrangeerd, om de geloofsbeweging der Duitsche Christenen in Berlijn populair te maken. Alleen in Friedrichshain hadden zich ruim 9000 men- schen om Hossenfelder verzameld en luister de ik naar een voordracht van hem over de saamhoorigheid tusschen kerk en staat. De staat mag het volgens Hossenfelder niet toe laten, dat krachten, welke dezen staat niet wenschen, die ook niet voor dezen staat heb ben gevochten, aan het bewind blijven. Nog nooit tevoren heeft zich een staat zoo duide lijk voor de kerk uitgesproken en derhalve wenscht men nu ook een keric, die zich voor den staat uitspreekt! Door Ds. Hossenfelder ontvangen Ia het Pruisische ministerie voor den eeredienst werd ik door Ds. Hossenfelder vriendelijk ontvangen. Daar hij door staats commissaris Jager tot geestelijken vice- president van den evangelischen Oberkir chenrat is benoemd, moet ik hem thans als den hoogsten kerkelijken geestelijke van Pruisen begroeten, want hij geniet de waar digheid, welke tot kort geleden de thans bij tijds vrijwillig afgetreden Oberdomprediger D. Burghart bekleedde. Hossenfelder gaaf in zijn gezellige werkkamer op en neer, dic teert een uitvoerigen dienstbrief aan zijn ijverig tikkende secretaresse en overhan digt mij terzelfder tijd een „Kirchliches Gesetz- und Verordnungsblatt" van 27 Juni. Ik lees de kerkelijke verordeningen aan de Superintendenten en predikanten der Evan gelische Kerken, welke voorschrijven, dat •kritiek op het staatsbeleid niet geduld wordt, voorts, dat van den kansel geen po litiek thema mag worden aangeraakt. Op de liist, die met vacantie meerdere kerkelij ke autoriteiten heeft verrast die het met de Duitsche Christenen lang niet ia elk op- Bicht eens zijn, lees ik onder meer den be gaafden kanselredenaar en theoloog Gehei- mer und Oberkonsistorialrat D. Dr. Karnatz, D. Dr. Jeremias, den Berlijnsehe Lie. Dick, die steeds de belangen der gereformeerden te Berlijn behartigde, den Generaisuperin tendent D. Dr. Schian en diens collega D. Dr. Dibelius. Ik open het gesprek met Ds. Hossenfelder over het heengaan van rijks bisschop von Bodelschwing en krijg op mijn vraag, of dit niet binnen en buiten Duitschland een verre van sympathieken in druk heeft gewekt, ten antwoord: „Wij hebben Bodelschwing niet gewenscht en niet yekozen. Wij hebben hem ook niet weggejaagd. Hij is vrijwillig heengegaan. De benoeming van Jager ,den leider der ker kelijke afdeeling in het Pruisische ministerie an ceredenst tot staatscommissaris in ker kelijke aangelegenheden, behoefde voor Bo delschwing, geen reden tot heengaan te zijn. Hij had immers als rijksbisschop invloed over alle Duitsche landen, behoefde zich dus niet naar Pruisen te schikken. Maar hij had slechts aarzelend zijn benoeming tot eensten rijksbisschop aanvaard, voelde zich in deze kwaliteit niet op zijn plaats, temeer, daar hij van 't begin af wist, dat de natio- naal-socialistische Christenen hem niet wenschten." Ds. Hossenfelder tracht mij duidelijk te maken, waarom men tegenwoordig van Difitsche Christenen spreekt. „Elk land heeft zijn eigen geschiedenis, welke meest- met die van de kerk nauw samenhangt. Elk volk heeft zijn eigen taal en verkon digt in die taal het evangelie in een vorm, voor het volk begrijpelijk is. De Duit- schers, die in Nederland wonen, hebben ia erschillende steden een eigen gemeente en zij cijn God dankbaar, dat ze het evangelie hun eigen taal kunnen volgen. Voor ons komt 't er thans op aan, dat 't evangelie weer grond vat bij ons volk. Nog slechts weinigen zijn na den oorlog ter kerk gegaan. Wie interesseerde zich nog voor het kerke lijk leven of voor theologische vraagstuk ken? Wij willen de belangstelling voor het kerkelijk leven en het evangelie heroveren. Het volk heeft gesproken en wij hebben zijn stem duidelijk gehoord. Het begrip Christendom gaat via het volk. Daarom willen wij volk en kerk weer nader tot el kaar bréngen, want de kerk der hervor ming is het werk van God. Wij willen het evangelie in een vorm brengen, welke voor de groote massa begrijpelijk en aantrekke lijk is. Vroeger was het mode, ter kerk te gaan. Thans is het allang mode, dat men des Zondags naar een voetbalwedstrijd gaat Kent men dien wantoestand bij u in Neder land niet? Het volksleven heeft zoodoende met 't geloof niets meer uitstaande. Het olk mag geen Zondag meer vieren zonder de kerk! Wie zich hiertegen verzet of wie niet bereid is, met ons saam te werken, die wordt „be-urlaubt". hij het reizen en trekken; een lekke band wordt, dank zij de goede zorgen van den A.N.W.B., verholpen en de verbandkist geeft uitkomst bij ongevallen; het Bondshotel biedt den vermoeiden toerist een passende verblijfplaats. De A.N.W.B. zorgt voor al len, bevordert de nin voor de schoonheid van eigen land, heeft de liefde tot natuurschoon opgewekt en is vooral een zegen voor de bewoners der groote steden. Met woorden piëteit herdenkt de Burgemeester de oude garde, ineonderheid den Bondsvoor zitter, die op 19 dienstjaren mag wijzen en wien spr. een eeresaluut brengt. Moge de Bond zijn werk tot in lengte van jaren voort zetten. Tenslotte-biedt de Burgemeester hel Bestuur aan de groote gouden eeremedaillf van de stad Amsterdam, de hoogste onder scheiding die het gemeentebestuur kaa ver- leenen. De voorzitter, de heer Edo Bergs ma, dankte den Burgemeester voor de vereeren- de ontvangst en de hooge onderscheiding, daarbij releveerende hoe de Bond in de hoofdstad aanraking heeft met tal van or ganisaties van groot algemeen nut ook voor het toerisme. Eveneens is hier gevestigd het Bondsbureau voor binnen- en buitenlandsch toerisme. Bij al zijn arbeid, dien het be stuur nog vele jaren tot geluk en heil van het volk hoont te kunnen voortzetten, zit de leidende gedachte aller eeuwen voor: „In dien iemand de eerste ./il zijn die zij aller dienaar". De toespraken werden door applaus be zegeld door de talrijke aanwezigen. SCHACHTS TRANSFER BESLISSING De Duiiódhe Rijksbank heeft besloten, dat het Duitsdhe tranefermoratorium elidlus zal wordien toegepast, dat de rente voor de Dawesleeniimg 1924 en de aflossing ten volde wordt getransfereerd, dat voor de Young leening 1930 de renten ten volle wordt ge transfereerd en de overige dividendibsdra- gen voor de helft worden uitgekeerd. Voor meer bijzonderheden verwijnen we naar onze rubriek Economische en Flnan- oieefle Berichten. WEER BUITENLANDSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt d.d. Vrijdag gemeld: Volgens pas ontvangen berichten Staat het absoluut vast, dat gisterenmorgen vijf Poolsche militaire vliegtuigen, een geheele militaire eenheid dus, tusschen Bütow in Pommeren en de kust der Oostzee, gedu rende meer dan een uur over Duitsch rijks gebied gevlogen hebben. Een dezer vliegtuigen vloog op e<ti hoog te van slechts tweehonderd meter. Tegen deze nieuwe schending der grens, is, zal van Duitsche zijde krachtig bij de welke ditmaal van bijzonder ernstigen aard Poolsche regeering geprotesteerd worden. BINNENLAND. GOUDEN JUBILEUM A.N.W.B DE FEESTEN TE AMSTERDAM Over de feesten te Amsterdam, ter genheid van het gouden jubileum van de A.N.W3. schrijft onze Amsterdamsche cor respondent het volgende: Gister begonnen te Amsterdam de feestelijkheden ter gelegenheid van de vie ring van het vijftig-jarig bestaan van den A.N.W.B. Het liep al vroeg zeer druk in de omge ving van Schiphol, waar de deelnemers aan den Stertocht tusschen 10 en 12 uur bijeen kwamen. De Stertocht Deze Stertocht had ten doel aan Nederland een indruk te geven van de veelzijdige ont wikkeling van het toerisme en aan de toe risten gelegenheid te bieden op eenvoudige, gemakkelijke en aantrekkelijke wijze een tocht door ons land te maken. In de Amsterdamsche luchthaven kwamen ze geleidelijk aan: de wandelaars, wiel rijders, automobilisten, ruiters, deelnemers met paard en rijtuig, watersport-liefhebbers, vliegeniers en buitenlandsche toeristen. Tijdens het binnenkomen der deelnemers was het een vroolijke drukte op het vlieg- vold. Onderscheidene Bondsleden maakten van de goedkoope gelegenheid gebruik voor 'n riks zich een luchtreisje te veroor- Tegen half één wan-delde men onder be geleiding van de opwekkende muziek huzaren en militaire wielrijders naar den grootsten hangar, die voor deze gelegenheid in 'n restaurant was herschapen en waar de reusachtige kofiietafel voor de circa 1500 deelnemers stond aangericht. Een fraaie vlaggendecoratie was aangebracht. Te 2 uur formeerde zich de stoet van deel nemers aan een gemeenscha ppelij ken tocht naar het Museumplein. Voorop weer muziek, daarna het bestuur met de talrijke voetgangers in een lange rij toeringcars, vervolgens een onafzienbare reeks auto's, motorrijwielen, wielrijders, rui ters en voertuigen. Gelijktijdig vertrokken de watertoeristen via Ringvaart en Schinkel. Vooral eerstgenoemde stoet trok allerwege zeer de aandacht Op het Museumplein werd de goed geslaagde optocht ontbonden. Ontvangst door B. en W. Omstreeks half vijf vereenigden aich de leden van het Algemeen en het Dagelijksch Bestuur, de eere-leden, afdeelingsconsuls, buitenlandsche gasten en directeuren in de zaal van de Kamer van Koophandel in het Beursgebouw voor de officieele ontvangst door Burgemeester en Wethouders van Am sterdam. De Burgemeester, dr. W. de Vlugt, ge tuigde van de groote waardeering van het gemeentebestuur van Amsterdam voor het werk van den A.N.W3., die pionierswerk van groote beteekenis heeft verricht Wat de Bond deed voor het toerisme was altijd óf, en telkens toonde de A.N.W3, zich te kunnen aanpassen aan gewijzigde omstan digheden. Spr. wees er op hoe tal van kaarten en 3500 wegwijzers den toerist behulpzaam zijn DE BEVEILIGING VAN DEN GULDEN Eenigen tijd geleden, zoo meldt de „Tel.", heeft de justitie aan een der inspecteurs der Centrale Recherche te Amsterdam een onder zoek opgedragen naar de vele manipulaties van lieden, die willens en wetens pogingen in het werk stellen om den gulden te depreciee- ren. Dat onderzoek is op groote schaal gehou den en de resultaten zijn daaromtrent in een rapport vastgelegd, dat den Minister van Ju stitie zal worden toegezonden. Wij vernemen, aldus gemeld blad, dat hier in nadrukkelijk wordt vastgelegd, dat te Am sterdam gevestigde buitenlanders op unifalre wijze tegen den gulden ageeren. In haar rap port wijst de politie er op, dat vreemdelingen, die onder den mom van Duitsche vluchteling naar ons land zijn gekomen, tot deze kringen behooren. Ook hieraan is het toe te schrijven, dat de politie een buitengewoon scherp oog houdt op de elementen, die zich gedurende de laatste maanden in ons land trachten te ves tigen. ECONOMIE EN FINANCIEN HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM Door de Duitsche Rijksbank is gister avond een uitgebreid communique gepubli ceerd omtrent de bijzonderheden van het tramsferonoratorium, dat heden ia werking treedt. Het communique herinnert allereerst aan de besprekingen, die tusschen 9 Juni en 1 Juli werden gehouden met de verte genwoordigers der buitenlandsche crediteu ren. De principes waarop tenslotte overeen stemming te Londen werd bereikt (wij maakten daarvan reeds in 't kort melding), waren de volgende: a. Er bestond overeenstemming, dat de der Rijksbank nog ter beschikking staande vrije goud- en deviezenreserves zulk een laagtepunt hebben bereikt, dat bij èen ver deren achteruitgang de functie van de Rijksbank als centraal circulatie-instituut moest worden benadeeld en dat het ge wenscht is deze reserves geleidelijk te \jer- hoogen; b. Voorts werd erkend, dat de daling van het overschot op de Duitsche betalingsba lans er toe inoopt de bescherming en de uit breiding van de Duitsche deviezenovereen- komst te overwegen. c) Algemeen werd erkend, dat het nood zakelijk is den export van Duitsche waren met alle middelen te bevorderen, daar slechts op deze wijze gerekend zal kunnen worden op een weder van kracht worden van het transfer in vollen omvang, daar ten slotte groote internationale schuldver plichtingen slechts vervuld kunnen worden door warenbewegingen en dienstprestaties. d) Met het oog op de noodzakelijk ge worden beperking van de transfer werd er kend, dat deze op den dienst der Dawes- leening en voor zoover het de rentebetalin gen betreft, ook op de Young-leening miel zal kunnen worden uitgebreid. Daarentegen zal bij de andere leeningen en schuldverplichtingen geenerlei voorkeur worden gegeven aan de een boven de an dere. Daarbij werd de wensch uitgesproken de Rijksbank te laten overwegen of niet voor den dienst dezer leeningen en schuld verplichtingen een zeker bedrag aan devie zen voor de volgende zes maanden beschik baar zou kunnen worden gesteld. Voor de ten uitvoerlegging dezer grond slagen, aldus het communiqué, heeft de Rijksbank een zorgvuldige raming der waarschijnlijk in de volgende zes maanden te ontvangen deviezen opgesteld, om zoo mogelijk vast te stellen, dat de partieele betalingen, welke zij op den leeningsdiénst van 1 Juli tot 31 December verricht, ook. feitelijk op alle vorderingen gelijkmatig worden gedaan. De Rijksbank wenscht niet Ie de positie te komen het tramsfer eventueel geduren de de eerste drie of meer vier maanden te verrichten, om dan in de dsarop volgen de 2 of 3 maanden gedwongen te zijn tot een verkleinde transfer op de dan verval lende bedragen. Een ongestoorde ontwikkeling vam den handel Vooropgesteld, gelooft de Rijksbank den rentevoet der te verrichten partieele transferbetalingen te moeten stellen op 50%. Dienovereenkomstig zal de Rijksbank op de in den tijd van 1 Juli tot SI December a.s. vervallende termijnen de volgende trans fers verrichten: 1) Voor de Dawes-leening van 1924 wor den rente en amortisatie ten volle getrans fereerd; 2) Voor de Youngleening van 1930 wordt de rente ten volle getransfereerd; 3) De transfereeiring der amortisatiebe dragen voor de Youngleening en alle overige vervallende smortisatiebedragen vindt niet plaats. 4) Op alle vervallende rente- en winst aandeelbetalingen wordt de helft, evenwel ten hoogste 4% 's jaarf getransfereerd. Weerbericht. Het dunne ptfltje gi Hoogste stand te Valentia 7f50.2. Laagste stand te Janmayen 746.8. Stand vanmorgen halftwaalf 766.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. KeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige zwakke veranderlijle wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBEIICHT Over onze omgeving heeft zich de hooge drukking nog verder versterkt. Bi IJsland is de depressietoestand nog vrijwd onver anderd. Over Spanje en de Golf .'an Bis- kaye is de luchtdruk gedaald, ove- de Brit- sche eilanden, Frankrijk, DuitscHand en Zwitserland is het thans rustig wer, meest met licht bewolkte hemel. De temperatuur is langzaam stijgende. Regen van beteekenis is hier in .e afgeloo- pen 24 uur slechts plaatselijk geullen. Over Scandinavië is het weer nog sleot Aan do kust viel nog wel wat regen. Oer 't alge meen zijn de vooruitzichten vof onze om geving gunstig. De wind zal warsehijnlijk veranderlijk worden de bewoking verder afnemen en de temperatuur stij,en. Een pe riode van eenige dagen mooi wrm weer is zelfs niet onwaarschijnlijk. THERMOMETERST./WD Stand vanmorgen halftwaalf 17.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HfN LICHTEN OP HEBBEN: 2 JULI. Van 's avonds 9.53 uur tot 'a jorgens 4.i5 uur WATERSTANDEN RIVIEREN "(Oude Amsterdamsoo töd) Heden Vorig Heden Vorig Walshot 406 4.18 Cap 4.35 4.52 Base. -0.00 -0.00 E© 1.46 0 Brclpaeh 3.34 3.18 Cplenz 4.02 4.17 Rheinfelden -3.83 -3.91 Tier 1.08 1.16 Kehl 4.08 3.9S Kalen 4.38 4 49 Maxan 6.13 6.12 Rhrort -3.46 -3.47 Diedesheim 1.70 1.87 fesel -3.48 -3.46 Mannheim 4.36 5.44 Inmerik 4.52 4.51 Lobr 2.88 3.17 Jusseldorf 0.— 3.83 Mainz -2.36 -2.84 laastricht 43.73 43.68 Blngen &53 3.70 fenlo 11.20 11.13 HOOGWATER ND. ZEEHAVENS 2 Jil Delfzijl 5.29 17.41 Hellevoetslnfs 9.20 21.50 Terschelling 2.42 14.58 Willemstad J0.14 22.43 Harlingen 8.20 15.45 Bronwersh. 8.32 21.02 Den Hélder 1.05 13.20 Zierikzee 8.55 21.17 IJmuiden 9.31 22.02 Wemeldingt 9.21 21.44 H.v. Holland 8.39 21,14 Vllssingen 7.49 20.13 Schevemngen 8.49 2\.2< Terneazen aan 20.44 Rotterdam 10.46 23.01 Hansweert 8.54 21.14 DelfzUl 6.31 18.4 Hell.v.sl. 10.27 22.59 Terschell. 3.45 16.4 Willemstad 11.23 23.uu Harlingen 4.25 16.S Brouwersh. 9.39 22.11 Den Helder 2.20 14.5 Zierikzee 10.02 22.30 IJmuiden 10.39 23-1 Wemeld. 10.27 *2.54 H. v. Holl. 9.48 2Ï3 Vllssingen 8.55 21.20 Schevening. 9.58 2-'33 Temeuzen 9.25 21.53 Rotterdam 11.62Hansweert 10.01 22.25 De niet gefansfereerde en overeenkom stig de wetteijkè bepalingen bij de „Con- versiekas" b storten bedragen aan Rijks marken worfen als volgt behandeld: Voor de itorting op niet getransfereerde rente en whstaamdeelen worden den recht hebbenden verhandelbare schuldbewijzen der „convnsiekas" ter beschikking gesteld, welke gefteld worden op nomönaal 30, 40 en 50 RM of een veelvoud van deze bedra gen. De uit de mortisatiebetalingen vrijkomen de RM worden op den rechthebbende ge- credit'etrd bij de conversiekas. Nadere be palingen zullen volgen betreffende de mo- gelijkieid van gebruikmaking. Ten einde iedere mogelijke besparing aan deviezen effectief te maken, worden voor zorgen getroffen, dat de binnenlandsche be zitters van Duitsche buitenlandsche waarde slechts betaling ontvangen op rentebiljetten en uitgelote stukken in RM. Tot het uiterste gegaan De positie der deviezen, de ontwikkeling ervan, aldus het communiqué, laat blijken, dat de Rijksbank met de a.s. regeling is gegaan tot de grens der uiterste mogelijk heid. In het bizonder wordt de gemeenschap pelijk" erkende eisch betreffende vergrooting van de goud- en deviezenvoorraad dor Rijks bank, wanneer daar in het geheel sprake vam kan zijn, dan toch slechts in buitenge woon bescheiden omvang en zeer langzaam vervuld. De Rijksbank gaat derhalve bij de a.s. regeling uit van de noodzakelijke ver onderstelling, dat de normale ontwiikkeling van den Duitschen buitenlandschen handel van geen enkelen kamt door ingrijpen wordt gehinderd, daar de uitvoering der ontworpen regeling gelijk ook de spoedige hervatting der volledige transfereering vol komen afhankelijk is van de ontwikkeling van den Duitschen export. De „conversie- kas" zal aan het einde vam iedere maand en voor de eerste maal op 30 Juni haar overzicht publiceeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2