Jlktttnv ^ciitsrljf (£mrmt VRANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. Gemengd Nieuws* N.V. HOUTHANDEL V.H. j, VJN SCHIJNSEL CU ffi&WLSÏÏ ABONNEMENTt Per kwartaal Id Lelden en In plaat- jen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 franco, per post 2.35 portokosten. 'er week ƒ0.18 'oor het Buitenland bij wekelijk se tending »4-50 il dagelijksche zending *5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Ztdagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4005 ZATERDAG 1 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsL17M Elke regel meer0.22V ïrgez. Medcdeellngen van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer3.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend f 0 '0 14e Jaargang Oi nummer bestaat uit VIER bladen ERSTE BLAD Nu 2 vacantietijd weer aanbreekt en vele onzer lezers de krant aan hun vacatie-adres willen ontvangen, ver zoeke wij dezen vriendelijk de tijde lijke idressen zoo spoedig mogelijk, liefst3 dagen van te voren, aan de admiistratie schriftelijk op te geven met duidelijke vermelding van het v.ste adres en het vacan ti e-a res, de data van begin en e i d e der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenbk, dan is het niet zeker, dat men aa het nieuwe adres direct den eerstenlag de krant ontvangt, terwijl dit tochzeker door de lezers, evenals door on op hoogen prijs zal worden gesteld. Zorder Partijen De wee, waarvan wij heden den laatsten dg schrijven, is rijk aan be langrijke gebeurtenissen. Een aard beving ric'tte verwoestingen aan op ons Oost-Inisch eiland Sumatra, maak te vele slactoffers en vergrootte den daar bestaaden nood. De Nederland- sche guldenhad het zwaar te verant woorden en e spanning op economisch gebied steeg laardoor een enkelen dag tot een vrij loog peil. In Duitschland heeft de niuwe regeering haar doel bereikt inzak de opheffing van alle nog bestaandepartij en, althans wat de werkelijkheid >etreft. Dit laatste zl ons hier eenige oogen- blikken bezig .ouden. Want dit feit alleen toont toh meer dan iets aan, dat in Duitschla.d een omwenteling der staatsvormen piats greep. In 1932 volgde in dat laid de eene verkiezing op de andere. D bevolking was er al aan gewend geraikt, dat het optrekken naar de stembus en vast punt van het program was gaai uitmaken. Dit be- teekende, dat gestdige onrust over het land waarde. Wanteen verkiezing moet juist tot gevolg hefoen, dat een periode van rust gaat aanbeken, waarin gere geerd wordt volgas de conclusies, welke uit de plaat gehad hebbende stemming kunnen werden getrokken. Maar nu is er dan rust. Een opge legde rust. Voor hoe lang, weet nie mand. Maar toch bhoeft het nie mand te verbazen, warneer dit onge bruikt laten van de stenbus lang duurt. Profetieën, welke bedoéen te zeggen dat aan het nieuwe regeringsstelsel in Duitschland wel snel eer. eind zal ko men, berusten op geen eikelen grond. Europa, sedert eeuwen 'iet toonaan gevende werelddeel en misichien is het dit in den grond der zaak nog wel, is altijd een vat vol tegenstrijdigheden geweest. Terwijl Amerika niets dan zoogenaamd democratische republieken telt, voor zoover het regeerhgszelfbe schikkingsrecht heeft, vertoont Europa een mengelmoes van regeeringnstelsels. Het heeft koninkrijken, waarvan som mige een zeer democratische grondwet hebben. Het heeft republieken, waarin de volksinvloed tot hetzelfde hooge peil is gestegen, maar het heeft ook repu blieken van geheel andere structuur. Aan den top van Rusland, de commu nistische republiek, staat een zooge naamde oligarchie, of een regeering van een kleine groep. Van gezonde volksinvloed is hier geen sprake. Italië en Duitschland, hoewel onderling weer verschillend, zijn nu fascistische repu blieken. De macht van het parlement of van de volksvertegenwoordiging is tot vrijwel niets teruggebracht, en een bijna oppermachtig gezag is gelegd in de handen van den leider der overheer- schende partij. Al deze vormen vinden bestaansmo gelijkheid op Europa's bodem. Dit we relddeel vertoont op talrijk gebied een mengeling van contrasten. Naast een hoog welvarend noord-westelijk deel verbaast het oosten door zijn gebrek aan welvaart. In tegenstelling bij voor beeld met Noord-Amerika, waar de welvaart veel meer algemeen verspreid is. Terwijl het eene deel van Europa wat volksontwikkeling betreft aan het hoofd der volkeren staat, nemen andere naties in datzelfde werelddeel plaats in de achterhoede. Anderhalve dag spo- rens brengt den reiziger uit een cen trum van zoogenaamde beschaving naar landstreken, waar de bevolking er nog de meest ruwe zeden op na houdt. Daarom zegge niemand, dat Duitsch land vast en zeker morgen of overmor gen terug zal keeren op zijn weg. Zou dat zoo zijn, dan ging de weg naar ver andering door een zee van bloed. Daar om zal de meerderheid van het volk zelf terugschrikken voor het stellen van de daad. En bovendien, na al de ellende van het nabije verleden vreest men terug te vallen in den chaos van par- tijenstrijd, welke nu enkele jaren over Duitschland heeft heengeraasd. De partijen zijn dood, maar alle te zamen hebben zij feitelijk den politie leen dood gezocht. Want partijen kun nen dan slechts tot heil van het vader land werken, wanneer zij in staat zijn de bevrediging te schenken, waarnaar de volksziel uitgaat. De doodsklok heeft dan nu deze week geluid over vóór kort nog machtige partijen van de Duitsch-nationalen en van het grootendeels katholieke Cen trum. En ook de kleine politieke groep van onze geestverwanten, de Christe lijke Volksdienst, heeft het eind harer dagen bereikt, nog vóór zij tot flinken wasdom was gekomen. In dit alles ligt toch wel een groote les. Natuurlijk, Nederland is Duitsch land niet. Elk volk heeft zijn eigen lig ging. De Nederlandsche volksvrij heden zijn van een gansch ander gehalte dan die van andere naties. De ontwikke lingsgang van eenige eeuwen heeft den drang naar rechtmatigen volksinvloed bij de regeering van het land regelma tig doen groeien, en daar zijn wij trotsch op. Maar dit moeten wij dan ook waard zijn. Vijftig partijen of par tijtjes op een bevolking van acht mil- lioen zielen is eenvoudig onzinnig en een bewijs, dat het individualisme of wel het eigen belang den strijd steeds meer bewust gaat aanbinden tegen het echte volksbelang. Een partij looze natie, niet uit eigen overtuiging, maar als een gevolg van dwang, is het tegengestelde van wat voor den geestelijken wasdom begeerlijk kan worden genoemd. Als de weg zelfs voor gezonde critiek is afgesloten, moet het volksgeweten herhaaldelijk het zwijgen opgelegd worden, waar spreken plicht was. Maar een in allerlei brok stukken verdeeld volk bevordert even min den gezonden samenhang der dee len. De critiek is dan veelstemmig, maar allesbehalve welluidend en niet doeltreffend. Beide vormen berokkenen het volk groote schade en kunnen nooit de beginselen tot waardeering brengen, om welke het bij slot van rekening in het leven te doen moet zijn. Slechts beginselpolitiek, welke de eere Gods op het oog heeft, en het gees telijk en maatschappelijk welzijn van de bevolking wil zoeken volgens de grond regelen, welke God Zelf in Zijn Woord gesteld heeft, kan tot ware vrijheid leiden. En ook zoo slechts kan de juiste verhouding getroffen worden tusschen overheid en onderdaan. HOFBERICHTEN KONINKLIJK VOORBEELD Naar wij vernemen hebben de pachters van H.M. de Koningin onder Wassenaar en Voor schoten weder verlaging van pacht gekregen, zoodat zij nu ongeveer 50% minder behoeven te betalen dan enkele jaren terug. VASTSTELLING VAN SALARISNORMEN VOOR PERSONEEL IN PUBLIEK RECHTELIJKEN DIENST Mr. J. A. de Wilde, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, heeft gistermiddag Commissie geinstalleerd voor de vaststel ling van de salarisnormen voor het personeel in publiekrechterlijken dienst. De opdracht aan uw commissie, zoo zeide de Minister in zijn installatierede. is slechts een fase in een jarenlang ontwikkelings proces. De autonomie der lagere corporaties is niet een begrip, dat voor alle tijden vaststaat; het wijzigt zich en moet zich wijzigen naar mate de taak der publieke lichamen en hun onderlinge verhouding verandert en andere denkbeelden zich baan breken ten aanzien van de grenzen van bevoegdheidssferen van het rijk en zijn samenstellende deelen. In die richting heeft zich ook bewogen het onderwerp der bezoldigingen van de provinci ale en plaatselijke ambtenaren en die der waterschappen, veenschappen en veenpolder; Nog maar enkele decenniën geleden twijfelde niemand er aan, of het gold hier onbecwist een terrein van de autonome werkzaamheid der lagere colleges. Maar in lateren tijd heeft de rijkswetgever het onderwerp binnen den sfeer zijner regeling getrokken. De verkla ring daarvan ligt in een exces, waartoe het instituut van de autonomie aanleiding geeft. De autonomie is een fundamenteel element in onze staatsinrichting en een levenwekkende kracht, doordat de plaatselijk verschillende toestanden tot hun recht kunnen komen en het meeleven en meewerken der locale ge meenschappen er door bevorderd wordt. Maar de autonomie verliest haar aantrekkelijkheid, indien zij het aanzijn geeft aan zoodanige verschillen in locale regeling, dat zy den toets der redelijkheid niet kunnen doorstaan en in breeden kring als onrecht worden ge- Dit nu is het geval met de bezoldiging van het overheidspersoneel. Niet alleen tusschen het rijkspersoneel en dat van de andere pu bliekrechtelijke lichamen, ook tusschen het personeel van de deelen onderling bestaan niet sporadisch maar zoo veelvuldig dat correctie noodzakelijk is ontoelaatbare ver schillen. De regeering is daarom te rade ge gaan, ook in deze leemte te voorzien en de zoozeer gewenschte gelijkvormigheid te bevor deren. Een daartoe strekkend ontweip van wet heeft mijn departement reeds verlaten en zal. naar verwacht mag worden nog in den loop van dezen zomer de Tweede Kamer der Staten-Generaal bereiken. Wil echter het wapen, dat daarmede de geering krijgt niet leiden tot een stelselloos ingrijpen, dat den stempel van willekeur draagt, dan moet het centraal gezag de be zoldigingsregelingen van de lagere organen kunnen toetsen aan normen, die met groote zaakkennis zijn opgesteld. In het vertrouwen, dat gij, mijne heeren. met Gods hulp uw arbeid in 's lands belang volbrengen zult, geef ik in uw vertrouwde hand, mijnheer de voorzitter, de leiding van de beraadslagingen dezer commissie over. De voorzitter der Commissie, de heer J. Schouten, heeft deze rede beantwoord. Spr. zeide, dat eenerzyds dient te worden voorkomen, dat het rijksgezag de bezoldigin gen van alle personeel in dienst der lagere publiekrechtelijke corporaties gaat regelen en vaststellen, anderzijds moeten voor vergelij king en toetsing der in aanmerking komende bezoldigingen normen worden opgesteld, wel ke in staat stellen tot een rechte beoordee- b'ng en een rechvaardig ingrijpen, wanneer dit noodig blijkt te zyn. LUCHTLIJN AMSTERDAM-HULL? Naar de N.R.Crt. verneemt, zouden er derhandelingen gaande zijn tusschen de K.L. M. en Engelsche ondernemers, tot het in het leven roepen van een gecombineerden vlieg- dienst AmsterdamHuil. ARNHEM HET 700-JARIG BESTAAN. Het comité tot herdenking van het 700-jarig stedelijk bestaan van Arnhem meldt ons: Ter inleiding van de herdenking zal op Don derdag 13 Juli a.s. des avonds te 8 uur in de Groote of St. Eusebiuskerk een herdenking plaats vinden, waartoe, nadat een der predi kanten een herdenkingswoord zal hebben ge sproken, zullen medewerken de Arnhemsdie Orkestvereeniging onder leiding van Jaap Spaanderman, de zangeres mevr. Meta Reidel en de organist do heer C. de Wolff. EVEN BERAADSLAGEN DE ITALIANEN EINDELIJK GESTART DE TOCHT NAAR CHICAGO BEGONNEN Balbo, de man van de collectieve afstandsvluchten Het Italiaansche eskader is vanmorgen om 5.45 uit Orbetello vertrokken. De weerbe richten waren gunstig en om 4-30 gaf minis ter Balbo bevel aan boord te gaan. Binnen vijf minuten hadden de motor bootjes, die gereed lagen, de leden der be manningen aan boord gebracht. Het was d« twee maal dat zulks geschiede, doch thans ging de start werkelijk door. De motoren werden aangezet om deze te laten warm loopen. Allerwege werd afscheid genomen. Langs den oever had zich een groote menig te verzameld, die reeds wekenlang op dit moment had gewacht Te ruim vijf uur waren alle machines ge reed voor het vertrek. Voor dat Balbo als laatste aan boord ging, had de plechtige neerhaling plaats van zijn vlag van den mast van het vliegkamp. Pre cies te 5 uur 45 minuten startte het eerste vliegtuig en binnen twintig mjnuten bevon den cich alle 24 vliegtuigen in de lucht, om als een gesloten eskader den weg naar het Noorden in de richting van Genua in te slaan. Een luid gejuich der menigte vergezelde de vliegers als laatste groet van den Italiaanschen bodem. Tegen half acht was men boven Genua ge komen; de afstand van ongeveer 200 mijl was in ongeveer anderhalf uur afgelegd. Om 8 uur vloog men op 3000 M. hoogte boven Milaan. Telkers vlogen drie machines in een driehoeksvluchk Om half negen was men over de Alpen heen en in het gebied van den Rijn. Van het vliegveld bij Zurich stegen zeven Zwitser- Bche militaire vliegtuigen op om de Italia nen boven Zwitsersch gebied te vergezellen. Het eskader vliegt met een snelheid vaa 135 mijl per uur. Om 10 uur was men boven Karlsruhe en om half elf vloog men op 500 M. hoogte bo ven Mannheim. Deze vlucht naar Chicago is de vierde vlucht van dien aard, doch grooter in om vang, opzet en af te leggen afstand dan een der drie voorgaande. Het denkbeeld der col lectieve afstandsvluchten is een der lieve lingsdenkbeelden vaa generaal Balbo. Wij herinneren aan de vlucht over het Westelijk deel vaa de Middellandsche Zee in 1928 met 61 watervliegtuigen, aan de tocht naar de Zwarte Zee en Odessa in 1929 met 36 toestellen, en vooral aan de vlucht over de Zuidelijke route van den Atlantischen Oceaan in 1930 met 12 watervliegtuigen. Italo Balbo is pas 37 jaar oud. Aan der wereldoorlog nam hij als officier bij de Al penjagers deel. Weldra nam hij een voor aanstaande plaats in de fascistische bewe ging in en werd hij eén der naaste medewer kers van Mussolini. Hij was een van de vier leiders van den marsch naar Rome, een der „quadrumviri" en werd nadat Mussolini aan het bewind was gekomen generaal van de fascistische militie. Op 10 Augustus 1928 werd hij generaal van de Italiaansche luchtvaart en op 12 September 1929, toen Mussolini verschillen de portefeuilles, die hij tot nog toe zelf had beheerd, overdroeg, minister van Lucht vaart. In deze kwaliteit heeft Balbo zeer veel voor de Italiaansche luchtvaart gedaan en in neker opzicht kan hij als de eigenlijke organisator van de Italiaansche luchtmacht worden beschouwd. De eigenlijke technische leiding van de vlucht naar Chicago berust echter bij den werkelijken commandant van het eskader, generaal Aldo Pellegrini, de eerste commandant van de Luchtvaartschool te Orbetello, en onder-commandant van het eskader is kolonel Ulisse Longo. Er wordt gevlogen in escadrille-formatie van drie Vooraan vliegt het stafescadrille onder leiding van generaal Balbo. Hierop volgt uit negen vliegtuigen bestaande eerste groep onder leiding van generaal Pellegrini, terwijl de uit twaalf vliegtuigen bestaande tweede onder bevel staat van kolonel Lon go, die aan het hoofd van het hoofd van het slot-escadrille vliegt. De vlucht wordt gemaakt met vliegbooten der Savoia Marchetti-fabrieken te Sesto Calende, van het verbeterde S 55 type. De toestellen zijn uitgerust met twee in taadem- geschakelde Isotta Fraschini-motoren, elk van 750 P K van het z.gn. „Asso"-type voor zien van een trek- en een duwschroef. Hier mede kunnen de vliegtuigen een kruissnel heid van 225 K.M. en een maximum snelheid vaa 2S0 K.M. per uur bereiken. Elk toestel heeft dubbele besturing en is uitgerust met een radio-ontvang- en zendinstallatie, waar mee het contact met de landstations, doch ook tusschen de vliegtuigen onderling kan worden onderhouden. De totaal af te leggen afstand op het traject OrbetelloChicago bedraagt ruim 11.000 K.M. laags de te volgen route. Deze is als volgt ontworpen: Orbetello Amsterdam 1400 K.M.; AmsterdamLon donderry 1000 K.M.; Londonderry—Reykja vik 1500 K.M.; ReykjavikCartwright (La brador) 2400 K.M.; Cartwright Shediac 1200 K.M.; ShediacMontreal 800 K.M.; Montreal Chicago 1400 K.M.; Chicago—New York 1600 K.M. De te volgen route levert drie soorten speciale moeilijkheden op, die het eskader zal hebben te overwin nen, nl. het over een lang landtraject vlie gen met watervliegtuigen en het vliegen over de Alpen. Van Ba/iel zal men den Rijn volgen, vermoedelijk tot W ij k b ij D u u r- stede, vanwaar men over Utrecht ia de richting van Pampus koerst. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men met het oog op de moeilijkheden ten aanzien van het traject Reykjavik—Cartwright zal be- Een vertrouioelijk gesprek in de pauze van de Economische Conferentie, te Londen. Van rechts naar links: minister-president Lr. H. Colijn, Mr. Trip, president der Ned. Bank, Mr. W» Beyen, directeur der Rotterd. Bank. LUCHTVAARTJUBILEUM S0ESTERBERG BESTAAT VANDAAG TWINTIG JAAR Luchtvloot van zestig vliegtuigen maakt een tocht over ons land Het 20-jarig bestaan der Nederlandsche Militaire Luchtvaart heeft aanleiding ge geven tot het houden van een vliegtocht in grooten stijl boven het Westen des lands op den dag van het jubileum. Een lucht vloot van zestig vliegtuigen heeft vandaag van Soesterberg uit een tocht gemaakt over Woerden naar Rotterdam, verder ovei Den Haag naar Amsterdam, en terug over het Gooi naar haar basis Soesterberg. Ter inleiding van het verslag over dezen belangwekkenden tocht die uiteraard met zeer groote belangstelling gevolgd is, mo gen enkele mededeelingen volgen over de beteekenis der luchtvloot voor de bescher ming van ons land. Als klein militair land kan Nederland er niet aan denken, de drie hoofdtakken van den vliegdienst, t-w. den verkennings-, den gevechts- en den bombardeervliegdienst in vollen omvang te verzorgen. Bij de keuze hieruit heeft men overwogen, dat men hex leger zijn modern verkenningsorgaan niet onthouden mag; als richtlijn werd gekozen, dat, wijl ons land wel nimmer zelfstandig in een conflict zal worden gewikkeld, op bondgenootschappelijke hulp moet worden gerekend. Rekening houdend met deze overwegin gen, heeft ons militaire vliegdienst, evenals leger en vloot, een vredes- en een oorRFgs- organisatie. In vredestijd een luchtvloot op oorlogsterkte permanent onder de wapenen en in bedrijf te houden, ware, ook in ver band met ons Staatsbudget, niet te verde digen. In aanmerking nemende, dat ook bij bondgenootschappelijke hulp, onze vlieg dienst in staat moet zijn, een eersten stoot van vijandelijke luchtkrachten op te van gen, moet echter aanwezig zijn een eerste instantie van een gevechtsvliegdienst. Zoo werd aan de vredesorganisatie van den Rijksvliegdienst beperkt tot de vorming van een opleidings-instituut, benevens een kern van geoefendheid en deskundigheid op elk gebied, waarop de militaire lucht vaart zich beweegt of zal bewegen. Boven dien wordt de vredesorganisatie dienstbaar gemaakt aan het algemeen belang, door werkzaam te zijn voor Overheids-instellin- gen; men denke aan luchtfotografie voor den Topograiischen dienst, voor uitbrei dingsplannen, havenwerken, Staatsbosch- beheer, polderbesturen, enz. Naast de drie hoofdgroepen varn den mili tairen vliegdienst: verkennings-, gevechts- en bombardeervliegdienst zijn er de hulp diensten als: technische, fototechnische en radiötelegrafische dienst eli de depots tot vorming van luchtvaartpersoneel. Bij de Luchtvaartafdeeling onderscheidt men vier groepen van personeel: vliegers, waarnemers, technici en luchtvaarttroepen. De vliegers worden gerecruteerd uit be roepsofficieren, verlofsofficieren, beroepsmi litairen en burgers. In den officiersrang sluit men een verbintenis van 4 jaren, te verlengen; beneden den rang van officier sluit men een vrijwillige verbintenis 6 jaren. De opleiding ter verkrijging van het militair brevet duurt ongeveer 16 maan den; daarna volgt de voortgezette vorming als militair vlieger. De waarnemers bestaan uit twee groepen: beroeps- en reserve-officieren waarnemers. De opleiding duurt 11 maanden voor de eerste, 10y2 maand voor de tweede groep. Het technisch personeel is te onderschei den in hoofdwerktuigkundigen, werktuig kundigen, sergeants-werklieden, en losse werklieden (burgers). De luchtvaarttroepen, een gedeelte van het contingent dienstplichtigen vormende hebben één jaar dienst zonder herhalings oefeningen; van elk der drie, jaarlijks op geroepen ploegen, worden vier man opge leid tot vliegtuig-mitraillist, welke oplei ding 4 maanden duurt. Uit dit vogelvluchtg overzicht kan den lezer blijken, dat ons land op het stuk det militaire luchtvaart voorzien is van wel beperkte, maar toch de noodzakelijke mid delen, om ingeval van oorlog paraat te zijn voor de verdediging van het luchtgebied boven de lands-oppervlakLe. Het laat zich denken, dat voor de vor ming en oefening van het vliegerscorps en voor de instandhouding der luchtvloot een omvangrijk en veelzijdig arbeids-centrum noodig is. Dit centrum is Soesterberg, van daag de plek der herdenking van 20 jaren, die voor een groot deel pioniers-jaren zijn geweest. Wat op dit groote terrein is ver rezen, wekt eerbied voor de, meerendeels jonge mannen, die in twee decenniën de militaire luchtvaart-afdeeling hebben ge maakt tot een deel der landsdefensie, dat met eere genoemd mag worden. Ten bewijze de uitslag der destijds te Gothenburg ge houden wedstrijden, waar de Nederland sche militaire vliegers den eersten prijs behaalden voor escadrille-vliegen. De Zweedsche couranten spraken toen over de formatie van onze vliegers als van „vijf vingers aan één hand", omdat zij zoo buitengewoon goed het verhand wisten tc bewaren. De indrukken van onzen verslaggever, die aan boord van een der grootere vlieg tuigen den tocht meemaakt, hopen we in een volgend nummer weer te geven. sluiten, de route iets Noordelijker te kiezen en 2400 K-M. over zee te onderbreken door een tusschenlanding te Julianakaab op Groenland. Op het congres van Oceaan vlie gers, verleden jaar te Rome gehouden, was men unaniem van meening, dat in de toe komst vooral op de Noordelijke route de proefnemingen in het belang van het Trans- Atlantisch luchtverkeer moesten worden 'oortgezet. Voornaamste Nieuws- (blz. 1) Installatie van de commissie die de nor men moet vaststellen voor de beoordeeling van de bezoldiging van personeel in publik- rechterlijke dienst. Een desbetreffend wets ontwerp zal dc Tweede Kamer deze zomer nog bereiken. zestig vlieg- Onder Sliedrecht is een auto in de rivier gereden. (blz. 2) Te Londen is er overeenstemming over een verklaring inzake het goudvraagstuk President Von Hindenburg bezorgd over de tegenstellingen tusschen de Evangelische Kerk en den Pruisischen Staat Poolsche vliegtuigen boven Duitschland. Het gouden feest van de A.N.W.B. Het Duitsche transfermoratorium wordt aldus toegepast, dat de rente Dawes cu Young geheel worden overgemaakt; dei overige rente- en dividendbedragen voor da helft (blz. 5) Minister Colijn is weer in ons land terug- gekomen, tot het bijwonen van een vergade-* ring van den Ministerraad. (blz. 8) Het geld dat een Zaandamsch kantoorbe diende heeft verduisterd, was in een boscti verborgen. i (blz. 9) Op onderzoek in Duitschland X. Ds. Kersten heeft in de buurt van Hoorn f een auto-ongeval gehad. (blz. 11) Poolsche Indrukken (Van onzen Duitschert correspondent) AUTO VERONGELUKT GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN?, Men meldt ons uit S1 i e d r e c h t: Hedenochtend vroeg is vermoedlijk een, auto of een autobus van den Menvededijk,- nabij de spoorbrug, in de rivier gereden. Omwonenden hoorden in den vroegen och tend een hevigen slag. De politie werd hier van in kennis gesteld; en op den dijk vond men sporen van autobanden die er op we zen, dat een auto, of autobus van den dijk in de rivier is gerold. De politie is daarop onmiddellijk begonnen te dreggen, doch dit leverde niets op. Om 10 uur hedenmorgen kwamen evenwel olievlekken op het water drijven, zoodat ern stig wordt gevreesd dat hier inderdaad een ernstig ongeval heeft plaats gehad. Of er personen in de wagen hebben geze ten en hoeveel is nog niet bekend. De slag werd te ongeveer F uur gehoord. De auto kwam uit' de richting Papen- drecht Nader meldt men ons, dat men te onge veer 12 uur een auto hoven water heeft gehaald, en wel een 2 portiere Ford van beige klein-, met 't nummer G 93383. De auto was leeg. Deze auto staat ten name van D. Greefe, Van Lennepstraat 11a, Amsterdam. Waar echter meerdere nummers op dezen naam voorkomen, wordt vermoed, dat 't een rei zigers-auto is. Wie was de huurder? Nader vernemen wij, dat dc auto gister avond zonder chauffeur werd gehuurd bij de .autogarage Pontiac, van genoemdo firma. Er wordt thans onderzocht wie dc, auto heeft gehuurd. Men vond in dc autq een parapluie, een pullover, een zwarte bolhoed en toiletartikelen. De rechtervoorruit van de auto stond open. Uit Oost-lndk Mij alhier is een frauJ on,.dek,t:„„E'c" fraude was gepleegd A ™nv«* mg san zilvergeld in zatter 'T ."T^ïenSSi totaal bedrag der •aud,! bc,ll?a3? 08®; Dc schuldigen z-nog niet definitief be kend. WaaredA'J* 's dc lr?ude Sepleesi door een der Cluncc.ehe teasiep. Het grootste dc van de schade wordt gedekt door borg*ell'n6- «otvdkantoon opslagplaatsen:

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1