Ammonsalpeter „SI" De Spaansche Kali-industrie Met de melkcontröle op stap IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN O S PRAATUURTJE la h d. Eh TD1KB0VW No. 195 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes _j ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders miii,LÜÜÜliii:I-iiM :.:..I|.|V,|.|lil""fH; jlKl'MUilllItKLI.'lliBilli1.1:lH Beteekenis voor den Nederlandschen gebruiker Concurrentie geeft tonnen besparing Nu de land- em tuinbouw in Nederland In de laatste weken liet druk heeft over de Spaansdhe kali, meenen wij goed te doen, de vele belanghebbenden, diie ons blad le zen iets naders over deze Spaansdhe kadi- industrie mede te deeèen. Na het toetreden, begin van heit vorig jaar, van Polen tot de Fransdh-Duitedhe kaïln-conventde, was het kadi-monopolie, hetwelk voor den oorlog gelheel in handen was van DuilsdMand, praobisdh weer her steld. In Amerika werd weliswaar kadi gepro duceerd, die echter voor home-comsuimpta- on werd gebruikt en in Spanje was een outsider, de Unon Espanola de Exploeivos, welke evenwel op de wereldmarkt tot mid den van ht vorige jaar nog niet van zoo groot belang wa6 en hier in Nederland in T géheell niet verkocht. In diezen toestand is fedteflijk eerst een belangrijke wijziging getreden, toen de Pot- asas Ibericas S. A. de productie van kali- eout ter hand nam en deze Spaansche mijn, de Hodlandsdhe merkt als begin-af- zetgebied uitkoos, in tegenstelling met Ex plosives, welke haar afzetgebied steeds op andere markten had gezocht, ail6 Scandi navië, Engeland, Vereenigde Staten, Ja pan, Italië en enkele kleinere landen. Op zadh zeflf was het niet onbegrijpelijk, dat Potassas Ibericas juist Holland koos, om dat Holland op één na het grootste afeet- gebied van het Syndicaat ia De Vereenigde Staten van Amerika, de grootsite kali-consument, importeerde in de vier atgeloopcn jaren, 1929 tot en met 1932 respectievelijk 1452.234; 833.872 472.626 en 257,111 ton kaïli zont, terwijl voor Neder land, hetwelk de tweede plaats inneemt els kali-importeerend land, de consumptde- cijfere in dezelfde jaren zijn: 411.373 407.971 177,321 214,129 alle keldsoorten (kaindet, kalzout 20 en 40, patentkali enz. tezamen. De Potaeas Ibericas sloot voor Neder land een overeenkomst met een sterke groep van 3 kunstmestgrootlhaindedaren, welke over een wijdvertakte intensieve ver koopsorganisatie hier te lande beschikten, welke voordien tx>t die belangrijkste Neder landsdhe importeurs van het Fransdh- Duitsdhe Syndicaat behoorden. Reeds bij het begin van het vorige be- mestanigssedizoen werden door deze Ver. Im porteurs van Spaansche Kali, bij afkorting genaamd VISKA, belangrijke hoeveelhe den hier in Holland gplaatet wrden, niet tegenstaande de mijn, waaruit geleverd moest woden, toen nog niet eens voltooid wa6. Waar echter het eigenlijke verbruilks 6edzoen kali eeret tegen November-Decem ber aanvangt, was het mogëlijk, zonder be trekkelijk veel stagnatie, de leveringen te doen plaats vinden toen in November de jonge mijn in staat was te leveren. Het is een Mioitaiöie waard, dat niette genstaande de onlusten, welke Spanje eind 1932 begin 1933 te verduren had., de Direc tie van de mijn erin geslaagd is de groote arbeidsmogelijkheden het hoofd te bieden en de productie vrijwol normalen voort gang te doen vin/dien. Met welke eulgenaardli&e moeilijkheden men te kampen had, illustreert wel diuide lijk een staking, welke omstreeks midden Februari door de mijnwerkers op touw was gezet, waarbij de werMiud gedurende meer- Nu de KAMERPLANTEN weer gaan groeien, hebben zij regelmatig oplosbare Kunstmest noodig. Dit is de goede bloem- en zaadwdnkels A 40 cent per flesch. Vraagt de gratis Kleurenfoto's van Uw planten met aanwijzing over het kweeken en verzorgen, bij de Bloem- en Zaadwinkels die POKON-vertegenwoor- diger zijn, van: H. P. BENDIEN POKON FABRIEK NAARDEN dere dagen weigerden de ondergronds ch© kalimijnen teverlaten 1 Ook de onvermijdelijke kinderziekten, welke ik naeuw bedrijf nu eenmaal moet doorma ken, is men schitterend te boven gekomen, zoodat thans de exploitatie vlot marcheert, ofschoon verbeteringen enz. natuurlijk nog geregeld worden toegepast. Een groot aantal zeebooten, varieerend t.ue6dhen 2000 en 6000 tms kelizouten wer den dan ook van Barcelona naar de Hod landsdhe havens: Rotterdam, Delfzijl en Teraeuzen gedirigeerd. De hoedanigheid van het zout bleek zeer mooi te zijn. Wegens het geringe magne sium-gehalte v f6 het groote bezwaar van bard-worden tijdens den opslag vrijwel geheel uitgesloten. De verkoop geschiedde verder geheel on der dezelfde garantie als de Synddcaat- kali. De Spaansche kali wordt dan ook ge garandeerd als te voldoen aan die eisoben van den Codieoc voor Meststoffen. Er werden tot April 1933 reeds oa, 50.000 ton ruwe ka Inzouten in den vorm van kai niet 1416 pet., kaJdracut 20 pet. en kalizout 40 pet. uit Sipanje hier in Holland inge voerd en in consumptie gebracht, en de aanvoer gaat nog steeds voort. Er zijn reeds besprekingen gevoerd om de Spaansche kalimijnen ook in 't Duitedh- Fransch-Poolsch kali concern op te nemen, doch de Spaansche producenten hadden er «een ooren naar. Op zichzelf hadden deze besprekingen ook daarom, wat betreft de Hoilandsche markt, betrekkelijk weinig effect, omdat zooals gezegd, Spanje toch reeds voor lan gen tijd aan de Viska. hiier in Holland ge bonden wa6. Het is overigens zeer verklaar haar, dat de Spaansche producenten op bun stuk zijn blijven staan. Hun positie is n/L dermate gunstig, dat het hen zeer ge makkelijk is hun concurrentiestrijd met t Syndicaat vol te houden. Het Syndicaat toch omvat een zeer groot aantal mijnen in DuitscMand, de Blzas en een itn Polen en een kleine mijn in Spanje (Sunia). Van deze ca, 250 mijnen zijn slechts de oa. 140 best geoutilleerde en goedkoopst werkende mijnen in bedrijf. De bedde vrije Spaansche mijnen daar entegen werken op voile capaciteit en be schikken over een veel minder kostbare verkoops-organisatie als het Syndicaat. Een vergelijking van de algemeen© onkosten per ton geproduceerde kali zou een enorm verschil toonen ten gunste van de Spaan sdhe mijnen Een zeer gunstige omstandigheid daar enboven te hot feit, dat het kalizout in Spanje gewonnen wordt op een diepte var rieererud van 50300 M. temvijl dn den El- zas en in Duitedhland men 600—800 M. diep de kali moet weghalen. Onnoodlig te zeggen, welk een groot verschil dit dn die explotatdekoeten uitmaakt. Buitendien zijn de Spaansche mijnen, welke gelegen zijn in een gehied 80 K.M van Bercelona verwijderd, buitengewoon gunstig geplaatst voor zeeverschepingen naar Amerika, Japan, Italië, Scandinavië, Engeland. Holland kan weliswaar vanuit den Elzes zeer goedkoop bediend worden, doch niettemin ligt ook ons land voor Spanje niet ongunstig; de zeevracht tóch van Barcelona naar de HollLandsche ha vens is bv. niet ïuoog-er als de kanaal1- EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). vracht van de Duitsche veria dings-centra (Hannover, Hildesheim ea.) naar Holland. Daar komt nog bij, dat de explotatue- en transportkosten in Spanje zelf, tengevolge van de lage loonen en de gedepreoieercle valuta, in vergelijking met Duilsoh'land en den Elzes, aanmerkelijk minder bedragen zoutlagen van P. I. te Salient zijn van een buitengewone regelmatigheid en bevat ten kalizout van zelfs 95 pet. zuiverheid, overeenkomende met 50—60 pot. K2 O. Het gemiddeld jehalte ven de zoutlagen van de mijnen van Explosives te Cordona be draagt ongeveer 25 pet. K2 O. Deze Mij. bezit reeds een chloorkalifa- briek, waarin door oplossing, indamping en uitkristalliseeröng cïe h jgpocentige zou ten. welke men hoofdzakelijk naar over- zeesche gewesten levert, gefabriceerd wor den Het belang ven deze mijn voor leve ring van kalizout van lagere gehaltes 14 pot. en 20 pet, wedké hier in Holland spe ciaal gevraagd worden, is dan ook niet zoo groot als van P. I., welke over speciale katiflagen beschikt waaruit gemakkelijk 20 pet kali kan worden gesorteerd. Hoewel de P. I. nog geen chloorkal-fa- briek heeft (deze zal waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar voltooid zijn), kan men toch op grond van de formatie der zoutlagen, reeds zeer behoorlijke hoe veelheden hooggradlig zout in natuurlijke formatie, dus zonder dat concentratie van lagere gehaltes noodig is. leveren. Aan uitbreiding der productie-capaciteit van de beide- Spaansdhe mijnen wordt mo menteel met spoed gewerkt daar mer nu toe zoowel naar Holland ate naar dere landen nog feitelijk steeds niet ge noeg heeft kunnen leveren. De tweede schacht ven Explodsirvos is ruu omstreeks voltooid. Door het délven van kalizout uit een oude eewone zoutmijn beschikt Exploeivos sinds kort zelfs over e-n derde gelegenheid om kalizout te winnen. De P. I. welke hpt vorige jaar October juist haar eenste slacht in werking stelde is met een tweede schacht, waarmede ein de Januari werd begonnen, reeds op 1/3 van de noodzakelijke diepte gevorderd. Op het oogenbliik is de Exploeivos staat ongevee- 2000 ton ruw zout per dag te produoeeren, overeenkomende met enge veer 700—800 ton geconcentreerd zout van 50—60 pet. P. I. produceert momenteel zonder be zwaar 500600 ton ruw zout per dag. De momenteel© totale jaarlijkeche productie ven die beide Spaansche outsiders-mijnen kan dan ook gevoeglijk op 800.000/10000.000 •n ruw zout berekend worden. Indien men bedenkt dat de gemiddelde consumptie hier in Nederland gedurende d© laatste 3 jaren 250.000 ton per jaar heeft bedragen, dan blijkt wel van hoe groote beteekenis deze Spaansche kadi- industrie is. Van groote bet-eek ends ook omdat door het aan de markt komen van de Spaansche kali, de Synidicantkali thans reeds 20 pot in prijs ingedaald. De prijsverlaging betee- kent voor den Nederlandschen land- en tuinbouw reeds meer dan 1 millioen gulden voordeed op het kunstmestbudget Dat de Hoilandsche boeren, welke deze prijsverlaging, waarop men de laatste ja ren, gezien den nood van den landbouw, te vergeefs heeft gewacht, geheel aan de actie van Spanje zuiden toeschrijven, is zonder twijfel het gevad. Daar komt nog bij, dat er toch reeds een groote verbittering tegen over Duitedhland in land- en tuinbouwknin- gen bestaat, zoodat men veelal in elk geval aan Speansch zout de voorkeur zal geven, al was het alleen maar om Duitecbland te toonen dat men ook maatregelen van tegen weer bezit. Ook bij toekomstige nieuwe ondeiharn-re lingen van lendbouu-autoriteiten is het feit, dat de Nederlandsche Landbouw haar Kali- beihoeften nu desnoods geheel uit Spanje kan betrekken, een 6terk wapen om con cessies van Duiiteohland af te dwingen. Al zal dan ook vroeg of laat wel eens een overeenkomst tueeohen beide producenten- groepen tot stand komen, het schijnt eohiter dat de Vereenigde Importeurs van Spaan sdhe Kali hunne arrangementen zoodanig hebben gemaakt, dat zij voor langere jaren in staat zijn tegén en zelf6 beneden de prij zen van het Syndicaat te blijven verkoopen. Wat voor de Nederlandsche export van landbouw- en zuivelproducten ook nog van viij groot belang te, te hei feit, dat door de kalileveringen, welke thans door Spanje aan Holland geschieden, het betalings-ver- keer tU6&óhen Spanje en Nederland verge makkelijkt wordt, waarbij, de Viska als tus- scben&ohakeü voor de clearing, den Nederl. Landbouw groote diensten kan bewijz» o. Dit is in den export van eieren, welke thans binnen 2/3 weken betaald worden, te gen voorheen binnen 2/3 maanden, reeds merkbaar. Ook hier kan die boerenstand dankbaar De Spaansdhe kali heeft bij al het donke re weer enkele lichtstrepen in ons bestaan gébracht Van stof, en een „slag, een melkweg en van goede zorg voor de melk. Rningiïring! Tweemaal deed de tele foon een aanval op de trommelvliezen. Dat is voor mij. 'k Neem de telefoon van de haak en hoor, dat de Directeur van de Melkveiling: „de Zuid-Hollandsche eilanden en omstreken" zich aan het andere eind van de draad be vindt. Of ik trek heb om mee te gaan met de controle, die heden (dat was Vrijdag 16 Juni) zou plaats hebben op de eilanden. Voor een paar dagen was de melk bij de boeren ook al „bemonsterd'' en nu zou eens een steekproef genomen worden en ging men bij verschillende boeren nogmaals monsters nemen. Men had wel eens van bepaalde zijde hoo- ren beweren, dat bij het monster-nemen op de boerderij, de boeren de dagen daarna minder zorg aan hun melk zouden besteden. Feitelijk een beleediging voor de boeren en een dooddoener om het willekeurig monster nemen onderweg uit de bussen (waar heel wat booze geruchten over gingen) eeniger- mate goed te praten. Of ik trek had deze controle op de con trole mee te maken. Ik had trek. Maar 't zou laat worden. Hindert niet Eerst ging het naar het kantoor van het Melkcontrolestation V.V. Z.H. te Rotterdam (laboratorium van dr. Van 't Hoff en Weeda). Zooals men weet heeft het Melk- controlestation, gevestigd te Den Haag, het geheele land door laboratoria voor melk- onderzoek. De Directeur, di\ Y. M. Kramer, te Den Haag en de hoofdcontroleur C de Langen, waren daar ook en deelden mij een en an der mede, hoe de controle in zijn werk gaat. Van eiken boer wordt uit elke melk bus een monster genomen en in een afzon derlijk fleschje, dat genummerd is, gedaan. Op het laboratorium wordt na goed schud den der fleschjes uit elk monster in een glaasje 10 cM3. genomen en gecentrifugeerd. Met de meest mogelijke accuratesse wordt hier gehandeld en alles zoo opgesteld, dat verwisseling en abuizen praktisch onmoge lijk zijn. Van de neerslag in de buisjes uit de centrifuge wordt ook weer op rij af iets op een glaasje gestreken voor het onderzoek op bacteriën. Mankeert er iets zoo is dade lijk te zien uit welke bus de betrokken melk afkomstig is. Daarna worden alle monsters van één boer gemengd en uit dit mengsel een mon ster genomen voor het bepalen van het vet gehalte, het soortelijk gewicht en het vuil- gehalte. Voor dit laatste wordt een halve liter melk door een gepraepareerd watten schijfje gezogen en naar het achterblijvende vuil de melk geklassificeerd tot le, 2e of 3e klas melk. Óp de kaartjes waarop de wattenschijfjes bevestigd worden en die den boeren worden toegezonden, wordt ook medegedeeld, de reden waarom ze in de 2e of 3e klas geplaatst zijn. Mocht er iets aan de melk haperen, dan wordt dat de boer dadelijk medegedeeld, op dat hij zijn maatregelen kan nemen. 't Was een stralende cohnedag toen we te ruim 4 uur in de auto van Dr. Kramer plaats namen voor onze controle-tocht. Wij zouden de melkauto's volgen. Hierin had de monsternemer plaats genomen. Die heb ik S M E E R K I T ideaal dekmiddel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt DE VRIES VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: waarvan de kap door Veiligheidslieren op lichte en vlugge •u/er? wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave verplicht tot niets. H. HARING - TELEF. 128 - BOSKOOP achteraf benijd, want de zware melkauto's vóór ons joegen op de stoffige wegen wel zooveel wolken op, dat we gedurig als ia een zware damp reden en als we eenigen tijd later dezelfde weg passeerden hingen de sporen van onzen tocht nog in de damp kring. Maar dat stof hebben wij pas ontdekt toen de reis afgeloópen was. Tijdens de tocht hadden wij er geen erg in. 't Was veel te gezellig met z'n vieren, 't Ging langs Waal haven, Pernis, Hoogvliet, Spijkenisse. Maar toen raakte ik de kluts kwijt 'k Geloof, dat we trokken door Biert, Simons- haven, Hekelingen (ja, zeker, in Hekelingen zijn we geweest, wij hebben nog naar de welbekende stier, die gemolken wordt, ge zocht, doch helaas niet gevonden). Verder Zuidland en weet ik veel. We hebben eelfs ongebaande wegen hereden daar stoof het niet, geloof ik overal werden monsters genomen doch alleen bij boeren, die aan de veiling leverden. Er werd ook melk van andere boeren door de auto's die we volgden opgeladen. Een dezer kwam nog bij ons klagen. Hij was aan de controle- vereeniging, waar voor de melk zijner koeien aog nooit lager dan 3 procent vet gehalte genoteerd was, en de controle op de geleverde melk wees steeds veel lager aan: 2.802.70. Ja, daar konden wij ook niets aan doen. Maar eens klagen, was ons advies. Heb ik gedaan, doch hoe meer ik klaag, hoe lager het vetgehalte wordt, was het ant woord. Boeren kunnen 't zoo fijntjes koud zeggen, soms. We bewonderden soms de behendigheid van den melkoplader. Met zwierigen zwaai wordt zoo'n zware bus melk hoog op de melkauto gekwakt zonder dat wat gemorst wordt Eenigszins laatdunkend verklaarden twee onzer dat het „een slag" was. Toege stemd, die slag moet je kennen zooals een zwemmer de zwemslag. Neen, maar zij konden het óók wel. Even later zouden we dat „kunnen" kun nen bewonderen. De eerste spreker van „slag" bracht de bus, die hij met een „slag"' op de wagen zou zetten tot de hoogte van zijn knie ongeveer een derde van de vereischte hoogte en de hus kwam met een slag op de weg. De tweede 6lager slaagde met zijn „slag" beter, doch op de rand van de auto kan telde de bus, het deksel vloog er af, een gulp melk vormde een „melkweg" voor en achter over het reeds dik bestofte blauw costuum, van de nek tot de schoenen van den „slager", die ook niet slaagde. IJlings toegeschoten hulp voorkwam erger melk- verlies. Wij schaterden, de boerin in de deur van haai- woning het experiment gade slaande gierde, haar dochtertje rolde gillend van de lach door de bleek, de melkoplader glunderde dat hij alleen slaagde met zijn „slag" en de patiënt oordeelde, dat hij mor gen een nieuw „C. en A-tje" moest koopen. Toen we 's avonds de millimetefödikke stoflagen van onze kleeren borstelden, de stofmassa's uit de ooren groeven en onze gezichten afwieschen verweet hij mij, dat ik zooveel zeep noodig had, omdat ik zoo'n groot ge»zicht had. Dat was wraak over mijn lachen. 't Was een mooie dag. Vooral mooi, omdat later bleek, toen we de uitslag van onze controle uit den Haag toegezonden kregen, dat de bewering van sommigen, als zou kort na de controle de boer minder zorg aan de melk besteden absoluut straft werd. Er waren door ons vijftig monstens bij 17 boeren genomen. Uitgezonderd één, had niemand een lagere kwaliteit dan drie dagen geleden. Eén was van de 2e op de le kwaliteit en één zelfs van kwaliteit 3 op 1 gekomen. Bewijs, dat hij moeite gedaan had zijn melk te verbeteren. Dat één van de le tot de 2e klas degradeerde had zijn voor ons be grijpelijke reden, waarover we niet uit wijden. Wat het vuilcijfer aangaat, dit was bij niemand lager. Bij twee van 3 tot 5 geste gen en bij één van 4 tot 5 en bij de overigen op 4 gebleven. Dat was voor ons het mooiste resultaat, van dien dag. De 1300 boeren van de veiling der Zuid- Hollandsche eilanden die dagelijks 140.000 L. melk leverden ons saluut! Want dat we hier geen uitzonderingsgevallen hadden staat bij ons vast. Is het op het „vaste land" ook zoo? We hopen het, doch hoorden dezer dagen van heel andere gevallen. Dat de controle over de eilanden aan de boerderij geschiedt is voor de boeren een heele groote nekerheidswaarborg. J^uitsche maatregelen tegen graanspeculatie De Pruisische minister voor Economische) Zaken en Arbeid heeft het volgende schrij ven gericht tot het bestuur- van de Berlijn- sohe goederenbeurs: JDe nationale regeering heeft het be schouwd als een harer gewichtigste taken, op te treden tegen de speculatie aan de Duitsche beurzen. Zij zal een verrijking der speculanten op kosten van den boer en den consument onder alle omstandigheden ver hinderen. Het gevaar voor benadeeling van den landbouw ligt in den ongecontroleerden handel met graan van den nieuwen oogst. Zoolang een officieel e noteering van graan! op het nieuwe oogstjaar niet plaats vindt, heeft de boer geen betrouwbaar beeld van den prijs die hem toekomt. In verband hiermede verzoek ik zooveel1 mogelijk op te treden tegen den handel in nieuwe granen aan de Berlijnsche beurs. Indien U ter kennis komt, dat buiten do beurs een dergelijke handel wordt gedreven, verzoek ik U mij dit mede te deelen, opdat daartegen de noodige maatregelen kunnen worden genomen". De goederenbeurzen in Pruisen h bben een dergelijk schrijven ontvangen. UITKEERING INDUSTRIEMELK De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 2 Juli 1933 tot nadere aankondiging de uitkeering op alle tot zui vel- of melkproducten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 1.92 cent per KG. melk met een vetgehalte van 3.2 Deze uitkeering stemt overeen met 50.4 cent per K.G. boter en 60 cent per KG. melkvet. Bij verwerking van melk op boter zoo danig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 vet 3.60 KG. boter verkregen wordt zal de uitkeering hierop dus 3,60 X 0.54 1.81 per 100 K.G. bedragen. Zie je wel, de boeren hebben het nog niet zoo slecht Ze klagen wel steen en been, doch was het niet de vroegere minister Posthuma, die het zei: het gaat de boeren net als de var kens: ze worden grommende en knorren de vet. Zoo re deneer en de burgers, die van het boerenbedrijf evenveel weten, als een mol van filmsterren. 't Gaat den boer nog niet zoo slecht, want lees maar eens wat daar staat: Te Kamerik is een kalf van 150 pond geboren. Reken nu eens uit: Kalfsvleesch kost 60, 70 k 80 cent het pond. Dat wordt zoo'n 90 gulden, 't Was wel een extra zwaar kalf. Ander stond het niet in de krant. Maar een gewoon kalf zal dan wel 100 pond wegen. Dat is zoo'n 60 gulden. Nu moet ge niet lachen om deze dwaze redeneering. Zoo wórdt er geredeneerd. Zoo heb ik het meermalen zelfs gehoord. Dan praat men niet tegen. Salomo leerde ons hoe te antwoorden op zottepraat. Maar nu de werkelijkheid. Ziehier de inhoud uit een ingezonden stuk, dat mij ter plaatsing aangeboden werd, doch het papier is wel geduldig en vooral kran tenpapier, doch uitgerekt kon het niet wor den, zoodat we er niet meer letters op kunnen zetten, dan we reeds doen. Daarom in het kort de die Zondagmiddag onder stroomenden regen na Zondagmorgen ook reeds doorgeregend te zijn de koeien zat te melken en met zijn knecht dien dag 220 L. k i 3.20 dat is voor f 7.04 melk aan de koeien uiers ontrok. Ieder zal 't duidelijk zijn, dat na aftrek van werkloon voor personeel, paoht, enz. er gel a bij moet inplaats van zelf ook maar iets te verdienen. Maar de margarimeimelker (inzender dacht aan de door ons voor twee weken afgebeelde margerinekoe) krijgt onder bescherming van de C.Z.C. eerst 15 ct. per K.G. extra winst, later toen er 14 procent roomboter door moest, 12 ct. en vanaf 6 Juni 25 ct. extra winst. Dat wil zeggen meer dan voor heen reeds op de margarine verdient werd De laatste 7 ct. moet er zeker bij, omdat de „imargarinem eiker" nog niet genoeg had aan f 14.000.000 (de winst was nog een mil lioen of 5 k 6 meer, doch zoo'n enkel mil- lioentje meer of minder is dóór todh niets Praatjesmaker). De inzender denkt aan het wonderschoone lied van vroeger: „o Margarin' als gij zoo voort blijft gaan, dan zullen alle boeren naar de maan toe gaan", en terwijl hij voor de tweede maal tot de huid toe nat regent, zal de margarinemelker zijn slordige 20 mil lioen wel in het buitenland op een vacantie- reisje een beetje kleiner maken. Voor de melkveehouders is het voordeelt- ger om werklooze in een groote stad te zijn. En nu de melkveehouders der Zuid-Hol- landsohe eilanden gedoemd zijn INDUSTRIEMELKERS TE WORDEN WAAR ZE VOORHEEN CONSUMP TIEMELKERS WAREN begint de onrechtvaardigheid de overhand te verkregen. Vertrouwend op de woorden van Minister Verschuur, die beloofde de ge- organiseerden te steunen, bleven vele boeren trouw als ze steeds zijn, ook trouw aan hun organisatie en hadden met hun melkveiling een mooi stuik werk gepresteerd. Doch on georganiseerden, die zich veilig stelden op Regeeringscontracten voor consumptiemelk, een veel te hooge taxe opgaven, aan koopers vaak een bedrag terugbetalen, snoepen ae eerlijke consumptiemelkers, die jarenlang fokten om t-b.c.-vrije melk met hoog vetge halte te krijgen, de voordeelen, die consump tiemelk biedt, af. En als zoo'n organisatie- trouwe consumptiemelker eens eenmaal in de 12 of 14 weken zijn melk nog voor con sumptiemelk ziet weggaan op de veiling, dan moet hij toch nog ct. per L. afstaan aan de C.Z.C. Het wordt moeilijk om kalm te blijven bij dit alles, zegt de inzender. Dat stem ik toe. Toch wordt met waardig heid en kalmte meer bereikt als met opstan digheid. Maar zwijgen over déze onrechtvaar digheden is ook niet goed. Ze moeten gesig naleerd worden. Dat het VOORDEELIGER ZOU GEWEEST ZIJN BUITEN DE ORGANISATIE OM EEN CONTRACT AF TE SLUI TEN werd mij dezer dagen duidelijk getoond. Ik kreeg een staatje, dat ik zorgvuldig opge borgen heb in een aangelegd dossier waarop ik met groote roode letters heb geschreven: „Melk- en Zuivelmisère" en waaruit ik bin nenkort wel eens wat ga mededeelen. Mis schien is het interessant voor boeren „mar garinemelkers", mengers, en al wat maar bij melik, zuivel en wat dies meer zij betrok- Maar dat staatje dan! Welnu daarop stond wat een melkveehouder, die voorheen altijd vele jaren aaneen consumptiemelk heeft ge leverd, in de eerste elf weken na 1 April (toen de nieuwe regeling intrad) ontving. Hij had 20 koeien en als taxe opgegeyen 200 L. per dag. Dat staatje behoef ik niet te ge- looven, al twijfel ik geen oogenblik aan de waanheid van hem die het mij verstrekte. Doch de officieele staat van de veiling was er bij en heb ik ook in mijn dossier. Door zijn voordeelige ligging had hij het voor recht dat DRIE MAAL IN DIE ELF WEKEN ZIJN MELK VOOR CONSUMPTIE GEVEILD werd. Want, en dit vergat ilk nog, hij bleef de organisatie trouw en wilde geen contract afsluiten met een of andere grossier op Re- geeringscontractprijs. Dit trouw blijvep aan zijn organisatie kostte hem in die 11 weken meer dan f 250. Had hij zijn melk aan een grossier veikooht met teruggave van ct. dan had hij voor de door hem in'die 11 we ken geleverde 15400 L. melk ontvangen het bedrag van 768.68 ct. En hij ontving aan de veiling (met inbegrip van de als consump tiemelk geveilde melk) de somma van f 515.80. Zij getrouw zijn aan de organisatie en vertrouwen op regeeringsbeloften kostte hem in 11 weken f 252.88. Ruim 22 gulden per week. 'k Schei uit over deze misère. Je raakt vol zoeten melks en dat is tegenwoordig erger dan vol zoeten wijns te zijn. De wijn geeft nog vroolijkheid des harten, dooh de melk"k zwijg al. 'k Heb even voor verpoozing gebladerd in Anker Larsens mooie boek: „Maria en Mar tha" en daar las ik o.m.: „Hoe langer hoe meer begon hij (D's. Nijeland) overal Gods vinger te zien. En degene, die vrijwillig gaat, waarheen die wijst, kan niet terneergeslagen worden door leed of gemis. Die woorden zouden als een motto boven zijn leven staan en naar hun geest zou hij zijn leven vor men". En verder op: „Het onderscheid tusschen de mensoh is, dat er zijn in wien de eeuwig- heidsdrang onuitroeibaar is (voor dezen is de Jezus-gestalte altijd een zon) en anderen, die genoeg hebben aan de dagen, die komen en gaan. ieder moet zijn natuur (in dezen) volgen. Maar wij, die van de eeuwigheid zijn moeten niet ingaan op een strijd over mee ningen. Ons leven moet licht geven. Als wij aangevallen worden moeten wij antwoorden met beter te worden". Dat zijn wijze woorden, dacht ik, maar God wil toch ook dat we voor onze rechten in het natuurlijk leven opkomen en daar voor strijden. En die strijd wordt, ons als Christenboeren wel zwaar gemaakt. Want als we onze natuur volgden, zou het heel leelijk gaan. DE BOEREN- EN TUINDERSORGA NISATIES HEBBEN HET DAAROM MOEILIJK. Doch daarom klemt meer dan ooit de eisoh om achter de organisatie te staan en niet, terwille van wat schijnbaar tijdelijk voordeel, deze verlaten. Wanneer alle belanghebbenden een lijn trokken zou nog meer voordeel be haald kunnen worden dan thans de enkelen sati<^en' venaa<* PleR€n de organi- Maar dan moeten de verschillende organi saties ook weer op hun beurt krachtig sa menwerken. Dit werd zeer terecht opge- ™r'(t °P de bestuursvergadering van de Geldensdh-OveTiisselsche Maatschappij van Landbouw, welke deze week plaats had. lemnrnd merkte bij de rondvraag op dat °>r nog steeds onvoldoende samenwerking is tuesohen de verschillende organisaties, dde de belangen der hoeren hebben te behartig gen Spr. betreurde diiit iin hooge mate en zeilde, dat vooral in dezen crisistijd die boen ren er recht op hebben te eisoben, dat de vorsdhalillende organisaties één lijn trek'kon: ■welk inzicht aJgemeen werd gedeeld. Algemeen wordt ook wel gedeeld het gé voelen, dat het voor dien lanid- en tuinbouw voordeelig ie, dat er op de kaJdima rkt con currentie gekomen ie. En bet lijkt er op, dat er nog meer con currentie zal komen, want ook bereiken ons geruchten, dat er NAAST DE DUITSCH- FRANSCH- POOLSCHE KALI NIET ALLEEN SPAANSCHE DOOH OOK RUSSI SCHE KALI op de wereldmarkt zal koonan. Men deelt ons mede, dat Rusland een ruil handel met Der.ema ken zal aangaan en Deensch vee voor Rueeieohe kali zal koo pen. Laat onze regeering op de Rundveecen- trale daar hun aandacht eens aan geven. Rusland kan heel wat gebruiken Wij ge- bruiken, heefl veel kali. Rusland heeft blijk baar kali te veed. Wij hebben rundvee ta veel. Door ruilen zou er een evenwichts toestand bereikt kunnen worden. Maar zooals wij els jongens bij het ruillon altijd plachten te zeggen- gelijk ovei-stekcn. Want een groot vertrouwen in de eerlijk heid van Rusland hebben we niet. En za- kan doen door oredliet te geven of iets te le veren, op belofte, dat de tegenprestatie .binnenkort" zal komen, lijkt ons in deze tijden en met dit land niet aanbevelens- "■aand. Meer aanheelen6waardig lijkt het mij om te zeggen: Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10