BINNENLAND. VRIJDAG 30 JUNI 1Ó3? TWEEDE BLAD PAG. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN STAATSTOEZICHT OP DE MIJNEN Bu Kon. besluit is met Uigang van 1 Juli '33 feenoeimj tot mönmeter bü het Staatstoezicht op de Mijnen A R Banning, thans tijdelijk als Boodanlg werkzaam. HOOGE RAAD VAN ARBEID Bij Kon. besluit is met Ingang van 12 Juni 1933 aan^ dgt% heer prof dr J R Slotemaker de ontslagfaVerleend als lid van den Hoogen Raad RECHTERLIJKE MACHT lanbevellngslüi DE NATIONALE WAARDEN IN HET LEGER ORDER COMMANDANT VELDLEGER Naar ons ter oore komt, heeft de com mandant van het veldleger, luitemant-gene- raal Jhr. Röell, een order uitgegeven, ten einde de nationale waarden in het leger de plaats te hergeven, welke haar daarin toe komen. Niet alleen moet, naar deze order, elke anti-nationale uiting uitdrukkelijk worden tegengegaan, maar er wordt ook verlangd, dat in de troepen iedere man individueel op de hoogte zij van de geschiedenis van zijn regiment of korps, tot welk doel Memo randa door officieren zijn opgesteld, waar uit aam het personeel een kort uittreksel, o.m. met de opschriften uit het vaandel of standaard van zijn regiment of korps, ge geven wordt, zoodat hij de groote daden ,van zijn troep weet. PATROONS EN SCHOENWINKELIERS DERTIENDE ALG. VERGADERING TE UTRECHT Gisteren vergaderde de Christelijke Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwin keliers in Nederland, in het Gebouw" voor Chr. Soc. Belangen te Utrecht. De vergade ring werd o.m. bijgewoond door den heer F. H. IToek, ambtenaar van den Rijksvoor lichtingsdienst en de heer Bergers, na mens den R. K. Bond. Aan de vergadering ging vooraf de be handeling van het Fonds Hulp bij ziekte, welk fonds een moeilijk jaar doormaakte; cr waren veel zieken. Bij een premie-ont vangst van f 1419 werd f 1270 uitgekeerd. Er was na betaling der administratiekos ten een tekort van f8, waardoor het ka pitaal terugliep tot f 1857. Het openingswoord van den voorzitter, den heer G. B r o b b e 1 van Vlaardingen na men wij gisteren reeds op. Het jaarverslag van den secretaris den heer Jan Hardenbol te Rotterdam, vermeldde dat het ledental stationair bleef op 250. De propaganda wordt bemoeilijkt door de crisis. Velen voelen zich ook nog zoo zeer op hun gemak in de z.g. neutra le vereeniging of bond. Bij de discussie werd opgemerkt dat een afdeeling Schiedam werd opgericht De koninklijke goedkeuring op* de Statuten zal binnenkort afkomen. De afd. Den Haag informeerde om trent de Chr. Patroonsvakcentrale. De secretaris deelde mee, dat deze feitelijk nog alleen in naam bestaat. Er is op 7 Juni een bespreking gehouden van het hoofdbestuur der Chr. Middenstandsvereenigmg met de hoofdbesturen der vakorganisaties.. Het hoofdbestuur der Chr. Middenstandsvereen. zal nu onder oogen zien de vraag of het langer kan toelaten, dat leden der Chr. Midd. Ver. tevens lid zijn eener neutrale vakorganisatie. Mocht dit bestuur er niet toe komen om gecombineerd lidmaatschap niet toe te laten, dan zal de Vakcentrale dienen te overwegen of ze nog langer met de Chr. Midd. Vereen, kan samengaan, of dat ze zelfstandig moet gaan staan en slechts federatief met. de Chr. Midd. Ver. moet samenwerken. Den Haag drong er nog op aan dat het bestuur zal vasthouden aan den eisch: overschrijving van de leden naar de vakorganisaties waartoe ze behooren. Van de zijde van het Hoofdbestuur werd erop gewezen dat dit ook steeds het standpunt van het hoofdbestuur geweest is. Het financieel verslag van den penning meester, den heer U. Spaans (Den Haag) wees een batig saldo aan van f 85 bij een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 1088. Beide verslagen werden onder dank aan de functionarissen, goedgekeurd. Na bespreking werd de begrooting voor 1934 vastgesteld met een eindcijfer in ont vang en uitgaaf van f 121S.28. De contribu tie werd vastgesteld op f 6.50. De aftredende bestuursleden, de heeren Hardenbol en Spaans werden herkozen. Tn de vacature-Bredero werd gekozen de heer W. P. v. d. Kruk (Den Haag). De heer F. H. Hoek sprak de vergade ring toe, mede als vertegenwoordiger van den directeur van den Rijksvoorlichtings-' dienst den heer v. d. Waerden, die verhin derd was de vergadering bij te wonen. Spr. uitte verheuging over de nauwe samenwer king tusschcn den bond en den Rijksvoor lichtingsdienst en hoopte dat men in het komende jaar nog meer dan tot dusver van den Rijksvoorlichtingsdienst gebruik zal maken. Men moest van den dienst meer gebruik maken dan gedaan wordt (tech nische voorlichting in vergadering, volgen van cursussen tot verhooging van de vakbe kwaamheid enz.), opdat men de voordee- len verkrijgt welke van die voorlichting het gevolg zijn. De heer Bergers bracht groeten over namens den R. K. Bond en wenschte Gods zegen toe. De V o o r z. beantwoordde beide sprekers en dankte voor hun goede wenschen. De heer M. de Groot bracht rapport uit over de werkzaamheden der-Centrale Pro- paganda-commissie. In Utrecht kon men nog niet veel resultaat bereiken, maar met moed wordt voortgewerkt; ook in andere plaatsen. Het is steeds het oude liedje: zij die bij ons hooren staan vooraan in de neu trale organisatie. Het bondsorgaan is van veel beteekenis voor de propaganda. Spr. bepleitte reorganisatie der Centrale Propa- ganda-commissie; er moet meer lijn in het propagandawerk komen. Het verslag werd goedgekeurd. Besloten werd de volgende algemeene vergadering weer in Utrecht te houden. Op voorstel van de afd. Rotterdam en Den Haag werd besloten, de centrale propaganda-commissie op te heffen en als propagandisten aan te wijzen de heeren G. Brobbel (Vlaardingen), M. J. v. d. Kruk (Den Haag), M. Tiemens (Gro ningen), M. Vos (Rotterdam) en M. de Groot (Rotterdam), die elk een gedeelte van het land voor hun rekening krijgen, terwijl één hunner de centrale leiding heeft De afd. Rotterdam had een voorstel ingediend om te komen tot saneeringsmaat- regelen in het bedrijf. Dit voorstel hield in, dat het hoofdbestuur zich in samenwerking met de andere vakhond in verbinding zou stellen met de solide lederhandelaars in het land, om te trachten te komen tot een ge zamenlijk accoord, waarbij eenerzijds de handelaars zich verplichten gee» leer of andere artikelen te verkoopen aan prijsbe- dervers en eigenbouwers en anderzijds de leden der vakbonden zich verplichten uit sluitend inlcoopen te doen bij bovenbedoel de handelaars. Het hoofdbestuur wees dit voorstel af, daar het toch niet te verwezenlijken zou zijn en reeds in die richting wordt gewerkt. De secretaris deed in verband hiermee mededeelingen over het optreden der Vereeniging tot saneering van het be drijf, de z.g. saneerings-controle, waarin het heele bedrijf is vertegenwoordigd en die zoo mogelijk met steun van de Regeering maatregelen moet beramen om de mis standen in het bedrijf tegen te gaan. Naar aanleiding van enkele gestelde vra gen deelde de secretaris mee, dat de centrale zal vragen een inleggeld van f 2.50 en een contributie gelijk aan de bijdrage voor het Handelsregister, met een minimum van f 2.50. De individueele toetreding is noodig om de verplichtingen te kunnen vastleggen. Het hoofdbestuur heeft dit bezwaar ook gevoeld en naar voren gebracht. Daarom wil het de leden dan ook niet verplichten tot. toetreding. Wat de Regeering zal doen en of ze wat zal doen is nog niet bekend. Dat weet men ook van de centrale nog niet. Men zegt, dat de Regeering achter de centrale zit. En als dat niet zoo is, zou de wijze van Voorstelling wel erg beneden peil zijn. Spr. herinnerde aan den distributietij d, toen ook elke schoenmaker ingeschreven moest zijn, wil de hij leer kunnen betrekken. Bij de samenstelling van het bestuur is rekening gehouden met de mogelijkheid van het opnemen van vertegenwoordigers der arbeiders. Het dag. bestuur der Centrale is niet in die richting gegaan, omdat het vreesde, dat de commissie dan gebruikt zou worden voor loonacties. Met de reizigers wordt nog overleg gepleegd. Wanneer spr. even zou denken, dat er gevaar was voor de organisatie, zou spr. zeker niet meewerken. Het bestuur is pa raat om, wanneer zich iets zou opdoen, dat in verkeerde richting zou leiden, de leden van advies te dienen. Besloten werd dat de organisatie tegen het individueel lidmaatschap bezwaar zal inbrengen. De heer J. den Duyn, voorzitter van de Propaganda-commissie van de Vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand, sprak een woord van ge- lukwensch namens deze organisatie. Aangenomen werd nog een amendement- Schiedam, dat de afdeelingen f 1 per lid per jaar zullen bijdragen voor uitbreiding van het orgaan. Nadat nog enkele andere voorstellen wa ren behandeld, sprak de voorzitter een slotwoord. PLANTEN NAAR FRANKRIJK NIEUW INVOERBESLUIT Gister is een besluit vei-schenen houdende nieuwe voorschriften- voor den invoer in Frankrijk in het derde kwartaal van bloem bollen, bolgewassen, hyacinthen, tulpen, wor telstokplanten, lelietjes van dalen en aan verwante planten. In rustenden staat is de invoer vrij tot nadere beschikking. Van bloeiende of in knop stande planten is hij verboden. Afgesneden bloemen van iedere soort mogen per vliegtuig worden ingevoerd tot een hoeveelheid van 75 kilo per dag en langs anderen weg 20 centenaars per 10 dagen. JEUGDMEETING IN GELDERLAND Vanwege de P. P. C. van den Geref. Meis- jesbond en de Afd. Gelderland van den Geref. Jongelingsbond wordt D.V. op 12 Juli te Apeldoorn in «Berg en Bosch" een open luchtmeeting georganiseerd. Bij ongunstig weer wordt vergaderd in de Westerkerk aan de Brinklaan. Sprekers zijn: Mevr. G. Kraan-van der Burg, Ds.* J. van H e r k s e n, Dr. K. D ij k en Ds. P. C. de B r u y n. De koffietafel zal staan onder leiding van Ds. Gerritsma, voorz. jrwan de Geref. Jeugdcentrale te Aalten. Vorig jaar waren er ruim 2000 bezoekers uit geheel Gelderland. Bij gunstig weer ver wacht men er thans nog meer. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" DE BERECHTING DEH SCHEPELINGEN Op desbetreffende vragen heeft de Regee- ring aan het Kamerlid A1 b a r d a geant woord, dat naar schatting de bijeenroeping van den krijgsraad, voor de berechting van de schepelingen van »JJe Zeven Provin ciën" in September of October zal plaats hebben. Omtrent den inhoud der belangrijkste schrifturen va.n antwoord en pleidooien van de militaire verdedigers in dienstweigering» zaken zijn eveneens spoedeischend inlichtin gen verzocht. Deze zijn nog niet ontvangen, zoodat het nog niet mogelijk is zich daar omtrent een behoorlijk gefundeerd oordee) te vestigen. Een herziening van het militair proces recht, zoodat de beschuldigde schepelingen ijechtskundige bijstand kunnen erlangen va.n buitenstaanders, is ter hand genomen Echter zal deze herziening niet zoo tijdig gereed kunnen zijn, dat de bepalingen reeds in September van kracht zouden zijn. Afgezien hiervan, zou het niet van juist beleid getuigen een herziening van het mi litair proces-recht te bevorderen speciaal met het oog op de belangen van een be paald bedeelte van die militairen, die zich ter gelegenheid van de bekende gebeurtenis sen in Nederlandsch-Indië in den aanvang des jaars aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt. DUYS' BROCHURE WAAROM DAN ZOO DUUR? „De Fakkel" van de O. S. P. had beweerd dat Duys nog een slordige duit .verdient aan zijn geesteskind. Duys wijst er nu in een ingezonden stuk in het blad op, dat deze bewering behoort tot „het arsenaal van vunzig materiaal", dat de burgerpers ook bij voorkeur tegen de arbeidersbeweging hanteert. Hij voegt er aan toe, dat hij aan een onderwerp, als in de brochure behandeld, niets wenscht te verdienen en den uitgever terstond gemeld heeft, dat hij geen cent honorarium wensch te te ontvangen. Dan bevreemdt ons de vrij hooge prijs van de dunne brochure, welke prijs zeker zou verhinderen dat de brochure in handen van heel de partij kwam, nog des te meer. Intusschen is het jammer dat Duys de keuze van z'n woorden maar niet tegelijk ten goede gewijzigd heeft met zijn opvat ting over de eenzijdige ontwapening. NAT. SOC. BEWEGING Ir. MUSSERT BLIJFT LEIDER Naar aanleiding van de berichten als zou ir. Mussert, de leider van de Nationaal- Socialistische Beweging in on8 land, door overspanning, het voornemen koesteren zijn leidersfunctie neer te leggen, vernemen wij dat deze berichten als volkomen uit de ROFFELRUMKtt Van dieren gesproken! UTRECHT, 28 Juni. Een varkenw koopman te Amersfoort had zich voor de rechtbank alhier te verantwoorden wegens het valscheltjk merken van levende varkens. De officier van justitie elschte een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Ze lagen languit op de markt Omsloten door een hek; Een korte knor ontsnapte soms Aan hun gerekte hek; De eene heette Snork je, en Ze woog tweehonderd pond; De ander Snurkje, en die droeg Ook honderd kilo rond; Snork had drie ringen in haar neus En hier en daar een scheur; Snurk won 't van Snorkje met één ring En tien procent meer geur „Snork! Snork!!" zei Snurk, en herbegon Met haar spiraal te slaan „Hou op Snurk! 'k heb al een minuui Geen oog meer toe gedaan!", Zei Snorkje, sterk gefirriteerd, En sliep meteen weer in; ,JHê, Snorrekie", zei Snurk, „kijk uiti Der zit wat op je kin!" Snork schrok ervan en schuurde scherft Haar speknek over 't stroo, „Wat was 't?" vroeg ze, „een mug, leen bij, Een veearts of een vlooV* „Een haarzei Snurk, „een haartje Izusi Maar, nou je wakker benti Las je dat lollige bericht Van die gemeene vent? Acht maanden brommen in de nor. Is teugen 'em gevraagd! 'k Mag lijen dat de heele zivik Es.in de bak verdaagt!" „De heele zwik!" zei Snorkje, „nou Der benne bééste bij, Da's waar ik voel die valsohe traft Van toen nog in me zij! Het is voor mijn part al genog As lui de bak in gaan Die 't valsche merken ekstra valsch „We hope maar!" zei Snurk, „der is Alvast een goed begin". „Mijn ham voor zoo een rechter iSnurkr Zei Snork, en snurkte in (Nadruk verboden). LEQ LENS, lucht gegrepen kunnen worden beschouwd. De heer Mussert is geenszins overspanuenj zijn gezondheidstoestand is zelfs uitstekend. Koning Albert en Koningin Elisabeth hebben Woensdag het nieuwe Kurhaus van Ostende officieel geopend. De vorstelijke personen op het terras Rechts boven: De prachtige raadMiistoren van Harlingen beeld wordt door dezen Rond Littoria, de stad in de Pontijnsche moerassen, waar voor eenige jaren nog gevaarlijke plassen waren en de malaria zich duchtig gelden liet, wordt thans de eerste oogst van het ontginningswerk binnengehaald is thans geheel gerestaureerd. De schoonheid van het stads toren niet weinig verhoogd Woensdag, den verjaardag der onderteekening van het Versaille->verdrag, hield Berlijn een meeting, die door'vele tienduizenden werd bijgewoond De opgravingen te Utrecht, op het Domplein, worden voortgezet. Burgemeester Fockema Andreae (derde van links laat zich voorlichten aangaande de vorderingen der werkzaamheden. Op den voorgrond een steenen doodkisi>

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5