Nat. Chr. Onderofficierenvereen. onderzoek in DONDERDAG 29 JUN! 1933 ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT HET VOORSTEL TOT WIJZIGING DER STATUTEN AANGENOMEN In het, Tehuis voor Militairen aan de Wed te Ut eeïu werd dc algemeene verg- dering gehouden van de Nationale Christen Onderaf ficiei en-V ©reeniging. Na de gebruikelijke opening wees de Voorzitter, de heer C. Oranje, er op, dat t hoofdbestuur op vele manieren wegen ge zocht heeft waarlangs verbetering in de bevordering zou zijn te bereiken, doch tot heden leidde dit niet tot bevredigende re sultaten. Op welk gebied is trouwens in onzen tijd bevrediging te vinden? In onze dagen wordt zelfs in meer dan een land naar de macht gegrepen om zoodoende tot gewenschte kentering te komen. Wij kunnen er God niet genoeg voor dan ken, zegt Spr., dat Hij ons een Regeermg geschonken heeft, die als een der belang rijkste punten van haar program heeft op genomen: de krachtige handhaving van het door God aan Haar gegeven gezag. Vooral wij, als Christen onderofficieren, die, als militaire ambtenaren ten nauwste bij deze gezagshandhaving betrokken zijn, hebben de Regeering bij die pogingen te steunen en daarom heeft de N.C.O.O.V. de doorden minister van Defensie genomen maatregelen ook in dat licht bezien. Het hoofdbestuur mag nu ook redelijker wijs van de leden verwachten, dat zij in dezen als één man achter hem staat en de geheele Vereeniging op den thans ingesla gen weg het hoofdbestuur zal volgen. In onzen kring, zoo ging spr. voort, wordt de terugslag van den slechten economischen toestand terdege gevoeld. Immers in het afgeloopen jaar gingen we allen bij ver nieuwing in inkomen achteruit, zoodat in enkele gezinnen met zeer veel moeite het. hoofd boven water gehouden wordt. En alle pogingen om daarin eenige verbetering te brengen, bleven ook in dit opzicht vruch teloos. 's Levens kringloop, aldus spr., is ruste loos, maakt moedeloos en is vruchteloos, ja, maar alleen in het leven onder de zon. In het leven boven de zon, in het leven met Christus, is het echter geheel anders. Als we ons oog daarop richten, dan is onze levenskringloop geen rustelooze, en dan maakt hij niet moedeloos on is hij niet vruchteloos. En als dan ons geestesoog gericht wordt op het kruis van Golgotha, dan weerspre ken we den wijzen Prediker en dan zeggen we: „Zie, dat, het is nieuw, want dat is tevoren nooit geweest en zal er nooit meer zijn." Ais we in dat licht onzen levenskrmg- lopp mogen bezien, dan gaan we van kracht tot kracht steeds voort, om eindelijk voor God, in Sion, en dan zonder verschrikking, to verschijnen. Dan wordt geheel ons leven Christus en het sterven ons gewin. Dan arbeiden we, zoolang het dag is, tot dat we door onzen Goddelijken Weïkgever worden afgelost van onzen post. Spr. besloot zijn met aandacht aange hoorde rede met een opwekking om liet nieuwe vereenigingsjaar moedig in te gaan. Het jaarverslag van de secretaris, de heer B. de Jager van Utrecht, werd goedge keurd. Dat van de penningmeester, de heer J. R e n s, van Amersfoort, sluit in ontvang sten en uitgaven met een eindcijfer van 6499,39 en de begrooting met 5700, Financieel verslag en begrooting passeer den eveneens den hamer. Het Ondersteu ningsfonds heeft een saldo van 1886,78. Het oorstel van het hoofdbestuur tot wijziging an artikel 4 der statuten, ten doel hebbend den arbeid op materieel terrein uit te slui ten, zulks met het. oog op het verschijnen van het regeeringsreglement betreffende de militaire belangenvereenignigen, werd inge leid door den secretaris. Het hoofdbestuur was van meening, dat de Chr. onder-officie ren nimmer het doel: het bevorderen van de verspreiding van de Chr. beginselen in leger en vloot, mochten prijs geven. In de vereenigiag waren stemmen opgegaan om de statuten ongewijzigd te handhaven. Dit aou echter tot een conflict kunnen leiden, niettegenstaande de vereeniging Koninklijk is goedgekeurd. Het lidmaatschap zou bij een niet wijzigen van de statuten voor de beroeps-onder-officieren worden verboden. "Jit een in ons b}ad reeds geplaatst bericht gebleken, dat de N.C.O.O.V. door wijzi ging van de statuten en oprichting van een Sociale Vereeniging aan de moeilijkheden tracht te ontkomen. Aan de discussie namen deel de heeren K o r e n h o f, v. D r i e 1 en v. O o y e n, allen uit Amersfoort; Brunt, van Kampen; Klemans, van Breda; Bóven, van Zwolle en v. d. B ij 1 en Ibershof, beiden van Den Haag. Unaniem werd aan het hoofdbestuur voor de ingenomen houding hulde gebracht. Met name Dèn Haag en Kampen prezen het, dat de historische lijn niet is losgelaten. Het herhaaldelijk applaus bewees, dat het voor stel van het H.B. de instemming had. Na de pauze voerden het woord de heeren K a m e r ij k, vaa den Bosch; Marie en Mulders, van Amersfoort; S a uk e n s, van Dordrecht en v. Egmond, van Naar- den. De sprekers waren over het algemeen van gevoelen dat de wijziging der statuten niet had moeten plaats vinden, doch nu de NU.O.O.V door maatregelen hand daartoe gedrongen wórdt, wenschtè men daarin te berusten Breedvoerig werden de verschillende spre kers door den secretaris beantwoord. De heer v. Oesterom, eere-voQrzitter der vereeniging, wees er op, dat hij: dank baar is, dat deze-dag een strijd" over be ginselen geeft te aanschouwen. De N.C.O.OV is nimmer geweest een belangenvereniging. Ook na 1918 niet. Het doel is het vérsprei- den van da Chr. beginselen en da&rocnb is het noodig dat onze belangen worden be hartigd, Wij komen niet op vóór ons brood als „brood" doch omdat dit voortvloeit uit ons doel. De sociale belangen, in het licht van de Chr. beginselen. Daarom verschilt spr. met Amersfoort want de kerk kan nooit de persoonlijke taak van de leden overnemen. Wij vertrouwen, dat deze maatregelen tengevolge zullen hebben, dat het goede daaruit zal voortvloeien. De heer De Jpng van Dordrecht, be heerder van het Spaar- en Ondersteunings fonds, toonde aan, dat zoo de N,C.O.O.V werd vervormd tot een belangenvereniging, beide fondsen automatisch zouden worden opgeheven Nadat nog verschillende andere het woord hadden gevoerd werd het stel -tot wijziging der Statuten met alge- meene stemmen aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren T. v .d. Meulen, J de Ridder en J Rens, met resp. 134, 126 en 122 stemmen van de 135. De heer L Moll te Amersfoort verkreeg 63 stemmen. Door bruikmaking van art. 18- van het Huish. Re glement werd de heer Moll door het H.B. aangezocht als H.B.-lid te willen zitting nemen. Als lid van de commissie voor het Ondersteuningsfonds werd gekozen de heer J. v. d. Brugge te 's-Gravenhage met 91 stemmen Nadat de heer v Dijke, van Bergen op Zoom was voorgegaan in dankgebed sloot de voorzitter de drukbezochte vergadering. CHR. SOC. ONDER-OFFICIEREN VEREENIGING TE UTRECHT -OPGERICHT Direct na de te'Utrecht gehouden jaar- ergadering van de Nat. Chr. Onder-Offi- ieren Vereeniging, werd een bijeenkomst gehouden van de Ónderofficieren van Prot. Chr. levensopvatting, actief dienend bij de Kon. Landmacht, met uitzondering van die van de Militaire Politie en de Kon. Mare chaussee, teneinde te komen tot de oprich ting van een Chr. Sociale Onder-Officieren Vereeniging, noodig geworden in verband met het regeeringsreglement op de militaire belangenverenigingen, als hoedanig de; Nat. Chr. Onder-Offic. Vereeniging waarin deze onder-officierenvereeniging voorheen waren georganiseerd niet kan worden aangemerkt. De vergadering werd gepresideerd door den heer C. Oranje van Deventer, die met heeren B. de Jager van Utrecht en A de Ridder van Nijmegen de commis sie van voorbereiding tot deze vergadering had gevormd. Na opening op gebruikelijke wijze deed de heer de Jager voorlezing van het concept huishoudelijk reglement en sta tuten. De grondslag der op te richten ver eeniging is, dat de Chr. Sociale Onder- officierenvereeniging de H. Schrift erkent en aanvaardt als grondslag en richtsnoer van haar arbeid. Het doel is, het bevor deren of behartigen van de met de mili taire positie verband houdende belangen van haar leden. Leden der vereeniging kun nen zijn meerderjarige militairen beneden 'den rang van 2e luitenant, behoorende tot het beroepspersoneel der Kon. Landmacht, die hun eerste opleiding hebben voltooid. Het lidmaatschap van de N.C.O.Ó.V. is voor hen verplichtend. De leden mogen niet be- hooren tot het wapen van de Kon. Mare chaussee of de Politietroepen en geen. lid zijn van eenige andere militaire belangen- vereeniging of van eenige vakvereeniging van burgers. Contributie is niet verschul digd. De inkomsten bestaan uit schenkin gen. De statuten en het huish. reglement voldoen overigens aan de bepalingen van het Regeeringsreglement op de militaire belangenverenigingen. De vergadering ging met de ontworpen statuten en reglement accoord. De heeren C Oranje te Deventer, B. d Jager te Utrecht én A. de Ridder tè Nijmegen werden bij acclamatie gekozen lót voorzitter, secretaris én algem. adjunct De heer dé Raadt van Amersfoprt sloot na rondvraag de vergadering met dank zegging. A.N.W.B.-TOERISTENBOND ONTVANGST DOOR GEMEENTEBESTUUR VAN AMSTERDAM Het Gemeentebestuur van Amsterdam lI, in verband met de herdenking van het vijftigjarig bestaan van den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland, het algemeen bestuur, het dagelijksch bestuur en de bui- tenlandsche gasten vaa den Bond op Vrij- Juni as. te 4.30 uur des namiddags, in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (Beursgebouw Damrak 62 a) ontvangen. EEN JAARVERSLAG DAT TOT VREUGDE STEMT Het doet goed, na de vele deprimeerende jaarverslagen uit den laatsten tijd, er weer eens een te krijgen, dat 'n anderen toon laat hooren. Slechts de overweging, dat een al te ver teruggaande blik op de geschiedenis van de A. N. W. B. de afmetingen van een lijvig gedenkboek zou aannemen heeft den samensteller van het Vijftigste Jaar- verslag ervan weerhouden, om zich al te zepr aan vergelijkingen te buiten te gaan. Toch is het hoe kan het ook anders! moeilijk, bij het ordenen der gegevens niet eens een enkele maal wat cijfers en feiten naast elkaar te plaatsen. Dit is tevens middel om te constateeren, dat de denkbeelden van de Bondsleiding over de groote lijnen, waarlangs het Bondswerk zich zou, ontwikkelen, van de oprichting af op belangrijke punten onveranderd zijn geble ven, al pasten zij zich logisch aani bij de voortschrijdende ontwikkeling van het toe risme. Steeds is het immers het werk van den Bond geweest, „do groote beteekenis van hetwielrijden duidelijk te maken aan de :assa" Op zijn vijftigsten verjaardag is „de Nederlandsche Vélocipèdisten Bond", nu een lichaam geworden, dat wel een zeer eigen reputatie bezit in ons land en daar buiten, een reputatie welke de Bond dankt aan zijn algemeene bekendheid, zijn werk en zijn krachtige positie. Waar men ook heen wil gaan, eerst vraagt men den A. N. W. B. reisinlichtin- gen. Ook het aandeel, dat de Bond er in ge had heeft, om het Moérdijksche veer vanaf 1 JJuli a.s. ook tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur 's morgens te doen varen, bewijst, den Bond heeft leeren kennen als een onmisbare instelling in het maatschap pelijk leven. De uitmuntende betrekkingen met het buitenland en de daar gevestigde züster- Vereenigingén waren van zeer veel beteeke- r de juiste toeristische voorlichting der .leden.. Ook ditmaal kan melding ge maakt worden van een stijgende belang stelling voor het toerisme binnen de lands grenzen, gevolg zoowel van de verminderde koopkracht der vacantiegangers als van de gevoerde propaganda en dó onzekere toe standen in verscheidene vroeger veel be zochte landen. Het nieuwste terrein, dat thans veroverd wordt is wel het lachttoerisme. Tot pöpulariseering hiervan zijn:, eenige commissies ingesteld. Op verkeersgebied hadden speciaal de aandacht de herziening van de Motor- en Rijwielwat,, ,het rapport-Weiter, dat de in stelling van een verkeersfonds voorstelde, ter vervanging van het Wegepfonds, en ten- Slotte het wetsontwerp inzake versnelden bruggenbouw. Na gehouden onderzoek werden: verschil lende subsidies verleend of toegezegd voor de verbetering van boeken, het opruimen van verkeersbelemmeringen, enz. Een der onderdeelen van het Bondswerk, VEREEN. VAN NED. GEMEENTEN AANVALLEN UIT DE LUCHT De afdeeling Zuid-Holland van de Veree niging van Nederlandsche Gemeenten, heeft gisteren te Scheveningen vergaderd onder presidium van den heer E. V e ra éde. Door den heer P. van Rees JWzn., bur- gëmééster van Papen drectït, wérd gesproken over „Maatregelen tegen aanvallen uit de lucht". 's. Middags werd door den burgemeesti van Hoogeveen, den heer J. T j a l m a, het woord gevoerd over „Centrale inkoop door de gemeente" en door den heer J. W. van Aken, burgemeester van Waddinxveen over „Het fonds tot bestrijding van kanker". Radio Nieuws. Gisteren is als inzet van de herdenking van het 50-jirin bestaan van den A-N.W.B. een gedenksteen onthuld in het gebouw der Ver. Chemische Fabrieken, Maliebaan 81 te Utrecht, rlaats waar 50 jaar geleden de Bond is opgericht. Onthulling door den heer E. Pool, namens de leden van het algemeen bestuur. De Voorzitter van den Bond, de heer Edo Bergsma, oud-Burgemeester van Enschede, hield bij deze feestelijke gelegenheid een rede. die 't best bij het publiek bekend zijn, is de bevordering van een veiliger verkeer. De ■jarenlange activiteit op dit gebied heeft den Bond terecht de reputatie gegeven van een kampioen voor een veiliger verkeer Drie-honderd-duizend boekjes onder den titel „Rijdt Veilig" werden aan het publiek uitgedeeld. Terwijl voor vijftig jaar de hoogere betee kenis van het Bondswerk, de popularisee ring van het rijwiel en de vergemakkelij king van het toerisme, slechts werd inge zien door den gelukkig met breeden blik be gaafde leiders, is er thans een wijdvertakte organisatie met rond 100 000 leden. Het rijwiel heeft in deze afgeloopen vijf tig jaar een populariteit verkregén, welke het stempelt tot een zegen voor het geheele volk: auto en motor zijn ingeburgerd, heb ben het platteland uit zijn isolement ver lost, brengen menigeen kennis bij van an dere streken, andere landen ,en volken, die ger opgesloten bleef binnen den beperk ten gezichtskring van zijn directe omgeving; en aan die meerdere kennis is onafscheide lijk verbonden: een ruimere blik, meer waar deering voor 't goede elders en, door verge lijking, ook voor 't goede thuis. I JTJAÏ, ul zen. (1875 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcort 10,00 Gramofoon 12.15 Lunchconcert 2.00 Gramofoon - 2.30 Piano 2.45 Voordracht fóon 4.10 KRO boys 5.15 KRO boys 6.30 KRO boys 7.35 Gramofoon 8.00 Or kest 10 20 Gramofoon 10.30 Vaz Diaz 10.35 Concert lil ver sum (296,1 M) VARA. 8.01 Gram foon 10.15 Voordracht 10.30 Orkest 11.00 Onze keuken 11-30 Orkest 4.0 mofoon 4.30 Na schooltijd 5.00 Klei kest '6.01 Zang 7.0" A.V.R.O. 12.01 Gamofoon 12.30 Orkest 2.00 Voordracht 2.30 Gramofoon en zang, 8-30 Symphonieconcert. Irussel VleamBch} 337.8 M.) 12.20 Gramo foon 1.20 Concert 5.20 Orkest 6.50 Gra mofoon 8.20 Omroeporkest 9.30 Con (Pransch) (509 3 M.) 12 20 Concert. i.SO Gramofoon 5.20 Omroeporkest 6.35 Gra mofoon 6 50 Concert 8.20 Orkest 9 Concert 10.20 Gramofoon )a ven try 1554 4 M) 12.20 Orgel. 1 .Orkest 2.05 Orkest 2.35 Gramofoon 3.20 Orkest 4.35 Orkest 6.50 De grond slagen vier muziek 8.20 Concert 9.55 ö-tiO Orkest Calundborg (1153.8 M.y 12.21 Concert. Omroeporkest 8.30 Orkest 9.20 i piai h a j .angenberg (472.4 M.) 6.20 Gramofoon 7.23 Gramofoon 8.23 Gramofoon 10.3E Mensch und Welt 12.20 Concert 1.2( Concert 4.50 Concert 9.25 Orkest 10.50 Concert li.} 12 20 Orgel 1.05 Orkest Orkest 2.35 Gramofoon i— 5.35 Com L o n d o n 1«k.-(355.9 M.) 12.20 Concert. 1.35 Gramofoon 2-20 Concert 3.20 Orkest 6.60 Concert 7.50 Vlooi 9.20 Concert - 9.55 BBC orkest 10.50 Gramofoon Midland Reg. (398.9 51.} 12.20 Concert. - 1.35 Gramofoon 2.20 Concert 6.50 Orkes 7.50 Koor 9.20 Concert Parjjs Radio (1724. M.} 8.05 Gramofoon. - 12.60 Gramofoon 6.50 Gramofoon 7.4' Gramofoon Warschau (1411.8 M.) 5.35 Concert VIII Bedrijfscellenorganisatie aan het werk !(H.D.) Van het raadsel, hoe het toch mogelijk is geweest al de gebouwen der moderne, zoogenaamde vrije vakbeweging op 2 Mei te bezetten, zonder dat ergens tegenstand geboden werd, willen wij toch iets vertellen, nu ons dit .van vq^chillende zijden gevraagd wordt De nationaal-socialistische bedrijfscellenorganisatie heeft deze opdracht volvoerd, en daardoor, gelijk het in de huidige regee- ringspers heet, den dank en de bewondering verdiend van de geheele nieuwe beweging. Het is goed op dezen stoottroep wat nader in te gaan. Wie de geschiedenis der nationaal-socialistische omwenteling wil begrijpen, moet iets afweten van het fijne raderwerk, hetwelk van uit het Bruine Huis te München, den hoofdzetel der partij, bestuurd wordt, of misschien beter gezegd werd. Deze bedrijfscellenorganisatie bedoelt geen verkapte vakcel te zijn, dus niet een stukje vakbeweging op zichzelf, maar kreeg slechts tot taak op te treden als politieke kamp^troep ter verovering van de bedrijven zelf. De bedrijfscel is voor elk bedrijf een afzonderlijke kleine organisatie met eigen leider, eigen kas, en eigen propa- gandadienst. De cellen in de verwante bedrijven staan onder een districtshoofd of gouwleider, en deze gouwleiders onder den rijksleider voor het' bepaalde bedrijf. Een eigenaardigheid van deze cellen is him vrijheid van be weging in het raam der geheele organisatie. Hierdoor kan elke mogelijkheid tot versterking van den politieken invloed der partij in fabriek en kantoor benut worden. De practijk heeft geleerd, dat tegen dit doordringen in alle deelen van het bedrijf zoo goed als niets bestand was. Hier kwam nog iets bijzonders bij; namelijk de samenstelling. Geheel in strijd met de wijze van opbouw der bestaande vakbeweging worden arbeiders niet van intellectueelen of kantoorpersoneel van handwerkers ge scheiden. De cel bevat namelijk vertegenwoordigers van alle beroepen of aideelingen in hetzelfde bedrijf. Dus zoowel acade misch afgestudeerden als arbeiders; mannen en vrouwen. Dit is natuurlijk weer een afschaduwing van het ideaal één land, één volk, en van het' verwerpen van den klassenstrijd. Hier heeft men ook één der verklaringen, hoe het mogelijk was, dat de nationaal-socialistische beginselen zoo snel het geheele volks leven doortrokken. Dit samengaan van allen in één bedrijf heeft ongetwijfeld het marxisme één der hardste slagen toegebracht. Den arbeiders is de volksgemeenschap en de mogelijkheid de standsverschillen te kunnen overbruggen, aanschouwelijk voor oogen gesteld. Andere partijen koesterden ook wel dit ideaal, doch de practijk stuitte daar op vele bezwaren. Tot de bedrijfscellen werden slechts de meest vertrouwde per sonen toegelaten; personen, in wie de idee van volstrekte gehoorzaamheid als het ware belichaamd was. Welnu, deze bedrijfscellenorganisatie heeft op 2 Mei het werk verricht. Nadat zij den vorigen dag op het Tempelhoferveld aan den top marcheerden van de onderscheiden optochten, hadden zij den anderen dag een vertrouwensopdracht te volvoeren. In geheel Duitschland in een tijd van tien minuten werden alle gebouwen van de moderne vakbeweging bezét, zonder dat hiervan ook maar iets tevoren was uitgelekt. Stad noch dorp ontkwam aan deze omschakeling. Inderdaad ,is dat een kunst stuk, waardoor de bedrijfscellen nog meer als de élite der be weging werden beschouwd. Ook waren uit deze cellen al de plaatsvervangers al aangewezen om op de kantoren de leiding van het werk over te nemen. Fijngevoelig is men in Duitsch land niet immer bij den strijd om het najagen van een doel, doch de organisatie is heel vaak tip-top in orde. Het nieuwe Duitsche Arbeidsfront zal opgebouwd worden door de mannen van de bedrijfscellenorganisatie. De leiders meenen hier het vertrouwde materiaal bij de hand te hebben, hetgeen tot dusver getoond heeft voor zijn taak te staan. Nu zal het velen ook beter begrijpelijk zijn, hoe bevreesd de hoofdleiders zijn voor verwatering der organisatie hunner ver trouwensmannen, maar nok, hoe vol trotsch deze voortrekkers zijn op hun positie in de beweging. Tot dusver heeft men nog niet gehoord, 'dat communisten en sociaal-democraten de gelederen der nationaal-socialisten zijn binnengeslopen. Wel in de rijen van den Staalhelm en van de Duitsch-nationaal gezinde organi- saties. Hitier zal geen enkele groep zóó volkomen vertrouwen, als die, welke hij met zijn denkbeelden heeft doordrenkt en die de vuurproef heeft doorstaan in een tijdperk van vervolging, want, niets nieuws onder de zon, de rollen zijn precies omge keerd. Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet gij dat ook den ander niet, daaraan is in den loop der laatste jaren te weinig gedacht in Duitschland. Slechts een consolidatie van vele, velé jaren, onder welke regeering ook, kan maken, dat dit weder- keerigheidsbeginsel weer in eere wordt hersteld. Van invloed op de internationale regelen voor den arbeid Van uit het hoofdgebouw der Duitsche Christelijke vakbewe ging, Kaiserallee 25 te Berlijn, heeft men mij veel schriftelijk materiaal nagezonden, waaruit ik zou kunnen opmaken, hoe de leiders dezer organisatie wilden beproeven, ook onder het nieuwe regime hun taak, zij het dan sterk gewijzigd, voort te zetten. Ik heb er niet veel meer aan, sedert het eind gekomen is. en elke verantwoordelijke post is ingenomen door nationaal- socialisten. De voornaamste plaatsen door personen uit de on middellijke omgeving van Dr. Ley, den leider van het Arbeids front, en de minder voorname door personen, die in de bedrijfs cellenorganisatie de aandacht hadden getrokken. Toch heb ik nog wel meer dan een oppervlakkigen blik ge slagen in de nummers van het dagblad Der Deutsche en van de vakvereenigingsbladen. Maar het geleken mij klanken van een stervende beweging. Het geluid was gedempt, niet uit eerbied voor den naar adem hijgende, maar uit vrees voor den machtige, van wiens wil een verder voortbestaan afhing, 't Was een angstig, bijna zou ik zeggen een zielig woordvertoon, om toch maar den indruk te vestigen, dat de „nationale ontwa king" de beste snaren in het gemoed der Christelijke vakbe wegingsleiders had geraakt. Dat het Deutschland er- w a c h e een kreet was, die ook namens hen met kracht werd uitgestooten. Toen gleden de dertig jaren van openlijken vakhewegings- strijd der Duitsche Christelijke arbeiders mijn oog voorbij. Maar tegelijk zag ik het gebouw van de Christelijke vakbewe ging in meerdere landen verrijzen. Want de Duitsche beweging heeft altijd in het middenpunt gestaan en ook het grootst aantal leden geleverd. Nadat te Mainz in 1899 het Duitsche Christelijk Vakverbond tot stand was gekomen, werd in Augustus 1908 te Zürich de eerste Internationale Conferentie gehouden, waarop besloten werd in de daarvoor in aanmerking komende landen vakcen- trale's 4 op te richten. In Nederland gebeurde dit in Mei 1909, onder den naam Christelijk Nationaal Vakverbond. Drie jaren na Zürich, in 1911, werd een nieuyv Congres te Keulen gehouden, waar de zetel van het internationaal verbond was gevestigd. Onze weg leidde daar toen langs en de voor mannen der Duitsche beweging hebben wij daar toen ontmoet. Als daar waren A. Stegerwald, later Dr. en minister van Arbeid in het Kabinet van Rijkskanselier Brüning; Th. Brauer, later Dr. en Hoogleeraar; J. Giesberts, de theoreticus der beweging, lid van den Rijksdag, wien wij ook nog bezocht hebben te Mün- chen-Gladbach, waar hij verbonden Vas aan de bekende katho liek-sociale instellingen aldaar. Deze drie waren katholiek. Dan was daar van de protestanten Franz Behrens, toentertijd in den Rijksdag de aanvoerder van de Christelijk-sociale groep, gesticht door den bekenden hofprediker Adolf Stöcker. Op Giesberts na leven ze nog en ze zijn thans ook van hun werk ontheven. De Christelijke Internationale groeide vrij voorspoedig op. De oorlog bracht scheiding, doch de band werd daarna weer aan geknoopt Door Italië werd de eerste bres geslagen in de be weging, nadat juist van uit Italië, onder andere van de hand van Professor Toniolo, belangrijke geschriften waren versche nen over de taak der Christelijke vakvereeniging. Doch Mussolini ruimde in Italië in 1923 de geheele vakbeweging in haar toenmaligen vorm op en deed haar aanpassen bij zijn fascistische maatschappij-leer. Natuurlijk deed de Christelijke Internationale ook haar intrede te Genève. In 1919 werd, als een aanhangsel van den Volkenbond, de Internationale -Organisatie van dén Arbeid gesticht. Dit was één der instellingen, waardoor de overwin naars van den oorlog, volgens de ideeën van President Wilson de vrede in de wereld van den arbeid wilden beproeven te bereiken. Elk jaar werden conferenties gehouden, soms méér dan één, waarop vraagstukken van arbeidersbescherming en arbeidersverzekering werden besprokën, en naar overeenkomsten gestreefd werd. Ook werd natuurlijk beproefd gelijkheid te verkrijgen, in de arbeidsvoorwaarden in de verschillende landen, omdat juist hierdoor ook de vrede tusschen de volken kon worden bevorderd. Naar die conferenties zonden de regee ringen afgevaardigden, en ook de organisaties der werkgevers en werknemers. De Christelijke Vakinternationale heeft te Genève altijd een zwaren strijd te voeren gehad. De socialistische organisatie telde .veel meer leden, en verzette zich steeds tegen vertegenwoordi gers der Christelijke arbeiders in den Raad van Beheer. Zoowel de zps vertegenwoordigers als de zes plaatsvervangende leden werden gekozen uit dé socialistische vakbeweging. De socialisten hebben trouwens nooit het bestaansrecht der Christelijke bewe ging erkend. Ondanks dat heeft deze laatste meea-malen met groot succes deelgenomen aan de behandeling der van internationaal standpunt bezien be langrijke onderwerpen. Nu de marxistische beweging In Duitschland verslagen is, schijnen de socialisten eindelijk wat meer te ge voelen voor billijkheidsoverwegingen en hebben zij vorige week ook een christe- lijken vertegenwoordiger in het bureau van de arbeidersgroep gekozen. Deze er kenning van het recht komt wat erg laat 4 Inmiddels heeft door de beide omwen telingen, eerst in Italië en thans in Duitschland de Volkenbondsinstelling van den Arbeid niet in sterkte gewonnen 1J< t gebouw van het Int. 'Arbeidsbureau te Genève, waar de zaken, den arbeid betreffende, worden behandeld. en zullen de resultaten steeds minder van ingrijpenden aard zijn. De arbeiders verzetten zich tegen de feitelijke medewer king van Italië aan het werk te Genève en thans werd ook zoo opgetreden tegen Duitschland. Waar toch geen invloed is uit te oefenen op de binnenlandsche toestanden in andere landen, lijkt ons dit standpunt niet gewenscht. Nu heeft Duitschland zijn vakbeweging aan den kant gezet» Voor de Christelijke Internationale beteekent dit, jammer genoeg, dat het ledental van ongeveer 2y2 millioen is gedaald tot om het millioen. Nederland levert thans het grootst getal georganiseerde Christelijke arbeiders. De middenmoot is ver dwenen en geen ander land kan dit verlies aanvullen. Franke rijk is meer het land van tijdelijke opwellingen op dit gebied, dan van doorgezettcn arbeid en Engeland wil niets van Chris telijke organisatie weten. Al met al is de invloed der Christe lijke beweging op het totaal gedaald, al laten de socialisten thans van hun welvoorziene tafel een kruimpje vallen voor de vroeger gehate „separatisten". En verder zal, wat in Duitschland is geschied, ook overigens grooten invloed uitoefenen op het optreden der vakorganisatie in andere landen. Staking en uitsluiting zijn in Duitschland verboden. Van een gemeenschappelijk front, als. hetwelk vaak beproefd werd te treffen bijvoorbeeld bij zeeliedenstakingen, zal geen sprake meer zijn. Ook niet van steunbewegingen in tijden van strijd. Noch directe, noch indirecte steun is meer mogelijk. De gevolgen hiervan kunnen nog niet worden overzien. Een op den duur ontbreken van Duitschland op de Arboids- conferentie zal, naar onze meening, niet gewenscht zijn. Het is bekend, dat de regeeringsafgevaardigden een weg weten om buiten de arbeiders om, zulk een land toch toe te laten, doch het werk der Conferentie wordt aldus niet bevorderd. En één der noodzakelijke middelen om tot internationaal herstel te komen is ook, dat de arbeidsvoorwaarden in de landen van Europa vooral niet te veel va'n elkaar verschillen. Voor dat groote doel moet veel wijken. Wij vreezen, dat voortdurende afzijdigheid van een groot land als Duitschland alle vruchtbaar verk op dit gebied onmogelijk zou maken. Natuurlijk is hiermede niets gezegd over wat zich tijdens het bezoek van den nationaal-socialist Dr. Ley en zijn menschen te Genève heeft afgespeeld. De opheffing der vakbeweging in Duitschland deed ons de gevolgen van inter nationaal standpunt bezien, en daarmede hebben wij, buiten landers, ook te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8