Het Centrum voor de keuze FEITEN ZIÜN FEITEN !J DONDERDAG 29 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE HET BUREAU BIJEEN Prof. Moley geïnterviewd Gisternamiddag is het bureau van de Economische Wereldconferentie bijeengeko men onder voorzitterschap van Mac Donald. De secretaris, Avenol, bracht rapport uit over de vorderingen ln de verschillende commissies, wellc rapport door do andere leden van het bureau werd aangevuld. Mac Donald verklaarde, volgens het officieelc communiqué, dat de gedelegeerden zelf ver baasd zouden staan over de uiteenloopend. heid en den omvang der te behandelen pro blemen en het met hem eens zijn, dat een vooruitgang is bereikt. Om den gouden standaard Gistermorgen zijn wederom vertrouwelij ke besprekingen tussclion vertegenwoordi gers van de Bank van Engeland en dc Bank van Frankrijk gevoerd over. de gevaren die den gouden standaard bedreigen en de mid delen om te voorkomen dat de enkele Euro- peesche landen, die de goudbasis hebben Sehandhaafd, gedwongen worden eveneens on gouden standaard te" verlaten. Dr. Colijn over den gouden, stan daard. Dr. Colijn heeft verklaard, dat Nederland Biet van plan is den gouden Btandaard af te schaffen en dat er geen schijn van waar heid is in de verklaringen die het tegendeel beweren. Naar verder gemeld wordt heeft Dr. Co lijn nog niet Prof. Moley van Amerika ont moet, doch hij verwacht, dat dit binnenkort zal gebeuren. Mr. Trip, president der Neder- landschc Bank, heoft gisteren met NeyiUe Chamberlain geluncht. Verklaring van Moley De Amorikaansche onderstaatssecretaris Moley verwaarde gisteravond tij ns een Eersbespreklng te Londen dat het Ameri- aansche program van ophouw en de eco nomische wereldconferentie niet tegenover elkaar stonden, doch op één plan konden worden gebracht Het herstel in Amerika is algemeen en van belangrijken omvang. UI de middelen, die Amerika toepast voor zijn herstel ook voor andere landen bruikbaar gijn, moet door deze landen zelf worden be oordeeld. Dr. NEDERBRAOT STELT OUOHY TOT VOORBEELD De economische sub-commissie voor com- inercieele politiek zette gistermorgen haar besprekingen over tariefpolitiek en de kwestie der meestrbegunstigingsclausule y<De*"Belgiache gedelegeerde, de heer M. van Langenhove, legde de voorstellen van zijn land aan de conferentie voor. Hij wees de commissie op de conventie van Ouchy tus schen België, Nederland en Luxemburg, als een voorbeeld van een conventie, welke het mogelijk maakt om inderdaad tot tariefs verlaging te komen. Er bestaat echter eon obstakel voor deze conventie in de stipte toepassing «n de meestrbegunstigingsclausule, en het was daarom dat hij wilde aandringen om een uitzondering op deze clausule toe te staan in het geval van collectieve verdragen, welke voor allen open staan en welke niemand eenig nadeel berokkenen. De heer Nederbragt (Nederland) gaf zijn vollen steun aan de uiteenzetting van den Belgischen vertegenwoordiger. Nederland, heeft steeds zijn politiek ge baseerd op de strikte toepassing van de meest-begunstigings-clausule. Inalen echter de tegenwoordige toestand zou blijven aan houden, dan pal Nederland moeten trachten tot lagere tarieven te komen door middel van verdere verdragen. Hij stemde in met den heer Van Langenhove, dat het noodza kelijk ia uitzonderingen toe te staan op de meeat-begunstigings-clausule ton gunste van de conventie van Ouchy. Hij achtte het niet noodzakelijk ,dat men zich aan den tekst van de conventie van Ouchy zou houden, maar hij zou willen zien, dat haar principe -erkend werd. Verder gaf hij toe, dat de con- Dr. J. A. NEDERBRAGT ventio geamendeerd zou kunnen worden, meer in het bijzonder met het oog op de speciale positie van landbouwproducten en eveneens teneinde de kwestie der scheep- vaartsubsidies tot oplossing te brengen. De periode van vijf jaar vastgelegd in het ver drag vaa Ouchy moet beschouwd worden als een eerste stap. Ook de gedelegf-erdc van Noorwegen stem de in «net het standpunt van Nederland en België. De conventie van Ouchy zou als een basis genomen kunnen worden voor de be sprekingen over ccn aigemeene conventie, waartoe de conferentie, naar hij hoopte, zou komen. nieuwe enoel8ch-pran8che besprekingen over de valutakwestie. LONDEN, 29 Juni. Gistermiddag zijn nieu we besprekingen gehouden tusschen Mac Donald en andere afgevaardigden der Franscih-e en Amerikaaijsche delegatie over de valutakwestie. De ochtendbladen van heden gelooven te kunnen mededeelen, dat Amerika misschien toch in een spoedigo stabiMsatie zal toestemmen. Nu de dollar gisteren wederom met 10 cent is gevallen en daardoor een nieuw laagtepunt heeft be reikt, zijn in de Engelsch-Fransche bespre kingen van Fransche zijde opnieuw pogin gen gedaan om de Bank van Engeland te winnen voor het steunen der goud- valuta van de kleine landen, zoo- ails Nederland en Zwitserland. Volgens den diplomatleken medewerker van de „Daily Telegraph", zijn de pogingen van Frankrijk en van de vertegenwoordigers der goudvalutalanden om zelf den moreelen steun van den dollar voor handhaving van zijn positie te verkrijgen, mislukt, aangezien Engeland geen partij wil zijn in den valuta- strijd tusschen Amerika en Europa en slechts als bemiddelaar wil optreden. Hetzelfde bliad meldt, dat onder do goudvalutalanden, Frankrijk, België, Zwitserland en Neder land, een ware opstand is uitgebroken tegen de huidige situatie- en dat Amerika verant woordelijk wordt gestold voor de vertraging der Conferentie. ZELF-ONTBINDING OF VERBODEN WORDEN HITLER NAAR NEUDECK Riiksprcsident Von Hindenburg heeft het ontslag van Rijksminister Dr. Hugenberg aanvaard. Hitier gaat naar Neudeck om over de met het ontslag verband houdende kwesties met den Rijkspresident te spreken. Als vermoedelijk opvolger van Hugenberg wordt genoemd de nationaal-socialistische boerenleider Walter Darré, de meest-princi- pieele tegenstander van Hugenberg's econo mische politiek. Darré zou alleen als rijksvoedingsminis- ter optreden. Over de bezetting van de an dere departementen, welko Hugenberg be heerde, valt nog niets te zeggen. Na de capitulatie van het Dultsch- De nationaal-socialistische pers is natuur lijk zeer voldaan over het heengaan van Hugenberg en het besluit, dat het Duitsch- nationale front in het nationaal-socialismn zal opgaan. Thans staat nog slechts het Centrum overeind als politieke partij naast de nat- soeialistische welke zich, zooals men weet, niet een partij wil noemon, doch zegt een „beweging" te zijn. Het Centrum is intusschen reeds zóó ver zwakt, dat het geen politieken invloed meer kan uitoefenen. Haar zusterpartij, de Beiersche Volkspar tij, is reeds verboden en haar leiders bevin den zich in hechtenis. De Christelijke vak verenigingen, die met haar in nauw ver band stonden, zijn opgenomen in 't Duit- sche Arbeidersfront, onder leiding der nat- socialisten. Uit Stuttgart wordt thans gemeld, dat d« Rijksminister voor de propaganda, Dr. Goeb- bols, gisteren, in do zittingzaal van den Württembergsehen landdag, voor regee- ringspersonen en pers, een rede heeft ge houden, waarin hij met groote heftigheid to keer ging tegen het Centrum. Als het Centrum verstandig was zoi Dr. Goebbela zou het ei genei-beweging zijn partijwinkel sluiten. In ieder geval, lang zou de nationaal-socialistische staats leiding de experimenten van het Centrum niet meer met over elkaar gekruiste armen aanzien. Het Centrum, zei Goebbels met nadruk, is tamelijk wel overbodig en heeft geon reden van bestaan rpeer. Wat goed is voor het katholicisme weten wij wel, maar wij weten ook wat dienstig is voor het Duitsche volk. En als we hot Centrum uit do wereld helpen, bewijzen we de kerk daarmee een dienst waarvoor ons dankbaar moet zijn. Ons standpunt is: wij dulden naast ons geen partij. Met de kracht onzer macht ver nietigen wij alle andere partijen. Als ze rich niet zelf ontbinden, doen wij het Aan het einde der ontbinding van de partijen staat de Duitsche eenheidsstaat en deze zal het nationaal-socialistische stem pel dragen. Binnen twintig jaar mag er geen andere wereldbeschouwing meer bestaan dan de onze. Wij willen de uniforme krachtsont plooiing der Duitsche natie en dat is tege lijkertijd een probleem der buitenlandsche politiek. Eén moet in naam van Duitsch- land kunnen spreken en in naam van den iaatsten boer en proletariër. Adolf Hitler iff thans de onbestreden heerscher in Duitsch- land. Maar hij ls zich van de verantwoor delijkheid bewust Zeker, wij zijn een min derheid en wij regeeren als minderheid, maar wij regeeren in opdracht van het volk. Zoo behartigen wij de veredelde democra tie. Is deze vorm van regeeren, deze hiërar chie van leiding doorgevoerd, dan zal ook op het gebied der buitenlandsche politiek alles in orde komen. In politieke kringen te Berlijn loopt het gerucht, dat Luther, de Duitsche gezant te Washington, die op het oogenblik naar Ber lijn onderweg is, niet naar Washington zal torugkeeren. Tevens loopen geruchten dat von Neu- rath overwerkt is en aan aftreden zou den kon. In sommige kringen wordt verhand tusschen beide geruchten golegd en daar uit de gevolgtrekking gemaakt dat von Neurath gezant te Washington zal worden. Dat graaf Bernstorff, de adviseur van het Duitsche gezantschap te Londen als zooda nig zal aftreden, wordt bevestigd. Een W.B.-telegram spreekt het gerucht over aftreden van von Neurath tegen. Het gerucht vindt waarschijnlijk zijn aanleiding in het feit, dat von Neurath niet naar Lon den terugkeert. Von Neurath is weliswaar nog leider der Duitsche delegatie Je Lon den, maar zijn aanwezigheid daar is thans niet noodlg. Ook Schacht schijnt zijn onder handelingen te Londen zoover te hebben afgesloton, dat hij naar Berlijn kan terug- keeren men zien, dat onze strijd niet tegen de on dernemers als verantwoordelijke dragers van de onderneming is gericht, doch slechts teg^n een pers, welke haar taak jegens de natie niet heeft erkend. De stad Mannheim heeft een crediet van 30.000 Mk. uitgetrokken voor het aanschaf fen Van vliegtuigen, ten einde de stad tegon aanvallen uit de lucht te verdedigen. Voorts wordt gemeld, dat de staat Baden 20 a 30 vliegtuigen wil aanschaffen. Tot de bevolking is een oproep gericht, om gelden bijeen te brengen voor het aanschaffen van 'liegtuigen en het aanleggen van vliegter reinen. De Fransche bladen vestigen er de aan dacht op, dat in de begrooting van het Duitsche rijk voor 1933-34 niet minder dan 78.3S4.000 Mk. uitgetrokken is voor het luchtvaartministerie en 14 millioen Mk. >nr het propagandaministerie. Hierbij wordt opgcnïerkt, dat aan de Duit sche bladen door de regeering is verzocht, geen bijzonderheden omtrent deze cijfers mee te doelen De positie van Von Papen. In'verband mot de ontbinding der par tijen wordt te Borlijn ook de positie van vice-kanselier Von Papen, dio als niet-natio- naal-socialist in het kabinet van Hitier zit ting heeft, druk besproken. Men neemt aan, dat ook hij zich op den duur wel niet zal kunnen handhaven, al heeft zijn aanblijven thans nog reden, daar hij de rol van tus- schenpersoon tusschen Hitier en Hinden burg vervult Von Papen te Rome. In politieke kringen te Berlijn is men ter terughoudend ten aanzien van de reis van Von Papen naar Rome. Aangenomen wordt echter, dat Von Papen naar Rome is getogen, om ten Vaticane de besprekingen voort te zetten, welke hii er in April j.l. begon, over de nieuwe politieke situatie in Duitschland: besprekingen, welke vooral na de jongste gebeurtenissen in het „Reich", het offensief der nationaal-socialisten tegen hot „politieke katholicisme", tegen 't Cen trum dus en de Beiersche volkspartij, en do pretenties van hot nationaal-socialisme in zake de jeugdopvoeding, dringend noodza kelijk worden geacht. Te oordeelon naar zekere uitlatingen ln de Duitsche pers de laatste dagen zou de Katholieke Kerk in Duitschland er zich zelve rokenschap van geven, dat, onder de huidige omstandigheden, een concordaat tusschen Vaticaan en Reich de rechten van Staat, en Kerk beter en doeltreffender zou vastleggen, dan de verschillende met afzon derlijke Duitsche staten vroeger gesloten concordaten zulks doen. Het thans nagestreefde nieuwe concor daat, zou volgens de „Croix" niet bedoelen de hestaando afzonderlijke concordaten on te heffen en vervangen, doch meer ze ln één enkel verdrag op te nemen, terwijl ds verder een aantal kwesties er door zouden worden geregeld, welke in de afzonderlijke concordaten geen oplossing vonden, o.a. kwesties van het lager onderwijs, van de legeraalmoezeniers, en vooral de thans ?qo actue.ele vraagstukken der jeugdopvoeding en van de politieke vrijheid van dén clerus. Wat dit laatste punt betreft, wordt er van Duitsche zijde op aangedrongen, dat een bepaling in het concordaat zal worden in gevoerd, welke, ongeveer gelijkluidend aan artikel 43 van het verdrag van Lateranen, den geestelijken zal verbieden, zich in de politiek te mengen, De interpretatie van een dergelijke clausule in Duitschland zou echter, te oordeelen naar de motiveering van de arrestaties van oen aantal geestelij ken, welke de laatste dagen plaats vonden, nog tot heel veel moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Wat de organisatie van de katholieke jeugd betreft, schijnt overeenstemming voor alsnog zeer moeilijk; het Hitler-regieme is echter vast besloten deze kwestie volledig op te helderen. Volgens een telegram uit Bazel aan de „Temps" zouden zekere inlichtingen, door vooraanstaande Zwitsersche katholieken uit Rome ontvangen, erop duiden, dat men na de jongste incidenten tusschen de Duitsch- nationalen en de Duitsche katholieken in Vaticaansche kringen zeer gereserveerd ls ten aanzien van de kwestie van het slui ten van een concordaat met Duitschland. Rijkskanselier Hitlêr heèft Woensdag te Berlijn het nieuwe bestuur van de vereeni- glnc van Duitsche dagblad-eigenaren toege sproken. Hij zeide, dat de overgang van den vroogeren toestand van verwarring en ver doling naar die van orde zoo snel en zeker mogelijk moet plaats vinden. De regeering moet leder den plicht opleggen medo te werken in den geest der huidige wereld beschouwing. Een gezond bedrijfsleven kan pas ontstaan als de politieke geschillen zijn beslist Spr. zeide, dat de aigemeene aan val op de werkloosheid eerst thans kan he- ginnen. HU is er van overtuigd, dat dit pro- hleem absoluut zal worden overwonnen en opgelost. Tevoren echter zullen zeer zeker do politieke problemen definitief moeten worden opgelost: de overwinning van den partijenstaat en van het verleden- In den loop van den tijd zal, zooals steeds ln het bedrijfsleven, ook in het kranten- bedrijf het een of ander te gronde gaan, doch er zal toch nog een zekere stam van Duitsche uitgevers overblijven, die dan ge zond zal zijn en ook in de toekomst mede zal groeien. Ik stel er prijs op het particu liere initiatief te laten bestaan, als voor waarde voor de ontwikkeling der groote economische mogelijkheden, welke Duitsch land nog hoeft. Spreker plaatst zich zelfs op de bres voor de autoriteit der persoon lijkheid. Met ziet misschien in een centraal uitgeversbedrijf een onderneming, welke een partij toebehoort. Deze onderneming kan evenwel even goed één enkelen man toobehooren, want al is zii ook in het bezit van een partij, in deze onderneming spreekt tocht ook slechts één man. de verantwoor delijke en alleen beslissende directeur-ge neraal. Reeds uit deze eigen positie kan ALFRED ROSENBERG OVBR DE „KATHOLIEKENDAG" In de Völkische Beobachter valt Alfred Rosenberg „ministeraldirector" Dr. Klause- ner scherp aan omdat hij op de Katholle* kendag te Berlijn heeft gezegd; „Wanneer de revolutie der nationale verheffing niet wordt' vergezeld van een revolutie der in nerlijke geestelijke vernieuwing, dan is alle kracht en alle arbeid en alles vergeefscho moeite geweest". De Centrumsman Dr, Klau- sener aldus Rosenberg beschouw t dus don 14-jarigen strijd van Adolf Hitler en de groote verheffing van ons volk, als een nüet door voldoende innerlijke geestelijkheid ge- dreven beweging. Hij heeft tot vandaag nog niet begrepen, dat deze strijd van 14 jaren om Duitschlands ontwaken behoefte heen gehad aan moreele bereidheid tot offeren en de kracht van een geestelijk beeld der wereld van ongekende sterkte ten einde, de vervolgingen van Centrum en sociaal-demo. cratde te kunnen verdragen en dragen. Het feit van de overwinning der Duitsche revo- lutiie is op zich zelf een triumf van geeste- lij ka kracht, moreele discipline en van on- gehoorden wil. Deze groote dingen begrijpen wij zonder eenige huichelachtige sentimentaliteit, zon- der eenig geschreeuw van onwaarachtige zedelijkheidsapostelen als een bij alle men- schelijldioid grandiose wil, die reikt van de eerste dagen van het Duitsche Rijk tot on zen tijd. En wanneer nu een spoedig vergeten Mi- nisterialrat Klausener komt en -jammert over gebrek aan geest, dan toonen hij en al zijn aanhangers, dat zij van dezen wil van Duitschland ondanks de groo'e symbo lische actie in deze maandén nog niets heb- begrepoo STAKING IN DE BORINAGE. Tijdens een aigemeene vergadering der federatie van het syndicaat der mijnwerkers van de Borinage, te Hornu gehouden, kwam ter sprake, dat destijds van socialistische zijde was aangekondigd, in staking -te gaar,, indien dc noodwetten der Belgische regoe- ring niet zouden worden ingetrokken. De mijnwerkers van Remappes verklaar den zich voor een onmiddellijke actie zonder de beslissing der andere groepen af te wachten. Zij zijn Woensdagochtend in sta king gegaan. Er zijn 1750 mijnwerkers in staking, welke behooron tot het personeel van de mijnen in vier gemeenten. KARDINAAL BERTRAM OVER DE POSITIE DER ROOMSCHE ARBEIDERS BONDEN Kardinaal Bertram te Breslau heeft het i een openbaar gemaakt schrijven voorde vrijheid der r. katholieke arbeidersbonden opgenomen. „De Katholieke arbeidersbonden", aldus hei schrijven, „zijn kerkelijke slechtingen. Hun besturen worden, overeenkomstig de statuien, door de geestelijke overheid be noemd, weshalve deze bonden n hun eigen dommen steeds stonden onder toezicht en bescherming der Kerk". Aanleiding tot dit schrijven, meent het Wolff-telegram, is de gelijkschakeling dei Christelijke vakbonden door den gevol rnuchtiiigde van dr. Ley, leider vau het Duit sche arbeidsfront; het heeft overigens blijk baar de bedoeling, openlijk er op te wijzen, dat de Katholieke arbeidersbonden cxiafuan kelijk zijn vaji de centrumsuartij. De staatscommissaris voor de evangeli sche kerken in Pruisen Jaeger, heeft gister middag een radioredevoering uitgesproken den kerkelijken toestand in Pruisen. Hij zette o.m. uiteen: Het was van den kant van den staat niet meer mogelijk de verscheurdheid des volks te zien gelijk deze zich toonde in den onzaligen strijd over de Rijksbisschops kwestie. 'n Dergelijk in gevaar brengen van de door Adolf Hitler geschapen volkseenheid tras en is niet alleen in het belang van den staat, maar ook in het belang van de kerk en het belangrijkste doel der kerken nl. het kerkvolk onverdraaglijk. Het optreden van den staat in de kerk-kwestie beteokent daarom niet een ingrijpen van den staat in het religicuse leven. De staat neeft alleeu ae verplichting gehad ordenend fai te grij pen en de voorwaarden te scheppen voor de regeling van de kerkelijke kwesties. De inschakeling van Duitschen aard en Duitsch volkswezen in de kerk gelijk deze door de nationale beweging terecht geoischi wordt, mag het geloof der vaderen en de éere Gods niet verkleinen of vervangen door andere aan het Christelijk geloof ni$t aangepaste elementen, maar moei vceleei dit Christelijk geloof verduidelijken, verhel deren en het volk in het bijzonder in zijn de Christelijke idee vreemde gedeelten hel Christelijk geloof nader brengen en op nieuw tot waarde doen worden. Deze in schakeling moet de nationale beweging de onontbeerlijke religie use en kerkelijke fun damenten leveren en kerk en volk opnieuw tot elkander brengen. Wij staan voor een groot werk. Niet ge duld kan worden, dat de voltooiing van een dergelijke eerst op het uiterlijk &n Vervol gens op het innerlijk gerichte taak gesabo teerd wordt door krachten die „kerk" zeg- Sen en zichzelf bedoelen. De staat kan in et belang van zijn hooge taak dergelijke tegenstanden niet duiden, Ernaar moet ze beschouwen als opstanden gericht tegen hot "szag van den staat en moet ze vernietigen. Wij kunnen, zooals ik dit in de demon stratie van 26 Juni naar voren heb ge bracht, voor het afwenden van den bolsje- wistischen chaos God en zijn werktuig Adolf Hitler niet genoeg dank zeggen, want alleen hot bestaan van de natie maakt het bestaan van een geordende en tot arbeiden in staat zijnde kerk mogelijk. DE NIEUWE LEDEN VAN DE N.S.D.A.P. Proeftijd van twee Jaar De waarnemende leider der NSDAP, Ru- dolf Hess, heoft een beschikking'uitgevaar digd, waarbij alle ledejj die na 30 Januari 1933 tot de NSDAP zijn toegetreden onder worpen zullen zijn aan een proeftijd van twee Jaar, waarna hun pas de lidmaat schapskaart wordt uitgereikt Gedurende don proeftijd mogen zij niet hot bruine hemd dragen, tenzij lm bepaalde uitzonde ringsgevallen. IETS NIEUWS VAN D'ANNUNZIO Wil niet op rijn bed sterven De Italtaansche bladen melden dat de bekende ltaliaansche dichter Gabriele d'Ap- nunzio een brief heeft gericht tot Prof Piccard, waarin hij den wensch te kenner geeft professor Piccard op diens nieuwe vlucht naar de stratosfeer te vergezellen om zich van groote hoogte met een valscherm neer te laten. d'Annuazio schreef o.a., dat hij zich ten volle bewust was van hetgroot< gevaar, dat aan oen dergelijke onderneming was verbonden, doch dat het denkbeeld, dat hij zijn aardsche dagen in een bed zou moeten beëindigen, hem een gevoel van on behagen gaf. Gemengd Nieuws. Sterke daling De Amerikaanscho arbeidersfederatie raamt het aamtal werkloozon in de Vereen. Staten op het oogenblik op 12.000.000, het geen 1.500.000 minder is dan in de moeilijke dagen van Maart J.l. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT TE IJMUIDEN VOORSTELLEN VAN DEN RIJKS- BEMIDDELAAR De Rijkabemiddelaar iq het Visscherijcon- flict te IJmuiden, Prof. A. C. Josephui Jitta, heeft aan de partijen bij dit conflict betrokken, voorstellen gedaan en te kennen gegeven als zijn oordeel, dat dit geschil zou kunnon worden beëindigd indien de door hem gestelde voorwaarden worden aan vaard. Deze voorstellen betreffen het varen van den schipper op proef, het zoodje visch, de ziektebehandeling, de tarieven van de steen- kolenladers, een nieuwe regeling van de vischovereenkomsten en den duur der con tracten (tot 31 Dec. 1933). Ook wordt voor- gesteld dat de gewezen stakers bij voor keur voor hua oude plaatsen in aanmer- king zullen komen zoodra die beschikbaar zijn. ONTSLAG IN DE CARTONFABRICAGE Ingevolge productiebeperking wordt de atroo- oartonfabriek „Redder-land" ln Groningen te gen het einde deaer week stopgezet. Plm. 13C arbeiders hebben hun ontslagbrief ontvangen DE LAND ARBEIDERSSTAKING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN In verband met het nog steeda voortdurej! van de land-arbeideraetnklngen te Zuldzande er Retranchcment ln Westelijk Zeeuwsoii-Vla&nde- ren, heeft de rijksbemiddelaar, Prof. Josephus Jltta. da landbouwers uit die dorpen en de ver tegenwoordiger® van de landarbeldorabonden opgeroepen voor een bespreking op heden t« Vilsslngen. Weerbericht BRANDEN Te Aarle Rixtel stond 's avonds het pakhuis van Van Stekelenburg, gelegen aan den Bosschestraatweg, in vlammen. Behalve dat het als opslagplaats van boter in gebruik was, werden in het pakhuis ook cadeaux, welke bij dit artikel worden gege ven, opgeslagen, w.o. speelgoederen, meube len en matten enz. Om kwart oveir acht had de zoon van Van Stekelenburg zijn wagen uit de belen dende garage gehaald. Toen was in het pakhuis niets te zieü. Geen tien minuten later sloegen de vlammen naar buiten. Om tien uur was het pakhuis geheel uitge brand. De brandweer moest de muren om ver halen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te E n s c h e dé is brand ontstaan in het perceel Waldeckstraat 9. bewoond door de weduwe Scholton. Toen de brand werd ont dekt stond het huis reeds in lichter laaie. De bewoonster werd wakker, doordat zij bemerkte dat haar bed in brand stond. Bij haar poging het huis te verlaten viel zij bewusteloos neer, doch een der commen saals slaagde er in haar door het raam in veiligheid te hrengen. De brandweer had moeite om de naast gelegen confectiefabriek te behouden. Het huis van de wed. Scholten brandde totaal uit. De naastgelegen woning is voor een deel uitgebrand en bekwam groote water schade. Een gedeelte der inboedels, toebe- hoorende aan de commensaals, was niet verzekerd. Niets kon worden gored. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN B Amsterdam is in de Javastraat een 14-jarige jongen aangereden door een auio. Met een hersenschudding is hij over gebracht naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis. Te Goutum reden drie motoristen uil Leeuwarden, toen de achterste motorrijder, VV. Maarsen uit de Speelmanstraat te Leeu warden, hot beheer over zijn stuur kftdjt raakte. Hij vloog eerst tegen een paar hoo rnen, vervolgens over een hoop steencn en kwam tenslotte in een sloot terecht. Met een ernstigo bekkenbreuk is hij in zorgwek- kenden toestand naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan te snel rijden. ERNSTIG TRAMMONGELUK Te Amsterdam werd in de Meeuwenlaan een meisje van elf jaar bewusteloos gevon den naast do tramrails van de H.-H. tram. Het bleek later dat het kind was aangere den door de tram. Het is overgebracht naar het Binnea Gasthuis, waar een hersen schudding werd geconstateerd. VERDRONKEN Aan den Noorderpier te Hoek van Hol land is het lijk aangespoeld van een mans persoon, gekleed in grijs colbert costuum, grijze kousen en bruine schoenen. Op hem bevonden papleren staan ten name van den 22-jarigen Ario Meerkerk uit Rotterdam. In het St. Joecphklooster .te Heel (bij Roermond) werd sinds eenige dagen ver mist een dertigjarige man, die mat een boodschap naar het hooiveld, gelegen langs de Maas, was uitgestuurd. Ongelukkiger wijze is de man in de Maas terecht geko men en verdronken. Een schipper, die de Maas afvoer, zag een hoofd boven water drijven. Bij ophaling bleek het de vermiste man te zijn. Hoe het ongeluk gebeurd is, is nog niet bekend. Het lijk is op liet Klooc terkerkhof te Heel begraven. LEVEND VERBRAND De 00-jarige B. uit de Tuinstraat te Breda, die zich in waanzin met petroleum heeft overgoten en daarna in brand gestoken, is overleden. DE HUUR8TAKING TE AM8TERDAM De huurstakingen in Amsterdam-West be- hooren thans geheei tot het verleden. Er is nl. overeenstemming bereikt tusschen de huurstakers en de huiseigenaren. Een reeks van onderhandelingen leidden tot het aannemen van het voorstel van Mr. W. Loeb, die tezamen met Mr. van 'i Hof» Stolk optrad voor de huurstakers, terwijl Mr. Hermans de onderhandelingen voerde voor de huiseigenaren. Wat de voorwaarde betreft is bepaald, dat tegen afstand der in beslag genomen f 15000 het geheele omvang rijke complex van processen is beëindigd en voor de rest der door de verhuurders g<* maakte kosten, welke in totaal ruim f 25000 bedragen, kwijting wordt verleend, met te ruggave van alle reeds weggehaalde inboe dels en restitueering van doof enkele huur ders uit eigen zak betaalde gerechtskosten. Voor de achterstallige huurschuld is een schema van afbetaling van zeer tegemoetka menden aard vastgesteld. Bij vluggere beta ling, dan in dit schéma is bepaald, wordt een korting toegestaan van 10 tot 20 pet De officieele afwikkeling van een en ander zal nog deze week plaats vinden. Hoogste stand te La Coruna 765.6. Laagste stand te Helsingfors 740.9. Stand vanmorgen half twaalf 758.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige N. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets zachter over BUITENLANDSCH WEERBERICHT Een secundaire depressie, die in het afge* loopen etmaal ons land passeerde, heeft hier veel regen gebracht. Groningen had 22, Maastricht 14 mM. neerslag. Deze secundaire, heeft zich Zuid-zuidoostwaarts verplaatst en brengt thans over Zuid-Zwitserland en Zwit seriand slecht weer. De hoofddepressie over de Oostzee vulde op, terwijl het maximum ln het Westen over de Brtische eilanden in be- teekenis toenam. Bij Zuid-IJsland is de lucht druk nog steeds dalende. Voor onze omge ving is in verband met deze barometerdaling tijdelijk een lichte verbetering van do weers toestand te wachton. Hoewel de kans op buitjes niet uitgesloten is, zullen de regenhoeveelhedon toch gering zijn Over het geheele waarnemingsgebied blijft het gure weer nog aanhouden. Over Midden- Frankrijk en Zuid-Duitschland ls de tem peratuur nog verder gedaald. Over Scandi navië, Zuid-Oost IsJIand is zij gestegen. In Zuid-rFaakrijk is eenige verbetering te wachten THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.2 C. 30 JUNI Zonsopgang 4.4s u.; Zonsondergang 9.24 u. 30 JUNI .53 u. tot s morgens 4.14 tl WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdameche tfld) Walshnt rmfi Breifaeo Heden Vortg 3.78 3.82 -0.00 -0.00 3,01 3.10 Rhetnfelden -3.54 -3.61 Kehl Maxan Dledeshelin Mannheim Lohr Malnz Btngen 3.87 8.98 6.22 6.28 1.76 1.94 6.65 5.71 3.6R 3,81 -2.90 -2.91 3.74 3.78 Caup Ems Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Du8Beldorf Maastricht Venlo 0.- 166 4.18 4.92 1.83 1.83 4.48 448 •3.48 -3.60 •8.49 -3.48 4.62 4.48 3.90 3.90 43.68 43.70 11.09 10.04 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 0.56 '3.07 Harlinaen 1.26 13.45 Den Helder 11.10 IJmuiden 7.40 20.06 FLv. Holland 6.51 19.25 Scheveningen 7.01 19.35 Botterdam 9.01 21.06 Willemstad 8.36 *'.55 Brouwereh. 6.46 19.13 Zlerlkzee 7.16 19.28 Wemeldingt- 7.41 19.68 Vlissingen 6,'iü 18.17 Terneazen 6.31 18A8 Hausweert 7.10 10.18 DE DOODELIJKE STROOM Men meldt uit Woerden: Gisterenavond bemerkte men te Utrecht dat de stroom van het electrieche net onder de gemeente Zegveld was uitgeschakeld. Monteurs gingen onmiddellijk op onderzoek uit, en In den laten avond vond men het lijk van den 17-jarige F A de Bruin uit Zeg veld bij een paal der electrische geleiding klommen en is daarbij vermoedelijk in aan liggen. De jonge man was in de paal ge raking gekomen met don olectrischen stroom Bij het uitschakelen van den stroom is het slachtoffer naar beneden gevallen. DOODELIJKE VAL Te Staverden (Gld.) viel een twaalfjarig meisje bij het spelen van de trap. Met ge broken schedel werd ze opgenomen en gaf weinige oogenblikken daarna don geest EERSTE FEIT i „Universum" Scheermoejes zijn onovertrefbaar. Vervaardigd alt prima Zweedsch Edel6taal, met langdurig houdend© snijkant, doen zo voor het duurste merk niet onder in kwaliteit. En de prijs is beneden alle concurrentie. (Zie coupon) TWEEDE FEIT i H«t thans door ons in den handel gebracht BAKOLIET SOHEER- APPARAAT IN LUXE ETUI brengt een OMMEKEER teweeg in het zelf-scheren. Niet meer het harde metaal op do huid, niet meer het onaangename roesten. Het is licht als een veder en zacht als zijrie op de huid. Éénmaal het Bakoliet apparaat gebruikt, nóóit meer ecu ander. En de prijs?GRATIS ontvangt U het van ons. DERDE FEIT i Duizenden coupons als onderstaand komen bij ons in. Honderden lezers van dit Blad zijn daarbij, van welke velen ons, geheel onge vraagd, hunne tevredenheid betuigden. Sluit U aan bij hon, U zult er geen spijt van hebbon. U betaalt pas drie dagen na ontvangst en goedkeuring en koopt dus GEEN KAT IN DEN ZAK Aan de Handelsonderneming „UNIVERSUM", Levohavon 49, Rotterdam. Verzoeke toezonding van 30 ..Universum" SCHEERMESJES voor f 1.plus 15 cents porto, met GRATIS Uw nieuw Bakoliet Schoer- apparaat in luxe etui (uitvoering mahonie-kleur). Verzenden als Drukwerk, naam en adres op couvert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2