llieuure £riïtsrijr (rTournul Dagelijks verschijne ncJ Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. ABONNEMENT» Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending m 4.50 Bij dagenjksche zending „5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4003 DONDERDAG 29 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels uryi Elke regel meer. leger Mededeellngen van 1—8 regels- 138 Elke regel meer0-*® Bil contract belangriike korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0-1® 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen OORZAAK VAN NIEUW GESCHIL Wo sprfiken dezer dagen de verwachting uit, dat de'gewijzigde houding van leiders der S.D.A.P. tegenover eenzijdige ontwape ning bij de „religieuse socialisten" wel met gunstig zou opgenomen worden en tot nieu we moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Deze verwachting treedt reeds in vervul ling. Immers, baar aanleiding van Ir. Al tarda's mededelingen in „De Soc. Gids', Üat de s!d.A-P-> gezien de veranderde om standigheden, haar standpunt inzake de weermacht heeft te herzien, schrijft Ds. Bruins in het religieus-soc. weekblad „Tijd en Taak": Bepaalden wij onze houding alleen op politieke gronden, .dan zouden we thans reden hebben ons standpunt tegenover oorlogsgevaar te herzlm. Maar bij ons en we meenen ook bij de meerderheid der Partij overweegt het zedelijk protest tegen eiken oorlog. Wij achten het be ter een oorlog te ondergaan dan een oorlog te voeren. Het: Nooit meer oor log! is bij ons een gewetenskreet even als het: Wij doen niet meel een gewe- tenseisch is. Wij gelooven niet, dat Da Bruins gelijk heeft en dat zijn standpunt door het mee- rendeel van de partij gedeeld Wordt. Al heeft hij de schijn mee, door de wijze, waarop de roode pers haar onwaarachtige actie tegen de „burgerlijke oorlogsdrijvers" voerde; het principieele. van deze argumen tatie was niet aanwezig. Het was meer utiliteit. Niet alzoo bij vele menschen van „Kerk en Vrede". Die aanvaarden feitelijk het Tolstoyaansche standpunt Echter verza melde met name Paul Kiës van „Oorlog of Vrede" alle ontwapenaars onder zijn commando, niet vragende naar de beginse len, waarom men tegen een weermacht is. En txu draait bij zonder bezwaar met de S.D.A.P. mee. Doch niet allen zullen mee willen draaien. Omdat ze minder opportu nistisch en meer principieel zijn dan het gros der S.D.A.P. Zóó zal ook dit weer tot nieuwe conflic ten leiden. Dat komt er van ais stembus- tactiek boven principieel beleid gaat. LEER OM LEER De roode pers ervaart elke dag opnieuw, hoe waar het spreekwoord is: Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. En toch blijft zij maar graven, altijd dieper en dieper. "vijandelijke pers", zooals bij Het Volk alle niet-soc.-dem. bladen genoemd .worden, heeft een hetze tegen ons opgezet; aldus kon men in verkiezingsdagen tel kens lezen. Niets van waar,'natuurlijk. Het was de S.D.A.P„ die anderen genoodzaakt had scherper tegenover haar positie te kiezen, -dan .anders het geval was. Thans moet de roode pers van haar .Vrienden, de leiders van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden hooren, dat. zij de roode pers „weer eens een hetze tegen den Algemeene en zijn leiders" heeft opgezet. Immers, de voorzitter sprak op de bonds vergadering zijn oprechte hart uit over muiterij enz,, en dat werd hem door de roode pers hoogst kwalijk genomen. „Wij hebben altijd den opstand gepre dikt, riep de heer Smit uit en wij hadden moeten verklaren, dat wij trotsch waren op de daad van „De Zeven Provin ciën", wij zijn immers de muiters van do straat." v' Zoóals de heer L. de Visser zich een be roeps-opruier. noemde, zoo betitelen zich deze socialisten als „de muiters vam da Straat", in aansluiting bij de agitatie-leuze, döor den heer Óudègèest op het beruchte roode congres uitgegeven. De afgevaardigde van Zwolle was dan ook over de officieele houding niets te spreken en eischte, dat zij „zich achter de muiters had moeten plaatsen", terwijl de afgevaardigde uit Rotterdam voor de toe komst „een goed georganiseerde Roode Militie" eischte, om er op los te slaan, als het er. op aan kwam! Dat mocht niet. De vakvereenigingsorga- nen moeten met de roode dagbladpers me» draaien. Maar dat doen alle leiders niet. En zoo kwam het orgaan van de Algemee ne, zich verwerend tegen Het Volk er toe, om een denkbeeldig lezer van zijn blad aldus toe te spreken: „Ge spreekt over de millioenén van de vakbeweging, in de .Arbeiderspers" ge stoken? Maar, lieve vriend, dat betee- kent toch niet, dat ook de belangen der vakbeweging moeten worden behartigd, zooals gij meent, dat het behoort." Dat is vinnige, maar leerzame taal. De Mode pers reageert er aldus op: De redactie yan ons blad zou dus, zoo moet de conclusie zijn, de belangen van de vakbeweging niet moeten behartigen zooals zij zelve of de leiding der vakbe weging meent dat het behoort, maar zooals de „lieve vriend", de denkbeeldi ge lezer van het orgaan vau dezen éénen vakbond meent, dat het behoort en wel omdat ook deze vakbond geld in ons blad gestoken heeft, Natuuriijk is dè,t de bedoeling odet van het stekende sarcasme. Maar het is wel een aangename positie als men steunt op de miJlioénen der arbeidersbeweging en dan zóó door zijn „broodheeren" tot de orde werdt geroepenom in de taal van Het Volk te HOOGE RAAD BENOEMING VAN MR. DONNER TE WACHTEN. Dezer dagen is ie verwachten de voor dracht van Oud-minister Mr. J. Donne. tot lid van den Hoogen Raad in de vacature- Kosters. HET RIJK EN DE SALARIS REGELINGEN EEN COMMISSIE INGESTELD Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is ingesteld een commissie met het vaststellen van normen belast, welke mede met het oog op de hui dige bijzondere tijdsomstandigheden door het centraal gezag behooren te worden aan gelegd bij de beoordeeling der bezoldiging (in ruimste zin genomen) van het perso- neel in dienst van provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpol- ders. Er zijn benoemd tot lid en voorzitter J. Schouten, lid der Tweede Kamer. Tot leden: de Tweede Kamerleden W. D r e e s, mr. M. J. F. Gooseling, H W Tilanus en.dr I H J Vos Tot adviseerende leden W M Palm, directeur van het centraal bureau van voor bereiding van ambtenarenzaken, A. Mas tenbroek, referendaris bij het departe ment vaa sociale zaken, seer., W. M. P a 1 m voornoemd. DE STAND DER WERKLOOSHEID De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608.000 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit gesubsidieerde vereenigingen- in de week van 5 tot en met 10 Juli j.l. heeft bedragen 25 Zij is in vergelijking met de week van 22 tot 2S Mei slechts met een gedeelte van 1% gedaald; 't aantal zekerden, die een geheele week werkloos wa ren, daalde van 123.400 tot 120.400; het aantal verzekerden, die een gedeelte van de week werkloos waren, naaide van 27.100 tot 25.700. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden ingeschreven op 10 Juli jl.L in totaal 308.781 werkzoekenden, waar onder 295.702 mannen. In totaal waren werkloos 274.1Ö4 personen, o.w. 265.530 man- Op 27 Moi jl. uedrceg het totale aantal werk zoekenden bij hetzelfde aantal organen der arbeidsbemiddeling 319.937. Hiervan waren werkloos 292.718 personen, o.w. 283.724 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve van 27 Mei tot 10 Juni jl. vermin derd met 11.156, het aantal werkloozen met 13.524. DE WERKLOOZENZORG WAT ZE FOST Het ministerie van sociale zaken deelt mede, dat van 1 tot 28 Jan. 1933 door 1076 gemeenten met 8.183.380 inwoners, zonder aftrek van subsidiën van staat, c.q. provin cie, aan werkloozensteun is" uitbetaald f 6.360.025, voor werkverschaffing f 1.853.184. Door werkloozenkassen is uitbetaald f 6.356.75, door het Rijk f 726.649. Van 29 Jan.—25 Febr. is door dezelfde ge meenten betaald f "7.794.348, aan werkloo zensteun, f 2.078.181 voor werkverschaffing. Door werkloozenkassen is uitbetaald f 5.729.185, door het Rijk f 157.444. Van 26 Febr.—1 April is betaald f 9.755.539 aan werkloozensteun, voor werkverschaf fing f 3.069.681. Door werkloozenkassen is uitbetaald f 1.897.596; door het Rijk f 402.050. Van 2—29 April is door 1069 gemeenten met 8.158.881 inw. aan werkloozensteun be taald f 7.062.247, voor werkverschaffing f 2.470.529, door werkloozenkassen f 1.050.348 en door het Rijk f 623.716. Van 30 April—27 Mei is door 1014 ge meenten met 7.863.697 inwoners aan werk loozensteun betaald f 6.605.944, voor werk verschaffing f 2.305.880, door werkloozen kassen f 666.578 en door het Sijlr f 1.286.564. DISCONTO OPNIEUW VERHOOGD MET EEN VOL PROCENT Maatregel die vertrouwen wekt Met ingang van 29 Juni 1933 heeft de Diiectie der NederlendecLe Bank het wissel dj&conto verhoogd van sy2 tot 4% het promeesendriscento van 4 tot 5 de rente beleen/ing op effecten van 4 tot 5 die voor beleening op goederen van 4 tot 5 en de rente voor voorschotten in rekening- courant eveneens van 4 tot 5 Het is nog maar nauwelijks enkele weken geleden, dat de Nederlandsche Bank, daar toe door de drnstandigheden genoodzaakt, moest overgaar. lot verhooging van de rente tarieven (op 12 Mei). Tot laatstgenoemden datum toch was het disconto onveranderd op 2i/2 gehandhaafd sedert 19 April 1932, toen het met een half procent werd verlaagd van 3 tot, 2yo 12 Mei 1933 toen de voorlaatste aanval op,den gulden mét kracht was afgeslagen, zag edbter de circulatie bank zich genoodzaakt het officieele tarief met een v»l procent te verhoogen tot 3% om nu andermaal te, wórden verhoogd van 3i/o op 4V2 Feitelijk behoeft deze verhooging Seen verrassing meer Ce baren. In ons overzicht van den weekstaat der Ned. Bank in ons blad van gieter hebben we er reed6 op ge zinspeeld Bovendien ligt de genomen maat regel geheel in de lijn van de politiek tot handhaving van den gouden standaard. Het is wel een zeer sterk bewijs van inner lijke kracht, dat onze centrale bankinstelling nu voor de tweede maal, pas nh en niet tijdens daBen van zwaren druk tot disconto verhooging overgaat. Het is duidelijk, dat de omstandigheden, waarin de maatregel tot discontoverhooging plaat6 vindt, precies dezelfde zijn als die op 12 Mei j.l. De valuta-angst leidde iin de afgeloopen week tot geldonttrekking op niet geringe schaal door het buit'enüard en een niet onaanzienlijke credietverlee- ning in het binnenland (stijging o.m der beleenimgen met f9 van f75 tot f84 mil- lioen). Zoo ooit, den moet vooral het laat ste in deze dagen van onrust worden voor komen en de crecLietverieening in het bin nenland tot e r minimum beperkt. Ook al hadiden de rentetarieven in de open markt de officieele tarieven nog niet benaderd (part. disconto deed gieter 3 5 prolongatie 28'), _daar wa6 het toch ge- wenscht leidend op te treden en tot "den ge noemden maatregel o.ier te gaan. De poli tiek ter handhaving van den gouden stan daard wordt hiermee met voorzichtigheid en beleid maar ook met kracht voortgezet. De uitwerking van de discontoverhooging zal het wegvloeien van buitenlandsch ka pitaal tegengaan en dieze mogelijk geheel doen ophouden. "0031713061 zal dit kunneD leiden tot een vermindering der goudverlie- zen. Want ook al is de goudpositie der Ned. Bank nog steeds buitengewoon sterk en lean zij nog een verlies van honderden millioenen doorstaan, toch moet alios in het werk wor den gesteld om nieuwe aanvallen te voor komen en te weerstaan (de speculatie rust immers noodt!) De p6ychologisdhe uitwerking van dlit be- eSuit kan tenslotte niet gering zijn. De Nederlandsche Bank blijkt geen oogen- blik te aarzelen met kracht haar van oude gevoerde politiek ter handhaving van den gouden standaard te verdedigen. Het laatsh genomen besluit beteekent de meest krach tige bevestiging van de verklaringen van Mr Trip en Mr Oud, dat ons land voortgaat df-n gouden standaard te handhaven Beves tiging ook van de verklaring van' Dr H. Colijn, die gister nog te Londen te kennen heeft gegeven, dat Nederl nd geens zins van plan is den gouden standaard los to laten. Bewe ringen, elfins on ze Minister-President die het tegendeel inhouden, be latten ge n schijn van waarheid. In dit verband blijkt weer opnieuw, dat ons volk, dat zich in deze dagen van onrust zoo nuchter en kalm heeft weten te houden en van zoo groote zelfbeheersching blijk gaf, zich met vol vertrouwen kan blijven over geven aan de leiding der Regeering en die onzer centngle bankinstelling. In dit licht bezien kan het niet anders of de genomen maatregel moet het vertrouwen van ons volk in de leidere van ons economisch le ven, zoo mogelijk, nog vensterken. GROOT TEKORT TE ALMELO OP DE BEGROOTING VOOR 1934 Naar thans reeds vaststaat zal de ont werpbegroting voor 1934 een tekort be vatten van tusschen de f 600.000 f 700.000. Geen wonder dus dat ingrijpende voorstel len te wachten zijn tot bezuiniging. Het eerste voorstel om voor 1934 te be zuinigen, de opheffing van het gymnastiek onderwijs voor alle o.l.-scholen kon geen meerderheid krijgen (11—11). Gezien het feit, dat de heer 011hof (s.d.) afwezig was, zal dit voorstel 6 Juli wel verworpen pen worden. Hoe lang zal de Raad dit spelletje nog spelpn? NED. CHR. BLINDENBOND De Ned. Christ. Blindenbond komt Don derdag 6 Juli ia het instituut Bartimeus te Zeist bijeen. Op het agendum treffen wij een voorstel van het hoofdbestuur aan, om tot oprichting van een stichting over te gaan ter gezamenlijke uitgave van 'n braille radiogids. Blijkbaar verkeert de oprichting van dezen zeer begeerden gids dus in een ver gevorderd stadium van- voorbereiding. NED. JEUGDHERBGEN CENTRALE Op Zaterdag 8 Juli a.s. des n.m. te vier uur zal in het Vereenigingsgebouw „De Leeuw", Valkenburgerstraat te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering wor den gehouden van de stichting „Nederland- sche Jeugdherbergen Centrale". DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN MAASSLUIS Mr. P. A. Schwartz van Rilland-Bath benoemd Met ingang van 15 Juli a.s. is tot Burgemeester van Maassluis benoemd Mr. P. A. Schwartz, sedert 1919 burgemeester van Rilland-Bath (Zeel.). Velen, zeer velen iu zeeland zullen van deze benoeming met gemengde gevoelens kennis nemen, ieder zal Mr. Schwartz deze mooie promotie van harte gunnen, maar ook met leedwezen zal men hem uit Zee land, waarvoor hij in verschillende kwali teiten zoo veel heeft gedaan, zien ver trekken. De heer Schwartz werd 31 Januari 1892 te Zaandam geboren en is dus thans 41 jaar. Na het Geref. Gymnasium te Amsterdam bezocht te hebben, studeerde hij aan de Vrije Universiteit aldaar. Hij voltooide zijn studiën aan de Rijks-Universiteit te Leiden. Na eenigen tijd op de gemeentesecretarie van Waddinxveen werkzaam te zijn ge weest, volgde in 1919 zijn benoeming tot Burgemeester der gemeente Rilland-Bath. De heer Schwartz is in de Anti-Rev. Partij een zeer bekende persoonlijkheid. Hij is lid van het Centraal-Comité, voorzit ter van het Provinciaal Comité in Zeeland en voorzitter van den Statenkieskring Goes. Bij de laatste verkiezingen was hij candi- daat voor de Tweede Kamer. Ook op kerkelijk terrein leefde Mt. Schwartz steeds mee; zoo was hij meerma len lid der Partic. Synode der Geref. Ker ken in Zeeland, was ook deputant naar de bekende Generale Synode te Assen in 1926, en voor Zeeland deputaat voor de uitvoe ring van art 13 K. O. Maar voor alle dingen bleef de thans be noemde Burgemeester van Maassluis zich bij voorkeur bewegen op 't terrein der ge meentehuishouding en wat daarmede in •nauw verband staat. Mr. Schwartz is secretaris van den Raad van Beheer der Waterleiding-Mij. Zuid-Beve- veland, voorzitter der commissie van toe zicht op de Gascentrale Z. Bevelana Oost einde, voorzitter van de vereen, van Burge meesters en Secretarissen van Zuid- en Noord-Beveland, alsmede secretaris van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Verder maakte de heer Schwartz deel uit van verschillende Commissies met een juri- disch-administratieve opdracht, werkte mee aan het nazien van het ontwerp-Terpstra der L. O.-wet, stelde mede een rapport samen voor maatregelen bij gemeente-woe lingen, had ook zitting in de commissie- Ridderbos om het misbniiken van Go is Naam strafbaar te stellen. Natuurlijk had ook de pen van Mr Schwartz weinig'rust; in Anti-Rev. Staat kunde, het Weekblad voor Gemeentebelan gen en ook in ons blad werden verschillende artikelen van zijn hand opgenomen We zouden niet gaarne beweren, dat wij hier boven alle functies van Maassluis' nieuwen Burgemeester hebben genoemd, maar een en ander geeft toch zeker wel een indruk van de werkkracht en activiteit van Mr. Schwartz. Zijn lievelingswensch is 't bovendien nog eens op een staatsrechtelijk onderwerp te promoveeren. Het huwelijk van Mr. Schwartz werd met zes kinderen gezegend. Maassluis mag van zijn nieuwen Burge meester veel verwachten. RIJKS EN PARTICULIERE OPVOEDINGSGESTICHTEN VERGADERING DER VEREEN. VAN DIRECTEUREN EN DIRECTRICES De Vereen, van directeuren en directrices van Rijks- en Particuliere Opvoedingsge stichten hield de zomervergadering in de Heldringgestichten te Zetten. Bij den aan vang der vergadering herdacht de voorzitter, de heer Honing, uit Amsterdam, den over leden secretaris, den heer van Wij he, die bijna 25 jaren het secretariaat vervulde en die een der oprichters der vereeniging was, zoomede den overleden oud-voorzitter en' mede-oprichter der .vereeniging, den heer Appelboom, beiden sedert de laatste verga dering heengegaan. Spr. herdacht verder het a.treden van den Inspecteur van het. Rijks- Tucht- en Opvoedingswezen, Mr. T. van R a p p a r d; het 25-jarig ambtsjubileum van den Inspecteur, Mr. A. de Graaf, die ook °anwezig was. Na behandeling van enkele huishoudelijke aangelegenheden hield daarna de President- Directeur der Heldring-gestichten, Ds J. Lammerts van Bueren een rede. waarin hij een overzicht gaf van de ont wikkeling der gestichten te Zetten. Na een gemeenschappelijken koffiemaal tijd werden verschillende der Zettensche ge stichten onder leiding van Ds. Heldring en Ds. B a I j o n benocht. Tot secretaris der Vereeniging werd ge kozen de heer Noordam directeur van het Opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. DE AARDBEVING OP SUMATRA GERUCHTEN SPREKEN VAN TWEEHONDERD DOODEN Geen Europeanen verongelukt MOEILIJKE VERBINDING. BENKOELEN, 28 Juni (Aneta). De be richten over de aardbeving, afgezonden door den controleur van Kroë. werden door een looper gebracht van Liwa naar Moeara- doewa, en vandaar getelefoneerd, via Pa- lembang, naar Benkoelen. Deze berichten bereikten den Resident van Benkoelen eerst gisterenavond. 10 uur, RAPPORT VAN DEN RESIDENT. MOEARA-DOEWA, 28 Juni (Aneta). De Resident van Palembang seinde aan de Regeering, nadat hij zich persoonlijk in de Ranau-streek had georiënteerd, een aanvul lend rapport In dit rapport wordt medegedeeld dat in de doesoens rond de oostelijke helft van het Ranau-meer het aantal dooden op 27 Juni 98 bedroeg, dat der zwaargewonden 70. In zeven, in dit gebied liggende, doesoens zijn alle woningen geheel ingestort, en in de overige doesoens is dit gedeeltelijk het Alle zwaargewonden zijn geconcentreerd in het óndérnemingshospitaal van het Su matra Land Syndicaat te Sepatoehoe. Inde Meka-eulir-streek, waaronder ressorteeren de doesoens Pematang-PaTing, Poeloe-Doe- koe, Tandjong-Besar, Blimbing en Galang Tinggi en Soeka-Raha bedroeg het aantal dooden op 27 Juni 17. Vele personen werden zwaargewond. In vier doesóens zijn alle huizen ingestort In de Mekakau-Oeloe-streek, met als cen trum Poelau-Waringen bedraagt het aan tal dooden. volgens dit rapport 5. Slechts enkele huizen zijn in deze streek ingestort. Alle verdere noodige maatregelen ter vooi> ziening in medische en militaire hulp zijn getroffen. Het Binnenlandsch Bestuur be- heerscht den toestand. De bevolking is thans rustig. De verkeersstremming, veroorzaakt door de vele zware aardstortingen op den weg Moeara-doewa-Banding-Agoeng, zal vermoe delijk binnen enkele dagen zijn opgeheven. De telefoonverbinding tusschen Moeara- doewa en Ranau is thans hersteld. BERICHTEN VAN DE BEVOLKING. BENKOELEN, 28 Juni (Aneta). De Resi dent van Benkoelen is telegrafisch ingelicht inzake de berichten, afkomstig van de be volking omtrent de situatie in de streek van de omgeving van Pasar Liwa, gelegen aan den transportweg Kota Batoe-Kroë. In deze streek zouden volgens geruchten 200 dooden zijn. Op grond van deze geruch ten wordt vanuit Benkoelen zorg gedragen voor versterking van de medische hulp. In- Iichtingspatrouilles zijn naar Kroë vertrok- MEDEDEELINGEN VAN 'N OOGGETUIGE BENKOELEN, 28 Juni (Aneta). Een oog getuige deelde mede, dat de verwoesting van de doesoens plaats had tijdens de eer ste krachtige bevingen op Zondagmorgen. Onder de bevolking heerschte zeer groote verwarring en verslagenheid als gevolg van het feit, dat talrijke dooden te betreuren zijn en zeer vele personen zwaar gewond werden, terwijl tal van doesoens geheel wer den verwoest Er speelden zich de meest ontzettende ta- fereelen af. De bevingen hielden met afwisselende sterkte nog ruim 36 uur aan. Er zijn geen'Europeanen veron gelukt Deze laatste mededeeling logenstraft de berichten welke in de buitenlandsche pers de ronde blijken te hebben gedaan. Bovendien kan nog worden opgemerkt, dat het aantal Europeanen in de getroffen streek zoo gering is, dat terzake misver stand uitgesloten kan worden geacht HET GROENE KRUIS-CONGRES TE UTRECHT HE*^ GROENE KRUIS EN DE CRISIS De Algemeene Nederlandsche Vereeni ging het „Groene Kruis" heeft ter gelegen heid van de jaarlijksche vergadering te Utrecht een sociaal-hygiënisch congres ge houden. dat o.a werd bijgewoond door den directeur-generaal van de volksgezondheid, mr L. Lietaert Peerbolte; door den geneeskundigen hoofdinspecteur van den volksgezondheid, dr. R. N. NL E y k e 1, en door tal van artsen en verplegenden en leden uit alle deelen van het land. De voorzitter van het bestuur, dr. H. G. Hamaker van Utrecht heeft daarbij ge^ sproken over het Groene Kruis en de Crisis, waarbij hij er natuurlijk allereerst op wijzen moest, dat de huidige algemeene crisis haar terugslag in het leven der Groene Kruisvereenigingen doet gevoelen. Gelukkig blijkt de financieele kracht dier vereenigingen tot dusver, ongebroken. Over de rijkssubsidies sprekende, zeide de voorzitter, dat men zal moeten trachten den Minister van Sociale Zaken te overtuigen van de noodzakelijkheid, ontwrichtende kortingen achterwege te laten, omdat deze voor de openbare kassen slechts een gering voordeel afwerpen en zij groote schade zui len toebrengen aan een werk, dat voor de volksgezondheid van zoo bizonder belang is. Namens den Minister van Sociale Zaken, die niet aanwezig kon zijn, werd het woord gevoerd door Mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de volksgezondheid. Door dr. J. G u I d e nt 0 p s, Belgisch in specteur van gezondheid werd daarop be sproken de Kinderbescherming en kinder- hygiëne in Beltrië. Op den tweeden congresdag hééft Dr W. Schuurman Stekhoven van Utrecht het woord gevoerd over arbitrage bij con flicten in de wijkverpleging. Op deze inleiding volgde nogal eenige be spreking, waaraan door verschillende afge vaardigden werd deelgenomen. Nadat men gemeenschappelijk een koffie maaltijd had gebruikt, werd het verdere deel van den dag aan excursies gewijd. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De Nederlandsche Bank heeft het offïcieelé disconto met een vol procent verhoogd. Maat regel, die vertrouwen wekt. De regeering heeft een commissie ingesteld belast met de vaststelling van normen, dia het centraal gezag behoort aan te leggen bij de beoordeeling van de bezoldigingsregelin gen van personeel in dienst van alle publiek rechtelijke lichamen. Mr. P. A Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath is benoemd tot burgemeester van Maassluis. Verdere berichten over de aardbeving op Sumatra. Geruchten spreken van 200 doodenj er zijn geen Europeanen verongelukt Hitier spreekt de lagblad-directeuren toe, Von Papen te Rome. Vermoedeliik ter be spreking van fen Rijk^concordaat. Jaeger over de evangelische kerk. Prof. Ml ley te Londen geïnterviewd. pngelsch-Fransche besprekingen over d$ valuta-kwestie. Dr Nederbragt over Oucby. Staking in de Borinage. De jaarvergadering van de Nat Chr. On.- derofficierenvereeniging heeft het voorsteï tot wijziging der Statuten aangenomen. Het gpuden feest De Amerikaansche mflatie-„opIeving", Staalindustrie werkt op 53 pet van de capa- citéit j In de jaarvergadering der Alg. Kunstzijde Unie werd medegedeeld dat de omzet in 1933 met 5 is gedaald to.v. 1932. Jaarverslag Handel Mij R. S. Stokvis en Zonen en de Ned. Mij voor Scheepvaart, Haa del en Nijverheid. Sir Henry Deterding ontving een berisping van „Uit- en Doorvoer" over zijn bekende inflatie-brief, AMSTERDAM DE LOONKORTINGEN Men meldt ons uit Amsterdam: Er is ten slotte geen overeenstemming bereikt In alle drie commissies van over. leg heeft men de voorstellen van B. en W, verworpen. Van de commissie voor de werklieden was dit gister reeds te verwachten, wijl de moderne organisatie zich al te vast had gèlegd op den vacantie-toeslag. Hebben wij het goed begrepen, dan waren de Christ en R.K. werklieden met B. en W. meegegaan, indien tetn opzichte van do groote gezinnen iets was gebeurd. Het staat wel vast dat de overige organisaties tegen kindertoeslag weer groote bezwaren hebben zoodat ook in deze richting geen overeen stemming zou zijn bereikt. Met de ambtenaren stond het anders. Hier werd op overeenstemming nog wel ge rekend. Maar de vertegenwoordiger van de neutrale organisatie, die mandaat had om voor te stemmen, verklaarde, dat nu heel de moderne vakbeweging tegen de voor stellen was, hij nu geen plezier had om de verantwoordelijkheid te dragen voor een beslissing in de andere richting. Zoo sleepte hij ook de R.K. organisatie mee. Alleen de vertegenwoordiger van de Chr. Ambtenaarsbond hield voet bij stuk, gese condeerd door de Hooge Ambtenaren. Bij de politie stond het precies als bij de werklieden. Met een uitzondering, de hoo- gere politie-beambten werden alle stemmen tegen uitgebracht. Zien wij het goed dan zullen B. en W. nu volkomen vrij zijn met hun oorspron kelijke voorstellen te komen. Dat dit ge beuren zal achten wij niet waarschijnlijk, hoewel de toezegging om in December over de vacantietoeslag te spreken nu wel terug genomen zal worden. WETHOUDER POLAK ONGESTELD. Moet geruimen tijd rust honden. x De Wethouder voor de Financiën de heer E. Polak, is ernstig ongesteld. Naar mtu ons mededeelt zal er wel een zeer geruime tijd over verloopen, eer hij zijn arbeid kan hervatten. Hij heeft in verband met de vele arbeid n deze moeilijke dagen kennelijk te veel an zijn krachten gexergd en moet geruimen tijd rust houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1