BINNENLAND. Uit Oost-Indie WOENSDAG 28 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND HET DUITSCH-NATIONALE FRONT ONTBINDT ZICHZELF DR HUGENBERG VRAAGT ONTSLAG ALS MINISTER De Duitsche Rijksminister van economi sche zaken, Dr Hugenberg, de bekende lei der van het Duitsch-nationaal front, dat met de nationaalsocialisten heeft samengewerkt ter verkrijging van de huidige regeering, Jieeft bij dc Rijkspresident zijn ontslag-aan vrage ingediend. Heden wordt de beslissing van Rijkspre sident Von Hindenburg verwacht. Deze wel zeer opvallend en den toestand kenschetsende mededeeling, komt niet als uit de lucht vallen. Nadat verschillende vooraanstaande Duitsch-nationalen hun over gang tot de NSDAP hadden bekend ge maakt, het Stahlhelmfront en andere recht sche organisaties de laatste dagen waren ontbonden en Hugenberg persoonlijk een zeer grievende achteruitzetting was ten deel gevallen, kon men zich er nog slechts ovei* verwonderen, dat de heer Hugenberg nog steeds minister bleef. Dezer dagen wen bekend, dat Hugenberg een afgezant naar Neudeck had gezonden om bij Rijkspresi dent Von Hindenburg, die hem politiek wel nader staat dan den nationaal-socialis- ten, zijn beklag in te dienen. In dit bericht werd evenwel tegelijk uitgesproken, dat de nationaal-socialistische haag, die rondom Hindenburg is getrokken, den Duitsch-na tionalen klager wel niet dobr zou laten. Thans wordt de ontslagname van Hugen berg bekend. Dit ontslag staat in nauw verband tot het feit, dat het Dui'sch-nationle front zich tegelijkertijd ontbonden heeft. Daarover wordt uit Berlijn d.d. Dinsdag gemeld: „De leidende persoonlijkheden van het Duitsch-Nationale Front hebben Dins dagavond na gehouden ruggespraak met Rijkskanselier Adolf Hitler en na het slui ten van een vriendschapsaccoord met den leider der NS-D.A.P. besloten over te gaan tot ontbinding van het Duitsch-Nationale Front Woensdag zullen nadere mededeelingen worden verstrekt over de bijzonderheden yan het gesloten accoord." HUGENBERG i Het Wolff-bureauj vindt de Idee em eigener beweging tot ontbinding over te gaan, haar oorzaak in het feit, dat alle Duitsch-nationale boaden en vereenigingen feeds overal door de landsregeeningen zijn ontbonden en verboden. Een comité van het partijbestuur van het Duitsch-nationale front werd gisteravond in de rijkskanselarij ontvangen .alwaar met de leidende persoonlijkheden van de N.S.D.A.P. ivan gedachten werd gewisseld over de [voorgenomen ontbinding van het Duitsch- nationale front De rijkspersafdeeling der N.SJD.A.P. deelt mede: In volledige overeenstemming met den rijkskanselier en in het inzicht van het feit, dat de partijenstaat overwonnen is, heeft het Duitsch-Nationale Front besloten over te gaan tot ontbinding. Het wordt bij de noodige maaregelen tot afwikkeling niet gehinderd. De voormalige leden van het Duitsch Na tionale Front zullen door den rijkskanselier als volledige en gelijkgerechtigde mede strijders van het nationale Duitschland worden erkend en beschermd tegen iedere krenking en achteruitzetting. Dat geldt in het bijzonder voor alle ambtenaren en be dienden. De wegens politieke overtredingen ge arresteerde voormalige leden van het Duitsch-nationale front worden zonder ver wijl in vrijheid gesteld en zullen niet meer .vervolgd worden. De fracties van den rijksdag en de land dagen der N.SDA.P en van het thans ont bonden Duitsch-nationale front waarborgen een uniform stelling nemen door afvaardi ging van een of meer leden van het Duitsch nationale front in de besturen der fracties der N.S.D.A.P. (Rijksdag en Pruisische landdag elk 2), In de gemeentelijke auto nome lichamen zal op gelijke wijfie worden beschikt Het bovenstaande is onderteekend door den rijkskanselier en door de heeren Von Winterfeldt, Freiherr von Freytagh-Loring- hoven en dr. Poensgen als vertegenwoordi gers van het voormalige Duitschnationale front Ehrhardt „gleichgeschaltet" Volgens mededeeling van de rijksleidiag «der S. S. heeft kapitein Ehrhardt verzocht, opgenomen te worden in de N.S.D.A.P. en de brigade Ehrhardt onder bevel gesteld van de rijksleiding der S. S. Ook de staatspartij opgeheven. De Pruisische minister van justitie, Kerrl, heeft verordend, dat de tegen de sociaal democratische afgevaardigden uitgevoerde maatregelen ook op de tot de staatspartij behoorende leden van den landdag moeten worden toegepast, omdat zij door lijsten verbinding met de socialisten zijn gekozen. De drie afgevaardigden der staatspartij in den Pruisischen landdag hebben reeds de mededeeling ontvangen, dat zij hun legitimatiebewijs als afgevaardigde moeten terugzenden, geen vergoeding meer krijgen en dat hun den toegang tot het landdagge bouw verboden is. Heit is nog nêet bepaald, of een in beslag nemen der vermogens bij de Duitsche staats partij kan volgen daar de eigenlijke veror dening over het activiteitsverbod alleen tegen de S.P.D. is gericht. De megeeringspresident In Opper-SMeziê deelt mede: Op grond ven par. 1 der veror dening van den heer Rijkspresident tot be scherming van Volik en Staat van 23 Fe-br. 1933 heb ik de te Gleiwdta verechijnenue Oberschlesisohe Vodksetdimme met el haar kopbladen met ingang van heden tot en met 10 Juilü 1933 verboden. Door het verbod van de Volikestiimme en haar zeven kopbladen is de geheele Opper- Siilezieohe Centruanpere De Beaersche minister voor Economische Zaken graaf Quadt is afgetreden wegens de Yeislechteiring deir betrekkingen tueeohen de offioieeUie instanties en de politieke krin gen, waaruit hij is voortgekomen. Minister president Siebert heeft hem danik ge voor zijn loyale medewerking en hem de beste wenschen doen toekomen voor zijn verder welzijn. Voorloopig zal de minister president het miuiisteiriie voor economische zaken ledden. OPROEP VAN HITLER Rijkskanselier Hitier heeft een oproep aan zijn volgelingen gericht, waarin hij zich zijn groote vreugde uitspreekt over de een wording van het nationale front. Wanneer Duitschland moest worden gered dan kon dat slechts geschieden door één beweging en niet door dertig. Alles hangt er van al of het gelukt den wil der velen onderge schikt te maken aan het eene doel en daar mede slagvaardig sa-men te vatten in één beweging. Nu dit is geschied, zal dit besluit eens in de Duitsche geschiedenis worden ge waardeerd als zeer zeldzaam bewijs voor een werkelijk grootmoedig nationaal den ken. Hitler prijst minister Seldte, de leidei van Stahlhelm, die het volle inzicht heeft getoond te bezitten om deze daad te vol voeren. Uit een overvol hart dankt Hitlei lijn oude strijdkameraden der S. A. en S.S. voor hun grenzelooze trouw. Verder, zegt hij wil ik thans ook diegenen dank zeggen, die uit vrijen wil het zekerlijk niet gemak kelijke besluit hebben genomen af te zien van hun trotsche zelfstandigheid in het be lang van de hoogere gemeenschap. Ik begroet daarmede voor de eerste maai de thans in onze rijen mede-marcheerende Jong Stahlhelm. Ik beveel derhalve ook van vandaag af aan allen leiders, S.A. en SS-mannen de in onze gemeenschap getreden mannen van den Stahlhelm op te nemen als kameraden en daarmede in te sluiten in den eeuwigen bond, die ons samenhoudt en die niet ver broken -zal worden. Wat ook het verleden herinneringen bergt, voor mij en voor u geldt alleen de groote toekomst, tegenover ■elke wij ons verplicht hebben. Wanneer het ons mocht gelukken in den loop van vele jaren millioenen voormalige marxisten te bekeeren, tot ons te brengen en in onze rijen op te nemen, dan zal en moet het ons eerst recht mogelijk zijn natio nale mannen, die uit een ander kamp komen om ons de (hand te reiken tot boodgenoot- schap, op te nemen als vrienden en kame raden. Ik verwacht derhalve van ieder natio- naal-socialist, dat hij de grootte van deze historische ontwikkeling inziet en door zijn eigen houding medehelpt het nieuw verwor vene in zoo kort mogelijken tijd tem innig ste met ons te versmelten. STAAT EN KERK IN DUITSCHLAND DE RIJKSVLAGGEN NAAST DE KERKVLAGGEN De evangelische persdienst deelt mede: Ten einde de diepe verbondenheid van de kerk met den nationalen staat te doen uit komen, heeft de Opperste Raad deï evan gelische kerken bepaald: Bij alle feestelijke gelegenheden van kerk i staat moeten in het vervolg aaast de kerkvlaggen op de evangelische kerken en kerkelijke gebouwen de souvereine teekens van het Rijk de zwart-wit-roode en de hakenkruisvlaggen worden geheschen. Op den dag der herdenking van het Ver drag van Versailles zullen de vlaggen half stok worden gehangen, de kerkelijke vlaggen zullen rouwomfloerst worden. Een protest De opperste raad van evangelische kerk genootschappen in Berlijn heeft naar aan leiding van de door den Pruisischen minis ter van Eeredienst en zijn commssarissen getroffen verordeningen jegens de evangeli sche kerken der oude Pruisische unie ge protesteerd bij het staatsgerechtshof voor het Duitsche Rijk in Leipzig. De Duitsche Christenen hebben Dinsdag in Berlijn negentien groote vergaderingen jd ,dia bijzonder veel belangstelling trokken. Goering over den kerkelijken strijd De Pruisische minister-president Goering heeft in een schrijven aan minister Rust zijn meening over de kerkelijke kwestie gegeven. Hij zegt daarin met groot leedwezen te heb ben kennis genomen van den ontbranden strijd. Hij was er steeds van overtuigd, dat de benoemnig van een Rijksbisschop slechts een fictie was. „Zoolang wij de landkerken en geen Rijkskerk hebben, kan naar zijn meening ook geen Rijksbisschop worden benoemd. Tot de revolutie was de Koniag van Pruisen sjimmus episcopus der Pruisi sche landskerk. Naar mijn meening zijn deze bevoegdheden overgegaan op het Pruisische staatsministerie, resp. op den Pruisischen premier. Uit dien hoofde, was een verandering in de constitutie der lands kerk zonder onze nadrukkelijke toestem ming niet denkbaar. Ik constateer, dat de Pruisische staatsre-geering van de zijde der landskerk oiet op de hoogte is gesteld van de voorgenomen benoeming van een Rijks bisschop. Ik heb derhalve besloten U voor enkele dagen op grond van Uw rapport alle volmachten mijnerzijds over te dragen om den kerkelijken strijd te beëndigen en de belangen van de Pruisische kerk te garan deeren. Ik herhaal ook vandaag nog eens schriftelijk de overdracht van deze vol macht. Ik draag U op alle U geschikt voor komende stappen zelfstandig te doen en ik draag U al mijn rechten als minister-presi dent en plaatsvervangend Rijksstadhouder er. Ik ben er van overtuigd, dat ik geen beter mensch zou kunnen vinden dan U om doze voor de Pruisische kerk zoo belangrijke kwestie in het reine te brengen. Met hoog achting, enz. Goering". Later werd verzocht dit schrijven van Goering aan Rust niet te publiceeren. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE DEZE WEEK PLENAIRE ZITTING? Besprekingen over den gouden standaard Waarschijnlijk zal Mac Donald nog deze week een plenaire zitting beleggen, ten ein de een resolutie te doen aannemen, die al- gemeene gezichtspunten over den aard en oorzaken der financieele moeilijkheden zal bevatten en eventueel ook zal wijzen op de noodzakelijkheid van een spoedige stabili satie der valuta. De bijcenroeping der Conferentie in ple naire zitting heeft in de eerste plaats ten doel, het langzamerhand bij velen ontstane gevoel tegen te gaan, dat de Conferentie zich ontbindt in allerlei oncontroleerbare commissies en sub-commissies, en dat de groote lijnen worden uitgewischt Ook de Commissie voor de Handelspoli tiek heeft vorderingen gemaakt. Op voor stel van den voorzitter Krogmann is een redactie-commissie ingesteld, die de ver schillende voprstellen zal samenvatten. De Commissie voor de regeling der pro ductic heeft de voorwaarden waaronder een internationale productie-overeenkomst gesloten kan worden, verder uitgewerkt. Niettemin verwacht men niet dat binnen het kader der Conferentie productie-over eenkomsten tot stand zullen komen, behou dens misschien voor tarwe, waaromtrent reeds vroeger onderhandelingen z.ijn ge voerd. Het ontwerp zal slechts een alge meen plan inhouden, volgens hetwelk on derhandelingen tusschen de verschillende Industrieën en later ook tusschen de regee ringen kunnen worden gevoerd. Volgens den diplomatiekcn medewerker van de Daily Herald" blijkt een steeds grooter wordend meeningsverschil tusschen het Engelsche Departement van de Schat kist en de Bank van Engeland over de kwestie der stabilisatie. Terwijl de Bank van Engeland voortdurend op het stand punt blijft staan dat stabilisatie der valuta de eerste 'noodzaak is, komt het Ministerie meer en meer op het Amerikaansche stand punt te staan, dat prijsstijging aan de sta biliseering vooraf moet gaan. Een der ge volgen van dit verschil van meening is, dat de Engelsche delegatie tot nog toe aan de conferentie geen memorandum over de Engelsche valuta-politiek kan voorleggen. Nederland zal goudenstandaard handhaven, zegt Mr. Trip. De besprekingen die Dinsdag te Londen zijn gevoerd in de bijeenkomst van verte genwoordigers der voornaamste centrale circulatiebanken, waaronder die van de vier Europeesche landen die den gouden standaard gehandhaafd hebben, n.l. Frank rijk, Nederland, België en Zwitserland, worden grootendeels geheim gehouden. Niet temin kan worden medegedeeld dat Frank rijk heeft verklaard alles in het werk te willen stellen om den gouden standaard te beschermen. De president van de Nederl. Bank, Mr. L. J. A. Trip, verklaarde, dat Nederland niet de bedoeling had den gouden stan daard te verlaten, tenzij het absoluut daar toe gedwongen zou worden. Nederland be schikt over voldoende gouddekking en er is nog geen gevaar dat Nederland den.gou den standaard moet loslaten. De kwestie der gonddekking De technische sub-comihissie heeft aan bevelingen voorgelegd aan de tweede sub- cpmmissie betreffende de gouddekking, wel ke noodig is voor de interne circulatie. Een dekking van 25 pet wordt voldoende ge acht Het verluidt dat de bijeenkomst der goud landen essentieel zal zijn voor de kwestie der stabiliteit van de valuta. ENGELAND EN AMERIKA EN DE STABILISATIE-VRAAG. LONDEN, 28 Juni. Volgens de „Daily Te legraph" zou Dinsdag een geheime bespre king zijn gehouden tusschen vertegenwoor digers van de Engelsche en Amerikaansche delegatie over de kwestie der stabilisatie. De Engelschen zouden den Amerikanen kort en duidelijk te verstaan hebben gege ven, dat de Amerikaansche delegatie door haar houding inzake de stabiliseerings- kwestie eiken vooruitgang in de valuta onderhandelingen der conferentie onmoge lijk maakt Dit Engelsche standpunt zal on getwijfeld ter kennis worden gebracht van Prof. Moley en President Roosevelt zelf, met wien de Amerikaansche delegatie voort durend in telefonische verbinding staat Men acht het niet uitgesloten, dat de En- gelsch-Amerikaansche besprekingen de mo gelijkheid openen van snelleren voortgang der besprekingen inzake de valuta-stabili seering. in Berlijn vertoefd heeft hedenmorgen in Rome verwacht Von Papen zal ongeveer een week in Rome blijven, gedurende wel ken tijd hij besprekingen zal voeren met het Vaticaan over kerkelijke aangelegen heden. SAARBRÜCKER ZTG VERBODEN SAARBRUCKEN, 28 Juni. De regeerings- commissie in het Saargebied heeft de Saar- brücker Zeitung voor een week verboden, wegens publicatie van een artikel waarin o.a. wordt gezegd, dat de Saarregeering de vereenigingsvrij'heid der bevolking op zoo danige wijze ten gunste der Fransche pro paganda schendt, dat de Saarbevolking daar tegen met alle middelen moet protesteeren. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Verzet van Duitschland te Genève. President Henderson heeft in de besloten zitting rapport uitgebracht over het ver- geefsche verloop van zijn besprekingen met de groote mogendheden te Londen en con stateerde, dat hij dus de hem door de hoofd commissie begin Juni opgedragen taak bij afzonderlijke besprekingen de definitieve tweede lezing van het Verdragsontwerp voor te bereiden, niet heeft kunnen vervul len. Hij stelde het presidium voor direct het besluit te nemen de Ontwapeningscon ferentie tot 16 October te verdagen en hij verzocht het presidium de volmachten in- tusschen, de tot nu toe mislukte afzonderlijke onderhandelingen met de groote mogend heden te hervatten, te willen verleenen. Het presidium zal medio September bij eenkomen ter voorbereiding van de tweede lezing, welke dan medio October in de hoofdcommissie zal worden aangevangen. Dit voorstel van Henderson stuitte op krachtigen tegenstand van Duitsche zijde. Nadolny verzette zich er tegen, dat de ont wapeningskwesties op deze wijze op de lange baan zouden worden geschoven. Hi' wees er op, dat de tot nu toe gevolgde me thode ondoelmatig is gebleken en dat daar om thans de eenig mogelijke weg is de tweede lezing door het presidium te laten voorbereiden en dan te laten overgaan tot de behandeling in tweede lezing in de hoofdcommissie. Nadolny verklaarde, dat hij de laatste groote crisis der conferentie getracht is bij dc kwestie der unificatie van de continentaal-Europeesche leger- systemen Duitschland de verantwoordelijk heid op den hals te schuiven ingeval van de verwerping van 'it plan. Duitschland moet daarentegen thans van de overige mo gendheden eischen, dat zij de verantwoor delijkheid op zich nemen voor het verdere lot der confe»entie. De geheime zitting van het presidium, waaraan werd deelgenomen door de verte genwoordigers van alle groote mogendhe den, verliep in buitengewoon groote span ning en duurde om vijf uur nog voort. Het' presidium heeft besloten de hoofd commissie de directe verdaging der confe rentie tot 16 October voor te stellen. De hoofdcommissie, welke oorspronkelijk pas op 3 Juli zou bijeenkomen, is reeds te gen Donderdag 29 Juni bijeengeroepen. Als eenig punt komt op de agenda voor het voorstel van het presidium de conferentie te verdagen. De tweede lezing van het Engelsche ont werp Ontwapeningsverdrag wordt thans dus voor onbepaalden tijd uitgesteld. Pre sident Henderson heeft slechts medege deeld, dat de Engelsche, de Fransche en de Amerikaansche regeering en de Kleine En tente hem de formeele verzekering hebben gegeven tijdens de verdaging in particulie re besprekingen te streven naar een oplos sing der groote principieele geschillen. Het voorstel van Henderson zal ongetwijf eld Donderdag w den aangenomen, waarna de confe rentie direct zal uiteengaan. VLIEGER ONTDEKT ONDERZEESCHE SPOREN VAN EEN OUD ROMEINSCHE BADPLAATS, NABIJ ABOUKIR De vlieger Gull heeft bij een vlucht boven de Middellandsche Zee, ter hoogte van Aboukir, onderzeesche sporen van een oud- Romeinsche stad ontdekt Men neemt aan, dat dit de overblijfselen zijn van de ver- maardo aijtieke badplaats Canopus, nabij Alexandrië. De vlieger heeft op den bodem van de zee een wit architectonisch complex in hoef- ijzervoim waargenomen. Hij deelde zijn ontdekking mede aan den Egyptischen prins Omar Tussum, die als voortreffelijk archeo loog bekend staat. Deze liet het gebied on verwijld nader onderzoeken door duikers, die do waarnemingen van den vlieger be- estigden en o.a. een uitgestrekte zuilen-: galerij hadden aangetroffen, van merkwaar dig gaaf, wit marmer. Een der duikers bracht inmiddels reeds een marmeren kop, kennelijk een beeltenis van Alexander den Groote, aan do oppervlakte. In het Lagerhuis is in tweede lezing be handeld het wetsontwerp inzake de zeevis- scherij, welk ontwerp beoogt betere prijzen te verkrijgen voor de visscherij door rege lingen te treffen omtrent grootte der mazen der netten, gebruikt door Britsche schepen, regelingen van de grootte van ten verkoop aangeboden visch, verbod van aan land brengen van visch, gevangen in zekere wa teren en in zekere seizoenen en regelingen betreffende de hoeveelheden visch op de Britsche markt gebracht door vreemde lan den. TENTOONSTELLING IN TWENTE PRIJSVRAAG VOOR RECLAMEPLAAT In Juni 1934 zal te Almelo de tentoonstel ling „Vogelvlucht" gehouden worden voor Huis, Hof en Bedrijf, ter bevordering van de afzet voor handel en industrie, waar niet alleen de voortbrengselen van Twente zul len worden geëxposeerd en gedemonstreerd, doch waar tevens de geheele industrie en handel van Nederland zal worden uitgenoo- digd, mee te werken. Voor een reclamebiljet ten behoeve van deze tentoonstelling is thans een prijsvraag uitgeschreven, waarvoor een le prijs is uit geloofd, groot f 250 en een 2e, groot f 150. De deelneming aan dezó prijsvraag is open gesteld voor alle Nederlanders. De plaat moet op duidelijke en karakteristieke wijze uitdrukken, dat de tentoonstelling ..Vogel vlucht" van 15 tot en met 25 Juni 1934 te Almelo wordt gehouden, en naar voren bren gen, dat het is een tentoonstelling van op bouw en vertrouwen. Vertrouwen in een nieuwe toekomst, opbouw van een nieuw bestaan. De jury bestaat uit de heeren H. G. D Coppens te Amsterdam, J. Jans, architect B. N. A. te Almelo, W. Gouwe te Den Haag, Ir. W. H. E. van Gelder en A. T. A. Ooster- meijer, beiden te Almelo. Volledige voorwaarden zijn te verkrijgen: Grootestraat 88, Almelo. SCHOOLVREDESWACHT-IDEE EEN NIEUWE ORGANISATIE Door den heer E. Smedes, leeraar aan de 3-jarige HJ3.S. te Amsterdam, worden po gingen in het werk gesteld, om een nieuwe organisatie te stichten. Daartoe heeft hij een brochure geschreven (uitgegeven bij L.. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V. te Amsterdam), waarin hij een oproep doet „aan de Nederlandsche jongeren, studeerend aan inrichtingen voor Hooger-, Voorberei- dend-Hooger- en Middelbaar Onderwijs tot vorming van een nieuwe adel georga niseerd in een Europeesche Vredes- cht (Volkenbondsleger)". Deze brochu re met den titel „Amsterdam contra Mos kou, Rome (Fase.) Potsdam!" trekt in een voorwoord op weinig „adelijke" wijze van leer tegen een paar Amsterdamsche studen ten, die reeds een voorloopig comité tegen het Fascisme oprichtten en van vooraan staande personen, professoren, leeraren en handelslieden, sympathiebetuigingen met hun streven ontvingen. Hij noemt het werk dezer studenten „mensch-dierlijk" en wil alleen deel uitmaken van een organisatie van „gentlemen", om te komen tot de vor ming van een democratische Europeesche vredeswacht Hij meent, dat men, om hiertoe te komen 11 (elf) etappen moet doorloopen. De eerste vijf betreffen nationale organisaties in verschillende landen, daarna komt de in ternationale die „met vliegende vaandels en slaande trom Parijs binnen marcheeren", met de wil om te komen tot de „democrati sche Vereenigde Staten van Europa". Ook andere hoofdsteden moet men zoo binnen trekken. De aandacht der politieke partijen zal gewekt worden en de staat wordt daar- ero\erd. De minister van Defensie wordt moteen Vredeswachtminister. De jeugd zal Europa onbouw-n en vrede en ECONOMIE EN FINANCIEN WEEKSTAAT NEDERL. BANK VRIJ AANZIENLIJKE GOUD- AFG1FTEN Tot een bedrag van 43 millioen In het liohi der gebeurtenissen cler laatste dagen zag men uiteraard met spanning uit naar de publicatie van de weekstaat der Nedertanideahe Bank op heden. Aligeimeen werd een zeer belangrijk goud verlies ver wacht. Todh blijkt thans, dat on-ze Centrale Bank in de afgeloopen week nog betrekke lijk weiniiig edel metaal voor export ter heechiiikkiing heeft gesteld-, de ernst vvn de gebeurtenissen der laatste dagen dm aan merking genomen. De goudvoorraad is uil. afgenomen ven f 811 tot f 768 maHlioen, zoodat in totaal voor ongeveer f 43 millldocn goud de kelders van de Ned-ertandeoh-e Bank heeft verlaten. Wanneer men bedenkt, dat bij vroegere aam- vallen -exporten tot een bediag van meer dan f70 miilld-oen in een. week voorkwamen, dan kam een bedrag van ruiim f 40 millllliioen bezwaarlijk hoog genoemd worden. Natuurlijk is het bedrag niet gering, dodh ■zonieter -enigen twijfel is de vermindering vam den goudvoorraad todh meegevallen. Gezien de zeer nerveuss stemming -der laatste dagen is het cijfer geruststellend te achten. De invloed wdlke de afgifte van goud op de bankbifl-jettendekkiing heeft uitge oefend, is al evenmin van groote betoekends. De bankbiljetten zijm thans voor 833 door goud gedekt (v. w. 87,5 en voor 86," door goud en zilver (v. w. 90,1). Uit cijfers blijkt wed over welk een sterke goud positie onze centrale bankinstelling nog steeds beschikt Bij een goudvoorraad van f767 miiiLioe.i kan dan ook bezwaarlijk een gedwongen loslaten van den gouden standaard gesproken worden. In het Laatste Ni-euwB van gister hebben de meesten onzer lezers ongetwijfeld reeis kenni6 genomen van het feit, dat gister een reactie is ingetreden, hertgeen wij trouwens reeds verwachtten. Weliswaar we6 de nervositeit nog niet verdwenen, maar d-e geruststellende verklaringen, zoow-efl van den Minister van Financiën, ran den Presi dent der Nederlandsohe Bank, ais de oonfe- rentie ran het „goudilamdenblok" werkten vooral later op den dag door. De speculatie misrekende zich. Zoowél op de effecten- als op de wissel markt was het publiek mi-et in die mate op gekomen al6 wel verwacht werd, zoodat d-e koereen voor Fransche francs, Panden, Belga's enz. tegen het einde van het beure- uur scherp reageerden De Fransche franc zakte in tot 9,83 (na zelfs 9,90 te hebben ge staan) en het Pond tot 8,52. Weliswaar geven deze koereen nog alleszins aanleiding tot goud-exporten, dodh men mag venvach ten dat bij een voortgezette reactie ook deze spoedig tot staan komen. Een geruststellend feit is dm «dit opzicht ongetwijfeld, dat de Nederlandsche Bank het nog niet noodig heeft geacht haar dieco-nto ter bescherm van den goudvoorraad te verhoogen. Immoiddieil6 vertoornt ook het overige d-eel van den weekstaat wel de sporen van de gebeurtenissen der laatste dagen. De belee- ningen op effecten stegen met rudim f9 mriil- lioen van f75 tot f84 miMioen, waarin zich de grootere bedrijvigheid ter beurze w spiegelt. De binnenlandsche woBeélipoirte- feuiile Mep. vam f 48 tot f46 miilllioen terug. De rekend-mg-oourant-ea-ldi daalden met f 13 miilliüoen van f 109 tot f 96 millldoen. Wel groot verschil met enkele maanden geleden, toen dit bedrag nog minstens 3 maal zoo groot w36 en waardin sterk tot uiting komt d-e verstijving, die op de gél-dimarkt den laat- sten tijd is ontstaan. Een vereohijneeü, dat ook van beteekenis is voor de toekomst vam de geldmarkt, waar de tori-even opnieuw beginnen op te loopen Het vertrouwen in de stabiliteit vam den gulden is overigens terugkeerende. Het is te hopen dat de pertinente verklaringen vam Mr Oud en Mr Trip in de buiitenland- sche pers dat effect uitwerken, hetwelk er mee beoogd wordt, opdat een einde gemaakt worde aan do voortdurende verdachtmaking tegen de gulden. Intussdhen gaat de Ned. Bank rustig voort met haar goudafgiiften. Men mag dan ook wei aannemen dat de volgende weekstaat 'n- verdere vermindering van den goudvoorraad te zien ral geven. Wanneer nu maar het ge zond veerstand bewaard blijft (en daarin is het publiek tot nu toe wonderwel geslaagd), dan zal elke aanval op den gulden met kracht en energie kunnen worden aige- veiligheid verzekeren. Geen Fascisme dus, maar geestelijke onafhankelijkheid. Na dit alles zal men begrijpen, dat wij niet meer tot deze 20-jarige jonge mannen behoorend, hoewel we wel „Europeesch voe len", de heer Smedes geen succes voorspel len en ook niet toewenschen. A.R. EN C.D.U. TE MAASSLUIS In „de Strijder" laat men het voorkomen alsof het optreden van anti-revolutionairen tegenover de CDU te Maassluis in de ver kiezingsdagen niet zoo waardig was als wel verwacht mocht worden en men laat het voorkomen dat juist daardoor de CDU nog 90 stemmen behaalde. De handelwijze van de heer Kloosterman, die liet omroepen, dat Ds Nieuwpoort met hem zou debatteeren, zonder dat hij daar zekerheid van had; de drukte, die A.R. maakten, naar „de Strij der" beweert, toen wegens ziekte thuis de beloofde debatvrijheid na de rede van Ds Diepersloot voor de CDU niet gehandhaafd kon worden, zouden volgens genoemd blad A.R.-wind in do zeilen van de CDU hebben geblazen. Tegen een en ander komt de heer J. Bou- destein thans op. Deze wijst er op, dat de heer KL over wiens spreken „de Strijder" het epitheton: flauw en afgezaagd, heeft ge bezigd, tot driemaal toe officieel door het bestuur der CDU is uitgenoodigd om te debatteeren. Zijn vooibarigo daad met dit omroepen is afgekeurd, doch de CDU moet over deze daad zwijgen, daar ze hetzelfde deden toen ze op aanplakbiljetten mededeel den, dat Ds Bramer bij hen zou komen de batteeren, waarvan ze evenmin zekerheid hadden. Ook het optreden in de vergadering, waar .wegens ziekte thuis" geen debat kcm toe gestaan worden, wordt tot de kleinste pro porties teruggeleid door de heer J. B., die duidelijk maakt, dat reeds vooraf bekend was, dat het aangekondigde vrij-debat niet zou toegestaan worden, dat hij daarom voor af dringend vroeg toch een kwartiertje te mogen debatteeren. Toen dit niet toegestaan werd, werd door de A.R. opgewekt om de vergadering, die nog niet begonnen was, te verlaten, zoodat van ordeverstoring geen sprake was. Dat de 90 CDU-stemmen van de AR af komstig waren, betwist J. B. met cijfers. Bovendien, de meest uitgesproken CDU-ers te Maassluis ziin nooit A.R. geweest Weerbericht. Hoogste stand te La Coruna 765.0. Laagste stand te Wisby 748.6. Stand vanmorgen halftwaalf 756.3. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut to De Bilt) Zwakke tot matige N.W. tot W.-wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later tijdelijk opklarend, waarschijnlijk nog regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.13 uur. WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Arasterdamsche tt)d) Heden Vorig Heden Vorig Walshut 3.82 3.97 Basei -0.00 -O.OO Breach 3.10 3.26 Rheinfelden -3.61 -3.75 J.66 165 Coblenz 4.22 4.22 Trier 1.23 1X8 Kfhl 3.98 4.01 Keulen 4.48 4 49 Maxan 6.28 6.36 Ruhrort -3X0 -3.43 Diedeshelm 1.34 2.22 Wesel -3.48 -3.88 Mannheim 5.71 5.97 Emmerik 4.48 435 Lohr 3.81 2.32 Dusseldorf 3.90 3.79 Malnz -2.91 -2.97 Maastricht 4&.70 43.64 Bingen 3.78 3.80 Venlo 10.94 H.04 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 29 Juni Delfzijl 3.06 15.06 Hellevoetslnla 6.50 19.15 Terschelling 0.16 12.23 Willemstad 7.52 2 .09 Harllngen 0.50 13.00 Brouwersh. 6X2 18.27 Den Helder 10.25 --3.S0 Zlerikzee 6.35 18.45 IJmuiden 6.52 19.16 Wemeldinge 6.59 19.15 H.V. Holland 6.07 18.3/ Vlissingen 5.15 17.27 Scheveningen 6.17 18.47 Temeuzen 6.45 18.01 Rotterdam 8.13 20.17 Hansweert 6.27 18X35 DE MUITERIJ IN INtDIE Nieuwe veroordeelingen SOERABAJA, 28 Juni. (An-eta). De kremgenaad te Soerahaja veroordieeJ/die we gens opruiing den kiorporaal-nnacihindst Teuni© tot een jaar gevangenisstraf met af trek van die tijd doorgebracht in preventieve hedbtenns en ontslag uiit den dienst, en de matrozen der le kllasee BylevöMt en Wijs- hake to tresp. ©en jaar en zes maanden ge vangenisstraf en eoht maanden gevangenis straf, beiden onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis, met ont slag uit den ddefïet. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) VEREEN. „DE PRINCEVLAG" De dezer daigen te Ovenschie opgericJTte ver- eeniglng „De Priincevlag", jrestidht op Initiatief van een groot aantal vooraanstaande Neder- landtsohe hungers, richt zich thane met het vol» sen.de mam if eat tot het Nedertandeohe volk: Landgenooten! Hoe nationaal voelend nog het overgroot® deel van ons Nederlandsche volk gedukkdg ook moge zijn. hoe groot ook de verknochtheid van ddt volk ls voor Vaderland en Vorstenhuis, een niet te loochenen feit is het. dat op nationale 'J op dagen, waarop men volop ge le ft uiting te geven van die gevoelens genheid heeft uiting Oversahle opgerlchif de veneeniging „Dtf^Prinee- vlag", waer statuten onder meer zullen in- voor ons Vorstenhuis aan 1 haar bemoeiing zich ui medewerken tot een zoodanig hebben verplicht een nationale vlag, bij voorkeur de Princevlag. te bezitten en dezo vlag «op vorenbedoelde dagen ln het openbaar uit hun woningen te hangen, of z(j, die behoo- ren tot een gezin, waarvan 1 lid reeds aan laat ste bepaling heeft voldaan. De vereenlging bevordere belangeloos de aan koop van vlaggen en stelt die tegen verminder den prijs beschikbaar". Allen, die net de oprichting van deze ver eenlging sympathiseeren, gelleven hun blijken zenden i* «.oir jr Penningmeester J. Woerts, Insp. v. Politie, secretaris Oversehle, 27 Juni 1933. (Friesche Heide van Ds J A Vlsscher) Het lokaal der evangelisatie „Noord-Jeruel". it nu reeds 27 jaar dienst deed, moet dezen •mer noodzakelijk gerestaureerd worden, doch de uitgave, hiervoor benoodigd, kan helaas nlot an de Inkomsten uit de eigen kring worden be- reden. Het bestuur van genoemde Evangefll- tle richt zich daarom met een beleefd doen -Ingend verzoek tot alle evangelisatie-vrien den. Mogen er ook onder de lezers (essen) van djt blad velen zijn, die voor dit goede doel iets kunnen en willen offeren. Het gaat voor de zoo gezegende arbeid ln één der achterlijkste deelen „o-, vs--ie-s.la.7id. Om de bewaring en uitbreiding tgeen in de loop Oer Jaren tot stand la n. Om zooveel dat in deze tijden ernstig bedreigd wordt, 't Geldt 's Heeren zaak. Wie draagt een steentje bij? Die zende zijn (haar) ngellst van „Noord-Jeruel", Houtisohage bij Rotte-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2