lliruiur Cciïtódjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD De Werkloosheidsverzekering BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. r.n o^'S'.r "ïïw.-.ï.'i ABONNEMENTt Per kwartaal In Lelden en In plaat- ten waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 4* portokosten. Per week 0.18 Vobr het Buitenland bij wekelijk- tche tending „4.50 Bit rtageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V5t cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 4002 WOENSDAG 28 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer Bij contract helaneriikp korting. Voor het hevracen aan 't bureau wordt berekend f 0 '0 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TV/EE bladen Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers van ons blad GRATIS De Administratie Een wettelijke regeling in voorbereiding In de kringen der vakorganisaties denkt men nog steeds met, dankbaarheid aan de regeeringsdaad van wijlen minister Treub, die in 1917 het Werkloosheidsbesluit uitvaardigde. Sedert dien heeft men geleefd onder het regiem van het Werkloos heidsbesluit 1917 en de zegenrijke werking daarvan erkend. Toch werd al spoedig gevraagd en geadres seerd om een wettelijke regeling; want de praktijk der verzekering, de toepassing van het besluit gaf moeilijkheden en teleurstel lingen. Die moeilijkheden warem van tweeërlei aard. In de eerste plaats waren zij gevolg van het op zich zelf te prijzen systeem der vrij willigheid. Het werd geheel aan de prudentie der gemeenten overgela ten om zich al of 'niet aan te sluiten bij het Werkloosheidsbesluit 1917. En niet- aansluiting leverde voor de werkloosheids- kassen der organisaties en voor de leden groote bezwaren op. In.-1 algemeen gaf de Overheid 100 pro cent toeslag op de bijdragen der leden; d.w.z. wanneer de leden een kwartje con tributie per week, voor hun kas betaalden, dan deden Rijk en Gemeente er samen een kwartje bij, ieder de helft. In crisistijd steeg het subsidie soms tot 300 procent. Wanneer echter de Gemeente weigerde toe te treden tot het Werkloosheidsbesluit, dan verviel daarmede niet alleen de bij drage der gemeente zelf, maar ook het rijks subsidie. Het ging naar de regel, welke zoo vaak wordt toegepast: als de gemeente oor deelt, dat een of andere instelling niet noo- dig is, dan steunt het Rijk ook niet Wat waren van die regeling de gevolgen? In de eerste en voornaamste plaats deze, 'dat leden van een en dezelfde Werkloozen kas ongelijke uitkeering kregen niet alleen, wat toch reeds het gevolg was van de klas» se-ind'eeling; maar bovendien, dat de leden in de niet-aangesloten gemeenten slechts de helft mochten ontvangen van de regle mentair vastgestelde uitkeering. De klasse-indeeling berustte op dé over weging, dat het levenin de groote steden duurder is, dan achter in Drente en op de geclassificeerde uitkeeringen correspondeer de de contributie. Dat was dus niet onbillijk. Maar het andere was schreeuwend on rechtvaardig. Neem eens aan, dat van twee ineenloopende gemeenten als b.v. Zoeter- meer en Zegwaard de eene wel aangesloten was en de andere niet, dan zou een timmer man in Zoetermeer b.v. f 12 uitkeering ont Vangen en zijn collega in Zegwaard, die evenveel contributie betaalde als hij, slechts i 6 per week. Tegen deze schreeuwende onbillijkheid ls 'yan meet af gestreden en omdat er bil 'de Regeering geen succes te bereiken was trad het tweede gevolg in: de besturen der Werkloozenkassen reisden stad en land af om de „achterlijke" gemeentebesturen t'e overtuigen van de noodzakelijkheid der aan sluiting. Soms ging 'dat' erg gemoedelijk en moch ten ze zelfs deelnemen aan de bespreking in de raad of in het college van B. en W., bmdat men niet op de hoogte was met deze 'dingen en deskundig advies op prijs stelde; io andere gemeenten kreeg men b.v. te hoo- ren, dat de burgemeester juist 'n harmonica aan een tweetal werkloozen had gegeven; daarmee konden zij de kost al licht yer- idienen. Intusschen, regelmatig traden nieuwe ge- taeenten toe tot het Besluit, en het eerst omschreven mankement roept niet meer met aandrang om een wettelijke regeling. Een tweede bezwaar is echter gebleven. Zij, die met de uitvoering der kasreglemen- ten belast waren, ondervonden menigmaal hoe alecht de administratieve rechtspraak in ons land geregeld was. De Minister was met de uitvoering van het besluit belast en bij den Minister moest men in beroep komen, wanneer er soms pijnlijk verschil van opinie ont stond over de praktijk der toepassing. Dit leidde vaak tot ernstige conflicten en ftoms tot onaangename verhoudingen. Wij denken b,v. aan een geval, waarbij de Mi nister aanvankelijk een mondelinge toezeg ging deed, doch daarop later, toen men zich op hem beriep, terugkwam, omdat gemeen tebestuur en commissie èmders geadviseerd hadden. Deze twee beteekenisvolle bezwaren de den bij de voortduur op een wettel ij ke r e g e 1 in g aandringen. Er kwam nog iets anders bij. Van vakvèreenigingszijde drong men steeds weer aan op het vorderen van een bijdrage van de werknemers. Waarom, zon redeneerde men, betalen deze wel premies voor ziekte, ongeval en invaliditeit en niet voor werkloosheid? In 't algemeen achtte men het billijk, dat de werkgever ook in deze kosten bijdroeg; al gaven velen toe, dat het in crisistijd wel moeilijk was oiti •nieuwe lasten op de bedrijven te leggen. Van jaar tot jaar heeft de Minister van Sociale Zaken verklaard, dat een wettelijke regeling gewenscht is, doch veelal volgde daarop de beperking: onder de tegenwoor dige omstandigheden schijnt invoering niet raadzaam. Echter, er is aan gewerkt En dezer da- 'gen heeft niet de Minister, maar de direc teur van de Rijksdienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling een voor-ontwerp aanhangig gemaakt bij de Ilooge Raad van Arbeid. Dit voorontwerp komt gedeeltelijk aan de vaak geuite grieven en wenschen tegemoet In de eerste plaats toch zullen alle ge meenten verplicht worden tot deelna me; iets wat thans niet veel meer is, dan een wettelijke vastlegging van de bestaande praktijk. In de tweede plaats wordt er een be roepsinstantie geschapen naast en onafhan kelijk van den Minister: de Commissie zal niet slechts adviseeren, doch bij geschillen kunnen beslissen. Dit lijkt ons een zeer groote verbetering. In de derde plaats zal van de werkgevers een premie gevraagd worden; niet echter voor de regelmatig werkende kas, doch voor de vorming van een crisisfonds tegen w.erkl" loosheid. De logica van dit voorstel ontgaat ons. Over het vorderen van premie voor de ge wón© werkloosheidsverzekering valt te pra ten, hoewel er argumenten tegen, zoowel als vóór aan te voeren zijn; doch de premie» juist te eischen voor een crisisfonds, dat lijkt ons onlogisch. In de toelichting op het voorstel staat, dat deze dingen van zelf spreken en een moti veering overbodig is. Wij vermoeden, dat naar die toelichting wèl degelijk gevraagd zal worden en te eeniger tijd zal deze kwestie wel in debat komen. Voorloopig behoeft men er zich niet al te druk over te maken, want op spoedige in voering eener wettelijke regeling is geen kijk. De voorbereiding geschiedt met het oog op betere tijden. Regeeren is vooruitzien! OFFICIEELE BERICHTEN benoemd tot officier van justitie bij de recht bank te 's-Herto&enbosch Mr A. F. AL Steen- bergrhe, thans te Roermond; te Roermond Mr Dr P. J. W. Rleter, thans subst-off. van justitie bij die rechtbank: 'lenoemd tot procureur-generaal bij het Ge- jhtshof te Den Haag. Mr A. Brants, thans advocaat-generaal bij gemeld Gerechtshof; tijdelijk belist met de functiën van directeur in politie voor het ressort van het Gerechtshof j Den Haag Mr A. Brants, benoemd procureur- generaal bij dat Gerechtshof; Gerechtshof; noemd tot vice-president van liet Gerechts- to1 Amsterdam Mr J. M. Jolles, thans raads- 'n gemeld college; bij de rechtbank te Breda, tot president Jhr r L. J. M. van Sasse van Ysselt, thans vice- president en tot vice-president Mr p. J. M. H. Roebroeck, thans rechter; benoemd bij het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch tot president Mr P. H. Boeff, thans vice- president en tot vice-president Mr A. J. Vliegent- hart, thans raadsheer in gemeld Gerechtshof. LANDBOUWCRISIS WET By K. B. is benoemd tot lid van de Central® Commissie, bedoeld in art. 25, lid 1 der l>and- 1333 (Staatsblad no 261) Mr Dr Doorninck, Thes r-Generaal bij het RIJKSWATERSTAAT 13U Kon. besluit is met ingang van 16 Juni 1933 in vasten dienst benoemd tot Ingenieur van den Rijkswaterstaat in bijzonderen dienst DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW luitenant ter zee der 2e kl. bU de Kon. marine-reserve C M Schreü. eervol ont- jlag uit den dienst bij die reserve verleend: der 2e kl. bij do Kon. marine-resci iVingan^van111 Juli 1933, op het dai >r hem gedaan verzoek, een eervol oi ïrleend uit den militaire BELASTINGDIENST i en accijnzen te Den Heidei i 31 Dec. 1933. jhr W C Mol- ler directe belastingen en ac- hem; met ingang van 1 Sept. i 1 October 1933. HOFBERICHTEN H. M. DE KONINGIN NAAR RUIGENHOEK H.M. de Koningin is voornemens zich Zater dag a.s. van Het I-oo naar dor. Ruigenhoek te Den Haag te begeven, en aldaar het verdere gedeelte van den zomer door te brengen. TOESTAND DER KONINGIN-MOEDER Naar wij vernemen, gaat de toestand van de Koningin-Moeder, die eenige dagen gele den haar knie heeft verstuikt, thans uitste kend vooruit Gisteravond om zeven uur zijn de Konin gin en Prinses Juliana ten paleize Soest- dijk aangekomen. Na den maaltijd zijn bei den weer naar Het Loo vertrokken. HOOGE RAAD DER NEDER LANDEN HET PRESIDIUM De vice-president van den Hoogen Raad, Jhr. Mr. Rh. Feith, die in 1896 zijn loop baan bij de magistratuur begon, is thans benoemd tot president van dit college. Tot zijn opvolger als vice-president is be noemd Mr. J. Kosters, thans raadsheer in gemelden raad. TWEEDE KAMER OP 4 JULI BIJEEN De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 Juli, te één uur. Aan de orde zal zijn regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal van zijn desbetreffende voor- DE ALMELOSCHE STEUN- KWEST1E In een nachtzitting heeft de gemeenteraad van Almelo besloten zich neer te leggen bij de'eischen van den Minister betreffende de steunregeling. Vier soc.-democraten waren heengegaan om niet aan de stemming te moeten deel nemen. Drie soc.-dem stemden voor onder pro test om de steunregeling niet in gevaar te brengen, evenals de leden op wier initiatief de wijzigingen waren ingevoerd. DE LOONONDERHANDELINGEN IN AMSTERDAM HET EINDE IN 'T ZICHT Men meldt ons uit Amsterdam: Opnieuw kwamen de vertegenwoordigers van de organisaties met die van het Ge meentebestuur te samen. Vooraf fcadden de vakvereenigingen overleg gepleegd en was hun medegedeeld, dat bij verwerping van het laatste voorstel van het Gemeentebe stuur, dit zich volkomen vrij beschouwde en dus ook met de oude voorstellen naar den Raad zou gaan. Een deel der organisaties was bereid de vacantietoeslag uit te schakelen, de meer derheid wilde een definitieve regeling. B. en W. zijn nog aan enkele bezwaren tegemoet gekomen door de aftrek voor de eerste f 1000 te behouden op 2voor het resteerende op 2% met uitzondering van de jeugdige we.-klieden. Zooals wij zeiden zijn er wel organisaties die momenteel de vacantietoeslag willen loslaten en in December daarover in volle vrijheid onderhandelen. Maar het lijkt ons vrij zeker, dat in de werklieden-organisaties geen meerderheid komen zal. HET GOUDEN JUBILE VAN DEN A.N.W.B DE GEDENKSTEEN ONTHULD In den gevel van het pand Maliebaan 81, te Utrecht, waar op 1 Juli 1883 de op richtingsvergadering van de A.N.W.B. werd gehouden, is gistermiddag in tegenwoordig heid van een kleinen kring van genoodig den een gedenksteen onthuld. Eveneens waren daarbij tegenwoordig de voorzitter en de leden van het Dage lij ksch Bestuur van den Bond, de burge meester van Utrecht, D"r. J. P. Fockema Andreae, terwijl mede genoodigd waren de nog in leven zijnde oprichters van den Bond, de heeren E. Kol, Mr. B. P. G. van Diggelen. H. E. de Ruiter Zijlker, A. I. C v. d. Feen, Mr. P. Goldenberg, L. H. Kool hoven, C. H. Bingham en A. E. P. M. Driehoek. Het woord werd gevoerd door den heer E. Pool, namens het Algemeen Bestuur, en door den Bondsvoorzitter den heer E d o J. Bergsma. Aan de plechtigheid was vooraf gegaan een bestuursvergadering in hetzelfde lokaal waar de oprichtingsvergadering gehouden In deze historische bijeenkomst, 50 jaar na de eerste, waar eenige voor het toeris me nuttige besluiten werden genomen, waren eveneens tegenwoordig de genoodig- den bij de plechtigheid der onthulling van den gedenksteen. Na afloop vereenigde men zich aan een gezamenlijke lunch, waar ook nog menig hartelijk woord van waardeering voor den Bond en zijn werk gesproken werd. ZAANDAMS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN DE RAAD WENSCHT NIET TE BUIGEN Gisteren hoeft de Zaanflamsche Gemeen teraad vergaderd ter behandeling van het voorstel der roode raadsfractie om aan Ge deputeerden en de regeering te berichten, dat de gemeenteraad niet bereid is. in de begrooting 1933, overeenkomstig de voor schriften van de regeering, zoodanige wijzi gingen te brengen, dat haar goedkeuring verzekerd is, en waarbij de fractie B. en W. uitnoodigt, aan de beide genoemde colleges te berichten, dat de kasmiddelen der ge meente binnen zeer korten tijd niet meer toereikend zullen zijn zelfs om de meest dringende betalingen, onder meer van ren te, loon en steun, te doen, en Ged. Staten en de regeering te verzoeken, met spoed maatregelen te nemen, dat aan de finan- cieéle verplichtingen kan worden voldaan, nu de gemeente zelf door het inhouden van de uitkeering uit het gemeentefonds daar toe buiten machte gehouden wordt Met dit voorstel heeft de meerderheid van het college van B. en W. tegen wa ren de wethouders Kan (a.r.) en hu ys (r.k.) feich vereenigd. In den raad is er uitvoerig over teerd. De heeren D o r j (a.r.) en Rans huvzen (r.k.) toonde zich er vooral over ontstemd, dat een schrijven van de Regee ring aan het college van B. en W. niet ter kennis van den Raad was gebracht De s.d.a.p. fractig. heeft echter dit stuk in een vergadering uitvoerig besproken. De heer D o r j vond het schandelijk, dat blijkbaar de niet-socialistische raadsleden waren voor bij gegaan. Het voorstel thans door B. en W. gedaan, achtte hij noch in het belang van de gemeente, noch van de ambtenaren. De heer Ranshuyzen (r.k.) zeide.dat het onderhavige' voorstel niets anders be- teekende dan zich volledig onder Regee- rings-curateele stellen. De heer T i 1 k e m a (a.r.) deed uitkomen, dat er nog ongeveer een ton bezuinigd moet worden. De raad heeft met de ingediende begrooting genoegen genomen na de ver klaring van B. en W., dat de regeepngmet het voorstel wel vrede zou hebben. Er is een crisis in het gemeentebestuur ontstaan, doordien tien leden hebben getuigd tegen over de regeering geen stap verder te gaan. Deze tien maken uit, dat de gemeente niet meer bestuurbaar is. Deze tien raadsleden zijn te vergelijken met muiters en dezen jzdl de regeering niet dulden. Dat men nu de regeering, den voet dwars zal zetten, is een vergissing. De regeering is de geld schieter en kan ^eswege haar eischen stel len. De gevolgen zijn voor rekening van de voorstellers. Die gevolgen zullen van ern- stigen aard zijn. Als er straks geen geld is, zal men de regeering de schuld trachten te geven. De schuldigen zitten in den raad. dat zijn de sociaal-democraten. De regee- ring is de gemeente steeds ter wille ge weest Ten einde overleg alsnog mogelijk te maken stelt spr. mede namens de leden Hallie, Flentrop, Krommendijk, Köhne, Spaak, Dorjé en Ranshuyzen voor, te trach ten met de regeering overleg te plegen. Wethouder Kamphuys (r.k.) meende, dat van het resultaat van de onderhande lingen met Gedep. Staten wel mededceling is gedaan aan de soc.-dem. raadsfractie en niet aan de wethouders. In het college is de brief van de regeering een week aan gehouden, terwijl hij in dien tijd in de fractie en in de partij-vergadering is behan deld. Onder die omstandigheden draagt de minderheid voor deze zaak dan ook geener lei verantwoordelijkheid. Wethouder Kan (a.r.) had in het college eerst op 17 Juni van den Regeeringsbrief kennis genomen. Na de voorloopige bespre kingen is de wissel verlegd naar de soc.- dem. raadsfractie, met djt gevolg, dat er nu een praeadvies van de fractie is, waardoor het overleg in B. en W. den pas is afge sneden. Spr. en de heer Kamphuys hebben daar in geen persoonlijke daad gezien, maar al leen een uitschakeling van de andere frac ties. Samenwerking is daardoor uitgeslo ten. Dit is een blamage voor de andere partijen in den raad. Spr. was van mee ning, dat toen de geldmarkt ruim was, wel degelijk de mogelijkheid bestond voor een leening op de open markt. De regeering heeft bij het geven van geld voorwaarden gesteld. Het gaat niet aan zich daarvan los te maken. Men zegt, dat 100.000 ge vonden moeten worden. Dit staat geenszins vast, omdat men geen overleg heeft gewild. Wij kunnen de lasten van de crisis niet dragen, wanneer wij niet over alle inkom sten kunnen beschikken. Zonder de voor waarden in acht te willen nemen vraagt men aan de regeering het geld dat noodig is. Men moet zich toch goed indenken wat straks gebeuren kan. Wat zal men zeggen, wanneer men straks de loonen niet meer kan betalen en de uitkeeringen aan de werkloozen en de armen? Spr. beval het voorstel van den heer T i 1 k e m a e.a. met klem aan, waardoor een geregelde gang van zaken mogelijk wordt De heeren Flentrop (v.d.) en D e Vries (r.k.) drongen er bij den burge meester op aan, dat deze zijn persoonlijke meening zou geven, hetwelk burgemeester Ter Laan echter overbodig achtte. Het voorstel-T i 1 k e m a werd vervolgens verworpen met 12—11 stemmen en dat van de s.d.a.p. fractie aangenomen. Het conflict is dus thans op zijn scherpst tot uiting gekomen! NATIONAAL KAPCONCOURS IN DE HAAGSCHE DIERENTUIN Ter gelegenheid van het eerste Lustrum der Haagsche Marcelclub, aangesloten bij de Federatie van Kapperspatroonsvereeni- gingen, zal in October a.s. een groote Na tionale Kapwedstrijd gehouden worden in al de zalen van den Dierentuin te Den Haag. Men heeft gemeend, de in Nederland ge vestigde kappers gelegenheid te moeten ge ven, hun kunnen te toonen. Aanmeldingen voor de wedstrijden kun nen geschieden bij den heer J. H. Hens- schen, Lange Voorhout 37, Den Haag. TREEDT IR. MUSSERT TERUG? DE LEIDER OVERSPANNEN Het weekblad van de Dietsch Nationaal- Solidaristen, „Hier Dinaso", bevat een arti kel over de Nationaal-Socialistisché Bewe ging in Nederland, en de houding van haar leider, Ir. Mussert. „Krachtige leiding", aldus dit orgaan, „gaat er niet uit van den heer Mussert: het heeft er vaak meer van of hij geleid wordt. Zoo verklaarde hij bijv. op een besloten ver gadering te Amsterdam een vergadering be- iegd met eenige vooraanstaande Joden, dat hij Zionisten niet als volksgenooten wilde erkennen. Eenigo dagen later verklaarde eon Joodsche N.S.B.-er op een vergadering te Rotterdam, nl. een propagandist, dat hij Zionist was. Een Joodsche debater merkte op, dat de heilgroet voor Joden zeer onaan genaam was. Eenige dagen later werd hij veranderd in „Hou zee". Het verwondert one dan ook niet te vernemen, dat de beweging Ir. Mussert over het hoofd gegroeid is. Zoo ernstig had hij niet aan politiek willen doen. Innerlijke strubbelingen, zoowel tus- schen hoofdbestuurders onderling als ver schillen tusschen leden, hebben dezen „lei der" het hoofd doen overloopen. Mussert is thans overspannen, en zal waarschijnlijk zijn leidersfunctie neerleggen. De pret is er af." Ook in de roode pers doen berichten over het aftreden van Ir. Mussert de ronde, en meldt men, dat het Kamerlid Mr. Dr. W e s te r m a n hem zou opvolgen. „Nationaal Herstel" echter zegt, dat dit laatste geheel uit de lucht gegrepen is. RUNDVEEBEPERKING Wij vernemen, dat het in de bedoeling van de Rundveecentrale ligt dat de zoo- noodige inkrimping van den veestapel voor loopig een vrijwillig karakter zal dragen met de bedoeling om zoo het mogelijk is zonder al te krachtig ingrijpen tot het ge- wenschte resultaat te komen. Mocht dit resultaat niet of niet snel ge noeg bereikt worden, dan zal men moeten overgaan tot een gedwongen beperking van den veestapel. De voorloopige inkrimping zal geschieden vanwege de Rundveecentrale door het hef fen van een accijns op het binnenlandsch consumptievleesch. (Zal men hierdoor het buitenlandsch vleesch niet meer ondersteu nen dan wel gewenscht is? Red.) Men denkt aan een accijns van 20 cent per K.G. Het hierdoor gestichte fonds zal dienen voor aankoop van melkkoeien, die aange boden zullen warden. Deze zullen geslacht en het vleesch vanwege de Rundveecentrale geconserveerd worden. Het komt ons voor, dat men goed zal doen van het begin af zoodanige maatregelen te treffen, dat be denkelijke handelwijzen, als waarover b.v. bij de Varkenscentrale veel geklaagd wordt, waardoor veel ontevredenheid gewekt wordt, voorkomen worden. De Minister van Econ. Zaken heeft naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den boterinvoer, in een nota medege deeld dat bij de voor de verleening van deze contingeilteering laatstelijk gehouden besprekingen van de zijde van belangheb benden geen stemmen op gingen het per centage te verlagen. Het zou, naar de meening van den mi-nis ter, ook niet juist zijn, het contingent boter aanmerkelijk te verlagen om een verhooging van den boterprijs te bewerken, immers de in de Crisisinvoerwet verleende bevoegdheid strekt tot het afweren van overmatigen in voer, hetgeen bij de onderhavige contingen- teering dan ook slechts kan worden nage streefd en waarvoor in de gekozen basis en het gekozen percentage naar het oordeel van den minister de meest juiste maatstaf gelegen is. Tot verlaging van het percentage meent de minister dan ook niet te moeten over gaan. (De invoer van buitenlandsche boter welke in 1929 en 1930 per jaar ongeveer 2.000.000 K.. bedroeg of gemiddeld per week 40.000 K.G. is sedert het begin van dit jaar varl- eerend van 3 tot 6000 K.G. per week en dus reeds tot op een tiende deel gedaald. Red.) Uit Berlijn Het tarief v Duitsch-Itallaanacho handelsverdrag voor tijd van 1 April tot 31 JuU gebonden aan I 1.50 M. per 200 Kg. Dezelfde maand Juli. De uitbreiding delsvi. van den verbouw van Dultschc appelen en de rijkelijke voorraad aan oude eot- aardappelen uit de oogst van het vorig jaar hebben het de rijlcsregeering reeds lang drin gend gewenscht doen voorkomen den invoer van buitenlandsche vroege aardappelen zoo veel slechts mogelijk ls te beperken. Aangezien noch handels opzegging der boven; onome contingenteering van den invoer mogelijk was. bleef slechts de weg der onderhandelingen open. De rijks- regeering heeft derhalve zoowel tot de Itali- aansche alsook de Belgische regeering het ver zoek gericht langs den weg van overeenstem ming een beperking van den invoer van vroege aardappelen tot stand te brengen. Deze onder handelingen hebben geleid tot overeenstemming met d® beid® landen. Overeengekomen werd. dat voor do maand Juli het tot dusver geheven recht van 1.50 AI. nog slechts zal gelden voor een hoeveelheid, die 60 maximaal zal bedra ge van het gemiddelde, dat in de maanden .Juli van 1931 en 1932 uit genoemde landen naar Duitsch and i erd uitgevoerd. Hetzelfde contin- voor aardappelen verder geen douaneverplichtingen besta a*n. Het ÏXVfJïiï t!-9 ,n J,,li een hoeveelheid van 106.800.000 Kg vroege aardappelen in Dultsch- land Ingevoerd met een invoerrecht van 1.50 2P. £5"? het contingent zal dus dit 10 Kg tegen dit tarief moge wor- --.Jeerd. Wat meer ingevoerd zal wor- den. is onderhevig aan een autonoom recht van RM^per 200 Kg. De contingenteering zal een lligei merkbare verlichting bewi dsche markt van vroege "aardappelen gehoopt wordt, bijdragen tot - - De iTlj'ke den Dultschen Voornaamste Nieuws, (blz. 1) In de vergadering van de Zaandamsche gemeenteraad zijn de financieele moeilijk heden ter sprake gekomen, het resultaat was dat de raad besloot niet te buigen. De bedoeling van de Rundveecentrale is, dat de inkrimping van de veestapel voorloo pig een vrijwillig karakter zal dragen. Dr. Hugenberg vraagt ontslag als minister. Het Duitsch-nationale front ontbindt zich. Hoe van nat.-socialistische zijde het ingrij pen in de vrijheid der evangelische kerken wordt beredeneerd. Henderson stelt voor de Ontwapeningscon ferentie tot 16 October te verdagen. Duitsch verzet hiertegen. Deze week wordt nog een plenaire zitting van de Economische Wereldconferentie ver wacht. De stabilisatiekwestie staat nog steeds op den voorgrond. De goudvoorraad Nederl. Bank is in da afgeloopen week met 43 millioen vermin derd. (blz. 5) Algemeens vergadering van het Chr. Naf. Vakverbond te Zeist. Luchtvaart DE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN GAAN WE OF GAAN WE NIET! Vanmorgen vroeg was in Orbetello alles gereed voor het vertrek der Italiaainsche vliegtuigen. Het scheen of nu eindelijk aan' de spanning een eind zou komen. Onder geweldig gejuich der menigte gaf generaal Balbo vanmorgen om half vijf bevel aan, boord te gaan. Zelf wachtte hij nog op de laatste weerberichten, die een waarnemings-i vliegtuig van de Alpen zou meebrengen. Om 5 uur kwam dit terug en iedereen; stond te kijken of de motorboot van den generaal zich maar niet van de wal wou losmaken, toenplotseling het comman do kwam, dat de start voor de zooveelste' maal niet doorging. De laatste weerberich ten kwamen den generaal niet gunstig genoeg voor. Zouden we ook in ons land het wt-chten op de bezoekers maar niet opgeven? Het wordt wat irriteerend, en er zijn al zenuw achtige menschen genoeg tegenwoordig. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt een dub- beldaagsche dienst tusschen Amsterdam en. Knocke-Zoute in beide richtingen ingevoerd. Des Zaterdags wordt ten behoeve van week end-reizigers de ochtenddienst uit Nederland vervangen dor een dienst, welke na het mid daguur uit Nederland vertrekt. Het vertrekuur van den ochtenddienst uit Knocke-Zoute is zoodanig gekozen, dat de reizigers reeds vroegtijdig (S.40 te Rotter dam en 9.20 te Amsterdam) aankomen, het geen vooral voor week-end reizigers van be lang is. Overigens zijn de uren van vertrek en aankomst ten aanzien van ht gebruik der maaltijden gunstig gekozen, terwijl zooveel mogelijk aansluitingen met Twente en Gro ningen tot stand zijn gebracht. De geheele tocht Amsterdam-Zoute duurt 75 minuten, terwijl de passaierspryzen laag zijn gesteld. Uit Oost-lndie EEN VERKOOPCENTRALE VAN ASSCHER IN NED. INDIë Naar Aneta verneemt, heeft de bekende diamantslijperij der firma Asscher to Am sterdam besloten om 'in Ned.-Indië een cen trale op te richten om de door haar gemon teerde dessons te exposeeren en in verkoop te brengen. De voorbereidingen zijn reeds zoo ver gevorderd, dat binnen zeer korten tijd met de expositie een aanvang zal wor den gemaakt ECONOMIE EN FINANCIEN ESTLAND VERLAAT DE GOUDEN STANDAARD DEPRECIATIE TOT 35 PCT. VAX HET RUILMIDDEL REV AL, 2S Juni. Het Estlandsche Parle ment heeft na een nachtzitting, die dikwijls een stormachtig verloop had, het regeerings- voorsteL waarby Estland den gouden stan daard loslaat, goedgekeurd. De Estlandsche Staatskas krygt het reent de koers van den Estlandschen kroon te laten dalen tot den star.d var de Zweedsche kroon, dus met ongevefer 35 pCt. De bestaande devie zen-verordeningen en andere beperkingen zul len geleidelijk worden opgeheven. De regee- ringen-Toenisen motiveerde baar voorstel met de verklaring, dat door den hoogen koers van de kroon, het Estlandsche bedrijfsleven ern stig werd gehandicapt en groote schade leed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1