onderzoek in DUITSCHLAND DINSDAG 27 JUNI 1933 Handelsregister en Middenstand PRAE-ADVIES NATIONAAL MIDDENSTANDSCONGRES In welk opzicht de bestaande regeling gewijzigd zou dienen te worden Voor het 30e Nationaal Middenstandscon gres, dat op 5 en 6 Juli a.s. te Vlissingen wordt gehouden, heeft de heer Mr. Dr. H. J. D. van L ie rsecretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam, een praeadvies uitgebracht over „Handelsregister en Middenstand". Het ligt voor de hand, dat men na ruim tien jaren handelsregisterervaring, het in de middenstand gewenscht acht zich op zettelijk rekenschap te geven van de betee- kenis, die het handelsregister voor de mid denstand heeft en te overwegen of in de geldende regeling wellicht nog wijzigingen kunnen worden aangebracht, waardoor her handelsregister nog beter aan de belangen van het bedrijfsleven kan worden dienst baar gemaakt. Spr. wil bij de vraag stil staan, of het handelsregister ook voor de middenstand van beteekenis is. Zooals bekend is bestaan de Kamers van Koophandel en Fabrieken sedert de reor ganisatie daarvan uit twee afdeelingen: de afdeeling grootbedrijf, die den groothandel en de nijverheid vertegenwoordigt, en de afdeeling kleinbedrijf, waarvan de verlegen woordigers van den kleinhandel en van de ambachtsnijverheid deel uitmaken. De af deeling kleinbedrijf kan worden beschouwd als de vertegenwoordiging van den mid denstand. Schrijver betoogt, dat de grens tusschen de groothandel en de nijverheid eenerzijds en de middenstand anderzijds moeilijk nauwkeurig is te trekken. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat de op lossing, die de wetgever, die zich gesteld zag voor de moeilijkheid om de grens aan te geven tusschen het grootbedrijf en het kleinbedrijf, heeft aanvaard, vrij willekeu rig is. Gerekend inaar de genoemde grens tus schen het grootbedrijf en het kleinbedrijf, valt verreweg het grootste aantal van de in het handelsregister ingeschreven zaken onder den middenstand. De verhouding tusschen de inkomsten, die de Kamers uit het grootbedrijf trekken en die, welke van het kleinbedrijf worden ontvangen, zijn echter een zuiverder maat staf voor de beoordeeling van de beteeke nis, die de middenstand voor de Kamers heeft. De waarde van het handelsregister voor de middenstand is moeilijk met cijfers aan te toonen. Aan de hand van cijfers kan wel worden vastgesteld, dat het in het maatschappelijk leven een plaats van beteekenis inneemt Het gebruik, dat van het handels register wordt gemaakt is in hoofdzaak van tweeërlei aard. Het handelsregister is nl. te beschouwen als een instituut ter bevordering van de handelsbetrekkingen. Heeft het handelsregister geen beteekenis voor de bestrijding van de oneerlijke con currentie? Men doet goed de waarde van het handelsregister daarvoor niet te hoog aan te slaan. Men mag niet uit het oog verliezen, dat het handelsregister niets doet dan den fei telijken toestand vastleggen. Een oplich terszaak blijft een oplichterszaak, ook al ls zij in het handelsregister ingeschreven. Veel te veel is men nog geneigd in het feit van de inschrijving van het handels register een zekere erkenning van over heidswege te zien en daarom dient tegen deze misvatting hier nog eens met klem te worden gewaarschuwd. Evenmin als de burgerlijke staat van personen door den burgerlijken stand wordt geschapen, wordt de rechtstoestand Mr Br H. J. B. VAN LIER van handelszaken door het handelsregister in het leven geroepen. Het handelsregis ter legt den rechtstoestand van handels zaken vast, maakt dezen voor derden waar neembaar, zooals de burgerlijke stand dat doet ten aanzien van den burgerlijken staat vain personen. Mr. van Lier ontkent dat de wetgever zich aan de juistheid van het handelsre gister minder gelegen heeft laten liggen dan aan die van den burgerlijken stand. Dat niettemin de kans op onjuistheden bij het handelsregister grooter is dan bij den burgerlijken stand is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de feiten, die in het handelsregister worden vastgelegd, veel meer gevarieerd zijn dan de gegevens, die bij den burgerlijken stand worden geregis treerd, terwijl bovendien deze laatste gege vens veel makkelijker te controleeren zijn. De beteekenis van het handelsregister als instelling ter bevordering van de han delsbetrekkingen is een afgeleide. Het han delsregister is ter wille van de bevordering vam de rechtszekerheid in het loven ge roepen, maar kan daardoor tegelijker tijd ter bevordering van de handelsbetrekkin gen dienst doen. In het bijzonder zijn daar voor van belang de gegevens betreffende de vestiging en opheffing van zaken en om trent het bedrijf, dat zij uitoefenen Mr van Lier toont zich een tegenstander van de richting, die het handelsregister ln een handelsinformatie-bureau wil veran deren, op grond, dat de overheid zich dan zou begeven op een terrein, dat hot hare niet is. Er is geen enkel bezwaar tegen, als overheidsinstellingen optreden en waar schuwen tegen zaken, die zich aan onoir- bare praktijken schuldig maken, maar de werkzaamheid van informatiebureau brengt waardeeringen met zich, die niet tot de taak van de overheidsinstellingen be- hooren en waartoe deze trouwens ook min der goed in staat zijn. Men bewandelt den veiligsten weg, wan neer men het accessoire karakter van het handelsregister als instelling hand haaft en dus de gegevens, die het handels register tot dit doel bevati, beperkt houdt binnen het kader van de gegevens, die ter bevordering van de rechtszekerheid noodig geoordeeld worden. Daarna komt Mr. van Lier tot de hoofd vraag: in welk opzicht de bestaande rege ling inzake het handelsregister gewijzigd zou dienen te worden, teneinde dit beier aan zijn doel te kunnen doen beantwoor den. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat in de allereerste plaats de verplichting tot inschrijving tot alle zaken behoort te wor den uitgebreid. Het hij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot ontheffing van de onder scheiding tusschen handelsdaden en niet- hondelsdaden en kooplieden en niet-koop lieden doet ten deze reeds een eerste stap in de goede richting. Daardoor zal de wer kingssfeer van de vennootschap onder fir ma worden uitgebreid en de regeling wor den ingevoerd, dat elke vennootschap on der firma in het handelsregister moet wor den ingeschreven. Men zal, wil men oen werkelijk bevredigende regeling verkrijgen, alle uitzonderingen, die niet be doelen het begrip handel en nijverheid in den ruimsten zin of het begrip bedrijf, dat, zoo het bovenbedoeld wetsontwerp wet wordt, daarvoor in de plaats komt, nader te bepalen, moeten laten vervallen Het sterkst klemt dit voor de uitzonde ringen voor kleine handelslieden en am bachtslieden, omdat die, daar zij het veel- vuldigst voorkomen, de meeste schuld heb ben aan de onvolledigheid van het han delsregister. Door deze uitzonderingen in de gelden de regeling op te nemen, heeft men het be lang van het handelsregister als instelling zoowel ter bevordering van de rechtszeker heid als ter bevordering van de handels betrekkingen, ten offer gebracht aan mis plaatste beduchtheid voor last en geldelijke bezwaren, die de verplichting tot inschrij ving voor de betrokkenen met zich zou brengen. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD AAN DE BEURT Amsterdam heeft financieel wel eens meer moeilijke dagen gekend. Wij herinne ren ons uit het nabije verleden, dat een be langrijke leening op vrij zware voorwaar den in het Buitenland moest worden ge sloten, wijl de Nederlandsche beleggers met veel trek hadden om Amsterdam te helpen. Dichterbij nog ligt et moment dat Am sterdam ndet buiten een ruim regeerings- orediet kon, maar dat lot deelde de hoofd stad met verscheiden andere Gemeenten, wijl de geldmarkt verstijfd saheern en ner gens te leenen viel zoodat er voor consolida tie van vlottende schuld goen mogelijkheid Maar tot heden is het mogelijk gebleken het Kqggeschip in volkomen zeewaardigen staat te houden, dank zij de rijk gescha keerde bevolking, de zeer onderscheiden bronnen van inkomsten en de nieuwe rege ling voor de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeente. Nu schijnen moeilijker dagen nog in het zicht te komen. De belastingen die in de eerste crisisjaren nog weerslag gaven op voorafgaande, minder ongunstige perioden, beginnen geregeld en sterk terug te loo- pen. Nieuwe belastingen creëeren valt niet gemakkelijk, verhooging is hier en daar technisch wel mogelijk, maar het belasten van de burgerij heeft tenslotte ook nog andere grenzen dan door de techniek van het belastingstelsel aangewezen. De bedrijven-, die ons elk jaar millioenen opleveren, doen het niet slecht, uitgezon derd dan het trambedrijf, maar ze maken het, zooals te begrijpen minder goed dan in een meer opgewekten tijd. De tram wil niet vooruit, figuurlijk ge- -.rvroken natuurlijk want de wagens rollen nog wel, trots al het gedokter van- verschil lende medicijnmeesters. Men heeft er wel wat aan gedaan, veel bezuinigd, sterk bezuinigd zelfs, maar de teruggang bleek telkens weer grooter dan de bezuinigingswinst Zonder sterke besnoeiing van de uitgaven is een sluitend budget niet meer mogelijk. En dan moet men komen aan dingen die men liefheeft, dan moet men afbreken wat men vroegei; opgebouwd heeft, dan moet men ook het cultureele werk onder handen nemen, dan komt men er toe zelfs, te snij den in het vleescih. Het besef dringt door dat men groote re medies zal moeten toepassen. Verleden jaar scheen zelfs in de eerst verantwoordelijke kringen de gedachte nog te leven, dat de bezuinigingen slechts den buitenkant be hoefden te raken. Toen meende de wethouder voor de Fi nanciën die toch heusdh een schrander man is dat hij de 3 pet. korting op de loonen niet noodig had. Toen stemden de sociaal-democraten' in eersten aanleg geslo ten tegen de korting. Nu weet nog niemand hoe de zaak zich zal ontwikkelen, maar dat men den ernst van het geval toch beter is gaan zien, valt af te leiden uit de houding die thans bij de loononderhandelingen wordt aangenomen door de moderne organisaties. Er is nog geen drang van boven af ge oefend. Er ligt nog maar een voorstel van B. en W. En de couranten hebben zelfs me degedeeld, dat de drie sociaal-democrati sche wethouders dit voorstel van B. en W. niet hebben gesteund. Trots deze geheel andere positie is er nu althans de aanwijzing dat men het college tegemoet wil komen, is er een voorstel dat verlaging beteekent Dat deze houding niet los gezien kan wor den van den geest die in de politieke krin gen heerscht, valt wel niet te bewijzen, maar ligt toch wel voor de hand. Met de loonsverlaging is Amsterdam er niet. Wij betreuren het daarom, ook om het psychologisch effect, dat niet tegelijkertijd van de zijde van B. en W. voorstellen zijn gepubliceerd waaruit blijkt dat ook op an dere uitgaven ernstig wordt bezuinigd. Dat zal dan beteekenen dat men de so ciale bemoeiingen aantast. Maar wat wil men? Het leven is meer dan het voedsel. En om het ler-en van de stad gaat het De werkloosheidscijfers zijn ongunstiger dan verleden jaar. De kosten voor maat schappelijke steun in allerlei vorm blijven stijgen. De kosten voor den G. Dienst, ook Ln meer aan één opzicht een vorm van maat schappelijke steun', nemen geregeld toe. Hier moet zoolang mogelijk voorkomen worden iets dat op afbraak lijkt. Maar waarom men een dure levensmiddelenvoor ziening houdt een schatten verslindende Gemeentelijke Schoonmaakdienst, een Stads drukkerij die niet kan ooncurreeren, een wasacberij die geld kost, een gemeentelijke electririteitsrvinkel, die elk jaair een defic1'* levert, dat zal todh een nuchter mensch niet zoo best begrijpen. Men noemt dat al les sociale voorziening, maar men gaat daarbij verre buiten de natuurlijke grenzen van de Overheidstaak Daar is ook intern zeker heel wat dat in het particulier bedrijf nimmer zou worden getolereerd. Opschroeving van de beteeke nris van sommiger arbeid, tallooze overbo dige rangen, onoordeelkundig beheer. Het vereischt moed en kracht niet om een slag te slaan, maar om stevig vast te houden en tot het einde toe de saneering door te zetten. Onmogelijk is het echter niet En heel de burgerij zal ten slotte lo ven T bestuur, dat de moed heeft te doen, wat zwaar is en pijnlijk, maar op bepaalde momenten niet minder noodzakelijk dan een operatie. AREND VAN AMSTEL. DE LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM NO<J OVEREENSTEMMING MOGELIJK? Maandagmiddag kwam het Georganiseerd Overleg weer bijeen. Thans was het woord aan Burgemeester en Wethouders. Deze hadden, blijkbaar apprecieerend het standpunt van de organisaties een stap terug gedaan. Ze accepteerden het systeem van de tijde lijke korting, maar wilden iets verder gaan dan de bonden. Naast de volle pensioenaftrek- verhooging van de tijdelijke korting en wel 5 pet. van de eerste 1000 in stee van 2 Vt pet. en 7 procent van het meerdere bedrag inplaats van 6 pet. Evenwel wilden ze nu in geen enkel opzicht gebonden zyn voor wat betreft de vacantie- toeslagen en niet langer contracteeren dan tot Maart 1934. De organisaties bleken bereid ten opzichte van die termijn eenige concessie te doen en eenige verschuiving van de korting maar wil den noch van 3% en 7 pet. korting noch van het tijdelijk loslaten van de vacantietoeslag weten. 't Scheen nu geheel vast te zitten, toen van de zijde van enkele organisaties nog werd voorgesteld morgen opnieuw te vergaderen. Men is blijkbaar nog van meening, dat een vergelijk niet geheel onmogelijk is. Politieke gevolgen? De vraag wordt herhaaldelijk gesteld of bij verwerping van de laatste voorstellen van B. en W. door het Georganiseerd Overleg, en dus wanneer de zaak in den Raad zou moeten wor den beslist, er gevaar bestaat voor een crisis. Ongetwijfeld is dit gevaar, of wil men deze mogelijkheid er wel geweest. De Federatie van de S.D.A.P. schijnt nu eenmaal het stand punt te hebben ingenomen, ,.geen loonsverla ging met medewerking van de leden der soc.- dem. fractie". Het wil ons echter voorkomen, dat er sedert toch iets veranderd is. Het is volstrekt niet zeker nog, dat men tot overeenstemming zal komen in het Georganiseerd Overleg, 't Kan dus zijn, dat de Raad in deze zaak een beslis sing nemen moet. Maar wel staat vast, dat de moderne orga nisaties, zonder eenige uitzondering in een loonsverlaging, en laat ons gerust zeggen, in een belangrijke loonsverlaging, hebben toe ge- Mi sschien om daarmede de soc,-dem. Wet houder te behouden, wie kan dat uitmaken, maar ze hebben het gedaan. Het is dus niet meer een principieele kwes tie, het is een zaak van meer of minder ge worden, waarover, t spreekt vanzelf, verschil van gevoelen mogelijk blijft. Naar ons oordeel kan men daar moeilijk ver wachten, dat de soc.-dem. wethouders de zaak toch als een principieele kwestie blijven be schouwen. De tjjd zal het ons leeren. Maar een politieke reden tot heengaan, is er. dunkt ons, niet. ARBEIDERSPERS CONTRA BAARS SCHADEVORDERING INGESTELD. De N.V. D© Arbedderepere heeft bi] de Rechtbank te 's-Gravenhage tegen den heer J. Baars, leider van den Alg. Ned. Fascisten Bond een schadevordering ingesteld, terza ke van- een door den heer Baars op 24 April jJ. te Rijswijk gehouden redevoering, waar in deze mededeelingen deed omtrent De Ar beiderspers. Eischeres verklaart, dat zij de schade, daardoor beloopen, schat op f 25.000, welk bedrag zij thans van den heer B. terug vordert. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tlel had veel last van ratten In zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een ]aar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resul taat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier ge bruikte. .Het resultaat is werkelijk verrassend," schrijft hij. .Een kwartier nadat het met Rodent be. smeerde brood werd uitgelegd, was het reeds ver dwenen." Toen nlj ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 cL of een dubbele doos A 90 cL en morgen zult U van rat en muls be vrijd zijn. Imp.: Fa. B. Melndersma - Den Haag. B45 Radio Nieuws. WOENSDAG 28 JU NL llulzen (1875 m.j nC.R-V. 8.00 Schriftlezing 8.15 Moreenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. J. W. Eggink, te Geldermalsen. - 11.00 Zang. 12.15 Middagconcert 2.01 Landbouwuurtje 3.00 Dezen van Chr. lec tuur. 3.30 Gramofoon 4.00 Concert - 5.00 Ktnderuurtje 6.00 Viool 7.15 Nedf Chr. Persbur. 7.30 Gramofoon 7.45 Rede dhr A. Stapelkamp. Secr. CNV. 8.00 Spr, dhr D. Pereboom te Edee. 8.15 Concert - 9.00 Spr. Dr. G. Esselink, te Hilversum 9.30 Concert 10.20 Vaz Diks 10.30 Gram< O.v.d.B. 6.30 Uitzending: van het OnderwtJ»' fonds voor de Scheepvaart. Hilversum (296.1 M) VARA. 8.01 Qrarao foon 10.15 Voor de arbeiders ln de Continu bedrijven: 12.01 De Notenkrakers 2.01 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kinderen - 6.30 Orkest 6.30 Zang 7.20 Orgelspel - 8.00 De Flierefluiters 8.45 Tooneel 9.11 Orkest 10.00 Vaz Dlas 10.15 Orkest - 11.00 Gramofoon Brussel (VleamschJ 337.8 M.) 12.20 Gramo foon 1.20 Concert 5.20 Omroeporkest - 6.20 Gratrofoon 6.50 Concert 7.20 Grami foon 9.35 Caeclliakoor 10.35 Gramofooi (Fransch) (609.3 M.) 12.20 Concert. 1.» Gramofoon 6.35 Gramofoon 6.60 Saxo f oenrecital 7.05 Gramofoon 8.20 Zang - 9.05 Gramofoon Daventry (1654.4 M.) 12.20 Orgel. LOi Orkest 1.50 Orkest 2.35 Gramofoon - 3.60 Orkest 5.05 Orgel 6.50 De grond slagen der muziek Kalundborg (1153 8 MA 12.21 Concert. - 3.20 Orkest 5.20 Gramofoon 8.20 Concer 10.00 Plano 10.36 Omroeporkest K n I g 8 W u t I h .«en 11636 M.) 6.3 Concert 12.20 Gramofoon 2.20 Gramo foon i— 2.20 Gramofoon 6.60 Piano Langenberg (472.4 M.) 6.20 Gramofoon - 7.23 Gramofoon 10.36 Mensch und Welt - 11.40 Gramofoon 12.20 Concert 1.20 Coi eert 2.50 Gramofoon 4.50 Kwintet - 8.55 Orkest 11.10 Concert London Nat (261.3 MA 12 20 Orgel L0 Orkest 1.60 Orkest 2.35 Gramofoon - 5.35 Concert. London Re*. (366.9 M.) 12.20 Concert. - 1.05 Gramofoon 1.35 Orgel 3.60 Orkes 6.50 Concert 8.35 Concert 9.50 Gramofooi M i a i a ii a Reg. (398.9 M-i 12.20 Concert. - 1.05 Gramofoon 1,35 Orgel 2.35 Orkes 6.50 Concert 8.35 Kamermuziek 9.5 Koor Parös Radio (1724 MA 8.05 Gramofoon- - 12.35 Omroeporkest 12.50 Orgelconcert - 1.25 Concert 7.40 Gramofoon 9.05 Kane Warschau (1411.8 M.) 6.35 Concert 6.5 Concert 8.20 Concert 9.30 Plano 10.4 Gramofoon Mooie tanden met een schitterenden ivoorglans, wekken onwillekeurig een gevoel van sympathie op. Het is zoo gemakkelijk, mooie witte tanden to hebben, indien men ze dagelijks met de onovertrefbare, heerlijk-frisch smakende ^^NederlandsA fabrikaat Chlorodont-tandpaste poetst. Overal ver. krijgbaar. Tube 35 cent, groote tube 60 cent. VII De vakbeweging deelt het lot der politieke partyen (H.D.) Ons voornemen was bij' de bespreking van de corporar tieve idee tegelijk ook de vakbeweging te behandelen. Nu vlak boven op de ontbinding der sociaal-democratische partij ook de laatste rest der vrije vakbeweging in Duitschland is vernietigd, bepalen wij ons eerst bij den ondergang van dit stuk arbeiders organisatie. Met gemengde gevoelens, niet gespeend van bitterheid, zal men hier vernomen hebben, dat nu ook de Christelijke vakbe weging is gleichgeschaltet. De mannen, die hun leven gewijd hadden aan dit stuk cultuur, zijn losgemaakt van hun werk en heengezonden. Waarheen? Ligt er -nog een taak? Over het algemeen zijn wij op onzen kruistocht weinig gestuit op de vakbeweging en op de leiders ervan. Den 2en Mei waren de gebouwen der modernen in bezit genomen. Daags na het groote feest van den arbeid, waartegen de bestuurders zich in geen enkel opzicht verzet hadden. Maar deze groote lijdelijkheid had niet mogen baten. Goebbels maakte er een grol over op een vergadering, welke wij bijwoonden. Men verwijt ons, dat wij zooveel redeneeren, zei hij, maar wij kunnen ook zwijgen. Dit sloeg dan op het feit, dat van de bezetting der gebouwen des morgens om 9 uur, niemand iets wist vóór de S.A.-mannen zich bij den portier gemeld hadden. Van verzet was nergens sprake. In de bladen der Nederland sche moderne vakbeweing is hierover geschreven met groote teleurstelling. Eenige maanden tevoren hadden de Duitsche vrienden er nog op gestoft, dat hun positie geen enkele aanval kon doen vreezen. Maar waartegen zouden zij zich op 2 Mei verzetten? Het pleit was beslist. Geen enkele georganiseerde arbeider zou een hand uitsteken om zijn leiders te verdedigen. Hermaai de Ruyter- metgezellen, die van kamer tot kamer hun leven duur gaan verkoopen, komen wel voor in een opwaartsche periode, doch niet als 't eind eener beweging daar is. Hier en daar, als te Hannover droegen de vakvereenigingsge- bouwen, alsmede die van de annexe instellingen nog haken- kruisvlaggen en slenterden enkele bruinhemden voor den in gang. Dit waren uitzonderingen, over het algeimeen trokken zij in geen enkel opzicht meer de aandacht Het werk binnen ging rustig voort; de bedienden onderwierpen zich zonder meer aan de nieuwe meesters; van de oude bestuurders waren de meesten naar huis gezonden, terwijl de voorn aamsten, vooral die tegelijk in de politiek vooraan stonden, opgeborgen waren. Nu nam de vakbeweging iin Duitschland lang niet meer de sterke positie in van vóór een klein aantal jaren. Zij was onder mijnd. De moed van een aanvallende beweging was ver dwenen; de plicht van verdedigen was er nog, doch deze bevredigt minder. .Uit den aard der zaak gevoelde de geheele officieele vak beweging zich vijand van de onstuimig voorwaarts strevende nationaal-socialistische aanhangers. Uit oorzake van politieke ligging, doch ook uit lijfsbehoud. Politiek voelde de moderne beweging zich één met de sociaal-democraten, dit lag zoo in Mars' stelsel, doch de communisten hadden de twee-eenheid al danig van haar kracht beroofd. De Christelijke vakbeweging bestond voor een zeer groot deel uit leden van het katholieke Centrum. De protestanten voelden zich aangetrokken tot den Christelijken Volksdienst of tot de Duitsch-nationalen. Lijfsbehoud deed inzien, dat verwezenlijking van de cor poratieve gedachte slechts mogelijk zou zijn nadat de vak beweging had opgehouden te bestaan. De volle kracht van hun nieuw stelsel, maar ook van het wapen van den spot hadden de nationaal-socialisten gericht tegen de vakbeweging. Deze had het door de economische inzin king toch al zwaar te verduren. In zulke tijden is dit een alge meen voorkomend verschijnsel. In Amerika zijn millioenen uit de vakhonden getrokken. In Engeland, de bakermat dezer be weging, telden de ongesplitste vakbonden (van christelijke organisatie is hier niets te bespeuren) in 1920 ruim vier millioen drie honderd duizend leden. In 1930 was dit gedaald tot minder dan de helft Werkloosheid en onmacht om zich te verzetten tegen den teruggang in economische positie maakt de leden moedeloos. Alleen ons land vormt ditmaal een uitzondering. Een gevolg van ons gunstig werkend stelsel der werkloosheidsverzekering, verbonden aan de vakorganisaties. In Duitschland is geen sprake meer van een flinke uitkeering aan de werkloozen via hun vakbonden. De noodverordeningen, welke elkander snel op den voet volgden, hebben uitkeeringen en loonen teruggebracht tot een laag peil zonder dat de vak bonden zich konden of zelfs wilden verzetten. De voormannen, tegelijk vooraanstaanden in de politiek, hadden zich ver- eenigd met al die maatregelen, om daardoor erger te voor komen. Hier sprak dikwijls hoog plichtsbesef uit, maar de leden bemerkten er niets in van den durf, welke vroeger zoo vaak het kenmerk was hunner maatschappelijke beweging. De communisten hebben toen hun vuurtje lustig gestookt en door hun bedrijfsccllenorganisatie vak ina vak onbetrouwbaar gemaakt En de nationaal-socialisten, en vam hieruit dreigde veel grooter gevaar, hamerden steeds meer de gedachte in het hoofd van de georganiseerden, dat met de huidige vakbe weging niets meer te bereiken zou zijn. 't Ging vaia diepte tot nog grooter diepte, en daarom moest een nieuwe maatschappelijke ordening de zaak overnemen. Toen kwam daarbij de scherpe strijd tegen de personen der leiders, tegen het zoogenaamde bonzenstelsel. Met een ge weldige overdrijving is hierbij te werk gegaan. Harteloos wer den niet geheel verdedigbare feiten opgeblazen en zulke dingen gaan er in een periode van ellende als koek in. Psychologisch bezien kunnen nietige dingen, welke het publiek als minder juist aanvoelt, een deuk toebrengen aan het vertrouwen. Denk aam de cumulatie-foutjes en -misverstanden, ook hoog opge blazen in ons eigen land. Dr. Goebbels hebben wij al zijn satyre op een vergadering van tienduizenden arbeiders hooren doen uitgaan tegen de vakvereenigingsleiders de modernen dan, over de christe lijken werd ditmaal geen woord gezegd en 't was merkwaar dig, hoe dit uitsluitend arbeiderspubliek tot kookhitte werd ge bracht Natuurlijk zeer, zeer velen hingen en hangen nog wel aan de oude bewegimg, maar in het volk wortelt de vakbeweging niet meer als het geval is geweest ln de stad Berlijn, waar de Christelijke organisatie altijd zeer zwak is geweest en de groote meerderheid dus marxistisch was georganiseerd, heeft de tegenwoordige minister Goebbels ge durende een vijftal jaren de bedrijfscellenbeweging der nazi's geleid, en hier, door in alle gevaren tusschen de arbeiders te verkeeren, een populariteit verkregen, als waarvan bij geen enkele oude leider meer voor de hélft sprake was. De Christelijke vakbeweging het laatst, maar toch ook aan de beurt Zoo is het te verstaan, dat er tijdens ons bezoek, terwijl dus de Christelijke vakbeweging nog bestond, althans in naam, bij de leiders hiervan een zeer pessimistische stemming aanwezig was. Men begreep, dat, als inderdaad alle politieke partijen ge doemd zouden zijn te verdwijnen, de vakbeweging in haar tegenwoordigen vorm niet zou overleven. Daarvoor was er een te innig verband geweest Het ministersschap van Steger- wald sproot in den grond der zaak uit dat verband voort De Christelijke vakbeweging stond op den bodem van den rechts staat en had op grond hiervan haar internationale verbindin gen gekweekt. Haar geheele inrichting weerspiegelde dat beeld. Een democratisch apparaat met aan den top de algemeene ver gadering met eindbeslissing der leden, al zouden dezen niet ge makkelijk rauwelings ingrijpen in de leiding der bestuurders. Uit de maatschappij wilde men de regelen voor het bedrijfs leven doen opkomen en deze in samenwerking met de werkgevers vaststellen. Niet opleggen dus, en wel degelijk algemeen belang doen voorgaan bij eigen belang. Toch bleef er altijd nog een hoop over, toen op 2 Mei de S.A.-mannen de kantoren der christelijken voorbijgingen en zich tot bezetting van de instellingen der marxisten bepaalden. Zou missschien, juist omdat de christelijke vakbeweging toch ook in haar vaandel had geschreven Gemeinnutz vor Eigen- nut z, gelijk in elke nationaal-socialistische samenkomst op de banieren staat geschreven, haar bestaan kunnen voortgezet wor den? Zij is toch ook door en door nationaal? Etn overigens, was dan toch straks het eind gekomen, zij had haar plicht gedaan en zou niet nutteloos geleefd hebben. Dat was het wijsgeerig of wel het berustend slot Zoo tusschen hoop en vrees leefden deze leiders. Een tikje zelfverwijt klonk zoo nu en dan ook uit de zeer tactisch opgestelde artikelen. Als zou men name lijk staatkundige taak en maatschap pelijke roeping niet genoegzaam onder scheiden hebben, waaruit dan de vrees opkwam, dat men met het politieke schip vergaan zou. Precies zoo was ook in marxistischen kring geredeneerd. Het blad der moderne metaalarbeiders had ronduit erkend, dat men zich verbon den had aan de beweging der sociaal democraten, welke reeds lang meer dan rot was. Op 1 Mei had voor 'de eerste maal te Berlijn op het Tempelhoferveld het nationale feest van den arbeid plaats. Be leden van de vakbonden gaven aan den oproep der Regeering gehoor. Op onze foto President von Hindenburg, achter hem Hitlex en Minister Goebds, De hoop der christelijke leiders, dat de schijn nog zou kunnen worden gered de inschakeling der vakhonden in den natio- nalen Staat was reeds begonnen werd ook niet vervuld. Alle tegemoetkomendheid is vergeefs geweest De reden, waarom nu ook de schijn is opgeheven, ligt te Genève. Naar de Internationale Arbeidsconferentie te Genève had de Duitsche Regeering afgevaardigd Dr. Ley, het hoofd van het Duitsche Arbeidsfront Over de niet al te galante wijze, waarop deze daar optrad, minder tactisch dan de Italianen daar nu al een aantal jaren manoeuvreeren, hebben wij het hier niet Wel over de ondervinding, welke Dr. Ley daar opdeed. Zoowel de vertegenwoordigers van de moderne, als van de christelijke vakbeweging verzetten zich tegen de toelating van de Duitsche afvaardiging. Toen is, aldus drukt het hoofdorgaan der nationaal-socialisten zich uit, duidelijk gebleken, dat ook da Christelijke vakbeweging eensgezind staat tegenover de natio nale beweging in Duitschland. Haar moet dan ook hetzelfde lot beschoren worden. Zaterdag 24 Juni 1933 kwam het einde van de Christelijke vakbeweging in Duitschland. Voor goed?. Wij weten het niet Is er niet alle eeuwen door een worsteling der menschheid? Omhoog stuwen, omlaag vallen. Is er één vorm blijvend? Zal deze beweging nog weer oprijzen, en dan gelouterd? 26 Augustus 1894 werd de eerste Christelijke vakorganisatie in Duitschland opgericht, die der mijnwerkers. In Mei 1899 ver- eenigden de Christelijke vakbonden zich tot een Vakverbond. Mannen van beteekenis en van groote waarde voor de maat- schappij, bewuste dragers der Christelijke beginselen, hebben in dezen kring gewerkt Van hieruit' zou straks naar een inter nationaal verband gezocht worden. De middenmoot van deza internationale beweging is ihu verdwenen. De Fransche Revolutie van 1791 heeft alle organisatie op maatschappelijk terrein verboden; de Duitsche Revolutie van 1933 heeft alle zelfstandige maatschappelijke vereenigin- gen verboden en het st'aatsdak gespannen over het geheel der toekomstige organisatie. Dit kan in zijn gevolgen zoo belangwekkend zijn, dat wij in een volgend artikel er nog iets van zullen zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8