SPLENDICOL AKKER.CACHETS DINSDAG 27 JUNI 1933 TWEEDE BCAD PAG. F FRANS CLAES EEN GROOT BEKEND FIGUUR HEENGEGAAN Op de Begraafplaats te Bercham, werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Frans Claes. Talrijke autoriteiten, vele personen uit wetenschappelijke kringen wa ren aanwezig. Zeker het was geen Nederlander in de vol strekten zien des woords. Maar toch iemand, die met hechte banden aan Noord-Nederland verbonden was, een Vlaming van den echten stempel. Aangezien Frans Claes in wetenschappe lijke, en ook in reiskringen in Nederland een welbekende figuur is geworden, willen wij gaarne bij zijn heengaan, een kort artikel schrijven. Talrijke reizigers die Antwerpen bezochten zullen hem missen, want die deze stad bezocht verzuimde niet om de aanwe zige kunstschatten te bezien. En dan kon het niet anders of men kwam met den heer Claes in aanraking. Geboren verzamelaar van Antwerpen geboren. Van jongs- af was hij reeds met archeologische neigin gen behept Nauwelijks zes jaar oud speurde de jeugdige Frans reeds naar de zeldzame schelpen .die thans in het Natuurkundig Mu seum te Brussel tentoongesteld liggen. Van zijn 10de jaar .\f aldus Dr. J. Denucé, de Archivaris van Antwerpen toog Frans Claes naar Eekeren öm er de prestaties van de kruisboogschutters bij te wonen. Vanaf dit oogenblik kreeg hij smaak voor het verzame len van oude gilde-voorwerpen, die thans de trots van zijn museum zijn. Nog voor Frans en zijn broeder Vincent de St Ignatiusschcol verlieten, bezaten zij een verzameling van niet minder dan 2000 num mers, die vijf kamers vulden van het ouder lijke huis. De ouders stonden machteloos te genover de verzamelwoede der jongens, en werden op steeds leiner huishoudelijk erf teruggedrongen. Ook 's nachts hielden de kna pen zich onledig met het opzetten van die ren, als b.v. tijgers, valken, krokodillen in het doodenhuis van den dierentuin. In 1878 kwamen de belangrijke zaken aan 'de orde. Allereerst het beroemde Japansche harnas, nu in het bezit van Vincent Claes en de helmen en hellebaarden ,nu in de St. Joris zaal. In 1902 liet Claes in de Vincentius- straat een huis bouwen met een aantal ka- mens en zalen, dat hij den naam gaf ,J)e Gul den Spoor". Hier werd het centrum gevestigd van wetenschappelijk Antwerpen. In dit huis hadden ook de vergaderingen plaats van de diverse vereenigingen en .genootschappen ge wijd aan artistieke of archeologische be langen. Eenige dagen voor zijn dood, hadden wij nog het voorrecht den heer Claes een bezoek te brengen. Helaas was hij niet meer bij machte, om naar de begeerte van zijn hart ons rond te leiden, in het legendarische sprookjeshuis. Zijn dochter was zijn uitne mende plaatsvervangster. Het is ons niet doenlijk naar behooren de rijkdom te beschrijven, die in deze zalen aan kunstschatten aanwezig is. Elke kamer draagt den naam van een schutspatroon. De eene bevat al meer kunstschatten dan de andere. Van alles kan men er vinden: hel men, rapieren, juweelen, beeldhouwwerk, vanen, standaarden, prenten, kunstvolle slo ten, schilderijen enz., enz. Het was ons niet doenlijk om in een mid dag alles te verwerken. Óm zich een denk beeld te vormen van deze in Europa beroemd geworden verzameling, moet men er weken lang vertoeven. Van dit privaat museum was hij de gast vrije bezitter, waar hij ieder, wie de weten schap liefhad en ieder belanghebbende gast vrij ontving. Een angstig oogenblik heeft de heer Claes meegemaakt in 1914, toen de Duitschers de stad Antwerpen innamen. De Duitschers kon den al wat maar van koper was best gebrui ken, voor oorlogsdoeleinden. Aangezien de verzameling van den heer Claes uit massa's schitterend koperwerk be stond, bestond de gewettigde vrees, dat be slag zou wordenn gelegd op een en ander. De Burgemeester en Schepenen van Antwer pen stelden zich in de bres voor deze kunst schatten en wistten van den Duitschen Gou verneur de verklaring te erlangen, dat het Museum Claes vrijgesteld zou blijven, van inbeslagname. De missive hierop betrekking, hebbend, hangt in keurige lijst in de hal. Hoe hij werkte. 't Zal voor velen in Antwerpen wel vreemd zijn, als zij den gemoedelijken ouden heer Claes, met zijn grooten vilten hoed, en zijn wijden regenmantel niet meer zullen zien loopen. Zijn tocht was gewoonlijk naar de Schelde gericht Ten eerste wel omdat hij reeds 25 jaar conservator was van het aan de Schelde gelegen kasteel „Het Steen". Ook dit museum stond onder zijn leiding evenals het Museum van het Vleeschhuis. Ja, die Schelde heeft hem heel wat voor zijn verzamelingen verschaft. Tijdens de ver legging der Scheldekade* in 1884—85, toen groote baggerwerken werden uitgevoerd, was Claes daar gedurig bij, en controleerde hij 't is niet erg boorl Splendicol lijmt hel «vel En goed ook. daar kun. je von op aan. Je kunt dan niet eens meer zien dar her stuk geweest is Splendicol lijmt porcelein. graniet, glas, marmer, celluloid/ hout, leder enz. enz. Splendicol is bestand tegen hitte en water. Groote tube 35 cent. Kleine tube 20 cent. Bij drogisterijen enz. Import H. ten Herkei, Hilversum. Vraagt ook Splend-bol vloeibaar koud-soldeec. Prachimiddel voor repareeren von lekken in potten, pannen, tanks enz. Per tube 20 cent alles wat de baggermachines naar boven brachten. En die waakzaamheid was niet tevergeefs. Hij haalde er fraaie collecties 15-eeuwsche dolken en degens uit. 14 goedendags (knot sen), 300 messen van 1200 af, wapenhamers, stijgbeugels, speelgoed enz. Dit alles is keurig geconserveerd. Ook op veilingen kon men hem altijd zien, met zijn asthmahijgende borst, zijn stamelen de stem, zijn oogen zoekend naar een kans, in zijn ongeneeslijke passie naar alles wat van ver of dicht bij naar antiek zweemde. Hij was de gedroomde, ietwat romantische verzamelaar, zooals Balzac er een patheti- schen heeft gekend in den onvergetelijken Cousin Pons. Thans is Frans Claes er niet meer. Zijn huis, 6choo.t vol met kunstschatten is thans ledig. „De Gulden Spoor" zal niet licht door de duizenden bezoekers vergeten worden. De laatste vereeeniging die hij ontving was het Oudheidkundig Genootschap „De Bevelan ders". ,De gulden Spoor" is het fraaiste voor beeld van een liefde voor kunst, wetenschap en geschiedenis. Hoe zal het nu gaan? Zal de stad Antwer- pen „de Gulden Spoor" aankoopen? De tijd zal heit leeren. Het is te hopen, dat de „Gulden Spoor" een en ongedeeld bezit blij ve, hetzij van de T^milie Claes, hetzij van de Soheldestad. Zoo zal het aandenken aan den grooten man het best geëerd worden. A. M. WESSELS. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN i Oranje-Nas&au i-medaille li goud aan J Boertje. brouwmeester-bedrUfs leider bjj de brouwerij ..De Sleutel" te Dordrecht RIJKSGEBOUWENDIENST 't dit il ontslag uit met ingang T L Visser, bouwkundig i Rijkscommissie BELASTINGDIENST Bö beschikking van den minister ciën la Ingetrokken de verplaatsi ontvanger der directe belastingen, enz. N. R i van het kantoor der directe belastin- Eindhoven, naar het kantoor dier mid- a Enschede en is de ontvanger der dl- Iastingen, enz. P. Thyssen, verplaatst belastingen enz. te der directe belas- Lubber i het kantoor der direct directe belastingen. de inspecteur der directe belastingen. F P Plesman, toegevoegd aan het hoofd nspectie der directe belastingen, en TWEEDE KAMER VACATURE-SLOTEMAKER DE BRUINE Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer heeft be richt ontvangen van jhr. dr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, dat hij zijn benoeming als lid der Tweede Kamer heeft aangeno men (vac.-Prof. Slotemaker de Bruine). Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig? Verdrijf toch al die muizenissen en breng Uw gestel tot rust. Neem een "AKKERTJE" en zoo noodig nog een. Blij verrast zult Ge zijn U weldra als een herboren mensch te voelen, opgewekt, vol zelf vertrouwen en levenslust. "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruik! du» voortaan uitsluitendi DE POLITIE-INVAL OP HET ANTI-FASCISTISCH CONGRES WAAROM DEZE PLAATS HAD Zooals wij gister reeds mededeelden heeft de politie Zondag een inval gedaan op het anti-fascistisch congres, terwijl de debatten in vollen gang waren. Deze inval hield verband met een mede- deeling, dat ingekomen was een telegram met sympathiebteuiging van mariniers en matrozen uit Den Helder en een brief van revolutionaire soldaten en onderofficieren van het garnizoen te Amersfoort van het 5de, 16de, 18de en 21ste regiment infanterie waarin zij een groet van sympathie aan het congres overbrachten. Bij dezen inval waren aanwezig mr Dor- hout Mees, rechter-commissaris voor straf zaken te. Utrecht en de heer Brandt, com missaris van politie in de desbetreffende af- deeling. Enkele heeren van de leiding var het congres zijn met de politieauto mede naar het politiebureau gegaan en hebben daar die stukken teruggekregen, welke de justitie niet noodig had. ROFFELR1JM EN Morfine Sir Deterding is in de olie Een man van ongemeene stijl; Een man met prima carrière, En met een kennis boven peil; Zijn koopmanschap staat boven pari; Zijn geest is nog steeds jong en frisck Zooals dat bij de sterke stuwers Van onze wereldhandel is. Sir Henry heeft een brief geschreven Vermoedelijk met eigen hand, Een brief aan onze fabrikanten En onze groote koopmansstand; Hij is met „goede raad" gekomen, Op zijn ervaring gebaseerd: Uw redding ligt in de inflatie! Daar moet het heen, of 't gaat [verkeerd! Sir Henry durft het ons bezweren; Helaas, in dit gewichtig uur Is er maar plaats voor één conclusie: Zijn „goede raad" is peperduur! O ja, het zou een mooi gebaar zijn: Een prik met de morfinespuit: Ineens was 't met de loonsverlaging En met de lage prijzen uit; Het Rijk en de gemeenten stonden Ineens niet meer voor een tekort, Omdat de mooie gave gulden Ineensmisschien twee kwartje* [wordt. Alleen voor onze kleine spaarders (En hoeveel duizend zijn er niet) ÏFas er meteen een bron geboren Van onuitputtelijk verdriet: Zij, die nu van hun schrale rente Heel sober leven kunnen, staan Dan klaar, om mèt de vele andren Oók naar het armbestuur te gaan Ik.zwijg nog maar van onzen werkman. Die, cbls het dan zoo wezen moet, Met twintig harde, gave guldens Meer dan met dertig halve doet. Ik waag het nog eens neer te [Schrijven' Dat we wel heel gelukkig zijr Met een inflatietegenstander Als onze Sir Henry Colijn. (Nadruk verboden). LEO LENS VER. VOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Naair wij vernemen is Prof. Dr J. R. Slo temaker de Bruine in verband met zijn be noeming tot minister van Sociale Zaken afgetreden als voorzitter van de Ned. Herv. Vereeniigting voor Geestelijke Volksgezond heid. Een vloot van kano's maakte dezer dagen een betrouwbaar heidstocht te Amsterdam. Er waren pl.m. 200 deelnemers! De kathedraal van Dsjawoko in Kroatië, die ernsti4 door brand werd beschadigd. Het Wageningsch Studentencorps op het Stadhuis ontvangen, ter gelegenheid van het 11de lustrum Een lérlccbrsspiegel bij een Duitschen onbewaakten overwegdie ongetwijfeld het verkeer wat meer beveiligt Een fraai moment uit de Kielsche watersport-week: de jachtklasse D in actie. Anderhalve literhond. Is 't geen schattig beestjef

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5