Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. DE LAATSTE DER TRIBUNEN DINSDAG 27 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV. KERK. Beroepen: le Sneek (vac.-H. W. te Winkel), toez. G. J.. Streeder te Leiderdorp. Aangenomen: Naar Roswinkel, cand. A. K. L. Bloem te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN. B roepen: Te Goes, R. Kok te Veenendaal GEREF. KERK VAN BREDA. Het adres van den Kerkeraad van de Geref. Kerk van Breda is bij den scriba den heer J. C. van Reenen, Baronielaan 292 te Breda. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. J. O verduin. nam Zondagmiddag afscheid van de Geref. Kerk van Sleen (Dr.), met een predikatie over Rora. 8 38 en 39: Het afscheid des geloofs ademt 1. de kalme rust der zekerheid in God; 2. de blijde roem der nabijheid van God. Toespraken werden gu- houden door ouderling Oldengauw, namens den Kerkeraad, Ds. Hania, van Schoonoord, namens de Classis; Wethouder Kuperus, na mens B. en W.; de heer Schippers, namens ae Herv. Evangelisatie; Ds. Faber, van Schoon oord, namens het Bijbelgenootschap en ais vriend. Verder spraken als vrienden: Ds. van Haeringen. van Zweeloo, de heer Warmeis, van Schoonoord, de heer Nijkamp, hoofd aer Chr. School; Evangelist Hoornstra, uit Veen oord. De kerk was te klein. Velen moesten terug. Een honuerdtal menschen volgde den dienst buiten op straat, waar banken waren neergezet. Ds. P. N. van Schouwenburg is voornemens 27 Augustus afscheid te nemen van de Ned Herv. Gemeente te Drogeham en 3 September intrede te doen te Buiksloot (N.-H.), na bevestiging door Ds. H. M. E. Bresner, te Landsmeer. Ds. J. R. Wolfensberger nam Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Cubaard, met een predikatie over Psalm 119 40 en 50. De naar Sneek vertrek kende leeraai werd toegesproken door ouder ling P. van Dijk, namens Kerkeraad en Ge meente; door Ds. A. W. Feenstra, van Lollum, als vriend er door Ds. H. C. J. van Deelen, van Oosterend, als consulent. Voorts voerde het hoofd der Chr. School, de heer J. Postma, het woord namens Kerkvoogden en de heer S. Terpstra. namens de Evangelisatie te Frane- ker. Toegezongen werd Psalm 1214. Ds. J. D. WIELENGA Naar Friesch Dagblad verneemt, is de ge zondheidetoestand van Ds. J. D. Wielenga, predikant der Geref. Kerk van Franeker. die reeds geruim en tijd zijn ambtsbezigheden niet kon vervullen vooruitgaande. Zondagavond heeft hij den leesdienst bijge woond en eenige kinderen gedoopt. De behandelende geneesheeren hebben hem tot verder herstel verblijf elders voor eenigen tijd voorgeschreven. De buitengewone Synode der Chr. Geref. Kerk, welke dit jaar in voortgezette vergade ring bijeen zal komen, is tegen Dinsdag 5 Sep tember a.s. samen geroepen. De Synode komt te Zwolle bijeen. Het Hoofdbestuur van het Ned. Hervormd Verbond tot Kerkherstel, verzoekt ons op neming van het volgende: Namens het Moderamen van de Vereeni- ging Kerkopbouw is dezer dagen een schrij ven aan de Kerkeraden en aan de Classi- cale Vergaderingen verzonden met verzoek het bovenaangeduide „Groote Synode-voor stel thans niet te steunen. Aangezien de in kleeding van deze circulaire den indruk zou kunnen wekken, als ware het jongste ini tiatief van het Verbond tot Kerkherstel be doeld als een onvriendelijke daad tegenover „Kerkopbouw", stelt het Hoofdbestuur van Kerkherstel er prijs op te verklaren, dat in zijn kring terdege overwogen is, dat ■van wege Kerkopbouw een breed opgezet reor ganisatie-voorstel in gereedheid werd ge bracht, al was ook aan onze leden der Con tact-Commissie na één samenspreking ongeveer anderhalf jaar geleden met de vertegenwoordigers van Kerkopbouw, waar in speciaal over het leertuchtprobleem ge sproken werd, nooit iets naders over den inhoud van dit ontwerp bekend geworden. Wij zagen na rijp beraad geen reden, om het „Groote Synode"-voorstel niet bij de Al- gemeene Synode in te dienen. I. Omdat wij er ons op mochten beroepen, dat dit voorstel in den grond der zaak na 1928 nog steeds aan de orde is. II. Omdat, bij steeds meerderen, in onzer, kring en daarbuiten, de overtuiging post ge vat had of bevestigd werd, dat de wijziging van samenstelling van ons hoogste Bestuurs lichaam vooraf behoorde te gaan aan een reorganisatie onzer Kerk over de geheels linie. III. Omdat op bovengenoemden grond een bevordering van de wetswijzigingen die met de „Groote Synode" verband houden, dus nooit een spaak in het wiel beteekenen kon voor een algeheele herziening onzer Kerk orde, integendeel. IV. Omdat wij, gedachtig aan de officieele onthouding van het Moderanen van Kerkop bouw in een vgj-ig jaar, toen bij de Classi cal Vergaderingen de z.g.n. pacificatie-vcor stellen aan de orde waren (voorstellen, die toch eigenlijk dwarsdraads ingingen tegen de grondstrekking van het reorganisatie voorstel, waarmede Kerkopbouw ook toen al bezig was!), opzijn minst meenden te mogen rekenen op een welwillende neutraliteit van de zijde van het Hoofdbestuur van Kerkopbouw. Wij blijven mitsdien, ongeacht den tegen stand van het Moderamen van Kerkopbouw. dien wij te meer betreuren naarmate de andere houding van verleden jaar bij de voorstellen tot vreedzaam samenwonen enz.- binnen ons gezichtsveld komt, alle Ker keraden en Classicale Vergaderingen drin- fend aanbevelen het aanhangige „Groote ynode"-voorstel thans te steunen, juist ook ter wille van een reorganisatie onzer Kerk in grooten stijl. PREDIKANTSTRACTEMENTEN Het hoofdbestuur der Vereeniging van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk acht thans het oogenblik gekomen, dat de Synode de thans voorloopig aangenomen wijziging defi nitief vaststelt. Het zou echter in overweging willen ge ven deze wyzigir.g te beschouwen als crisis maatregel, dus voor de jaren 1934en 1935, en dit uitdrukkelijk in de reglementswijzi ging vast te leggen door te besluiten: „De periodieke verhoogingen worden over de ja ren 1934 en 1935 verlaagd van f160. f120.—." Er zou dan rustig en voldoende tyd zyn, dat de Synode van 1934 zich bezig zou kunnen houden met een definitieve her ziening van het reglement om zoo mogelijk eens te komen tot een regeling, die voor ipCt. uitvoerbaar zou kunnen worden geacht. In bovenstaanden geest zal het hoofdbestuur een verzoek tot de Synode richten. Van zéér bevoegde zijde deelt „De Waar heidsvriend" mee, dat niet het minst de Kera- voogden, die in den Raad van Beheer zitting hebben, er van overtuigd zyn, dat er zéei zeker ernstig mee te rekenen is, dat de aan slag van de plaatselijke gemeente naar bene den moet, als de uitkeering aan den plaatse lijken predikant vermindert. Zoodat Ameide, Amsterdam, Hedel, Rotterdam, Utrecht, enz. het zéér zeker plaatselijk zullen erv; dat de vermindering van bet tractement den dominé eigen gemeente-financiën ten goede komt wat ook alleszins billijk is. En het zou psychologisch een onvergeeflijke four, te achten zijn, als de Raad van Beheer hier mee geen rekening hield. Het Reglement voor de Predikants-tractementen, dat toch al niet populair en geliefd is bij velen, zou zeker niet in sympathie winnen, als de plaatselijke pre dikant minder tractement ontving en de plaat selijke financiën zouden daarvan geen bate hebben. Amsterdam, Rotterdam, Ameide, Hier den, enz., enz., zal het zéér zeker plaatselijk, wat de financiën betreft, merken. KERKGEBOUWEN Te Middenmeer (Wieringermeerpolder) is Zaterdagmiddag de eerste steen gelegd van de Geref. kerk door Ds. H. H. Schoemakers, van Kampen, voorzitter van deputaten het .Zuiderzeewerk, die eerst een toespraak hield over Genesis 4 26: Toen begon men den Naam des Heeren aan te roepen. Na het leggen van den steen richtte Ds. Schoemakens waardeerende woorden tot den architect, den heer Dirkmaat en den ai mer Draaisma. Ds. D. Hoek, van Enkhuizen, scriba van ge noemde deputaten, eindigde de korte plechtig heid in de open lucht met dankzegging. By de steenlegging waren o.a. aanwezig Ds. P. de Jong, van Bunschoten, ouderling J. F. Weerstra, burgemeester van Wonseradeel, Ds. J. H. Donner, van Broek op Langendijk, Ds. S. de Vries, van Medemblik, Mr. Kemp, ver tegenwoordiger der Directie van den Wierin germeerpolder, de heer H. Kagel, vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Me demblik, deputaties der Kerkeraden van Sloot dorp en Medemblik, de hulpprediker Chr. van der Vliet, Ds. K. Finkensieper van de Herv. Kerk. In het gymnastieklokaal, waar Gereformeer den en Hervormden beurtelings godsdienst oefening houden, hebben de heer Van der Vliet, hulpprediker, en Ds. Hoek, de vele aan wezigen toegesproken. Het nieuwe kerkgebouw zal 400 zitplaatsen bevatten, benevens een kerkeraadskamer een vergaderlokaal. Naast het kerkgebouw wordt een toren gebouwd. KIESCOLLEGE By de stemming voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Almelo, wegens uitbreiding van dit College, zijn de rechtzin nige candidaten gekozen. IN DE TEMPLO DEL PILAR TE SARAGOSSA Dr. (M- H. A. van der Valk, te Hillegers- berg, die thans een studiereis maakt door Spanje, deelt ons mee, wat hij zag in de be roemde kathedraal Templo del Pilar te Sara- gossa. Bij het bezoeken van deze roomsche kerk, merkte hij op, dat alle vrouwen tot de kleinste meisjes toe, die geen hoed op hadden (heel weinig), of gesluierd (zeer veel), blootshoofds, by het binnenkomen een doekje op het hoofd legden. Aan den ingang stond op een bord, dat geen vrouwen in onvoegzame kleeding (bloote armen, gedecolleteerd, korte rokken) worden toegelaten. Christelijk Nationaal Vakverbond 16e ALGEMEENE VERGADERING In het mooie conferentie-oord Woudscho- ten der N. C. S. V. te Zeist, midden in de bosschen, komt het C. N. V. vandaag nog in algemeene vergaderng bijeen, gelijk het ook gsterein is bijeengekomen. Gistermorgen waren ter vergadering onder meer tegenwoordig de heer J. J- Talsma, burgemeester van Kamerik, die kwam na mens den Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond, den heer Scheeres. voorzitter van de Vereeniging van den Christelijken Han- deldrijvenden en Industrieele Middenstand in Nederland, de heer C. Tabak, namens het Nederlandsch Jongelingsverbond, de heer Jak. Haas namens de Zwitsersche Ilner- confessionele Vakbeweging, en Mej. C- Hum- feld namens de Federatie van Chr. Ver- eenigingen van Vrouwen en Meisjes. De opening geschiedde door den Ver bondsvoorzitter, den heer K. Kruithof, die deed zingen: „Een vaste Burcht is onze God", Psalm 33 las en voorging in gebed en daarna zijn openingsrede hield, waarvan wij gisteren reeds verslag gaven. Aanwezig bleken te zijn afgevaardigden van alle aangesloten organisaties. Aanwezige gasten. De secretaris, de heer Stapelkamp, deed daarna mededeeling van de gasten die ter vergadering aanweraig waren. Bij de reeds bovengenoemden waren aanwezig de heeren Quispel en Verveld, oprichters van het Verbond die met applaus verwelkomd werden. In de vergadering van Dinsdag zouden te genwoordig zijn Z.Ex. Prof. Dr. J. R Slote- makcr de Bruïne. Minister van Sociale Za ken en de heer C. Smeenk. voorz. van Pa trimonium, die samen met Ds. C. v. d Zaal de A R. Kamerclub zullen vertegenwoor digen. Toespraken* De heer W. G. Scheeres, Voorz. der Chr. Middenstandsvereeniging sprak de ver gadering toe en wenschte het C.N.V. alles goeds. De heer C. Tabak sprak namens het Ned". Jongelingsverbond, wees op het contact tuschen het C. N. V. en het N. J V, ook door den arbeid van den bestuurder van het C. N. V., den heer Schipper. De her J. J T a 1 sm a voerde het woord namens den Chr Boeren- en Tuindersbond, prees ^le goede verstandhouding tusschen zijn bond en het C. N. V. en hoopte dat goede sam nwerking ook in de toekomst mogelijk zou blijken. Mej. C. H u m f e 1 d bracht een groet over der Chr. Federatie van Vereenigingen van Vrouwen en Meisjes. De Voorz. dankte de sprekers en de spreekster voor hun goede wenschen. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering waren nog tegen woordig de dames Klapwijk en Parmentier namens den Bond van Geref. Meisjesver- eendgingen. Telegram* De Voorz. deed het voorstel om aan den heer Karsdorp, den vroegeren gesalarieer de van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders, wiens toestand ernstig is het volgende telegram te zenden: „Het C. N. V., in Woudschoten in alge meene vergadering bijeen, neemt met ontroe ring kennis van uw ernstige krankheid, betuigt u zijn hartelijk medeleven, frijn bede is dat God in deze moeilijke dagen met Zijn ondersteunende genade u nabij mag zijn." Tot verzending van dit telegram werd be sloten. Jaarverslag Aan de orde was de bespreking van het jaarverslag. Aan de discussie daarvan werd deelgenomen door de heeren Strijbis en Veltman( Fabrieks- en Transportarbei ders), Roozeboom (Belastingambtenaren) Droog (Kantoor- en Handelsbedienden); Vunderink (Text Arbeiders)Augus- teijn (Spoor- en Trammannen); Gr as- hof f (Arbeiders in de Kleedingindustrie), Baart (Houtbewerkers) en H o r d ij k (Metaalbewerkers). De heer Strijbis wilde dat de afge vaardigde op de arbeidsconferentie in Ge- néve zal worden bijgestaan door een afge vaardigde van den bond omvattende de groep van welke een belang ter conferentie wordt behandeld. Er moet een billijker /er- deeling plaats vinden inzake de toewijzing van plaatsen voor het Vacantie-oord. Het C. N. V. moet meer gelegenheid krijgen voor radio-uitzendingen. De heer V e 11 m a n vroeg een informatie inzake het vermelde omtrent den Bond van Marinepersoneel. Spr. besprak de financieele positie van den heer Amelink bij het C.N.V. sedert de heer Amelink Kamerlid werd. De heer Roozeboom informeerde daarnaar ook. De heer Droog vond dat de regeling welke met den heer Amelink getroffen werd, zeer juist is. Spr. bepleitte de vor ming van kringen van besturenbonden. Het C. N. V. moet meer invloed krijgen in de instanties die het nijverheidsonderwijs verzorgen. De heer J. Schouten kwam ter vergade ring en werd met applaus ontvangen. De Voorz. heette den heer Schouten wei welkom in diens „nieuwste functie van voor zitter van het Centraal Comité der A. R. Partij." Bespreking jaarverslag. werd met de bespreking van het jaarverslag. De heer Vunde'rink dankte het bestuur voor de medewerking welke het betoonde tijdens het Textielcon- flict, en dankte de bonden voor de steun beweging (applaus). De heer Stee nblok (directeur Edecea) betreurde dat het contact met de Ghr. Werk geversvereniging zoo gering was en vroeg wat het bestuur van het C, N. V. gedaan had om daarin verandering te brengen en indien niet wat daarvan dan de oorzaak was. De heer Grashoff besprak de steun regeling en de steunverleening via het cri siscomité. Voorts vroeg de spr. dat het C.N.V.-bestuur van zijn meening zou doen blijken inzake de resolutie-Jouhoux met be trekking tot de 40-urige werkweek De heer H o r d ij k vroeg wat met fascistische leden gedaan moet worden. Royeeren of niet Er dient een algemeene lijn te komen voor de verschilende bonden. Beantwoording. De heer Stapelkamp zeide, dat zooveel mogelijk dezelfde persoon naar de Arbeids conferentie afgevaardigd wordt. Alleen als een speciaal punt aan de orde is wordt de betrokken organisatie aangewezen om een afgevaardigde aan te wijzen. De gedachte van een technisch adviseur als bijzitter is nieuw. Als de betrokken organisatie bereid zou zijn de kosten dan te betalen dan zou het overwogen kunnen worden. Dat de kan toorbedienden meer plaatsen bezetten in het vacantie-oord komt stellig doordat de hoofd arbeiders meer met vacantie bedeeld zijn dan handarbeiders, maar de handarbeiders worden niet achtergesteld bij de hoofdar beiders. Het is niet gelukt meer tijd beschik baar te krijgen voor de uitzending per radio, vanwege het C.N.V. De positie van den heer Amelink besprekend, zeide spr., dat de band tusschen het C.N.V. en den heer Amelink als Kamerlid nauw moet blijven. Er is wel eens over geklaagd, dat in 't verleden door iemand die onze beweging na stond en Kamerlid werd, de band verbroken werd. De heer Amelink doet nog veel voor on»ze be weging als redacteur van De Gids en inter nationaal in conferenties e.d. Er wordt getracht om de besturenbonden meer een taak te geven in de beweging. Het is even wel niet mogelijk of wenschelijk om de be sturenbonden of kringen van besturenbon den naar de algemeene vergadering van het C.N.V. te doen afvaardigen. Het C-N,V,- bestuur heeft steeds gepoogd het bestuur der Chr. Werkgeversvereniging met ver trouwen tegemoet te treden. De meening van het dagelijksch bestuur is, dat het standpunt van het C.N.V. ten opzichte van de 40-urige werkweek het juiste is gebleken. Er is gesold met de 40-urige werkweek als oplossing voor de crisis. Voor het C.N.V. was het geen principieele kwestie. Demago gisch heeft men, vooral sommige der S.D.A.P., de menschen het hoofd ermee op hol gebracht. Het rapport van den Hoogen Raad heeft wel uitgewezen hoe weinig de 40-urige werkweek spreiding van arbeid mogelijk maakt. Nu uit Genève gebleken is, dat een internationale regeling niet ko men zal, blijkt het standpunt van het C.N.V. tooh wel juist. De 40-urige werkweek blijkt geen oplossing voor Int ernstige pro bleem der werkloosheid. Het dagelijksch bestuur meende, dat nog geen uitspraak kon worden gedaan inzake fascisten in onze organisaties. Het alg. bestuur kan de zaak bezien. Gel- lenbouwers kunnen toch door de besturen der organisaties worden verwijderd. Daartoe zijn de hoofdbesturen toch zeer zeker com petent Zou blijken, dat men ze in on»ïe be weging zou gaan dulden dan zal stellig het hoofdbestuur daartegen maatregelen nemen. De heer Schipper antwoordde dat het vraagstuk van het vakonderwijs en het nijverheidsonderwijs en de invloed van het C.N.V. de aandacht heeft van het C.N.V,- bestuur. De besturen der Vakbonden moe ten bij hun leden meer belangstelling gaan kweeken op de vakopleiding en het oefenen van invloed daarop door de organisaties. Spr. vroeg de belangstelling voor deze zaak en ook voor hetgeen geschiedt met betrek king tot de jeugdzorg en de werklooze jeugd. De heer Ruppert wees erop, dat de va- canties van handels- en kantoorbedienden over een langere periode verdeeld zijn dan die der handarbeiders, met het gevolg, dat er dus meer gelegenheid is om de plaatsen aan kantoorbedienden te geven. In de we ken waarin juist de handarbeiders vacantie hebben, worden zooveel mogelijk plaatsen juist aan hen gegeven. Inzake het herstel lingsoord is een commissie ingesteld. Ook voor verkrijging van meer contact met de Chr. Werkgevers is een commissie benoemd. Een commissie is q*1. gevormd om te be spreken het contact tusschen C.N.V., Chr. Werkgevers, Chr. Middenstanders en Chr. Boeren en Tuinders. De Voorzitter besprak de vertegen woordiging naar de Arbeidsconferentie. Het zou zonde van het geld .zijn om nog een technisch adviseur apart te zenden. Als men de positie van den heer Amelink had willen wijzigen, dan had men daarvoor een andere wijze moeten kiezen dan haar op deze algemeene vergadering aan de orde te stellen. Het bestuur heeft zeer veel waar deering voor het werk der besturenbonden. Het dagelijksch bestuur wilde aan de be sturenbonden vrijheid laten ten aanzien van hun optreden met betrekking tot fas cisten in de organisaties. Rede van den heer Schouten* De heer J. Schouten sprak de verga dering toe dankte namens het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen, die de uitnoodiging voor deze vergadering ontving. Het C.C. werkt op een ander levensgebied dan het C.N.V., maar in de werkelijkheid van het leven ontmoeten ze elkaar herhaal delijk op het gebied der positieve Chr. actie. Het C.C. verheugt zich in den groei van het C.N.V. en volgt met belangstelling hetgeen door het C.N.V. wordt verricht op sociaal-economisch terrein. Juist doie tijd bewijst van hoe groote beteekenis princi pieele organisatie is op economisch en maat schappelijk terrein. We danken God voor de genade die Hij aan het Ned. volk gaf dat wij op het terrein van den arbeid hebben Chr. principieele organisaties, ook voor de arbeiders. Het C.C. hoopt, dat het C.N.V onder Gods leiding in de toekomst veel zal mogen blijven doen, in rijker mate nog dan het in het verleden voor het Ned. volk deed. De ontwrichting heeft alles in de wereld aangetast. Verschillende staten hebben nu het vraag stuk hunner munteenheid, der valuta, in de geweldige belangenworsteling onzer da gen geworpen en daardoor dreigt alle vast heid in den gang van zaken in dit leven te worden ontnomen. Als we dat zien, dan begrijpen we eenigszins hoe groot de ont wrichting en verwording in dezen tijd is. Wie let op den cirkelgang ter conferentie van Londen, kan nagaan hoe moeilijk het leven dit oogenblik is, en bespeurt de ge weldige beteekenis van de principieele Christelijke levensovertuiging. Want als deze de geesten regeerde van de grootmachten der wereld, dan zou de Londensche confe rentie zich niet bewegen in den cirkelgang, dat men geen tijdelijke stabilisatie wil en het zonder die tijdelijke stabilisatie toch niet kan. Als het Christelijk levensprincipe heerschte. dan zou door Amerika niet rcoo tewerk gegaan worden met betrekking tot den dollar en door Duitschland met het transfcimatorium, waardoor tal van belan gen worden geschaad. Dan zou men nako men dit Christelijk principe, dat men aan zijn verplichtingen moet voldoen. Wij zijn op elkaar aangewezen al betreden we een an der gebied. Het Centraal Comité verheugt zich er daarom over, dat het C.N.V. is gegroeid. Wij hopen, dat God het C N.V. goed en nabij wil zijn en aan de leiding van het Verbond wil geven wat zij noodig heeft en wij kunnen samenwerken om in deze moeilijke tijden getrouw te zijn op het sociaal economisch en politiek gebied, met onderscheiding der greruzen en organsaties kunnen saamwerken inzake de moeilijk heden, waarmee ons land te worstelen heeft. (Applaus). De Voorzitter dankte den heer Schou ten voor diens woord. De heer H o r d ij k (Qhr. Metaalbewer kers) repliceerde en zeide, dat de fascisten in de Chr. vakorganisatie niet thuis behoo- ren. Spr. wekte de bestuurders van andere organisaties op om te doen als het bestuur van den Chr. Metaalbewerkersbond doet, n.l. fascisten uit den bond verwijderen. De Voorzitter zeide, dat van deze op wekking acte genomen kon worden. Als men de zaak besproken wenschte te zien, dan moest dit in een andere instantie geschieden dan hier. Spr. persoonlijk was het evenwel met de opwekking eens. Hierop werd het jaarverslag vastgesteld, het beleid van het hoofdbestuur en het redactioneel beleid inzake de Gids goedge keurd en de vergadering geschorst tot hedenmorgen halftien. CHR. MARINEPERSONEEL Buitengewone Vergadering van den Bond van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van Officier Te Den Helder is door den Bond van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van offi cier een buitengewone algemeene vergade ring gehouden, waarin o.m. werden behan dald de door het hoofdibeistuur van dien bond voorgestelde wijzigingen van statuten en het huishoudelijk reglement, waarin moeeten worden verwerkt de voorschriften, vervat in het kort geleden door den minister van Defeensöe vastgestelde „Reglement be ginselen militaire belangen-vereenigingen". Ter vergadering waren aanwezig 4 leden van het hoof-dlbestuur, 2 afgevaardigden van de afd. Ooet-Indöë, 6 afgevaardigden van de afd. Den Helder, benevens de administrateur den bond. de heer J. H e rw eij e r, ter wijl de vlootpredikant in alg. dienst, Ds Vaandrager, de ochtendvergadering ge deeltelijk bijwoonde. De vergadering, f welke werd gehouden irt het Chr. Tehuis voor Militairen, werd geleid door den wnd. voorzitter, den serg.-schrijver R. M e i n e m a. m had een vlot ver'oop. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn dankbaarheid over uit, dat in deze voor de organisatie zoo moeilijken tijd, toch nog genoeg leden bereid en in staat werden gevonden om de voor het voortbestaan der organisatie noodzakelijke werkzaamheden te verrichten, Spr. hoopt dat de 103 te be handelen artikelen vlug zullen worden af gewerkt. Daarna geeft de voorzitter een uitvoerig overzioht over den in de laatste maanden door het hoofdbestuur verrichten arbeid en staat bij een tweetal punten in het bijzon der stil le. door de nieuwe voorschriften moeten per 1 Juli de leden, die minderjarig zijn of de eerste opleiding nog niet hebben voltooid, worden uitgeschreven; de door het hoofd bestuur aangewende pogingen om deze leden onder bepaalde voorwaarden voor de orga nisatie te kunnen behouden, zijn mislukt; door de vergadering wordt zulk6 ernstig bei treurd; 2e. per 1 Juli moet de aansluiting bij het? Chr. Nat. Vakverbond worden beëindigd, waarmede tevens automatisch het lidmaat schap van het fonds tot bestrijding der tb.c. „Draagt Elkanders Lasten" ophoudt te be staan; op de algemeene vergadering van het C.N.V. zal ernstig word-en ggracht de aan sluiting van den Bond bij dit Fonds te be stendigen. Het beleid van het hoofdbestuur wordt, onder dankzegging voor den verrichten ar beid, goedgekeurd Bij de besprekingen van de redactie van het bondsorgaan wijst de voorzitter er op, dat voortaan de hoofdbestuureleden krijgs- tuchtelijk -verantwoordelijk zijn v°or den inhoud van hst orgaan; als gevolg hiervan zal een 6cherpe selectie op de ter plaatsing aangeboden artikelen worden toegepast. Daarna wordt aangevangen met de bei handeling der door het hoofdbestuur voor gestelde wijzigingen der statuten. De ver gadering vereenigt zich met het voorstel van het hoofdbestuur, om den naam der organisatie te wijzigen in: Vereeniging van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van officier. Enkele wijzigingen worden in het ontwerp van het hoofdbestuur aangebracht. Na behandeling van de wijzigingen der statuten worden de verkorte notulen der vergadering goedgekeurd. Het geheel her ziene huishoudelijk reglement wordt na ge animeerde bespreking en nadat enkele wij zigingen in het ontwerp van het'hoofdbe stuur door d* vergadering zijn aangebracht, goedgekeurd. Na de rondvraag werd de vergadering VARKENSINVOER IN BELGIE SLACHTVARKENS WEER VRIJ Door den Belgischen minister is bepaald, dat vanaf heden de invoer van Nederlandsche slachtvarkens weer vry zal kunnen geschieden over het grenastation Esschen en alleen als ze rechtstreeks bestemd zyn voor het abbatoir te Anderlecht. Alle werkdagen van zonsopgang tot zons ondergang toe kan de invoer plaats hebben, indien minstens 24 uren tevoren de controlee rend veearts bericht heeft bekomen. Te Esschen worden de varkens aan een ge zondheidsonderzoek onderworpen door den controleerenden veearts. De dieren moeten be geleid worden door een certificaat van gezond heid waarop tevens de herkomst 6taat ver meld, en waarin verklaard wordt, dat de var kens géén teekenen van besmettelijke ziekten vertoonen op het oogenblik der verladingen dat sedert 20 dagen niet aan mond- en klauw zeer en sedert 45 dagen niet aan varkenspest is geleden in de gemeenten van herkomst, in de naburige gemeenten of in de plaatsen die gepasseerd worden naar het station van ver lading. Wanneer de dieren niet aan besmette lijke ziekten lijden worden zy in van loodjes voorziene wagons rechtstreeke gezonden naar het slachthuis te Anderlecht. Zijn de varkens ziek of worden ze verdacht van besmettelijk ziek te zijn, dan zullen zij onmiddellijk afgemaakt worden op bevel van den toezienden veearts, die alle maatregelen moet nemen om verspreiding van de veeziek ten te voorkomen. Aan den veearts moet door den invoeroer een bedrag van 5 frs. per varken betaald wor- De minister van Econ. Zaken heeft inge steld een ojmmiissie voor den uitvoer naar Engelanti van zuivel- en melkproducten eu benoemd tot lid dier commissie de he-.r- n G J Blink te Noord-.vijk, J A Geluk te Ten Haag, J M Wagenaar llummelinck t.e Wasi scnaar, A van Wijnen te Gouda en H Kooi- ctra te Leeuworden. Tot voorzitter is benoemd de heer G l Blink. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door Edw. BULWER LYTTON (72 „Rienzi kent gij mij met? „Zij is het zij is het!" gilde Rienzi; ,jhet is mijn Nina mijn vrouw mijn Zijn stem stokte. In elkanders armen ge klemd, schenen de ongelukkigen gedurende enkele oogenblikken zelfs het besef van ver rukking over hun wederzien verloren te hebben. Zij verkeerden in een soort van bewusteloosheid, waar iets, flauw en on duidelijk als een droom, doorheen zweefde. Eindelijk kwamen zij tpt zichzelf en na de eerste onsamenhangende uitroepen, de eerste woeste uitingen van blijdschap, hief Nina het hoofd op en staarde droevig haar echtgenoot aan. „O, wat hebt gij geileden sinds wij af- sc.ieid namen! sinds het uur, toen gij, voortgedreven door uw moedig hart en uv verheven bestemming, mij achterliet aan het keizerlijk hof, om te trachten den diadeem te herwinnen en gij deze ketenen vondt! n! waarom volgde ik uw bevel? Waarom liet ik u alleen vertrekken? Hoe vaak had, op uw tocht hierheen, in twijfel, in gevaar, mijn boezem uw wijkplaats kunnen zijn en had uw stem mijn ziel troostwoorden kun nen toefluisteren! Gevoelt gij u goed, mijn •heer mijn Cola? Uw pols slaat sneller dan vroeger, uw voorhoofd is gerimpelo* O zeg mij, dat gij u goed gevoelt!" „Ik göloof het wel" antwoordde Rienzi werktuigelijk. „Wanneer de geest ziek is, wordt alle gevoel voor lichamelijk lijden verstompt En gij althans gij zijt niet veranderd, alleen is uw schoonheid rijper geworden. De glorie van den lauwerkrans is niet van uw voorhoofd geweken. Gij zult nog Hij brak plotseling af en ging weer voort „Rome, vertel mij van Rome! En gij hoe Zijt gij hier gekomen? Is mijn von nis misschien uitgesproken en hebben zij in hun barmhartigheid mij toegestaan, u nog eenmaal te zien, eer de beul mij den blind doek ombindt? Toen ik nog heer van leven en dood was, veroorloofde ik zelfs den erp- sten misdadiger, afscheid te nemen van degenen die hij liefhad." „Neen neen, Cola!" riep Nina, hem de hand op den mond leggend „Ik breng u betere tijding. Morgen wordt uw zaak in behandeling genomen. De gunst van het Hof is voor u gewonnen. Gij zult vrijgesproken worden." „Ha! zeg dat nog eens! „Gij zult verhoord worden, mijn Cola gij moet worden vrijgesproken!" „En Rome zal bevrijd zijn! Groote God ik dank u!" De Tribuun viel op fie knieën en toen hij zich oprichtte, scheen hij een ander man tc zijn geworden. Zijn blik was weer helder en gebiedend als vroeger. Majesteit zetelde op zijn voorhoofd. Het leed der ballingschap was vergeten. In zijn gloeiende verbeelding stond hij daar weer als de bewaker van zijn land en als vorst! Nina staarde hem aan met de innige ver- eering harer liefde. „Zoo was zijn blik" daciht zij, „toen hij mij acht jaar geleden verliet, vervuld van de grootsche ontwerpen die Rome bevrijdden. Zóó was zijn blik toen hij bij het licht dei ondergaande zon hoog uitstak boven de kruipende baronnen en de knielende bevol king der stad, die hij tot zijn troon had gemaaktl" „Ja Nina!" zeide Rienzi, toen hij opstond en zag hoe haar blik op hem gevestigd was. „Mijn hart zegt mij, dat mijn uur nadert. Als zij mij in het openbaar verhooren. dur ven zij mij niet veroordeelen als zij mij vrijspreken, moeten zij mij in mijn waar digheid herstellen. Morgen, zegt gij. morgen?" „Morgen, Rienzil; wees erop voorbereid!" „Dat ben ik ik zal triomfeeren! Maar vertel my nu, welk gelukkig toeval u te Avignon bracht!" „Toeval, Cola!" sprak Nina met teeder verwijt. „Kon ik veilig en zonder iets te doen in Praag blijven, terwijl ik wist, dat gij werd gevangen gehouden? Zelfs aan het hof van den keizer had gij aanhangers en begunstigers. Goud was gemakkelijk te krijgen. Ik vertrok naar Florence nam een anderen naam aan en kwam hier heen, om door list of geweld u te bevrijden of met u te sterven! Zeide uw hart u niet, dat de oogen van uw trouwe Nina dag er nacht naar dezen somberen toren staarden: dat uw vrouw u nooit kon verlaten?" „Liefste Nina! En toch en toch te Avignon staat de macht niets aan de schoon heid toe zonder belooning. Vergeet niet, dat er een erger dood bestaat, dan het eind van het aardsche leven." Nina verbleekte „Vrees niet", sprak zij zacht doch vast beraden; „vrees niet Nooit zal iemand zeg gen dat Rienzi door zijn vrouw bevrijd is. Niemand aan dit bedorven hof weet dat ik uw echtgenoote ben." „Vrouw", zeide de Tribuun op strengen toon; „gij ontwijkt mijn vraag. In onzen verbasterden tijd en ons verdorven land ver geten vrouwen en mannen maar al te licht, welk een ramp de minste smet op de eer eener gehuwde vrouw is. Dat uw hart mij voor mijn leven, dan zoudt gij een feller vijand vaii Rienzi zijn, dan C.olonna met zijn legerscharen. Nina, spreek!" „O, kon mijn ziel tot u sprekanl" ant woordde Nina. „Uw woorden zijn muziek voor mij en al mijn gedachten herhalen ze. Zou ik deze hand kunnen aanraken, zou ik uw blik kunnen ontmoeten, zonder te ge voelen, dat gij den dood zoudt verkiezen boven de schande? Rienzi, wat waren uw woorden, toen wij afscheid namen, met. droefheid, doch ook met blijde verwach ting?" „Ik herinner ze mij nog zeer goed", ant woordde de Tribuun: „Ik laat u achter", zeide ik, „om door uw geest aan het hof van den keizer de groote zaak levendig te houden. Gij zijt jong en schoon en aan de hoven vindt men hartelooze, schurk achtige lieden. U voorzichtigheid aanbeve len, zou beneden uwe en mijne waardig heid zijn. Maar ik laat u een middel om te sterven." Bij deze woorden, Nina „Reikte uwe bevende hand mij dezen dolk Ik leef nog behoef ik meer te zeggen?" „Mijn edele, teerbeminde Nina, het is genoeg. Bewaar den dolk." „Tot wij elkander te Rome wederzien!* Een zacht tikje op de deur werd gehoord; in een oogenblik had Nina hoed en mantel weer aan. „Het is op slag van middernacht" zeide de cipier, zich op den drempel vertoonend. „Ik kom" zeide Nina. „En gij moet uw gedachten verzamelen" fluisterde zij Rienzi toe; „gebruik al uw verstand. Helaas! zouden wij opnieuw moe ten scheiden? Mijn hart bezwijkt!" De tegenwoordigheid van den cipier ver minderde de bitterheid van het afscheid, door het te bekorten. De zoogenaamde page' drukte zijn lippen op de hand van den ge vangene en verliet de cel. De cipier bleef nog even achter om een perkamenten rol op tafel 4e leggen. Het was de dagvaarding van het hof, dat benoemd was, om de zaak van den Tribuun te onder zoeken. Op de trap ontmoette Nina Alvarez. „Schoone page" zeide de Spanjaard vroo- lyk, «gij zegt dat uw naam Villani is! Angelo Villani wel, ik geloof dat ik uw bloedverwanten ken. Doe mij het genoegen, jongmensch, hier binnen te komen en een beker met mij te ledigen op rte ^zondheid uwer meesteresse; ik zou gaarne iets naders omtrent mijn oude vrienden vernemen." „Een anderen keer", antwoordde de ge waande Angelo, zijn mantel dichter om zyn gelaat trekkend; „het is reeds laat en ik' heb haast" „Neen" zeide do Spanjaard, „zoo gemak kelijk komt gij niet van mij af." Hij greep den page bij eten schouder. „Laat mij los, heer!" sprak Nina uit de hoogte en bijna schreiend, want haar sterke zenuwen waren nog niet hersteld van den schok. „Cipier, laat mij uit schuif ae grendels van de poort". „Wat een drift" spotte Alvarez, verbaasd dat een page zulk een overtollige drukte maakte; „nu, ik bedoelde geen kwaail Mag ik morgen mijn opwachting maken biju?" „Zeker, kom morgen maar" zeide Nina, verlangend om te ontsnappen. „Dan zal ik u iutusschen naar huis ver gezellen", sprak Alvarez. „M ij kunnen onderweg wel praten." Zonder op de tegenwerpingen van den page acht te slaan, ging hij met Nina naai' buiten. „Uwe meesteres", zeide hij luchtig, „is wonderlijk schoon; haar minste wil is wet voor den aanzienlijksten edelman van Avignon. Zij is, meen ik, uit Napels niet waar? Zijt gij stom, mijn jongen?" De page gaf geen antwoord, doch le^de zoo haastig den kleinen afstand van den toren naar het paleis van Cesarini af. dat de trage Spanjaard bijna buiten adem ge raakte. Ondanks alle moeite kon Alvarez geen woord uit hem krijgen en toen zij de poort van het paleis bereikt hadden, liet men hem zeer onbeleefd buiten staan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3