BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 27 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE CONFERENTIE TE LONDEN VERKLARINGEN VAN CHAMBERLAIN EN COUZENS De Britsche minister Chamberlain heeft Maandag in een der sub-commissies van de monetaire hoofdcommissie der Wereldcon ferentie te Londen over de terugbetaling der schulden door de debi teurstaten en de po sitie dier staten in verband daarmee bij den ecomomisehen heropbouw der wereld gespro ken. Hij bleef in zijn beschouwingen vrijwel op theoretisch gebied en stelde ten slotte voor een nieuwe commissie te benoemen ter onderzoek van de vraag der schulden-onder handelingen tusschen de debiteur- en cre- di teurstaten. Couzens, minister der Vereen. Staten, zei- de, niet te gelooven, dat de prijzen alleen door monetaire middelen zouden kunnen verhoogd, noch door het evenwicht te her stellen van de thans bestaande schulden. De prijzen moeten worden verhoogd en de Vereen. Staten werken er aan mede door maatregelen ter vergrooting van de koop kracht De Vereen. Staten voeren het groot ste program voor den bouw van openbare werken uit Het zal de reductie en de con sumptie overal doen toenemen. De last der schulden moet worden verlicht. In de eerste sub-commissie der Economi sche Commissie, waar de kwestie der tarie ven en handelsbeperkingen aan de orde kwam, legde de Duitsche vertegenwoordiger gistermorgen een verklaring af inzake het Duitsche standpunt ten aanzien van de voornaamste vraagstukken. Hij behandelde de volgende punten: 1. Tweezijdige handels- en tarief overeen komsten hebben naiar Duitsche opvatting de voorkeur boven veelzijdige verdragen In het bijzonder werd gewezen op de noodza kelijkheid van regeling vam het betalings verkeer en op de positie van den Duitschen landbouw, waarmee in de eerste plaats re- tkening moet worden gelhouden. 2. Ten aanzien van de meestbegunstigings- kwestie kon het Duitsche standpunt aldus worden weergegeven, dat wanneer het ge rechtvaardigd is dat op groote gebieden de concurrentie wordt uitgesloten, zooals door Ottawa, het eveneens tp rechtvaardigen is dat bijv. het continentale Europa zich eco nomisch aaneensluit. z 3. De financieele kwesties dienen eerst opgelost te worden alvorens men met suc ces de handelspolitieke problemen kan re gelen. Stabiliteit der valuta en regeling der schulden zijn in de eerste plaats noodza kelijk. 4. Naar Duitsche meening kunnen clea- ring-overeemikomsten slechts daar worden toegelaten, waar zij als aanvulling van in terne deviezen-bepalintgen dienen. 5. In tegenstelling tot anders luidende be weringen dient te worden verklaard, dat Duitschland de deviezenbepalinjgen niet voor hamdels-politiéke doeleinden gebruikt 6. Tenslotte wordt van Duitsche zijde het practische voorstel gedaan een redactie commissie in te stellen, teneinde de bij de discussies aan de orde gestelde punten uit te werken op de basis van de voorstellen van den Britsdhen Minister van Koloniën? Sir Cunliff Lister over de internationale re geling der productie DUITSCHLAND'S SCHULDEN OP LANGEN TERMIJN Maandag hadden de vertegenwoordigers van de schuldeischers van vorderingen op langen termijn te Londen een bespreking, waar het standpunt besproken werd, dat zij zouden innemen tegenover de vertegen woordigers van de Duitsche Rijksbank. De Zwitsersche vertegenwoordigers trachtten de Nederlandsche en Zweedsche tot hun op vattingen te brengen. Vanmorgen zouden de onderhandelingen met Dr. Schacht in de City worden voortgezet. Van Duitsdhen kant hoopt men, dat een bevredigende regeling zal kunnen worden verkregen op grond van de door Dr. Schacht afgelegde verklaringen, dat de Dawesleaning de eerste en de Young- leendng de tweede preferentie zal krijgen bij een uitzondering van het transfermorato rium. In Zwitsersche kringen hoopt men, dat een regeling op een zoodanige basis tot stand zal komen, dat de rentedien&t op bei de leeningen en de amortisatiedienst op de Dawesleening zullen worden voortgezet, ter wijl de amortisatiebetalingen voor de Young- ileening in Marken aan. de BIB zouden wor den gedaan. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VERDAGING? Het onderhoud, dat de voorzitter derOnt wapemngsconferentie Henderson Maandag met Paul Boncour heeft gehad over de Voortzetting of verdaging der conferentie, beeft niet tot een definitief resultaat geleid Tegenover persvertegenwoordigers heeft Henderson verklaard, dat de verschillende delegaties Dinsdag in Genève zullen bijeen komen en dat. men ter plaatse de opvattin gen der verschillende vertegenwoordigers en het nut van een voortzetting der werkzaam heden beter zal kunnen beoordeelen. Daar- ,Voor is evenwel een persoonlijk contact van eenige dagen noodig. Men zal alles in het werk stellen om een resultaat te verzekeren. Paul Boncour heeft Maandagmiddag ook nog den Britschen onderstaatssecretaris Eden ontvangen. De bespreking gold de ontwapeningsconferentie. Het verluidt dat zoowel Engeland als Frankrijk en waar schijnlijk ook de Vereen. Staten zouden toe stemmen in een verdaging der ontwape- mtnge-onderthandelingen. RJJKS-LUTHERDAG. Een oproep van den Evangelisch en Bond in Duitschland aan alle Protestantsche Kerken en gemeenschappen vraagt om in eenheid, geza menlijk en op zoo sterk mogelijke wyze dit jaar den dag, dat het 450 jaar geleden zal zijn, dat Maarten Luther geboren werd, n.l. den 10 November, als een Rijks-Lutherdag te vieren. Op de begraafplaats in Koepenick zijn de beide doodgeschoten SA-lieden in een gemeen schappelijke groeve ter aarde besteld. Dr. Goeb bels hield een toespraak, waarin hy ver pen. Wy zullen geen genade kennen, wan zullen de vijanden der natie in het stof pen. Wy zulen geen genade kennen, wanneer het om Duitschland gaat. Verheft de vaandels en zweert aan het graf der dooden: Wij willen ons woord niet breken, niet handelen gelyk kwajongens, willen prediken en spreken van ons Duitsche Riik". In Koepenick zyn twee pleinen naar de beide SA-mannen genoemd. HET PROCES DER SAMENSMELTING (Van onzen Duitschen correspondent) Met toenemende snelheid speelt het pro ces der samensmelting zich voor onze oogen al. Groote partijen van historische beteeke- verdwijnen als sneeuw voor de zon, haar organen houden op te verschijnen, op haar kapitaal wordt beslag gelegd en zij spelen op eens geen rol meer in de burger lijke samenleving. Wie van dichtbij het ont staan, de worsteling, de toenemende groei, de enorme invloed en do smadelijke val van het socialisme in Duitschland volgde, die vraagt zich vergeefs af, hoe zulk een wen ding zoo snel kon plaats vinden. Stond niet de republiek van Weimar geheel en al in het teeken van het socialisme? Waren niet Ebert en Hindenburg beiden de representan ten van den marxistischen staat? De ineenstorting begon 20 Juli 1932 met de executie der socialistische regeering van Pruisen. Elf maanden later, den 4den Maart waren de Rijksdagverkiezingen van bo slissenden invloed, liet Braun de vesting aan haar lot over, de man, die door ons allen als een der granietzuilen der S.P.D werd beschouwd. Sedertdien ging het socia lisme in Duitschland rapide zijn eind tege moet, vochten Loebe en Severing met wan hoop tegen hun eigen partijgenooten, die naar Praag waren gevlucht en daar een nieuwe actie wilden beginnen, was het lot der eers zoo sterke partij beslist De ar restatie van Loebo en de ontbinding der S.P.D. is slechts een stap op den weg. die door de N.SD.A.P. sedert 30 Januari 1933 is ingeslagen. Wij zullen het dus niet meer beleven, dat Hitler, in den tijdelijken Rijks dag met Wels van gedachten wisselt. Met de aanvankelijk voor een paar we ken, daarna definitief verboden partijorga nen der communisten en socialisten is het contact tusschen do marxisten en hun vroe gere partijleiders vrijwel verbroken. Ik zeg opzettelijk vrijwel want een klein kansje beslaat er nog steeds. Op straat volgde ik een paar maal de gesprekken der werkloo- zen, die op hun stempelgeld stonden te wach ten. Velen hebben thuis een radiotoestel en luisteren naar den zender Moskou, Praag of Straatsburg. Zij hooren zoodoende aller lei kritiek op het tegenwoordig bewind en voelen fcich gesterkt door him geestverwan ten ver builen Duitschland. Technisch be schikt men r.og niet over de middelen, om dit gevaar te ontduiken en het systeem der gelijkschakeling in Duitschland wordt hier door stellig niel bevorderd. Maar ook zij, die zich haasten, den na druk te leggen op hun nationale gezind heid en zich principieel bereid verklaarden, het streven der nieuwe regeering te onder steunen, kwamen voor groote moeilijkheden te staan, want zelfs de meest welwillende kritiek wordt als afvalligheid beschouwd en als ongehoorzaamheid bestraft Zelfstan digheid wordt niet langer geduld. Dat moesten alle nationale organisaties, de Staalhelm, de Bismarckbond, de Duitsch- nationale „Kampfring"-ondervinden en een soortgelijke behandeling kunnen ook de vele katholieke „Jugendbijnde" verwachten. Het prestige der partijen, welke van zulke jeugdorganisaties het uitgangspunt waren,, wordt zoodoende systematisch ondermijnd en haar zelfstandig bestaansrecht neemt hierdoor zienderoogen af. De persoonlijke ge loofsovertuiging wordt als een particuliere aangelegenheid ondergeschikt gemaakt aan de saamhocrigheid met den nationaal-socia- listischen staat Nadat met den val der S.P D. ook de vrije vakvereenigingen ontbonden werden, kwa men de aanvankelijk nog verschoonde chris telijke vakvereenigingen aan de beurt en vooraanstaande mannen, die hun gansche leven in dienst hebben gestaan van het al gemeen belang, moesten op commando van S.A.-mannen op staanden voet hun werkka mer voor goed verlaten. De leider van het Duitsche arbeidersfront, Dr. Ley, zeide op een openbare vergadering: „Het nationaal- socialisme handelt op grond van zijn kracht grootmoedig. Zoo meende het bijvoorbeeld de christelijke vakvereenigingen grootmoe dig te kunnen behandelen maar deze daad werd met ondank beloond. Daarom werden hun gebouwen in heel Duitschland door ons bezet en werd beslag gelegd op hun kapitaal. De leiders dezer christelijke orga nisaties werden van het arbeidsfront uit- >ten". Dr. Ley vertelde helaas niet, door welke handelwijze mannen als Baltrusch, Otte en Kaiser zulk een smadelijke verne dering hebben verdiend. Zelfs voor de kerk is men bij dit streven naar absolute gelijkschakeling niet blijven stilstaan. Rust, de Pruisische minister van eeredienst, heeft de controle van alle ker kelijke aangelegenheden opgedragen aan een specialen commissaris en hiertoe zijn partijgenoot Jager benoemd. Nadat Rust aan de vertegenwoordigers der evangelische landskerken der Oud-Pruisische unie, die in Eisenach vergaderden, telegrafisch had mee gedeeld, dat alle hier genomen besluiten geen geldigheid zouden hebben voor de re giering, kon men zulk een maatregel ver wachten. Hun protest tegen dit telegram zal aan den gang van zaken weinig ver anderen, zelfs al verklaarde de „Oberkir- chenrat", dat hij het in dezen met de evan gelische geestelijkheid volmaakt eens is. Het gebouw van het Evangelische Persverband werd door S.A.-mannen bezet en professor D. Hinderer, wiens levenswerk deze waar devolle organisatie was, moest met zijn trouwen medewerker D. Liepmann, plaats maken voor hen, die door Bodel9chwing's concurrent Ds. Mijlier, hiertoe waren aange wezen. Waar Ds. Mijller als vertrouwens man en gevolmachtigde der regeering op treedt, is het begrijpelijk, dat Dr. von Bo- delschwing die in zijn hooge waardig heid niet eens door Hindenburg of Hitier officieel is ontvangen het oogenblik voor gekomen hield, zijn ontslag als rijksbisschop in te dienen. Hiermede wordt dan tevens de onaantastbare zelfstandigheid der kerk prijsgegeven. Men vraagt zich af: had men Von Bodelschwing deze onverdiende verne dering niet kunnen besparen? Volgens staatsminister Rust eischt de toe stand van staat, volk en kerk een oplossing van de ontstane verwarring. Het is mij niet duidelijk, wat hier met verwarring wordt bedoeld. Met overgroote meerderheid is Bo delschwing als eerste rijksbisschop gekozen en in alle Duitsche landen begroette men hem met geestdrift en instemming, ook in nationaal-socialistische kringen. Verwarring ontstond pas, toen de Duitsche christenen zich hiertegen verzetten en voortdurend be proefden, het prestige van Bodelschwing te schaden. Reeds kondigden zij tegen Dinsdag alleen te Berlijn 19 „Massenversammlun- gen" aan, om ten gunste van Mfjller te plei ten. Ik weet niet, of thans deze propagan- da-vergaderingen alsnog gehouden zullen worden, maar in ieder geval zullen zij dan een ander dan het aangegeven karakter moeten dragen. DE ACTIE TEGEN DE BEIERSCHE VOLKSPARTIJ De politie-president te München deelt mede: Zooals reeds werd gemeld heeft de Beiersche politie eenige dagen geleden by de beide func tionarissen der Beiersche volksparty huiszoe kingen verricht, aaneezien de gemotiveerde erdenking zou bestaan, dat de Beiersche Volksparty in zeer nauw contact zou staan met de regeering-Dollfuss en de Heirawehr in Oostenrijk en dat zy voor het verbod der N.S.D.A.P. in Oostenrijk mede verantwoorde lijk zou zijn. Bij de huiszoekingen werd om- ingryk materiaal gevonden. Op grond der resultaten var. het voorloopig onderzoek heeft de Beiersche politieke politie zich genoodzaakt gezien de in hechtenisneming te bevelen van de Rijks- en .'^anddagafge- aardigde van de Beiersche Volkspartij, zoo mede van andere belangrijke functionarissen geheei Beieren. Intusschen zijn de arresta ties uitgevoerd. Voorts deelt de politie-president mede, dat de actie tegen het politieke katholicisme het ondubbelzinnige bewijs heeft geleverd, dat het t kringen geen ernst is zich onvoorwaar delijk achter de nationale regeering te plaat sen en mede te werken aan den opbouw van Duitschland. Het onderzoek zal veeleer heb ben uitgewezen, dat het politieke katholicisme aar streeft in ieder opzicht de verordenin- der regeering te saboteeren en deze zelfs tegen te werken. Vast zou staan, dat deze kringen uit een eventueele politieke crisis zouden willen trachten de verloren machts positie te herwinnen. Tot, de gearresteerden behooren Schaffer, Von»Lex, Dr. Pfeiffer, Baron Hirsch, Dr. Hundhammer en rrelaat Leicht. BETOOGING INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND VERBODEN EEN VERGADERING WAAR RIJKS MINISTER HUGENBERG ZOU SPREKEN. De tegen Maandagavond vastgestelde bij eenkomst van den Duitsch-Nationalen Bond van den industrieelen middenstand, waar ook Rijksminister Dr. Hjigenberg een re devoering zou uitspreken, is van politiewe- 3 verboden. Het verbod werd, naar te bevoegd er plaat- i verluidt, afgekondigd in verband met 't verbod der Duitsch-Nationale „Kampfringo", Duitsch-Nationale Bedrijfsgroepen en de ove rige organisaties, waartoe ook de Duitsch Nationale Bond van den industrieelen mid denstand behoort Ook deze Bond is, in strijd met anders luidende mededeelingen. verbo den. Slechts was een misverstand ontstaan, doordat verboden was de „Duitsch-Nationa le Strijdhond van den industrieelen midden stand", een organisatie welke niet bestaat DE PARALLELSCHAKELING DER EVANGELISCHE KERKEN GEEN STAATSKERK BEDOELD Uit Berlijn wordt ons gemeld: Met betrekking tot de instelling van de funnctie van staatscommissaris voor de ker ken in Pruisen, wordt te bevoegd er plaatse verklaard, dat deze inmenging slechts be trekking heeft op kwesties van aardsche, kerkelijke organisaties en haar verhouding tot den staat Haar autonomie wordt op geen enkele wijze verminderd. De instelling van een z.g. staatskerk in welken vorm ook wordt derhalve van de hand gewezen De commissaris heeft een tijdelijke taak, welke volbracht is wanneer het even wicht binnen de kerk geordende betrek kingen tot den staat heeft hersteld. De drei gende splitsing van kerk en staat en de verwarring en verdeeldheid bij het volk is hiermede overwonnen. De commissarieele gevolmachtigden van de Binnenlandsche Zending hebben alle evangelische persorganisaties met al hun werkinstanties gesteld onder de uniforme leiding van de Evangelische Persbond voor Duitschland. De evangelische werknemersbonden. De gevolmachtigde van het Duitsche ar beidsfront voor de Evangelische werknemers bonden en de gevolmachtigde voor inwen dige zending, Themel, en de kerkelijke ge volmachtigde voor de evang. werknemers bonden, Pfarrer Knueppel, hebben de vol gende beschikkingen getroffen: KnueppelMaagdenburg wordt benoemd tot commissoriaal gevolmachtigde; de natio naal-socialistische revolutie is haar tweede phase ingetreden. Zij voegt de vrije bonden van het geestelijke en kerkelijke leven in in de eenheid van de nieuw-ontwaakte volks gemeenschap en de nieuw te organiseeren Duitsch evangelische kerk. De EA B-bewe ging (de in het Rijksverbond van evangeli sche werknemersbonden van Duitschland aaneengesloten evangelische arbeidersver- eenigingen e. d.) neemt daaraan deel. De leden der afzonderlijke geledingen slui ten zich aan bij de voor hun beroep be- _de groep van het Duitsche arbeids front, nadere bepalingen volgen. De landelijke bonden, subs, plaatselijke groepen, blijven voorloopig bestaan. DE BOMAANSLAGEN IN OOSTENRIJK Volgens der „Kampfruf' zou het onder zoek inzake de bomaanslagen te Weenen een bizon de re verrassing hebben opgeleverd. In het belang van het verdere onderzoek kun nen echter geen nadere bizonderheden be kend gemaakt worden. Binnen enkele dagen zijn echter opzienbarende onthullingen te wachten. BENESJ OVER DE KWESTIE OOSTENRIJK—HONGARIJE Voor economische samenwerking der Midden-Europeesche landen In een onderhoud met de „Manchester Guardian" verklaarde de Tsjecho-Slowaak- sche minister van buitenlandsche zaken, Benesj o.a.: De landen der Kleine Entenle eischen het behoud van hun volledige onaf hankelijkheid. Zij zijn tot de overtuiging ge komen, dat alleen een nieuw systeem van economische samenwerking tusschen Oosten rijk, Hongarije en de Kleine Entente, Europa kan helpen de crisis te overwinnen. Een Oos tenrijkHongarije is even ongewenscht als de Anschluss. De beide landen moeten onaf hankelijke eenheden blijven. Wanneer Duitschland Oostenrijk opslokte, zou dit ook automatisch met Hongarije het geval zijn, hetgeen zou leiden tot een economischer strijd tegen de landen der Kleine Entente. De eenige gezonde politiek voor de midden Europeesche landen met inbegrip van Oos tenrijk en Hongarije is de handhaving der onafhankelijkheid, maar het onderling be vorderen van een nauwe economische samen werking RUSLAND-ENGELAND. Het Britsche Ministerie van Buitenland sche Zaken publiceert het volgende commu niqué: In het Foreign Office heeft een ge- dachtenwisseling plaats gevonden tusschen Litwinov en den minister van Buitenland sche Zaken. Zij hebben elkander de positie van hun respectieve regeeringen uiteenge zet nopens de huidige hinderpalen voor de vernieuwing van de Engelsch-Russische han delsonderhandelingen. Kolonel Colville van het departement van Overzeesche Handel was eveneens aanwezig. De besprekingen zullen v orden voortgezet WEENEN, 27 Juni. De in de laatste dagen gearresteerde nat-eoc. leden van den Land dag van Neder-Ooetenrijk, zijn gisteravond ter beschikking van de justitie gesteld. Zij zullen worden vervolgd wegens hoogverraad De regeering der Sovjet-Unie en de partij leiding hebben 12000 communistische stu denten mobiel gemaakt Zij zullen de col lectieve boerenbedrijven „zuiveren". De sta denten zullen de leden der collectieve boe renbedrijven controleereu, ten einde na te kunnen gaan wie moeten worden verwij derd De volkscommissaris van Arbeid, Sjichon, heeft zijn ontslag-aanvrage bij de regeering der Sovjet-Unie ingediend. De aanleiding tot dit verzoek is nog niet officieel bekend De mogelijkheid bestaat dat 't verzoek niet zal worden ingewilligd UNIFORMVERBOD IN NOORWEGEN. De Noorsche regeering heeft een wet in gediend bij het storthing, waarin 't gebruik van politieke uniformen wordt verboden. POLITIEKE BOTSINGEN IN SARAGOSSA. 50 gewonden In Saragossa is het na een politieke ver gadering tot bloedige botsingen gekomen tusschen vergaderingbezoekers en socialis ten. 50 personen werden gewond. In Jijona is een kerk door links-radicalen in brand gestoken. Waardevolle kunstwer ken werden door het vuur vernield Volgens een bericht uit Kasjgar is Maan dag de zelfstandigheid van Chineesch Tur- gestan uitgeroepen door generaal Makoesin die de opstandige beweging leidt Gistermiddag heeft de Engelsche koning de eerste steen gelegd van het nieuwe com plex gebouwen der universiteit van Londen, in Bloomsbury. Het ontwerp is van Charles Holden. Het zal de grootste universiteit ter wereld worden. De werkzaamheden zullen in 30 jaren worden uitgevoerd. VLIEGONGELUK BIJ BARCELONA MADRID, 27 Juni. Op eenige K.M. afstand van Barcelona stortte een watervliegtuig van het aldaar gevestigde uariaestation in zee. Het toestel nonk onmiddellijk. Een tor pedoboot, die zich in de nabijheid bevond, snelde dadelijk te hulp doch kon slechts twee leden van de uit zes koppen bestaande bemanning redden. De overige vier verdron ken. Gistermorgen heeft de militaire rechtbank te Brimn (Tsjecho Slowakije) uitspraak ge daan in het proces tegen de fascisten, die indertijd een poging hebben gedaan tot be zetting van de militaire kazerne te Brifnn. Elf van de 59 beklaagden, waaronder ge neraal Gajda, majoor Uwjra en de vaandrig Telak, werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De leider van de bestorming van de kazerne, kapitein von Kobsinek, werd veroordeeld tot zes jaar zware kerker straf en verschillende andere beklaagden, die op de soldaten geschoten hadden, tot gevangenisstraffen van twee tot vier jaar. Alle overige beklaagden, werden veroor deeld van zes tot elf maanden zware ker kerstraf. Voor de uitspraak van de rechtbank be stond groote belangstelling van de zijde van het publiek en een sterke politiemacht had de omgeving van het gerechtsgebouw afgezet. De vrijspraak van oud-generaal Gajda wekte sensatie. Elihonderdvijftig personen gearresteerd Omtrent de groote actie tot herstel van de veiligheid te Sofia, deelt de politie mede, dat vijftig personen, waaronder vele com munisten, bij wie wapenen werden gevon den, zijn gearresteerd. Voorts werden 1104 personen, grootendeels Macedoniërs, gear resteerd, die niet in het bezit van papieren waren. Een deel hunner werd geïnterneerd. In totaal werden 200 geweren, 600 pistolen, 200 handgranaten, een bom, een automa tisch geweer en andere wapenen in beslag genomen. De huiszoekingen zijn zonder ern stige incidenten verloopen. In het algemeen staat de bevolking sympathiek tegenover de actie. ONDERHANDELINGEN OVER DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOORWEG GEOPEND In het ambtsgebouw van den waarnemen- den Japanschen Minister van Buitenland sche Zaken Shigemitsu, zijn de onderhan delingen tusschen Mandsjoerije en Sovjet- Rusland begonnen over den verkoop van den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg. Zoo als hekend is, hebben de Russen zich ge- ruimen tijd geleden reeds bereid verklaard hun aandeelen in den Noord-Mandsjoerij schen spoorweg te verkoopen. In Japansche politieke kringen hoopt men, dat, wanneer tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoerije een verdrag tot stand komt, de politieke toestand in het Verre Oosten in het alge meen zal verbeteren. Japan neemt niet aan de onderhandelingen deel, doch is slechts door eenige „waarnemers" vertegenwoor digd. Met zekerheid kan aangenomen wor den, dat ook de kwestie van het rollend materieel, dat de Russen eenigen tijd ge leden op Sovjet-gebied hebben gebracht, ter sprake zal komen. ..DE MAASBODE" HET 25.000STE NUMMER VERSCHENEN Van het bekende r.-k. dagblad „De Maas bode" verscheen Zaterdagavond het 2500Uste nummer. De redactie wilde de tijden zyn er niet naar aan dit feit geen buitengewone aandacht wijden, maar had wel behoelte uiting te geven aan haar innige voldoening, groote dankbaarheid en goeden wil voor de toekomst. „De Maasbode" verscheen 1 October 1868 in zeer beschiden forn.aat als weekblad, "'oor f 5 per jaar kregen de lezers toen 30 M2. zetsel te lezen. Tegenwoordig betalen de lezer» f 18 per jaar, maar krijgen dan ook zoo ongeveer 2000 M2. zetsel in de bus gestopt. Deze cijfers geven wel een spreker.de vergelijking tusschen voorheen en thans. De liberale pers was natuurlijk slecht te spreken over de Roomsche actie om tot eer eigen dagblad te komen. „De Maasbode" ver telt er thans zelf van: „Minachtend praatte over „die 5 gulden per jaar die de redactie i De Maasbode, onder een vroom opzien tot Hooger in den zak zal steken, indien zy die vy'f gulden maar meester kan worden". De woorden: „Wat verbeeldt zich zoo'n nieuw bakken redactie van een nog onverschenen weekblaadje", getuigden ook al niet van fijne manieren. En tenslotte werden de Rotter- damsche katholieken met hun Maasbode als stoute kinderen in den hoek gezet onder de volgende bedreiging: „Mocht dat blad ver schijnen, het kan erop rekenen dat wy een zeer waakzaam oog op zyne manoeuvres zul len houden, en die zonder aanzien van n en zonder vrees voor de gevolgen in een helder licht zullen weten te plaatsen." Ondanks dit waakzame oog is de „Maas bode" geworden een der beste dagbladen var land, dat vooral door keurige typografi sche verzorging met eere een plaats in df voorste gelederen inneemt. UIT HET SOCIALE LEVEN CHR. TEXTIELARBEIDERSBOND „UNITAS" Gieter maakten wij in het verslag van „Unites" er melding van, dat nog nader de redactie zou worden vastgesteld van motie, waarin bij de regeering op ki^oh- tige steun aan de textiel -industrie zou wor den aangedrongen. Deze motie is thans als volgt geformu leerd: „De Algemeene Vergadering van den Ned. Chr. Textielarbeidensbond „Unites": gehouden 23 en 24 Juni 1933 te Utrecht. .gehoord de besprekingen over den ernst en noodtoestand in het textiel-bedrijf en ie *t bijzonder de katoenindustrie, met in stemming kennis genomen hebbende van de vele pogingen door het hoofdbestuur van Unitas, meermalen in samenwerking met anderen, aangewend, om verbetering den toestand, oa. ook door rageerings- hulip, in den vorm van steunmaatregelen ten behoeve van het bedrijf te verkrijgen, betreurt het dat op heden deze pogingen nog niet meer resultaat hadden en krach tige regeeringshulp d-ie noodig is om het be drijf door de huidige -rieis heen te heipen, nog steeds achterwege bleef, „vestigt nog eens met nadruk de aan dacht op de groote bedrijfs- en arbeiders-, alsook voksbelangen die hier op het sped staan, alsmede op den nood waarin veile duizenden werkkooze textielarbekiere ver- keeren, die zich eUke arheSd^elogenbeód zien ontnomen, „doet nogmaals een ernstig beroep op de regeering om spoedig zoodanige maatrege len tot steun van bet bedrijf te wilden tref- ren, als meermalen werden bepleit, opdat de dreigende ondergang van een gedeelte van de textielindustrie en daarmede blijvend nadeed ten opzichte va i de welvaart van een groot deel van ons volk worde voor komen en voor duizenden thans werklooze textielarbeiders arbeidsgelegenheid worde BRANDEN Te Niacelrode (N.Br.) werd 's nachts brand ontdekt in het cafe met garage en woonhuis van den heer J v Dinthe te Nistel rode. De brand, welke vermoedelijk is ont staan in de garage werd door een der om wonenden ontdekt. Deze waarschuwde de nog in diepe rust liggende bewoners, die nachtgewaad zich in veiligheid moesten stellen. Zoowel het huis als cafe en garage werden een prooi der vlammen, terwijl nog eenige inventaris van het huis verloren ging. De auto met een aanhangwagen, als mede machines van de bottelarij gingen mede in de vlammen op. De schade welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. De brandweer van Nistelrode trachtte het vuur nog te blusschen, doch slaagde hierin niet. De oorzaak is onbekend. Te Ooltgensplaat brak door onbeken de oorzaak brand uit in het woon- en winkel huis van den heer P. Hokke, gelegen aan den Molendijk. Het huis is grootendeels uitge brand, hetgeen niet verbrandde, kreeg veel waterschade. De schade wordt door verzeke ring gedekt, Te Zflpe (N.H.) is de groote boerderij van J v d Oord tot den grond afgebrand. Doordat de vlammen snel om zich heen sloe gen, kon er niets worden gered. De vermoe delijke oorzaak is kortsluiting. Verzekering dekt de schade. BRAND TE SCHIEDAM Gisteravond heeft te Schiedam weer felle brand gewoed in een der nieuwe straten in het Oosten, in het pand Halleystraat 31, waar gevestigd is een boekhandel annex lees bibliotheek van den heer M van Uitert. De eigenaar van deze zaak was om 1 naar huis gegaan en had alles afgesloten. Te gen ongeveer half 12 is de brand uitgebroken die door omwonenden werd ontdekt. Het vuur vond in de voorraden boeken, kantoorbehoe1- ten e.d. gretig voedsel, zoodat weldra de ge- heele winkel in lichter latie stond. De etala geruit sprong en viel in stukken op straat. Hierop schoten de vlammen als vuurpijlen naar buiten. Inmiddels was de brandweer ge- alameerd, wc'ie spoedig met groot materiaal Weerbericht. Hoogste stand te Valentia 765.5. Laagste stand te Helsingfors 745.8. Stand vanmovgen alftwaalf 758.8. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige N. tot N.W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke opklarin gen, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressie vulde aan de Zuidzijde op, en werd dieper 'n haar kern Finland. De hooge druk in het Westen veranderde even weinig. Hij nam alleen aan de Noordzijde wat af, terwijl zich bij de Faroër een secundaire depressie vormde. Deze secundair zal waarschijnlijk morgen ons land eenige regen brengen. Het gure weer bleef over het geheele waarnemings gebied aanhouden. Over IJsland, de Britsche eilanden en vooral in Noord-Scandinavië is de temperatuur gedaald. Gemiddeld is hij 1.7 gr. C. beneden normaal. In deze berekening is IJsland dat in de laats.dagen buitenge- i hooge temperaturen heeft, niet inbe grepen. Hoewel het weer in onze omgeving no gvrij buiig is, is er toch minder regen gevallen dan de laatste dagen. Over Frank rijk en Zwitserland is de weerstoestand lang zaam verbeterd. Voor Duitschland en Scan dinavië is nog weinig verandering te wach ten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 28 JUNI. Van 's avonds 9.54 u. tot s' morgens 4.12 u. WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche ttjd^ BrH'ach Heden Vi rl-z 3.97 3.90 -0.00 -0.00 3.26 3.18 Rhelnfelden -3.7ft -3.67 Kehl 4.01 4.03 Maxan 6.30 6.57 Dledeshelm 2.29 2.57 Mannheim 5.97 6.11 Lohr 3.32 2.80 Mains -2.97 -2.85 Hingen 3.80 3.68 Ems Coblenz Trier Keulen Rnhrort Wesel Emmerik Dasseldorf Maastricht Venlo Heden Vorig 4.60 4.42 1,65 1 60 4.2-2 4.04 1.08 1.07 4.42 4.23 -3.43 -3.16 -3.88 -2.47 4.35 &83 3.79 4.55 43.61 43.80 11.04 11.02 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 88 Juni Delfzijl 2.27 14.30 HeUevoetsluis 6.18 1637 Terschelling 11.46-.- Willemstad 7.12 19.32 Harlingen 0.15 12.25 Brouwerah. 5.24 17.49 Den Helder 9J5 32.45 Zlerikzee 5.59 18.10 LJmniden 6.11 J8.34 Wemeldingt 6.22 18.40 H.v. Holland 5.26 17.56 Vllssingen 4.44 16.47 Schevemngen 6.36 18.06 Terneazen 5.06 17.22 Rotterdam i.36 19.38 Hausweert 6.49 >7.56 ter plaatse was. Onder leiding van den kring commandant, den heer D. Ris, was men zeer spoedig den brand meester. De geheele win kelinventaris en de bibliotheek zyn verloren gegaan. Het plafond brandde op verschillende plaatsen door. Het vuur bleef echter beperkt tot de benedenverdieping. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. TWEE OPSLAGPLAATSEN TE OSS IN DE ASCH GELEGD Men meldt ons uit Oss (N.Br.): In de vroege ochtend heeft heden alhier een groote brand gewoed, waardoor twee opslag plaatsen, een van hout- en timmerwerk en een van leer, schoenen en schoenmakers materiaal zijn verwoest. De brand brak uit om half 5 in groote opslagplaatsen en magazijnen van het machi nale timmerbedrijf der gebroeders Klokgie ters, gelegen aan den Wal. Een der leden van het gezin der familie, een der firmanten, die onmiddellijk naast de fabriek woont, ontdekte de brand en wekte in allerijl de andere leden van het gezin. De ruiten aan de achterzijde van de woning wa ren toen reeds gesprongen. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit. De opslagplaats was gedekt met golf ijze ren platen. Tengevolge van de hitte sprongen deze met groote knallen en vlogen tot op grooten afstand weg Door de geweldige knal len was spoedig de geheele buurt ontwaakt, en trokken velen naar de plaats van den brand. De opslagplaats, die nog kort geleden ge reed gekomen was, was geheel gevuld met hout. In de magazijnen stond een groot aan tal lijkkisten welker fabricage een der onder- deelen van het bedryf der gebr. Klokgieters is. Ook bevond er zich een toonzaal van lijk kisten. De brand sloeg over naar de achter de opslagplaats gelegen voorraadschuur van het schoenenmagazijn van den heer Van Well. Hierin bevond zirii een groote hoeveelheid leer, schoenen en schoenmakersmateriaal. Onder leiding van de brandmeesters Jacque- mare cn Kuipers tastte de brandweer het vuur met drie stralen op de motorspuit aan. Zy kon echter tegen de vuurzee die in het brandende m.itpriaal was ontstaan, weinig uit richten en moest zich beperken tot het be schermen van de aangrenzende wonlnsren. Ook een groote garage van de firma Gebr. Hendriks liep ernstig gevaar. De brandweer slaagde er echter in deze te behouden. De genoemde magazijnen en opslagplaatsen zyn geheel uitgebrand. Noch de opslagplaat sen van Gebr. Klokgieters, noch het maga zijn van den heer Van Well waren verzekerd. Ongeveer 6 uur 's morgens was de brand weer het vuur meester. De nablussching zal nog geruimen tyd in beslag nemen De schade is zeer belangrijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2