Jüirttw? geihsdje CTimrcutt BINNENLAND. s& ca-.wr, - -5 ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche sending ,150 BU dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4001 ADVERTENTIEN Van 1 tot S regels DINSDAG 27 JUNI 1933 Elke regel meerm 0.22V Ingez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 BU contract belangrijke korting. Voor hei bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s, verschijnende nummers van ons blad GRATIS De Administratie EEN MINDER VLOTTE VERHOUDING Nu de aanhoudende werkloosheid vele gemeenten onder den druk brengt, stijgen de uitgaven ter bestrijding van dit crisis- euvel onrustbarend. Deze financieele moeilijkheden worden intusschen nog belangrijk verzwaard, wan neer de verhouding tusschen Rijk en ge meenten wat de verdeeling der kosten be treft niet tijdig wordt bepaald, en dit de gemeenten voor de noodzakelijkheid stelt om zonder nadere gegevens belangrijke bedragen te voteeren ten behoeve yan werkverschaffing en steun ver leening. Er wordt dan ook schier geen vergade ring van gemeentebesturen gehouden, of men verneemt over deze practijk rechtma tige klacht. Noodgedwongen aanvaarden verschillen de gemeenten een werkverschaffing of steunregeling onder mededeeling, dat het subsidiepercentage van het rijk alsnog zal worden bericht, maar deze kennisgeving laat veelal maandenlang op zich wachten. Men voelt het bedenkelijke van deze on zekerheid, een bezwaar dat nog ernstiger is, wanneer het subsidiepercentage straks belangrijk lager blijkt te zijn dan waar op werd gerekend., zoodat deze verlaging met terugwerkende kracht ingaat, waar door de gemeente-financien in het onge- reede kunnen geraken. Bovendien doet zich nog de moeilijkheid yoor dat, is eenmaal het percentage bekend en worden op dien grondslag de declara ties door het gemeentebestuur ingediend, het Rijk vaak geruimen tijd op verevening laat wachten. Hieraan kan nu wel weer worden tege moet gekomen door het aanvragen van een .voorschot, waaraan meermalen wordt vol daan, maar op dit punt werkt de practijk ook weer zeer ongelijkmatig. Het pleit voor de activiteit van de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten dat zij, na zich in September terzake tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en yan Financiën te hebben gewend, zich thans terstond heeft gericht tot den nieu wen Minister yan Sociale Zaken bij diens optreden. Moge aan dit pogen succes zijn bescho ren. De crisislasten als zoodanig zijn vooi yele gemeenten reeds te zwaar dan dat die hog door een minder vlotte verhouding tusschen Rijk gemeenten zouden mogen worden verhoogd. HOFBERICHTEN Prinses Juliana is voornemens as. Zater dag te Oirschot de wedstrijden bij te wonen van de landelijke rijvereenigingen van den Chr. Boerenbond, gevestigd te Tilburg. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE WERKLOOZE EN ZIJN VAKVEREEN. Door den heer Mr. G. A. B oon is aam den Minister van Sociale Zaken gevraagd of het juist is, dat bij de uitbetaling van over heidsgelden, die aan de werkloozen via de vakvereenigingen worden uitbetaald, door sommige vak vereen ligingen wekelijks van den steun wordt ingehouden de contributie [voor de gewone kas der vakvereenigingen. Indien dit zoo is, wenscht hij te weten of de regeering het verantwoord acht dat eem deel van de gelden voor de werkloozenver- zorging, die door de regeering worden ver- strekt, op deze wijze noodgedwongen moet worden besteed. WERKVERSCHAFFING TWENTE- RIJNKANAAL DE GESCHORSTE ARBEIDERS Naar aanleiding van de schorsing van 60 arbeiders, werkzaam bij de Twente-Rijn- kanaalwerken te Oele, gemeente Hengelo (O.) door den hoofdopzichter Meyerink, heb ben deze arbeiders een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken en Werk- loozenzorg. Verzocht wordt een onderzoek in te stel len, opdat alle geschorsten zoo spoedig mo gelijk weer te werk kunnen worden gesteld, met uitbetaling van hun volle loon over de dagen, dat zij geschorst zijn geweest. ZAANDAMS BEGROOTING Naar aanleiding van het bericht inzake do ongeneigdheid van het Zaandamsche ge meentebestuur om de begrooting overeen komstig de wenschen der Regeering slui tende to maken en het besluit van B. en W van Zaandam, om in verband hiemee de betalingen van Zaandam te staken, kwam ons ter oore, dat de Regeering haar stand punt omtrent deze aangelegenheid nog niet heeft bepaald, aangezien een definitief be sluit door den gemeenteraad te dezer zake nog met genomen is, doch dat. de zaak haar volle aandacht heeft Mocht inderdaad het Zaandamsche ge meentebestuur weigerachtig blijven om aan het verlangen der Regeering te voldoen, dan zijn er verschillende mogelijkheden. Vooreerst zou een speciale wet krachtens art 144 van de Grondwet de autoriteiter kunnen aanwijzen, die in de plaats van den gemeenteraad de noodige maatregelen nemen. In de tweede plaats bestaat de mogelijk heid, dat de Zaandamsche gemeentenegroo- ting door Gedep. Staten van Noord-Holland niet wordt goedgekeurd en dat de Kroon dit besluit in beroep handhaaft ln dat geval voeren Gedep. Staten het be sluit der Kroon met den meesten spoed uil en is het gemeentebestuur verplicht zich naar de aanwijzingen van Gedep. Staten te gedragen. Ook is het mogelijk, dat Gedep. Staten de begrooting goedkeuren, doch de Kroon dit besluit vernietigt In dat geval moet de gemeenteraad in het ontbrekende voorzien en treedt bij weigering de commissaris der Koningin in de plaats van het gemeentebe stuur. Eindelijk is het mogelijk, dat Zaandam een nieuw kasvoorschot bij de Regeering aanvraagt Krachtens de kasvoorschottenwet kan de Regeering daaraan voorwaarden verbinden, met name, dat de begrooting volgens haar wenschen zal worden sluitende gemaakt DE N.C.O.O.V. Heden wordt te Utrecht de algemeens vergadering gehouden van de Nationale Christen-Onderofficieren Vereeniging, waar aan de orde wordt gesteld de statutenwij ziging. Gevolg van het feit, dat de Regeering deze vereeniging als een belangenvereniging be schouwde, zou, zoo schrijft men ons. o.m. zijn, dat het lidmaatschap voor de dienst plichtige onderofficieren, oyd-onderofficie- ren en personeel van het korps Politietroe- pën eö het wapen der Koninklijke Mare chaussee zijn uitgesloten en haar doel, be- oogendë "t bevorderen van de verspreiding der Christelijke beginselen in leger en vloot niet bereikt kunnen worden. Daarom heeft het hoofdbestuur besloten een wijziging in de Statuten te doen aan brengen, waardoor alle arbeid, de belangen van de militairen rakende, voor deze ver eeniging wordt uitgesloten. In verband hiermede is bij schrijven van den Minister van Defensie dd. 10 Juni 1933. He afd. B. nr. 1 aan de militaire autoritei ten der Koninklijke Landmacht medege deeld, dat de NCOOV niet meer het karak ter draagt van een militaire belangenver- Na afloop der algemeene vergadering van de NCOOV heeft de oprichtingsvergadering plaats van de Christelijk Sociale Onderoffi- ciersvereen. (CSOOV), welker statuten zul len beantwoorden aan het reglement mili taire belangenvereenigingen. De grondslag dezer vereeniging zal zijn, dat zij de Heilige Schrift als Gods Woord erkent en die aanvaardt als richtsnoer voor haar arbeid. Om lid van deze vereeniging te kunnen zijn, moet men lid zijn van de NCOOV. Het hoofdbestuur wordt zoo mogelijk gekozen uit de militaire leden van het hoofdbestuur der NCOOV. Van de leden zal geen contributie worden geheven. Publicaties van deze vereeniging zullen plaats vinden in „Onze Banier", or gaan van de NCOOV, onder een afzonder lijk hoofd. De arbeid, die tot op heden verricht werd door de NCOOV zal nu worden verdeeld over de NCOOV en de CSOOV, terwijl de NCOOV als moedervereeniging is te be schouwen. Het ligt in het voornemen een Chr. belan- genvereeniging op te richten voor de Poli- tietroepen en de Kon. Marechaussee, op denzelfden grondslag als de CSOOV. De oprichting van een belangen vereeni ging is noodig om het contact te behouden met de Regeering en ook daardoor verte genwoordigd te zijn in de Commissie Geor ganiseerd Overleg, Personeel Koninklijke Landmacht, AANBESTEDINGEN Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den verkeersweg Hillegersberg—Kruis weg (wegvak spoorbaan 's-Gravenhage— Gouda tot het gehucht Kruisweg), bestaan de in het versterken en onder profiel bren gen van den bestaanden weg, het aanbren gen van een asfaltbeton deklaag en het ver richten van een oppervlaktebehandeling, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken, in de gem Bleiswijk. Laagste inschrijver is: N. van Leeuwen, te Haastrecht, voor f 20.330. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het maken van het weglichaam het bouwen van een brug en het maken van de fundeering en het rijwielpad voor een gedeelte van den verkeersweg den Hoorn—Oranjesluis en wel de omlegging bij Westerlee, gelegen in de gemeenten De Lier en Naaldwijk, een en ander met bij komende werken. agste inschrijver: NV. Aann. Mij._ v.h. Zanen en Verstoep te Gouda, voor f35.430. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed het verlengen, van de waterloop DamrakRokin, met bijbehoo rende werken. Er waren 28 biljetten inge komen. Het hoogste werd ingeschreven door de N.V Van Paredra's Aannemingsbedrijf te Amsterdam voor ƒ26,738. Hoogste inschrij ver was J. de Bruin te Hoogland (Utrecht) voor 52.800. Inflatieroes te Amsterdam NIEUWE CAMPAGNE TEGEN DEN GULDEN DE RAMP EENER DEPRECIATIE Kalmte en nuchterheid vereischt Sir Henry Deterding. de President van de Koninklijke, achtte het gewenscht een brief te zenden aan de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, waarin hij zijn gedachten be kend maakte over de wenschelijkheid in Nederland van een valuta-depreciatie. De brief, welke Zaterdag in de vergadering te Rotterdam werd voorgeleden, was één krach tig pleidooi voor inflatie. Nu was het standpunt van den heer Deterding niet onbekend. Reeds maanden geleden heeft hij zijn ideeën rondgebazuind. Maar vermoede lijk heeft hij weer eens een „consciëntie- kreet'' willen slaken en daarvoor de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel als spreek- tribune gebruikt. Sir Henri had echter geen ongelukkiger oogenblik voor de publiceering van zijn brief kunnen uitkiezen. De stemming, en emotie op de wisselmarkt was toch Vrijdag en Zaterdag reeds verre v?n behaaglijk als gèvolg van de pessimistische uitlatingen van Dr. H. Colijn over de Londensche Wereld-Crisis-Conferentie. De brief heeft medegeholpen de nervosi teit gister te vergrooten. Blijkbaar heeft deze of gene zich door een en ander wat laten intimideeren, hetgeen viel te consta- teeren uit een grootere belangstelling van de cijde van het publiek voor de fondsen- Doch een bijzonder welkome gelegenheid vormde het schrijven vaa Sir Henry Deter ding wel voor de beursspeculatie, met name die in Engeland. De brief werd onmiddel lijk in de Engelsche bladen overgenomen en werkte de campagne, die sedert enkele dagen in Engeland weer tegen den gulden wordt gevoerd, zeer in de hand. Vandaar, dat gister reeds in de ochtenduren ter Am- sterdamsche beurs een uitgebreide vraag maar tal van fondsen zich openbaarde, die tegen stijgende koersen uit de markt werden genomen. Tegelijkertijd openbaarde zich op de wis selmarkt een sterke vrees voor den gulden, vooral ook van de zijde van het binnenland. Dientengevolge ontstond een ruime belang stelling zoowel van binnen- als van buiten- landsche zijde voor velerlei vreemde valu ta's. vooral voor Fransche francs. Men liet den gulden links liggen, hefteen aanleiding gaf tot aanzienlijke goudexporten door de Nederlandsche Bank. Deze teekenende stëmming deed reeds aanvoelen wat in den officieelen beurshan del zou zijn te wachten. Er vielen stijgende koersen voor talrijke fondsen waar te nemen en in overeenstemming hiermee boekte de beleggingsmarkt een belangrijke reactie over de geheele linie. Het eigenlijke speculatie-spel begon ech ter pas nabeurs. Men kreeg thans weer met dezelfde manipulaties te doen, als die, welke voor eenige weken op een zekeren Zaterdag plaats vonden, en waarover wij toen uitvoerig schreven. Onder invloed van de bijzondere om standigheden viel plotseling een scherpe stijging voor vreemde deviezen, met name voor Fransche francs en ponden op te mer- In den officieelen handel was de Fran sche franc nog 9.81 genoteerd (d.i. 2 punten boven het gouduitvoerpunt), nabeurs ech ter vloog het devies omhoog tot 9.S6 en zelfs is een koers van 9.89 bereikt. Met Engel sche ponden ging het precies eender. De koers liep scherp op van 8.47% tot 8.57, ge volg van een zeer overvloedig aanbod van guldens met dienovereenkomstige koers stijgingen voor de vreemde valuta's, waar van Zwitsersche francs en ook Belga's mede profiteerden. Evenals voor enkele weken is het spel letje buitengewoon handig gespeeld. Wat is toch het geval? Hoe was het toch mogelijk, dat de koersen zóó sterk opliepen? De zaak is vrij eenvoudig. Haar traditie getrouw, men weet het, handhaaft de Ne derlandsche Bank onder aanvoering van den President, mr. Trip, met kracht den gouden standaard, daarin bijgestaan door onze Regeering. Dat houdt in, ,dat de Ned. Bank althans voor die landen, die zelve den gouduitvoer niet in den weg staan, ge regeld goud beschikbaar stelt, wanneer de wisselkoersen daartoe aanleiding geven, met gevolg, dat de koersen in den regel be trekkelijk weinig boven of beneden de „goud punten" komen te liggen. Nu is de zaak zóó, dat aanvragen om goud door ar bitrageanten bij de Ned. Bank moeten zijn ingediend des morgens voor 12 uur, willen zij denzelfden dag nog worden uitgevoerd. Komen er dus na 12 uur aanvragen om goud binnen, dan kunnen deze eerst den volgenden dag in behandeling komen. In normale omstandigheden behoeft deze han delwijze absoluut geen bezwaar te zijn. Doch in dagen van min of meerdere ner vositeit wordt deze omstandigheid handig door de speculatie uitgebuit. Vandaar dat juist nabeurs een sterken druk op het gul dens-devies wordt uitgeoefend en een scher pe koersttijging voor vreemde valuta's valt op te merken, hetgeen natuurlijk een vol komen ontreddering op de wisselmarkt te weeg brengt. Den volgenden morgen komt dan altijd de bezinning, wanneer men bemerkt, dat de Ned. Bank rustig op de gewone wijze voort gaat met haar goudafgifte en dus met haar politiek ter handhaving van den "gouden standaard. De wisselkoersen komen in reactie en de inval op den gulden verloopt geheel in 't zand. Dit spelletje heeft reeds meer dan éénmaal plaats gehad en ook het onder havige geval is een herhaling van vorige ge beurtenissen. Wie er dus tenslotte ingeloo- pen zijn, zijn de beleggers, die zich ontijdig hebben laten intimideeren door hen, die geen juist begrip of heelemaal geen begrip van verantwoordelijkheidsbesef hebben, maar het argelooze publiek voor hun wagen durven spannen op het op de meest geraf fineerde wijze er in te laten loopen ten bate van eigen portemonnaie Overigens, wie zijn verstaiv' -ir-hter en koel bewaart, weet beter. De Ne Bank be schikt altijd nog over een zeer krachtige goudpositie. De hoeveelheden geel metaal, die de laatste maanden zijn afgevloeid, zijn niet van groote beteekenis geweest. Nog al tijd is de bankbiljettencirculatie voor 90 pet. door goud gedekt (blijkens vorige week staat). Alleen dit feit reeds stelt duidelijk in het licht, dat onze Centrale Bankinstel ling in staat is aanvallen op den gulden met kracht af te slaan. Dit wordt mede be wezen door de omstandigheid dat mr. Trip het niet noodig acht Londen, waar hij thans vertoeft als gedelegeerde ter Economische Conferentie, te verlaten, terwijl onze Minis ter-President gisteravond volgens het aan gekondigde plan op tijd naar de Britsche hoofdstad is vertrokken. Dit bewijst, dat de toestand allerminst precair is en dat de leidende personen in ons economisch leven vertrouwen hebben in den gulden. Trouwens mr. Trip heeft gis ter nog te Londen op de meest pertinente wijze verzekerd, dat er geen grein waar is van het gerucht, dat Nederland van plan zou zijn gehoor te geven aan de vriendelijke uitnoodiging van den President van onze petroleum-kolos om onze valuta te laten trouwens ook volkoenen in strijd zijn met een politiek, die ons land sedert den val van het Engelsche Pond met de grootste hardnekkigheid en standvastigheid heeft gevoerd. In strijd met een politiek, die van ons land in meer dan 1 jaar reeds vele en groote offers heeft gevraagd, in strijd ook met den goeden naam, die Nederland in het wereldleven heeft hoog te houden tegenover hen, die recht en geweten op de meest wil lekeurige wijze en met het grootste gemak den nek omdraaien. Vandaar, dat een ernstig woord van af keuring op zijn plaats is in de richting van hen, die, staande op een verantwoordelijke plaats, in woord, geschrift en daad mede helpen de grondslagen van ons economisch leven te ondermijnen. Zeer zeker beteekent inflatie een weg in de richting van de oplossing der moeilijk heden. Maar we zouden dat op den duur ól te duur betalen. De spaargelden zouden het allereerst ten prooi vallen aan de inflatie. Allen, die moei zaam, lange jaren gestreden hebben voor een wellicht schamel bezit, zouden zwaar getro'fen worden. Inflatie tast pensioenen, levensverzekeringen, stichtingen, levensge luk van ouden van dagen, kortom allen, die meenden hun kapitaal op voomichtige en veilige wijze te hebben belegd, in him we- Inflatie beloont verkwisting, beteekent diefstal van hen, die de spaarzaamheid be trachtten. De weg tot behoud van den gouden stan daard is een doornig pad. Maar zij is de meest eerlijke en gaat recht door zee. Die weg is de weg van onzen Minister- President Het is de weg van hen, die in de laatste verkiezingsperiode zich rondom hem schaarden in vol vertrouwen, dat hij, met Gods hulp, het pad naar betere tijden zou kunnen banen. Die weg gaat lijnrecht in tegen het streven van roekelooze inflationis- ten en beteekent den strijd voer de stabili satie van den gulden. De kern van ons volk. welke dien weg wilde inslaan, schaart zich ook thans om het streven van onze Regeering en Centrale Bankinstelling. Maar het gaat er om het hoofd koel te houden. Tegen een paniek is aiets bestand. Alleen helderheid van zinnen en nuchter heid van verstand kan Nederland voor de ramp der inflatie, met zijn geweldige prijs- en waarde verschuivingen, behoeden en be waren. In die richting zij en blijve ieder, naar zijn vermogen, werkzaam. Zoo alleen zal ons land den crisisstorm, die in duizelingwekkende vaart om ons henengiert, kunnen doorstaan, in afwachting van betere tijden. DE NIEUWE KOERS BIJ DEFENSIE VOOR HET PERSONEEL DER RIJKS WERVEN Zaterdag j.l. kregen te Den Helder allen die werkzaam zijn op 's Rijkswer' te Wil lemsoord een formulier ter teekening, waar in zij verklaarden, geen lid te zijn van de S.D.A.P., noch aangesloten te zijn bij een der geestverwante organisaties. DE ONRUST IN DE S. D. A .P. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft, naar in het Volk wordt meegedeeld, den volgenden brief van Hemri Polak ontvan gen: Door dezen deel ik u mede, dat ik beslo ten heb het geschrift, dat ik uwen voorzit- ter ter inzage zoaid, niet uit te geven, daar ik niet wensdh te handelen tegen het uit drukkelijk verlangen van uw college. Zeer betreur ik het, dat mijn, voornemen tot het publiceeren eener brochure over de tactiek en het wezen der partij publiek eigendom is geworden en dit wel door de grove indiscretie van een lidl van uw colle ge, die, hetgeen hem ambtelijk bekend was, openbaar maakte, nota bene in De Tribune. Het ligt niet op mijn weg u aanwijzingen te geven omtrent de ten deze te volgen ge dragslijn, maar wel mag ik mij veroorloven er uw aandacht op 1e vestigen, dat velen, met mij, bezwaar zullen maken tegen ver trouwelijke besprekingen of briefwisseling met uw college, zoo lang daarvan iemand deel uitmaakt, die zulke confidentieele din gen uitlevert aan onze ergste vijanden Langendijk uit de Partij De Arbeiderspers meldt dat de heer o8,? g? n,d lj.k' die a,s gedelegeerde der V.V.S.U. de Sovjet-Unie bezocht en aange kondigd heeft een brochure te zullen publi ceeren, waarin o.m. tegen Duijs en tegen het olksblad voor Twente" zal worden ge polemiseerd, heeft bedankt als lid der af dee- Tms Lonneker III der S.D.A.P. en eveneens voor het lidmaatschap van do gemeenteraad van Lonneker. De motie-Gorinchem partij-afdeeling Gorinchem van de b.D.A.P. heeft eveneens volgens de arbei derspers, een motie aanvaard waarin afge keurd wordt „de houding van het Kamer lid Duys en de andere partijgenootcn, die bhjK geven zich als lid van de partij niet disciplinair te kunnen gedragen". DE AARDBEVING IN ZUID BENK0ELEN ZES EN TWINTIG SCHOKKEN Tot zeer ver voelbaar Omtrent de hevige aardbeving, welke Zondagmorgen in de vroegte Zuid-Benkoelo.n heeft geteisterd, waardoor vele personen werden gedood en ook zeer veel schade werd aangericht, ontvingen wij nog de vol gende berichten: BENKOELEN, 26 Juni. (Aneta). Gister morgen te vijf uur werd een aantal vrij hevige schokken gevoeld, welke ongeveer tien seconden duurden, waarna nog ver scheidene lichte trillingen werden waarge nomen. De waterleiding is op drie plaatsen lek geslagen. De telegrafische gemeenschap met Kroë is gestoord. Richting West-Noord-West! BATAVIA, 26 Juni (Aneta). Het Kon. Magnetisch en Meteor. Observatorium re gistreerde gister, 25 Juni, tusschen 5 uur 25 en 8 uur 30 v.m. Java-tijd, elf verschillende schokken, waarvan de zwaarste te 5 uur 25 minuten, 20 seconden. De zwaarste volg- stoot had te 7 uur 5 minuten 4 seconden plaats. De richting der bevingen was Wëst- Noord-West. Gedurende den verderen loop van den dag werden nog dertien schokken geregistreerd, waaronder een tweetal zware te 12 uur 51 en 16 uur 48. Ook heden, Maandag, werden nog stooten geregistreerd te 0 uur 13 en 6 uur 34 v.m. De afstand van het epicentrum liep uiteen van 230 tot 400 kilometer, terwijl de meer derheid van de schokken op een afstand van 350 tot 360 kilometer plaats vond. Geen Europeanen gedood BATAVIA, 26 Juni. (Aneta). De hoofdstad werd Zondag te 5.24 v.m. opgeschrikt door een sterk voelbare aardbeving, bestaande uit een heele serie scherpe schokken. De beving werd ook te Palembang en omstre ken gevoeld. Uit Palembang wordt gemeld, dat in het Ranausche (Zuid-Benkoelen) tot dusverre 67 dooden zijn gemeld. Onder de dooden bevinden zich geen Europeanen. BANDOENG, 26 Juni. (Aneta). De aard beving werd alhier zeer sterk gevoeld. Vele klokken bleven staan, terwijl de seismo graaf van den Vulcanologischen Dienst vol komen ontredderd werd. SERANG, 26 Juni (Aneta). Gisterochtend te 5 uur 25 vm. werden hier eenige lichte Voornaamste Nieuws. (bu. 1) Nieuwe campagne tegen den gulden. Ned. Bank slaat de aanvallen af. Mr Trip en Dr H. Colijn blijven in Londen. De heer P. Langedijk verlaat de SD.A.P. (blz. 2) Bespreking ter Economische Wereldconfe- De actie tegen de Beiersahe Volkspartij. Een vergadering waarin Hugenberg zotl spreken, mag niet doorgaan. De motie van de Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" inzake de noodtoestand in de textielindustrie. De Bond van Chr. Marinepersoneel bene den de rang van officier, heeft te Den Helder een buitengewone algemeene vergadering gehouden. (blz. 5) Het prae-advies van Mr Dr H. J. D. vaa Lier voor het Nationaal Middenstandscon- gres over het Handelsregister en de Midden- (blz. 8) De algemeene vergadering van het Chr.' Nat. Vakverbond. Op onderzoek in Duitschland VII. aardschokken gevoeld. "Aan de Westkust van Bantam hadden denzelfden morgen te 4 uur en te 5 uur zware schokken plaats. Tot dusver zdjrt geen ongelukken gerapporteerd. PALEMBANG, 26 Juni. (Aneta). De waar nemend resident vertrok hedenmorgen naar het door de aardbeving geteisterde Ranau-.1 district, BATAVIA, 27 Juni. (Aneta). Militairen uit Lahal verkenen hulp in het Ranau- gebied. Alle doesoens rondom het Ranau-, meer hebben zwaar geleden. Kota-Baroe isr gedeeltelijk afgebrand. J Kisan en Mekakau zijn hevig geteisterd," De aardstortingen van den Rananweg- be slaan 14 KJd. f De Pangeran van Adji behoort tot de slachtoffers. Het telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Moeara Doewa en het Ranaugebied is ver-' broken. LANDBOUWUITVOERWET 1929 Binnen enkele dagen zal bij den uitgever N. Samsom N.V. te Alfen a. d. Rijn, ver-' schijnen een zeer handig zakboekje met da noodige gegeven over de Landbouwuitvoer-' wet 1929 en de krachtens of naar aartlei-, ding van die wet getroffen regelingen ver zameld en uit dc officieele stukken toege licht door Mr H. J. J. Scholtens, hoofdcom-> mies aan het Departement. j NEDERLAND-EXPRESS De spe-cial-e bottreim meit passagiers eni poet in aansluiting op het dd 30 Juni a.6, van Genua vertrekkend motorschip „Chris-1 taan Huygens" zal Donderdagmorgen 29 Juni om 9,04 uur uit Den Haag SS ver* trekken. Vertrek van Utredht CS 10,03 uur, vaat Arnhem 10,57 uur, van Nijmegen 11,22 uur. De vertrektijden van de aansluitende trei nen naar Utrecht zijn van Amsterdam C^ 8,37 uur, van Amsterdam WP 8,52 uur, vaa Rotterdam Maas 8,26 uur Aankomst te Genua Vrijdagmorgen as, om 7,31 uur DR COLIJN WEER NAAR LONDEN Na hef weekend in Den Haaq te hebben doorqebracht, is de minister-president Dr H

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1