wmmmm ZATERDAG 24 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Economische Wereldconfe rentie te Londen AAN GOEDEN WIL ONTBREEKT HET NIET ii») Vooruitzichten minder gunstig. De vooruitzichten van de Londensche Conferentie teekenen zich in de tweede week van haar bijeenzijn niet gunstig af. Mac Donald, de dikwerf meer optimistisch dan reëel aangelegde President der Con ferentie moge, ook door middel van een speciale boodschap aan het Parijsche Dag blad „Excelsior" verklaren, dat hij tevreden is het heeft er veel van alsof voqrloopig hij met deze tevredenheid alleen staat. Mac Donald moge de opmerking maken, dat deze conferentie een der aangenaamste is, welke hij tot dusver had te presideeren en hij moge hulde brengen aan den reeds verrichten in gespannen arbeid er zal niemand zijn, die aan dezen arbeid te kort doet zonder zich af te vragen, waartoe tot dusver deze arbeid heeft geleid. Scheen het een vorige week alls wtaren de öirie voorafgaande moeilijkheden, die reeds dadelijk den voortgang der conferentie be dreigden, overwonnen, het staat er thans «enigszins anders voor. Want van een regel matig tot stand gekomen overeenkomst be treffende de stabilisatie der voornaamste .valuta is althans, op dit oogenblik nog geen sprake en het probleem der oorlogsschulden van Europeesche landen aan Amerika is door de jongste nota's van Amerika aan de debiteur-Staten zeker allerminst van door- nigheid ontdaan. Daarbij komt, dat het, van de zijde van twee belangrijke delegaties, waartoe deAme- rikaansche en de Duitsche gerekend kunnen worden, wat zonderling toegaat met het in dienen van memoranda. De Duitsche Mi nister Hugenberg schrikte, blijkbaar ten einde zijn aanstaanden verjaardag feestelijk te vieren, de conferentie op met een memo randum, waarin Duitschland den eisch stelde van herstel van eenig koloniaall be zit Doch, nauwelijks was dit memorandum verschenen, of hij werd van Duitsche zijde gedesavoueerd, en het heet ook nu nog, dat het niet regelmatig door de Duitsche dele gatie is ingediend. De Amerikanen kwamen met een voorstel om alle tarieven met 10 te verlagen, maar nauwelijks heeft de Conferentie gelegenheid gehad om de beteekenis van dit voorstel m het openbaar te bespreken, of het heette ook hiervan, dat de indiening ervan niet namens de Amerikaansche delegatie, maar slechts op eigen geziag door haar technische experts is gedaan. Een Conferentie van tegenwoordig verloopt toch al weinig rustig; zij leeft, omgeven door de pers van de geheele wereld, van dag tot dag, ja eigenlijk van uur tot uur. Wanneer de moeilijke techniek eener Conferentie op deze wijze in de war wordt gestuurd, waar gaat het dan heen? En begrijpelijk is het dat de vraag wordt gesteld: geschiedt dit door ongewoonte of is er erger? Verschillende moeilijkheden Het schuldenprobleem tusschen Amerika en zijn Europeesche debiteuren leidt tot ver schillende moeilijkheden. Roosevelt is niet tevreden, al heeft hij het Engelsche aanbod van gedeeltelijke betaling niet zonder meer afgewezen. Zijn adviseur Moley, die hem per onderzeeër is komen bezoeken op zijn jacht en die per vliegtuig is vertrokken men houdt in Amerika van dergelijke kin derlijkheden heeft ook dit punt met hem besproken. En nu is het te begrijpen, dat men in Amerika vooral boos is op Frankrijk en vooral vriendelijk is tegenover Finland. Want Finland heeft op 15 December be taald en heeft ook nu weer betaald. Al moet men zioh afvragen of dit wellicht met be paalde doeleinden geschiedt! Frankrijk heeft op 15 December, tegen 't advies der Regeering in, niet betaald en België en andere staten zijn het op dien weg gevolgd. Frankrijk is aan deze houding consequent gebleven, omdat er tot dusver geen nadere besprekingen over de schul denregeling met Amerika hebben plaatsge had, hetgeen als eisch voor betaling was voorop gesteld. In de omstandigheden, wiaar in wij verkeeren, en gezien voorvallen als het Duitsche Transfermoratorium, zou men willen opmerken, dat het voor den crediteur tegenwoordig dikwerf van meer belang is, dat besprekingen over betalingen worden hervat of opgenomen, dan voor den debi teur. Het schijnt dan ook niet volkomen logisch; dat Amerika verklaart, met Frank rijk niet te willen praten, voordat dit zijn geheele 15 December- en zijn gedeeltelijke 15 Juni-termijn heeft betaald, waartoe Frankrijk vermoedelijk niet eens in staat en zeker niet willens is. Met Engeland loopt de zaak wat beter en de uitzending van een Engelsche delegatie naar Washington komt reeds in het sta dium van voorbereiding. Maar het behoeft geen betoog, dat zoodanige verhouding tus schen de voornaamste deelnemers aan de Londensche Conferentie de behandeling der zaken niet vergemakkelijkt. Gelijk bij het stabilisatie-probleem blijkt Immers, zijn de verkregen inlichtingen juist, dan was het de vorige week zoo ver gekomen, dat de technici, zijnde de presi denten der drie groote Circulatiebanken van Amerika, Engeland en Frankrijk het over Deze stabilisatie zou niet dadelijk defini tief zijn, maar twee perioden tellen: eerst een periode van eenigszins experimenteele aard cn eerst daarna de vastlegging van de stabilisatie op bepaalde cijfers. Men zal zich herinneren, dat de heer Trip er reeds op heeft gewezen, dat de terugkeer tot den gouden standaard in twee perioden dient te worden verdeeld: eerst die der sta bilisatie, dan de werkelijke terugkeer tot den volledig gouden standaard. De eerste van deze beide, door den heer Trip gedach te perioden, is dus weer onderverdeeld, het geen intusschen op zichzelf geen bezwaar behoeft te vormen. Nu schijnt het, dat de Amerikaansche ge delegeerden deze afspraak openbaar heb ben gemaakt, teneinde de uitwerking op de beurs daarvan gade te slaan. Die uitwer king is minder gunstig geweest; men ver wachtte blijkbaar te New-York van stabili satie geen verdere stijging der goederen- prijzen, en de beurs liep wat terug. Dat is voor Roosevelt en voor zijn adviseurs te Washington aanleiding geweest om het ac- coord inzake de stabilisatie niet te aan vaarden. Teekenend is wel de uitdrukking der Amerikaansche couranten, dat de be slissing te Washington, en niet te Londen ligt. Hier spreekt alweer dadelijk de gevoe ligheid, die een zoo bedenkelijk punt vormt in alle dergelijke internationale onderhan delingen, die, gezien de voortschrijdende be teekenis der pers, als het ware in het open baar moeten worden gevoerd. Heef» U tets gebroken? Splendicol kon U helpen, en goedl lijmt olies wol gebroken is met SpIemfcoL Het is don weer juist zoo ols voorheen en U kunt hef weer op dezelfde wijze gebruiken wont Splendïcol lijm! hecht en<& bestond tegen vuur en water. Bij Drogisterijen enz gr. tube 35 cf, kl tube 20c8. SPLENDICOL tube. Soldeert onmiddellijk olumfnium. Ijzer' tin e ondem metalen Direct voor oebruik aereer Verbluffend resultaat Tube V- "n 't Is hard werken Maar zeker zou men onjuist doen om te veronderstellen, dat er niet gewerkt is en hard gewerkt is te Londen. Want, men heeft het bij deze mislukking van de sta bilisatie-gedachte niet gelaten. De experts schijnen vrijwel overtuigd, dat er van Ame rika, althans voorloopig, geen medewerking meer valt te verwachten, en de gang van zaken op de beurs gaat met dit vermoeden mede. Nu zijn de besprekingen tusschen de financieele experts hervat, ondanks het ver trek van Harrison, den Gouverneur der Amerikaansche Staatsbank. De moeilijkheid is niet alleen deze, dat het den schijn heeft als beschikt Cordell Huil niet over het volledig vertrouwen van zijn President, en als moet dus de komst van Moley worden afgewacht, alvorens de houding der Amerikaansche delegatie dui delijk wordt de moeilijkheid zit ook hier in, dat men van Amerika uit egoistische overweging, geen medewerking op het ge bied der stabilisatie venvacht De mogelijk- htid, welke dan overblijft, is gelegen in een samengaan van de Europeesche Staten. Nog eens opnieuw werd dus geconfereerd, niet in Kensington, waar de conferentie samen is, maar in de City. In de Directie kamer van de Bank of England, tooneel van zooveel belangrijke financieele beslis singen, wordt gedacht over een Europeesch front ten aanzien van de monetaire politiek der Staten. Dit mag geenszins, gelijk het te Lausanne gedachte front der Europeesche schuldenaren als een bedreiging van Ame- rika worden opgevat, dat ligt niet in de be doeling. Het is het eenige verweermiddel dat men meent daar in de hand te hebben. Met medewerking van Frankrijk zou een verdere depreciatie van den dollar zijn te voorkomen, en de uitslag dezer besprekin gen zou op den verderen gang van zaken der conferentie zeker invloed hebben. Verschillend systeem In de monetaire en de economische com missies is reeds hard gewerkt Het systeem van werken in beide commissies is intus- sohen verschillend, hetgeen ook verband houdt met de vraagstukken, die daar be handeld worden. De monetaire en financieele commissie heeft zich reeds begeven in een bespreking van bepaalde vraagstukken, terwijl de eco nomische commissie, waar de heer C o 1 ij n de teugels strak in de handen houdt meer algemeene beschouwingen voert in verband met voorstellen, welker indiening is of wordt aangekondigd. In do monetaire commissie kwam men reeds dadelijk te staan tegenover een voor stel van den Amerikaanschen Senator Pitt- man, dat in het belang van alle betrokke nen ten doel heeft, dat goud weer moet worden aangenomen als internationale ba sis voor de wisselkoersen, doch dat het ge bruik van goud moet worden beperkt tot dekking van de circulatie der bankbiljetten en als middel tot het vereffenen van saldi der internationale betalingsbalansen. Nu heeft men deze resolutie ten deele aanvaard, want dat gedeelte, dat betrekking neeft op het terugtrekken van goud uit de circulaire, evenals betreffende de zilverkwes tie en de metaaldekking der centrale ban ken, zijn ter verdere overweging aangehou den om eventueel naar een nieuwe subcom missie te worden verwezen. De Commissie heeft wel een subcommis sie voor de zilverkwestie ingesteld met Pitt- man als voorzitter, waarin ook Nederland als lid plaats heeft, maar de resultaten van het onderzoek dezer commissie dienen te worden afgewacht Van andere zijde is door Minister Chamberlain een voorstel gedaan met betrekking tot de deflatie; een voorstel, dat in sterke mate een sceptische ontvangst heeft ondervonden bij den Nederlandschen gedelegeerde, den heer Trip, wiens gezag, als voorzitter der Voorbereidende Commis sie zeer groot is. De heer Trip heeft duidelijk doen uit komen, dat de voorbereidende commissie is gekomen tot dezelfde conclusie als de Goud commissie uit den Volkenbond, nl. deze, dat het goud de eenig mogelijke basis vormt voor een monetair stelsel. Hierbij heeft ook de Raad van Beheer van de Bank te Bazel zich aangesloten. Nu kan men het reeds bovenvermeld onderscheid maken tusschen twee perioden, de eene van voorbereidenden, de ander van definitieven aard, maar zon der een redelijke mate van stabiliseering der voornaamste geldstelsels en met name van het pond en den dollar zal het onmoge lijk zijn, volgens het oordeel van den heer Trip om besluiten te nemen bijv. met be trekking tot de internationale kapitaalbe weging. De twijfel, reeds in dit opzicht ten aanzien van de voorstellen-Pittman be staande, is wat de deflatie-gedachte van Engelsche zijde betreft, nog versterkt, aan gezien deflatie niet op zichzielf te beschou wen valt, maar moet worden gezien in het raam van geheel den'opzet der conferentie. Tal van voorstellen De Economische Commissie heeft reeds tal van voorstellen te verwerken. Daar is in de eerste plaats het Russische ontwerp pro tocol terzake van economische non-agressie; een voorstel, dat de Russen bij voorkeur direct zouden willen behandelen, doch waar bij zij op den krachtigen tegenstand van den Voorzitter zijn gestuit, die erin geslaagd is het naar een sub-commissie voor de han delspolitiek te doen verzenden. Van Italiaansche zijde is een betere func- tionneering van den goudstandaard bepleit, en een meer doeltreffend gebruik van de beschikbare credieten ter vermeerdering van den omvang van den handel verlangd. Van Noorsche zijde js het voorstel gedaan om een overeenkomst op te stellen voor de gedeeltelijke of volledige afschaffing van scheepvaartsubsidies, tenzij voor zoover zij noodzakelijk zijn voor de handhaving van passagiers- en maildiensten. Er zijn bovendien voorstellen van Fran- sche zijde terzake van productie-overeen komsten en Poolsche om te komen tot een geleidelijke vermindering van de handels- en valuta-beperkingen. Dit alles geeft werk genoeg aan de sub-commissies, die de Eco nomische Commissie heeft ingesteld, nog afgescheiden, dat er zijn benoemd voor be handeling van urgente maatregelen en voort maatregelen op langer termijn. Wanneer men bedenkt, dat aan de behandeling van alle deze punten in de twee commissies reeds zijn voorafgegaan de algemeene be schouwingen, dan kan men inderdaad niet zeggen, dat de conferentie niet doet, wat zij kan om tot een resultaat te komen. Inderdaad, aan goeden wil ontbreekt 't niet. Er zijn er wel, die opmerken, dat het meerendeel der delegaties in zooverre niet voldoende voorbereid ter conferentie ver schijnt, wijl deze delegaties haar standpunt tegenover de maatregelen, die worden aan bevolen, niet hebben bepaald, maar dit lijkt niet geheel juist. Immers, het stond geens zins vast, welke voorstellen zouden worden ingediend en hoe men dus het standpunt daartegenover moest bepalen. De gang van zaken te Londen komt voor al hierop neer, dat bijkans geen enkele delegatie weet, welk vraagstuk het eerst moet worden aangepakt, en wat het beste kan geschieden, teneinde althans tot eenig voorloopig resultaat te komen. Aanvankelijk stond het bij deskundigen en bij niet-des- kundigen vast, dat men eerst eenig resul taat inzake de stabilisatie der valuta moest' bereiken; nu dit onmogelijk schijnt, moet men zich op een anderen grondslag instel len, hetgeen vanzelfsprekend eenigen tijd vereischt Wel heeft het reeds geheeten, dat Mac Donald ernstig overwoog om met de voor* zitters der verschillende commissies van ge dachten te wisselen over de mogelijkheid om de conferentie voor eenigen tijd te ver dagen, maar aan een dergelijken noodmaat regel, waarvan de beteekenis zeer zeker tot een ieder doordringt, behoeft thans ijog niet te worden gedacht Het zou onjuist zijn, om geheel te willen! ontkennen, dat de conferentie reeds thans een soort van crisis, zij het ook een vrij ongevaarlijke, doormaakt; geen conferentie ontkomt daaraan, en het pleit zeker niet tegen de mogelijkheid van resultaten diet conferentie, dat haar eerste crisis wat spoe diger komt dan gebruikelijk is! riöfzmötBf/u>wm HllUP/lM type K. 1 78* R.G. 85* E. ƒ106* .F. 125* RR ƒ185* J\og slechts een smalle dam scheidt de gravers in de Roermondscht haven van het waterVele werkloozen vinden hier arbeid Gisteravond 7 uur vertrok onze minister-president Dr. H. Colijn met een K. L. M.- vliegtuig van Croydon naar Rotterdam. Deze foto werd genomen bij het vertek van het Londensche vliegveld De kerk te Rans- dorp vertoont zoo veel scheuren, dat restauratie noodig is Onder vele bewijzen van belangstelling herdacht gisteren de heer J. F. Borgs te Goes zijn lOOsten geboortedag. De laatste jaren is de oude heer blind, maar zijn geheugen is nag uitstekend, en graag vertelt hij uit „den goeden ouden tijd" Miss Barbara Hutton, de erfgename van het Woolworth- fortuin, trad in het huwelijk met Prins Alexis Mdivani van Rusland Een luchtopname van het vliegveld der Lucht macht te Hendont waar een grootsche demonstraite gegeven zal worden Mac Donald, die met zijn dochter 'n ochtendwandeling maakt, als slacht offer van een bloempjes-verkoopster. De gevolgen van een wolkbreuk: het stationsplein van Baam geheel onder water na de wolkbreuk, die er vijf minuten aanhield

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5