onderzoek in DUITSCHLAND DONDERDAG 22 JUNI 1933 HET TRANSFERMORATORIUM VAN DUITSCHLAND WELKE BELANGEN OP HET SPEL STAAN, Hoe de Nederlandsche regeering gedupeerden kan helpen Velen begrijpen het door D ui tochtend in gestelde transfer-moratorium verket d «.n wij gelooven, dat de onbekencUheid van de massa met hetgeen het transfer-more tori u 1 het eekent. benut wordt wordt om een a/iti- Duitsobe stemming hier te lande aan te kweeken. Wij laten in het midden, of hier voor reden is. Ongetwijfeld is de houding van onzen Ooetelijken buur ten opzichte van ons land weinig sympathiek, bezien van óns standpunt: de geschiedenis eerst zal kunnen leeren, of bier boosaardige opzet in het sped was of dat Duitschland wérke lijk gedireven wordt door ze-lfbehoud. Gedupeerden zijn gewoonlijk de minst ob jectieve beoordeelaars van een bepaalde si tuatie; men dient dan ook de berichten, welke door de slachtoffers over de Duirteohe actie worden rondgestrooid, met het bekende korreltje zou aan te nemen. Er bestaat een groot veuschill tusscihen het betalen van schulden in de „eigen" munt en tusschen het voldoen in de munt eenheid van een ander land. Zoo ver wij kunnen beoordeelen, willen Duitschland en de Duitsche particulieren voorzoover deze laatsten daartoe in staat zijn, hun schulden voldoen. Trouwens de Duitsche Regeering zit daar flink achterheen. Geen voldoende goud ol buiten- landsche deviezen Het betalen in Marken wH echter nog niet zeggen, dat Duitschland over voldoende goud of buitenlandsohe deviezen beschikt om die Marken in vreemd geld om te wis- Opweflke wijze ken Duitschland buiten landsohe sailidi of deviezen vormen? 1. Door een overschot op de handelsbalans Wanneer Duitschland méér goederen aan het buitenland levert dan het van het bui tenland betrekt, houdt het een saldo in vreemd geld over. Vandaar, dat Duitschland alles er op zet om zijn export te vergrooten en den import te verminderen. Hoe grooter het overschot, hoe gemakkelijker de buiten landsche verplichtingen kunnen worden nagekomen. Van Duitsch standpunt uit moet men de buitenlandsche handelsbewe ging ui/t één centrum bezien. Het kan de Duitsche Regeering nitet schelen, of de han delsbalans met het ééne land in haar ^oor deel is of niet, wanneer het geheel maar voor het land actief is. hetgeen wil zeggen, dat Duitsóh'and in zijn geheel méér van het buitenland te vorderen heeft dan te be talen. De handelsbalans van Duitschland met Nedenteaid bijv. is sterk in het Duitsche voordeel; met andere landen daarentegen in het nadeel. Wij hebben hier twee factoren te hellich ten. Ten eerste, dat het buitenland over hot algemeen weinig neiging toont om veel goedkoope Duitsche goedeiren te ontvangen, daar op die wijze het eigen bedrijfsleven wordt geschaad. Hoe meer men in een land importeert, hoe minder het eigen bedrijfs leven in dat land kan verkoopen, vooral, wanneer de elgemeene export wordt ge remd, zoodat men meer en meer op het eigen land is aangewezen. De schuldeischers vain Duitschland willen wél hun geld ontvangen, doch willen de Duitsche goederen niet vrijelijk toelaten. Vandaar, dat tal van in voerverboden, tariefsverhoogingen en ccm- tingenteerlogen de Duitsche handelsbewe ging bemoeilijken. Het is dus voor Duitsok- land moeil ik om de noodige deviezen te verkrijgen teneinde aan zijn zware verplich tingen te voldoen. De Duitsche schuldeischers Do tweede kwestie geldt de Duitsche schuldeischers. Deze doen natuurlijk in zekeren zin verkeerd om Duitsche goederen te weigeren, want. hoe kleiner het Duitsoht* buitenlandsche saldo, hoe geringer die kans op afbetaling. Doch de sohuldeischer heeft zèltf weinig interesse voor de algemeene Duitsche handelsbalans. Hij gaat af op de balans van Duitschland met het eigen land en dan krijgt men de begrijpelijke redenee ring die "natuurlijk in werkelijkheid niet juist is welke ook Nederland erop na houdt: „Wij betalen aan Duitschland als saldo van de goedrenbalans méér dan het geen Duitschland o is verschuldigd is aan rente en aflossing op geleende gelden. Waarom mogen wij dlie bedragen niet be nutten om ons zelf te betalen en waarom zouden wij medewerken om de andere schuldeischers van Duitschland met on6 geld te voldoen, terwijl wij er zelf aam te kort komen?" Deze redeneering is daarom onjuist, al hoewel begrijpelijk, omdat een schuldenaar, die im gebreke blijft, zijn ééne sohuldeischer niet mag be voord©eten boven de ander, een principe, dat ook bij den indavidueelen wan betaler gehuldigd wordt. 2. Door aan het buitenland diensten te bewijzen. Hierbij hebben wij o.a, het oog op de scheepvaart, het assuramtiewezen etc. Hierbij geldt hetzelfde principe als onder 1. genoemd. Het buitenland wil niet graag, dat Duitschland hel grootste gedeelte van het scheepvaartverkeer tot zioh trekt., ora- rlat daardoor de eogon maatschappijen be nadeeld worden. Ook hiér dus: wél door Duitschland in eigen geld te worden be taald, maar het Duitsohiand onmogelijk te maken, dit vreemde geld te kunnen ver krijgen. Wat niet mogelijk is 3. Het vreemdelingenverkeer. Hierover behoeven wij n:et uit te wijden: bet is na tuurlijk vanzelfsprekend, dat bezoek van vreemdelingen in een land leidt tot het be taald worden met het geld ven die vreem delingen 4. Het opnemen van credieten of leenin gen op langeren termijn. Duitschland zou aan zijn verplichtingen kunnen voldoen, wanneer het in het buitenland leeningen p- nam. Hierdo r verkreeg het buitenlandsche valuta en deze saldi zou zij kunnen benut ten om haar schulden in vreemd gtsld te be talen. Dit z>u natuurlijk beteekenen een verschuiving van hetgeen het nü betaalt, naar de toekomst Wamt de nieuwe leenim- gen eisohen tiz.t. rentebetaling en aflossing Wie zal echter het tegenwoordige Duitsch land geld willen leenen? Deze wijze om aan vreemde saldi te komen, is dus niet mo gelijk De beteekenis van het transier- moratorium Wij 'hebben het prob'eem eenvoudig ge steld. Duitschland wil betalen, maar het heeft niet voldoende beschikking over bui tevJamdsoh geld en het is voor het land moeilijk om dit buitenlandsche geld te ver krijgen. Vandaar, dat een transfer-morato rium is ingesteld; de Regeering verbiedt, uit bitteie noodzaak, het transfereeren (het overmaken) van het eigen geld in vreemde munt, omdat die vreemde munt er niet in voldoende hoeveelheid aanwezig is. De edhuldeascher wordt dus in Merken betaald. Hij wordt dus in zijn geheel vol daan, alleen kan hij over die marken niet besohrilkken in de eigen valuta. Hij, die et geld niet -loodig heeft, omdat hij voldoende inkomsten geniet voor zijn levensbehoeften, wordt door deze handelwijze dan ook niet gedupeerd. Immers hij mag de Marken op de een of andere wijze in Duitschland be leggen. Hiertoe wordt hij gedwongen, maar wanneer die belegging safe is, heeft hij er geen nadeelen van. Iets anders is het met hem, die leven moet van zijn rente-inkomsten. Zijn inko men wordt er door verminderd, want hij heeft niets aan een saldo in Duitschland, waarmede nij zijln veupliiiöhti/riigen in het eigen land met nakomen kan. Nu kan men o-» tweeërlei wijze redeneeiren Men kan vertrouwen ilu Duitschland stel- ten en zeggen: „Zoodro Duitoohtenid zijn moeilijkheden t>e boven is gekomen, zullen de geblokkeerde marken weer worden vrij gegeven, zoodat de marken weer ter be schikking zullen komen in buitenlandsch geld", of men kan zeggen: „Duitschland gaat tooh faillietzij zal het niet kun nen houden en dam zijn mijfti Marken waar deloos" Hulp moet geboden worden Men voelt, dat die mogelijkheid bestaat, maar het huidige trausf -r-moratorium heeft daarmede niets te maken. Huldigde m n het laatste denkbeeld, dan had men zijn geld niet in Duitsche waarden mogen ste ken; dan had men zich niet door de hooge rente moeten laten verleiden om op zulik een weinig serieuze wijze zijn geld to be leggen. Is men de eenste redeneerimg toe gedaan, welnu, dan heeft men slechte te wachten, tot het moment is aangebroken, dat Duitschland weer ten volle aan zijn verplichtingen im vreemd geld kan vol doen. De Nederlandsche Regeering zou aan hen, die het geld dringend noodig hebben, voor schotten kunnen verstrekken, bijv. via de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank zou dus markensaldi, voortspruitende uit rente en aflossing van im Duitsohlaind belegde gelden, kunnen beleenen onder ga rantie van de Nederlandsche Regeering. Dan waren de gedupeerden geholpen en dan bleef het slechts een kwestie ven tijd om de revenuen in Nederlandsch geld te ontvan gen, mits en dit is natuurlijk op zich zelf een onbekend-- factor Duitschland aan zijn verpldcMngen za-1 kunnen blijven voldoen Waarom het gaat Het gaat hier om groote bedragen. De jui6te verplichtingen vin Duitschland aan het buitenland zijn niet bekend. De Neder landsche Bank houdt een enquête, wat de vorderingen van ons land betreft. Wel kan men enkele oppervlakkige cijfers geven Uit niet-officieele bron (de Annieddestelle für Auslandschulden) kunnen wij de o. v. ge- gegevene verstrekken: Gezamenlijke iangloopende leeningen Mk 10,1S1,000,000, waarbij van Nederland Mk 1.868.000,000, gezamenlijke kortloopende leeningen Mk 9,347,000,000, waarbij van Ne derland Mk 1,559,000,000. Totaal zou Nederland van Duitschland to vorderen hebben Mk 4,427,000,000 of n Neder landsche munt circa ƒ2,056,000,000. Wat wij hii-erboven hebben medegedeeld', is uit den aard der zaak een korte en een voudige bespreking. Er zijn tal van bijkom stige factoren. Immers een deel van de kort loopende schulden is reeds geregeld bij de Sttlhalte-overeenkomst; verder hebben wij de Dawe6- en Young-leenangen, drie een in ternationaal cachet hebben en waarbij het prestige van de groote crediteurlanden is ge moeid, drie indertijd den 6toot tot die lee ningen hebben gegeven. Wij vermelden nog, ter informatie van hen, die belang in het vraagstuk stellen, dat het surplus dier Duit sche exporten boven de importen bedroeg voor 1930 ongeveer Mk 1558 midlinen, voor 1931 Mk 2778 millldoen en voor 1932 Mk 1037 midlioen, terwijl over het eerste kwartaal van dit jaar slechts werd gehaald Mk 114 millioen tegen Mk 234 millioen in de over eenkomstige periode van het vorige jaar Dutsohland is dus wel in de dalende lijn, al zijn de Me-icijfers tets beter. Tenslotte .rillen wij nog vermelden, dot de betalingen door Duitsche crediteuren te doen, moeten geschieden bij een conversie- ka6. Men krijgt dus een nieuwe categorie marken en wel „conversie-marken" zooate wij ze zullen noemen. Het is nog niet be kend, welke beta-lngen met deze marken zullen kunnen worden gedaan. Gemengd Nieuws* AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te S wal men (L.) reed de 31-jarige motorrijder M. Busters, tegen een voetgan ger. De motorrijder kwam te vallen en liep ernstige verwondingen en een schedelbreuk op. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het Ziekenhuis overgebracht De voet ganger kreeg geen noemenswaardig letsel Te Ouder-Ametel (N.-H.) was door den bliksem een telefoon draad afgeknipt De gemeentebeambte D., door den hagelslag veahliaHl, geraakte met zijn motor in den over den weg liggenden draad en werd over den grond geslingerd. Ernstig gewond aan het hoofd en hevig bloedende werd de man naai- een ziekenhuis overgebracht. BRANDEN Te Appingedam brak door onbeken de oorzaak brand uit in de electrische ma lerij van de firma Begeman. De zoon werd 's nachts wakker door het getrappel en ge hinnik van het paard, waarop hij tot de ontdekking kwam dat de schuur achter de dubbele behuizing in brand stond. De vlam men sloegen reeds door het dak. Met moeite konden de beide families het brandende per ceel verlaten. De schuur met gereedschap pen en machinerieën brandde geheel af. De inboedels kregen veel waterschade. Verzeke ring dekt de schade. TeDussen (N.-Br.) is door het vuur- spelen van kinderen ruim 10.000 K.G, hooi door brand vernield Het hooi was eigendom van den landbouwer Heijmans. WAARSCHUWING TEGEN ZENDINGS- COLPORTEÜRS De politie waarschuwt tegen een comité, dat voorgeeft zending ten doel te hebben en werkt onder den naam: Nederlandsche Land- en Stadszending. De leiders, Jan Wil lem Verbeek en Dirk van Tol, het laatst in woonwagens verblijvende te Renkum, staan ongunstig bekend. Zij colporteeren met een zendingsblaadje, dat tegen den prijs van 10 cent wordt verkocht. De opbrengst strekt ge heel ten eigen bate. Verbeek neemt personen in dienst, wien hij' een door hem geteekende legitimatie-kaart ter hand stelt. DE GEHEIMZINNIGE BRAND TE MEGEN (N.B.) In verband met den géheimzinnigen brand in de bakkerij van H. J. Th. B. te Megen is door den rijks- en gemeenteveldwachter te Megen gearresteerd de eigenaar van de af gebrande bakkerij, B. Hij werd naar de kazerne van de Kon. Marechaussee te Oss overgebracht, waar hem door den Officier van Justitie uit Den Bosch een streng ver hoor werd afgenomen. Hieromtrent kon echter geen mededeeling worden verstrekt. De heer B. is naar Den Bosch overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Vermoedelijk zullen binnen eenige dagen nog meerdere arrestaties volgen. VERDRONKEN Te Bathmen bij Deventer verdronk in de Oude Schipbeek de ongeveer 45-jarige land bouwer W. J. Roetert. De ongelukkige, die aan toevallen leed, is vermoedelijk bij het water scheppen voor zijn koeien, te water geraakt. Hij werd. toen het reeds te laat was, door zijn vrouw gevonden en op het droge gehaald. Hij laat een gezin met vier kinderen achter. Te Echten (Fr.) geraakte bij het spel de 10-jarige M. K. in een sloot. Ook een hand kar rolde in de sloot en kwam boven op den jongen terecht. De knaap werd enkele oogen- blikken later levenloos opgehaald. Tijdens een hevige regenbui is de 74- jarige oude man L., wonende op den Biesch te Heerlen (L.), naby zyn woning in de beek geraakt, en verdronken. DE RIDDERLIJKE ZWAAN Een zwanenpaar met zijn kuikens verlustig de zich in een der ,slooten van de weilanden van den heer B. J. Straathof, te Zevenhoven. Een koppel koeien kwam. nadat zy gemolken waren, op het gevogelte af, doch vader zwaan ging uit het water en trad zijn aanvallers te gemoet. welke ruim baan moesten maken, en van een gevecht afzagen. STAKING VAN DE BRANDWEER De gemeenteraad van Heerde heeft eenige malen vergaderd over een aan te schaffen ai- arminrichting voor de leden van het brand weercorps, zooals in het naburige Epe en Hat- tem bestaat. Het komt voor, dat de brandweer uit een van die plaatsen eerder gealarmeerd is en vroeger ter plaatse van den brand aan komt dan de brandspuitmannen van Heerde. De vrijwillige brandweer van Heerde heeft, volgens de N.R.C., den Raad van Heerde nog een dag respijt gegeven om tot het aanbren gen van een alarm-inrichting te besluiten, an ders leggen zy het bijltje er bij neer. Tevens eischen zy van de gemeente een jaarlijksch uit stapje, zooals de brandweercorpsen uit de om liggende plaatsen hebben. JAPANNERS DOOR NEDERLANDERS GERED. Naar men aan „De Maasbode" meldt, heeft het Nederlandsche stoomschip „Serooskerk", dat op weg is van Japan naar Rotterdam, niet ver van Manilla een visschersvaartuig met vfjf Japansche opvarenden ontmoet, dat reeds 22 dagen met een gebroken machine rondgedreven had zonder door eenig schip te zyn opgemerkt. Het schip was ongeveer 400 myl uit de kust gedreven en de bemanning had op het laatst geleefd van een paar stukjes gedroogde visch, terwy'l het water zoo goed als opgebruikt was. Nadat de arme menschen van proviand en water waren voorzien, nam de „Serooskerk" het vaartuig op sleeptouw en bracht het te Manila binnen, ER IETS OP GEVONDEN Te Wieringen hebben een aantal arbeiders zich oude tramwagens aangeschaft en er wo ningen van gemaakt. De Woningwet schijnt zulks echter te verbieden, waarom de bewoners uit-hun huis zijn gezet. Daarop hebben de ge dupeerden hun woningen weer van wielen voor zien, zoodat het woonwagens zijn geworden, waartegen geen bezwaar schijnt te bestaan. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN Te Amsterdam hebben ongeveer 50 georgani seerde zeelieden zich vervoegd aan het gebouw van den Central en Bond van Transportarbei ders aan het 's-Gravenhekje, waar zy een zaal eischten voor een vergadering. Toen deze hun niet werd gegeven verschaften zij zich met ge weld toegang tot de zaal en begonnen te ver gaderen. Het personeel van den Centralen Bond waarschuwde de politie. Toen deze voor het ge bouw verscheen, had de vergadering reeds de lucht gekregen van haar komst, waarop zy was vertrokken. ERNSTIG MOTORONGELUK BIJ LUNTEREN TWEE MOTORRIJDERS GEDOOD TWEE MEISJES GEWOND Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den asphaltweg LunterenEde een motor-onge lijk plaats gehad, waarvan de gevolgen zeer ernstig waren. Op dat moment reden nabij de z.g. Goorsteeg, halfweg EdeLunteren, twee meisjes, de 12-jarige Jansje Meilink en de 12-jarige Hcndrika v. d. Weyde, bei den woonachtig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg oversteken en gaven daartoe een teeken met de hand. Op dat moment naderden met vrij groote snelheid do motorrijders T. Bakker uit Utrecht, die den motor bestuurde, en B. Lagenvcy uit» Lunteren, die op de duo was gezeten. Zijl hebben hoogstwaarschijnlijk de signalen van de beide meisjes niet opgemerkt, al-I thans eerst op het allerlaatste oogenblik hebben de beide mannen de fietsende meisjes ontwaard. De bestuurder trachtte nog uit te wijken, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. De meisjes werden met fiets en al tegen den grond gesmakt, de motor botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrijders wer den van den motor geslingerd en zeer ern stig gewond bleven zij, buiten bewustzijn, op den weg liggen. Onmiddellijk werden geneesheeren en rijks- en gemeentepolitie gewaarschuwd. Dr. Gerritsen en Dr. Appel, beiden uit Lunteren, verleenden de eerste hulp. Niet lang na het ongeval bezweek de ongeveer 35-jarige bestuurder T. Bakker uit Utrecht aan de gevolgen van de beko men verwondingen. De 35-jarige B. L. La- genvey uit Lunteren lag stervende op den weg, zijn toestand was hopeloos. Het 12- jarig meisje Jansje Meilink werd met een hersenschudding en verschillende verwon dingen opgenomen, terwijl het andere meis je, Hendrika v. d. Weyde, licht gewond werd. De motor werd zwaar beschadigd, beide fietsen werden totaal vernield. Het stoffelijk overschot is voorloopig door de politie in bewaring genomen. De motor is in beslag genomen. Naar wij nog nader vernemen, was Com missaris H. P. J. Hulsman van Ede op de plaats van het ongeval, halverwege Ede Lunteren, aanwezig. Met behulp van ge meente- en rijkspolitie werd de plaats vau het ongeval afgezet en het verkeer gere geld. Eenige honderden personen waren, na het gebeurde naar de plaats van het ongeval gekomen. In den loop van den avond is ook de tweede motorrijder, de duopassagier Brand Lagerwey uit Lunte ren, op de plaats van het motorongeluk, aan de gevolgen van de bekomen verwon dingen overleden. Het stoffelijk overschot van de beide overleden personen is naar Lunteren overgebracht De consternatie in het dorp Lunteren was zeer groot. VAN EEN NATTE EN EEN KOUDE KERMIS THUIS In 1930 was de kermis te Wagenberg in de gemeente Terheyden (N.Br.) inplaats van op haar gewoon terrein langs den grooten weg gehouden op een stuk weiland. De aan houdende regen veranderde het kermisterrein in een modderpoel. De exploitanten vroegen reductie, doch het gemeentebestuur weigerde dit. Thans heeft de kantonrechter te Breda uitgemaakt, dat de gemeente betalen moet, die dus van een natte en koude kermis thuis komt. De huur van het weiland en de proces kosten moet ze bovendien ook betalen. Het wonder der omzetting [(H.D.). Toen eind Januari van, dit jaar von Hindenburg Schleicher ontsloeg van den kanselierspost, Schleicher, van wien waarlijk de slecht georiënteerde Berlijnsche corresponden ten der Nederlandsche bladen bijna zonder uitzondering hadden geschreven, dat hij niet verwijderd kon worden, toen beteeken- de dit, dat de Duitsche rechtsstaat zou verwisseld worden voor denmachtsstaat Hitler had het nooit verzwegen, dat zijn staatsvorm van geheel anderen aard zou zijn, dan die, welke rustte op de Grondwet van Weimar en welke aanpaste bij de staatsregelingen van de Westersche landen. Het wonder bestaat alleen hierin, dat de omzetting zoo on begrijpelijk snel heeft plaats gegrepen. Er zijn eeuwen noodig geweest vóór in deze westersche landen de rechtsstaat tot over winning was gebracht In een stormloop van slechts tien jaar heeft Hitler in Duitschland dezen vorm naar het ver leden verwezen. Nu maakt de rechtsstaat en wat er onafscheidelijk bij be hoort, het parlementarisme, ontegenzeggelijk een crisis door. De juiste verhouding tusschen vrijheid en gezag is in tal van landen verbroken, en om redenen van zelfbehoud zal de rechts staat de aan den dag getreden bandeloosheid den breidel moeten aanleggen. Gelukt dat, en waarom zou dat niet kunnen, wanneer de zelfbezinning zich voldoende openbaart, dan zal de rechtsstaat, dat groote zedelijke goed als sluitstuk eener ont wikkeling van vele geslachten, behouden kunnen blijven. In Duitschland heeft vooral het jonge geslacht nooit de zege ningen van dezen staatsvorm kunnen waardeeren. Het heeft niets anders gezien dan een verdeelde natie. Tegenover het buitenland zag het leiders, die elkaar de inzinking der natie verweten, terwijl er telkens gevreesd werd voor uiteenvallen van het Rijk. De Rijksdag, volgens de regelen der democratie voorbestemd de élite der natie te zijn, ontaardde in een vecht en scheldcollege. Dit niet het minst heeft het bestaande stelsel ondermijnd. Een Oberdomprediger of wel een Superintendent van de Evangelische Kerk, die aangewezen was om predikan ten op te leiden, verklaarde ons, dat in kerkelijke kringen déérom Hitier zulk een sterke steun had gevonden. Zóó kon het niet anders: „das Parlement hat sich ja immer blamiert". Op maatschappelijk gebied hadden de communisten en de sociaal-democraten door hun klassenstrijdleer een scheur door het volk getrokken en het in twee vijandige kampen verneeld. Uit reactie hiertegenover ontwikkelde zich het nationalisme bp .een bijna ongezonde wijze. .Vaderlandsliefde zette zich uit Het Rijksdag gebouw te Berlijn, waar van de koepel door brand vernield werd, vlak vóór de laatste verkiezing. tot een soort godsdienst en legde beslag in dezen hyperopge- schroefden vorm op millioenen. Extra, voedsel leverde de eco nomische ellende. En zoo heeft zich, naar mijn opvatting zonder stil te staan bij de uiterste consequenties, de volksmeerderheid verklaard tegen het bestaande regeeringsstelsel en den weg gebaand voor het nieuwe. Dat nieuwe zal er heel anders uitzien, dan de meesten zich ingedacht hebben. Het komt mij lang niet onwaarschijnlijk voor, dat de maatschappelijke positie van het Duitsche volk een verbetering tegemoet gaat, doch dit zal dan geschieden in den streng doorgevoerden machtsstaaL Wanneer men dit zijn Duitschcn vrienden vóórhoudt, dan is zonder uitzondering het antwoord, dat men slechts te kiezen had tusschen een snel naderenden chaos en de le'ding der nationaal-socialisten. In een periode van tien jaar is het communisme erin ge slaagd, het volk in een angststemming te brengen, waar alles voor wijken ging. Komt dan de piramidale regeering, het zij zoo, het communisme met zijn Russische middelen en zijn gods- dienstbestrijding is dan toch voorkomen. De sociaal-democratie achtte men slechts het voorportaal te zijn voor het communis me. Met Berlijnsche verkiezingscijfers toonde men dat dan gaarne aan. En dit is merkwaardig, bijna altijd bleek het, hoe groot vertrouwen gesteld werd in den persoon van Hitier. De persoonsbestrijding van linkschen kant heeft gemaakt, dat aan de andere zijde een stralenkrans om zijn hoofd werd ge vlochten. De voorzitter van de Internationale Unie van Volkenbonds- vereenigingen, Lord Cecil of Chelwood, heeft pas te Montreux zijn twijfel uitgesproken of het communistisch gevaar wel zoo groot was. Daar tegenover wees men dan op de gruwelen der Spartakisten in 1919; op de uitspattingen der communistische radenregeering onder Eisner in datzelfde jaar te München en op de terreur in talrijke bedrijven. Engeland heeft gemakkelijk praten; de communistische ratten huizen op het vasteland en zwemmen het Kanaal niet over, maar Duitschland, dat is de slagboom tegen Rusland. Deze vrees èn het verlangen naar maatschappelijke verbete ring hebben den doorslag gegeven. En het wonder geschapen, dat de 800.000 stemmen, welke de Hitlerpartij behaalde in 1928 binnen vijf jaar stegen tot 17 millioen. Het nieuwe stelsel is piramidaal van opzet De piramidale regeeringsvorm heeft nu zijn intrede gedaan. Dit wil zeggen, dat aan den top van het volk en van de regee ring staat één persoon, wiens woord wet is. Verkiezingen zullen niet meer. plaats hebben, heeft Hitier gezegd. Dat wil dan zeggen, zoolang d6 fascistische staatsvorm zich handhaaft Het Parlement zal waarschijnlijk nog wel eens een enkele maal bijeengeroepen worden, om tegenover het bui tenland te getuigen, of om het machtigingswetten te doen aan nemen. Gelijk geschiedde op 17 Mei, toen Hitier zijn groote rede over de buitenlandsche politiek uitsprak. Het Departement van Bin- nenlandsche Zaken te Berlijn heeft mij gelegenheid geboden deze historische zitting bij te wonen. Met het oog op het doel mijner reis was dit voor mij een groot voorrecht. Wanneer ik straks genaderd ben tot persoonsbelichting, zal ik er nog op terugkomen. De Rijksdag is een soort schaduw-parlement geworden. Voor velen is onbegrijpelijk, dat de partijen nu al inzien zich hierte gen in het minst niet te kunnen verzetten. Toen na de aange haalde rede van Hitier ook de sociaal-democraten instemden met de regeeringsverklaring, ging er op de tribunes een soort homerisch gelach op. Meenen ze, werd er gefluisterd, daarmede hun bestaan te redden, 't zal niet baten. En zoo zal het zijn. Zien wij goed, dan worden eerst de nog bestaande partijen uitgehold en daarna onmogelijk gemaakt Het Italiaansche voorbeeld wordt, wat dit betreft, op den voet gevolgd. Merkwaardig is ook nog to letton op de positie van den Chris- telijken Volksdienst, de Duitsche zusterpartij der anti-revolutionairen en christelijk-historischen. Helaas veel te laat hebben onze geestver wanten in Duitschland zich volgens eigen beginselen georganiseerd. In den vóórlaatsten Rijksdag telden zij 10 leden op de ruim 600. Maar in Maart van dit jaar kwamen er slechts vier terug, minder dan één procent De groote meerderheid van de Volksdienst-partij is overgegaan naar de nationaal-socialisten. Vooral bfj de jonge predikanten deed zich dit verschijnsel voor. En zij namen natuurlijk talrijke volgelingen mee. Nu was ik In den Rijksdag buiten gewoon nieuwsgierig naar de hou ding van deze kleine groep. De voor zitter Goering las een verklaring voor namens de nazi's, de Duitsch- nationalen en de Centrumleden. De Hitier, de volksleiderals hij zijn volgelingen laat voorbijtrekken. andere groepen werden niet genoemd. Natuurlijk sloten de I Volksdienstleden door op te staan zich toch bij deze verklaring aan. Bij onderzoek bleek mij later, dat in den kring van den Volksdienst beraad is gehouden over de vraag, of de vier leden zich aan zullen melden als hospitant-leden bij de nationaal- socialistische groep. Er waren in de partij heel wat stemmen j om deze op te heffen en het nationale blok te vergrooten. Er is besloten dit niet te doen, doch te beproeven door zelfstandig te blijven nog eenige invloed uit te oefenen. Met de „nationale ontwaking" der natie gaat men geheel accoord. De piramidale vorm zal consequent doorgevoerd worden. In de verschillende landen zijn Rijksstadhouders aangesteld. Door één pennestreek heeft Hitier bereikt, wat de sterke Bis marck niet vermocht. Naar de centralisatie van het Rijk heeft j deze steeds gestreefd, doch de minnaars van de autonomie in Beieren en de andere rijken konden zich met succes steeds ver zetten. De bekende Main-linie, welke steeds in het geding I kwam, als Noord- en Zuid-Duitschland overhoop lagen, heeft j afgedaan. Wie denkt hierbij niet aan den strijd van Prins Willem van Oranje voor de eenheid der Nederlandsche provinciën tegen het particularisme. Maar ook in het bedrijfsleven, ook in de Kerk, ook in de vak- 1 beweging zal het den piramidalen kant uitgaan. Dat is de zoo- genaamde Führer-idee, de krachtige persoon aan den top, I omringd van een staf helpers, aan het hoofd van het gedisci- plineerd en stipt gehoorzamend volk. Hier heeft men den tegen- hanger van de democratie. In alles stelsel tegenover stelsel. In het jonge Duitschland heeft de roep om eenheid sterken j weerklank gevonden. Den klassenstrijd uitgebannen; de standen naast elkaar; één volk; één land; één sterke leiding. De ma chtsstaat is geboren en allerlei enteekenen ervan I zullen in de volgende maanden nog meer aandacht trekken. Want het stelsel eischt voortdurend uitbouw, totdat het individu sr geheel is in opgenomen, ten koste van veel geestesvrijheid, zonder welke wij ons het leven nauwelijks kunnen denken, en waarom wij bij ons den rechtsstaat zich gaarne zouden zien ont plooien, maar dan ontdaan van wat thans schrijnt en kwetst. Lukt dit laatste bij ons, dan zal dat voor een deel te danken zijn aan wat elders in den machtsstaat plaats heeft De overwinning der fascisten in Duitschland is mede oorzaak, dat de sociaal-democraten zich hier gaan her-oriënteeren. Eerlijkheid gebiedt dit te erkennen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8