Theologische Schooldag Ie Kampen DONDERDAG 22 JUNI 1933 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Valkenburg (Z.-H.), J. Treffers te Marken. Te St. Pancras, J. F. Lij sen te Klundert. Te Rouveen, J. Haring te Giessendam. Aangenomen: Naar Hindeloopen, cand. J. J. F. Franck te Heeg. Naar Wetsinge- Sauwerd, Joh. W. Hoekstra te Helium Bedankt: Voor Ten Boer, cand. J. J. F. Franck te Heeg. Voor Den Ham, J. Ronge te Hoog-Blokland. HULPPREDIKERS. De heer G. Visée J r., Theol. cand., Wilhelminastraat 15 te Loof duinen, is, naar wij vernemen, benoemd tot hulpprediker der Geref. Kerk te Naaldwijk. Hij blijft echter, zoowel vóór als na 1 September, beroepbaar en in staat de Geref. Kerken des Zondags te dienen. De benoeming van den heer Visée staat in verband met de a.s. vacature door emeriteering van Ds. K. K. Troost. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. H. van de Elskamp, van Gronin gen gekomen, werd Dinsdagavond jl. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Hilvensum door zijn ambtgenoot aldaar, Ds. P. N. Kruys- wijk, die tot tekst had Joh. 3 29. De intrede heeft hedenavond plaats. Cand. M. W. J. C. d-e K1 u i s, van Utrecht, hoopt Donderdagavond 6 Juli a.s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Diemen, na bevestiging op Zondag 2 Juli door Ds. J. H. Tclkamp, van Utrecht. JUBILEA D s. H. D k s t r a, emeritus-predikant, wo nende te Assen, viert 1 Juli a.s. zrijn gouden ambtsjubileum. Hij diende van 18831889 de Geref. Kerk van Duurswoude en van 18/3 1931 die van Diever. KERKINSTITUEERING Te Ermelo heeft de instelling der amb ten in de Chr. Geref. Gemeente plaats gehad, terwijl tevens het nieuwgebouwde kerkgebouw in gebruik werd genomen. Na de bevestiging van twee ouderlingen en twee diakenen door den consulent Ds. J. Tam- minga, van Harderwijk, eprak deze tot de aan wezigen over Psalm 51 20: „Doe wel bij Sion naar Uw welbehagen; bouw de muren van Je ruzalem op". Namens de Classis Apeldoorn waren aan wezig Ds. J. Jongeleen, van Apeldoorn, en ouderling Ten Hove, eveneens van Apeldoorn. Eerstgenoemde sprak namens de Classis. Ds. L. de Bruyne, v\m Zwolle, herinnerde aan de vele malen, dat hij in de jaren 1912 1914 in de Zendingskerk van wijlen Ds. Witte- veen voor de toen' reedis te Ermelo wonende Chr. Gereformeerden was opgetreden en voeg de daarbij de bede, dat de Gemeente Ermelo velen ten zegen zou mogen zijn. Ds. Tamminga sloot de bijeenkomst met dank aan allen, die aan de totstandkoming van het kerkgebouw medewerkten. DE GEZANGEN IN DE GEREF. KERKEN In de Dinsdag j.l. voortgezette vergadering van de Part. Synode van Overijssel der Geref. Kerken werd een voonstel, dat de Synode be treffende de in te voeren Gezangen geen uit spraak zou doen, verworpen, waarna een voor stel van de Classis Deventer werd aangeno men, waarin werd uitgesproken, dat, indien tegen de invoering van meerdere Gezangen ernstige bezwaren zouden rijzen (dus niet te gen de uitbreiding zelf), de Synode zou be sluiten de invoering niet te doen doorgaan. KERKGEBOUWEN Te Daarle (O.), waar onlangs de ambten eener Geref. Kerk zijn ingesteld, werden voor den bouw eener kerk met pastorie bij de aan besteding 73 biljetten ingeleverd. Het laagste werd ingeschreven voor den bouw door de Fir ma Op den Dries en Ter Avest te Nyverdal voor f 10.897; loodgieterswerk, Gebr. Voer- knecht, Vriezenveen f 676; schilderswerk J. Dasselaan id. f 812electrische installatie B. Ficie, Njjverdal, f226. Architecten zijn Gebrsi, Boxman te Nijverdal. GIFTEN EN LEGATEN Te Z w o 11e ontving de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente van wijlen mevr. J. BurryDorgelo te Ankum (gemeente Dalfsen) een legaat van f 1000. Schoolnieuws. PROF. DR. A. EINSTEIN Het Curatorium van de Vrije Universiteit te Brussel lïeeft Pirof. Albert Einstein be noemd tot doctor honoris causa in de Facul teit der Natuurwetenschappen. PROF. DR. A. K. M. NOYONS Op 9 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Prof. Dr. A. K. M. Noyons te Utrecht tot Doctor in de Geneeskunde promoveerde. Uit den kring van ambtgenooten en vrienden, zoowel te Utrecht als te Gent, heeft zich een commissie gevormd, om den hoogleeraar op passende wijze te huldigen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. De Senaat heeft in de Afdeeling der Bouw kunde een vóór 15 Sept. 1934 te beantwoorden prijsvraag uitgeschreven: Ontwerp van een licht- tevens uitzichttoren met dienstgebouw en café-restaurant voor een luchtvaartdienst. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Uithuizermeeden (Herv. Fröbelsch.), mej. M. van der Wal te Groningen. Twijzelerheide, mej. T. Boonstra te Kollum. Voor tijdelijk. VRIJE OPROEP TOEGESTAAN Ti Hei- en Bo ei co p is het den Burge meester na vele ernstige pogingen bij de autoriteiten gelukt een vrijen oproep voor de sinds 1 Mei bestaande vacature van hoofd der Openbare School te mogen doen. Kon men tot nu toe niet slagen doordat men aan de lijst der wachtgelders gebonden was, nu zal er binnen afzienbaren tijd aan een on- houdbaren toestand een einde komen. De leerlingen ontvingen slechts om den anderen dag onderwijs. ^NDERWIJSREORGANISATIE. Te Zwolle stellen B. en W. aan den Raad voor, in verband met de bezuinigingen op het ondeiwijs, met ingang van 1 Augustus 1"°" aan de Openbare Lagere Scholen V, VI VIII geen eerste klassen te vormen en aan Schooi V de tweede en VIII de derde klasse op te heffen. De voorstellen om het aantal De Professoren Bouwman en Lindeboom herdacht De wederwaardigheden der School in 't laatste jaar Onderwerpen van en voor onzen tijd Openingsrede van den Rector Spr. vin» zijn rede aan met een herinne ring aan wijlen Prof. Bouwman, met wien hij bijna dertig saam arbeiden mocht. Hij, die zelfs bij den aanvang van zijn laatste Ds. C. W. Keur ons hart een gevoel In de Burkwalkerk te Kampen werd van daag de jaarlijksche Schooldag van de Theologische School gehouden. Oudergewoonte had aan den vooravond DE BIDSTOND plaats, waarin ditmaal voorging Ds. C. W. keur, van Sóheveningen. In zijn inlei dend woord her innerde Spr. aan overlijden van Prof. Linde boom en Prof. Bouwman, aan emeritaats- aanvrage van Prof. Honig en aan de beide va catures waarin ia.s. Synode zal moeten voorzien Zoo is er rouw en spanning in ons hart. Rouw over wat ging. Spanning over wat komt Maar bovenal i van groote verantwoordelijkheid voor de gave die God ons schonk in de Theol. School. We moeten het allerbeste voor haar zoeken. Haar steeds uitbouwen. We moeten voor haar bidden en haar liefhebben. Daarop wijst de tekst waarover dezen avond gesproken wordt, nl. 1 Cor. 13 13. In dit Schriftgedeelte wijst Paulus ons op de onmisbaarheid der liefde in het leven voor God, want hij zegt: le, dat spreken zon der liefde ijdelheid is; 2e. dat kennis zon der liefde niets is; 3e. dat het offer zonder liefde nutteloos is. Bij de uitwerking van het eerste punt, wordt eraan herinnerd hoe er in die Co rinthische gemeente een veelheid van bij zondere geestesgaven was uitgestort. Maar Paulus wijst er op, dat die gaven kunnen worden gebruikt tot verheerlijking van den mensch. Als de liefde er niet is, dan zijn ze een klinkend metaal en een luidende cymbaal gelijk. Dat wil zeggen dan zijn ze ijdelheid. Ook niet alle praten over de Theol. School wordt ingegeven door liefde. En ook in dit verband is spreken zonder liefde gelijk aan het geluid van een klinkend metaal of een lawaai-makende cymbaal. Komende tot het tweede punt, wijst Spr. op hen, die groote gaven hebben van ver stand, zoodat ze den raad Gods meer dan andere menschen verstaan- of die het won dergeloof hebben, maar de liefde missen. Wij kijken tot zulke menschen op. Het schijnen pilaren in den tempel Gods. Hel dere lichten aan het firmament van het Ko ninkrijk der hemelen. Maar wie hiervan veel ontvangt is niets wanneer hij de liefde mist. Laat de gemeente daarom veel bidden dat èn bij professoren èn bij studenten de liefde in klimmenVle mate moge gevonden worden. Dan alleen worden alle moeilijkheden over- .ien (bijv. het lang moeten wachten op een beroep) want dan is God hij hen. Want God is liefde. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat ook het offer zonder liefde nutteloos is. Een beker koud water met liefde geschonken wordt beloond, maar het lichaam laten ver branden, zonder liefde is nutteloos. De offervaardigheid in onze Geref. Ker ken is groot Veel wordt gegeven. Geld en tijd. Veel offers Worden gebracht door het leger van ouderlingen en diakenen die bijna avond aan a,vond op stap gaan om hun wijk te bewerken. Offers worden er gebracht door predikanten en studenten, professoren en curatoren, offers van allerlei aard. En toch zij kunnen daarbij de liefde missen. En dan wordt alles nutteloos! Daarom wordt nogmaals de Gemeente opgewekt om te bidden voor allen, die haar voorgangers zijn» opdat de liefde steeds meer overvloedig worde. Het zal ons kerkelijk leven ten zeerste ten goede komen, wanneer de liefde steeds krachtig onder ons woont We gelooven, dat ze is een gave Gods, en we hopen, dat ze steeds in beteekenis voor de Kerk moge toenemen en als gave Gods hebben we haar ook van harte lief. Hierna werd gezongen Ps. 116 1, waarna Ds Keur voorging in gebed. Nadat nog gezongen was Ps. 147 6, werd deze bidstond, die zeer goed bezocht was, op de gebruikelijke wijze gesloten. Na afloop van de bidstond had nog een ezel lig samenzijn plaats in de Gr. Aula van de Theol. School, waar vele vrien- van de Theol. School elkaar weer €ens hebben ontmoet en waar nog menig goed woord gesproken is. DE OCHTENDVERGADERING Zooals steeds waren zeer velen opgekomen con den jaarlijkschen Schooldag te Kampen bij te wonen. De leiding berustte dit maal bij Ds P. os, van Gronin gen, curator der School Deze opende de samenkomst op de in onze kringen gebruikelijke wij ze. Na Psalmge zang, gebed en Schriftlezing, riep hij alle aanwezi gen een hartelijk welkom toe en uit te de beste wen- schen voor 't wel slagen van dezen Schooldag. Daarna werd aanstonds het woord gege ven aan den Rector der School, Prof. Dr A. G. Honig. Ds. P. Bos Prof. Dr. A. G. HONIG rectoraat nog zoo krachtig scheen- werd bij -het begin der kerstvacantie ongesteld en na enkele weken was deze sterke eik reeds geveld. Zijn heengaan, zegt spr., was allermeest voor U, geachte mevrouw Bouwman, en voor U, dochters en zonen van den over ledene, een groot verlies. Zoo diepe wonde slaat het sterven van een der ouders, als 't huwelijks- en gezinsleven gelukkig zijn mocht Maar ook een groot verlies was dit ster ven voor onze Theologische School, voor onze Gereformeerde Kerken en voor andere gewichtige belangen. Prof. Bouwman was door den Heere met vele gaven begiftigd. Hij bezat een uitgebreide kennis van de vakken, welke hij doceerde, met name van het kerkrecht en de kerkgeschiedenis. Veel studie maakte hij van de Afscheiding en de Christelijk Geref. Kerk en zijn voornemen was het, zijn rectorale rede te doen worden een inleiding op de herdenking van 't eeuw feest der Scheiding. Zelfs beperkte de invloed van Prof. Bouw man zich niet tot ons vaderland. In Duitsch- land, Hongarije, Zwitserland en Noord- Amerika kende men hem persoonlijk en de brieven, die het College van Hoogleeraren uit deze landen en uit Zuid-Afrika ontving na zijn overlijden, getuigden van hartelijke waardeering en toegenegenheid. Aan den dood van prof. Bouwman ging het overlijden van den nestor der hoog leeraren, prof. Lindeboom, vooraf. Spr. ver zocht allen te willen opstaan om op deze wijze de nagedachtenis van prof. Bouw man te eeren... en te zingen Ps. 103:9. Bij de begrafenis van prof. Lindeboom en die van prof. Bouwman, zegt spr., was een groote schare van oud-leerlingen, van afge vaardigden en van belangstellenden tegen woordig. In den kring der School werd bo vendien beide malen een plechtige gëdach- tenisure gehouden. Bij de begrafenis van prof. Bouwman was ook prof. H. H. Kuyper tegenwoordig. Hoe zouden we thans niet aan dezen hoogleeraar gedenken en niet van onzen God afsmeeken, dat Hij hem ons nog eenige jaren laten moge? Spr. uit den wensch, dat de Heere de a.s. Generale Synode bij haar keuze moge lei den door Zijnen Geest en dat in Gods gunst aan de School twee vrome en begaafde hoogleeraren verbonden mogen worden. Wat nu de verdere lotgevallen der Theo logische School aangaat wisselden het licht en het donker elkander af. Van den ijver, de belijdenis en den wandel der stu denten kan over 't algemeen een goed ge tuigenis worden gegeven Evenals de vier overgebleven hoogleeraren de lector en de oud-lector Dr Nieuwhuis werden de studenten voor ernstige ziekte gespaard. Helaas werd juist in de laatste dagen een student in die mate ongesteld- dat opneming in het Stedelijk Ziekenhuis noodig bleek. Het strekte der School tot niet geringe eer en blijdschap, dat van de hand van vier harer oud-leerlingen Dr F. L. Bos, Dr J. Schelhaas Hzn, Dr K. Schilder en Dr K. Sietsma het proefschrift verscheen, waarop zij aan de Vrije Universiteit of in het bui tenland promoveerden tot doctor. Het College van Curatoren onderging ten vorigen jare een wijziging, aangezien Ds P. D. Koopmans de plaats innam, die door het emeritaat reeds spoedig door zijn over lijden gevolgd van Ds O. Boersma ledig geworden was. Do hoogleeraren zijn de Curatoren en den accuraten penningmeester Ds A. M. Donner zeer dankbaar voor hun vele en goede zor gen voor de School en hun gewaardeerde belangstelling in de lessen. Voor enkele maanden werd de heer M. Femhout benoemd tot burgemeester van Middelburg. Aangezien de heer Femhout van meet af trouw met de School meeleefde was zijn vertrek ook voor ons een verlies. Het bleek echter reeds bij de ambtsaan- aardirig van onzen nieuwen burgemeester dat ook Mr Okma het op prijs stelt hoofd te zijn geworden van de gemeente, waar School der kerken gevestigd is. Als penningmeester van het Studiefonds moet spr. de teleurstellende mededeeling doen, dat terwijl in den vorigen cursus nog een bedrag van f 3300 aan beurzen kon verstrekt, ditmaal uit gebrek aan inkom sten slechts f 1800, dus bijna de helft min- dei, kon worden uitgekeerd. En dan was er nog een tekort van f 344! In dezen cursus werden vele candidaats- examens met goed gevolg afgelegd. En ook de praeparatoir-examens verliepen gunstig. Maar voor de candidaten der Theol. School en van de Theol. fac. der V.U. is het een geloofsl.eproeving als maand na maand ver strijkt, zonder dat een beroep ontvangen wordt. Spr. hoopt dan ook- dat deze zaak 't voor werp van de voortdurende zorg t kerken zijn zal En u en mezelven, zegt spr. wek ik op deze broeders toch veel in ons gebed te gedenken. Denken we er toch niet klein over: de begeerte te koesteren naar 't herdersambt, ongeveer twaalf jaar, dikwijls met groote geldelijke opoffering zijde der ouders, te hebben gestudeerd en de vereischtc examens met goed gevolg te hebben afgelegd... en dan maar geen beroep en soms zelfs slechts weinig preekverzoeken. De jongste verkiezing voor de Tweede Kamer en de jongste volkstelling leeren ons zoo aangrijpend, hoe groot in ons vaderland de onkerkelijkheid geworden is en hoe schrikkelijk de afval van God en Zijn Woord 'oortschreed. Er zijn geen candidaten te -eel, als slechts de geldelijke middelen aan wezig waren- om de hulpbehoevende Kerken staat te stellen een predikant te beroe- Arbeïd in overvloed, candidaten, die be- geeren te arbeiden en door gebrek aan geld blijft het broodnoodige werk ongedaan en neemt het aantal der wachtenden toe! Ziet, zegt spr., dat stelt ons voor een raad sel. Dat brengt over ons benauwing. Dat doet ons vragen: Heere, waarom is dit zoo? Er rijzen in ons hart ook vragen van anderen aard, zegt spr. I-Iet kan thans zoo donker in ons en om ons zijn. Maar omdat ten 9lotte de geestelijke ar beid niet onze zaak, maar de zaak des Heeren is, daarom blijven we niet in het donker. We koesteren ons door het geloof het licht van Hem, Die het licht der wereld is. Dat doen we ook met betrekking tot he Theologische School, die ons lief is en die ons gisteren en heden saambraoht. In onze harten leeft sterk de begeerte, dat de Heere haar rijkelijk moge zegenen. En daarom, aldus besluit spr. zijn rede, vouwen we onze handen en bidden we: Zonne der Gerechtigheid, bestraal haar met uw Goddelijk Licht! Na deze openingsrede werd gezongen Ps. 0:3. Hierna trad opDrL vanderZanden Geref. pred. te Groningen, die refereerde over het onderwerp Christendom en Nationaal-Socialisme Volgens spr. is de vraag: wat dunkt U van den Christus? de fundamenteele vraag op elk levensgebied, ook in de politiek, en niet de vraag: wat dunkt U van Marx, zoo als de Nat Soc. meent, want of het gezag wordt afgeleid uit de massa of uit den enke ling, den dictator, maakt voor ons geen wezenlijk verschil. Het Nationaal Socialis me staat tegenover het internationale klasse Socialisme der S.D.A.P., tegenover het Libe ralisme, dat uitgaat van den vrijen enke ling, en tegenover de Christelijke politieke partijen. Het gaat uit van den Staat- Het Chr. grondbeginsel is volgens spr., le, dat God de Schepper aller dingen is, zoodat het menschelijke leven, ook het Staatkundig leven, Hem moei dienen en verheerlijken; dat de Schepping tot in haar kern- het menschelijke hart, is verdorven door de zonde, maar door Christus is gekocht met Zijn bloed, zoodat rechtens alle leven zich voor Hem moet buigen en daardoor ook al leen weer gered en hersteld kan worden uit de macht der zonde en haar gevolgen; 3e, dat Christus' Geest het hart vernieuwt, waaruit de uitgangen van het leven zijn, ook van het staatsleven. Daarom eischt het Geref.- Bijbelsche Christendom, Christelijke politiek. In dit opzicht staat het Nat. Soc. evenals liberalisme, socialisme, communis me links, het leeft uit den mensch, uit de menschelijke rede en niet uit de Schrift, uit Christus. De Staat is volgens het Nat Soc. niet slechts een levenskring naast die van gezin, kerk, school- bedrijf, enz., maar heel georganiseerde natie, de zgn. corpora tieve Staat, waarin de andere levenskrin gen worden verpolitiekt en beoordeeld naar hun beteekenis voor het zgn. staatsbelang. Hoogste maatstaf van den rechter bv. is niet meer het recht, maar het staatsbelang. De staat is de afgod van het Nat Soc., voor wien alles zich moet buigen. De levenskringen, die op Chr. standpunt een eigen roeping en recht hebben» direct van God, zonder staatsbemiddeling, verlie zen hun eigen karakter, hun vrijheid, hun eigenwettelijkheid en de menschelijke per- soon wordt genivelleerd, de consciëntie ge knecht, de spontane activiteit gedood. Spr. wijst meer in het hij zonder op het gevaar van het Nat. Soc. voor de Kerk. Het wil ook de Kerk inschakelen in den corpo ratieven staat De groote terugkeer tot de Kerk in Duitschland, hoewel eenerzij ds ver blijdend, heteekent ongetwijfeld een ver sterking van het Nat Soc. element en kan daarom een groot gevaar voor haar worden. De corporatieve staat is een oarricatuur van de Christelijke gedachte eener corporatieve maatschappij en kan door ons slechts ge waardeerd worden als reactie op een tijd losbandigheid, ordeloosheid en valsche democratie. Van het Nat Soc. kunnen wij dit leeren, dat het nationale en het sociale zich op den duur niet laten miskennen, dat wij moeten blijven getuigen tegen eenzijdige nationale ontwapening, tegen vertegenwoor diging van allerlei belangengroepen, voor sociale gerechtigheid, voor het gezag als door God gegeven. Dat echter christenen in ernst kunnen meenen, dat het Nat. Soc. ons redding brengt, wijst op wereldgelijkvormig heid, evenals bij het oude Israël, dat in dagen van nood soms „vleesch tot zijn arm stelde". Redding ligt er alleen in den terugkeer tot Christus. Europa schijnt thans bezig te zijn de laatste overblijfselen der Christe lijke erfenis op te teren op allerlei levens gebied, en dan blijft er voor het ontker stend Europa, dat zijn levensbloei dankt aan het Christendom, misschien straks geen andere uitweg dan terugkeer tot de oude heidensche staatsgedachte, maar het Chris tendom wijst ook thans weer een weg, die uitnemender is: terugkeer op elk levens gebied tot Jezus Christus, den sterken Man, Wiens juk zacht is en Wiens last licht. Dat in ons land nog een gemeente van Christus het licht van Gods Woord laat schijnen over 't menschelijke leven, ook over het politieke, blijkt in deze dagen een groote zegen, o.a. ook hierin, dat als het Vaderland in nood is, een Calvinist als Dr Colijn de regeering vormt, terwijl de Luthersche Christenen veelal niet beter weten te doen dan een Hitier te volgen. Nog altijd is, naar het woord van Kuyper, het Calvinisme de waar borg onzer constitutioneele vrijheden. Na dit referaat was er gelegenheid totge- dachtehwisseling. Hierna werd de morgenvergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. DE MIDDAGVERGADERING Eerste spreker in de middagvergadering was Ds H. J. Heida, van Vlaardingen, die sprak over bo venstaand onder spreker, heeft met den hedendaag- schen maatschap- pelijken nood ook te doen; de Kerk heeft in dien nood in eigen huis, als het instituut van Christus, zich voor zichtig te bezin nen en de Kerk heeft haar hou ding naar buiten te bepalen. Bij het eerste punt toonde spr., dat de Kerk in haar organische yerhoudin- Ds. H. I. Heida gen te midden van het mensehelijk geslacht gesteld is: zij is mede-lijderes en tevens heeft zij mede-lijdend te zijn. De Kerk is naar de bedoeling Gods de vergadering der uitverkorenen, der geroe penen, der al is het maar in beginsel ge- heiligden, die tot samenvoeging en opbouw der leden een instituut van Christus heeft ontvangen. In het organische leven maakt de Kerk alle op- en teruggang mee; is zij geen toe- schouweres aan de zijde van den stroom; maar beweegt zich midden in de rivier. Zij deelt ook in de zonde van het menschen- geslacht, dat oeconomisch wordt verward en gekastijd. Ook zij kan het werk Gods en den weg Gods met het algemeene menschleven niet uitvinden van het begin tot het einde toe. Instituair staat de Kerke Gods ook niet als Koningin met eer, macht en goud ge kroond. Wereldsch zwaard noch aardsche scepter ontving zij van haar Koning in de hemelen. Zij heeft geen recht tot crisisin vordering naar de wijze van de rijken der aarde; moar heeft te bidden: geef ons heden ons dagelijksch brood. Wel is zij echter ook als instituut profe tes Gods. In den nood der tijden zendt God een brief met ernstige boodschap. Aan beide zijden, voor Kerk en wereld, is het blad beschreven, hoewel dan niet met pen en inkt; maar lezen, goed lezen doen alleen de geloovigen Gods, de Kerk des Heeren. Het zich beraden in eigen huis moet de Kerk in den nood doen. Daarbij zal zij ook wel zonde ontdekken. Evenals de Overheid met haar överkost- bare, soms ledige gebouwen, zal zij ook wel fouten gemaakt hebben en zich ook wel eens afvragen: ware het niet beter geweest, wat minder kostbaar te bouwen en een man meer te gebruiken? Doch nu heeft zij niet bij den nood on- id del lijk in de schulp te kruipen en te zeggen: de diensten moeten maar vermin derd. De Kerk is niet gelijk te stellen met een coöperatie, veel minder met een Naam- looze Vennootschap. Hier hoort voorzichtigheid; geen machi naal maar uit den dienst treden bij 40- jarigen d:cnsttijd, ook al is de kracht nog gaaf en frisch; ook niet zeggen: nu volgt uit accoun.tan tsberekening, dat geen candi daten op kleiner plaatsen meer kunnen be roepen worden. De curve, die de maat schappij maakt, geldt nog niet onmiddellijk en noodzakelijk voor de Kerk. Nood leert bidden en soms ook geven. Niet steeds verminderen de collecten naar de algemeene inkomsten. Bovendien kan in den noodstand gelden: j oogst is groot, de velden zijn wit; maar de zaaiers en de maaiers te weinig. De domper mag niet onmiddellijk op de werkkracht gezet. Candidaten zijn als door en voor de Kerk gekeurden en aan de Kerk gepresenteerden niet gelijk te stellen met werkwilligen op de arbeidsbeurs of kost winners, die moeten stempelen. Tegenover het cellenstelsel en -propagan da van communisten en nationalisten is geen beter middel dan de cellen, door God Zelf geschapen, het huiselijke en kerkelijke leven, te sterken door volledige voorziening der ambten. Temidden van den grooten nood toone de Kerk zich door liefde priesteres Gods tegen over de lijdenden, de getroffen leden der Kerk, zoeke ze, bezoeke ze, vertrooste ze en dat deze haar christelijke roeping, nooit overga in handen van organen der maatschappij. Als profetes Gods klimme zij op de tinne des tempels en predik© het oordeel Gods in deze dingen, de onderwerping aan de tucht, roede Gods; maar wijze ook de uitkomst in Christus aan. Haar taak eindigt alleen dan, wanneer de zonde als prikkel des doods en der ellende verdwijnt en Christus het Koninkrijk den Vader overlevert. Als laatste referent op dezen Schooldag trad op D s P. D. Kuiper, van Sassenheim die een rede hield over 't onderwerp: De Kerk en de he den daags che gees telijke nood. Van deze rede, alsook van de op de referaten vol gende bespreking, hopen wij in ons blad van morgen verslag te geven. Waar de in deze samenkomsten be handelde onderwer pen voor dezen tijd van bijzondere ac tualiteit zijn, daar kan ook de School dag '33 zeer zeker weer uitnemend geslaagd worden geacht Ds. P. D. Kuiper EXAMENS geb. te Zaamslag (cum laude) en op proef schrift: „Napoleon in Spiegel der Goetheseher und der Heineschen Dlchtung", de heer D. var Eek. geb. te den Haag en tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „De adsorptiÉ van amylasen aan zetmeelkorrels", de heer P T Boekestein, geb. te Delfzijl. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bev tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift: „Certificats de Garantie pour la pro tection temporaire d'lnventions brevetables, délivrés k l'occasion d'une exposition interna tionale". de heer mr J C van Leeuwen, geb. te Utrecht R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN: Be' tot doctor in _de letteren en wijsbegeerte o schrift „Le röle de l'éducation physique dans le développement de la personualité" de heer K H van Schagen. gem. inspecteur voor de licha melijke opvoeding te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Godgeleerdheid: prop.ex., de heeren H. A. Brot gers en J. Zandee te Lelden, C. de Ru te Sche ven ingen, K. Luyendük te De Lier en H. Bart- lema 'te_ Voorburg en P. Don. te Vlaardingen. iel. J. i Ned. Taal: e Scheveningen. Rechtswetenschap: caniex., de heei Blanker Den Haag en M. G. L. van Schou- Den Haag; doct-ex.. de heeren W "F van Hall te Aalbersberg te Oegstgeest i. doet. ex., de hi te Bolnes; A G v Douwe te den Haag: W Heynsius v d Berg, te Amsterdam; Z M Man dors en N Meijers, beiden Leiden; en de hee-rer C G A van Beek, te Zwammerdam; P M Broek man to Voorburg; D Cannegieter te Alphen a £Adn:,,JTTB ElJbir>&en, te Gorredijk; A K Gijsbertl Hodenpdl te den Haag; L Loopuyt Schiedam en L Ph. Schrelnemaehers te Lelden. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl. Klaas. Letteren: doct,-ex., do heer C J Haartsen te Souburg. Radio Nieuws. VRIJDAG 23 JUNI :h Trio 6.00 Landbouwhnlfuurtje 6.30 Lezing door dhr. A. J. Herwig te Bussum. 7.15 Ned Chr Persbur. 7.30 Literair halfuurtje. 8,00. foon 10.15 Voordracht 10.30 De Noten krakers 11.00 Onze keuken 11.30 De No tenkrakers 4.01 Orgelspel 5.00 Na school V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. 8.00 Week- uitzending 8.30 Concert 9.30 Concert 10.05 Vaz Dias 10.15 Gramofoon 3,30 Gramofoon russel (VI.) (337.8 M.) 12.20 Concert 1.30 Gramofoon 6,20 Gramofoon 6-50 Or kest 8.20 Orkest 9.20 Concert 9.20 Orkest 10.45 Gramofo< laven try (1554.4 M.) 12.20 Orgel. 1.05 Orkest— 3.50 Concert 4.35 Orkest 6,50 De grondslagen der muziek 9,55 BBC or- 10.35 Concert 11,10 Concert. angenberg (472.4 M.) 6.20 Gramofoon 11.05 Mensch und Welt. 12.20 Concert 1.20 Concert 2,50 Gramofoon 4.50 Vespen o n d o n Reg. (355.9 M.) 12.20 Concert. 1,20 Gramofoon 2.05 Orkest 6,50 Con cert 7.20 Kwintet 8.20 Militair orkest 9.20 Orgelspel. 10.35 GramofooD Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert. 1.20 Gramofoqn 2 05 Orkest 6.50 Orgel 7,35 Concert 9.05 Gramofoon 9.50 Koor chau (1411.8 M.) 6.35 Concert 6.55 rt 8.35 Orkest Examen gedaan en niet geslaagd Kennis voldoende, maar tt nerveus geweest» Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt.' Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent tot arts de heeren J M C Bijl te> E G Godfried te Maastricht en J G Leuselink te Amsterdam en gesl. voor het le gedeelte van het artsexamen de heer J A A Pleters te Heemstede en voor het doct.-ex. ge- eeskunde: mej. A Reindlnga en de heeren J G Aalbers en J J Roos. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl, Godgeleerdheid: cand.-ex.. de heeren H v Dijk C C H Rech Geneeskunde: cand.-ex., de heeren jhr O G Bloys van Treslong, A P A Boersma, L Bijl, R A J Kuipers en W Reynlerse. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.2 Wijsbegeerte: cand.ex., de heer A. M, J. Chorus Munster-Geleen. Gosses, J G Rasker en J H Schade. i EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM, 21 Juni. Gesl. mej. M U P Wes- termann te Amsterdam. EXAMENS NOTARIAAT EINDEXAMENS-CSR. H.B.SCHOOL Hoek. E J Jan: in. E F Meuter. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOLEN deel en C. van den Berge te Rotterdam. HAARLEM. Da Costa Kweekschool. Geëx. 2 cand. Gesl. mej. T. Vlaming te Haarlem en da heer S. van Popta te IJmuiden. UTRECHT. Jan van Nassau Kweekschool Gesl. H. A. Beerens te De Bildt. J. Klein Ren- slnk te Driebergen, F. J. J. van Leersum ea J. Ploeger te Utrecht. ZWOLLE. Henv. Kweekschool. Geëx. 6 cand, Gesl. de dames T. Bergsma te Epe, J. Brouwer, te Steen wijk, J. R. S. Buiurma te Kampen en D. Teilen te Zwolle en de heeren D. H. de Boer te Elburg en G. J. Bongers te Wezep. Almelo. H M Land, T 'Okma^beiden te Leeuwan den en J. Troelstra te Heerenveen. EINDEXAMENS-CHR. MEISJESSCHOOL DEN HAAG, Chr. meisjesschool met 5-Jarlga cursus Juliana van Stolberg. Gesl. do dames B. van Kampen, M Ordelman, Gr. Schilder, R V d Toorn, A Vogelesang, C W de Gooüer H. W de Haar, L R Heeres en G P de Jong. Af gewezen één. De examens zijn geëindigd. EXAMENS-CHR. BEWAARSCHOOL. ONDERWIJS DEN HAAG. Theoretisch gedeelte hoofdakte; gesl. de dames H. L. Beekhuizen te Hilversum, M. Bencze te Rotterdam. J. J. Bonnlnga te Den ■tr m Hilversum on C. W. Tuin- EXAMENS-RADEN VAN ARBEID UTRECHT. Gesl. mej. A. A. van Baars 1 Tlel, J. J. Strick_te Maarheeze, H. Timmer i Goor te S(*sst EXAMENS KOORDIRIGENT EXAMENS-TESSELSCHADE DEN HAAG. Diploma A. Geëx. 6 cand. GesL de dames .Ji Bronkhorst en P. A. de Vries. Zet ten; L. J. van Beek. J N HooenvAsn 'tnoi. Kunst en Letteren» EEN MONUMENT VOOh ALICE NAHON Te Antwerpen is een Comité gevormd toC het stichten van een fonds en het oprichten van een monument der nagedachtenis aan de onlangs overleden populaire dichteres Alice Nahon,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3