DE WERELDCONFERENTIE Rechtzaken. ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND DONDERDAG 22 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN Gerucht over een meeningsverschil tusschen Colijn en Mac Donald KOMT ROOSEVELT ZELF NAAR LONDEN De Economische Wereldconferentie zette gisteren haar arbeid in de commissies sub-commissies voort. De verschillende landen bleven hun mee ningen naar voren brengen omtrent valuta- stabilisatie waarbij een groot aantal gede legeerden het woord voerde. Dr". Vocke van Duitschland zeide het te betwijfelen, of het mogelijk zou zijn tot een kunstmatige prijs stijging te komen door monetaire maatrege len. Ook Dr. Vocke stemde in met de waarschu wingen welke Mr. Trip deed hooren gaande een dergelijke monetaire politiek. Slechts een gezonde geldpolitiek kan ons uit de moeilijkheden redden. De andere sprekers openden geen nieuwe gezichtspim ten- Besloten werd hedenmiddag een aanvang te maken met de discussies over de kwestie der staatsschulden, waaromtrent de Griek- eche en Hongaarsohe delegaties een memo randum aan de commissie nullen, overleggen Naar wij vernemen, is nu ook Joego Slavië tot het tariefbestand toegetreden, waardoor thans alle Europeesche staten onder bepaal de voorwaarden toegezegd hebben, zich aan den tarievenvrede voor den duur der confe' rentie te houden. BEPERKING DER SUIKERINDUSTRIE Een Cubaansch voorstel De Cubaansche delegatie heeft een ont werp voor een overeenkomst ingediend voor de reguleering der suikerproductie, hetgeen men wil bereiken door gedurende tien jaren geen nieuwe fabrieken te bouwan of de pro ductie-capaciteit in bestaande fabrieken niet uit te breiden, subsidie in eiken vorm af te schaffen en de invoerrechten niet boven 70 ad valorem te verhoogen. Ia de toelichting wordt erop gewezen, dat de negen landen, die de bestaande overeen-' Icomst hebben onderteekend slechts 26 der wereld-suikerproductie leveren. De nieuwe conventie zal in werking treden indien gij door minstens 26 verschillende lauden wordt geratificeerd. Volgens de „Morning Post" houdt de JFsjecho Slowaaksche Minister van Buiten- landsche Zaken Benesj zich op het oogen- blik te Londen bezig met pogingen tot vor ming van een tolunie van de Adriatische tot de Baltische Zee, waartoe ook Polen en Oostenrijk zullen behooren. Hij had reeds verscheidene besprekingen met leden der Poolsche delegatie, die tot het resultaat zou den hebben geleid, dat Polen zich bij het plan heeft aangesloten. Ook met Hongaar- sche en Oostearijiksche vertegenwoordigers heeft Benesj onderhandeld en ook deze sta ten zouden zich tot toetreding bereid heb ben verklaard. Hongarije heeft weliswaar be paalde reserve gemaakt, o.a. door te verlan gen dat het eerst in een gunstiger positie ciou worden gebracht wat betreft de economi eche betrekkingen met de nabuurstaten. Enkele vertegenwoordigers van Balkan- staten, die van deze onderhandelingen had- tien vernomen, zijn door hun regeeringen gemachtigd contact met Benesj te zoeken ivoor eventueele aansluiting bij de nieuw te vormen groep. GEEN CONFLICT COLIJN—MAC DONALD Het Engelsclie blad „The Star" maakt melding van het volgende sensationeele be richt: L Mac Donald zou voorgesteld hebben de monetaire commisie te verdagen in afwach ting van de aankomst van prof. Moley, de rechterhand van Roosevelt en in afwachting van een definitieve verklaring, door Ameri ka van haar finaacieele politiek; 2. Dat er ernstig meeningsverschil gerezen zou zijn tusschen Mac Donald en Colijin, lei der der Nederlamdsche delegatie en voorzit ter der economissie commissie. Naar aanleiding van deze onthullingen heeft de Msb. redacteur te Londen zich di rect in verbinding gesteld met dr. Colijn, die pertinent verklaarde, dat van een oneenag- heid tusschen hem en Mac Donald niet in het minst sprake was. Bovenstaand bericht vooyzoover het betrek king heeft op dr. Colijn bevat dan ook geen grein van waarheid. Integendeel over de lei ding die dr. Colijn geeft bij de zittingen der •economische commissie is men zeer ingeno men. Op zijn bekende handige wijze weet hij steeds zijn wil door te zetten, waarbij het hoofddoel voor hem blijft om overbodige dis cussies te vermijden en onnoodige voorstel len niet in behandeling te nemen. Dikwijls is de situatie waarin dr. Colijn zich bevindt heel moeilijk, doch steeds weet hij zich op grappige wijze er uit te redden en de delegaties er van te overtuigen, dat zijn voorstellen de meest juiste zijn. Als dan een der gedelegeerden zijn standpunt moet prijsgeven en voor dr. Colijns uiteenzettin gen moet capituleeren, dan dankt dr. Colijn hem tenslotte nog voor de hartelijke en aan i samenwerking. De Amerikaansche senator Couzens heeft gisteravond verklaard, dat de vrede in de Amerikaansche delegatie aan de jongste be spreikingen, die o.a. ook liepen over de valu- kwestie, volkomen is hersteld. Komt Roosevelt zelf naar Londen? De correspondent te Washington van de Daily Telegraph meldt aan zijn blad een gerucht dat Roosevelt misschien naar Lon den zou komen om ter Economische Wereld conferentie persoonlijk te kunnen ingrijpen. In Amerikaansche kringen verklaart men dat het niet uitgesloten is, dat Roosevelt op grond van zijn overtuiging dat het herstel der Ver. Staten grootendeels afhankelijk is van den internationalen handel, bereid zou zijn een reis naar Londen te maken. Een zekere ontmoediging als gevolg van de laatste telegrammen uit Londen, zou daarbij een rol spelen. Naar verluidt zou de Amerikaansche krui ser Indianapolis gereed worden gehouden om te allen tijde naar het Oosten te kunnen vertrekken. LONDEN, 22 Juni. De Engelsche delegatie heeft bij den economische commissie der Economische Wereldconferentie een ont- werp-nescftufie ingediend, waarin o.a. de volgende voorstellen worden gedaan. Invoerverboden zullen worden afgeschaft, afgezien van internationale algemeen erken de uitzonderingen. De conferentie zal de grootste beteekenis hechten aan de geleidelijke afschaffing van afile soorten invoercontingenten. Ten slotte wordt het Fransche voorstel gesteund om internationale overeenkomsten te sluiten voor een betere regeling van pro ductie en afzet Het vertrek van Prof. Molcy Bij zdjn vertrek uit Ne -York naar Londen heeft Moley verklaard, dat Amerika van het olgende stadium der Wereldconferentie een definitief resultaat meent to kunnen ver wachten. Het gedesavoueerde memorandum van Dr. Hugenberg. De Rijkskoloniale Bond heeft Rijksminister Dr. Hugenberg een telegram gezonden; waarin wordt verklaard, dat de bond zijn manhaftig optreden in de kwestie van kolo niale eischen in Londen toejuicht Voorts 'wordt de wensch uitgesproken, dat het Dr. Hugenberg vergund moge zijn, reeds spoe dig resultaten op dit gebied te verwerven. STAHLHELM INGELIJFD DE ONTBINDING DER DUITSCH- NATIONALE STRIJDKRINGEN Het Rijkspersbureau der NSDAP deelt mede: In een bespreking, welke gister heeft plaats gevonden tusschen den Rijkskanse lier, den Rijksminister van Arbeid, den Rijksminister voor de Weerbaarheid en vice kanselier v. Papen werd overeengekomen: Ter verzekering van de ten uitvoerlegging der nationaal-socialistische revolutie sluit de Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, zich op de volgende wijze bij de nationaal-socialis tische beweging aan: a) De kern van den Stahlhelm blijft onder de leiding van den bondsleider; b) De Bondsleider verbiedt van stonde af aan de leden van den Stahlhelm lid te zijn van een andere partij dan de NSDAP; c) de leider der NSDAP, Adolf Hitler, laat de leden van den Stahlhelm toe tot de NSDAP; d) De Jungstahlhelm komt naast SA en SS en onder leiding va nden oppersten leider der SA. De „Scharnhorst" wordt opgenomen in de Hitler-jeugd; e) De leider van den Jungstahlhelm v. Morozowice treedt tot denf staf van den oppersten leider der SA. Berlijn, 21 Juni, 1933. W.g. ADOLF HITLER, FRANZ SELDTE Het verbod der Duitsch-nationale strijdkringen. Uit Berlijn wordt gemeld: Het verbod der strijdkringen van het D.- nat. front en van de Bismarck-jeugd is Woensdag in geheel Pruisen door de gehei me staatspolitie in samenwerking met Schu- po uitgevoerd. Uit het inbeslag genomen materiaal zou blijken, dat de Kampfstaffeln voor meer dan 60 tot 70 pet communistisch en marxistisch waren geinfecteerd. Het on derzoek der ledenlijsten heeft uitgewezen, dat niet alleen slechts de meer onbekende leden der marxistische organisaties, maar dat ten deele zelfs functionnarissen zibli in de Kampfstaffeln hebben laten opnemen. NAAR EEN EUROPEESCHE VALUTA-UNIE LONDEN, 22 Juni. In verband met de wei gering der Amerikaansche regeering, om thans over te gaan tot stabilisatie van den dollar, streeft men van Fransche zijde er naar Engeland te winnen voor een Europee sche stabilisatie der valuta. Deze stabilisatie zal, volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" den vorm moeten aannemen van een Europeesche valuta-unie, en een uitbreiding moeten worden van de voormalige z.g. Latijnsche muntunie met een (internationale zilvervaluta in kleine eenhe den. Van Engelsche zijde toont men echter wei hig neiging hiertoe, des te minder omdat daardoor een spoedige goudstabilisatie van het pond tot stand zou komen. In tegenstellng hienmede meldt de ge woonlijk goed ingelichte City-redacteur van de „Daily Herald", dat de onderhandelingen over een stabilsatiemogelijkhcid in de Bank van Engeland en in het Britsche Departe ment van Financiën worden voortgezet Het doel van deze onderhandelingen zou stabilisatie van het Pond zijn in een be paalde verhouding tot de franc, wat indirect ook zou beteekenen een stabilisatie van het Pond ten oppichte yan he,t goud. BERLIJN CONTRA ROME DE STRIJD OM DE JEUGD BEGONNEN Het Centrum gelijkgesteld met sociaal-democratie en communisme DE STRIJD TEGEN DE OOSTENRIJKSCHE NAZIS WEEN EN 22 Juni. De „Neue Freie Presse" verklaart te hebben vernomen, dat in noli- tieke kringen plannen zouden worden óver wogen om met behulp van een bijzondere wettelijke maatregel de nat ionaal-socialisten uit te sluiten uit te landdagen en andere parlementaire lichamen, waarin zij zitting hebben. Hun mandaten zouden eenvoudig geam/uleerd wordon, de op hen uitgebrachte stemmen buiten beschouwing worden gela ten, waarna de beschikbare mandaten op nieuw zoutten worden verdeeld aan de hand van de stemmencijfers uitgebracht bij de .Vragste verkiezingen met uitschakeling der nat soc. stemmen. Hierdoor zouden de nat soc. stemmers ook hun vertegenwoordigers in den Bondsraad verliezen, die is samengesteld uit door de landdagen gekozen afgevaardigden. De soc. dem. zouden bereid zijn de chr. soc. te steunen door het ten uitvoer bren gen yan een dergelijken maatregel. De strijd om de jeugd tusschen de nationaal-socialistische autoriteiten te Ber lijn en alle niet-nationaal-socialistische li chamen is ingezet Daar de protestantsche kerken in Duitsch land reeds hebben getoond, dat van hen niet zoo bijster veel te venvachten is ter aanzien van verzet tegen de overheer- sching van den Staat,, moeten we er reke ning mee houden, dat het conflict om de jeugd zich zal concentreeren in een bot sing tuschen den Staat en de Roomsche kerk, tusschen Berlijn en Rome. Men zal ten slotte ook in Duitschland wel tot een compromis komen, zooals we het in Italië hebben gezien, waarna alles weer pais en vree wordt, doch Ai oogenblik is het conflict aanwezig en tee kent zich reeds duidelijk af. Sinds de Duitsche bisschoppen het opge ven van hun verzet tegen de nationaal- socialistische revolutie hebben gepubliceerd en de Centrumpartij haar neiging tot bete re samenwerking met het nationale front heeft te kennen gegeven door zijn reorga nisatie-plannen van dr. Brüning, heeft de stemming der nationaal-socialisten jegens de roomsche kerk cn het Centrum reeds weer een belangrijke ontwikkeling door gemaakt. Het conflict met Oostenrijk, waar room sche staatslieden de nazi-plannen leelijk dwarsboomen, heeft te Berlijn de afkeer van het Duitsche Centrum in sterke mate doen toenemen. De pers-ataché van de nationaal-socialis tische partij, dr. Hansstaengel, heeft pas, in verband met de Oostenrijksche gebeurte nissen gezegd: „Rome is niet sterk genoeg om Moskou te overweldigen. Wat wij noo- öig hebben is een anti-Moskou en dat is Berlijn. Het katholicisme was niet krachtig genoeg om de Fransche revolutie te verhin deren, noch om in te grijpen in de jongste gebeurtenissen in Spanje. Rome zou bereid geweest zijn de rol van toeschouwer te ver vullen, ook bij Duitschlands ineenstorting. Doch in Duitschland is thans een man op gestaan, die aan Moskou een „halt" heeft toegeroepen. Deze man is Hitier, de groot ste kracht in het hedendaagsche Europa" Rome te zwak om het marxistisch ge vaar te keeren. De Duitsche nationaal-socialistische gede legeerden ter Internationale Arbeidsconfe- rentie, die er, na een behandeling welke hen begrij pel ij kemvij s niet aangenaam was, die conferentie onder protest hebben ver laten, zijn versterkt in die meening terug gekeerd, omdat zij op die conferentie door de christelijke vakbeweging evenzeer als door de socialistische zijn tegengestaan. Zoo is gemakkelijk te verklaren, dat dr. Ley, de Rijksleider van de „gelij" kelde" arbeidersbeweging in Duitschland zich gister op de huldigingssamenkomst in den Berlijnschen Lustgarten met bijzonde re felheid heeft gekeerd tegen de room sche kerk, in het bijzonder met betrekking tot de jeugdleiding. Hij heeft daar de zeer aanvechtbare, maar in nationalistisch oog juist volkomen logi sche stelling geponeerd, dat voor het ziele- heil geen katholieke gymnastiekvereeni gingen en evangelische of katholieke ar beidersvereenigingen noodig zijn. Dat is zei dr. Ley, staatszaak en hij beloofde daarom voorzorgsmaatrekelen zwarte en andere reactie". Communisme, Sociaal-democratie trum, zeide hij, behooren over één kam te worden geschoren. Ze zijn onze vijanden. De straat behoort de S.A. en S.S., de fabriek en het bedrijf behoort de N.S.B.O. Wij schrikken voor niets terug. Waarschijnlijk vandaag of morgen nog zullen de noodige verordeningen afkomen De revolutie is nog niet ten einde. Wij staan nog pas aan het begin. Mijn leider heeft mij zoo juist beloofd, dat het Arbeids front reeds in de naaste toekomst een openbare corporatie zal worden met corpo ratieve rechten. De wet is reeds in voor bereiding. Naast het Duitsche arbeidsfront bestaat geen enkele vertegenwoordiger, noch van werkgevers, noch van werkne mers. De vertegenwoordiging van den Duitschen produceerenden mensch is het arbeidsfront. Al het andere moet zich on derwerpen, of wij zullen het vernietigen. Dr. Ley maakte vervolgens een oproep aan de Duitsche arbeidersklasse bekend, waarin de N.S.B.O. en allen goedwillenden van het Duitsche arbeidsfront twee taken worden gesteld: 1. Algemeene zuivering, tot in de laatste cel en den laatsten bedrijfsraad. Voor 1 Augustus moet het algemeen verbond van bedienden en het algemeen verbond van arbeiders melden, dat deze zuivering is doorgevoerd. 2. Alle leden van de NSBO en alle goed willenden in het arbeidsfront worden opge wekt hun laatste krachten in te spannen, opdat een nog nimmer aanschouwde propa-' gandacampagne wordt gevoerd. De organi satie9 moeten vóór 1 Juli melden, hoe deze strijd wordt gevoerd. De gevolmachtigde voor het arbeidsdistrict Rijnland, Westphalen. Boerger verklaarde vervolgens dat het nationaalsocialisme geen partij, maar een wereldbeschouwing is en dat daarom Centrum Sociaal democratie en Duitsch Nationalen niet meer kunnen be staan. Zij moeten verdwijnen. Het ligt intussohen voor de hand, dat de roomsche kerk de handschoen allereerst en openlijk opneemt op het jeugdfront. Het episcopaat laat nl. thans nadrukkelijk publiceeren, dat het ermee accoord gaat, dat de jeugd wordt voorbereid tot offervaardig heid jegens den staat en dat de kerk daar toe te allen tijde wil meewerken, doch dat de kerk de staatsopvatting, dat de geheele jeugd uitsluitend door den staat moet wor den opgevoed, in interconfessioneele gemeen schap, afwijst, als onvereenigbaar met haar leer. De bisschoppen komen daarom op voor de vrijheid van organisatie die door de tegen woordige staatsleiding aan de katholieke jeugdvereenigingen is toegezegd en zij wek ken de katholieke jeugd op de beproefde lei ding der vereenigingen en de door het epis copaat over haar aangestelde leiders te volgen. Het gepubliceerde edhrijven der bis schoppen erisndligt met de vriendefldjke nij ging naar den kant van Hitier: „De Katho lieke jeugdvereenigingen zullen zich bereid willig aansluiten bij de gezamenlijke Dudt- eóhe jeugd én de nationale taak naar beste vermogen vervullen". Dat dit laatste niet genoeg is en niet naar den zin der heeren te Berlijn, blijkt uit de verklaringen van Dr Ley. Het conflict is hiermee ie sfeer der actualiteit gekomen. MAATREGELEN TEGEN DE BEIERSCHE VOLKSPARTIJ Bij de politie te München zijn den laatsten tjjd verdenkingen tegen leidende personen der Eeiersche Volkspartij in verband met de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk. ,Zy heeft derhalve een actie ingezet tegen de functiona rissen der Beiersche Volkspartij in geheel Beie ren en in hun woningen alsmede in de bu reaux der partij huiszoekingen gedaan bezwarend materiaal. In enkele gevallen waarin verzet werd gepleegd of waar gevaar voor verduistering aanwezig was, moest tot arrestaties worden overgegaan. De e enige dagen geleden uit St. Paul in den staat Minnesota ontvoerde rijke bierbrouwer William Hamm Jr., is na 72 uur door de ont voerders gevangen te zijn gehouden na beta ling van het door hen geëischte losgeld in vrij heid gesteld. Ongedeerd doch vermoeid kwam Hamm gisterochtend te St. Paul aan. Hy klaarde z*er correct behandeld te zyn ei een plaats, ongeveer 8 uur per auto van St. Paul verwijderd, te zyn opgesloten geweest. Een onderzoek van de politie leverde geen re sultaat op. Een aantal vooraanstaande zaken lieden uit St. Paul beeloot een fonds te vormen voor het voeren van een krachtige actie tegen de den laatsten tijd weer veelvuldiger voorko mende ontvoeringen. RUSSISCHE KERKSCHATTEN VAN HISTORISCHE WAARDE. Te Moskou is een commissie teruggekeerd, die tot taak had in Groot-Rusland alle kerk schatten van historische beteekenis te ver zamelen en te taxeeren. Daartoe behooren kostbare schilderijen, ikonen. beeldhouwwerk, Kunstsmeedwerk enz. Het is nog niet bekend cf deze voorwerpen naar het buitenland zul len worden verkocht of bestemd zijn voor de inrichting van musea KONING FEISAL IN LONDEN. Koning Feisal van Irak is Dinsdagmiddag in Londen aangekomen, waar hy door den koning van Engeland is ontvangen. De beteekenis van het bezoek moet worden gezien in het feit, dat koning Feisal voor de eerste maal een bezoek aan Londen brengt als staatshoofd van den onafhankelyken staat Irak. GERMAANSCH URNENVELD ONTGRAVEN Te Emmen is in le afgeloopen wéken nnet ver van het zgn. randmeer ander leiidüng van dén assistent ven het Rijksmuseum van Oudlheden te Leiden, Dr F. C. Bunsdh, n bellang rijk Genmaansch urnenveld ontgra ven. Op de gewone wijze teekenen ziob de heuvels van dat grafveld door ronde krin gen in het zand af, diie ook hier weer door palissaden gescheiden bleiken van wanden, diie de vensahiiLlendo grafplaatsen hadden omgeven. REVOLVERINCIDENT TE PEKING Uit Peking wordt gemeld: Een zeer betreurenswaardige en ernstige ge beurtenis heeft zich gisterochtend hier ter stede voorgedaan, toen een afdeeling troepen van het Japansche garnizoen door een Chinee- schen gendarm, die in een tramwagen zat. werd beschoten uit een revolver. Niemand werd ge troffen. De commandant van het Japansche garnizoen heeft by den Chineeschen comman- dant generaal Ho Ying Sjin geprotesteerd en ov een strenger controle op de anti-Japansche agitatie aangedrongen. BOERENOPSTANDEN IN GAUCIE Vele dooden en gewonden Uit centraal Galicië komen via Warschau berichten over ernstige boerenopstanden. In deze districten zouden de communisten reeds gedurende geruimen tijd sterke agita tie hebben gevoerd. De opgehitste bevolking kapte de boomen in de particuliere bosschen en plunderde de winkels in de dorpen. Nabij Ncckowa en Medyka moest de po- Ilitie de vuurwapens gebruiken, daar de bevolking een gearresteerden leider wilde bevrijden. In totaal zijn negen boeren gedood, terwijl tarlijke gewond werden. Zes politiemannen zijn door steenen en schoten gewond. Een hunner is inmiddels gestorven. DE MOORD IN DE NAALDWIJKSCHE STRAAT TE DEN HAAG Tot drie jaar veroordeeld. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden den 31-jarigen caféhouder en petro- leumventer A. C B. die in den nacht van 12 op 13 December j.l. in de Naaldwijksche- straat te Den Haag met een revolver schoot op Francisca Leemkuil, wegens zware mis handeling den dood tengevolge hebbende, tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde acht jaar. DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE NOOTDORP Het eerste slachtoffer van den overweg der electrische spoor, te Nootdorp, in het traject RotterdamScheveningen, heeft zich Woensdag voor den kantonrechter te Delft te verantwoorden gehad. Korten tijd nadat n.L de bewaking aan dezen zeer drukken overweg was opgehe ven, werd de driewielige motorfiets van den visohhandelaar S. Pronk uit Scheveningen, door een trein gegrepen en meegesleurd. Het voertuig werd totaal vernield, terwijl P. op het laatste moment nog van zijn njwiel kon springen, Tegen P. werd proces-verhaal opgemaakt, omdat hij den overweg was opgereden, toen een trein naderde. Bij de behandeling dezer zaak, verklaarde de treinbestuurder, dat hij bij den overweg signalen had gegeven. Op een vraag van den kantonrechter deelde get mede, dat toen het geven van signalen was voorge schreven, omdat het station bij den overweg niet was afgesloten. Een getuige, evenals verdachte, zette uiteen dat het uitzicht voor de treinen uit de riching Den Haag totaal belemmerd wordt door een boschje op een boerderij. Men noemde deze toestand onver antwoordelijk van de Spoorwegen. De trei nen rijden er bovendien met groote snel heid. Wanneer een voertuig nog 33 M. van den overweg is verwijderd, heeft de trein volgens gedane opmetingen slechts 30 secon den noodig om aan den overweg te komen Daardoor zullen ongevallen niet uit kunnen blijven. De ambtenaar van het O. M. achtte het tenlaste gelegde bewezen, doch was van Weerbericht. Het dunne DtyltJe geeft den vorlgen atand aan. Hoogste stand te Ingö 765.2. Laagste stand te Vestmanör 753.1. Stand vanmorgen halftwaalf 754.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoxol. Instituut te De Bilt) Zwakke veranderlijke wind, later uit Wes telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer, iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Geleidelijk begint het weerbeeld thans van karakter te veranderen. Het minimum der depressie in het Westen dat zoo lang over Engeland heeft gelegen, is thans bijna ver dwenen; het hoofdminimum van het depres- siegebied heeft zich naar IJsland verplaatst. Een kleine kern die gistermorgen over het Oostelijk deel der Poolvlakte lag, trok Noord w&arts over de Alpen en ligt thans in West- Duitschland. In het Oosten beweegt zich nog steeds een continentale strooming over Óost-Duitsch- land naar het N.W. Vanuit het Westen kómt een koelere strooming die over West-Europa en over de lijn ZurichHannover samen trekt met de warme strooming. Op deze convergentie-lijn vielen zeer zware regens, ter weerszijden ervan worden groote tempe- ratuurtegenstellingen gevonden. Het is te voorzien, dat de koelere stroo- ming vanuit het Westen in onze omgeving de overheerschenrle zal worden, waarbij het weer^opklaren zal en lan.gzaam verbeteren, doch betrekkelijk koel zal blijven. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.6 C. 23 JUNI. Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.24 uur Nieuwe Maan 2.42 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 23 JUNI. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.10 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tijd^ Ra se, Brnij-ach Rlvinfelrti-n Kehl Dlpiiesheim Mannheim Mainz Bingen 3.80 3.7R 5.95 5.81 1.57 1.5fi 4.93 4.80 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dasseldorf Maastricht -1.48 -1.24 -1.95 -1.01 9.41 9.25 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 Jnni Delfzijl 11.38 Hellevoetslnis 3.10 1535 Terschelling 8.53 21.15 Willemstad 4.03 16.29 Harlingen 9.40 22.05 Broawersh. 2.22 14.47 Den Helder 7.20 19.45 Zierikzee 2.56 15.23 IJmaiden 3.12 15.37 Wemeldingt 3.17 15.45 H.v. Holland 2.27 14.51 Vlissingen 1.26 13.49 Scheveningen 2.37 15.01 Terneuzen 1.57 14.25 Rotterdam 4.22 16.54 Hansweert 2.41 15.07 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE ALGEMEENE CRISISWETTEN Wij hebben in Nederland, zooals wij needs in onze vroegere artikelen naar voren brachten, een zuiver opportunistische cris- sis-politiek gevoerd. Onze Regeering ging van het denkbeeld uit, dat de economische evenwichtsverstoring slechts tijdelijk zou zijn en dat, nèt als bij vorige crises, het na tuurlijke aanpassingsproces voor een kente ring in de conjunctuur zou zorgen. Wan neer de Overheid maar steun verleende in die gevallen, waar steun niet kon worden vermeden, teneinde een volkomen inzinking te voorkomen, had de Overheid hi. haar plicht ton volle gedaan. Het kon niet anders, of een dergelijke crisis-lijn moest leiden tot tal van geheel apart staande steunwetjes, die onderling geen enkel verband met elkander hadden. Dreigde de tarwebouw onder den druk der omstandigheden te bezwijken, dan zocht de Regeering naar middelen om deze catastro phe te vermijden. De tarwe-wet werd inge voerd. Wij willen in dit verband doen uit komen, dat het principe van die wet was om door den consument van artikelen, waarin tarwe-bloem of tarwe-meel verwerkt zijn, te belasten, den boer een behoorlijken prijs voor zijn tarwe te kunnen betalen. Het was niet de bedoeling van de Regeering om den tarwe-verbouwenden boer een winst te garandeeren; immers in dat geval zou de tarwe-verbouw zoo krachtig mogelijk wor den uitgebreid en zou de Regeering haar doel, tijdelijken steun te verleenen, voorbij streven. Men wilde alleen het groote verschil tus schen prijspeil en kostprijs op kunstmatige wijze zien weg te nemen. Een der groote moeilijkheden. Een der moeilijkheden, welke zich in deze crisisperiode voordeed, was juist de on evenwichtigheid tusschen prijspeil en kost prijs. De prijzen aakten staag, terwijl de kostprijzen zich niet aan dien prijsval konden aanpassen. Elke voortbrenger leed verlies en moest tot ontslag van werkkrach ten overgaan. Bovendien nam zijn eigen koopkracht af, wat voelbaar werd in andere bedrijfstakken. Hiermede werd de vicieuze cirkel in werking gezet. Men kon trachten op twee principieele manieren aan deze onevenwichtigheid paal en perk te 6tellen en wel door den kost prijs te verlagen en deze dus te doen aan passen aan de marktwaarde of door den verkoopsprijs te verhoogen tot het niveau van den kostprijs. De oude economische theorieën wezen in de richting van verla ging van den kostprijs, maar hierbij stuitte men op grooten weerstand. De vak vereeni gingen en de verschillende andere organi saties van werknemers verzetten zich tegen loonsverlaging, zoodat de loonen verstarden. Hetzelfde had in zekere mate plaats met huren, pachten, renten om de voornaamste bestanddeelen van den kostprijs te noemen (buiten de verwerkte grondstoffen en half fabrikaten). Het gelukte dus niet om op deze wijze voor aanpassing te zorgen, al was een zekeiren invloed niet te miskennen. Men moest dus den anderen weg uit wel van een algemeene verhooging van de verkoopsprijzen. Voor ingrijpende maatregelen, welke een permanent karakter zouden hebben, deinsde men, ten rechte of ten onrechte terug, zoodat, getuige de hier boven even aangehaalde tarwe-wet, men den consument belastte ten einde op die wijze de boeren te steunen. Hetzelfde principe gold voor de steun- verleening aan de melkveehouderij. De con sument moest naar gelang van het ver bruikte botervet, méér betalen, opdat de boer voor zijn melk den kostprijs kon bena deren. Op gelijke wijze is de varkerswet tot stand gekomen. Men legde een heffing op voor het slachten van varkens ten behoeve van het binnenlandsch verbruik en de var kenscentrale betaalde aan de boeren voor de ingeleverde varkens een tevoren vastgestel- meening dat er verzachtende omstandighe den zyn. De bedoelde overweg is hoogst ge vaarlijk. Hij is terecht in de pers de meest beruchte in deze omgeving genoemd Waar verd. zelf reeds een schade van f 400 is berokkend, vorderde de ambtenaar f 5 boete cubs. 3 dagen hechtenis. Het vo'jiis luidde conform aezen eisch. •den en met de omstandigheden varieerenden richtprijs uit. Wanneer in andere landbouw-bedrijfstak- ken een inzinking dreigde en die belangheb benden zich in arren moede tot de Regee ring om steun wendden, onderzocht de Overheid de situatie en handelde naar be vinden. Het eene moment werd een recht- streeksche bijdrage uit de schatkist gegeven, in andere gevallen zocht men naar nieuwe vormen van indirecte hulpverleening. Als hoofdmotief gold, dat de consument niet zonder meer mocht profiteeren van de ab normaal lage prijzen, welke tot moesten leiden. Men vond het volkomen bil lijk, dat een deel van dit voordeel hun werd ontnomen en op bepaalde wijze aan de voortbrengers werd gerestitueerd. Buiten de tarwe-wet, de crisiszuivel-wet en de varkenswet hebben wij geleidelijk gekregen de steun aan den tuinbouw, steun aan de rogge, aan het aardappelmeel en de aardappelen, aan de griendcultuur. aan het vlas, aan de boomkweekers, om de voor naamste te noemen. Ieder heeft zijn eigen werkmethodeieder staat apart en waar van consumentenbeffingen sprake is, be staan verschillende fondsen, die elk weer afzonderlijk beheerd worden. De een han delt zonder op het belang van den ander te letten, al zullen af en toe wel eens geza menlijke besprekingen worden gehouden, wanneer bepaalde belangen bijzonder in het gedrang komen. Toch vormt de landbouw één geheel; men kan het eene probleem niet oplossen zonder rekening met het andere te houden. Zou men overgaan tot beperking van de vee teelt, dan staat men voor de vraag, of men het grasland zal hebben te scheuren en zoo ja, met welke producten men de nieuwe akkers zal hebben te beplanten. Moet men aan den anderen kant voeder gewassen uitbreiden ten behoeve van de veeteelt, opdat de import ervan kan worden beperkt ten bate van de gemengde bedrij ven? Maar dan hebben de veeboeren onge twijfeld iets hoogere prijzen te betalen, waar tegen zij vanzelfsprekend bezwaren zullen maken. Beperking van de varkensteelt be- teekent. een kleiner debouché voor de on- dermelk en zoo kunnen wij doorgaan met in het licht te stellen, dat onderling ook mogen zijn, de Overheid ze als samenhangend moet beschouwen, ten einde geen verderen agrarischen chaos te veroorzaken. Vandaar, dat de toenmalige Minister van Economische Zaken, Mr. Verschuur, een wetsvoorstel heeft ingediend tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bui tengewone maatregelen in het belang van den landbouw, kortweg het landbouwmach- tigingswetje genoemd. De Kamers wilden deze ingrijpende wet niet in behandeling nemen, omdat tóén het Kabinet demission- nair was. Door den grooten nood in ver schillende landbouwbedrijven besloot men uiteindelijk toch om de gevraagde machti ging te verleenen, doch voorloopig alleen ten behoeve van stroocarton, bloembollen en de rundveeteelt. Nu de nieuwe Regeering haar werkzaam heden heeft aanvaard, zal zij er niet bui ten kunnen om een dergelijke machtigings wet in te dienen, zij het misschien op een andere leest geschoeid als de vorige. Want men kan niet volstaan met het nemen van tijdelijke maatregelen, wanneer de wereld de richting der gebonden economie inslaat en wanneer de autarkische idee verder voortgang vindt Dan zullen wij op elk ge bied hebben in te grijpen, opdat de voor ex port werkende bedrijven, in de ruimsten zin van het woord genomen, zich meer en meer zullen kunnen instellen op de voorziening van de binncnlandsche markt, onze Over- zeesche gebieden daarbij inbegrepen. De Overheid moet de vrije hand hebben om, in overleg met de belanghebbenden en in sa menwerking met de verschillende organisa ties. ons bedrijfsleven zoodanig „urn zu stel len", dat het grootst mogelijke nuttige ef fect wordt verkregen. Dit is een thema, waarop wij zullen terugkomen; het vraag stuk is tweeledig: „Wat dient er gedaan te worden voor de binnenlandsche markt" en „hoe zullen wij, in verband met een even tueele nieuwe handelspolitiek, onzen export kunnen stimuleeren". Het laatste punt zullen wij het eerst be handelen en wij komen daarop in ons vol gend artikel terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2