onderzoek m DUITSCHLAND DINSDAG 20 JUNI 1933 DERDE BLAD PAG. ONRUST IN DE S.D.A.P. CRITIEK OP DE VERSCHIJNING DER BROCHURE-DUYS OOK DE LEIDER DER V.A.R.A. GAAT SCHRIJVEN De roode pers, die er nog ©reeds met over te spreken ds, dat het Kamenliild Duys aan een „vijandelijk" blad een interview toestond over zijn brochure, omtrent partijztnhen on over zijn correspondentie met het partij bestuur, protesteerde gisteravond weer tegen het gedrag van een ander partijbestuurder, nil. Zwertbroek van de VARA, diie met „De Tribune" een interview had over Duys' brochure en over de uitwerking, die deze in de SDAP zou hebben. Wij protestveren ertegen, aildus „Het Volik", dat par tijgenoot en, nog wel zuilike vooraanstaande als de beide genoemden,1 aan de ons vijand olijke peis dnliidhtinigen geven over partij zaken, die peis ais voertuig hunner gedachten kiezen. Het optreden van Duy6 heeft groote verontwaardiging in breecle partijkringen gewekt. Desmi et tegen staande volgt Zwertbroek heim nu na. Een interview nog well aan een oomimiuiniistisoh blad op hetzelfde oogenbliilk, dat de Partij met het Vakveibond een groote actie tegen comnviniisme en fasoisime hoeft ingezet. Het i6 wei heel eng. In dat interview met „De Tribune" deelt Zwentfbroek mede, „diat er nog meer hroohu- jes op komst zijn". Hij vervolgt: „Ilenri Polak laat een brochure over de partijtactiek ver schijnen" en hij zedf, Zwertbroek, is, naar liij mededeelt, bezig met een brochure over de arbeidersweer. Wat de brochure van Henri Polak aan gaat, deze machtigt de redactie van „Het Vollk" tot de mededeeling, dat zulk een ge schrift van zijn hand niet zal verschijnen- Zwertbroek wiet iaibussohen als partijbe stuurder, dat Polak daartoe het voornemen had, diodh overleg met het partijbestuur omtrent dat voornemen geopend had, waar toe hij zich als partijgenoot gewend had. Aan Zwertbroek wordt nu verweten, dat Vergaderingen in de hoofdsteden Gisteravond zijn er vanwege de S.D.A.P. in verschuilende plaateen vergaderingen gehouden, voornamelijk om te spreken over communisme en fascisme. Uit de verslagen in de roode pers blijkt, hoezeer de gemoe deren in beweging zijn. In Amsterdam sprak do leider dor Kamerfractie, de heer Al bar da. Hij bestreed de dictatuur, welke zoowel van fascisme als van communisme te wach ten zijn. Hoewel de omstandigheden in Nederland niet gelijk zijn aan die in Duitschland, ook in Nederland een voedingsbodem voor het radicalisme aanwezig. Albarda achtte het daarom noodzakelijk een beslister strijd te voeren tegen communisme en fascisme en daarbij onider de jeugd en onder de werk- loozen meer dan tot dusverre positieve pro paganda te voeren voor de sociaal-demo- De discussie over Albania's inleiding nam verscheiden uren in beslag. Achttien spre kers namen er aan deel. Vele onderdeelen der sociaal-democratische polilbi-ek werden daarbij bezien in het licht der Duii'teche ge beur te missen. Algemeen werd in scherpe bewoordingen het verschijnen van de bin ch ru-e van Mr Duys afgekeurd, Allha-rda Sloot aiioh bij deze woorden aan, toen hij voor repliek het woord verkreeg. Hij bleek van meaning, dat vraagstukken de eooiaal-democratische politiek betreffen de voor het front van de partij moeten wor den behandeld, maar dat men ze niet, uit gegeven bij een burgerlijke uitgeverij en in geleid door een interview in De Telegraaf aan de bourgeoisie behoorde aan te bieden. De inleider deelde voorts mede, dat urgentieprogram voor den aanstaanden strijd bij don AJlgemeenen Raad uit de SDAP en NVV in voorbereiding is. In Den Haag werd de vergadering, on der leiding van den Haagecben federatievoor zifter, J. E. Stokvis, bijgewoond door eenige honderden kaderleden uit Den Haag en de omliggende plaatsen. De partijvoorzitter, J. Oudegeest, hield de inleiding, waarin hij wijzende op 't Duiteche voorbeeld, het probleem sai EEN ZEELEEUWTJE GEBOREN! Voor 't eerst zoolang de Rotterdamsche Diergaarde bestaat is daar een zeeleeuw geboren Op onze foto ziet men moeder en kind in blakenden welstand op een der rotsen van het bassin. vatte in de vraag: Zijn wij met onze c misatie op den goeden weg, staan wij sterk genoeg, hebben wij vat op de menecben of zullen wij wat is opgebouwd, moeten prijs geven? Om v.eredhilltenide redenen is een sterk fascisme iu Nederland onmogelijk en moet ook een sterk communisme onmogelijk wor den geadht. Dooh ook het kleinste gevaar moet besta-eden worden. Wij zullen, ook par lementair, meer agressief moeten optreden tegen dictatoriale neigingen. En wij zullen niet alleen moeten vragen hoe wij onze kern versterken moefen, maar ook, hoe wij de massa rondom die kero kunnen bereiken. Spr. gaf een samenvattende beschouwing waarin hij o.a, de vraag stelde, of de bewe ging zich niet dikwijl te eenzijdig tot het verstand heeft gericht en te weinig daoht heeft gehad voor gevoeis- en gemoecis leven. Te Rotterdam sprak de her S. de 1 Bella, die zelde, dat men bij het trekken van die lessen uit de gebeurtenissen ven den laatsten tijd zich moet hoeden voor twee dingen: ten eerste roe deel te geven aan de gedachte dat het hier net zoo zal gaan, het geen slechts verlammend werkt; ten twee de echter zal men het 0jvaar niet moe-ben onderschatten, al zijn er tussohen Neder land en Duitschland groote verschillen. De laatste verkizingscijfens toonen eohtier, dat oomaxiundsme en fasoism-e groeien. En mocht er in onze rijen nog eenige twij fel hebben bestaan of het optreden der communisten iels met onze belangen maken heeft, het is then6 duidelijk geble ken, dat het communisme naast het fascis me de grootste vijand der arbeidersklasse is en tot het uiterste dient bestreden te wonden UITBREIDING WOLFHEZE BELANGRIJKE PLANNEN De vereemging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland is voornemen» de stichting Wolfheze te Wolfheze belang rijk uit te breiden door het bouwen van een sanatorium waarin plaats zal zijn voor on geveer 130 patiënten waarvan 76 vrouwen en 54 mannen. Het gebouw komt op een terrein aan den Heelsumschenweg in de nabijheid van het station Wolfheze, op een afstand van pl.m. 65 M. van den weg. Het terrein rond het sanatorium zal van wegen en paden wor den voorzien en waar noodig ontboscht, op het achterterrein blijft voldoende ruimte over om daarop later hen behoeve van de patiënten, eventueel kassen e.d. te bouwen. Naai* het hoofdgebouw v-an de stichting zijn aansluitende wegen geprojecteerd. Het gebouw is zoo ontworpen, dat de lengterich ting precies Zuid-Noord ligt. Het groote hoofdgebouw is door een midden vleugel met de eetzaal verbonden. In den rechter vleugel zal de mannenafdeeling, in de lin kervleugel de vrouwenafdeeling worden ondergebracht LIEFDEGESTICHTEN IN BRABANT EEN OPENBARING VOOR DE S.D.A.P. Het is begrijpelijk, dat de rk. Maasbo de aandacht schenkt aan een artikel in de roode pers, waarin heel veel goeds verteld wordt van het r.k. liefdewerk in Brabant. Daar werd dezer dagen het A.V.O. con gres gehouden en bij die gelegenheid maakte men uitstapjes. De roode pers vertelt er o.a. van: „Een aantal bekende sociaal-democra ten, ook van boven den Moerdijk, bevond zich in dit gezelschap. Zij hebben daar vele goede dingen gezien, waarvan zij nooit hadden gedroomd „Er wordt in deze gestichten meer goed werk gedaan dan een buitenstaander door gaans vermoedt" Het artikel in ,yhet Volk" sluit aldus: „Een taak voor ons?" „Toen wij omstreeks middernacht in Den Bosch den wagen verlieten, zei onze partij genoot J. G. Keesing, de voorzit/ter van den Raad van Arbeid te Utecht, ons: „Zóó veel schoons heb ik op één dag nog nooit bij elkaar gezien. Ook wij, Socialisten, moeten toch bekennen, dat de Katholieken in het Zuiden op dit punt prachtig werk geleverd hebben. En wij moeten heel ernstig nagaan, of wij niet iets zeer belangrijks verzuimen, doordat onze beweging zich met dit zegen rijke werk niet bezig houdL" Van dit waardeerende oordeel maakt de Maasbode met instemming melding, maar het blad voegt er iets aan toe; n.l. dit telegram van Rento uit Madrid: „Meer dan een millioen schoolkinderen, 350.000 zieken, 18.000 krankzinnigen en 15.000 melaatschen, die thans door instellin gen van de religieuse orden worden ver zorgd, worden thans getroffen door de wet op de congregaties. Krachtens de nieuwe wet, die onlangs door president Zamora ge- teekend is, gullen al deze instellingen ge sloten worden"; en zegt dan: „Deze wet heeft Spanje de danken aan den zegen van de deels sociaal-democratische regeering". En, hierop willen wij nog even wijzen: deze dingen werden in de roode pers toe gejuicht als een „rechtvaardig" optreden tegenover Kerk en godsdienst. COMMUNISTISCHE EISCHEN Het „Haarlemsch Dagblad" schrijft: „De Cpmmunistische raadsleden de hee- ren G. Oversteegen en L. Peper hebben een nota aan den Haarlemschen gemeenteraad gezonden, waarin zij betoogen, dat de nieuwe bezuinigingen die B. en W. voorstellen al leen de arbeidersklasse treffen. Zij geven daarentegen in overweging om op de be grooting de salarissen te schrappen van den burgemeester 12.500) en van de vier wet houders (samen 18.000). Verder de wet houderspensioenen in te houden. Een en ander zou in totaal een besparing van uit gaven geven van 40.681. Verder zijn er volgens de laatste statis tiek te Haarlem S03 personen die meer dan 10.000 inkomen hebben. Het gezamenlijke inkomen van die 803 aangeslagenen was 17.250.000. De heeren Oversteegen en Peper geven in overweging om maatrege len te nemen, dat Haarlem bij speciale wet gemachtigd wordt op die hooge inkomens extra lasten te leggen, om daardoor het financieele evenwicht te herstellen. De voorstellers schrijven aan het slot van hun nota, dat zij er van overtuigd fiijn, dat B. en W. en de partijen in den raad er niet aan zullen denken om deze voorstellen aan te nemen." De redactie van dat blad voegt hieraan „Met deze laatste verwachting zijn wij het volkomen eens. Wij vermelden deze „voorstellen" alleen omdat het onze taak is het nieuws volledig te geven. Hun waarde is gelijk aan nul. Met dergelijke spotgoedkoope demagogie is nie mand gebaat Het voorstel om de salarissen van burgemeester en wethouders af te schaf fen kenmerkt den ernst van de voorstellers reeds voldoende. De opmerking, dat de nieuwe bezuinigingsvoorstellen „alleen de arbeidersklasse treffen'' is volkomen onjuist Het tekort verhalen op de 803 ingezetenen die meer dan 10.000 inkomen hebben is onuitvoerbaar. Vernietiging van deze inkoo mens kou zich overigens direct, door vernie tiging van de koopkracht die zij vertegen woordigen, wreken op de industrie en den middenstand, indirect op de arbeiders. Een dergelijk voorstel zou alleen verdere ont wrichting tengevolge hebben. Daarvoor vaardigt men niet raadsleden af. Het zijn er overigens maar 2 op de 39. Gemengd Nieuws. MOORDAANSLAG TE ZEYEN DE DADER GEARRESTEERD Te Zeyen, gemeente Vries (Dr.) is door den verpleegde uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen J. H. L. een moordaanslag ge pleegd op de 40-jarige echtgenoote van den arbeider J. Geerts, die alleen thuis was. De vrouw werd door messteken zeer ernstig aan den hals en beide polsen verwond. Zij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Assen overgebracht Nadat de marechaussee van het geval in kennis gesteld was, is deze er direct met po litiehonden op uitgetrokken om den dader op te sporen. Des middags vond men hem in een roggeveld tusschen Peest en Morg, waar hij zich schuil hield. Hij werd naar Assen overgebracht en in de Marechaussee kazerne opgesloten. Hij bekende den aanslag gepleegd te hebben. Hij toonde zich bij zijn confrontatie met de vrouw zeer onverschil lig. Hij zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. De man die vorige week Vrijdag uit de Rijkswerkinrichting ontvlucht was, en reeds eenige malen bij de vrouw aan de deur was geweest had haar om kleeren gevraagd en gedreigd haar te zullen dooden indien zij zulks niet deed. Toen zij aan zijn verzoek niet voldeed heeft hij een broodmes van de keukentafel genomen en haar daarmede eenige levensgevaarlijke steken toegebracht met het reeds gemelde gevolg. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TWEE DOODEN Op de grens Nijmegen-Cleef is de heer J. uit Cleef met zijn auto tegen drie perso nen uit Kranenburg opgereden. Zekere F. P. werd onmiddellijk gedood, terwijl zekere G. en van B. zwaar gewond werden. De auto is in beslag genomen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt Deze is door de justitie van Cleef in verhoor ge nomen. Alle drie personen waren onge huwd. G. is ook aan de gevolgen overleden. Te 's-G ravenzande is op den Naaldvvijkscheweg de 6-jarige H. v. G. onder een autobus van de W. S. M. geraakt. Het meisje kwam voor de wielen van de bus terecht, doch door een handige beweging van den chauffeur, die kon zorgen dat geen der wielen van de autobus over het lidhaam van het meisje reden, kon erger voorko men worden. Het kind was slechts licht ge kwetst. De achterwielen van de bus waren het lichaam van het meisje reeds genaderd Te Beugen (N. Br.) sloeg door wei gering der stuurinrichting een auto met drie inzittenden over den kop in een sloot Met moeite kon men de menschen, die ern stige wonden hadden opgeloopen, uit den vernielden auto bevrijden. DOODELIJK MOTORONGELUK De motoriet B., uit Hillvensum, die op het kruispunt Nieuwe RijkswegVredelaan te Laren (N.-H.). in botsing kwam met een auto, ie aan de gevolgen overleden. VIJT KOEIEN VERGIFTIGD Dezer dagen lieten de bespuiter» in een boomgaard van B. te Eist (Gld.) een bus .met vergif een oogenblik onbeheerd staan. Runderen liepen de bus ondersteboven en gebruikten eenigen tijd later van het daar door vergiftigde gras. Men vond vijf runde ren dood in den boomgaard. ROODVONK IN EEN KAZERNE In het garnizoen te Assen komt onder de militairen roodvonk voor. De geneeskundige dienst heeft maatregelen genomen om uit breiding te voorkomen. BRANDEN Te Avenhorn (N. H.) brak brand uit iin de woning, bewoond door de gezinnen Bakker en Beumer. De brand liet zich ern- ïanzien, zoodat er groot gevaar bestond voor de belendende gebouwen, waarvan er een met riet was bedekt Brandspuiten uit erschillende gemeenten wisten deze gebou wen echter te bewaren. Het perceel brand de geheel af. Niets kon worden ge red. De oorzaak is onbekend. Alles was ver zekerd. Te Heerlen heeft in de Konings straat een felle uitslaande brand gewoed op de bovenverdieping van het café van Humme. H., die met eenige bezoekers in het café zat. werd door voorbijgangers ge- iseliuwd, dat rook uit de bovenverdie- ping_/psteeg. Voor dat de heer H. zich kon vergewissen, wat er precies aan de han4 ivas, sloegen de vlammen reeds fel uit Spoe dig stond het bovenhuis in lichter laai®. De echtgenoote en eenige kinderen, dia n waren, konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. Met zes stralen op de waterleiding blusohte de brandweer het vuur in drie-kwartier. De bovenverdieping brandde totaal uit, niets kon worden gere<L H. was tegen brand- en bedrijfsschade ver zekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een der kinderen in een onbewaakt oogenblik met lucifers speelde. In verband met het feit, dat de Konings straat was afgezet, ondervond het verkeer, vooral het tramverkeer, naar Heemstede en Leiden groote vertraging. Te Kerkrade brak brand uit in de stallingen van den landbouwer D., behoo- rende bij en grenzende aan het kasteel Oud- Ehrenstein. De brandweer bluschte het uur. Er verbrandden 1500 K.G. hooi en, 1000 K.G. stroo. Te Vaassen (Gld.) is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in het woon huis van den schoenmaker Th. E. aan den Deventerweg te Vaassen. Het huis met den geheelen inboedel werd een prooi der vlam- mn. Verzekering derkt de schade. Te Wil der va nk (Gr.) brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de woning van H. de Vries. De woning brandde geheel uit De vrouw van den heer de V. en een kind konden zich nauwelijks redden. De heer de V. was zelf voor zaken naar Rotterdam. Te Wij de Wormer (N. H.) is door onbekende oorzaak de boerderij van den veehouder J. D. de Jong tot den grond toe afgebrand. Er kon zoo goed als niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Slochteren (Gr.) is brand uit gebroken in de boerderij van H. Bakker. Aan redden viel niet te denken. Het huis is tot den gront toe afgebrand. Ook brak brand uit in de arbeiderswoning van RL Wallinga. Vrouw en kinderen konden zich met moeite redden. Van het huis bleef slechts een puinhoop over. DIAMANT VERDUISTERD Te Amsterdam is door een juweliersfirma bij de politie aangifte gedaan van verduis tering van een partij diamant ter waarde van f 11.000 door een persoon, aan wien zij deze partij in consignatie gegeven had. Deze persoon zou in relatie zijn getreden met een Duitscher, die hem de partij, vol gens zijn verklaring afhandig zou hebben gemaakt en ermee zou zijn verdwenen. Do politie heeft de zaak in onderzoek. EEN ONTAARDE ZOON De politie te Venlo heeft aangehouden een 18-jarige jongen uit Hilversum, wiens op sporing door den burgemeester aldaar was verzocht. Met medeneming van f 145 had do jongen de ouderlijke woning aldaar verla ten. Bij onderzoek werden een automatisch pistool en 20 scherpe patronen op hem ge vonden. De aangehoudene is op transpor! gesteld naar Hilversum. IV vj$ yan Landbouw naar Industrie (H. D.) Wanneer een land geteisterd wordt door een economi sche inzinking, vallen de eerste kenteekenen bijna zonder uit- mdering altijd het eerst te bespeuren bij den landbouw. De blattelandsman herhaalt zoo gaarne het woord van Salomo: de [koning wordt van het land gediend. Daar zit dan eenige trots ïget in. Toch is het een feit, dat van geen blijvende welvaart sprake kan zijn, wanneer de landbouwende bevolking in diepen druk e jlijft verkeeren. Er zijn nog steeds menschen, die meenen, dat er nauwelijks verband behoeft te bestaan tusschen de inkom- °de'- feten van de stedelingen en van de plattelanders. Zij hebben met mis en kunnen zich slechts troosten met een vromen wensch. Omgekeerd zal er dus van een verbetering der volkswelvaart ts slechts sprake kunnen zijn wanneer de toestanden der agrari lche of landbouwende bevolking over het diepste punt heen hier. gaan. In ons eigen land moet het voor wie even na wil denken, iS och ook wel als onhoudbaar worden gevoeld, dat, terwijl het lostcnpeil in het algemeen hooger is dan ergens elders, de Jrijzen der voedingsmiddelen zoo uitermate laag zijn. Wanneer ie voedingsmiddelen op hun reis naar den eter vele stations noeten passeeren en ook even halt houden in bedrijven, welke aöd lanleg hebben tot de beschutte te behooren, wordt het an beeld anders. Doch hieraan heeft de veeboer, de graanteler, de SToentekweeker niets. Dat het eten zoo goedkoop is, stemme ot groote dankbaarheid, doch, bezien van uit breeden blik, kan an4 het slechts g e z o n d worden genoemd, als de overige kosten ran het levensonderhoud daarmede in goede verhouding staan. 1 85 Ook in Duitschland is het platteland in groote misère ge- tomen. Op het program der nationaal-socialisten staat als jaar eerste punt hulp aan den landbouw. Daarmede wil nen tegelijk het werkloosheidsvraagstuk aanpakken. Voor de ann mdere standen zullen wel tegelijk maatregelen getroffen wor- iXk t'en' maar niet in e ro&te. Ook redeneert men aldus: wordt het platteland omhoog gevoerd, dan zullen tegelijk de steden intlast worden van een deel der bevolking en wordt de indus- Mk trie geholpen aan meer werk. De nationaal-socialisten hebben op het platteland geweldig r,n* (veel invloed. De liberale partijen vonden niet veel aansluiting ainz )jj de conservatief aangelegde bevolking. De Duitsch-nationalen .•an Hugenberg wel weer. De volgelingen van Hitier en Hugen- >erg denken over het' agrarisch vraagstuk ongeveer gelijk. Den avond vóór de laatste verkiezing, 4 Maart, hield Hitler in Ko- ïingsbergen aan de overzijde van den Poolschen Corridor zijn laatste rede. Dit was niet het minst een boerenrede. Den '°or boer ziet hij als een der beste bewaarders van het Duitsch- lom. In alle steden en dorpen van het Rijk brachten de zenders ton zijn woorder over tot' de bevolking, gevolgd door klokkengelui n di van den Koningsberger Dom. De plattelandsbevolking heeft den volgenden dag haar millioenen stemmen bijgedragen tot de Hitler-massa. Pommeren, Mecklenburg, het land over den Cor ridor, en meer zuiver agrarische provincies, zij hebben met één ruk de meerderheid in hun landsdeelen den nationaal-socialis ten toegevoegd. Toch gelooven wij niet, dat om politieke redei%en, dus uit een oogpunt*van betaling voor bewezen diensten, de Hitlerregeering haar eerste aandacht aan den landbouw wijdt. Het nationaal- socialistisch program, in den loop der jaren gesteund door velerlei geschriften, neemt het op voor autarkie, of wel zelfverzorging. Het spreekt dus vanzelf, dat dit voornemen, van zoo gewel dig groot belang ook voor ons land, mijn onderzoekingen ook den kant van het' platteland uitdreven. Nederland moet waak zaam zijn en niet denken, dat straks, na een eventueele verbetering der toestanden, alles weer wordt als Duitschland biedt, wat betreft de verschillende bronnen van het volksbestaan, thans een geheel ander beeld, dan vóór een eeuw. Het Rijk telde in 1814 24 millioen inwoners; in 1874 met inbegrip van Elzas Lotharingen, de buit van den gewonnen oorlog, 43 millioen; in 1914 bij het begin van den laatsten oorlog 67.8 millioen, en thans, nu bij den vrede van Versailles grooter brokken grond moesten worden afgestaan, 65 millioen. Op welke wijze werkten en werken deze millioenen mede aan de volkshuishouding? In 1816 vonden 78 hun arbeid in be drijven van landbouw, en 12 bij industrie, handel en verkeer. Nog in de zestiger jaren, al was er groote verschuiving, trok de landbouw meer werkers tot zich dan industrie en verkeer. Na den glorierijk gewonnen oorlog begon de zegetocht van fabricage en van handel. Het Roergebied werd een machtig industrieel centrum en ook elders maakte het fabriekswezen snellen opgang. In 1895 vonden nog 34 hun bestaan in den landbouw, doch reeds 50 in industrie en verkeer. Nog verder ging de omzetting. In 1925 waren nog slechts 23 verbonden aan den landbouw en 58 aan industrie en wat zich daar omheen groepeert. Dit had nog een bijzonder gevolg. In 1875 woonde nog twee derde der bevolking op het land en één derde in de steden. Thans is het precies omgekeerd: ruim 2/3 der bevolking valt den steden ten goede en nauwelijks 1/3 is het land getrouw Aan het eind van dit verschuivingsproces, het geheel met zijn gevolgen overziend, is in het middenpunt der hoogste belang stelling de vraag komen te staan, of Duitschland nu gelukki ger is geworden. Onomwonden antwoorden hierop de nationale groepen van neen en dus wordt der Weg zurück bewust ingeslagen. Het buitenland, hetwelk geprofiteerd heeft van de volksverschuiving in Duitschland, bezinne zich hier goed op. Hoe redeneeren de toonaangevende leiders thans en is er, van hun standpunt bezien, logica te bespeuren in hun betoog? Gelukkig is Duitschland niet geworden door industrieelen omslag. Natuurlijk is industrie noodig, ook voor den altijd on- misbaren ruilhandel met de andere landen, doch een eenzijdig industrieel stempel gedrukt op het volksleven is verkeerd. Hoe machtiger Duitschland werd, hoe meer jaloersch andere volken zich betoonden. Het gevaar voor oorlog werd erdoor vergroot. Ook leidde het tot overmoed in eigen land en tot over- heersching van het individualistisch liberalisme met een uit- buiting van de arbeidersklasse. Bij een economische inzinking loopt het getal werkloozen snel op tot in de millioenen. Deze zijn losgeweekt van den grond en heel moeilijk weer aan den slag te brengen. De snelle groei van de steden heeft moreel slechte gevolgen gehad. Het volk is vervreemd van den godsdienst en de zede lijkheid is zeer in het gedrang gekomen. De leer van den klassenstrijd, gevoed in de groote fabrieks- Een boerderij aan 'de Duitsch-Poolsche grens. Ganzen behooren hier tot de onmisbaren veestapel. centra, op welke leer een sterke marxistische vak beweging is opgebouwd, heeft het volk in vijandige kampen verdeeld en be lemmert de noodige natio nale eenheid. In de groote steden was de leiding in handen ge komen der marxistische politieke aanvoerders. Ber lijn was een roode stad geworden. Sociaal-demo craten en communisten haalden ver over de helft der stemmen. Deze economische en moreele gevolgen der om zetting van Duitschland van overwegend land- bouwstaat tot industrie staat achtte men een groot nadeel yoor het .volk. Waar zou het einde zijn? Van Industrie naar Landbouw?, De vraag komt nu op, of het mogelijk is het roer om te gooien. Interessant leek het mij vóór ik op Departement en op Ten- toonsteling mij verder ging oriënteeren, dwars door het land te kruisen. Een tocht van Nederland naar Warschau in Polen, en vandaar door den Corridor naar de Oostzee, en toen weer terug naar midden-Duitschland, zij het met onderbrekingen onder weg, biedt den reiziger, wien het niet om slapen itn den trein te doen is, veel aanknoopingspunten. Men merkt dan wel groot verschil op met het platteland van Nederland. De bodem bij ons is veel meer gecultiveerd. Hoe zouden wij anders ook zoo veel bodemproducten kunnen uit voeren? De verkaveling is bij ons veel intensiever doorgevoerd. Natuurlijk zijn er ook voorbeelden, welke een te sterke versnip pering aantoonen, als bijvoorbeeld in het land van Staphorst en Rouveen met' de onmogelijk smalle strooken grond, waarin het familiebezit hier in den loop der jaren is verdeeld. Duitschland is veel meer het land van het groot-landbouw bedrijf. Van de ridderhofsteden, van de echte landgoederen. Vooral in Hannover, Pruisisch Saksen, Brandenburg en Oost en West-Pruisen vindt men deze. Pommeren leek ons meer verkaveld, wat ook wel door de vele meren zal bevorderd zijn. Dit grootgrondbezit doet niet uit den bodem halen wat mo gelijk is. Men kan zich hier nauwelijks voorstellen, hoe groot één veld kan zijn zonder een enkele afscheiding. Eén stuk akker zoover het oog reikt, zonder een enkel huis, en hierop groote getallen vrouwen aan het werk. Want evenals in Frank rijk, Italië en Polen komt vrouwenarbeid op het land hier nog veel voor. Wij kennen dat in Nederland lang niet in die mate. Een Poolsch landbouwleeraar, dien wij ontmoeten te Polz- nak, het vroegere Posen, had Holland eens bezocht en was vol lof over wat de Hollanders uit den bodem haalden. „Maar", .voegde hij er verontschuldigend aan toe, „Holland heeft een oude cultuur, en wij, Polen, zijn nog slechts kort vrij." Nu wij toch Polen noemen, merken wij even op, al behoort het eigenlijk niet tot dit thema, het Poolsche platteland maakt toch veel minder welvapenden indruk dan het Duitsche. Polen zal nog geweldig veel moeten inhalen, waartoe de Regeering wel haar best doet. Langs de spoorlijn van Posznak naar Warschau mogen geen houten huisjes meer gebouwd worden, heeft Pilsudski, de Poolsche maarschalk, voorgeschreven. Dit is namelijk een internationale lijn, en het gezicht op de slechte woningen zou storend kunnen werken op de in het buitenland te plaatsen leeningen. Een Nederlandsche communist, die na onzen terugkeer met ons sprak over den toestand der communisten in Duitschland, zei mij, toen wij het over Polen hadden, dat het zoo jammer was, dat ik niet was doorgereisd over de Russische grens. Het Russische platteland vertoonde veel meer een welvarend beeld dan dat van Polen. Ik kon het niet bestrijden en ook niet be vestigen, al kwam het mij wat apocrief voor. Om nu terug te keeren tot het grootgrondbezit in Duitsch land, wij gelooven niet, dat dit onaangetast zal blijven. Bij het weerbaar maken tot het stelsel van Futterfrei, gelijk men het heel merkwaardig uitdrukt, zal het niet, gelijk tot dusver een groot deel van het platteland kunnen blijven beheerschen. Dit platteland nu is het, hetwelk vooral vol vertrouwen en verwachting opziet naar de nieuwe volksleiding. Het is hier en daar sterk verarmd, maar hef hoopt op een betere toekomst Vier jaren vroeg Hitler van den Rijksdag en hij heeft ze. En zijn volgelingen voegen eraan toe, dat hun systeem niet meer ver* dwijnt Dat is te boud gesproken. Alles wentelt in de historie der eeuwen. Maar in ons land doet men goed er mede te rekenen, dat Duitschland bezig i9 zich zoo onafhankelijk te maken als maar mogelijk is. Dit is voor ons niet een fraai toekomstbeeld, doch met valsche hoop vleien geeft ook geen baat Ook ons land moet door de ziekte heen en de noodige maatregelen nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9