BINNENLAND. DINSDAG 20 JUNI 1933 TWEEDE BCAD PAG. De Economische Wereldconfe rentie te Londer OPTIMISME EN PESSIMISME i De aandacht van de wereld is, wellicht zonder dat zij het zelve weet, op Londen gevestigd. Men behoeft geen pessimist te zijn om te beseffen, dat de daar geopende Wereldconferentie niet met één slag een einde kan maken aan alle economische en financieele moeilijkheden, waaronder de wereld gebukt gaat. Geenszins, en ook dan niet, wanneer men ®ich voor oogen stelt wat lang niet een ieder duidelijk is dat deze moeilijkheden voor het grootste ge deelte in de laatste drie jaren zijn ontstaan, zich hebben opgehoopt gedurende de crisis, en daardoor juist deze crisis voortdurend hebben verscherpt. Men behoeft ook geens zins optimist te worden geheeten, wanneer men de meening is toegedaan, dat er van deze Conferentie wellicht iets kan terecht komen. Sommigen weten te vertellen, dat de L. een gelukkig voorteeken vormt; is Londen in 1924 niet evenzeer geslaagd, en hebben Locarno en Lausanne niet de beste resultaten van de laatste jaren opgeleverd? Pessimisme en optimisme staan, zoowel in den kring der Conferentie als daarbuiten, in financieele en economische kringen, in de pers, in de politiek, lijnrecht tegenover el kander. Zelden echter zijn zij volkomen objectief, want men verwacht zoo licht wat men hoopt. De belangen zijn verdeeld, en zelfs thans hebben de volken nog geenszins geleerd om in te zien dat het zwaarste ook het zwaarste moet wegen, met andere 1 worden, dat de gemeenschappelijke geva ren, die allen bedreigen, aller medewerking, maar, om deze te verkrijgen, ook aller of fers noodzakelijk maken. Kort toege spitst kan men zeggen, dat het er in deze Conferentie om gaat of de wereld-zal komen tot de ver arming in een strijd van allen, of dat men de geordende samen werking tot algemeen herstel zal weten terug te vinden. Het belang, dat men in de Wereldconfe rentie stelt, blijkt, zij het ook niet in even groote mate, uit den stroom van geschriften, die aan haar, overigens vrij korte ontwikke ling, is voorafgegaan. Tal van vooraan staande periodieken op economisch en fi nancieel gebied wijdden aan de Conferentie bijzondere nummers, en thans, nu zij is samengekomen, vindt men meer dan een nuttige samenvatting van de rapporten, die tot haar samenzijn hebben geleid. Zelden is een zoo eenstemmig oordeel geveld over een rapport als dat, uitgesproken over het rap port der Commissie-Trip, de commissie der voorbereidende deskundigen. Na een tweetal inleidende artikelen (zie onze nrs. van 10 en 12 Juni) zullen we vanaf heden van tijd tot tijd van de hand van een onzer medewerkers beschouwingen opnemen over de werkzaamheden ter con ferentie. Een sobere openingsplechtigheid De opening is met sobere plechtigheid geschied. Aan Koning George ligt het niet wanneer de gedelegeerden niet hebben ge voeld om welke groote en grootsche belan gen het in de komende weken in de groote zaal van het Geologisch Museum te Ken sington gaat. Niet als de Ontwapenings conferentie heeft deze bijeenkomst gcruimen tijd noodig gehad om de in den regel in wel sprekende woorden vervatte, maar weinig inhoud biedende beschouwingen van de verschillende nationale woordvoerders aan te hooren. Een halve week is bijkans vol doende geweest om alle voornaamste spre kers, van de Conferentie, die daartoe het wooord .venschten gelegenheid te geven zich te uiten. De Fransche minister-president D a 1 a - dier is begonnen met een forsch woord, dat in het kort inhield: de geldoorlog, die gevoerd wordt, moet eindigen daardoor vanzelf den nadruk leggende op wat voor Frankrijk met op goud gestabiliseerden franc het voornaamste punt vormt. Naast hem hebben zoowel de Italiaansehe Minis ter Jung als de Amerikaansche Minister Huil door kortheid uitgeblonken; wat Hull zeide, was niet veel meer dan een her haling van wat hij vroeger terzake van den terugkeer tot lager tarieven reeds ten beste gaf, maar de alles overwegende vraag of hij in staat is zijn denkbeelden door te voeren, kwam in zijn rede niet verder tot oplossing. De Engelsche Minister Chamberlain rekende het op zijn weg van gastheer te liggen om bijkans alle problemen, die met deze Conferentie verband houden en hoe velen cijn het er niet aan te roeren, zon der dat dit van elk probleem anders dan vluchtig kon geschieden. Opmerkzaamheid werd in het bijzonder gewijd aan den Duitschen Minister V o n Neurath, die de stelling ontwikkelde, dat de crediteur niet kan leven als de schulde naar niet leeft, een wel zeer reëele, maar daarom geenszins verheven economische waarheid. De Duitsche, redevoering overi gens. die op minder gelukkige wijze poli tieke en economische vraagstukken door- eenhaalde hetgeen door anderen was vermeden, ook al gevoelt men den samen hang van deze Conferentie met de politieke gebeurtenissen zal tot de versterking van Duitschlands positie niet hebben bijgedra gen. De redevoeringen van de vertegenwoordi gers der kleinere Staten gingen bijkans onopgemerkt voorbij; toch waren er onder, die de aandacht in meer dan een opzicht verdienden; zeer zeker die van den Tsjecho- slowaakschen premier Ben es j, welk land een bijzondere positie in Europa inneemt; zeer eeker ook die van de vertegenwoordi gers der Baltische Staten eenerzijds, van Griekenland anderzijds, in welk land de nood, economisch en financieel, gestegen is tot een peil, dat wij ons in het Westen nog niet lioht kunn endenken. En zeer ze ker ook de typische rede van generaal Smuts, wiens uiteenzetting ten deele Tot de redevoeringen, die de aandacht hebben getrokken, mag ongetwijfeld die van den Nederlandschen Ministe'r- President, den heer C o 1 ij n, worden ge rekend. Het spreekt vanzelf, dat ook hij er niet in geslaagd is nieuwe gezichtspunten te openen. Maar in zijn rede heeft hij ont wikkeld wat men een programma kan noe- i. hetgeen van temeer beteokenis is nu Dr. Colijn de leiding van een der twee groote Commissies, waarin de Conferentie zich heeft verdeeld, is opgedragen- Vat men zijn ede in het kort samen, dan dient er op gewezen, dat de radicale gene zing van de ernstige monetaire kwaal z.i. zou zijn de onmiddellijke terugkeer tot den gouden standaard. Maar geheel een genezing zal onder de huidige omstandigheden niet wel mogelijk zijn, en er moet dus gezocht worden naar de beste oplossing. Men dient te trachten de middelen te vinden om de schommelingen der valuta binnen zekere nauwe grenzen te houden; na een zekeren tijd kan dan eventueel een uiteindelijke sta bilisatie worden bereikt. Overijlde stabili satie kan wellicht nieuwe wanorde bren gen, en beteekent dus volkomen ineenstor ting, evenzeer als wanneer niets wordt ver kregen om de handelsbelemmeringen op te heffen. Stabilisatie en vrijer goederenver keer dan thans nog bestaan moeten hand aan hand gaan. De heer Colijn deelt ten deele de Fransche meening, dat men een onderzoek behoort in te stellen naar de mo gelijkheid van betere verdeeling van het bestaande aantal arbeiders over de beschik bare werkgelegenheid. Al wees hij op deze wijze de 40-urige werkweek, waarover de Arbeidsconferentie dit jaar niet zal beslis sen, niet geheel af, toch ligt de beste op lossing in vermeerdering van de hoeveel heid te verrichten werk. Dat kan alleen tot stand worden gebracht door een stijging van den omvang? van den internationalen han del. De afschaffing of tenminste een aan zienlijke verlaging van de handelsbelemme ringen over de geheele wereld is noodzake lijk voor een economisch herstel. Vandaar, dat de heer Colijn nog eens nadruk legde op het beginsel van de handelsovereenkomst tusschen Nederland en België, een vorig jaar t.e Ouchy gesloten, die doelt op een algemeene verlaging der tarieven. Hier wordt dus het beginsel van Ouchy weer krachtig naar voren gebracht, gelijk te Londen de z.g. Oslo-S-taten, waartoe ook Zwitserland en de Scandinavische landen behooren, over gemeenschappelijke belangen en beginselen van gedachten wisselen. Het moge dan zijn dat van een soort front dezer Staten, voor het geval de Conferentie onver hoopt zou mislukken, geen sprake is, wel kan men zich van dien kant op samenwer king voorbereiden, die sommige groote lan den voor onverwachte consequenties zou kunnen plaatsen Stille strijd om presidia. Tegenovergesteld aan hetgeen op andere Conferenties gebruikelijk is geweest, heeft cich in stilte een strijd voltrokken om het presidium der Monetaire of Financieele Commissie. Amerika eischte in de persoon van Cox den zetel voor zich op, doch Frankrijk wilde aan den Amerikaaaschen President slechts steun verleenen, wanneer een voorloopige valuta-stabilisatie was tot stand gekomen. Men heeft de oplossing ge vonden door aan Cox het voorzitterschap dezer Commissie te verleenen, doch tegelij kertijd den Franschen Minister Bonnet, den man, die ter Conferentie te Stresa in derdaad goed werk verrichtte, tot rappor teur te benoemen. Als Voorzitter der Eco nomische Commissie, treedt gelijk reeds jd. de heer Colijn op; als onder-Voor zitter fungeeren de Duitsche gedelegeerde Krogmann en de Argentijnsche gedele geerde Lebreton. Intusschen schijnt vast te staan dat voor zooverre onze Minister- President, die regelmatig van Vrijdag tot en met Maandag in Nederland zal vertoeven, eene zitting niet kan presideeren, hij door den Algemeen-Voorzitter der Conferentie, den Engelschen premier Mac Donald cal worden vervangen. Reeds dadelijk heeft de heer Colijn gelegenheid gehad om de uitnemende kwaliteiten, waarover hij als voorzitter beschikt, te toonen, door, tegen den aandrang van den Russischen gedele geerde Litwinoff in, een enkele moei lijke procedure-quaestie met een glimlach en een kort woord ter zijde te schuiven. In tusschen zal. de Commissie onder zijne lei ding zich geplaatst vinden voor de vraag wat te doen met het Russisch voorstel, dat opschorting ir. alle landen wenscht van maatregelen van economisch aggressieven aard. Dit gaat verder dan het tariefbestand, dat thans door 41 Staten, dus de overgroote meerderheid der aanwezigen ter Conferen tie, is geteekend, want .iet zou en(daarop wordt te Londen uiteraard nadruk gelegd omvatten de opheffing van de Engelsche embargo-maatregelen tegen Rusland. Trou wens, hoe nauw politieke en economische vraagstukken te Londen gemengd zijn, blijkt wel uit de voortdurende besprekingen, die gehouden worden. Niet slechts over de spoedige inwerkingtreding van het vier Mogendheden Pact en de politieke ontmoe tingen, die daaraan worden Verbonden, maar ook over de ontwikkeling van de Duitsch Oostenrijksche tegenstellingen, tengevolge waarvar. de physiek kleine Oostenrijksche kanselier Dollfuss zich in grooter belang stelling dan ooit te voren mocht verheugen. Onmiskenbare moeilijkbeden De Conferentie stond bij haar samenkomst voor onmiskenbare moeilijkheden. Drie dagen na haar samenkomen verliep de ter mijn van 15 Juni, en met spanning werd de vraaf tegemoet gezien wat Engeland zou doen tegenover de oorlogsschulden, aan Amerika te betalen. Het merkwaardige daarbij is wel, dat aan een Fransche beta ling blijkbaar niet meer wordt gedacht; een vingerwijzing misschien voor Amerika, dat vraagstukken, waarvan de oplossing langs den theoretischen weg niet gelukt, zich in de praktijk eigen weg banen. De in dit opzicht tusschen Amerika en Engeland bereikte overeenstemming, gevolgd door de spoedige opvatting der schuldenonderhande lingen, hebben eenige ontspanning teweeg gebracht en tevens minder ruimte gegeven aan de opvatting als zou President Roose velt door de macht van het Congres, dat niet op reces wil gaan, zijn gebonden. Een tweede moeilijkheid daarnevens was van dp valuta-stabilisatie, vraagstuk in het bijzonder aanwezig tusschen Engeland, Amerika en Frankrijk. Tusschen de ver tegenwoordigers van de groote circulatie banken dezer landen is inmiddels overeen stemming bereikt, doch slechts van tech- nischen aard. Om volkomen te worden moet deze overeenstemming de sanctie der drie regeeringen hebben, en met spanning wacht men af of deze zal worden verkregen. De benoeming, op aanbeveling van Frank rijk, van den Amerikaan Cox tot Voorzitter der Financieele Commissie, is in dit op zicht een vooruitloopen op de gebeurtenissen geweest, die hopelijk niet door de feiten zal worden achterhaald. Onder Cox' leiding is intusschen de Financieele Commissie samengeweest; rzij heeft twee subcommissies aangewezen, van welke de eene zal hebben te overwegen de onmiddellijke maatregelen oor de financieele reconstructie; de andere oor de permanente maatregelen tot herstel an den internationalen monetairen stan daard. Beider werkzaamheden zullen dus in elkander grijpen, al zullen vooral die vaa de eerste Commissie met de grootst® belang stelling worden verwacht. Wie op dit oogenblik een oordeel over de Londensche Conferentie zou willen uitspre ken, zou in elk opzicht *oorbarig zijn. Er valt niets, maar dan ook niets van te zeg gen. Mac Donald heeft bij de sluiting der algemeene beschouwingen een gelukwensch tot de gedelegeerden gericht en deze Con ferentie de aangenaamste genoemd, die hij tot dusverre heeft gepresideerd. Gesteld, dat hierin iets meer is gelegen dan een com pliment van hoffelijken gastheer, dan nog slaat het uitsluitend op de inleidende werk zaamheden, die, als in elke internationale bijeenkomst, nu eenmaal aiet de meest belangrijke vormen! GEREF. BOND VAN BARMHARTIGHEID ALGEMEENE VERGADERING Dezer dagen hield de Gereformeerde Bond van Vereenigingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Nederland te Utrecht zijn Algemeene Vergadering, onder presidium van Prof. Dr H. Visschi In zijn jaarverslag herdacht de Secr. Ds. G. Elshove de overleden Bestuursleden, Prof L. Lindeboom en Joh. T. do Lange. De Penningmeester kon een voordeelig saldo melden over het afgeloopen jaar, wat een halveering der gewone contributie mo gelijk maakte. ROFFELRIJMEN Adverteer maar! Als de Zaterdagsche stilte Op mijn pannen dalen gaa Pak ik eventjes de Vara Via mijn antennedraad; Hé wat hoor ik hij de zoete Schoone tonen eener luit...? Orgelende gorgelklanken Eenes zangers, in hetDuitsch! Hi-hi, Hi-hi, Hi-hi, Hi-tler! Schiet ik in een schaterlach; Dat dat van de doorgehaalde Roode zendelingen mag! En ik duik met looden oogen In m'n rose-roode blad. Dat een lijst van geboycotte Duitsche dingetjes bevat: Persil, Aspirien van Bayer Odeklonje, crème en zeep, Birkenwasser, Faberpotlood, Afga-fümpj es-aan-een-reep, Telefunken, Osram, Bleyle, Forma, Brennabor, Opel, Sanatogen, Pelikaan-inkt, 't Junkers oven-gastoestel, Benz- en Mercedes-motoren, Schrijfmachines A.E.G., Kortom: alles wat gemerkt i' D.R.G.M. D.R.P.! O, gelukkig! geen bezwaren Tegen onze tram en trein, Om hun machtige motoren Die van Duitsche oorsprong zijn; Tegen „onze" warenhuizen, „Onze" lunchrooms, restaurants! Zijn hun groote advertenties Niet te missen nog voorshands Adverteer maar! adverteerder, ln de roode bladen tot, Krek precies als je artikel, Straks je zaak wordt geboycot! LEO LENS (Nadruk verboden) In de ontstane bestuursvacatui'es werden benoemd de heeren Th. Kiers te Gro ningen voor „Veldwijk", en C. Koch U Amsterdam voor ,,'s Heèrenloo" c.a. Op aandrang der vergadering zal Prof. Visscher tijdelijk de opengevallen plaats van voorzitter innemen. Besloten werd de examenregeling gron dig te herzien en meer in overeenstem ming te brengen met de tegenwoordige toe stand; een commissie werd benoemd om alles wat de opleiding en diplomeering van het personeel betreft in de ruimste zin te behartigen en als tusschenpersoon op te treden tusschen Regeering en aangesloten vereenigingen. Tenslotte eindigde Ds Bartlema de vlot verloopen vergadering met dankzeg ging Dezer dagen heeft een nazi-afdeeling te Berlijn haar intrek genomen in een voormaligen water toren. Bij het nieuwe tehuis Japans vertegenwoordiger op de Econ. Con ferentie te Londen. De boog kan ook niet altijd gespannen zijn Daar naast: Bij gelegenheid van de opening van het zwembad te Sittard gaf de Maas- trichtsche Marechaussee Sportvereeniging een demonstratie gekleed zwemmen'. Het Soester Natuurbad werd dezer dagen officieel geopend. Mr. 's Jacob, Commissaris der Koningin, arriveert voor de opening. Gistermorgen geren mt. tv aen rrvnsessciiwal te Den Haag een. auto te water. Met den kraanwagen van een bei gingsdienst werd de drenkeling weer op het drog e geheschen. De Delftsche studenten organiseerden een reclametocht voor hun lustrumspel op den Boulevard te Scheveningen. De kop van den stoet bij den Pier, Op het moeilijk bereikbare eiland Neuwerk nabij Cuxhaven staat een omstreeks 1S00 gebouwde vuurturen die thans ook de functie van vliegtuigbaken heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5