DINSDAG 20 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HEKV. KERK Aangenomen: Naar Weesp (vac.-H. Dekker), G. J. Sanders te Ee (by Dokkum). Naar Beekbergen (als hulppred.), cand. B. J. Lietaert Peerbolte te Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Ede (vae.-K. Winkelman G. F. Hajer te Schoonebeek. Aangenomen: Naar Hoofddorp, R. Oos- terhoff te Wans werd. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Tholen, M. Heikoop te Utrecht en J. D. Barth te Borssele. BAPTISTEN-GEMEENTEN AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. H. G. Groenewoud, van Gelee- laar, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente van Balk (Fr.) bevestigd door zijn vader, Ds. O. Groenewoud, van Vriezenveen, met een predikatie over 1 Cor. 3 7, V£ gesproken werd over „den wasdom der Ge meente als het werk van den Drieëenigen God", en wel in het bijzonder over: 1. de waarheid hiervan aangewezen, en 2. de conclusie getrok ken a. door den 1 eeraar, b. door de Gemeente, en c. door leeraar en Gemeente te zamer eer van God. Na de bevestiging werd toege zongen Gezang 91 3. Des middags deed de be vestigde leeraar zijn intrede met Markus 16 vs. 20a: „En zij uitgegaan zijnde, predikten overal en de Heere wrocht mede", waarbij ge sproken werd over: 1. de aardsche werkers en hun taak, en 2. den hemelschen Meester en Zijn medewerking. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken tot onderscheiden colleges. Aan het einde heeft Ds. L. Boersma, van Harich, den nieuwen leeraar toegesproken en Psalm 134 3 doen toezingen. KERK EN CRISIS Ds. M. James, predikant in de Baptisten- Gemeente van Hingham (Noord-Amerika) heeft een artikel geschreven, waarin de sociale el lende in Amerika beschreven wordt. Zijn broer, Ds. S. H. J. James, Ned. Hervormd predikant in Delfshaven (Rotterdam), heeft dit artikel vertaald en in de „Rott. Kerkbode" doen op nemen. Wjj nemen er hier het volgende uit over: „Natuurlijk heeft dit alles ook zijn terug slag gehad op het Kerkelijke leven en is ae consequentie hiervan nog niet te overzien. In de eenste plaats is dit natuurlijk funest voor dep predikantenstand. De positie van de voor gangers in verschillende Amerikaansche Kerk genootschappen is lang niet zoo vast als bij voorbeeld in Nederland en Duitschland. De benoeming en handhaving of schorsing van een predikant is veel meer geschoeid op een zakelijke leest. Aan het einde van het boekjaar wordt er door een Gemeente-vergade ring in verband met den stand van de finan ciën uitgemaakt, 'of de predikant in staat is gebleken de gemeente te doen floreeren. te hem dit niet gelukt, zoo heeft de Gemeente het recht hem alleen op grond daarvan zijn demissie te geven en het met een betere ar beidskracht te beproeven. Wat hiervan de consequenties zijn in dezen tyd, is aanstonds duidelijk. De beste voorgan gers weten het Gemeentebudget niet sluitend te houden en krijgen daarom hun demissie op korten termijn. Verschillende dorpsgemeenten sluiten hun kerken tot nader orde of combi neeren zich met Gemeenten van eenigszins an dere opvattingen. Het is dan ook reeds voor gekomen, dat predikanten, die him ontslag hadden gekregen en geen ander emplooi kon den vinden, tot het uiiterste middel zelf moord zijn overgegaan. Over het algemeen kan er echter gezegd worden, dat de predikanten met veel minder, soms haast zonder salaris, dapper stand hou den en de beginselen van het Evangelie met blijdschap blijven verkondigen. Ik heb zelfs den indruk, dat juist door den druk, op ver schillende plaatsen een soort geestelijke op wekking ontstaat,die veel goeds belooft voor de toekomst. Het begint zich af te teekenen, dat de materieele rijkdom van dit ontzaglijke land de doorwerking van de geestelijke dingen heeft tegengehouden en het verdwijnen van een dwaze luxe als een soort geestelijke bevrijding werkt. Een van de dingen, waar ik mij het meest over verbaas, is dit, dat die betrekkelijk snelle en zeker buitengewoon groote overgang van rijkdom naar armoede, niet tot uitwerking heeft over het algemeen genomen tenmin ste dat de menschen zich overgeven aan een revolutionnaire gezindheid. Communisme in den zin, die de moderne tijd hieraan is gaan hech ts, is in Amerika niet populair. Dit kan ook nauwelijks van het socialisme gezegd worden. Misschien is dit hieraan toe te schrijven, dat de verarming van nu evengoed als de verrij king van vroeger algemeen is en zich op alle liniën doorzet. Wanneer ik met menschen uit allerlei stan den spreekt, krijg ik den verblijdenden indruk, dat men veel verwacht van de doorwerking van de Christelijke beginselen in de internatio nale verhoudingen, vast overtuigd is, dat deze periode een overgangsstadium is van voorlMj- gaanden aard en dat na niet al te langen tijd Uncle Sam zijn breeden glimlach weer aan oe wereld zal vertoonen". DE GEZANGEN IN DE GEREF. KERKEN De Kerkeraad der GerefKerk te Zwolle, heeft, na een inleiding van den letterkundige A, Wapenaar, ouderling dier Kerk, besloten, zich met een voorstel te dezer zake tot de aan staande Synode te wenden. De heer Wapehaar had nl. sterk de invoering van het Nieuw-Tes- tamentisch lied bepleit, doch venschillende der voorgestelde Gezangen achtte hij onbruikbaar. Tot leden der Commissie, die deze aangele genheid zal voorbereiden en bij den Kerkeraad een voorstel zal doen, werden benoemd Ds. H. A. Munnik, Dr. J. Thijs, die inmiddels door de Part. Synode is aangewezen als lid der Gene rale Synode, en de heer A. Wapenaar. KERKGEBOUWEN TeOotmarsumie voor den bouw van het Herv. Vereenigingsgebouw het laagst inge schreven door A. A. van der Maas aldaar, voor I35S0. KERKORGELS Te Pijn acker zal Woensdag 5 Juli a.s. het nieuwe orgel in de Geref. keric worden over gedragen aan den Kerkeraad. De heer W. Oranje, van Maassluis, hoopt dien avond het nieuwe orgel te bespelen. EVANGELISATIE De heer C. v a.n den Boom, te Dverschie, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, hoopt zich, naar men ons meldt, te Breda te vestigen, ten huize van Ds. B. Tel- der, om in de omgeving van Breda Evangeli satie-arbeid te verrichten. Natuurlijk blijft de heer Van den Boom bereid des Zondags elders te preeken en een eventueel beroep in overwe ging te nemen. Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel CONFERENTIE OP DE ERNST SILLEM HOEVE „KERKHERSTEL-ACTIE EN PERSOONLIJK GELOOF" Doom weer een conferentie ge houden van het Ned. Herv. Ver bond tot Kerk herstel. korte toespraak heette hij alle aanwezigen har telijk welkom en wekte op te blij- st rij dep Prof. Br. Hailjema kerkherstel. Spr. wees in zonderheid op de ontwikkeling van kerkelijke toestanden in het buitenland. Hierna werd het woord verleend aan Ds. J. E. Uitman, van Moerkapelle, die refereer de over het onderwerp De vermoedelijke bedoeling van het Hoofd bestuur met dit onderwerp, aldus begon hij, zal wel zy'n om tusschen de twee termen van deze reeks een zeer nauw verband te leggen en daaruit eenige gevolgtrekkingen te maken. Dat daarbij zoo nadrukkelijk gesproken wordt van persoonlijk geloof, wil misschien aanwij zen, dat iedere geloovige als lid van zijn Kerk tegenover die Kerk een persoonlijke ver antwoordelijkheid draagt. Nu lijkt het mij, zoo ging hij voort, een van de impassen voor Kerkherstel-aktie, dat voor een groot aantal geestelijk belangstellende menschen, gemeenteleden, de noodzaak van het boven aangegeven verband tusschen Kerk en geloof absoluut niet meer gevoeld wordt. We zouden hier kunnen noemen alles, wat zich aangetrokken voelt tot het meer „levende" geestelijke leven van de Zoeklicht-kringen, maar ook, onder een overigens heel gewijzigd aspect een deel van onze Geref. Bondskriqgen, en mogelijk is de Buchman-beweging hier ook nog weer een symptoom van. De geestelijke aandacht is hier zoo samengetrokken op het persoonlijke, en hoogstens op wat een kring van geestverwanten aan soortgelijke persoon lijke geeetelijke ervaringen opdoen, dat ze niet meer zien, hoe er buiten henzelf en hun kring ook nog andere menschen zijn, voor wie het Woord der behoudenis en het recht ge dikte Woord der behoudenis even goed en broodnoodig is, en dat zij een gemeenschap pelijke verantwoording dragen voor het recht verkondigde Woord, waarin Christus Jezus tot de harten komen wil. Dat het woord Kerk zoo iets weieens zou kunnen beteekenen, ontgaat hen. Ja dit gevaar is er, dat door het sterk ge- acsentueerde persoonlijke in de een of andere richting het uitzicht op de kerk en zeker ae roeping van kerkherstel eigenlijk wegvalt. Moet ik,_ aldus vraagt spr., echter niet juist in deze kring evengoed waanschuwen voor het andere gevaar? Voor het massieve geloof, dat we met onze strijd voor reorganisatie en voor herstel van de Vaderlandsche Kerk, recht- ks en onverkort de zaak van God op aarde denken voor te staan En begeeft men .zich nier weieens niet zoo in het heetst van de strijd om de Kerk, dat de zuiverheid van het geloof verontreinigd dreigt te worden? We kunnen toch niet vereenzelvigen wat men schen voorstaan en wat God alleen maken en geven kan. En zeg ik teveel, als ik zeg en zie, dat hier een gevaar is, waarvoor een deel van onze confessioneele broeden? moeten waken bidden, dat zy niet in verzoeking vallen Werkelyk, we hebben geen van allen als Kerkelijke groep bizondere reden oir triumfeeren en om tevreden te zijn over ons zelf. We hebben allen schuld te belijden moeten tezamen biddend zoeken Gods wil te mogen zien voor onze Hervormde Kerk voor het heil van de menschen van die kerk. Dit besef van ieder voor onszelf en voor onze eigen richting schuld hebben te belijden hebben wij jongeren heel sterk. We gevoelen: zoo gaat het niet langer en zoo mag het niet langer gaan, maar oplossingen hebben daarom nog niet by de hand. Hier hebben de volle steun en de wijsheid van een oudere generatie dringend noodig. Maar een ding is hier voor ons zeker. Hier in dit ootmoedige schuldbesef moet ook voor hen het begin lig gen en het besef: wy hebben elkander noo dig. Al is het voor een oudere generatie heel wat moeilijker, die zooveel zwaarder door het verleden en wat toen gebeurd is, is belast, het moet. En of dit mogelijk zal zijn, daar van hangt misschien wel mee de mogelijkheid vanaf, ofkerkherstel onder de thans leiding gevende generatie zelfs wel eens kans heeft. In ieder geval worden we er zoo wel heel sterk op teruggedrongen, dat Kerkherstel een zaak van geloof is, en in het geloof vast houden aan wat we begonnen zy'n. Als ik dan tenslotte toch nog iets zeggen moet over de juiste verhouding zooals die tusschen het persoonlijke geloof en de nood zaak van Kerkherstel bestaat, wil ik nog slechts een paar richtlijnen trekken. Omdat het geloof leeft uit de boodschap van Evangelie, de boodschap, die de schat der Kerk is, die aan de Kerk haar eenige i tie geeft, is de vraag naar de Kerk, een Kerk, die waarlijk Kerk is, die het Woord God met gezag spreekt voor het geloof vitale vraag. En een Kerk, die dit niet meer als Kerk in al haar verantwoordelijke orga nen doet, heeft Herstel noodig. En Kerkher stel ziet het geloof in de tweede plaats als eisch aan zich gesteld uit zorg over de zie len, die aan de Kerk zijn toevertrouwd; het geloof weet ervan, dat we een voor elkaar verantwoordelijke gemeenschap zijn, elkan ders broeder en hoeder. In deze omgeving staat voor het geloof ook het stuk va: tucht in iedere kerk, die dit nog waarlijk zy'n Maar tenslotte, en dit is het allerlaatste, wat toch ook gezegd en gehoord moet den. Al onze Kerkherstel-actie en zooals wij die Kerkherstel-actie zoeken, draagt, al doen we het, heel sterk het karakter van voor loopigheid. Het geloof is er zich var oogenblik tot oogenblik heel sterk van be wust, dat het eigenlijke herstel van God moet komen, van de heilige Geest. En mi33chien zal het herstel wel van een heel anderen kant komen dan wy het gezocht hebben. Denken we maar eens aan de geheel onvoorziene ont wikkeling van de toestanden in Duitschland en hoe daar de Evangelische Kerk ineen een voor haarzelf onvoorziene wijze tot her stel en tot verantwoording aan het Evange lie en aan het kruis van haar Heere wordt geroepen En zelfs in het allerbeste geval, wanneer onze Kerkherstel-idealen eens vervuld zou den worden, dan leert het waarachtige ge loof, dat van het Evangelie leeft, ons nog het voorloopigheidskarakter van onze Kerk rien en dat het niet gaat om onze Kerk, maar om het Hoofd van de Kerk, Jezus Christus, om Zy'n heerlijkheid en om Zijn toekomst. De beste arbeid, die we in persoonlijk geloof tot Kerkherstel kunnen doen, is dat we bidden, dat in den nood van dezen tijd de Kerk, ook onze Kerk, weer waarlyk Jezus Christus mag verkondigen, als de Heere van Wiens toe komst wij het alleen verwachten en alleen kunnen verwachten. En dat we bidden, nu en voor onze toekomst: Amen, ja, kom, Heere Jezus! IN MEMORIAM Dr A. TROELSTRA Dr H. Schokking sdhrijft in de 's-Grav. Kerkbode van wijlen dr A. Troelstra eme ritus-predikant alhier, die 12 dezer is over leden, een hartelijk in memoriam, waaraan wij het volgende ontleenen: „Het beeld, dat mijn denken aan hem doet oprijzen, is van uiterste gaafheid, zuiverheid, als een kristallijnen beker, ten boorde ge vuld met parenlenden drank, een schaal, waarop donkere vruchten overvloedig opge tast liggen met het teere dons van perziken er tusschen in. Hij was zulk een gave, harmonische fi guur. Alles aan hem was echt, degelijk, één voudig, ongekunsteld. Wat had hij een mooie oogen; reine oogen. En dat vriendelijke van zijn gelaat, toen nog stralend, ook in dagen van pijn en zor gen dat was geen beleefdheidsglimlach, geen haastig-aangenomen plooi: neen er was zulk een warmte en vriendelijkheid in zijn hart; zulk een trouw in heel zijn be staan. Hij was een man des geloofs, met den vrede des Heilands als van hem stralende. Wat was dat 'n knappe man! Welk een degelijk geleerde. Het behoort tot de, helaas in ons land en onze kerk zoo eenvoudig-be- grijpelijke dingen, dat iemand van zijn op vattingen, geen professoraat werd gegeven maar er is schade gedaan aan onze jongere generatie, dat Troesltra geen katheder heeft gekregen, pm predikanten te vormen. Ook was hij uiterst praktisch aangelegd; alles was altoos in volkomen orde bij hem, gelijk hij ook een evenwichtig karakter bezat. Hij wist heel goed. waar hij stond, maar juist daarom en daarbij, een man des vre- des in den vollen zin des woords. Een zelf standige figuur, geen meelooper, integen deel. Welbewust weerstond hij allerlei partij vorming, ook in eigen kring maar niet in een soort hooghartig sceptisme, integen deel uit den gloed van zijn liefde voor de kerk des Heeren, uit de diepte van zijn ken nis van het Woord Gods, ook van de ge schiedenis der kerk, door zijn inzicht, zijn helderen blik in den zielkundigen onder grond der verhoudingen." GEREF. THEOL. TIJDSCHRIJFT Het laatste nummer van het „Geref. Theol. Tijdschrift" is vooral belangrijk door het artikel van Dr. D. J. de Groot, te Woudsend, waarin deze zich met uitvoerige documen tatie verdedigt tegen Prof. Dr. A Cramer, van Utrecht, die een felle critiek oefende op het proefschrift van Dr. de Groot over Cal- vijns opvatting over de Inspiratie der Hei lige Schrift. In deze dissertatie wordt Prof, Cramer gedurig aangevallen, omdat deze vol gens den schrijver de opvatting van Galvijn in „De Heilige Schrift bij Calvijn" aller minst juist heeft weergegeven. Ds. A. de Bondt te Leiden, voelt zich ge roepen niet maar in de populaire kerkelijke pers, maar ook met een wetenschappelijk betoog op te komen tegen de beschuldiging van Ds. Berkhoff, te Sneek, tegen Prof. Aalders, van Amsterdam, inzake de socia lisatie van de Hebreeuwsche tekst van het Oude Testament. Behalve deze twee artikelen, bevat de af levering nog de geregelde Kroniek van Ds. an Dijk, van Zaandam. „NIEUWE THEOL. STUDIËN" In het laatste nummer van „Nieuwe Theol. Studiën", handelt Prof. Dr. F. M. Th. B h 1 over het Profetisme, en wel over de onder linge verhouding en de kenmerkende open baringen van het visionaire en van het extatisch profetisme. Het laatste is volgens den schrijver in de grond een buiten-Israë litische beweging, waar de echte Israëliet niets van moet hebben (1 Sam. 10:12), maar dat toch eenigen tijd is ingeburgerd, om echter weer plaats te maken voor het meer rustige visionaire profetisme, dat langs de kalmere weg van visioenen en audities den wil der godheid onderkent Op duide lijke en boeiende wijze verwerkt de schrij ver zijn gegevens. Ds. H. M. van Nes handelt over drie jaar boeken en over eenige litteratuur van het gebied der inwendige zending waarna de heer W. C. van Unnik een artikel geeft over een teruggevonden verloren geschrift van Théodorus van Mopsuestia. „VOX THEOLOGICA" Het laatste nummer van „Vox Theolo gies" sluit meteen den vierden jaargang af. En dat niet alleen. Nieuwe redactioneele lei ding zal optreden, daar de Vereeniging van Theologische faculteiten meende te moeten besluiten het studentenkarakter van het blad moeten handhaven door een wisselende studenten-redactie, met als kop hoogstens twee afgestudeerden, die niet langer dan drie jaar van de Academie weg mogen zijn. Door dit besluit waren Dr. H. Faber, van Leiden, en de heer A. A. Ruler, van Apel doorn, genoodzaakt heen te gaan. Ze doen dit ongaarne, waar ze van de oprichting af de leiding hadden en het succes mochten smaken dat „Vox" zich een goede plaats veroverde. Een 600 abonnés telt het thans, waarvan de helft studenten en de helft pre dikanten. De aftredenden vragen zich af of het genomen besluit is in het belang van het blad, daar eenige stabiliteit in de re dactiesamenstelling bij een ingewikkeld the ologisch en kerkelijk leven als in ons land wordt aangetroffen, gewenscht mag worden geacht Dit laatste nummer van de Vox vangt aan met een artikel van Dr. H. de Vos, van Sneek, waarin deze het beginsel van de autonomie van den mensch, gehuldigd doo<- het Vrijzinnig Protestantisme, uitwerkt in zijn beteekenis voor de dogmatiek, die het karakter moet dragen van geloofsleer, wat volgens hem dit inhoudt, dat elk theologisch dogmatisch oordeel zijn rechtvaardiging moet vinden door een beroep op het gods dienstbesef. Ds. H. van Schothorst, van Gaastmeer, schrijft over de tegenwoordige groepbevve- ging, die haar uitgangspunt nam bij Dr. F. Buchman, en waaronder de schrijver ver staat een boven alle (kerkelijke) organisa ties staande gemeenschapvormende werk zaamheid des Heiligen Geestes. Dr. H. Faber verzorgt voor de laatste maal op de hem eigen deskundige wijze de Kro niek, terwijl deze aflevering eindigt met boekbespreking. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Bs W. H. KELBER, -predikant der Ned. Herv. Gemeente van Charlois (Rotterdam), hoopt Woensdag 28 Juni a.s. te gedenken, dat hij gedurende 25 jaren aan zijn tegenwoordige Gemeente verbonden is. In ons blad van jl. Zaterdag gaven wij reeds een uitvoerig levensbericht van den jubilaris. Schoolnicuws. THEOL. SCHOOL TE APELDOORN Dinsdag 4 Juli a.s. en volgende dagen zullen de eind- en overgangsexamina plaats vinden aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, terwijl Maandag 3 Juli, des avonds in de kerk aan de Marialaan aldaar ter inlei ding van de examenweek een bidstond zal wor den gehouden door den voorzitter van het Cu ratorium, Ds. L. de Bruyne, van .Zwolle. DOOPSGEZ. SEMINARIUM TE AMSTERDAM Curatoren hebben in de vac.-Prof. Dr. J. G. Appeldoorn, die niet door een hoogleeraarsbe- noeming vervuld zal worden, tot lectoren aan het Doopsgezind Seminarium te Amsterdam benoemd Dr. W. Leendertz, bibliothecaris en privaat-docent in de Wijsbegeerte aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, en Ds. F. J. de Koll, predikant te Leermens. Eerstgenoemde wordt lector in de Christelijke Geloofsleer en laatstgenoemde in de Christelijke iZedeleer. CHRISTEN-GYMNASIASTEN BOND De Zomerconferentie van den Chr.- Gymnasiasten-Bond zal dit jaar van 11IS Juli a.s. op de terreinen der N.C.S.V. te Zeist „Woudschoten" en ,,'t Ruige Veld" gehouden worden. Als sprekers zullen optreden: Ds. S G. de Graaf, pred. der Geref. Kerk te Amster dam, onderwerp: „Roeping"; de heer J. Schip per, Secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, onderwerp: „Arbeid, arbeiders en arbeidsleven"; Ds. J. B. Groenewegen, Ned. Herv. pred. te Welsum (O.), onderwerp: „Hamlet". Opgaven vóór 7 Juli bij den kamp commandant Mr. W. F. de Gaay Fortman, Joh. Verhulststraat 77, Ameterdam-jZuid, die ook gaarne inlichtingen verstrekt. NIEUWE CHR. SCHOLEN TeEmmen is besloten tot het bouwen van een Chr. Bewaarschool. Deze zal geplaatst worden achter de Geref. School. OPHEFFING Te Deventer stellen B. en W. den Raad voor twee Openbare Scholen, nl. Singelschool I en II, op te heffen. ZIELKUNDE EN OPVOEDINGSLEER De 2de aflevering van den loopenden jaar gang van het Tijdschrift voor Zielkunde en Opvoedingsleer (Uitg. Drukkerij Henri Berg mans Cie., Tilburg) geeft allereerst het derde artikel van Dr. J. Moorman over: Het voortgezet onderwijs in de moedertaal. Hier heeft men een „practicum", dat hun, die het bestendig bestudeeren en volgen, zeker goede vrucht in de schoolpraktijk moet opleveren. Vervolgens geeft Mat. Crijns verdere mede- deelingen over de eidetische en structuurtypo- logische onderzoekingen van den Marburgschen Psychologenkring. Boekbesprekingen besluiten deze aflevering. VOLONTAIRS Te Almelo werd in de laatstgehouden aadsvergadering tegen het advies van B. en W. in besloten, aan de volontairs, werk zaam in de Lagere Scholen, een vergoeding toe te kennen. Vooral om financieele redenen stonden 1 W. scherp tegenover dit voorstel, doch de Raad week niet terug. Thans is echter door het Col* aan de betreffende hoofden van Scholen medegedeeld, dat na de vacantie geen volon tairs meer in de school mogen worden toege- BIJBELFRAMENTEN Van den heer G. Flipse, hoofd der Open bare Lagere School te Kamperland, ver scheen bij J. B. Wolters' Uitgeversmij. te Groningen-Den Haag het tweede deeltje .Bijbelfragmenten", waarin gedeelten uit het Nieuwe Testament zijn te zamen ge voegd als leesboek voor de hoogste klassen van Lagere Ssoholen en voor het Voortgezet Onderwijs. De schrijver is stellig, ook blijkens het voorbericht, ervan overtuigd een objectieve behandelingswijze te volgen. Persoonlijk kun nen we niet tevreden zijn met wat ook in dit deeltje gegeven wordt en voor onze Christelijke Scholen is het stellig niet ge schikt. De objectiviteit is zóó sterk doorge voerd, dat we nergens den schrijver zelf ontmoeten. Dit moge een grooto verdienste lijken, wijl hij de H. Schrift voor zichzelf wil laten spreken, maar wyl we hier slechts fragmenten hebben en onmogelijk kunnen proeven hoe de heer Flipse zelf over de autoriteit van de H. Schrift denkt en welke beteekenis hij aan den Bijbel voor ieder en voor elks zielsbestaan toekent, missen wij persoonlijk hier den gloed der Goddelijke majesteit, de warmte der genade in Chris tus en de beteekenis daarvan voor het kind van Christenouders. Maar als we denken aan de Openbare School, waar men de godsdienstige gezind heid van andersdenkenden niet krenken mag en toch tegelijk kennis van den Bijbel wil bijbrengen, dan mogen we de uitgave van deze Bijbelfragmenten toejuichen. Vooral juist omdat de heer Flipse zoo dik wijls den Bijbel zelf sproken laat en bij zijn fragmentenkeuze, voorzoover dat mogelijk Matt-Creme geeft Uw huid de zoo be geerde matte teint Ideaal als ondergrond voor poeder "4711" Cold Cream De voortreffelijke reinigings- en massage-crème "4711" Tosca Compact Bijzonder fijn. In 12 verschillende kleuren "4711" Losse Poeder Geparfumeerd met den geur van "4711" Eau de Cologne of "4711" Tosca "4711" Eau de Cologne-Zeep Geurig buitengewoon mild overvloedig schuimend duurzaam. 6 oaV/T:, f1. a u <i!IyCoIoi>ne Leeraar en een Verlosser, zonder dat we in hem trien den eenig noodzakelijken en genoegzamen Zaligmaker, en het Christen dom als een beteekenisvolle schare van aanhangers en volgelingen van dien Chris tus, die dan de Christelijke Kerk vormen, den doorgaanden inhoud der Bijbelver halen en zelfs gedeelten uit de Brieven en de Openbaring komen de leerlingen hier •tegen. En we willen dankbaar zijn, dat de scholieren der Openbare School, zij het dan slechts in de hoogste klassen, kennis bijge bracht wordt uit het Boek der Boeken, dat de hoogste wijsheid bevat. Deze leesboekjes kunnen de lust opwekken tot verder Bijbel onderzoek. Waar de schrijver zelf verbinding legt tusschen de fragmenten, doet hij dat op verdienstelijke wijze: sober en tegelijk door onderscheiden zuiver historische mededee- lingen toelichtend en onderwijzend. Vele goede illustraties zijn in het boekje opge- PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer F J Nieuwenhuyzen. geb. te Hilversum op proefschrift: Over het Blochemlsme van dc Silicosis en de heer N W H Addink, geb. te Arnhem op proefschrift: Chemisch en physlsch zuivere stoffen, loodoxyde, de beteekenis dor oiensvervlakspanning bil pyknometrische be- ACADEMISCHE EXAMENS INISCHE Gesl.: Scheikunde. hulslus, Amsterdam; H. Bakker, Groningen; K. T. Beukema toe Water, Semar&ng; K. E. C Buyn, 's-Gravenhage; J. G. Coerman. 's-Graver hoge; J. C. W. Dijksman, Rotterdam; G. Gaik- hors. Katwijk (Z.-H.); J. H. Gong-grijp, Mage- lang; T. J Hoek. Helvolrt: G M Kelj, Rotter dam; H. H. Koppers. Rotterdam: H. Muller, Haarlem: A. Noorduijn. Den Helder: T. A. P. Posthumus. Tjlmahi; J. G. Smit. Amsterdam; A. W Swets, Amsterdam; F. A In 't Veld, Gro ningen: G. Verdonk, Amsterdam; J. Verheus, Haarlem. Mijnbouwkunde: prop.ex.. de heeren: D. Bur ger, 's-Gravenhage; P. O. Dap. Soebang; K. Si derlus. 's-Gravenhage; W. Wieske. Taroeoeng Klassieke Letteren: cand.-ex., de heer J Waalwijk van Doorn, te Dordrecht Rechtswetenschap: cand.-ex. de heer F W Bolk, te den Hr - GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge- Maagd; Germ. Taal (Dul'tsoh): cand.-ex„ mej. W Stuyver (met lof) de heer G C A Schrijvers. Sociale Aardrijkskunde: doct-ex., de heer J Rechtswetenschap: doct-ex, de heer W Cos- terus; cand.-ex. de heer W Lambooy, H F Blais- «e en K L Pickardt RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Oodgeleerdheld: cand.-ex. de heeren C J DUk- huls (met lof). P Bijl en W A VriJlandt Reechtawetenschap: cand.-ex. de heeren G A Vundorlnk en F A Vonk. Geneeskunde: doct-ex. de heeren J J Okker heer G Hi R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: meJ B H Öosterbeek (G.). RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge slaagd: Geneeskunde: doct-ex. de heeren H E Moolhulzen, J L de Bos Kuil; cand.-ex. do het ren R van Dam. J M C Examen. P S van Mot rik, H J A Specker, F J Tolsma en J Venem EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT EXAMENS NOTARIAAT DEN HAAG. 19 Juni. Geslaagd voor deel I: de heer J L de Jager te Kapelle bö Goes. EINDEXAMENS-CHR. GYMNASIUM HARDERWIJK. Ohr. Lyceum, afd. Gymna sium. Groep II. Gesl. voor diploma B, mej. H. F. C. van den Nleuwenhuiaen en de heer J G. C. Burgers, belden te Harderwijk. AfgW. I. herexamen 8 oand. UTRECHT. Chr. Gymnasium. GesL voor B D Hoogondoorn. A van Ramshorst. L Schrler cn J Spelt. Afgew.: 2. Met twee condida'ten voort zetting. Na voortgezet examen zijn nog ge- Slaardeft°0r A'" mGj' A Wessels en J van Wün- ZWOLLE. Chr. Lyceum, afd. Gymnasium. Geëx. 8. gesl. alle 8 cand. voor diploma A. -* J. W. Bloemhof. Fraukje M. ten Kate H Kiev.-. Ja Koser A VI n A. EINDEXAMENS-CHR. H.B.SCHOOL HILVERSUM. Chr. Lyceum afd HBS, Ge slaagd voor diploma A mej. L. M.Uman Trip de heeren M. T. Bax. G. A. Beerllng. J. Dok- L. Hartkamp, J. de Jong cn R. G, Vleming. LEIDEN. A. V. V«rha_. en M .C. Willem* Noordwijk. EINDEXAMENS-CHR. KWEEKSCHOLEN AMSTERDAM. Geëx. G. geel. 6 oand., n.l de dames: C. Burggraaf f. L Buurs, J. J. Dacneu. J. J. Pruys en W. de Ruiter HAARLEM. Da Costa-Kweekschool. Geëx. 6. gesl. alle G cand n.l. de dames P. G. van Gin- kel. E. H. Lasthui.- belden Bloemendaai; J. E Hopman. C. H. J. Visbeek. beiden Haarlem: A. C Hylkema. HUlegom; H. van der Wey te Vijf huizen UTRECHT. Jan >an Nassua-kweekschool. Ge ëx. 5 c&nd. Geslaagd zön de dames: J J van Aardt A Boersma en N K v d Wolf. allen te Utrecht; X G van Galen te Zeist Eén candi- daat afgewezen. EXAMENS-NUTTIGE HANDWERKEN fM. Chr. Kweekscho dames: J A Beuket H L J Gerritse cn E Hangya, Gorlnchem: w; H den rfartog. Meerkerk: G W G Koopmans.- EXAMENS-HANDEN ARBEID EXAMENS-MACHINIST dam en N P A de Hamer, Vllssingen.' EXAMENS-VISSCHERIJ De commissie voor de vlsscherij-e: (machinist-stokers en machinisten) zal voor net practieche gedeelte zitting houden te Amster dam op 10 Juli en voor het theoretisch gedeelte op 11 Juli. Aanvragen vóór Donderdag 29 JunL Rechtzaken. VA.RA CONTRA STAAT Op de rol van de civiele Kamer van het Haagsche Gerechtehof kwam voor de zaak van de VARA tegen den Staat. In welke zaak de VARA, elsoht schadevergoeding op te maken bij staat wegens het onrechtmatig afbreken van een radiorede van den secretaris dezer om roepvereenlging, getiteld „Gevleugelde daden'» In deze zaak zijn hans de pleidooien bepaald ACTIE IN HET KLEEDINGBEDRIJF Uitspraak doende in kort geding, heeft de president van de Ilaagsche Rechtbank Zaterdag toegewezen de vordering van het confectiemagazijn C Schönberg, te den Haag tegen den Nederl. Bond van Arbeiders in het Kleeding-bedrijf, in welk geding de eischer gevraagd had een verbod van het verder verspreiden van circulaires, waarin het publiek gewezen werd op wantoestanden die in het bedrijf van eischer zouden voor komen. De president gelastte gedaagde het veis spreiden van deze circulaire en van circu laires van gelijke strekking onmiddellijk ta staken, totdat omtrent de vordering van eischer tegen gedaagde bij vonnis zal zijn beslist, veroordeelde den gedaagde bij al dien het verbod zou worden overtreden, om; voor elke alsnog verspreide circulaire als schadevergoeding aan eischer te betalen f 10 per stuk en veroordeelde den godaagde in de kosten van het geding. Boeken en Geschriften. BRlNO VAN LIEFDE. Twee Uitgave van H ten Brinks Ultg. Mül nalen te gewn. En de leesboekjes, die als de bovenstaande. zUn uitgegeven onder redactie van wijlen den heer J C Wlrtz C.zn, behooren ongetwijfeld tot de beste, die voor onze Chr Scholen zijn uitgekomen. Trouwens, mej J L f do Liefde, heeft nl» Schrijfster zelf ook terecht een zeer goeden naam. Gaarne bevelen we deze boekjes san. Hier wordt volkomen In-geleefd in de wereld van 't kinderleven. En het Christelijk element ls als een gouden draad door bet gehsele verhaal hoen geweven. Wst zullen onto kinderen mee leven met het geitje, dat x(jn poot gebroken heeft en zoo liefdevol door Joopje wordt ver* zorgd en vertroeteld. Het ls uitstekende lectuur voor school ca hulsgezin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3