ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND DINSDAG 20 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. buitenland AMERIKAANSCH VOORSTEL TE LONDEN MR. TRIP OVER DE STABILISATIE Mac Donald hoopvol gestemd In de commissies der Londensche Confe rentie is Maandag druk vergaderd. Beide hoofdcommissies hebben 's mor gens een zitting gehouden en des middags zijn de subcommissies bijeen geweest. Heel vlot zijn de besprekingen niet ge gaan. Een „politiek" voorstel van Frankrijk in de economische commissie, inhoudende agenda-wijziging, maar bedoelende de ta rieven-kwestie uit. te stellen in afwachting van hetgeen er in de richting van stabili satie der valuta bereikt kan worden, remde de werkzaamheden. De voorzitter, Dr. Colijn, kon het Fran- gche voorstel „weg werken" met de over weging, dat het te laat was ingekomen. Ook Duitschland, dat eveneens tegen tariefs verlaging is en dus aan het Fransche voor stel adhaesie betuigd had, vischte achter het net. De economische hoofdcommissie benoem de drie subcommissies: één voor de kwes ties der handelspolitiek, één voor de urgen te maatregelen en één voor maatregelen op langer termijn. In de ochtend- zoowel als in 'de middag vergadering is druk gesproken over kwes ties van handelspolitiek en is daarna be gonnen aan punt '2 van de agenda: plan matige aanpassing van productie aan afzet. In de financieele hoofdcommissie en haar sub-commissies werden eveneens vele woor den gesproken, doch werd nog niets be reikt. In het bijzonder trokken daar de aan dacht een pleidooi van den Nederlandschen gedelegeerde Mr. Trip, voor invoering van den gouden standaard en een door dep [Amerikaan Pittmann ontwikkeld voorstel betreffende den gouden standaard. Mr. Trip aan het woord Mr. Trip zette uiteen, dat terugkeer van het geschokte vertrouwen in de toekomst afhangt van de stabiliseering van het pond en den dollar. Er is geen gebrek aan kapi taal, doch de beleggers houden het vast, zoolang er geen vertrouwen in de toekomst bestaat. Bij een eventueele doorvoering van den gouden standaard zouden de dekkings percentages verlaagd moeten worden en zou het goud alleen voor internationale be talingen dienst moeten doen. Bovendien zou een nauwe samenwerking tusschen de WASHINGTON, 20 Juni. In officieele kringen wordt met voldoening geconsta teerd, dat de goederenprijzen in de Ver. Staten stijgen en, dat de buitenlandsche handel voordeel begint te ondervinden van ue depreciatie van den dollar. Men ver klaart, dat het prijsniveau van 1926 het niveau is waarop de dollar gestabiliseerd zal moeten worden. Deze verklaring wordt aldus geïnterpre teerd, dat de Regeering een stijging van de goederenprijzen met 50 pet. wil afwachten, •oor zij tot een stabilisatie-overeenkomst toetreedt. Tegelijkertijd wil zij in ruil voor deze toetreding Europeesche concessies zien te verkrijgen. PARIS, 20 Juni. Mac Donald verklaarde tegenover een bijzonderep. correspondent van de „Excelsior", dat de tot nog toe be reikte resultaten der Economische Wereld conferentie, ondanks de moeilijkheden by de vaststelling van het werkprogram, zeer bevredigend waren. Hij was ervan over tuigd, dat de tweede week positieve resul taten'zou brengen en allen, die reeds thans spraken van een mislukking der Conferen tie ongelijk zou geven. LONDEN, 20 Juni. De correspondent te Washington van de „Daily Telegraph" schrijft, dat men te Washington duidelijk tot uiting wil brengen, dat een definitieve Amerikaansche weigering om mee te doen aan een valuta-wapenstilstand zeer ongun stig op de Economische Wereldconferentie zou \yerken. Uit Londen zijn dringende telegrammen naar Washington gezonden, waarin wordt gewaarschuwd, dat door de Amerikaansche houding de Conferentie zal mislukken of tot stilstand zal komen. Mr. TRIP circulatiebanken moeten doorgevoerd wor den. Wat het streven van sommige landen be treft tot het aanmunten van zilver, ver wees Mr. Trip naar het Nederlandsche sy steem, waar zilvergeld tot ieder bedrag wettig betaalmiddel is en waar goud-,, „hoarding" wordt voortkomen. De resolutie van den Amerikaanschen senator Pittmann heeft ter conferentie op zien gewekt Hierin worden de volgende verplichtin gen voorgesteld, welke de aan de conferen tie deelnemende staten op zich zouden ne men: 1. Spoedig herstel van de stabiliteit der yaluta; 2. Herstel van bet goud als .valuta standaard; 3. Het gebruik van goud zal beperkt worden tot de dekking der bankbiljetten- circulatie en de regeling van den inter nationalen betalingsbalans; 4. Standaardiseering van de wettelijke gouddekking, welke lager moet zijn dan de huidig egemiddelde dekking; 5 Uitnoodiging aan de centrale circula tiebanken direct bijeen te komen ter be spreking van de kwestie der metaalreserve. Hiervoor wordt voorgesteld 25 pet.; Met het oog op de belangrijkheid van het zilver en de noodzakelijkheid het ver trouwen in dit metaal in het Verre Oosten te herstellen, wordt voorgesteld, dat de: a. landen, welke het meeste zilver voort brengen, den verkoop van zilver beperken; b. de staten zich verplichten een devalo- risatie van het zilver te verhinderen; c. de staten gaan er toe over zilver weer te gebruiken voor valuta-doeleinden; d. den centralen circulatiebanken wordt aanbevolen 80 pet. van hun valuta-dekking in goud te houden en de overige 20 pet. naar verkiezing in goud of zilver, dat tegen lageren prijs dan den algemeenen prijs- stand van dit metaal moet worden gekocht Weifelende houding der Amerikanen De Msb.-redacteur te Londen schrijft, dai de positie van de Amerikaansche delega tie zeer verwarrend is. Eigenaardig toch is liet feit, dat Zaterdag door de Amerikaansche delegatie aan de economische commissie officieel een voor stel werd ingediend tot een aLgemeene ver laging der tarieven met 10 pet, welk voor stel gistermorgen weer werd ingetrokken. Geen wonder dan ook, dat men eenigszins gereserveerd staat tegenover het voorstel, dat gistermiddag door Amerika werd inge diend om den gouden standaard in te voe ren en het dekkingspercentage op 25 pet te brengen. Zou dit vorostel vandaag ook weer meetrokken worden? Juist dezp weifelende houding der Ame rikaansche delegatie en de tegenstrijdige berichten uit de Vereenigde Staten vormen hier voor de conferentie een onaangename en onzekere factor. GOEMBOESS TERUG IN BOEDAPEST pest weergekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar het par lement De leden der regeerïngspartij brachten hem een stoomachtige ovatie, terwijl de so ciaal-democraten de zitting door uitroepen trachtten te verstoren. De democratische afgevaardigde Rassay oefende scherpe cri- tiek uit op de reis. De nationaal-socialistische afgevaardigde Mesko gaf zijn voldoening erover te kennen, dat de Hongaarsche minister-president met het machtige nat.-sooialistische Duitsöhland voeling heeft genomen. In parlementaire kringen rekent men er op, dat de minister-president vandaag in 't parlement uitvoerig verslag over zijn Ber- lijnsche reis zal uitbrengen. Naai' Wolff uit Weenen verneemt, zal de Hongaarsche legitimistenleider graaf Hunn- yadli met andere vertegenwoordigers der legitimistenbeweging eerstdaags naar Wee nen komen. Men kan veilig aannemen, dat de aanstaande besprekingen, welke ten doel hebben de betrekkingein tusschen de Hon gaarsche en de Oostenrijksche legitimisten te onderhouden, met het BeiTijnsche bezoek van den Hongaarschen minister-president i verband staan-. Gömböss naar Mussolini? BOEDAPEST, 20 Juni. In- politieke krin gen doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat minister-president Gömböss binnenkort, misschien reeds in den loop van de volgen de week, zich naar Rome zal begeven voor besprekingen met Mussolini. Tot nog toe kon hiervan geen officieele bevestiging.wor- den verkregen. DE N.S.D.A.P. IN OOSTENRIJK VERBODEN De officieele Oostenrijksche persdienst deelt mede, dat ingevolge besluit van den ministerraad de SA- en SS-afdeelingen en de „Vaterlaendische Schutzbund" ontbonden ziin De ministerraad besloot verder aan- de Oostenrijksche NSDAP iedere actie in Oos tenrijk on in het bijzonder ook de vorming van partij-organisaties te verbieden. Hier mede zijn ook alle onderscheidingsteekenen der partij verboden. Op overtredingen worden geldboeten ge steld tot 2000 Schilling of hechtenis tot 6 maanden. Deze straffen kunnen ook tege lijk worden opgelegd. Verder kunnen de voorwerpen waarop de strafbare handeling betrekking heeft, in beslag worden geno- ongeacht wien zii toebehooren. Ook een poging tot overtreding wordt strafbaar verklaard. Bestraften, die geen Oosten- rijksch staatsburger zijn zullen worden be handeld overeenkomstig de bepalingen op de uitwijzing. Voorts wordt vastgesteld, dat beroep niet toegelaten is, wanneer de straf hooger is dan 6 weken of de boete meer dan 1000 Schilling. Radiorede van Schuschnigg De minister van justitie Schuschnigg heeft, voor de radio een redevoering uitge sproken, waarin hij uiteenzettingen gaf over de besluiten van den ministerraad. Hij ver klaarde o.a.: De regeering heeft er steeds weer den nadruk op gelegd, dat zij den vrede wil. Nu zijn de bommen- geëxplodeerd. Tot Oostenrijk is in den loop zijner geschie denis meer dan eens het verwijt gericht, dat het te laat gekomen is. De bondsregeering heeft een dergelijk verwijt niet op zich en op Oostenrijk kunnen laden. Vandaar het besluit va.n den ministerraad. DUITSCHE DELEGATIE VERLAAT DE ARBEIDSCONFERENTIE ALS PROTEST TEGEN BELEEDIGING. FRANKRIJK EN AMERIKA BETALEN ALVORENS ONDERHANDELD WORDT. De Fransche ambassadeur te Washington heeft een bezoek gebracht aan den onder staatssecretaris Philip, met wien hij opnieuw de kwestie der schulden heeft besproken. De onderstaatssecretaris verklaarde den ambassadeur, dat Frankrijk eerst den. De- cemiber-termijn ten volle en den Juni-ter- mijn ten deele zal moeten betalen aleer Amerika tot verdere onderhandelingen in i schuldenkwestie met Frankrijk zalkun- ;n overgaan. Ook de Belgische gezant is in het staats- departement öp bezoek geweest. Hij zou een antwoord hebben ontvangen van gelijke strekking als dat aan den Franschen am bassadeur. DAL AD IER NAAR ROME De vertegenwoordiger van het Agence Fournier in Rome zou uit goeden bron heb ben vernomen dat tusschen Mussolini en den Franschen premier Daladier principiee- le overeenstemming gou zijn tot stand ge komen betreffende een samenkomst in Rome De datum der bijeenkomst z-al dn Parijs en Rome tegelijkertijd worden gepubliceerd, evenals de diplomatieke besprekingen, wel ke thans plaats vinden. Men kan er zeker van zijn, dat den Franschen premier in Rome een buitengewoon hartelijke ont vangst zal worden bereid. De Italiaansche koning zou van zijn bui tenverblijf naai' Rome terugkeeren om Dala dier te ontvangen. DE EX-KEIZER OVER HITLER De „Evening Standard" publiceert den inhoud van een interview, dat de ex-keizer den Engelschen journalist Bradley Bird moet hebben toegestaan. De ex-keiger zou daarin gezegd hebben dat Hitier heeft klaar gespeeld wat nog nooit door iemand in Duitschland is bereikt, nl. de vereeniging van het geheele Duitsche rijk. Ook ove: economische conferentie heeft de ex-keizer gesproken, waarbij hij de machines verant woordelijk stelde voor de wereldcrisis. De taak der machines moet tot normale gren zen worden teruggebracht. TWINTIG AMBTENAREN VAN DE HOUTTRUST GEARRESTEERD De Gepeoe heeft 20 ambtenaren van de houttrust exportsleb wegens verduistering van staatseigendommen gearresteerd. VLEESCHVERGIFTIGING In het gesticht „Notre Dame" te Rörhter (Roemenië) waar oorlogsweezen worden op gevoed, zi;n 28 meisjes tengevolge van vleeschvergiftiging ziek geworden. Een 18- jarig meisje is reeds overleden. Verscheide ne anderen verkeeren in levensgevaar. Een handgranaten-aanslag in Krems, waarbij 17 personen zwaar gewond zijn, moet de directe aanleiding tot het verbod van de Oostenrijksche nazi-partij zijn ge weest. .Nog laat in den middag van Maandag verluidde van in nauw contact met het vei ligheidsministerie staande zijde, dat het niet in het voornemen lag om heden nog de aangelegenheid der aanslagen in Weenen in den ministerraad te bespreken, aangezien men nog nadere bijzoderheden verwachtte. Ook zou de Landbund zich tot het laatste oogenblik hebben verzet tegen een verbod van- de NSDAP. De onmiddellijke aanleiding tot het verbod moet dus wel gezocht worden in den aanslag in Krems. Door een later verschenen communiqué wordt dit vermoeden bevestigd. Daarin heet het: „De bondskanselier, Dr. Dollfuss, heeft onmiddellijk ha het ontvangen van- het be richt inzake den aanslag op een hulp-com pagnie in Krems den ministerraad bijeen- ge roep en-, welke tot laat in den avond be raadslaagde. De minister voor de veiligheid rapporteerde, dat het politie-onderzoek en gedeeltelijk bekentenissen der gearresteer den met betrekking tot de laatste aanslagen in Weenen ondubbelzinnig aan- het licht hebben gebracht, dat de deelnemers aan deze aanslagen behooren tot de Nationaal Socialistische Arbeiders Partij en- derzelver beschermingsafdeelingen SA'en SS". Dan volgt de mededeelrng over het weibod. NAZI-BETOOGINGEN IN OOSTENRIJK TEGEN BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN Op uitnoodiging der Oostenrijksche -re gee ring maakt een aantal journalisten uit ver schillende landen, w.o. twee Nederlanders, een reis door Oostenrijk. Zaterdagmiddag kwam het gezelschap per extratreia Weenen te Graz, de hoofdstad van Stiermar ken aan. Toen de persvertegenwoordigers het sta tion verlieten om zich naar de gereedstaan de autobussen te begeven, werden zij het middelpunt van een onverwachte nazi-de monstratie. Een groote groep, meestal jeug dige personen, had zich opgesteld en be groette het gezelschap met een luid en aan houdend „Heil-Hitler" terwijl in spreekko ren aangeheven werd de strijdkreet: „Ein Volk, ein Reich". Toen de autobussen wegreden werd het Horst Wessellied gezongen. De politie joeg de menigte energiek uiteen doch kon aanvankelijk niet verhinderen, dat de nationaal-socialisten zich steeds weei verzamelden. Toen werden krassere maat regelen genomen en de straten waarlangs het gezelschap reed, afgezet De „Landeshauptman" van Stiermarken, oud-minister dr. von Rintelen, op wien dezer dagen, naar men zich zal herinneren, een bomaanslag werd gepleegd, kwam, zoodra hij van het gebeurde op de hoogte was ge bracht,, bij de buitenlandsche journalisten in hun hotels om zijn leedwezen over het voorgevallene te betuigen en de verzekering te geven, dat alle maatregelen genomen wa ren om het bezoek ongestoord voortgang te doen hebben. Het gezelschap journalisten heeft onder d-e stengste bewaking van politie-zijde, vervol gens Graz en de bezienswaardigheden ir oogenschouw genomen. Op de binnenplaats van het stadhuis was een aantal jongelui aan het teeltenen toen dr. von Rinteren en rijn gasten binnenkwamen. Het bleek, dat i teekenaars een demonstratie in den hadden, doch voordat zij hun plannen konden uitvoeren, was de binnenplaats van het stadhuis reeds ontruimd. Motorpolitie en twee Ueberfall-auto's, vol met politie, 1 leidden verder de journalisten. Acht personen werden gearresteerd. Ook in Tirol, dat in de loop van de week zal worden bezocht, zijn thans strengere maat regelen genomen. Cohxs uitgewezen. Het lid van het personeel van het Duit sche gezantschap, Heinz Cohrs, is Maandag middag met den gewonen sneltrein naar Duitschland vertrokken. Cohrs was de vorige week Dinsdag 's mor gens vroeg gearresteerd en heeft dus onge veer een week in de politiegevangenis Weenen doorgebracht Cohrs werd als eerste luitenant van het Duitsohe leger aan het Isonzo-front meerde re malen gewond. Voor het vele wat hij voor Karinthië gedaan heeft, heeft de laadsregee- ring hem indertijd haar bijzondere erkente lijkheid uitgesproken. Weerbericht. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: De president van- het 17de congres der internationale arbeidsconferentie heeft de Duitsche regeeringsvertegenwoordiger, de Duitsche vertegenwoordiger der werkgevers en de Duitsche vertegenwoordiger der werk nemers gister de volgende verklaring over handigd: „Bij den aanvang der conferentie zijn in een groepsbijeenkomst der werknemers ern stige beleedigingen geuit tegen Duitschland en zijn gedelegeerden. Deze zijn, zooals thans in alle openlijkheid moet worden gezegd, door den voorzitter van de groep tot nu toe niet teruggewezen, ondanks het daartoe ge dane verzoek ter bescherming van deDuitr soh e belangen. Vervolgens brachten Geneefsche bladen uitlatingen, welke de Duitsche vertegen woordiger der werknemers, d.e heer Dr. Ley, gedaan zou hebben op een persbijeenkomst. De heer Dr. Ley heeft alle hem toegesohre- ven uitlatingen met beslistheid gedemen teerd. Daarenboven is door de toonaange vende Duitsche instanties verklaard, dat Duitschland groote waarde hecht aan vriendschappelijke betrekkingen met de be volking van alle landen, in het bijzonder die der staten van Zuid-Amerika. Niettemin werd op z.g. officieuse bespre kingen der groep werknemers der confe rentie, waarvan men de Duitsche gedele geerden uitsloot, het voorstel herhaaldelijk besproken en door den voorzitter dezer groep in het openhaar behandeld. Deze z g. officieuse bijeenkomsten zijn door commu niques in de officieele stukken der confe rentie opgenomen, hoewel wij te bevoegder plaatse geprotesteerd hebben tegen het niet correcte optreden. Wij zien in de genoemde gebeurtenissen ;n ernstige beleediging van de Duitsche delegatie in haar geheel. Met het oog op dezen stand van zaken ziet de Duitsche delegatie zich gedwongen de conferentie te verlaten. Zij betreurt le vendig zoo lang verhinderd te moeten zijn deel te nemen aan den zakelijken arbeid, waroe rij zich herhaaldelijk en ondubbel zinnig heeft bereid verklaard, als geen vol doening is gegeven aan de Duitsche eischen- en de gerechte Duitsche protesten niert, zijn- afgewikkeld. w.g. Hans Engel, Mansfeld, Vogel, Dr. Ley. Genève, 19 Juni 1933. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 15.0 C. 21 JUNI. Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.2* uur VOERTUIGEN MOEIEN HUN LICHTEN OP HF."«EN: 21 JUNI. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.09 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamscho ttJdj Heden Vorls Mannheldi Mainz Hoogste stand te Janmayen 763.1. Laagste stand te Skagen 743.3. Stand vanmorgen halftwaal-f 748.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien met kans op onweer, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het gebied der bestaande depressie, dat thans reikt van de randstaten over de Oost- in het Kattegat tot de Noordzee en de Iersche zee .liggen verschillende minima, waarvan de voornaamste zich van het Kat tegat naar de Schotsche kust beweegt. Over het Noorden houdt de warme continentale luchtstrooming aan met temperatuur boven de.20 graden binnen de Poolcirkel en Fin land. Alleen in dit waarnemingsgebied is het mooi zomerweer. Overal elders van de Brit- 6che kust tot de Alpen is het weer koel en onvast met plaatselijk zware regen, terwijl het in de Alpen sneeuwt Ook op IJsland en Groenland steeg de barometer, in Spanje daalde hij. Deze laatste luchtdrukverande- ?n zullen tot gevolg hebben dat de lucht- ;a, die over ons land naderen, minder rechtstreeksch uit het Noorden komen, hoewel zij op den langen weg op Zuidelijke breedten hun polair karakter behouden heb ben en daardoor nog aanleiding zullen geven tot regen- of onweersbuien, met hoogere tem peratuur hier aankomen, zoodat het weer onvast blijft doch minder guur zal worden. DE DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN NIEUW PARTIJBESTUUR GEKOZEN. Van soc.-dem. rijde te Berlijn woi*dt mede gedeeld: In een gemeenschappelijke zitting van 't uitgebreide bestuur der SDP en de bestu ren van de fracties in Rijksdag en Landdag van Pruisen hebben de leden van het partij bestuur hun functies ter beschikking gesteld De conferentie besloot de leiding der par- tij-aangelegen)heden over te dragen aan de leden Westphal, Stelling, Rinder en Kuenst- Ier, zoomede aan de voorzitters van de fracties van den Rijksdag en den Pruisi sch en Landdag, Loebe en Srillat. De beslui ten van de fracties in Rijksdag en Landdag betreffende den zetel van de partijleiding der Duitsche sociaal-democraten werd op- nfieuw door de goedkeuring van de volgen de verklaring bevestigd: „Alleen het nieuw gekozen partijbestuur in Berlijn heeft de verantwoordelijke led- ding der partij. Duitsche partijgenooten, die naar het buitenland zijn gegaan, kunnen geenerlei verklaring afleggen namens de partij. Met nadruk wijst de partij iedere verantwoordelijkheid van de Ihand voo hun uitlatingen." INCIDENT TE GRONAU. In de Duitsche grensplaats Gronau hij Enschedé brachten alle plaatselijke R.-K. vereemigingen een deken, die bijna 25 jaar daar was werkzaam geweest, een serenade. Na afloop werd een fakkeloptocht opgesteld. In dezen stoet liep ook een aantal leden van de R.-K Liga mede, van wie sommigen een soort uniform droegen, terwijl anderen insignes op hun jassen hadden. Al deze Liga-leden werden plotseling door een troep SA-mannen van den optocht afgescheiden. Een oogenblik dreigde een ernstig incident, maar door het optreden van den leider der Liga werd dit voorkomen. Het gebeurde doet denken aan het ontre den der Nazi's in Mtinchen. ZWAAR WEER IN ENGELAND Een hevige onweerstsorm heeft gistermid dag boven vele deelen van Engeland ge woed. In de omgeving van Londen zijn drie personen door den bliksem getroffen en gedood, verscheidene anderen werden ge wond. DE AARDBEVING IN JAPAN TOKIO, 20 Juni. Maandagochtend werd in Noord- en Midden Japan een aardbeving gevoeld, die geen groote schade aanrichtte, hoewel zij 2^ minuut duurde. In vele plaatsen vluchtten de bewoners straat op. De regeerings-persafdeeling deelt mede De regeeringspresident van Dusseldorf heeft Zondag in het geheele gebied van het regeeringsdiistrict den Stahlbelm in zijn hui dige organisatievorm tot nader order verbo den. De onmiddellijke aanleiding tot dit ver bod was gelegen in het ernstig in gevaar brengen van de openbare veiligheid en or de door het zonder onderscheid opnemen van nieuwe ledeen, die vaak politiek onbe trouwbaar en staatsvijandig waren. In de buurt van Kowno hebben drie zusjes van 7 tot 12 jaren geprobeerd een oude gra naat te openen. De granaat ontplofte. De kinderen werden gedood. SCHIP GEZONKEN IN DE OOSTZEE In de Oostzee is Zondagmorgen het stoom schip „Iris" uit Elburg 10 mijlen van de Noord-Oder bank, bij rustige zee plotseling lek geworden en gezonken De bemanning heeft zich in booten gered en. is later door het Zweedsohe stoomschip „Asta" opgeno men. Omtrent het plotseling lek worden I Indië. De Japansche regeering zal uit dien kon de kapitein geen verklaring geven, hoofde afstand doen van tegen Engeland doch de „Iris" was reeds 42 jaar in dienst! I gerichte repressaillemaatregelen. Naar te Tokio verluidt, heeft het Japan sche ministerie van Handel den Japanschen Kamers van Koophandel medegedeeld, dat thans onderhandelingen worden gevoerd met Engeland betreffende de regeling der kwestie van den Japanschen uitvoer naar Indringers dood gevonden jln de fouragepakhuizen van den heer Jellesma te SL Nicolaasga wemelde hetvan ratten,dieden eigenaar groote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en [het resultaat was verrassend. .Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde neer ions daarna, .en had het geluk met eén doosje 120 Iratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld- |zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en .muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver- jnlelt, koop dan nog heden een doosje Rodent, .gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 et Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 44 Heden Vorig 3.65 &59 -o.nn -o.oo 74 3.(10 Caup Ems Cohlenz 1.91 1.91 43.71) 43.80 10.94 ,0.88 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Del fzijl Terschelling 7.33 19.51 Harlingen 8.20 20.40 Helder 6.05 18.20 IJ muiden 1.56 14.23 H.v. Holland 1.15 13.35 Scheven,ngen 1.25 13.45 Rotterdam 3.02 16.39 Willemstad Brouwersh. Zlerikzee Wemelding» Vliasingen Terneuzen Hanaweert 2.46 15.12 l.l'3 13.28 1.28 14.01 1.52 14.24 0.1,9 12.38 i .43 13.10 1.15 13.49 Gemengd Nieuws EEN DOLLE STIER Bij Haaksbergen (Ov.) werd een landbou wer in zijn weide door zijn eigen stier zoo danig aangevallen, dat'hij levensgevaarlijk werd gewond. Hij wilde de stier die wat woest was, kal eeren, doch werd door het beest op de ho rens genomen en weggeslingerd. Het dier rukte zich daarbij van gijn ketting los en wierp zich andermaal op zijn eigenaar Een ooggetuige waarschuwde de huisgenooten va nden boer die hem. in huis droegen. Een geneesheer die spoedig ter plaatse was constateerde zware inwendige kneuzin gen. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN Amsterdam: DVVZCFC 50 (r&gl.) Dordrecht: Longa IZwateven I 24 Hienmede is ZwaJiuwen I kampioen van District Noord-Brabant. KORFBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN Amsterdam: Wartburgia IOr. Nass. I S economische problemen DE EERSTE STAPPEN n Indië vormt geen homogeen land, integen deel. Bijna elk gebied staat economisch op zichzelf en de band, welke er tusschen de verschillende streken bestaat ,ligt op ander dan economisch terrein. Elk gebied heeft ook rijn speciaal cachet en rijn speciale bevol kingseigenschappen. Java is het eiland, dat het meest economisch ontwikkeld is, maar andere regionen hebben desalniettemin een relatief belangrijke handelsbeweging. Er zijn centra van Westersche activiteit, zooals Deli met zijn tabaks, rubber- en oliepalm- plantages maar er zijn ook middelpunten van inlandsohe handelsenergie, zooals bijv. Palembang, waar de peperhandel uit de kam pongs is vereenigd. De aan de Moesi liggen de stad Palembang is misschien wel de voor naamste inlandsche handelsstad uit onzen geheelen Archipel en het aspect, dat Palem bang biedt is dan ook buitengewoon interes sant Makassar is een ander rayon van groo te activiteit; deze havenstad van beteekenis is het centrum der Molukken en van Cele bes. Een grootoe verscheidenheio van pro ducten worden déór verhandeld, zooals co pra, damar gom-copal diverse soorten hout, Boengie, Patjo, Timorkoffie, kruidnagelen, foelie, nootmuskaat, parelschelpen en pa relen. paradijsvogels, huiden van allerlei origine en wanneer men op drukke dagen langs de Makkassaarsohe hoven loopt, krijgt men den indruk van een groteske scheep vaartbeweging. De Ootkust van Borneo biedt weer andere aspecten en zoo kunnen wij doorgaan met aan te toonen, dat Indië een staalkaart is van zeer heterogene'belan gen. Het is dus absoluut onmogelijk, dat zij, .die na een langen inspannenden diensttijd in het Vaderland rijn teruggekeerd, in staat zijn om in een commissie zitting te nemen, die over zulke vitale kwesties heeft te oor- dealen als tusschen beide deelen van ons Nederlandsch gebied. Er zijn maar weinig koloniale spe cialiteiten als onze premier. Vele in Indië werkzaam geweest zijnde Nederlanders be zitten kennis van zaken, maar dan toch maar van het relatief gebied, dat zij be streken hebben. De heer Colijn daarentegen heeft geheel Indië bereisd en dan nog wel op een wijze, waarop anderen zich niet kunnen beroemen. Hij heeft nimmer nage laten een speciale studie te maken van de plaatsen, waar hij aanlandde en terwijl an deren, die toch ook veel in hun mars had den, des avonds in de Sociëteit, rrooals toen algemeen de gewoonte was, hun partijtje maakten, was de heer Colijn in de weer om zich op do hoogte te stellen van de alge- meene situatie in het betrokken ressort We gelooven niet te boud te spreken door te zeggen, dat de heer Colijn in hoofdpun ten onze visie zal kunnen aanhangen, dat bij een eventueel Nederlandsch Ottawa alle bijzondere regionen van onzen Archipel een stem in het economische inter-Nederland- sche vraagstuk zullen moeten hebben. Wij, die zélf langen tijd in Indië hebben ver toefd en met vele toestanden op de hoogte zijn gekomen, weten, dat een goed geheel slechts kan worden verkregen door elke be- langenssfeer te raadplegen, terwijl deze be langensfeer zooveel mogelijk geografisch zullen dienen te worden gegroepeerd. Het Nederlandsche Ottawa In elk rayon van eenige beteekenis, het- cij dat dit rayon een centrum van Wester sche dan wel Inlandsche activiteit is, dient speciale commissie te worden ge vormd. Deze commisie moet voor het be treffende rayon formuleeren, welke factoren van belang kunnen zijn ten opzichte van i een Indisch-Nederlandsche samenwerking. In Batavia wordt een algemeene commissie benoemd, die met alle plaatselijke comité' in nauw contact dient te staan en in welke algemeene commissie ook vertegenwoordi gers van de plaatselijke comité's kunnen zitting nemen. De comité's en de algemeene commissie mogen niet eenzijdig worden samengesteld. Ook inlandsche en Chineescha handelaren behooren erin te worden opge nomen, want een groot deel van hetgeen Indië voortbrengt is een product van niet- Westersche activiteit, terwijl zoo goed als de geheele Iindisohe middenstand door In landers en Chineezen wordt gevormd! Zoodra de algemeene commissie in Bata via voldoende gegevens heeft verzameld en uittekend op de hoogte is gekomen van hetgeen Indië heeft te vragen en te bieden, kan een delegatie uit die commissie naar Nederland worden afgevaardgd. Intusschen zijn, zoowel in Nederland, als in Suriname en Curagao, dergelijke stappen genomen, zoodat op een gegeven moment in Den Haag kunnen samenkomen: de vertegenwoordi gers op economisch gebied uit alle Neder landsche regionen. Deze vertegenwoordigers blijven in nauw contact met de algemeene commissies en dege bewaren den band met de regionale comité's. Het Nederlandsche Ottawa kan dan zijn werkzaamheden aanvangen, want er is bui tengewoon veel te regelen. Het voorberei den van de mogelijkheid tot een tolunie eischt een nauwkeurig, onderzoek van alle factoren, zoowel economische als politieke, terwijl het best mogelijk zou kunnen zijn, dat een tolunie tot de onmogelijkheden zou behooren. In dat geval zal men een anderen weg tót inniger samenwerking hebben te zoeken. Deze zal ongetwijfeld kunnen worden gevonden, maar Nederland zal rich op het standpunt hebben te stellen, dat eenzijdige hulp niet meer mogelijk is. Het is absurd, dat Nederland een invoer recht op thee heft van 0.975 per K.G., ter wijl de waarde op het moment niet veel hooger is dan 53 ct per K.G., hetgeen 'n in voerrecht van bijna 200 pet. der waarde be- teekent! Het is onjuist, dat Nederland een eigen suikerpolitiek voert en daarbij niet let op de belangen van Java. Nederlandsche industrieelen mogen niet eischen, dat Indië ons speciale voorrechten biedt zonder dat wij daarvoor iets ia de plaats geven. Bovendien zitten er aan deze kwesties tal rijke moeilijkheden vast, die men niet in één oogopslag zet. De aangelegenheid van een inniger band tusschen Nederland en zijn Overzeesche gebieden biedt aan de eene zijde moeilijkheden. Niemand echter, die in rijn pogingen wil slagen, mag voor moei lijkheden opzij gaan; integendeel-hij moet die moeilijkheden flink onder de oogen zien en ee opzijde trachten te zetten. Daar voor hebben wij een Nederlandsch Ottawa noodig en hoe eerder deze samenkomt, hoe eerder wij aan den economischen opbouw van Grooter Nederland kunnen beginnen. Het bijeenroepen van een inter-Neder- landsohe commissie op breeden grondslag behoort tot de eerste stappen, welke er ge daan dienen te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2