DINSDAG 20 JUNI 1933 De onaantastbaarheid der Kerk (Van ontren Duitschen correspondent) Noll me tangore ecclesia Bismarck heeft eens gezegd: „Zij die de majo rite-it onder alle omstandigheden scherp in *t oog houden en niet wijken, wanneer zij in hun recht meenen te staan, zijn zeldzaam, maar 't is onder alle omstandigheden nut tig, wanneer de staat van zulke menschen in voorraad heeft" In een tijd waarin alle begrippen wanke len, overtuigingen elkaar met toenemende snelheid afwisselen, het oude ineenstort en een nieuwe orde autoriteit, wint, wfear de tegenstelling tusschen heden en gisteren aan scherpte toeneemt., kijken zij, wier gedachten nog altijd uitgaan boven aardsche relativi teit, met toenemend verlangen naar een posi_ tieve formuleering van absolute waarden. Wij begroeten derhalve den herderlijken brief, waarmede de Duitsche bisschoppen eendrachtig hun liefde voor het nieuwe Duitschland en hun waardeering voor de Hitier-beweging tot uiting brengen en o.a. ongetwijfeld met het oog op het gebeurde te München, voor onnoodige wrijving waar schuwen. In een uitvoerige beschouwing over dezen herderlijken brief zegt de katholieke „Ger- mania" onder meer: „Wij Duitsche katho lieken beschikken weliswaar niet over een rijksbisschop, maar wij hebben in ieder ge val het geluk, in onze kerk een absolute een heid van geloof en autoriteit, te bezitten. Dit geluk openbaart zich in het herderlijk schrij ven van alle Duitsohe bisschoppen. Het kan daarom de magna charta eener nieuwe christelijke volksgemeenschap worden." De katholieken behoeven de protestanten om hun rijksbisschop echter niet te benijden want juist door de benoeming van Bodel- schwing is de wrijving tusschen de Wilhelm- strasse en de evangelische kerk eerder grooter dan kleiner geworden. De Duitsohe Christenen schijnen zich sterk te voelen, daar hun candidaat, veldprediker Müller, het vertrouwen vaa den rijkskanse lier geniet. Zij berusten nog steeds niet in de benoeming van den eersten rijksbisschop en wanneer de uiterlijke teekenen niet be driegen dan neemt de strijd een vorm aan, welke de kerk slechts tot nadeel kan strek- ken- X Het is ook hier de strijd tusschen het cru cifix en het hakenkruis en de kerken dreu nen van den zwaren stap der strijdlustige ïiationaal-socialisten. Zij verdedigen het sy steem der gelijkschakeling en stellen de kerk op een lijn met alle wereldsche orga nisaties, die zich tegen wil en dank aaar dezen eisch moesten 6chikken. Wanneer telkens weer de twee namen van genoemd worden, dan moet ik er nadrukke lijk op wijzen, dat hier van persoonlijke wrijving of jaloezie geen sprake is. Achter hun figuur liggen voor de buiten wereld twee gedachtenwerelden verborgen en niemand weet, waar 't op uit zal loopen, wanneer de strijd zoo verder gaat De opvatting, dat het geloof in den nieu wen staat vooral tot uiting moet komen in de liefde voor den „Ftihrer", in dit geval dus voor Adolf Hitler, is een opvatting, welke de evangelische kerk al net eender als de katholieke kerk nadrukkelijk van de hand wijst Het geloof wordt enkel en alleen bepaald door de openbaring van den Schepper, on afhankelijk van volk en ras. De boodschap der verlossing mag nimmer met een men- 6chelijke wereldbeschouwing verbonden worden. Uit deze overweging hield dk de benaming „iDuitsche" Christenen van het begin af voor een schromelijke vergissing. In hun liefde voor volk en vaderland willen zij ook aan de kerk een Duitsche gedaante toekennen en zien hierbij over het hoofd, dat Christus zich voor de gansche wereld heeft geofferd aan het kruis. Daarop moet de kerk haar onafhankelijkheid van den staat blijven eischen. Niet onder den druk van een we reldsche overheid moet de predikant zijn plicht vervullen, maar enkel en uitsluitend zich houdende aan hetgeen God hem heeft voorgeschreven in het Evangelie. De kerk laadt een zware schold op zich wanneer Pij aan nationalistische wenschen tegemoetkomt, welke haar oq aan tastbaar heid raken. Ik denk hierbij aan de plechtigheid, welke in het begin van dit jaar in den Berlijnsohen dom plaats vond, toen een S.A.-man en een politieagent door communisten waren ver moord. Ik denk verder aan het luiden der klokken bij de begrafenis van twee S.A-manaen, die met elkaar in strijd waren gekomen en bei den hierbij hun leven verloren. Ik denk hierbij aan het optreden van na- tionaal-socialistische predikanten, die hun hand opheffen en den Hitler-groet tot ge woonte heben gemaakt. Waar de opvattingen der predikanten vaak zoo sterk uiteen!oopen, is het waarlijk geen wonder meer, dat de kerk zoo nu en dan tot ontzetting der gemeente tijdens den dienst het tooneel werd van politiek gehar rewar! Gaat het zoo door, dan loopt de evange lische kerk gevaar, in het schisma gedre ven te worden. Het prestige van het toch el zoo aangevallen protestantisme kan hier door bezwaarlijk worden bevorderd. Wat bedoelen om een voorbeeld te noe men de „Duitsche Christenen" met hun bericht, dat Von Bodelschwing door den rijksminister voor binnenldndsche zaken, dr. Frick, Willen zij met zulke kinderachtig aan doende correcties aanduiden, dat de rijksre- geering hun streven naar een herziening van Bodelschwing's benoeming ondersteunt? Wij herinneren er aan, dat men 't in Loccum oorspronkelijk met elkander eens was. De drie die met Müller samenwerkten, brachten een modus procedendi tot stand en men was het volmaakt met elkander eens, dat de hernieuwing van het geestelijk leven moet uitgaan van de evangelische kerken dn de verschillende Duitsohe landen. H«t resultaat van deze langdurige besprekingen werd den kanselier medegedeeld en vaa Hitier werd nóch een bevestiging nóch een officieele goedkeuring verwacht. Principi eel wezen dus beide partijen eep staats- christendom van de hand. In werkelijkheid gaat de strijd om juridi sche kwesties en een oplossing behoort dus tot de mogelijkheden. Een fundament voor een venzoeniag blijft bestaan, zoolang men de staat buiten het conflict houdt, dus niet zooals ik hoorde voorspellen ernaar streeft, de rijksstadhouders in deze aa iegenheid te moeien. •Nog .verderfelijker zou het zijn wanneer de S.A. als zoodanig zich ging mengen in dezen ker- kelijken strijd, wanneer de N.S.D.A.P. officieel partij zou kiezen voor ds. Hossenfelder en zijn omge ving. Men liet mij een rondschrijven van de rijksleiding der propaganda-afdeeling zien, waarin te lezen staat, dat ter bevordering van de geloofsbeweging alle leiders verplicht cijn, met hun ressorts in dezen tot overeen stemming te komen, opdat het organisatie apparaat de politieke beweging ondersteunt en bevordert Men geeft hiermede toe, dat de Duitsche Christenen in de eerste plaats beschouwd willen worden als een politieke beweging. De mogelijkheid bestaat dat men den „Wehrkreisprarrer" Müller een ambtelijke waardigheid zal aanbieden naast de functie m Bodelschwing als rijksbisschop. Het is de vraag, of door zulk een tegemoet koming de verhouding der evangelische en Duitsche Christenen beter zal worden. Bodelschwing geniet in het kerkelijke le ven groote autoriteit en tot ver buiten Duitschland wordt hij geëerd om zijn chan tabel levenswerk aan armen en misdeelden. Hij is de zielzorger, zooals wij dien ten on zent kennen. Ds. Müller trad meer dan hij naar voren in het politieke leven, behoorde tot de eer sten, die zich in Oost-Pruisen vóór Hitier en de nationaal-socialistische beweging van den kansel af verklaarden. Mede onder zijn invloed is een type van Duitschers ontstaan die de kerk niet meer zonder de politiek kunnen of willen aanvaarden. De evangelische kerk staat voor groote moeilijkheden en wij benijden hen niet, die zich geroepen voelen, naar een oplossing te coeken, welke niet slechts beide partijen kan bevredigen, maar tevens de autoriteit der kerk onaangetast laten. Berlijn, Juni 1933. DE STAKING IN HET CONFECTIE BEDRIJF TE ALMELO. De 25 meisjes die de vorige week bij de N.V. Bendien's Confectiefabrieken te Almelo in staking zijn gegaan hebben Maandag op de oude voorwaarden het werk hervat. Van de zijde der directie waren geen rancune-maat regelen genomen. i de katoenlndus- .*a bespreking van den a lende tregelen voor de-ze Industrie be pleit. Herinnerd wordt dat o.a. ook van d zijde der organisaties reeds bij herhaling op de noodzaak daarvan de aandacht werd ge vestigd. Op het vlogende vestigt de redaoteur „Het Textielarbeidersblad" dan, In de nadere toelichting, meer in 't bijzondeT de aandacht: Iets wat de werkgevers zelf ln de hand heb- >en, is dat zij zich onderling verstaan over een •egeliag tea- verdeelang en prijsafspraak voor wat betreft de voorziening in de behoefte van de bmnenlandsche markt. het belangrijke afzetgebied in Ned. Imdië betreft, meenen wij altijd nog dat Van apoeddge en doeltreffende contlngenteerimgs- atregelen hier onmiddellijk verbetering Ia wachten. VIj erkennen, dat hier bezwaren van ee'önÖ- mdsohen en zelfe staatkundigen aard tegen kunnen worden, aangevoerd. WIJ kunnen het echter nog steeds niet verstaan, dat deze van regenden aard zouden moeten zijn. Moge- jok. ftat zfj op eer» óf andeTe wijze, b.v een of andere ooatrapreetatie grooten- deeds ondervangen zouden kunnen worden. Ook het waagstuk van heffing van prefe- rentlëele rechten, verdient o.i. ernstige over weging. Zij het nJet dadelijk, dan zou op den duur hier zeker ook baait van zijn te wachten. WIJ zien niet in, waarom dit persé buitel UIT HET SOCIALE LEVEN NED. CHR. BOUWARBEIDERS- BOND Jaarvergadering te Amsterdam Ouder voorzitterschap van den heer H. J. er we ij, ving de Ned. Chr. Bouwarbei- ders'bond gieter te Amsterdam zijn twee- jaai'lijikedhe vergadering aan. Nadat de vergadering met psalmgezang _.i gebed \va6 geopend, sprak de voorzitter een openngsrede uit, waarin bij gewaagde van de sombere economische tijdsorastandig heden, die ook haar schaduwen werpen op de bouwnijverheid. De moeilijkheden werden nog verzwaard door het standpunt der re geering ten aanzien van steunmaatregelen. Sterk werd het bouwvak geteisterd door workiooslheid, waartegen de werkiloozenkas, die toch een krachtige financieede reserve aanv ees, niet bestand bleeik en deed omzien naar bijzondere maatregelen. Ook moest ge noegen genomen worden met minder gun stige arbeidsvoorwaarden. Niettemin ging het ledental in de verioo- pen twee jaren vooruit met 2612, zoodat thans 13756 Christen-bouwarbaidens in de organisatie zijn vereenigd. Met dank memoreerde de voorzitter moed gevende vemohijnselen, waardoor in het tweede halfjaar van 1933 meer werkgelegen heid mag worden verwacht dan in het over eenkomende tijdperk van het vorige jaar. Ook het werkloosheidscijfer dealde, hoewel het toch altijd nog midden in het sei zoen buitengewoon hoog is. Uitvoerig besprak de voorzitter de maat regelen inzake de bouwnijverheid en besloot met een opwekking om onder Gods zegen te blijven arbeiden Ln het belang van den N.C.B. Na deze roet applaus bezegelde openings rede werden de jaarverslagen van secretarie penningmeester, de beeren Schaaf- a en De Hoog, goedgekeurd, evenals de begrooting voor de beide komende jaren. De heeren D Hoog, Pal ma en Van UI den zagen zich herkozen als leden van het centraal bestuur, terwijl de heer S chaa fsma als redacteur van het Bonds blad „De Opbouw" werd herbenoemcL In de controle-commissie werden gek* de heeren Arkema, Hordijk, Brou- er, Eikeleboom en Veening. Vervolgens kwam aan de orde de bespre king van de ingekomen voorstellen, die in hielden wijzigingen in het huishoudelijk reglement en afdeeiMngereglement aan ie brengen in verband met het jeugdwerk; ook stelden enkele afdeelingen voor wijzigingen aan te brengen in de - erkloosheidska6, in het reglement voor uitkeering bij staking en uitsluiting, bij invaliditeit. De bespreking van deze voorstellen, waar bij vele afdeelingen hun meening pro of contra uitspraken, vorderdie veel tijd. toegepast Eng-elsoh -Iindilë de i Als gevolg1 va-n dezen maatregel heeft b.i de Engelsche textielindustrie een voorkeurs- redht van 25 pet. vootr katoenen manufacturen in Bngelsoh-Indiië, tegenover de Japansche ti pansohe concurrentie, doch waardoor ook de HoUandsche textielindustrie wordt getroffen. Als vierde punt zouden wij willen noeme overweging van de vraag of niet door middel "'an udtvoerpremies of anderszins, steun wwt wij bedoeïen. Wij denken hlea - Whet z.g. „plan- Douwea". Dit dan zoo opgevat, dat een zekere toeslag wordt verleend of premie wordt toege kend op het verkrijgen van. en in evenredig heid met de hoeveelheid waarin werkgevers er In zouden slgaen. hu nbuitenlaodsoh afzetge bied te behouden. Uit den aard der zaak zou deze maatregel slechts een tijdelijk karakter moeten dragen. gegeven omstandigheden cehter van veel belang. Immers, het algemeen gevoelen is, dat Japan onmogelijk op den duur tegen de hulddge af- braakprijaen zal kunnen blijven verknopen. D het zijn geJheeüe verkooptactiek er op heeft iu gesteld, binnen den kortst mogelijken tijd de markt in Ned.-Ind-ië geheel te veroveren en na zijn tegenstanders uit de markt aldaar ver- :'7^i hebben, meer loonende prijzen zal gaan bedingen. Den Twentschen fabrikanten, dt opofferingen hebben getroost dit afzetgebied i Twentschen fabrikanten, dde zitih groote *--Sben getroost dit afzetgebied te het mogelijk gemaakt worden vc*>r hen ongeflijken kamp minstens nog zoolang vol te houden, tot weer normale toe- 'anden zijn ingetreden. Daarbij zou dit middel wellicht goede dien- •nt kunnen bewijzen. Op z'n minst mag ge vraagd worderj, dat er de proef .mee wordt ge- en. De kosten voor den steun op deze wijze •erleenen, zouden wellicht gevonden kunner worden, door daarvoor de gelden t" loosen zorg. Onder dezen VH kuni I katoenindustrie bij omstelll-ng van het bedrijf voor vervaardiging van andere artikelen dan die tot nu toe gemaakt werden en het zoek* in een afzetgebied voor deze producten. Wij bedoelen natuurlijk vervaardiging vt. goederen, die zoo nauw mogelijk verwant zijn an die. welke op heden gemaakt worden e: aar. blijkens de tavoercljfefs, op de binnen landsche markt afzetgebied zou zijn te vindei wel bultenlandsche orders zouden zijn t WIJ kunnen daar hier niet verder op in gaan aar onze meening verdient echter ook de: mgelegeniheld ernstige overweging. De maatregelen door ons genoemd, kosten geld, doch het belang, niet alleen van arbeiders of werkgevers In een bepaald bedrijf, doch het algemeen.® volksbelang is hiermede gemoeid. 8ohe bedrijfsl* Door tijdige en spoedige hulp is hier allicht it bij einde het bedrijf door de moellljloheden heen Rhijn te 's-Gravonihage, die ers- en werknemrrsorganisa- loonge- ot fijnaart- Willen- arbiter was aanget of arbeiders in J weekloon vastgesteld op f 14.75. Voor de losse hot góheele Jaar voor de ge- ■PHKH^HVP^HwiUemstad de handhaving van het uurloon beteekent e voor Fijnaart een verlaging van 1 cent per tu gedurende het tijdvak 16 Mei15 November. het in he.t algemet.. indien langere werktijd voortvloeiend uit werkstelling ln de functie v-an een am-beut n anderen rang. voor een ambtenaar onge- jon bezwarend moet worden geacht, dezen n redelijke vergoeding toe te kennen in den rm van buitenewoon verlof met behoud van zoidlging: dat echter alle gevallen op zlch- lf worden beschouwd, waarbij in den regel in den kantoor- en treindienst voorkomende werkstellingen, welke nu eens vermeerdering, n weer vermindering van werktijd mede brengen. bij uitbreiding van den werktijd niet ongewone verzwaring zullen worden aange- Land- en Tuinbouw. HET URGENTIEPROGRAM VAN DEN LANDBOUW In het verslag van de Bestuursvergade ring van de Holl. Mij. v. Landb., dat we gisteren opnamen, wordt medegedeeld, dat het bestuur zich schaart achter de door de Friesche Mij. van Landbouw naar voren ge- hraohte gedachte, een geiheel nieuw pro gramma te ontwerpen. Ter nadere oriënteering deelen we hier in het kort mede, hoe de F. M. v. L. het zich denkt: Voorop diende te staan het vraagstuk van melk- en vleesohprijzen, waarmede zeer nauw samenhangt de steun aan den ver bouw van voedergranen. Dus maatregelen om een voldoenden binnenlandschen afzet onder maatregelen ter beperking en belas ting van de margarine-fabricage, ter rege ling van de zuivelproductie (zonder meng- gebod) en in het belang van den afzet van overtollig rundvee. Verder maatregelen ter beperking van den invoer van buitenland- 6clie voedermiddelen ter bevordering den inlandschen verbouw, waarbij gelet dient te worden op een loonend blijven van de melk-, vleesch- en eierproductie. Bevor dering van den uitvoer tegen loonende prij zen. Van buitengewoon belang wordt geacht dat de exportmogelijkheid in stand wordt gehouden en zoo mogelijk uitgebreid. Door de houding van andere landen en mede in verband met het treffen van noodzakelijke maatregelen ter bescherming van onze bin- nenlandsche markt is een handelspolitiek volgens den regel van wederkeerigheid aan te bevelen, omdat met het systeem der on voorwaardelijke meestbegunstiging thans vrijwel niets meer is te bereiken. De Regeerfingsbevoegdheid, om zoo noodig anel te kunnen optreden, dient te worden ■uitgebreid in den geest van een meer alge meens machtigingswet Met name wordt hierbij gedacht aan eventueels regelingen ten aanzien van de margarinebereiding en van de consumptie-aardappelen. De Overheid dient niet langer afzijdig te blijven staan tegenover pogingen om de moeilijke positie van vele hypotheekboeren te verbeteren. Ook de bescherming van den pachter tegen onredelijke opzegging dient, wettelijk te worden geregeld. Ten aanzien van het wordt dringend noodzakelijk geacht tijde lijke ontheffing van de sociale lasten voor' het landbouwbedrijf, uitkeeringen aan werk loozen zooveel mogelijk in natura en ge bruik van het particuliere landbouwbedrijf als object van werkverschaffing. Een herziening van de Directie van den landbouw, mede in verband met de wijzi ging in de Staatszorg voor den landbouw. Verder is aandacht te schenken aan de verdeeldheid in het landbouwvereenigings- leven. Door instelling van een officieele landbouwvertegenwoordiging zouden de on economische gevolgen van deze verdeeld heid kunnen worden weggenomen, terwijl tevens een nauw verband kon worden ge legd tusschen de directie van den landbouw en de Kamers van landbouw. WAAR LEEUW EN TIJGER SAMEN WONEN In de groote roofdierengalerij van Artis laat zich een merkwaardig geval van dier lijke verdraagzaamheid waarnemen. De leeuw Sam en de Bengaalsche tijger, Radjah leven er in vrede en vriendschap bijeen. Van jongsaf aan elkanders gezel; schap gewend, hebben zij geleerd, eikaars verschillende uitdrukkingsvormen voor goe de munt op te nemen. Terwijl bij volwassen leeuw en tijger terstond angst of woede en bij gevolg afweer of aanval tot een strijd op leven en dood zouden leiden, omdat het vreemde als gevaar gezien wordt en dus tot strijd of vlucht aanleiding kan geven, zijn hier aanleiding en oorzaak tot oneenigheid vroegtijdig uit den weg geruimd en zien de beide uiterlijk zoo versdhillende roofdier- reuzen elkaar als vertrouwde kameraden, terwijl zij nog wel beiden van het manne lijk geslacht zijn. Zoo heeft men vroeger in Artis eens de proef genomen met een aantal zeer verschillende dieren, w.o. roofdieren, zoowel als alles-etens en planten-eters, tw. een paar Pampas-vossen, een jonge Javaan- sche otter, een Indisch wild zwijntje en eenige Aguti's of Parapashazen, dieren dus van zeer verschillenden aard en aanleg, verschillend van uiterlijk, uitdrukkings vormen, enz. Nadat ze, aanvankelijk gescheiden, maar x>r elkaar van dichtbij zicht-, hoor- en ruikbaar in het middenverblijf van de voor malige ronde kas aan eikaars bijzijn ge wend waren geraakt, kon men ze na eenige weken vrijelijk met elkaar laten verkeeren en tenslotte alle, tusschenhekken verwijde ren, waarna het zoo heterogeen gezelschap, volkomen met eikaars eigenaardigheden vertrouwd, geruimen tijd in volmaakte vrede bijeen gehuisd heeft 's Avonds zocht de otter zijn slaapplaats tusschen de pooten van het luiliggend wild zwijn, vossen en Aguti's speelden met elkaar en de publieke lijke versnaperingen werden broederlijk en zusterlijk gedeeld. Natuurlijk zou het geval een ander aan zien hebben gekregen, indien men den die ren niet het hun passend voedsel had ver strekt dan zouden de roofdieren hun gezel schap wellicht niet lamger als kameraden, maar als prooi hebben gezien. Waar voedsel nood en angst voor het vreemde uiterlijk vervallen waren, ontwikkelde zich echter een paradijs-achtige vredestoestand. Zoo zuilen ook Sam en Radjah, leeuw en tijger indien men hei) bijeen laat, wel levenslang vertrouwde kameraden kunnen blijven. EMMERIKS 7e EEUWFEEST Waar do oude Rijn, breed en op zijn ge mak, maar nog eenigszins moede, afscheid neemt van Duitschland, ligt Emmerik, de laatste Duitsche stad aan den grooten Duit schen stroom. Emmerik viert dit jaar zijn zevenhonderd-jarig bestaan. Bont en een weinig speelsch straalt het uitgestrekte Rijnfront, geflankeerd door de kerktorens van St Martin en St. Aldegun- dis. Zij wenken den schipper, die naar Ne derland stuurt, een laatsten groet na. Hun eigenaardige silhouetten, zwaar en gedron gen de toren van St. Martin, slank en spits als een potlood die van Aldegundis, groeten den terugkeerenden schipper. Wie anders niets van de stad afweet, kent toch haar naam uit 't internationale sneltrein-verkeer Emmerik is niet alleeft de sluitboom de Rijnscheepvaart, welke hier bij den ilouane-post, voor anker moet gaan. Het is öök de sluitboom van bet groote verkeer tusschen Noord- en Zuid-Europa, Reeds in het jaar 697 werd Emmerik voor de eerste maal vermeld in de oude oorkon den. Toen legde hier de Heilige Willibror- dus, de apostel van den Beneden-Rijn, den eersten steen van een kerk, op dezelfde 'plaats, waar zioh heden hej herkennings- teeken van Emmerik verheft: de Gothische Aldegundis-kerk uit het begin van de XVde eeuw, met haar 91 m. hoogen toren. In het jaar 1233 verhief Keizer Frederik II „Em- brica decora", het „sierlijke" Emmerik, zoo als het wegens zijn fraaie gebouwen i: Middeleeuwen werd genoemd, tot vrije Rijks stad. De stad werd met muren, wallen poorten bevestigd en weinige jaren later, in 1237, hebben de burgers van Emmerik, door het graven van een kanaal, den loop van den Rijn langs hun stad géricht Door deze inbreuk op de wetten der natuur, werd wel iswaar, bij een noodlottig hoog-water, een gedeelte van de „Marienkirche" weggesj maar desondanks is deze inbreuk de moeite waard geweest Emmerik lag voortaan aan den Rijn en de stroom schonk welstand aan de stad. Handwerk en schoon e kunsten, handel en nijverheid bloeiden. Nog heden herinnert de „Wollenweberstrasse" aan een winstgevend bedrijf en kostbare monstran sen en rijkversierde koorstoelen in de Al- degundiskerk, prachtige, gouden schrijnen in de kerk van St. Martin zijn een bewijs van den welstand van de vroegere Hansa- stad, welke zioh in het bijzonder onder Graven en Hertogen van Kleef, die in 1355 in het bezit der stad kwamen, meer en meer ontwikkelde. Vermaard was de oude „Stiftsschule", een der oudste geestelijke gymnasia van Duitschland. In het jaar 1609 werd Emmerik met het Hertogdom Kleef ingelijfd.bij Brandenburg. Nog heden herinnert een gedenksteen in den gevel van „Haus Wylióh" aan het be zoek van den Grooten Keurvorst en zijn ge malin. Tijdens de oorlogen van Lodewijk XIV had de stad een bewogen bestaan. Af wisselend hoorde zij toe aan Nederlanders en Franschen. Ook gedurende de oorlogs jaren van de XVIIIde eeuw werd er heftig om haar gestreden, gezien haar belangrijke strategische ligging. Daartuj had zij heel wat te verduren. Hieraan is het te wijten, dat van haar rijke gebouwen weinig behouden is geble ven. Haar trotsohe verleden blijkt heden in het bijzonder uit haar kerken. De poorten zijn gesloopt. Het stadhuis met zijn talrijk* torens is verdwenen. Gebleven is echter de stille aantrekkelijkheid van de in de scha duw der linden liggende kerkpleinen, van de fraaie gebeeldhouwde altaren en van de mooie gevels. De stad is aldus nog aantrek kelijk genoeg voor den vreemdeling, die de kunst verstaat te reizen met open oog. Een zonderling contrast met het verleden vormt het drukke leven aan de oevers van den Rijn, het komen en gaan van de sohepen, het geratel van de ankerkettingen, het gehuil van de stoomfluiten en de hel dere klank van de scheepsbellen, welke men tusschen het klokkenspel van de Aldegun- diskerk door, te Üooren krijgt. VERHOOGING VAN DE MELKSTEUN Het Alg. Hdbl. verneemt uit de kringen der Coöperatieve Zuivelbereiding, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de GZ.C. over eenigen tijd zal overgaan tot verhooging van den bijslag op de indus trieel verwerkte melk en wel van 0.5 op 0.7 cent per procent vet per kilo melk. Honderd kilo melk van 3.20 pet vetge halte ontvangt op het oogenblik f 1.60 steun, hetwelk indien het zeer ernstig overwo gen plan der CZC doorgaat f2.24 zou worden. Het is ons niet bekend, of aan dezen maatregel tevens zal worden verbonden een beperking van den steun tot een bepaald percentage der normaliter afgeleverde melk, zooals o.a. de Friesche Mij. van Landbouw indertijd wejischte, teneinde op die wijze de melkproductie te remmen. SANBERING BLOEMBOLLENCULTUUR 1. dat vaststaat dat door de Reeeoring: t regelen ter saneertog worden genomen: a. door het doen inleveren van plaintj leverbaar: b. door het geoorloofd zijn de teelt afhanke lijk te stellen van teeltvergunning. Zoowel de inlevering als de teeltvergirnning li geschieden naar maatstaf van de geïnven- „riseerdo oppervlakte beteeld in het plantgoed 1932—'33. Over de eventueele mogelijkheid van l draaht van teeltvergunningen rullen nadere lededeelingen volgen. Evenzeer beireffende de vraag we&k pe: ïge Ingeleverd moet worden en ln welke bij de inlevering van hyaointhen zal rekt gehouden worden met de bea-eddis in heit vorig jaar plaats gehad hebbende vrijwillige teelt beperking. Het telen van bollen ral worden verboden, tenzij men ls aangeislpten bij de Ned. Bloi hen, die het bollen ala bedrijf of nevenbedrljf uitoefenen, mits na aanmelding bij het bestuur gevestigd Parklaan 87 "te Haarlem op daartoe nader te verstrekken formulieren. Voorwaarde voor de aanneming ala aar slotene zal o.m. zijn dat de betrokken kwee- ker nauwkeurig en zonder verzwijging de in ventarisatieformulieren heeft Ingevuld; Huizen (1875 M.^ N-CRV. 8.00 Schriftlozlni ""5 Morgonconcert 10.30 Morgendien.; or Ds. J. W. Esselink. van Doorn: 11 0 ncert 12.15 Orgelspel 1.00 Gramofoo 5 Concert 2.30 Voor jeugdige postzege rzamelaurs 3.00 Concert 5.00 Kinder r. 6.00 Lezing Dr. F. J. Krop 7.1 d Chr Porsbur. 7.30 Lezing dhr, Johi Wemeldinge; 8.00 Beiaardb* Lezlij O. b. d. V. 6.30 Onderwijsfonds vaart. (296.1 M) VARA 8.01 Gr» .00 De Nolenkrakers 2.00 Vrou- 8.00 Vooo- öfce kinderen 6.30 De Fliereflui ters 6.16 Gramofoon 6.40 Orgelspel 7.20 Zang. 8.00 Vaz Dlas 8.10 Gramofoon 8.30 Hoorspel 9.36 Gramofoon 9.50 Or- irussel (VI.) (337.8 M.) 12.20 Concc 1.20 Concert 5.20 Concert 6 50 Cello concert 7.20 Gramofoon 7.35 Rede Ds. J. C. B. Eykman. 8.20 Orkest 9.20 Concert; 10.30 Gramofoon 'aven try X1554.4 M.) 12.20 Orgel. 1.05 il - 10.00 Bachc* Kalundborg (1153.8 M.) 12.21 Concert. Ochtcndccncert 12.20 Gramofoon 2.20 Gramofoon - 5.50 Piano 6.25 Concert 8.20 Concert langenberg (472.4 M.) 6.20 Gramofoon 7.20 Concert 11.05 Mensch und Welt 12.20 Concert 1.20 Concert 2.50 Grs foon 4.50 Vesperconcert 10.45 Concert, London Reg. (356.9 M.) 12.20 Concen 1.05 Gramofoon 2.35 Concert 6.60 Orkest 7.50 BBC orkest 9.20 Gramofoon 9.50 BBC orkest mofoon 7.85 Concert 8.50 Con< tofoon 9.05 Gramofooi Varschau <1411.8 M.) 5.35 Concert - Zang 7-25 Gramofoon 9.35 Kameri 10.35 Gramofoon Kunst en Letteren. FRANSCH-VLAANDEREN Ook een stuk van onze stam! Fransch Vlaanderen is in Fransch bezit gekomen tijdens de roofoorlogen van Lode wijk XIV: het is de armzalige buit van een eeuwen lang-de-vrede-van-Europa-bedreigen de en de zelfstandigheid-der-Dietsche lan den aantastende expansiezucht van Frank rijk naar het Noorden. Het is aan de Fransche regeering echter niet mogen gelukken, van het op Vlaan deren veroverde gebied echt Frankrijk te maken. Do Vlaamsche bevolking heeft zich immer instinctief verzet tegen de drang dwang uit bet Zuiden. Drang en dwang. Hiervan moet inderdaad sprake zijn. Dr. Weiter schreef in een studie in het tijdschrift „Elsass Lothringen" inder tijd, dat reeds spoedig na de inlijving de openbare ambten met gunstelingen werden bezel „In 1663 werd een besluit van Lodewijk XIV tot de stad Duinkerke gericht, waar bij bevolen werd voortaan in ambtelijke stukken nog slechts het Fransch te gebrui ken. Een dergelijk besluit trof in 1684 de stad Ieperen. In 1664 beval hij de bevoegde bisschoppen zich voor den catechismus en voor het onderwijs van Fransche priesters te bedienen." En vóór en na de revolutie werd het er al niet veel beter op! „Bij besluit van de Parijsche Nationale Conventie van 13 Octo ber 1793 werd het gebruik van de Vlaam sche landstaal in bestuur en gerecht ver boden. Napoleon I verscherpte nog deze as- similatiepolitiek en strekte het verbod van het Vlaamsch op dagbladen, straatnamen, rekeningen en testamenten uit In het Weener vredesverdrag van 1815 bleef de Vlaamsche Westhoek vergeten bij Frank rijk achter en de burgerkoning Louis Phi lippe kon toen- het laatste overblijfsel van het Vlaamsch onderwijs uit de scholen vanzelf: waar het onderwijs in de volkstaal ontbreekt, en men door al lerlei grenzen gescheiden is van de volks- en taalgenooten, en men andererzijds eeuwenlang bloot staat aan de taal- en cultuurinvloed van den overweldiger, daar blijkt het tenslotte onmogelijk zich zelf te blijven. Een wonder mag het heeten, dat er thans nog duizenden in Fransch Vlaanderen zijn, die geen Fransoh kennen en dat in sommige parochies tegenwoordig, op verzoek, in het Vlaamsch gepreekt wordt. De Fransch-Vlamingen en him taal zijn verbasterd en verworden, maar de kern is ongeschonden gebleven en het verlangen, zich uit het verval op te richten, grijpt steeds breeder kringen aan. Men wenscht niet langer te liggen onder „de noodlottige schaduw van den Latijnschen giftappel, ge lijk Blachon het zoo kernachtig zegt, noch ook alleen beschouwd en behandeld te wor den door het groote vaderland „als gewest der middelen om voort te brengen; een kip met gouder eieren of ook eene melkkoe." En pr^f. Looten constateerde op 't vier de Vlaamsche congres te Hazebroek terecht: „Zeker is het, dat de tijd voor de Vlamingen vuerkt Ook Dr. V. Celen reeds bekend door zijn uitgave van het werk van den besten Fransch-Vlaamschen dichter, Michiel de Swaen, komt in zijn studie Fransch Vlaan deren welke hier wat van nader bij bezien moge worden, tot dezelfde Conclusie. In het eerste deel van zijn werk vestigt Di. Celen de aandacht op de officieele, Fransche beïnvloeding, welke echter niet in staat was de Vlaamsche kern te ver woesten. Er bleef zelfs nog letterkundig leven over, Radio Nieuws. woens: UNI speciaal in de talrijke kamers van rheto- rica. Dank zij deze, werd ook voeling l houden met de Vlaamsche cultuur in Zuid- Nederland zelf. Michiel de Swaen, dien wij boven reeds noemden, stond zelfs in be trekking met Nederland, hij bracht ons land een bezoek en het blijkt uit zijn werk duidelijk, met hoeveel aandacht hij Vondel had bestudeerd! Het is hoogst jammer, dat in de wereld oorlog de bibliotheek van het Comité fla mand de France te Belle is verwoest, waar door veel gegevens over de letterkunde dei Fransch-Vlamingen voor immer zijn ver divenen. Maar dit weten wij althans zeker dat moge ook de artistieke smaak er productiviteit langzamerhand zijn vermin derd'— de belangstelling voor Vlaamscht speciaal tooneelkunst in Fransch Vlaande. ren bleef bestaan en tot diep in de 19< eeuw sommige hunner kamers deelname^ aan Vlaamschbelgische wedstrijden. En als het verval midden vorige eeuv het diepst is, ia de redding het dichts nabij. Gezelle ontfermt zich over het ven-al len deel van de Dietsche stam en wek overtuigde Vlamingen ads Looten en Des camps tot actie. Het was een gelukkige coïncidentie, da de herleving van Fransch Vlaanderen sa men viel met een zéér algemeen, hee Europa door, op te merken, streven, nl. he regionalisme. Onder regionalisme wordt verstaan he streven om vóór een bepaalde natie o streek, vrijheid te verkrijgen, om „volgens eigen aard en wezen, te kunnen leven ei streven, op elk gebied waar het noodig o wensohelijk wordt geacht." In Frankrijk vindt men dergelijke ver langens bij Bretons, Basken, Corsikanen enz. Met deze kunnen de Fransch-Vlamin gen schouder aan schouder staan in de strij( om hun taal- en cultuurrechten. Maar he is wel opmerkelijk, dat Frankrijk tegen over de eischen van het Vlaamsche rechts herstel juist het minst scheutig is. Men ge voelt: hier treden Germaansche tendenzei naar voren, hier is de wedergeboorte vai een aan de Fransche vijandige volksaard. Daarbij komt ook, dat ofschoon aan d beweging elk politiek bijoogmerk vreemd i de Fransche Vlamingen steun en hul zoeken over dq grens. Dr. Celen zegt daar van: „Er kwam toenadering en samenwer king tot stand tusschen de vooraanstaand bewuste jonge Vlamingen uit Vlaamsch'ei Verfranscht Fransch-Vlaanderen. Deze Vlamingen uit Verfranscht Vlaande ren aanvaardden in gansoh zijn omvang lie programma der Vlamingen uit Vlaamscli Vlaanderen, Hun aantal nam spoedig toe ei thans maken c: zelfs vele Vlamingen ui eerstgenoemd gewest t deel uit van he „Vlaamsch Verhond van Frankrijk". D eischen welke dit vertiond stelt op taalge bied treden zij volkomen bij. Welke zijn die eischen? lo dat het Vlaamsch gebezigd zal worde als hulptaal. 2e. dat het ex professo zal worden aange leerd in alle gradtn van onderwijs. Levendig is het besef, dat alleen doo goed moedertaalonderwijs opheffing der bo schaving mogelijk is Vele verfranscht Vlamingen trachten thans weer Vlaamse! te leeren. In vriendenkringen, door lezingen met Vlaamsche uilgaven enz. tracht mej de Fransch Vlaamscho taal te zuiveren et beter te lecren spreken en begrijpen. Er ko men beoefenaars der Vlaamscho letterkun de, die gedichten, vertellingen, tooneelspe len, kritieken schrijven. Een tweetalig oi gaan bezitten de Fransch-Vlamingen ii „Le Lion de Flandre", een uitsluiten Vlaamsche peirodiek in JDe Torrewachter' Energiek is de leiding, methodisch 's he werkprogram, sympathiek is het einddoc der beweging:culturecle toenadering en ui ivisseiinq tusschen Holland, Vlaanderen ci Fransch-Vlaanderen, Met belangstelling moeten wij haar vol gen (de lectuur van Dr. Celen's boekje i wel gesch'lct deze belangstelling te wekkei of te verhoogen), de vraag komt op: lig het niet op de weg van Nederlandsche cul tureele vereenigingen meerdere daadwerke lijke en daadkrachtige steun aan onze mis deelde stamverwanten in Noord-Frankrij te bieden? Ook van hen geldt immers pater Calle waerts bekende: Wij zijn van 't zelfd bloed? De Sikkel, Antwerpen 1933.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10