onderzoek in DUITSCHLAND ZATERDAG 17 JUNI 1933 DERDE BLAD PAG. 10 LANDBOUWCR1SISW ET INSTELLING CENTRALE COMMISSIE In het Staatsblad is afgekondigd een Kon.ResL, waarbij met ingang van liet tijd stip, waarop art. £5 der Landbouwcrisiswet 1933 in werking treedt, wordt ingesteld de i dat artikel bedoelde centr. commissie. In deze centrale commissie moeten naast degenen, die ambtshalve lid zijn zitting heb ben een vertegenwoordiger van den met ce zaken van den landbouw belasten Minister, een vertegenwoordiger van den Ministe» van Financiën, een vertegenwoordiger van elk der drie centrale landbouworganisaties, een vertegenwoordiger uit de kringen van den handel en een vertegenwoordiger uit de kringen van den middenstand. Uit de leden der centrale commissie wor den door den met de zaken van den land bouw belasten Minister een voorzitter en ondervoorzitter aangewezen. De centrale commissie is bevoegd zich met alle openbare besturen, colleges, auto riteiten of andere personen rechtstreeks in verbinding te stellen. Zij, alsmede haar voorzitter, en de door haar ingestelde subcommissies, zijn bevoegd ambtenaren, deskundigen of andere penso- nen, op wier voorlichting prijs wordt ge steld, tot het geven daarvan uit te noodigen De commissie brengt elke maand aan den met de zaken van den landbouw be lasten Minister een beknopt verslag uit om trent de hoofdzaken harer verrichtingen en de stand harer werkzaamheden in de afge- loopen maand. HELDRINGGESTICHTEN JAARVERGADERING TE ZETTEN Dezer dagen werd te Zetten de jaarver gadering der Heldringgestichten gehouden. De directeur Dr. J. Lammerts van Bueren verstrekte in zijn openingsrede uitvoerige inlichtingen omtrent den toe stand der verschillende gestichten. Bij de kweekschool werd een nieuwe leer school in gebruik genomen; binnenkort zal iet oude internaat der kweekschool worden vernieuwd. De Christine-Hermine-schooi, vakschool voor vrouwenarbeid, die een paai honderd externe leerlingen telt, is de laat ste jaren dusdanig uitgegroeid, dat binnen kort een nieuw schoolgebouw zal worden jeopend. Door de economische tijdsomstandigheden daalde het aantal leerlingen van Talifcha en llein-Talitha tot 125. In het nieuwe Magaa- ena-huis werden minder ongehuwde moe- Iers opgenomen dan in vroeger jaren. De ij den dwingen tot steeds meer overleg; ïieuwe inrichtingen zullen niet kunnen wor len gebouwd wanneer in de oude nog maar jenigszins plaats is. Gregori 6prak in de middagsamen comst een hartelijk woord in het belang Ier stichting. Deze samenkomst, in de he tende Vluchtheuvelkerk gehouden, werd ipgeluisterd door gezang van de meisjes Ier gestichten. GOÖSDIENST-GEZIN-GEZAG Onlangs vestigden we reeds de aandacht Ïhet belangrijke nummer van „Geloof en ij'heid", het hLadi van Dr. Krop te Rotter- lam, waarin zeer belangrijke artikelen wa- en opgenomen over bovenstaand onder- verp. Thans verschenen ze in brochure- formaat bij „Geloof en Vrijheid", le Pijn- aclcerstraat 102106 te Rotterdam. Het zijn de toesprakpn, gehouden op de samenkomst in de groote zaal van de Die rentuin in Den Haag op 22 Maart 1933, aan gevuld met eenige artikelen en aanvullin gen, zooals uit de inhoudsopgave blijkt: Dr F J Krop, „Godsdienst, Gezin, Geezag"; ABN Davids, opperrabijn, Onderbouw; Ds T J Hagen, Om de elf provinciën; Mgr H T macht; J Th Furstner, Weerbaarheid; Dr A G H van Hoogenhuyze, Het gezin in hei midden; Dr F J Krop, De geschiedenis van ons Nationaal Verbond; In den strijd tegen het Bolsjewisme onderlinge polemiek ver mijden, en Dr F J Krop, Correspondentie: G.G-G. en G-Z.A.B, MODERNE GIBEONIETEN Men herinnert zich het verhaal in de NRC waarin gemeld werd, hoe het Kamerlid Wijnkoop, begeleid door een partijgenoot, in de derde klasse plaats nam, maar onderweg in de eerste overstapte. Naar aanleiding daarvan schrijft 't Volk: Da leeperd! Maar Wijnkoop is natuurlijk geen bons, evenmin als Lou de Visser, die naar werk- loozenbetoogingen pleegt te gaan in een beetje afgedragen pak. In zijn eene hand draagt hij dan de aanteekeningen voor zijn 'speech, in de amdere een koffertje. In dat koffertje zit dan een behoorlijk cos- tuum, dat hij ergens aantrekt, wanneer da werkloozenbetooging achter den rug is. Dat de communisten van deze methodes niet het monopolie hebben, bewijst trouwens de V o 1 k-re-iacteur Johan Winkler in zijn pas verschenen biografie „Pieter Jelles Troelstra". Winkler vertelt (blz. 75), dat Troelsfcra niet joviaal was en schrijft: „Ik moet in dit verband óók denken aan een socialistisch minister uit den na-oorlogstijd, die tot Troelstra's uitbundige, maar toch ook pijn lijk getroffen vroolijkheid een oud stel klee- ren mee op reis genomen bleek te hebben voor het geval hij in een arbeidersvergade ring zou moeten spreken. Troelsfcra had dat soort dingen niet noodig". Maar Troelstra had ook den moed zijn partij genooten te zeggen, dat zij moesten beginnen zich zelf te socialiseeren! DIE OU GOEIE TIJD In iet maandblad Zuid-Afrika, treffen we het volgende aardige stukske aan, waarin een Afcrikaansche journalist over jhr de Geer schrijft naar aanleiding van het in dienen van een wet op de weeldebelasting: „Die Hollandse minister van finansies is 'n man wat net soos Diogenes, die wysgeer van ou Griekeland, glo in die weldaad van die ontbering. Hy het, soos die legende meld in 'n ton gewoon, Diogenes, niet die Hol landse minister niet Water het hy gedrink en niks anders nie. Sy vernaaimste ltos was die broodafval van andere, en toe hy een maal 'n seun water uit sen hand sien drink het, het hy ook die kelkie afgeskaf en voort aan, net soos die seun, gemaak. Ons het ge lees, dat hy gelukkig was, die wysgeer en ons glo dit vandag nog en dit is niet min nie in hierdie eeu van twyfel en sinisme. As ons almal nie meer die weelde en oordaad as 'n onafskeidelike deel van ons lewe beskou nie, sal ons dan minder ge lukkig wees? Ik glo dit niet Ons gaan piek- niek, die berge in, en geniet terwyl ons 9.! die dinge ontbeer wat ons tuis nie kan mis nie. Ons gaan selfs na die strand of ie' met vakansie, en ons geniet, hoewel ons dit nie het soos tuis nie. As ons terugdink aan die tyd toe ons nie alles kon hê soos vandag nie, moet ons onsself dan nie beken dat ons toe tog ook die lewe geniet het nie? Ons aal baie weelde moet opgee, of ons nou wil of nie. Die ou goeie tye sal in die eerste jare seker niet weerkeer nie." WEINIG BEVATTELIJKHEID In een zeer lezenswaardig artikel betoogt het Wagen imgsch Nieuwsblad dat de afgevaardigden der kleine partijen bij de eerste ontmoeting met het nieuwe kabi net weinig bevattelijkheid in politieke za ken toonden. Vandaar dat allerlei dwaasheden gede biteerd werden. Om maar te beginnen, zegt het hlad, met den heer Van Houten. We geven toe, dat hij in de politiek pas koant kijken en dat het. een heel ding is om in den warwinkel van zijn program eenige orde te scheppen, maar toch staan we verbaasd over het ge mis aan logica bij dezen politicus. Slechts één voorbeeld. Hij hield 'ti breed betoog, waarin hij trachtte duidelijk te ma ken, dat de Regeering voor haar crisis- beleid de Christelijke beginselen tot leidraad behoorde te kiezen. Terwijl d'eze zelfde af gevaardigde stad en land is afgereisd vóór de verkiezingen om de pachtboeren uit hun Christelijke organisaties en uit de Chris telijike politiek weg te halen en in den mo dernen Pachtersbond te vereenigen. Zoo iemand noemt men een man met twee aangezichten en zulk een is bij mach te om aan de Regeering voor te schrijven zich in haar program te laten leiden door Christelijke beginselen en zelf promotie te maken door de Christelijke beginselen te laten prijsgeven door de vorming van een neutralen bond. Land- en Tuinbouw. KALI-PRIJSVERLAGING De geruchten, als zou de Duifcsoh J?ran- sch-Poolsdhe kali binnenkort met 15 pet in prijs worden verlaagd, nemen steeds vas ter vorm aan. Dit mag voor den boer en tuinder een verblijdend feit genoemd worden. De prijzen waren in verhouding tot andere kunstmest stoffen hoog en de gevolgen waren, dat in verhand met de deplorabele toestanden van de kas der boeren en tuinders, in de laatste jaren en vooral in dit seizoen veel te weinig kali is uitgestrooid. Dit kan voor gewas en boeren funest worden, vooral indien van de goedkoope stikstofmeststoffen wat veel is aangewend. En dat is soms het geval. Daarom is een prijsverlaging we hoo- ren dat deze ongeveer 15 pCt. zal bedragen, doch kunnen voor de juistheid daarvan niet instaan wel zeer belangrijk voor de ge bruikers. Misschien staat deze a.s. verlaging wel in verband met het aan de Nederlandsche markt komen van Spaansche kali, w voor reeds per advertentie in de vakbladen reclame gemaakt wordt en waarvan een beduidend kwantum kan worden verwacht. Voorloopig nog in den vorm van kali-zout, dus nog niet gezuiverd. Eenige concurrentie op de kalimarkt kan voor de boerein en tuinders geen kwaad. CHR. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN MELK EN ZUIVELPRODUCTEN door den heer J. Ou borg. Boadssecre- ding:, werd ti rengenoemden n-eul-en. Achterstraat, Secretaris en P. Snijders, Penning BEDRIJFSVEREEN. HET PLATTELAND Jaarvergadering te Utrecht De BedrijfsvereenAginjr Het Platteland hield verzicht over de afgeloopen tien jaar, waar in het volgende Is ontleend: Toen de bedrljfsvereenlging werd opgericht In 1922 als gevolg van de inwerking trading Ier Landbouw Ongevallenwet, kwam de vraag >p: Wat nu? De bestaande vereeniglngen welke 'Hjwilllg iets deden op dit terrein voor de wet telijke verplichting, moesten zich thans aanpas sen aan de eischen welke door de wet werden gesteld. Dit bracht zeker moeilijkheden met zich ■r onder de talentvolle leiding van de direc- kan thans zonder overdrijving worden ge dateerd. dat men daarin ten volle geslaagd is. Dat blijkt wel uit de groote groei. In 1922 beatond de bedrijfsvereenigring uit 14 a-fd., thans 100 afd. Het ledental bedroeg in 1922 3600 leden, thans 7300. Ook de verplichtingen nen toe. In 1922 waren er te verzorgen 4 itetrekkers. welke een blijvende rente ge- Het ingeschreven loonbedrag is echter met f 2.291.000 teruggeloopen, wat toegeschreven moet worden aan loondaling, mindere werk gelegenheid en Inkrimping dar bedrijven. De omslag is verlaagd en bedraagt wat de ongevallen betreft, voor de Tuinbouw gemid deld f 6.30 en voor den Landbouw f 12.60. Voor de ziekteverzekering gemiddeld f 17 per f 1000 ingeschreven loonbedrag. De resultaten zijn niet overal dezelfde zoodat de leden, hun jaarverslag kunnen raadplegen om vast te stel len met welk bedrag, dat zij moeten betalen. inbedraj ing bedraagt f 1.322.226. In den loop van 1932 werd in 7 gevallen een blijvende rente toegekend, waarvan 6 gevallen i langer dan zes weken. EEN NIEUWE VERRASSING VAN KAREL I In totaal werden ln 1932 1834 aangiften ge- lan voor de ongevallen- en voor de ziektewet 3272 gevallen. De jaarverslagen voor ongevallen en ziekte- 3rzekering werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De directie werd dank gebracht gevoerde beheer. welke d00r overlijden van den STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND (G-ron.), terwijl als plaatsvervangend ■jAÉBHHgiBHÉHHr de heer D ij k s t e r Voor de ziektever- relke benoemt, de heer spreking jaarv rs lager oord woord door de directie ECONOMIE EN FINANCIEN GEWAPEND BETONBOUW DE KONDOR Div. 7 pet. (v j 12) Voorgesteld wordt 7 pet dividend uit te kee- in (v j 12) op gewone aandeelen en 6 pet. op de preferente. De netto winst bedraagt f 65.318 v j f115.414). Het aantal aanbestedingen liep volgens het verslag terrug. De concurrentie werd moeilijker. Een bedrag van f 25000 wordt aangewend tot het weder creëeren van een re- voor koersverliezen op effecten. MAEKUBEE Klein winstsaldo. Geen verbetering der resultaten der dochter-mijen. r 1932 der „Maeku- __itleend: jaar 1932 was de economische wereld toestand nog niet van dien aard, dat onze dochtermaatschappijen haar resultaten in vergelijking met die van het jaar 1931 konden In het bijzonder de British Enka Artificial Silk Company Limited had. niettegenstaande het loslaten van den gouden standaard in Enge land. van den ongunetigen toestand te lijden. De S. A. Italo Qlandese Enka herriep de liqui datie, waartoe in 1931 besloten was en ging over tot reorganisatie van haar kapitaal. Onze deelnemingen vermeerderden met een pakket aandeelen S.A. Italo Olandese Enka, het welk wij gedurende de liquidatie verwierven. De winst van de S.A. Italo Olandese Enka bedroeg over 1932 Lire S2658 (v. J. verlies Lire 11.762.015). Het verües van de British Enka over 1931 bedraagt £*85.502 (v j 78.278). en van de American En ca 202.178 (256.008), na afschrijvingen 811.001 (v J J 987.913). De winst- en verliesrekening der Maekubee sluit over 1932 met een winst van f 10.248 (v J verlies f 328.916). Dit wdnatealdo wordt in min dering gebracht van het verliessaldo per 31 Dec. 1931 en het nieuwe saldo verlies nd f 6.019.923 wordt overgebracht op nieuwe reke- De waardeeriing der deelnemingen werd niet gewijzigd. Een nieuwe waardeering die met alle factoren rekening houdt zou onder de hui dige abnormale omstandigheden zeer moeilijk* zoo niet onmogelijk zijn, zoodat daarvan is af- VIxAARDINGSCHE BOAZ BANK N.V. I11 een vergadering van crediteuren der Vlaandingeche Boaz Bank in liq. zijn drie per sonen uit de crediteuren benoemd in de liqui da ti ecommi ssi e. Voorts heeft de Commissie uit crediteuren verslag uitgebracht van de handelingen in de afgeloopen maand. Omtrent de huidige financdeele positie der bank werd medegedeeld dat crediteuren op een uitkeering van hoogstens 65 A 70% kunnen. Hiervan is reeds 20% uitgekeerd. Het totaal sohuldenbedrag der bank ls rond f242.000. Als bezittingen staan hier tegenover: vorderingen debiteuren f 166.000, effecten f 24000, vaste goederen 1370000, totaal f 227.000 Op de post: vorderingen debiteuren moet echter een bedrag van f 67.000 worden afgeschreven, zoodat aan bezittingen een bedrag van f 150.0U0 overblijft. STOOMOOT MIJ. HILLEGERSBERG Uit de reserve ƒ135.828 overgebracht Blijkens de balans en winst en verliesreke ning der Stoomboot Mij. Hlllegersberg te Am sterdam is uit de reserve voor diverse belan gen f 135.828 overgebracht naar de winst- en dekking van het ge- CULTUUR MIJ. WONOLANGAN Het saJdoverliee 1932 der Cultuur Hij. Wono- langan bedraagt f 943.929 (v J f754.222). Dit braaht wordt op f169.111 levenspeil is l&ger dan hier. 1 (H. D.) Het leven in Duitschland is aanmerkelijk goedkooper San in ons land. Volgens de juist vastgestelde indexcijfers staat, voordat de kosten van het levensonderhoud betreft, Nederland bovenaan; daarna volgt Zwitserland. Vergeleken met 1913 vond EenMa« vnnr «na land het cijfer 138 en voor Zwitserland 133. ;men voor ge- Duitschland geeft-117 te lezen. Daarna komen landen aan de rkoo- V 10 ede j tij ds ls de i aam SR. J beurt, welke het voor-oorlogsche peil weer hebben bereikt Nederland trekt niet veel inkomsten uit het vreemdelingen verkeer. Daarentegen kan men in Zwitserland spreken van een rtaan treemdelingenindustrie. Maar deze industrie raakt door de te6e*J tiooge prijzen danig in de knel. In het Zwitsersche hotelwezen Tios-r6* ziin I05116113® gebouwen, bergsporen en Kursaalen zit voor vast Vele honderden millioenen aan kapitaal en deze groote som is piet rendabel te maken alleen door sluiting van het bedrijf in zin van verbod voor nieuwe vestiging, bete-1 Het reizigersverkeer is dus genegen zich, met het oog op de i.etera t0sten, weer meer naar Duitschland te richten. Wie den weg »k de^6^ te vinden> 0(>k is een kunst> kan 21011 m,et niet al 10 hooge bedragen redden, I Maar ook voor de eigen bevolking is deze gezakte prijsbasis een groote noodzakelijkheid. Door werkloosheid zijn nog steeds vijf millioen werkers aan vasten arbeid onttrokken. Lukt iet nu straks dit cijfer te doen dalen, en het gaat thans vrij Bterk in dalende richting, dan zal het Duitschland gemakkelijker Ivallen zich aan de gewijzigde verhoudingen aan te passen, aan- Hierbij moet in het oog gehouden worden, dat de kosten van loofd 'de omzetbelasting reeds verrekend zijn in het door ons genoemde Indexcijfer. Het percentage van deze belasting is 2, en waar fdeze cijns niet van de winst, maar van den omzet geheven ook Wordt, is zij van grooten invloed op de kosten van het leven, lelijk In allen gevalle is men in Duitschland reeds klaar met dit roege opzetje en staan wij in ons land nog vóór dit nieuwe belasting- oem* spook, waaraan wij blijkbaar ook niet zullen ontkomen. Waar de middenstand in Duitschland het ook zeer benauwd beeft, en de regeering dezen stand welgezind is, is er sprake van de omzetbelasting voor de concerns en de warenhuizen idere laanmerkelijk te verhoogen. Of dit invloed zal uitoefenen op het jlevenspeil levert verschil van meening op. Bij onze beschouwing ,van de warenhuizen, welke ook nog om andere reden onze aandacht zullen hebben, komen wij hier nog nader op terug. De woninghuren maken, evenals in vele andere landen, een onevenredig groot deel uit van de gezinsuitgaven der arbeidende bevolking, 't Is zeer merkwaardig, dat niet met man en macht wordt aangevallen op dit probleem. Het lijkt mij toe, dat in vele Duitsche steden een te groot grondbezit in handen der Overheid is gekomen, en deze houdt meestal met hand en tand yast aan hooge grondprijzen, om mede daardoor het te hoog opgedreven budget te kunnen financieren. Op dit oogenblik kan de buitenlandsche reiziger feitelijk op lager basis verkeeren in Duitschland dan de inwoner zelf. Men kan gebruik maken van de zoogenaamde Reis- of Sperrmarken, welke nu reeds te verkrijgen zijn tegen iets meer dan twee derden van den gewonen markenprijs. Of hier een beetje inflatie in zit, of wel dat het verlies op deze marken alléén wordt geleden door de buitenlandsche banken, welke toch reeds een deel van het verlies hadden afgeschreven, is niet precies duidelijk. In allen gevalle is er medewerking van Duitsche zijde. Maar het reizen zelf geschiedt ook op extra lage basis. De voordeelen worden den buitenlander toegewor pen, in de hoop, dat in eigen land de werkgelegenheid iets ver meerdert en het geld ietwat vlotter gaat rouleeren. Wel moeten wij ernstig waarschuwen tegen de nu weer toegepaste methode deze goedkoope marken Nederland binnen te smokkelen en hier duurder te verkoopen. Gokzucht en gevangenis kunnen hier in het verlengde van elkaar liggen. Deflatie, als waarmede Nederland te worstelen heeft, is voor de volkshuishouding een ellendige geschiedenis, maar inflatie doet er werkelijk niet voor onder. Onwillekeurig denkt men aan den tijd, toen duizenden vreemdelingen in Duitschland koopjes gingen halen. Met één costuum de grens over, en met drie, welke men alle een enkelen dag had gedragen, terug. Of met een slecht gebit op reis, en met een welvoorzienen mond op huis aan gestevend. In den grond der zaak is de internationale barmhartigheid toch zoo wreed, en gaat altijd uit op eigen gewin. Wanneer Londen heel onverwacht zijn goud over boord gooit, wanneer Amerika de goudclausule ongeschreven acht, wanneer Duitschland een transfermoratorium afkondigt, wan neer de vreemdeling gebruik maakt van inflatie-zorgen in een ander land buiten het noodzakelijke om, dan komt dit alles op uit denzelfden wortel. De economische inzinking volgde op finantieele overmoed In het algemeen levert Duitschland toch wel een geheel ander beeld op dan vlak na den oorlog. Van verwaarloozing op groote schaal is geen sprake meer, al kwam het onderhoud bijvoorbeeld van de huizen in het geding. Op den grooten feestdag van 1 Mei, toen anderhalf millioen menschen verzameld woren op het Tempelhofer veld te Berlijn, wekte Hitler in zijn feestrede, naar het ons voorkwam minder goed geslaagd dan meestal het geval was, op, de gebouwen een beter aanzicht te geven en de ver zuimde herstellingen in te halen. Daar is om gelachen en er is gevraagd, of dit alles is, wat oogenblikkelijk gedaan kon worden ter bestrijding van de werk loosheid. Menschen, die altijd zeggen, dat men met beloften tegenover het volk voorzichtig moet zijn, moesten zóó niet redeneeren. Het kan met de Hitler-regeering ten kwade of ten goede uit- loopen, daarover valt met zekerheid niets te zeggen, doch de volksleider Hit Ier beschikt over eigenschappen, welke hem voor deze taak buitengewoon geschikt maken. In een harde levensschool van vele jaren heeft hij geleerd, hoe onder aller zwaarste omstandigheden zijn volgel'ngen aan elkaar konden worden gesmeed, maar anderzijds zag hij ook, hoe moeilijk het anderen afging wat tastbaars tot stand te brengen. Zoo oefende hij ziel in voorzichtigheid. Voorzichtig tegenover het buiten land; voorzichtig ten opzichte van de overwinning der maat schappelijke moeilijkheden. Inderdaad is in Berlijn om verscheiden groote gebouwen stei- gerwerk verrezen. De restauratie ving dus aan, en men wees er ons op, als een enkel symptoom van den opbouw. Maar wat bijzonder opvalt in de steden, en dan weer bijzon derlijk in Berlijn, is het groote getal leege winkels. Hier en daar in Holland, als te Rotterdam, is het heel erg, maar in Berlijn is het schrikbarend. In de volkswijken, maar ook in de centra. Als men weet, beschikt Berlijn over veel meer dan één centrum Op zulk centrum loopen de groote winkelstraten uit. En deze straten worden ontsierd door de leegstaande gebouwen. Zelfs meest gezochte buurten als de Kurfürstendamm ontkomen er niet aan. Er is een tijd geweest, dat de bevolking van het land stroomde naar de groote steden. De teruggang is begonnen. Niet alleen naar de voorsteden, maar verder op, naar het eigenlijke land zelf weer. De profeten, die voorspeld hebben, dat de groote steden zonder ophouden zouden blijven trekken, en al maar meer grond door de gemeentebesturen moest worden ge kocht, zijn begonnen hun cijfers anders te groepeeren. Nu weten ze precies, hoeveel inwoners Rotterdam en Den Haag op zijn hoogst kunnen gaan tellen. Maar de meeste menschen loopen nu eenmaal achter de feiten aan. Echter, ook Berlijn gaat achteruit in bevolking. Evenwel telt de stad nog vier millioen twee honderdduizend zielen. Het laatste jaar nam de bevolking met 25000 af. En door de sterke economische inzinking èn door den achteruitgang der bevolking, maar niet het minst door het onoordeelkundig beheer der stads bestuurders wat koren op den molen was der nationaal- socialisten is het stadsapparaat veel te sterk uitgezet Tot troost van de Nederlandsche stadsbestuurders, welke op moeten tonnen tegen stijgende verliezen bij hun tram- en omnibus- ondernemingen, zij hier vermeld, dat de stad Berlijn, welke natuurlijk ook het verkeersmonopolie tot zich trok, in 1932 hierop 25 millioen mark of 15 millioen gulden verlies leed. Nu moet gezegd worden, dat het met het net, verdeeld over ondergrondsche spoorbaan, bovengrondsche tram en dito omni bus, schitterend in orde is. Maax de aanleg, vooral onder den grond met zijn ruime stations, verslond schat ten en doet dit nog. In de laatste jaren, heet bet zoo vaak in finantiëele beschouwin gen, heeft Duitschland onnoemelijk veel kapi taal gestoken in groote gebouwen, weigen en kanalen. En dat was dan buitenlandsch, aan Duitschland geleend geld. Het bekende, Fransche tijdschrift 1*11- lustration gaf onlangs een nummer uit, vol met foto's van kan toorgebouwen, regee- ringskantoren en wo ningcomplexen. Daar naast plaatste men dan illustraties van eenvou dig uitziende Fransche schoolgebouwen en re- geeringsinstellingen. Van Duitsche zijde verscheen toen ras een uitgave, waarin men Nu een huis uit den ouden tijd. Hen Leibnitzhuis, een renaissance koopmanswoning. Het vorstelijk raadhuis te Hannover, een stad van 400.000 inwoners. Gebouwd ver vóór den oorlog in een nieuw aangelegde stadswijk, met grooten Vfiver, in een park. met cijfers en met teekeningen wilde aantoonen, wat Frankrijk op militair gebied tot stand bracht. De onbevangen lezer zou zoo zeggen: Elk diertje heeft dan zijn pleiziertje. Wat nu die groote gebouwen en dergelijke betreft, of de Duitsche volkshuishouding zich in de laatste jaren meer op dit groote heeft toegelegd, dan vroeger, weet ik niet Door den oorlog was er een achterstond ontstaan in het gewone accrès, en natuurlijk heeft men in Duitschland op finantieel gebied niet minder dwaas geleefd, dan overal elders. Maar van groot, van pompeus, van in het oogloopend heeft de Duitscher Mtijd gehouden. Zijn standbeelden, zijn poorten, zijn bruggen, zijn moderne stadsuitleg, zijn stadhuizen, het was alles van hetzelfde maaksel. Als wij dit zeggen, beweren wij niets omtrent architectonische kwaliteiten. Op dit gebied missen wij de deskundigheid. Maar wel bleek ons, dat hetzelfde euvel, als overal, ook Duitschland parten heeft gespeeld. In een wereld, die na den oorlog toch feitelijk verarmd was, is men, toen de inflatie over wonnen was, den weg van overkapitalisatie opgeheld. De concerns, de groot-industriëele ondernemingen, de reederijen, de banken, zij zitten alle met te groot kapitaalbezit en den armen aandeelhouders hangt hetzelfde zwaard boven het hoofd. Afschrijven en nog eens weer afschrijven tot misschien straks weer sprake is van eenige rentabiliteit En de hooge schulden last van Rijk en Gemeente, waarop afschrijving niet zoo gemak kelijk gaat, belemmert teruggang der schikbarend hooge belas tingen en retributies. Maar, zal de lezer zeggen, dat laatste is waarlijk niet anders dan hier. Ook hier weten wij van groote-gebouwen-honger, van onvervulbare expansie-droomen, van kapitaal-opstopping. Precies, één lot wedervaart allen op dit gebied, Duitscher of Amerikaan, 1 f Nederlander; Ariër of Galliër of Jood,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9