SPLENDICOL ZATERDAG 17 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Chr. Verzorging WAT WIJ VAN FREUD KUNNEN LEEREN REFERAAT PROF. Dr. HOEKSTRA In Hotel Figi te Zeist vergaderde de Ver eeniging tot Christelijke verzorging van zenuwlijders in Nederland. Daar Mr. H. van der Vegte verhinderd was de vergadering te presideeren, leidde Mr. Ph. W. Alta de vergadering. Jaarverslag De secretaris de heer Ds. L. van Loon bracht verlag uit over het afgeloopen jaar. Het aantal patiënten daalde tot 184, ter wijl de verpleeggelden 11.000 terugliepen. Gelukkig waren er ook gunstige factoren als bv. de daling der levensmiddelen, wat 9000 scheelde. Hierom kon ook het werk rustig voortgezet onder Gods zegen. In het aantal doktoren kwam geen wijziging. Wel werd in het afgeloopen jaar herdacht het feit dat mej. Dr. Klomp een kwart eeuw aan de vereeniging was verbonden. Bij het eindexamen voor verpleging slaag den ale candi daten. De geestelijke verzorging van de patiën ten werd door verschillende predikanten waargenomen. Ds. Geerling heeft zich echter teruggetrokken. Tot groot leedwezen stelde Prof. Visscher zich niet meer bechikbaar als voorzitter, veel pogngen zijn nog in het werk gesteld om den hoogleeraar van zijn besluit terug te brengen. Doch dit lukte niet. In het jaar verslag werd gewaagd van het heel vele dat Prof. Visscher voor de vereeniging heeft ge daan. Mr. H. van der Vegte werd in de vaca ture verkozen als voorzitter. Wat contributiën etc. betreft hleek dat er achteruitgang is wegens de omstandigheden van deze tijd. Er kon dus minder steun ver leend worden. Door terreinverkoop kon een begin gemaakt met de moderniseering van het sanatorium. Onder dankbetuiging aan den secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd. Hierna was aan de orde het verslag van den penningmeester. Vooral in de hooge klassen van verple ging liet de crisis zich gelden maar toch is het aantal verpleegdagen niet zoo zeer te- ruggeloopen gerekend over heel het sanato- Wat de inkomsten betreft, de collecten en contributiën verminderden met circa een derde. Gelukkig liepen de utgaven ook in groote mate teug. De voorzitter dankte den penningmeester voor fzijn accuraat beheer. Het volgende punt was het verslag van de commissie tot nagaan van de rekening van het afgeloopen jaar. Voorgesteld werd het bestuur onder dank voor de belangrijke taak te dechargee- Aldius werd besloten. Ds. Enklaar uit Leerdam bracht ver slag uit van de Algemeene ondersteunings kas. Ook hier waren de inkomsten sterk verminderd. Daarom kor ajleen geholpen i Zenuwlijders bij zeer ernstige toestanden. In 't geheel wer den 11 patiënten gesteund. Tevens werd het financieel verslag van deze commisie uitgebracht, waaruit bleek dat er een batig saldo was van 1.098.31, wat bij vorig jaar een achteruitgang is van circa 800. De aftredende bestuursleden Mr. H. van der Vegte en Dr. Rijk Kramer werden her kozen, Onder bijval der aanwezigen werd hierna een telegram verzonden aan de bescherm vrouwe der vereeniging H. M. de Koningin- Moeder met de volgende inhoud: De Ver eeniging tot Christelijke verzorging van ze nuwlijders in Nederland in jaarvergadering bijeen brengt diepgevoelde hulde aan haar beschermvrouw en bidt Uwe Majesteit bij voortduur toe dat het aangezicht des Heeren over Uwer Majesteits levensweg lichten moge. Naar aanleiding van een derde vacature in het bestuur werden door het bestuur can- didaat gesteld Jhr. Mr. J. H. A. van Asch van Wijck en Jhr Mr J Beelaerts van Blok- land beiden Ned. Hervormd. Verschillende leden brachten hierbij de kwestie van Prof Dr. H. Visscher naar vo ren omdat men meende dat het van groot belang is een zoo groote figuur uit de Herv. Geref. kringen als voorzitter te hebben. De propaganda onder Herv. kerkeraden zou an ders waarschijnlijk in duigen vallen. Ver- schilende Herv. predikanten wisten dat Prof Visscher een eventueele herbenoeming zou aannemen. Van de ndere kant kwamen stemmen naar voren om zich te houden aan de aan beveling van het béstuur daar er anders onaangenaamheden zouden plaats hebben die voor de vereeniging funeste gevolgen zouden hebben. Nadat het pro en contra was gehoord, werd overgegaan tot stemming, waarbij werd gekozen Jhr. Mr. J. H. A. van Asch van Wijck te 's Gravenhage, terwijl op Prof Dr. H. Visscher werden uitgebracht tien stemmen. Bij acclamatie werden in de commissie ad art 11 benoemd de heeren Jhr. van Asch van Wijck; Jhr. de Beaufort, en Mr. W. J. van Beeck Calkoen. Bij de rondvraag kwam Ds. v. d. Berg uit Amersfoort nog terug op de oneffenheden die er geweest zijn met Prof. Visscher. Alles is hier formeel in orde maar materieel niet. Is hier geen weg te vinden om de moeilijk heden uit den weg te ruimen? Het zou zoo jammer zijn als er vertroebeling kwam in de goede samenwerking tusschen Gerefor meerden en Herv. Gereformeerden. Ook Ds. E n k 1 a a r vroeg nadere inlich tingen. De heer Dekker sprak er zijn teleurstel ling over uit dat bij de vervulling van de derde vacature in het bestuur geen man van Herv. Geref. richting was gekozen. De Voorzitter beantwoordde de spre kers en schorste hierna de vergadering. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering refereerde Prof. Dr T. Hoekstra uit Kampen over Wat wij van Freud kunnen leeren Freud, aldus Spr. heeft gezegd dat religie wp.nschvoorstelling is. Het is een dwang voorstelling waarvan wij door de psycho analyse moeten worden verlost. Behalve dat we hierin nooit met Freud mee kunnen gaan, zijn er ook methodologische bezwaren. Freud vergeneraliseert b.v. veel te veel, wat het geval is met de libido die Freud te groote plaats toekent. Behalve deze bezwaren zijn er nog psy chologische bezwaren. Freud kent b.v. te groote plaats toe aan het onbewust zielele- ven. Ten slotte zijn er nog religieus-ethische bezwaren. Freud kent b.v. geen principieel verschil tusschen goed en kwaad. En ook is Freud anti-religieus. De religie is een illu sie waaraan geen transcendente werkelijk heid beantwoordt. Toch is er wel wat van Freud te leeren. In de eerste plaats legde spr. dan de nadruk op het onbewuste. Veelal ligt hier de cardo quaestionis van vele moeilijkheden waar dok ter en predikanten bij hun patiënten mee in aanraking komen. Het is Freuds verdien ste hierop den nadruk te hebhen gelegd, al heeft hij dat excessief gedaan. Freud nl. meent dat, alle gedachten van den mensch hun laatste verklaring vinden in de oerdriften. De mensch is voor hem geen rationeel wezen meer. Toch kan veelal het bewuste uit het on bewuste worden verklaard. Slechts indirect kunnen we er achter komen wat leeft op den bodem van het hart. Als tweede element kunnen we van Freud opnieuw leeren dat de mensch in principe bóósis. Achtc een zielsconflict kan een poel van zonden liggen, en hiermee heeft de ziele- arts. wel rekening te houden. Ten derde kunnen we van Freud leeren dat het sexueele leven tot groote zielscon flicten aanleiding kan geven. Ook dit punt is bij Freud en zijn school eenzijdig uitge werkt Maar is het bij vele doktoren, lee raars en predikanten geen gebrek dat zij te weinig met sexueele motieven rekening hou den? Op de catechisaties en op huisbezoek moet bij tijd en wijle over deze dingen ge sproken worden. Als vierde punt merkt spr. op dat Freud „verdringing" ziet als oorzaak voor dwang- neurosen. Freud wil die verdringing ophef fen- Maar dat is eenzijdig toegepast, aller minst Christelijk. In enkele gevallen is het echter goed dat verdringing opgeheven wordt door onbelem merde uiting van het verdrongen complex. Hiertoe is echter noodig een geestelijk contact tusschen den zielearts en den patiënt Hierom is het zoo noodig dat er zenuwart sen zijn van positief christelijke beginselen. Dit geldt ook voor leeraren en natuurlijk voor predikanten. Want ten slotte kan slechts God rust en vrede geven in een ver ward hart. Hier ligt. een geweldige roeping voor predikanten en doktoren. Huisbezoek is dus van primair belang. De Freudianen van de Züricher school wil len dat de predikanten een psycho-analyti- sche opleiding krijgen. Men heeft alleen hier nog de probleemstelling met Freud gemeen. Hier komt men op het punt: samenwerking van predikant en dokter. Een iéder blijve op eigen terein, maar dan issamenwerking zeer gewenscht. Met ver eende krachten moet worden gewerkt aan het heil van de ontredderde menschen. Van de gelegenheid om vragen te stellen aan den referent werd door enkele aanwe zigen gebruik gemaakt Nog deelde de voorzitter mee dat een tele gram was ingekomen van H. M. Kamerheer met dankbetuiging voor de gezonden hulde betuiging. Hierna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. HUISVADERS IN TEHUIZEN VOOR MILITAIREN VOORJAARSVERGADERING TE UTRECHT De Vereeniging van Huisvaders in Tehui zen voor Militairen heeft te Utrecht de voorjaarsvergadering gehouden. De heer Mekenkamp, van Harderwijk, hield de openingsrede. De nood der tijden gaat ook aan de Tehuizen niet voorbij, doch Spr. wekte allen op bij de arbeid steeds 't gees telijke voorop te blijven stellen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de contributie met f 1 per jaar te verhoogen, en die voor het Hulpfonds van f 5 te brengen op f 2.50. Bij de rondvraag wezen enkele Huisva ders op een uitlating in „De Nederlandsche Krijgsman", welke grievend is voor een hun ner collega's. De redacteur, ter vergadering aanwezig, gaf toe dat hier een verschrij ving heeft plaats gehad en bood aan het betrokken lid zijn excuus aan. Na de pauze leidde de heer Kuipers van Kampen het onderwerp „Evangelisatie in onze Tehuizen" in, waarbij Spr. wees, dat vroeger de arbeid meer evangeliseerend was en nu bewarend. Dit is een gevolg van verschil in geestelijk niveau tusschen de bezoekers van vroeger en die van thans Uit' zijn rijke ervaring deelde Spr. tal van staaltjes mede om aam te toonen, hoe het werk behoort te worden aangevat. Bij de kamptehuizen voerde Spr. het pleit voor samenkomsten in de open lucht. Spr. wees er eohter op, dat vooral de ouders het goede voorbeeld moeten geven. Op deze inleiding volgde een breede be spreking, waaraan door 12 personen werd deelgenomen, die allen uitvoerig werden be antwoord. Algemeen was men van oordeel dat het evangeliseeren in de Tehuizen met kracht moet worden voortgezet. De heer Kuipers sloot de vergadering met' dankgebed. AANBESTEDING De hoofddirecteur-ingenieur van den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holland heeft aanbesteed het aanbrengen van be tonnen verhardingen van gedeelten van den weg AmsterdamVelsen, het maken van 'n onderdooi'gang in dien weg te Buitenhuizen, het maken van verharde wegen bij 't stoom pontveer aldaar en het uitvoeren van bij komende werken. Laagste inschrijver J. H. Hendrik te Orthen (N.-B.) voor f 259.600. BINNENLAND. ROFFELRIJMEN. Als dat waar is....' „Ltd te zün van een Chr. bond als eenling op afgelegen plaatsen Is niet te doen; de onmiddellijke chefs zijn R.P.V.'ers (leden van de Rjjks- Politie-Vereen)", schrijft mij een Geref. Rijksveldwachter. Onze Christen-ambtenaren Voeren vaak een zware strijd; Daar heb ik al op gewezen Toen ik schreef: „Dan wordt het tijdl* Ik bedoelde dat het tijd werd Voor den Christen-ambtenaar Bij zijn borad zich aan te sluiten In de tijd van rood gevaar; En nu heb ik hier een schrijven Waar ik ééne zin uit knip, Die hier boven staat, en tevens Stukken boven mijn begrip. Naar de schrijver-rijksveldwachter Mij er verder in vertelt Is het bij de rijkspolitie Ook niet wonder goed gesteld. In de zoogenaamd neutrale R.P.V. voert, als gewoon, Rood op onverschrokken wijze Daverend de boventoon. Wie zich, zegt de rijksveldwachter, Christelijk organiseert, Wordt genegerd, of, tenminste, Onbehoorlijk genegeerd. Schrijver heeft het ondervonden: Onbewezen vóél je, dat Wie voor tfn beginsel uitkomt Wordt gebannen naar „een gat"; Of: hij wordt herhaalde malen Achtereen gedetacheerd, En op kleine plagerijen Door zin „makkers" getrakteerd. Als dat waar is en ik tivijfel Bijna of het waar kan zijn Wacht de Christelijke actie Vruchtbaar werk op dat terrein! Ja, dan mag ik hier wel spreken Van een schromelijk tekort; Dat het eisch is dat het spoedig Grondig aan gezuiverdwordt. (Nadruk verboden) LEO LENS Filiaal ln ROTTERDAM: le Pijnackerstraat 1U Telefoon <3123 De Kersen tijd is be gonnen! En ze sma ken best De eerste foto van den enormen oliebranddie op 2 Juni j.l. uitbrak op het grootste terrein der oliebronnen van Long Beach. Een groot aantal boortorens ging in de vlammen op. Tijdens den brand* Een mooie foto van het nieuwe pensionaat, dat binnenkort te Nijmegen ivordt in gébruik genomen OFFICIEELE BERICHTEN Dr. T. Soong, chef der Chin delegatieop de Londen-conferentie Koning Feisal en emir Abdullah bezoeken een moslem-school tijdens hun verblijf te Jeruzalem 't Is niet erg hoor! Splendicol lijmt hél wel En goed ook. doof kun. je van op aan. Je kum don niet eens meer zien dat het stuk geweest is. Splendicol lijmt porcelein, graniet, glas, mormer, celluloid/ hout, leder enz. enz. Splendicol is bestand tegen hitte en water. Groote tube 35 cent. Kleine tube 20 cent. Bij drogisterijen enz. Import H. ten Herkei, Hilversum. Hiernaast: Te Nijmegen trad de dochter van den De zweef baan, waarmede de bezoekers der weréldtentoon- burgemeester in 't huwelijk stelling van Chicago de show in vogelvlucht kunnen bekijken. Het grootste militaire vliegtuig van de wereld is in Rochester (Engeland) ge- bouwd. De reusachtige vogéL tusschen d e bouwtorens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5