De Conferentie aan het werk wmm SAMEN Schoolnieuws. d* he<"e'' J- ZATERDAG 17 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND COLIJNS KRACHTIGE LEIDING VOORSTELLEN VAN HUGENBERG MAANDAG OF DINSDAG EEN VALUTA-OVEREENKOMST? Klokslag 11 uur opende gistermorgen Dr Colijn de zitting der economische com missie. Reed* dadelijk bleek, dat bij. hem de lei ding in goede handen was. Zijn voorzitter schap vat hij blijkbaar min of meer dicta: toriaal op. In zijn openingsrede schreef hij al dadelijk voor hoe de gang der debatten moet zijn: geen redevoeringen van algemee- nen aard. „Deze hebben we in de algemee- ne vergadering gehad en kunnen we thans missen" (applaus). Hij had voorts zijn plan voor de werkivi deeling klaar eai deelde de vergadering c middellijk in vier groepen, die ieder een deel van de taak der commissie afzonder lijk moeten bekijken. De eigenlijke agenda zal worden saamgesteld voor de werkzit ting van Maandagmorgen. De leden der commissie zullen de agenda tijdig hebben, zoodat zij niet onvoorbereid ter vergadering komen. De vier groepen van onderwerpen De vier groepen van onderwerpen die mi nister Colijn heeft gemaakt, zijn: 1. De handelspolitiek, waartoe behooren geleidelijke afschaffing der tarievenbarriè- res, afschaffing van invoerverboden en con- tingenteeringen. Ten tweede besprekingen der handelstractaten met meestbcgunsti- gingsclausule en de mogelijke uitzonderin gen die daarop gemaakt kunnen worden. 2. Overheidsmaatregelen buiten de tarie ven- en invoerverboden om, namelijk de directe en indirecte subsidies aan maat schappijen 3. Samenwerking inzake de productie, waarbij het tarwe vraagstuk en de proble men van andere grondstoffen kunnen be sproken worden. 4 Uitvoering van publieke werken door de overheid. Naar aanleiding van gestelde vragen deel de Dr. Colijn mee, dat men bij het behan delen van de bovengenoemde vraagstukken van de veronderstelling moet uitgaan, dat de monetaire commissie tot een beslissing komt, dat er zoo spoedig mogelijk eon sta biele valuta tot stand is gebracht. Immers de economische problemen en de financieels .vraagstukken, welke door de twee bamd met elkaar, zoodat een bespreking van de economische vraagstukken in deze com missie geep zin heeft en geen resultaat zal opleveren, als men niet van de veronder stelling uitgaat, dat de valuta-commissie tot een beslissing komt inzake eert stabilisatie. De monetaire commissie In de zitting parr de monetaire commissie, welke gistermorgen eveneens om elf uur werd gehouden, werd een commissie ad hoe benoemd, die gisteren en vandaag zitting hield voor het samenstellen van de agenda voor Maandag as. In déze commissie heb ben zitting Engeland, Duitschland, Finland en Tsjecho Slowakije. Na benoeming van deze commissie werd de zitting gesloten, om Maandagmiddag as. om drie uur met de besprekingen te beginnen. Vertrouwen In den voorzitter Naar Reuter uit Londen seint, is men in conferentie-kringen algemeen van meening, dat indien de persoonlijkheid van den voor zitter als een „omen" kan worden genomen, de taak der economische commissie verge makkelijkt zal worden, daar Dr. Colijn niet alleen vloeiend Engelsch spreekt, maar ook met groote aandacht naar de sprekers, de pers en het publiek luistert Zijn zakelijk voorkomen boezemt vertrou wen in en zijn aanstekelijke humor brengt herhaaldelijk yroolijkheid onder de gedele geerden. Een memorandum van Hugenberg De Duitsche minister Hugenberg heeft bij de economische commissie een sub-memo randum ingediend, waarin hij in hoofdzaak betoogt: L Slechts door de saneering der afzon- derlijke nationale bedrijfslevens kan het be drijfsleven ter wereld weer gezond worden. Slechts door het herstel der binnenlandsche markten kan de absorbtiecapaciteit der lan den voor vreemde waren en daarmede de wereldhandel weer worden omhooggebracht 2. Voorwaarde hiervoor is een overeen komstige regeling der internationale schul den. Het geheele bedrijfsleven wordt gedragen door een economische grondwet Deze luidt: Vrije uitwisseling van prestatie. Dit betee- kent, dat iedere prestatie overeen moet ko men met een tegenprestatie. Wordt deze economische grondwet op een of ander ge bied doorbroken, dan stort ten slotte het bedrijfsleven ineen. Wil men uit de econo mische wereldcrisis geraken, dan moet men de vrije uitwisseling van prestatie in het bedrijfsleven ter wereld herstellen, dat wil niet zeggen vrijhandel tussdhen de zelfstan dige volken. Dat kan men slechts bereiken door de opheffing van de uitwisseling van prestatie remmende en vernietigende grond oorzaken. Dit beteelcent wederom, dat de op lossing van het ruilprobleem afhankelijk is van een zaakkundige schuldenregeling. Daarbij hebben, niet alleen de debiteuren, maar ook de crediteuren het grootste be lang. Politieke credieten von volk tot volk ne men en geven is een bezondiging aan het be drijfsleven der volken. Het is in het belang van de geheele wereld, wanneer te rechter tijd tusschen de crediteur- en de debiteur- landen een verstandige overeenkomst tot stand zou komen, welke het den crediteur- landen mogelijk zou maken langzamerhand tot hun kapitaal te komen en den debiteur- landen hun schulden af te dragen tegen draaglijke voorwaarden. Kapitaal moet nog slechts worden verstrekt volgens het oude solide principe: voor groote werken van den vrede. Van Duitsch standpunt uit gezien zijn bij een verstandige en vredelievende samen werking tusschen debiteur- en crediteur- landen nog slechts twee stappen mogelijk, waardoor Duitschland weer zijn internatio nale betalingscapaciteit kan terug verkrij gen. De eene stap bestaat hierin, dat men Duitschland weer een koloniaal Rijk in Afrika geeft, waar groote werkzaamheden zouden moeten worden uitgevoerd. De twee de stap zou zijn, dat het „volk zonder ruim te" gebieden worden geopend, waarin het voor zijn ras kolonisatieruimte zou kunnen scheppen en het groote werk van den vre de zou kunnen opbouwen. VALUTA-OVEREENKOMST MAANDAG OF DINSDAG? Uit Londen werd gisteravond geseind: Men verwacht dat Maandag of Dinsdag a.s. de overeenkomst tusschen Frankrijk, Amerika en Engeland inzake een voorloo- pige stabilisatie der valuta's zal worden af gekondigd. Mac Donald en vijftien afgevaar digden opgesloten. De Engelsche minister-president Mac Do nald en rijf tien andere afgevaardigden op de Economische Wereldconferentie zijn Don derdagmiddag in een lift blijven steken, toen zij van een conferentie op de vijfde verdieping van het conferentiegebouw naar beneden naar de groote zaal wilden gaan. De lift bleef in het midden tusschen de tweede en derde verdieping steken, waar schijnlijk doordat een der afgevaardigden de deur te vroeg geopend had. Mac Donald en de andere diplomaten waren volkomen ingesloten, daar de lift, ondanks alle po gingen, niet meer in beweging te brengen was. Een humoristisch aangelegde afge vaardigde zeide: „Wij hebben het doode punt bereikt". Toen Mac Donald niet in de conferentie zaal versobeen, werden monteurs gewaar schuwd, die de lift na ongeveer vijf minu ten weer aan den gang brachten. STORM OVER DE DUITSCHE KERKEN DE ACTIE TEGEN VON BODELSCHWING De Nat ionaal-socialistische beweging in de Duitsche kerken schijnt vastbesloten te zijn de benoeming van Dr. Von Bodelschwing tot Rijksbisschop ongedaan te maken, ten einde een nationaal-socialistisch bisschop in zijn plaats te sMlen. Prof. Fezer (Tubingen) medelid van het hoofdbestuur der „Deutsche Christen" ver klaarde in een rede te Stuttgart, dat rijks kanselier Adolf Hitler dr. Von Bodel- schvvingh nog niet ontvangen heeft, dat Wurtemberg, Beieren, Mecklenburg, Schwe- rin en Brunswijk de boodschap der verkie zing niet hebben willen accepteeren, dat in Saksen en Brandenburg de „Deutsche Christen" de absolute meerderheid in de synodes bevochten hadden en dat de ver kiezing ten slotte ongeldig zou moeten ver klaard worden. Uit Berlijn vernemen wij voorts, dat de .geloofsbewegiag van Duitsohe christenen", afdeeling Berlijn, district I, de nationale christenen he?ft opgeroepen om te protestee ren tegen de benoeming van Von Bodel schwing en daartoe op Zaterdag 17 Juni 1933, een protestdemonstratie zal houden, waarop de vertrouwensman van Adolf Hit ler, dominee Muller en de rijkspropaganda leider der Duitsche christenen, dominee Kessel, spreken zullen. Als men zich herinnert, dat Von Bodel schwing alom in Duitschland geliefd is (hij werd met 83 tegen 91 stemmen gekozen) dan lijkt deze actie der „Deutsche Christen" een min of meer gevaarlijke onderneming. De „Deutsche Christen" hebben thans ook de beweging der Zendingskringen tegen zich in het harnas gejaagd, door te publi- ceeren, dat als de zendingsgenootschappen niet met de „Duitsche Christenen" mee gaan, zij er op staan zullen, dat de leiding der zendingsgenootschappen dan veranderd wordt. De zendingsdirector dr. Knak, een gezag hebbend en met het nieuwe Duitsche bewind bevriend zendingsman publiceert in ant woord hierop in de pers een krachtig woord, waarin dr. Knak verklaart, dat hij de .Deutsche Christen" in hun liefde tot de na tionale regeering en de nieuwe rijkskerk hartelijk waardeert, maar dat hij dreige menten tegen de zendingsgenootschappen als nu geschiedden, nóch Duitsch nóch Christelijk acht. Voorts deelt dr. Knak mede, dat hij aan gewezen is de gezamenlijke Duitsche Zen dingsgenootschappen bij de wording der nieuwe rijkskerk te representeeren, dat hij de opdracht ontving een ontwerp te maken voor de kerkrechtelijke inlijving der zen dingsgenootschappen in het kerkelijk leven welke taak hij aanvaardde en dat hij voorts in naam van al de Duitsche zendingsgenoot schappen den nieuwen rijksbisschop dr. Von Bodelschwingh een hartelijk welkomstschrij ven in zijn ambt gezonden had. „Ik ben be sloten" aldus de leider der Duitsche zen- dingsbeweging „met Gods hulp als een eer lijk Duitsch man en als een Christen, die zijn overtuigingen niet verraadt, uit den storm, die over onze kerk gekomen is, uit te komen". HET VONNIS TEGEN DR. GEREKE De voromalige Rijkscommissaris voor de werk vrschaffing Dr. Gereke is gister we gens jedrog en verduistering veroordeeld tot 2V2 jaar gevangenisstraf en 100.000 Mark boete. Zijn medebeklaagde Freygang kreeg vier maanden gevangenisstraf. ZEVEN EN VEERTIG SOC. DEM. VOORMANNEN TE HAMBURG GEARRRESTEERD HAMBURG, 17 uni. Te Hamburg zijn 47 vooraanstaande soc.-democraten teerd, w.o. twee voormalige senatoren. TEGEN DE GODLOOZENCENTRALE De Zwitsersche Protestantsche Volksbond heeft aan den Zwitserschen Evangelischen Kerkenbond voorgesteld, samen een protest beweging in te leiden tegen de dulding in Zwitserland van de naar Baiel verplaatste godloozencenitrale. DE REICHSBOTE JUBILEERT Duitschland heeft drie beslist Protestant sche dagbladen van beteekenis, n.l. de Auf- warts, die te Bielefeld verschijnt (vrucht van de inrichtingen van dr. Von Bodel schwingh), de Tagliche Rundschau, die te Berlijn verschijnt en vooral naar de sociale zijde georiënteerd is, en de Reichsbote, even eens te herlijn verschijnend. De laatste viert den len Juli a.s. haar zestigjarig bestaan. Het blad spreekt de hoop uit, dat bij den terugvloed tot de kerken, ook de Pro- testantsch-Christelijke dagbladpers haar in vloed en abonnementental op aanmerkelijke wijze zal zien stijgen, en kondigt nadere bekendmaking van jubileumsplannen aan. BER0LINA IN EER HERSTELD HET TROETELKIND DER VROEGERE BEVOLKING Het model wil er bij zijn (Van onzen Duitschen correspondent) Wie vóór den oorlog een bezoek aan Be lijn heeft gebracht, die is wis en zeker de wereldberoemde Berolina op den Alexander- platz tegen 't lijf geloopen. Zij was troetelkind der toenmalige bevolking e noot, minstens evenveel populariteit, als de gouden engel, die boven op de Siegessaule achter den thans leeeggebranden rijksdag glanst Toen tijdens de aera-Böss de radicale verbouwing van den Alex inzette tijdens het regime van dezen thans gearresteerden en veelgesmaden burgervader zijn er ook wel goede dingen tot stand gebracht! moest de pompeuse figuur van Berolina voor de overmacht wijken, werd zij zorgvuldig ii gepakt en naar Treptow vervoerd, waar zij sedertdien in een schuur aan haar tragisch lot bleef overgelaten. - De verontwaardiging der Berlijnsche bevol king was aanvankelijk enorm. Maanden lang stonden alle Berlijnsche kranten vol ingezonden stukken over het mee en tegen van Berolina. Men gaf weliswaar toe, da_ dit paradastuk van den beeldhouwer Emil Hundrieser niet meer in elk opzicht aan de kunsteischen van onzen tijd beant woordt maar men hield vast aan de tra ditie van oud-Berlijn en wenschte Berolina op den Alex terug te zien. Anderen waren van oordeel, dat zij bij wijze van proef best een jaartje naar buiten kon en sloegen voor, haar een plaats bij de Glienicker Brücke, dus dicht bij Potsdam ,toe te kennen. De toenmalige magistraat nam van al deze protesten en voorstellen kennis maar beperkte zich tol het feit, dat de verbou wing van den Alex nog wel een jaartje zou duren en tot zoolang moest het mopperende Berlijn dan maar wachten. De tegenwoordige burgemeester van Ber lijn, Dr. Sahm .schijnt voor de machtige fi guur van Berolina meer sympathie te koes teren dan zijn voorganger: op zijn voorstel zal haar weer een plaats worden toegekend op den gemoderniseerden Aiex, in de buurt van den Wolkenkratzer Alexander, dus te genover de plaats, welke zij eertijds innam. Niemand heeft zich stellig zoozeer ver heugd over deze gunstige wending in het leven van Berolina als Anna Fellgiebel, de vrouw, die ruim vijftig jaar geleden bij Hun drieser model heeft gestaan. Deze oude dame woont in blakende gezondheid nog steeds in de stad, waar millioenen menschen haar slechts als Berolina kenden, waardeerden, soms ook met ingezonden stukken of spotge dichten belachelijk maakten. In haar bescheiden woning in de Kulmer- strasse stoitte zij tegenover den persmuskiet als volgt haar gulle hart uit: „Voor mij was Berolina altiid een oudere zuster en U kunt begrijpen, dat ik blij ben, nu ze eindelijk uit de gevangenis te Treptow weer naar mij terugkeert. Aan den staatscommrisuns heb ik direct geschreven, dat ik erbij tegenwoor dig wil zijn, wanneer ze haar nieuwe plaats aan den Alex gaat innemen. „Interesseert u zich voor de geboorte van Berolina? Ongelooflijk snel is dat in zijn werk gegaan. Hundrieser kreeg de opdracht het ontwerp in gips gereed te maken en moest hiermede kl r zijn, wanneer koning Humbert van Italië 1889 te Berlijn zou ar- riveeren. Hij heeft zooals we tegenwoor dig zeggen met accoord moeten werken. Hij had mij op het atelier van een zijner vrienden ontmoet en engageerde mij direct, „um mir die Berolina aus dem Geschicht zu meisseln". Ik behoorde toen reeds tot de meest begeerde modellen van Berlijn en vond dat dus niets bijzonders. Ik verdiende uitstekend het ging me toen heel wat beter dan thans en ik beleefde een vroo- lijken, zorgenloozen tijd. Ik stond model voor Menzel, Hugo Vogel, Meyerheim, Be- gas, Knaus en Thumann. Mühlenhruch heeft mii als Berolina voor het oude stadhuis schilderd en ik was dus als 't ware de „Syrn- bol-Spezialistin" der rijkshoofstad! „Later heb ik reproducties op kunstten toonstellingen ter. vehkoop aangeboden en ik deed de beste zakenmet mijn eigen portret! Zulke hoedjes, zulke „truisveeren, zulke elegante costuumpjes heb ik later noqit meer gedragen .Overal werd ik uitge nood igd en ontelbare malen moest ik mede werken aan levende beelden. Zoo is het he laas niet gebleven. De vroolijke jaren gingen voorbij en een tijd vol zorg brak aan, niet slechts voor mij. Ik ben toen maar gaan trou wen en heb 't best gehad. Mijn man is een paar jaar geleden gpstorven. Ik leef van een een kleine rente en mijn groote herinnerin gen. En nu weer van mijn standbeeld. Dat kan lang niet iedereen zeggen! Van de vele groote kunstenaars op wier atelier ik model heb gestaan, zijn lang niet allen door een standbeeld vereeuwigd. Dat noemt men te genwoordig een paradox!" Berlijn, 13 Juni 1933 DE TOESTAND IN OOSTENRIJK Te Weenen is besloten een ministerieele commissie in te stellen voor volksvoorlicht- ting en propaganda. Tot de commissie zul len behalve de bondspresident ook de vice- kanselier Winkler en Boudsminaster Schuschnigg bóhooren. Tevens werd besloten tot het uitvaardi gen van een verordening tegen excessen van politieke propaganda in den vorm van het aanplakken van biljetten en het be schilderen van muren, gevels etc. Volgens een bericht van de semi-officieele Polizeikorrespondenz bevinden zich 41 na- tionaal-socialisten in arrest in verband met het onderzoek naar de bomaanslagen. Onder hen zijn 16 Rijks-Duitschers en 88 Tsjecho- Slowaaksche onderdanen. Ook de employA van Habicht Cohrs, is nog in arrest. Volgens een bericht uit Leoben in Stier marken is het twee nat.-socialisten tijdens hun transport gelukt te ontsnappen. In Ne- der-Oostenrijk zijn reeds weer een aantal gearresteerden op vrije voeten gesteld. Zoo zijn in Neuburg 18 nat.-socialisten uit do hechtenis ontslagen, onder wie ook graaf Johannes Hardagg. Ook de nat.-soc. leider Van Perchtelsdorf is ontslagen. Handgemeen in den Neder- Oostenrijkschen Landdag. In den Neder-Oostenrijkschen Landdag is het gisteren tijdens de zitting tot een heftige vechtpartij gekomen. Tijdens de rede voering van een nationaal-socialistischen af gevaardigde begonnen enkele christelijke so cialen en sociaal-democraten te roepon- Landverraders, er bestaat tegenwoordig geen Duitsch vaderland meer, maar alleen een Duitsch tuchthuis en concentratiekam nnn. De stemming verbitterde nog tijdens pim soc.-dem. redevoering waarin o.m. ge zegd werd: Het kleine Oostenrijk moet tot een cel gemaakt worden van het groote Duitsche tuchthuis .Wij hebben ons Duitsche vaderland verloren op het oogenblik, v op het ten prooi viel aan het fascisme. De nat.-soc. afgevaardigde Rendtmeister riep hierop uit: Ik' laat die aanvallen op mijn leider niet op mij zittcnl, waarop een ge weldig rumoer ontstond. Het kwam ter. slotte tot een handgemeen, waarbij stevige klappen werjden uitgedeeld. De zitting werd ten slotte verdaagd. Do geheime staatspolitie te Berlijn heeft het verbod van de Deutsche Algemeine Zei- tung mt ingang van 17 Juni ingetrokken. Zooals bekend is, wat de DAZ voor den duur van drie maanden, van 31 Mei af, boden. NIEUWE AARDVERSCHUIVING TE LYOYN LYON, 17 Juni. Te L,on heeft zich boven de plaats, waar eenige jaren geleden een aardverschuiving ruim 20 slachtofferseisch- te, een nieuwe grondverschuiving voorge daan, die groote schrik onder de bevolking heeft veroorzaakt en een massale vlucht uit de betrokken stadswijk tengevolge had. De voortdurende regenval van de laatste dagen had den grond onder de geheele wijk on- derspoeld en leidde er gisterenavond toe, dat de onderaardsche kanalen, die van het hooggelegen stadsgedeelte naar de Rhóne loopen, de watermassa niet meer konden verwerken en overliepen. Groote hoeveel heden water en slik stroomden door de straten naar de Rhóne en maakten het ver keer onmogelijk, waardoor ook het verkeer langs den grooten straatweg naar Straats burg werd gestremd. Over een afstand van 2 K.M. zijn de muren van het kanaal in gestort, terwijl men vreest, dat op nog meer plaatsen de muren het niet zullen kunnen houden. De betrokken buurt is geheel afgezet groote troepen arbeiders zijn aan 't werk gezet om het gevaar te keeren. Steeds meer menschen in de hoog gelegen wijk ontrui men hun woning en trekken bij familie in. Gemengd Nieuws DE EERSTE MEI-KERSEN VOOR DE PRINSES De heer Jac. Bouwman, fruithandelaar te Tiel, heeft gister de eerste Betuwsche kersen verzonden aan Prinses Juliana op Het Loo. DE DEVIEZENSMOKKELARIJ Donderdag zijn alle Nederlanders, die de laatste dagen aan de grens wegens smok kelarij waren aangehouden en in de ge vangenis te Aken waren opgesloten, na het storten van een flinke cautie voorloopig op vrije voeten gesteld. Hun zaken zullen nog door het Landesamtgericht te Aken worden berecht. De datum van de rechtzit ting is nog niet bekend. De cauties, die de Nederlanders moesten storten, werden be rekend naar de hoeveelheid gesmokkelde marken. ONTPLOFFING OP ZEE Omtrent den verongelukten IJmuider stoomtrawler Spaarnestroom verneemt „De Maasbode" nog de volgende bijzonderheden uit Esbjerg, alwaar de uit 10 koppen be staande bemanning veilig werd geland. Maandagnacht bevind deze trawler zich op circa 20 zeemijl ten Noorden van Hornsriff, toen plotseling een hevige ontploffing plaats vond in de machinekamer. Onmiddellijk kwamen de zeelieden, die nog in de kooi lagen, aan dek en met ver- eende krachten zette men zich aan de pom pen om het indringende water te bedwin gen, teneinde het schip nog drijvende te kunnen houden. Vermoedelijk was het gat in den bodem van het schip, veroorzaakt door de hevige ontploffing van dien om vang, dat het onmogelijk was om met de pompen het water te kunnen bijhouden, want kort na het ongeval moesten de op varenden het schip reeds verlaten, omdat het water steeds hooger steeg en gevaar voor zinken zeer groot werd. Nadat door de equipage in de reddings boot de trawler was verlaten, zonk het schip heel spoedig in diep water weg. Volgens verklaring van de bemanning zal het vaartuig dan ook wel niet meer te bergen zijn. Alleen de scheepspapieren kon den worden gered; de bezittingen van de zeevisschers gingen verloren. Nadat eenige vuurpijlen waren afgestoken werd de be manning opgemerkt door den logger ^Her man Jacobus", die de geredden inmiddels behouden te Esbjerg landde. Met een Deensch s.s. zijn de mannen naar Antwerpen vertrokken, alwaar ze per trein naar IJmuiden zullen reizen. LAFFE AANRANDING Te Naaldwijk bood een straatventer, die met een kistje garen en band langs de hui zen liep, in de van Lijnschotenlaan aan een 12-jarig meisje zijn koopwaar aan. Toen hij wist, dat moeder niet thuis was, stapte de man het huis binnen en trachtte het kind aan te randen. Het meisje rukte zich echter los, snelde de deur uit en liep een nabu rige winkel binnen, waar zij haar weder waardigheden vertelde. De winkelier waar schuwde direct de politie, die met het kind naar den man een onderzoek instelde. Deze was bij een jonger meisje in de woning achtergebleven, doch had spoedig de vlucht genomen Hij werd later aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Een dezer nachten geschiedde het volgen de drama te Loosduinen: L. was wat laat van een gezellig onder onsje huiswaarts gekeerd en vond bij zijn thuiskomst niet alleen de deuren op slot, maar ook gegre^eld. Goede raad was duur, want hij wilde liefst niet zijn slapende echtgenoote of huispersoneel uit hun rust wekken. Hij wiste dat een der zolderramen gewoonlijk openstond, vandaar dat hij een nachtelijke klimpartij begon, eerst op een regenton, toen langs de afvoerpijp tot op de goot van de loods en verder langs het schuine pannendak naar boven, waar het hem met veel moeite gelukte zich in het openstaande raam te werken, doch verder is hij niet gekomen. Moeder de vrouw, wak ker geworden door een verdacht geluid op het pannedak, meende niet meer of min der dan dat ongewenscht bezoek bezig was inbraak-pogingen te doen. Mocht zij bij het zien van een muis beginnen te beven als een juffershondje, nu er gevaar dreigde, voer een Kenau Hasselaars-geest in haar. Gewa pend met een zeilzwabber vloog zij naar het geopende raam en zag juist hoe een man zich hierdoor naar binnen wilde wer ken. Wilde, want verder dan tot een poging kwam het niet Onbarmhartig daalde de zeilzwabber op hem neer, en ondanks zijn angstgeroep dat ver in het rond weerklonk, werd de geveltoerist met enkele welgemikte duwen door zijn echtvriendin uit het raam gemikt. Hij viel op het dak, gleed naar be neden, tuimelde over de goot heen en kwam in de bleek terecht. Hier snelden buren toe, die het hulpgeroep hadden gehoord. Zij vernamen het eerste bedrijf van het drama. Het tweede bedrijf speelde binnenshuis af. Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men voor- af Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Koker 75 ct Bij Apoth. en Drogisten PROMOTIES LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GEN. Gepromoveerd Is tot Doctor In de Land bouwkunde Ir H. N. Kluyver, geboren te Zaan dam. op proefschrift: „Bijdrage tot de biologh en de ecologie van den spreeuw Sturnus vul garis L. gedurende zijn voortplantingatijd". ACADEMISCHE EXAMENS Winschot* Ele< St Pdeter -oteohniek: prop.ex„ de heeren 1 Apeldoorn, W. P. Jorritsma te Vllsslngen. J. L. 1 Zwolli K. di merlck, M. M. Maag te Groningen, J. A Vlssei te Assen. J. F. Wilkens te Veendam. J. t- Win kel te Alkmaar, P. Ferwerda te Renkum en li R. E. de Haan te Enschedé. Natuurkundig ingenieur: prop.ex., de heeren K. de Boer te Steenwljk en A. HeUeanana t Groningen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geel. Godgeleerdheid: voorb. kerkeL ex., de ÏT*»-r G Geneeskunde: ari i P. Haverkora O. Monod de Froideville; i dioct. ex.. de heer V. T. Reitsma Indologie: ta&lk. doot. ex.. Spijker. Apothekersassistent mej. M. M. kunde,_ hoofdv. Plantkund- te Rotterdam de heer J. J. doot. ex.. de heeren J. J. L. Pie- ters, C. Lampe, C. H. Jeesuruo. J. N. Veenis, M. Llndenbergh en mej. M. v. d. Noorda. Apothekersassistent, de dames C. A. t E vi - - Godgeleerdheid: kerl C. de Jong. Ned. Lettereen: doet ex., mej. A. de Vi Indisch Recht: doet ex„ de heer P. J. ^Indologie: eooo. heer H. Schuil- Sociale^AjtrdriJkskumde: doet ex., de heer R. Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Natuurkunde: P. Olthpf, J. de Roock, E. L. H. de Vries en mej. C. J. Voet; de theor. ex., de heeren J. H. Stolrk. J. H. Visser. A. van Linge. A. Th. v. d. Hor. G. L. A. E. Laudy en mej. M. van Giessen; lste th. J. A 1 A E. M. Aldus, ex., de heeren W. H. der Weduwen, dsma, A Derksen. H. C. Vermaat, dus. K. F. M. E. Jassies, A. C. Riem slag. J. A Arends en mej. M. E. Wisse GRONINGEN, de heer D. Apothekersexamen: lste deed: de hoeren H. J. Boelens, H. Eckhardt en mej. C. L. EXAMENS-NOTARIAAT AAG, 16 Jumrt. Geslaa van Duinen en H. deel II de heeren J. H. C. M. EINDEXAMENS-CHR. GYMNASIUM UTRECHT. Groep III. Gesl. P. L. Schoonheiir (A). J. Vink (A), N. Viseer (A), J. J. H. Lam- Na voortgezet ex groep I (A): G. J. van Andel. H. - - them, H. van Doorn, J. J. Louet Felsser ei H. Grolle. Van groep II ,<A): W. G. C. Koel EINDEXAMENS-CHR. KWEEKSCHOLEN UTRECHT, Jan van Nassau-Kweekschool. Gedl. de dames: J. Brink te Utrecht J. W. de Graaf te Hilversum, E. C. van Krugten, Landsman, en C. G. van l""'- J. D. Wessels te Zeist EXAMENS-NU- "-IOE HANDWERKEN DOETINCHEM. Groen v. Pr. Kweekschool. Geëx. 7. gesl. alle 7 cand., nl. M. P. Chardon, A. Dogterom, A H. Jonker, G. S. Koolman, L. W. d. Meene, A. H. Meyeir, L. C. Nleboer. Deze tmens zijn afgeloopen. GORINCHEM. Geëx. 7, gesl. alle 7 oand., nl. en w- A- ten Kate, Koudekerk^ NIJMSGEN. De Klokkenberg. Gesl. de P. J. M. van Assum. E. A R. Harmsen Herman ides, C. J. M. Tigchelaar. EXAMENS-CHR. BEWAARSCHOOL- ONDERWIJS ROTTERDAM, 16 Juli. Vereen, voor Chr Be- /aarschoolonderwijzeressen in Nederland.' Ge slaagd voor het theor. gedeelte va.n het hoofd- kte-examen, de dames: A. Knlppel, M. P. Lan- rendoen. A van Rijssel. J. M. T. Pors. J J. 'wemstrn nllon f- T>-»» Jr Will S. R. C. A Rijndorp EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 16 Juni. Gesl. voor Sden si EXAMENS-HANDELSTERMINOLOGIE n A' .VUOI:z - W. Bakker. Haarlem: S' 5; B' J- tolden Rotterdam: Prof. Dr W. van der Graaf Amster dam; Dr_ H._Jansonlus. Wassenaar; G. Schilpcr Vitsenboer, belden Don Haag EXAMENS-HANDEL EN ADMINISTRATIE TA. het StAat9praet,jkdpUoma administratie worden afgeno- è#"'«a.(Grafel'Jke Zalen. Binnenhof) 28 September a.s. Aangifte moet ge- .hleden vóór 1 September a.s. bij J. M Fleur- 160633)' 00n8tmt 1B1' 0611 Haa* (Postrek. Handel BOEKEN EN GESCHRIFTEN HET RUISCHE1VDE TVOUD. uande Woud" is een Lagere School, die ue neer en J B Ubink hebben saai VOOR VEILIG Weerbericht. Hoogste stand te La Coruna 764.1. Laagste stand te Thorshavn 733.8. Stand vanmorgen halftwaalf 745.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen 8.50 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In den loop van den dag heeft zich de depressie, die gisterochtend over IJsland lag, aanzienlijk uitgediept, waarbij de kern zich naar het Z.O. ontwikkelde, mete uitloopers over de Noordzee, zoodat het luchtdrukver- val aanzienlijk toenam en over de Brtische Eilanden, het Noordzeegebied en ons land sterke wind intrad, met regenbuien en af koeling. Het is te verwachten, dat ook de verdere, ontwikkeling van deze depressie snel zal verloopen, doch van de eigenlijke kern, die nog tusschen Spanje en IJsland ligt, is, na voorloopige opklaring, nog wel regen en wind in onze streken te venvachten. Alleen in het Zuidoosten van het gebied is de toe stand van zwakken wind, lichte bewolking en vrij hooge temperatuur nog niet ven stoord. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.6. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 18 JUNI Van 's avonds 9.53 u. tot 's morgens 4.09 u. WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amerterdamsche töd) Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 3.20 3.20 Canp 2.70 2.60 Base. -0.00 -2.99 Ems J.lfi 113 Brei'tch 2.22 9.30 Coblenz 2.61 2.58 Rbeinfelden -2.94 -3.20 Trier 0.44 0.48 Kehl 3.10 3.17 Keulen 2.47 2.42 Maxan 5.04 5.08 Rührort -1.09 -1.02 Dledesbeim 1.38 1.55 Wesel -0.88 -0.80 Mannheim 4.03 4.0*2 Emmerik 2.07 2.04 Lohr 1.22 1.30 Dusseldorf 1.85 1.79 Mainz -1.45 -1.36 Maastricht 43.70 43.70 Bingen 2.40 2.32 Venlo 10.88 10.98 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harl ingen Den Helder IJmuiden Hv. Holland Rotterdam 18 Jnni 7.40 19.53 Hellevoetslaisll.42 - 4.52 17.10 Willemstad 0.04 1 5.35 18.05 Brouwersh. 10.54 2 3.25 1530 Zierikzee 11.19 2 11.53—.— Wemeldinge 11.42- 11.04 23.38 Vliasingen 10.42 2 11.14 11.48 Terneazen 10.42 2 0.18 13.09 Hans weert 11.16 2 6.50—18.08 6.40 19.0b r 4.20 16.30 0.21 12.55 12.03 12.13 1.20 14.08 Wile Brouwersh. 11.53 Zierikzee 12.21 Wemeldinge 0.06 12.43 23.57 j I'.aj "'«"a "cl vuiue en het zesde deeltje. Bö de samenstelling hebben de heeren ?»K,lel en Ub,nk z«cb, blUkens het voorbe richt, laten lelden door de gedachte, dat er in ANDREAS LATZKO, MARCIA REALS. Vertaling van Alice van Nahuys. Derde druk. Amsterdam. Wereldbibliotheek. :r aie in de oorlog twee chterhand verloren heeft. seiverKi en wier s gesneuveld. Hoe verder iriyker het echter wordt verlangen der boerin om ug te zien. vertwijfeling nabö is ont- êr ,r,- «mand. die het Italiaansch Siclliannsch accent spreekt Het blijkt „en OostenrUksche letterzetter te zUn, die als krijgsgevangene op Sicilië in de wijn gaarden gewerkt heeft en nu daarhe* Jde knecht 'UI hü bijna moet hü in Genua slultei de ander door uegini ae te lg. Do volgonde dag kunnen ze niet -o. "—1 het is do feestdag van de „Onbe kende soldaat", Dat deed in Pasquall het eigcu Ik Italiaan Een ptJnlskS staat Pm hü nle:„1<=c jt den doode. als v zaglüke gewicht der ongedeeld, j-eheei allei

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2