'liruuir (icmrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SCHIJNDEL CO. kBONNEUENTï Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che sending *L50 Eli dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Ys cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3993 ZATERDAG 17 JUNI 1933 ADVERTENTEN Van 1 tot 6 regels.- Elke rügel meer... Iugez. Mededeelingen Van 1—5 regels -2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargano Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers van ons blad GRATIS De Administratie AVERECHTSCH PLEIDOOI ACHTERUITGANG VAN HET OPENBAAR ONDERWIJS De heer Klaas de Vries, oud-raads lid van Amsterdam, is een bekend pro pagandist voor de Openbare School: zijn voortdurende actie in „Volksonder wijs" getuigt er van. Op welk een vooze bodem echter zijn aanklachten tegen de bizondere school, haar versplinterende invloed en dure exploitatie berusten, is dezer dagen ge bleken uit het artikel van zijn partij genoot Dr. J. H. van Zanten, directeur van het Statistisch bureau der gemeen te Amsterdam, in één der laatste num mers van de Vrijzinnig-Democraat (overgenomen in ons blad van 15 Juni). Deze deskundige hield den propagan dist vóór, dat de door hem gewraakte ontwikkeling alleen te wijten was aan de door hemzelf met anderen gepous seerde bepalingen der Onderwijswet 1920 en hij eindigde zijn betoog, dat voor den heer de Vries de meest scher pe veroordeeling was met het recht vaardige verwijt: „Wil men deze voor onze financien jen ons onderwijs zoo belangrijke kwes tie onpartijdig en billijk beoordeelen, dan moet men beginnen haar, zuiver te stellen en aan de cijfers hun juiste be- j teekenis te geven." Heeft de heer de Vries dus als reken meester ten faveure van het openbaar onderwijs ten eenenmale afgedaan elk verweer stuit immers op de harde feiten en cijfers der practijk af als „moralist" (zullen we maar zeggen) heeft hij het er niet beter afgebracht. Dit blijkt, als we op een ander deel van 't onderhoud, dat het Handelsblad met de heer de Vries gehad heeft, de aandacht vestigen. De journalist van dit blad informeerde n.l. ook naar de meening van deze schoolautoriteit om trent de achteruitgang van „de school, waaraan de natie gehecht is". Een der vragen, welke de intervie- wer stelde, luidt„Zou de voorspoedige groei van het bijz. onderwijs geheel toe I te schrijven zijn aan het verlangen j naar confessioneel onderwijs, of zou I ook vrees voor de gezindheid van een I zeker percentage der openbare onder wijzers een rol spelen?" Het antwoord is zóó merkwaardig, dat wij er even willen bij stilstaan: I „In vrij vele gevallen wel," meent de heer Klaas de Vries. „Die vrees is i evenwel overdreven, feitelijk misplaatst Als de ouders eens wat meer vertrouwen hadden en ook van hun kant de band met de onderwijzers ,van hun kinderen wat aanhaalden en meer" met hen gingen spreken, dan zou- v den ze tot het inzicht komen, dat de po litieke gezindheid van géén invloed is op hét onderwijs. Van geslacht op geslacht weet de Nederlandsche onderwijzer bij het openbaar onderwijs, dat hij zich heeft te onthouden van iets te doen of toe te laten, dat in strijd is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdien stige begrippen van andersdenkenden. Overtredingen komen dan ook hoogst I sporadisch, feitelijk niet voor." Over elk dezer drie beweringen een I opmerking: j Ie. Hoe een opvoeder en schoolman i van de beteekenis van den heer De I Vries het durft bestaan te beweren, dat de politieke gezindheid van den onderwijzer van géén invloed is op zijn 1 onderwijs, is ons een raadsel. Een wer kelijk overtuigd socialistisch onderwij zer zal bij vertellen, bij geschiedenis, bij lezen, bij zingen enz. iets of veel van zijn zienswijze tot uiting brengen j en dus de meening van de kinderen in I een bepaalde richting vormen of min stens beïnvloeden. De heer De Vries beweert, dat de geest van het huiselijk milieu domineert, maar hij kan toch óok weten, dat de meening van den on derwijzer, op een toon van gezag voor gedragen, voor het kind grooter waar de vaak heeft dan de gezegdes van vader en moeder. Trouwens, als de •politieke gezind heid van den onderwijzer geen invloed heeft op zijn onderwijs, waarom zou de godsdienstige gezindheid dan wel in vloed hebben? Waarom maken de pro pagandisten voor neutraal onderwijs zich dan zoo druk over de verkeerde invloed, die er van het confessioneel onderwijs op de leerlingen van het bij' zonder onderwijs uitgaan zou? 2e. De Nederlandsche openbare on derwijzer behoort te loeten, inderdaad, dat hij zich heeft te onthouden enz. Maar weten en doen zijn twee. De openbare school verkeert ten deze in een geheel andere positie dan de bijzondere. De Christelijke onderwijzer, die wei gert het Wilhelmus te laten zingen in zijn klas, die weigert volgens zijn handleiding de Vaderlandsche geschie denis te vertellen, het gezag der regee ring ondermijnt enz. verliest zijn be trekking. Maar de openbare onderwijzer die dat doet, verliest zijn betrekking niet. Er zijn er honderden, die dit alles doen en als geëerde en bekwame opvoeders der jeugd te boek Staan. „Mocht zich eens een (dergelijk) geval voordoen, zegt de heer De Vries, dan dient art. 10 der wet of art. 42 onverbiddelijk te worden toegepast." Accoord, volkomen! Had men dat van meet af aan maar gedaan, dan zou nooit een niet gering deel van het Ne- derlandsch openbaar onderwijs tot een kweekschool voor het socialisme zijn geworden. Maar men heeft dit ver zuimd en zijn geweten in slaap gesust met dezelfde argumenten, die de heer De Vries thans naar voren brengt: de politieke gezindheid van de onderwij zer heeft immers toch geen invloed op zijn onderwijs, het komt er toch maar op aan, of de kinderen goed bij hen leeren, enz. 3e. „Overtredingen komen hoogst sporadisch, feitelijk niet voor", roept de heer De Vries triomfantelijk uit. En hij kan zich beroepen op de statistiek. Neen, repliceeren wij, uit het feit, dat er' weinig onderwijzers ontslagen worden om hun verkeerde politieke in vloed op de openbare school, volgt niet, dat overtredingen slechts sporadisch voorkomen. De controle over de politieke invloed van den onderwijzer is ten eenenmale ontoereikend om steekhoudend materi aal tot zijn ontslag bijeen te brengen. De inspecteurs komen een hoogst enkele keer per jaar in de klas en te genover hen zal de revolutionnaire on derwijzer zich wel in acht nemen. Het hoofd op de openbare school is in vele gevallen óf met zijn personeel eensgeestes of óók te lauw in zijn poli tieke opvattingen, dan dat hü voldoen de tegenwicht vormt öf hij is alleen de administrateur der inrichting. Rest dus het kindergetuigenis. Maar ieder onderwijsman en ouder weet toch, hoe voorzichtig men daar mee zijn moet! Daarbij ieder onderwijzer daar is hü toch onderwyskundige voor! kan zyn meeningen over historische perso nen, gebeurtenissen en gedachten, over oorlog en vrede, over gezag en regee ring wel zóó inkleeden, dat een kind er niets van bemerkt, in welke richting het geleid wordt. Dat er tal van onderwyzers der openbare school zün, die op grove wijze vloeken en razen ondanks dat zü weten dat zy zich hebben te onthouden van iets te doenenz., kunnen de leerlingen wel constateeren, doch op te merken dat hun onder het mom van een historische of apocrieve vertelling het gif van revolutiezin wordt inge- druppeld, gaat boven hun begrip en kennis ver uit. De heer De Vries is een averechtsche propagandist. Hy verdoezelt de ernst der feiten en neemt, tegen zyn diepste weten en gevoelen in, menschen in be scherming die het nationale karakter van het hem zoo geliefde openbaar on- derwys ten deele reeds hebben om hals gebracht. De heer De Vries vecht tegen de waan. Wy voorspellen hem weinig suc ces. Laat hy vechten tegen het gevaar! WATERSCHAP ..STROOMGEBIED VAN DE AA" De te Helmond verschijnende „Zuid willemsvaart" brengt het bericht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een overheidssubsidie heeft toegekend van 100 pet op de loonen voor de groote werk- verschafingsobjecten van het waterschap „Het Stroomgebied van de Aa" omvattend de steden Helmond en Den Bosch en een 24-tal grootere en kleinere plattelandsge meenten. Aan deze belangrijke verbeterings werken, die enkele millioenen vorderen, zullen 800 arbeiders twee jaar in werkver schaffing te werk gesteld kunnen worden. TWEEDE KAMER DE COMMUNISTISCHE VACATURES In verband met het gelijktijdig inkomen bij den voorzitter van het Centraal Stem bureau van de mededeelingen, dat door de heeren Sardjono en Alimin niet tijdig de geloofsbrieven zijn ingediend, heeft gister middag het Centraal Stembureau een zit ting gehouden, waarin door loting moest worden uitgemaakt, voor wien dezer heeren het eerst een opvolger moet worden aa wezen. Het lot wees den heer Sardjono aan. De voorzitter zal dezer dagen dus eerst in de vacature-Sardjouo voorzien, DE VACATURE-SLOTEMAKER DE BRUINE De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van Minister Slotemaker de Bruine, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. Wanneer deze opnieuw zal hebben bedankt, zal tot Kamerlid worden benoemd verklaard de heer Rutgers van Rozenburg. ONZE UITVOER NAAR ENGELAND De directeur van den Landbouw deelt me de, dat. blijkens een bericht van den Rijks- 'andbouwconsulent te Londen de Engelsche minister van Landbouw, nieuwe voorschrif ten heeft uitgevaardigd met betrekking tot den invoer in Engeland en Wales van plan ten, aardappelen en groenten. Volgens die nieuwe voorschriften, welke 15 Juli ajs. in werking treden, moeten le vende planten en deelen daarvan, behalve zaden, bestemd voor uitplanting, alsmede aardappelen bij invoer vergezeld zijn van een certificaat van gezondheid, afgegeven door den Plantenziektenkundigen Dienst van het land van herkomst, waarin ver klaard wordt dat, wat de planten betreft, zij grondig onderzocht zijn en gezond bevonden en dat er geen schadelijke insecten, schim mels of ziekten, nadeelig voor den land- en tuinbouw, in voorkomen. Bij zendingen aardappelen moet hieraan worden toegevoegd, dat geen wratziekten ooit zijn geconstateerd op de boerderij, waar de aardappelen gegroeid zijn, noch binnen 2 K.M. daarvan. Voorts moeten tusschen 15 Maart en 14 October van elk jaar versohe groenten ver gezeld zijn van het certificaat van oor sprong, aanduidende het land en de plaats, waar die groenten geteeld zijn. Onder versche groenten verstaan deze voorschriften uien, tomaten, saladegroenten. ZUIDERZEERAAD Bij Kon. besluit is aan dr. H. Colijn voorzitter van den raad van ministers, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den Zuiderzeeraad met dankbetuiging voor de in deze hoedanig heid bewezen diensten. Dr. Colijn vervulde zijn functie sedert DE TOESTAND TE IJMUIDEN DE UITDOOVENDE STAKINGSKOOL In de roode pers worden dag aan dag de arbeiders opgewekt om de stakers te IJmui- den te steunen, die zoo heldhaftig strijden tegen de „aanslagen op hun levenspeil", „De bestuurders van den Christelijk en bond zeggen nu, terwijl zij zich op de borst slaan: waarom staakt de Centrale Bond eigenlijk, het is de moeite niet waard» Nu kan men van meening verschillen over de beoordeeling van de verslechte ringen, die de christelijke bond heeft aan vaard, maar dat is niet de hoofdzaak". Hier staat het dus zwart op wit, dat het. bij deze strijd niet gaat om de loon- en arbeidsvoorwaarden. Hier wordt dus practisch toegegeven, dat die verslechteringen toch niet zoo groot zijn, alhoewel men de werkelijk heid nog voor het publiek verzwijgt. Wat dan wel de hoofdzaak is? „De Christelijke bond een kleine min derheidsorganisatie zijnde, voerde met onze (Centrale) bond onderhandelingen tegenover de reeders." „Toenadering" van de Chr. bond ontkent it beslist: „Van meet af, hebben wij bezwaar ge maakt tegen de voorstellen van den Cen' tralen Bond, terwijl wij, in het bijzijn van de bestuurders van den Centralen Bond, tijdens de tweede conferentie met de ree ders, op een vraag van die zijde, ons be reid hebben verklaard, toen de Centrale Bond iedere bespreking over de voor stellen der reeders weigerde, over de aan geboden voorstellen te willen spreken." „Van meet af hebben wij geweigerd den weg op te gaan, ons door den Cen tralen Bond voorgesteld, omdat naar onze meening het bewandelen van dezen weg schadelijk was voor de arbeiders. Dit heeft met meerderheid of minder heid niets te maken, omdat wij aan elke meerderheeid het recht ontzeggen om ons te dwingen een weg te betreden, die ten verderve leidt." Maar, zoo besluit het artikel: „De dertig ste boot is of gaat spoedig naar zee!" KLEEDERMAKER-PATROONS Het Zomercongres van den Bond van Kleedermakerspatroons in Nederland zal dit jaar worden gehouden te Amsterdam en wel op 11 en 12 Juli a.s. De vergade ring zal op eenigszins feestelijke wijze het feit gedenken dat dit jaar de Bond 25 jaren bestaat. DE RIJKSMIDDELEN IN MEI Opbrengst bijna 4 millioen boven de raming gebleven GEVOLG VAN BIJZONDERE OORZAKEN ACHTERUITGANG VERGELEKEN BIJ VORIG JAAR De Rijksmiddelen blijken telkens weeir wonderlijke bok keep rongen te maken. In de maan April was het verschiet allersom berst: ƒ7 millioen onder die van dezelfde maand in 1932 en ƒ3 millioen beneden 1/12 van de raming voor 1933. De maand Mei geeft een niet onaanzie—'ijke verbetering te zien. Weliswaar bleef de opbrengst der mid delen beneden die van Mei 1932, doch ze Zl/l uaAoq uaonnui uufiq qooj nep jeajq van de raming (waarvan slechts 1,3 mill- lioen voor rekening komen van de trits op centen, die per 1 Januari jj in /erking zijn getreden). De opbrengst der Rijksmiddelen in Mei bedroeg ƒ35,819,914 (v j. ƒ37,740,701), tegen 1/12 van de raming voor 1933 ƒ31,849,200. De cijfers voor de eeiste 5 maanden geven tegenover die van 1932 een zeer ongunstig beeld te zien. In totaal werd tot 1 Juni ont vangen ƒ159,089,253 (v j ƒ177,297,705), het geen wil zeggen dat de crisisput tot nu toe in 1933 met 18 millioen dieper is gewor- Voor deze 5 maanden is thans, door de betrekkei ij k gunstige opbrengst van Mei de achterstand bij de raming weer in gehaald, aangezien 5/12 der raming ƒ159,246,000 bedraagt. De vorige maand gaf voer de afzonder lijke posten een daling over de gebeele linie te zien. Dit is voor de maand Mei eenigszins ten goede veranderd. Et zijn thans enkele middelen, die, zij het veelal een geringe, dan toch een lichtelijk ver hoogde opbrengst vertoonen tegenover de zelfde maand van het vorig jaar. Dit geldt met name voo>- de grondbe lasting welke steeg van ƒ690,000 tot ƒ768,000, en eenige accijnzen, b.v dlie op zout (van ƒ163,000 op ƒ166,000), id. op ge slacht (van 544,000 op 616,000) en id. op wijn (van ƒ48,000 op ƒ49,000). Doch dit zet geen zooien aan dien dijk. In de tonnen gaat het loopen bij de invoerrechten, de zegelrechten en de successierech De invoerrechten stegen van 5,7 op 6,5 milflioen, d.i een vermeerdering van 8 ton. De nieuwe opcenten brachten bijna 1 miMoen op, zoodat alleen de invoerrech ten 1,8 milMAoen naar boven liepen. Waar bij men eohter bedenken moet, dat het to tale bedrag voor deze maand slechts een paar ton boven 1/12 van de raming bleef. Verder liepen de zegelrechten omhoog met 3 ton van 1,1 tot 1,4 millioen. De succgg eierechten doen het ook wat beter. Ze ste gen van 2,3 tot ƒ3,1 millioen, du6 met meer dan 8 ton. Tenslotte zij de aandacht gevestigd op het statisitiekrecbt, dat verbeterde van 164,000 tot 170,000, op de domeinen, wegen vaarten, welke opliepen van ƒ278,000 tot ƒ322,000 en de loodsgelden, die profiteer den van een lichte opleving in de scheep vaart en dienswege opbrachten ƒ286,000 (v. jaar ƒ274,000). Doch daarmede hébben we dan ook het rijtje stijgingen, dat alles bijeengenomen, naar de ƒ3 mil' oen loop, gehad. Em waar de pobrengst ƒ2 millioen beneden die van 1932 bleef, moeten dus de overige posten ƒ5 millioen daling voor hun rekening ne men. Dat doen ze dan ook. Een flink kluif je ven deze teruggang neemt de inkomsten belasting voor haar rekening. Ze daalde van ƒ11,9 tot ƒ9,2 millioen, d.i. met 2,7 millioen. Toch blijft de opbrengst meer dan ƒ5 miülioen boven 1/12 van de raming. Dit is te danken aan het feit, dat in de maand Mei de afrekening plaats vindt van de resten uit het vorige belastingjaar, waardoor een plotselinge sterke stijging (boven de ra ming) valt te oonstateeren. Dat thans slechts een bedrag van 9,2 millioen kon worden gehaald, bewijst de doorwerking van de crisis. Inmiddels valt hieruit af te leidien, dat de 4 millioen ver betering in het totaalcijfer voor Mei boven do raming, uitsluitend aan deze poet te danken is. Iets, waarop in de komende maanden met valt te rekenen. Integendeel, de inkomstenbelasting zal nn wel scherp gaan inzakken. De late be lastingbetalers zullen wél in gebreke blij ven, met al de consequenties daaraan ver bonden. De vermogensbelasting bracht het er niet beter af. Ze daalde met 4 ton van 2 tot 1,6 millioen. Het accijns op gedistilleerd liiep terug van 2,6 tot 2,3 milfliioen, het accijns op bier van ƒ896,000 tot ƒ243,000, bij een raming van ƒ1 millioen over Mei! Na wat we hier over reeds eerder schreven, behoeven we er niets aan toe te voegen. De nieuwe opcen ten loverden slechts 44,000. Met de suikeraccijns gaat het niet goed. De vorige maand was er reeds enorme te ruggang. Deze zet door, thans van ƒ4,6 tot o,4 millioen. De opcenten leverden bijna 7 ton, bleven daarmee ook al 2 ton onder de raming. Daarbij komt nog de daling in de opbrenost der tabrksbelaeting, welke verminderde van 2,2 tot ƒ1,9 millioen. Tenslotte de registratierechten. Ze bleven ongeveer gelijk op 1,049,000 (v. j. 1.055,208) De inkomsten ten bate van bet Leening- fonds bedragen 6,2 millioen (v j. ƒ7,5). De opbrengst, over de eerste 5 maanden be draagt ƒ24.4 millioen (v. j. 27.2). Het We genfonds bracht in Mei op ƒ2,064,000 (v. j. ƒ1,689,729). Dat is dus niet slecht Het Gemeentefonds leverde in Mei 10,6 millioen (v. j. 12,8). Over de eerste 5 maan den ƒ38.2 millioen (v. j. 45,7). Er blijft naast wat licht, veel donker over dezen middelenstaat hangen. In wezen was er achteruitgang, zij het niet in zoo som bere mate als in de vorige maand. Lichtend verschot is er all erminst. Mee valleis zijn zeker niet te wachten. Tenzijde economische wereldconfe rentie licht brengt. Dooh zelfs in dat geval, zal het maanden duren voor de ontwrichte financiën zich eenigszins aan den nieuwen hebben aangepast GEHUWDE VROUW IN OVERHEIDSDIENST In de gister gehouden zitting van den Rotterdamschen Gemeenteraad is een voor- stel-van Burink aangenomen met 22 tegen 19 stemmen (vóór: rechts, de liberalen en de voorsteller), waarbij B. en W. uitgenoo- digd worden het voorstel tot het geven van ontslag aan gehuwde en in concubinaat le vende ambtenaressen, dat als crisis-maat regel weinig beteekenis heeft terug te ne men en op korte termijn met een nieuw voorstel te komen, dat meer effect sortee- rn zal ter bestrijding van de werkloosheid. B. en W. zullen dus nieuwe maatregelen overwegen. INVOER VAN ROGGEBLOEM EN ROGGEMEEL WETSONTWERP THANS INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van roggebloem en roggemeel. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Van de in artikel 2 der „Crisisinvoerwet" 1931 verleende bevoegdheid is bij K. B. van 5 Mei 1933, nadat de in dat artkel benoem de commssie is gehoord, gebruik gemaakt om den invoer van roggemeel en rogge bloem te verbieden, voor zoover deze te bo ven gaat 100 pet. van den gemiddelden in voer dier artikelen gedurende 1931 en 1932. Ingevolge het voorschrift, vervat in art 3 van genoemde wet, is dus thans indiening van een wetsontwerp tot voorziening in het in bovengenoemd besluit geregeld verbod van invoer noodzakelijk. De verschillende categorieën van belang hebbend^ welke in de gelegenheid zijn gesteld, hun meening te doen kennen, kon den zich zonder vele bezwaren met deze contingenteering vereenigen, nadat was toegezegd, aan enkele bijzondere bezwaren op bevredigende wijze te zullen tegemoet komen. DE LANDDAG VAN DE N.C.R.V. EERE-COMITE GEVORMD Men meldt ons uit Apeldoorn: Onder leiding van den heer D. Pereboom uit Ede had te Apeldoorn een vergadering plaats, waarin gevormd werd een Rege lingscommissie voor den a.s. Landdag der N.C.R.V. Circa twintig personen verklaar den zich bereid zitting te nemen. Tot algemeen secretaris der commissie werd benoemd de heer S. H. Pruys Jr. Negen sub-commissies werden ingesteld, nJ. voor algemeene zaken, ambulance, ver siering, parkeering, vuurwerk, ballonwed strijd, bloempjesverkoop, orde en controle en logies. Door deze commissies zullen de voorbereidende werkzaamheden worden verricht onder leiding van het propagan- dabureau der N.C.R.V. te Ede. Aan dit bu reau blijft het adres voor correspondentie over den Landdag. Uit voraanstaande personen te Apel doorn is een eere-comité gevormd. Aan in gezetenen van Apeldoorn zal op meerdere plaatsen in de gemeente gelegenheid gebo den worden deelnemerskaarten te koopen. DE BROCHURE VAN DUYS EEN MOTIE DER AFD. GOUDA De in de pers reeds vele malen bespro ken brochure-Duys heeft de afdeeling Gou da der S.D.A.P. ook al in beroering ge bracht In een huishoudelijke vergadering der afd. Gouda der S.D.A.P. heeft men de volgende motie aangenomen: De Goudsche S.D.A.P.-afdeeling, gehoord de besprekingen over het ver schijnen van cen brochure van mr. J. E. W. Duys; keurt af het onorganisatorisch optreden van een leidinggevend partij genoot; verzoekt het Partijbestuur maatrege len te treffen, dat p.g. Duijs tot de orde wordt geroepen; besluit deze motie op te zenden naar het Partijbestuur. BIJ DE MARINE ONBETROUWBARE ELEMENTEN WORDEN ONTSLAGEN Zooals reeds dezer dagen uit ons blad bleek, gaat het onderzoek naar de betrouw baarheid der marine-menschen regelmatig door. Aan mededeelingen en klachten in de pers wordt ernstige aandacht gewijd; want tot de zuivering der marine is on voorwaardelijk besloten. De gevolgen blijven niet uit. Deze week zijn bij de marine te Rotterdam negen ma riniers en een korporaal-timmerman ont slagen. Zij houden er, naar de autoriteiten meenen, onjuiste opvattingen op na, waar door zij ongeschikt zijn voor de krijgsdienst De roode pers weet reeds met veel bom barie en op eenzijdig getuigenis van ont- Voornaamste Nieuws* (blz. 1) In de eerste vijf maanden van dit jaar hebben de rijksmiddelen ongeveer anderhalve ton minder opgebracht dan geraamd was. De opbrengst in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar was evenwel 18 millioen gulden (blz. 2) Het commissiewerk te Londen begonnen» -Een memorandum van Dr. Hugenberg. Een besluit der Stillhalteconferentie. Gerecke veroordeeld. Een nieuwe aardverschuiving te Lyon. Bit 3 De Pers in het Derde Rijk. (Van onzen Duitschen correspondent). (bit 5) Jaarvergadering van de Vereen, tot Chr. 1 Verzorging van Zenuwlijders. (bit 10) De prijzen der kalihoudende meststoffen (syndicaat) zullen met vijftien procent wor den verlaagd; waarsohijnlijk voor een groot deel gevolg van de Spaansche concurrentie. Op onderzoek in Duitschland. III. (bit 11) Ds. G. Goris, em.-pred. der Geref. Kerk vah Bergentheim. f (bit 12) Verschenen is het vijftiende jaarverslag van het Chr. Nat Vakverbond. te verzekeren, dat de ontslagen niet op redelijk motief berusten. Doch zij maakt daardoor de zaak voor de men schen niet beter. Het is niet profijtelijk aJs hun betrouwbaarheid wordt gevestigd" door bladen, dio de muiterij „fijn vonden" en schik hadden in de daden der werkelijk onbetrouwbare manschappen. Wij hopen op twee dingen: dat de mari ne werkelijk gezuiverd wordt; maar ook, dat de menschen strikt eerlijk beoor deeld worden. Gelet op het geduld, dat men o.a. in Den Helder betoond heeft, twijfelen we daar* aan nog niet. t IN DE SOVJETHEL DE ZEGENINGEN VAN 'T COMMUNISME. Dat in de sovjetrepubliek toestanden heer schen die een aanfluiting zijn voor de men schel ij ke waardigheid, is alom bekend. Doch nu en dan komen bijzonderheden in die ieder weldenkend mensch zich doen af vragen, waarom de Volkenbond of regee ringen of parlementen nu nog niet den tijd gekomen achten, om hun verontwaardging tegen dit Moskovitisch barbarisme te uiten. Onlangs heeft de Rus Dr. Boris Rapt- schinsky dingen onthuld, die aan de zwart ste bladzijden uit de geschiedenis van den slavenhandel herinneren. In ,J)e Vrijheid" schrijft de heer G. Po- lak Daniels o. m.: „Wat Dr. Raptschinsky in zijn jongste ar tikel mededeelt over de slavernij in 't Rijk van Stalin, is weliswaar niet alle op zichten nieuw, 't is er niet minder interes sant om. Wij ergeren ons aan de opsluiting van vele in onze oogen volmaakt onschul dige Duitschers in z.g. concentratiekampen, maar is niet even erg, neen erger, wat zich xn den heilstaat van het communisme af speelt? Elke week let wel elke week worden daar duizenden menschen door do G. P. Oe gearresteerd en naar het Noorden verbannen, waar zij onmenschelijk zwaren arbeid moeten verrichten en onvoldoende voedsel krijgen, waardoor velen een vroeg- tijdigen dood vinden. De schrijver geeft dain een uiteenzetting van het aannemersbedrijf der G. P. Oe, welk bedrijf uiteraard door de directies der trusts ontzien moet worden. Wie zou met de G. P. Oe kwade vrienden willen wordenl En de G. P. Oe werkt goédkoop, snel en goed; moeilijkheden, financieele en sociale, waarmee de andere staatsondernemingen te kampen hebben, kent zij niet. Gevange nen zijn goedkoope arbeidskrachten en komt de G. P. Oe er te kort, dan arresteert zij er zooveel als zij noodig heeft. Dr. R. vertelt, dat als slaven naast elkaar werken boeren enprofessoren, fabrieks arbeiders en ingenieurs, bisschoppen en die ven, philosofen en zwervers, schrijvers en koelies. Loonen krijgen ze niet; slechts slecht voedsel en de arbeidsdag voor het zware werk beloopt 16 uur. Velen sterven: geen nood; er is steeds nieuwe voorraad. En de G. P. Oe is niet alleen aannemer, zij verdient veel geld door verkoop van ingenieurs, professoren en andere deskun dige gestudeerden. Prof. Tsjernawin, zelf als slaaf verkocht, oud-directeur van de visscherij-trust voor de IJszee heeft over dezen menschenhandel allerlei bijzonder heden gepubliceerd, welke ons doen rillen bij de gedachte, onder welke afschuwelijke omstandigheden duizenden van onze meae- menschen het leven moeten voortsleepen als gevolg van de „zegeningen" van een wree- de dictatuur". Zouden zulke gruwelen door een neger stam worden bedreven, dan zou er weldra een straf-expeditie worden uitgerust. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1