Jilicawr (ümtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD Gemeentepersoneel en wettig gezag ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plaat- sen waar 'n agentschap gevestigd ls ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 1 Voor het Buitenland bij wekelijk- »che tending „4.50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3990 'WOENSDAG 14 JUNI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels. urn Elke regel meer0.22ty Ingez. Mèdedeellngen Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers ons blad GRATIS De Administratie WERKELIJKE LEIDERS! Om de vrienden te winnen gaat Mr. Duys in zijn brochure de politieke vijanden zoo veel mogelijk te lijf. Dat is onbillijk, maar het is te dragen, gezien het feit, dat de schrijver zijn partij voorhoudt hoe zij tel kens aanleiding gaf tot „onjuiste" beoordee ling. Zoo zal het nimmer in het hoofd van een sociaal-democraat opkomen om „de mobilisatie te saboteeren" en met de mui terij was- men het niet eens; maar...... toe gegeven moet worden, dat de partij na 1918 met een compromis-resolutie kwam, welke „reserves maakte en zinswendingen en uit drukkingen bevatte, welke alles te wen- schen overlieten"; en na de muiterij had de S.D.A.P. sterker gestaan, door „een dui delijker, voor geen tweeërlei uitleg vatbare, onomwonden uitspraak der Partij, in het algemeen ten opzichte van onze verhou ding tot het wettig gezag". O zoo; maar stel, dat de S.D.A.P. verkeerd beoordeeld is, bij wie ligt dan de schuld? Toch zeker niet bij ons. En de oorzaak van deze reserves, deze zinswendingen, „deze slagen om de arm, waardoor de Partij in een onmogelijke posi tie geraakt?" Waarom erkent de schrijver: „de verhoudingen in onze samenleving spit sen zich zóó toe, dat punten, die men wel licht vroeger eenigszins en bagatelle kon behandelen, of waarover men met een of andere algemeene frase j(waardoor men nog alle kanten uit kon) kon heenglijden, thans om een duidelijke uitspraak vragen, wil men het verwijt van dubbelzinnigheid, „on betrouwbaarheid" enz. ontgaan?" Omdat hij ook erkennen moet, hoezeer men werkt „met het volkomen vooze argu ment", dat wanneer de partij „zich correct tegenover de Koningin gedroeg, die zich zóó constitutioneel tegenover de partij ge draagt", dat dan vele arbeiders het niet zullen „begrijpen" en afgestooten worden.' Maar, aldus vervolgt hij: „Ik geloof daar niets van, daargelaten dat voor werkelijke .Leiders" eener partij deze vraag geen vraag behoort te zijn, als men overigens het feene standpunt juist en het andere ver keerd acht. Het zal dan eenvoudig onze taak zijn de niet-begrijpenden tot begrij penden te maken. Er zullen er misschien ook zijn, die hier niet willen begrijpen, maar zou het voor een goede stevige sociaal-democratische beweging zoo erg zijn deze elementen te zien verdwijnen?" Dat is dappere taal, doch hoe denken de iorde wethouders en raadsleden in Amster dam er over, die met kokkers van letters in de roode pers laten publiceeren, dat zij legen loonsverlaging zijn, nadat ze met de roode federatie overleg hebben gepleegd? En die het tolereerden, dat een drietal raadsleden smadelijk werd weggezonden, omdat zij stonden vóór hun overtuiging. De partij vond dat zeker geen „dappere onge hoorzaamheid" maar strafbare wederspan- nigheid. En het zal nog heel lang duren, voor men de heusche waarheid welke Duys hier spreekt, durft aanvaarden. De redactie der arbeiderspers vindt het veel gemakkelijker de „burgerlijke leugenpers" met een onna volgbaar taaltje te lijf te gaan dan iets van <le waarheid in eigen kring te zeggen. Er is immers zie het hoofdartikel van 9 Juni geen sprake van een „ernstige gisting" in de partij" DE LOTING VOOR DEN DIENST PLICHT MORGENMIDDAG TE DEN HAAG. De jaarlijksche loting voor den dienst plicht zal morgenmiddag om 2 uur plaats vinden in de Rolzaal, Binnenhof 8, te Den Haag. Deze loting zal worden gehouden voor de lichting 1935, waartoe in het algemeen per sonen komen te behooren, die zijn geboren in 1915. Deze personen worden eerst in Ja nuari 1934 voor den dienstplicht ingeschre ven. Dat de loting aan de inschrijving voor afgaat houdt verband met de vooroefenin gen ter verkrijging van verkorting van eer ste oefening, voor welke vooroefeningen men zich ook reeds vóór de inschrijving moet aanmelden. De loting heeft tegenwoordig ten doel, den ingeschrevene aan te wijzen, die in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd. Alleen degenen, wier geslachts namen alphabetisch voorafgaan aan den uitgesloten naam en niet ver van de zen naam verwijderd zijn, hebben kans op vrijlaten. Het vorig jaar was het de naam Wouters, Gerrit William, die door de loting als nr. 1 werd aangewezen. Onder vrijloten moet men verstaan het bestemd worden tot buitengewoon dienst plichtige, waaraan alleen opkomst bij bui tengewone omstandigheden yerbonden kan worden. De loting wordt in t openbaar gehouden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. ls aangewezen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 Sept. 1934, in de enkelvou dige kamer voor de benandeling van burger lijke kinderzaken, tevens belast met de behan deling van kinderstrafzaken van de arrondisse mentsrechtbank te Winschoten, tot lid Mr J. F. 23. J. Godding, rechter; ht j t CONSUL VAN SIAM Bij IC. B. is de heer P. H. baron Taets van rongen erkend en toegelaten ala consul Siam te Amsterdam. DE WEELDEVERTERINGS- BELASTING WETSONTWERP INGETROKKEN. De minister van financiën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij, daartoe door de Koningin gemach tigd, het wetsontwerp betreffende heffing eener weeldeverteringsbelasting intrekt. DE NIEUWE Z.-AFRIKAANSCHE GEZANT Dr. H. D. VAN BROEKHUIZEN. Als opvolger van Z.Exc. Dan. J. deVil- l i e r s als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van de Unie van Zuid- Afrika te Den Haag, is volgens „Die Volksstem" benoemd dr. H. D. van Broekhuizen. Naar de correspondent te Pretoria van het „Vad." schrijft is dr. van Broekhuizen, voormalig predikant, gehuwd met* een kleindochter van President Kruger, en steeds een steunpilaar der Nationale Partij eweesi. Dr. Van Broekhuizen, die te Leiden is gepromoveerd, heeft vele vrienden in Ne derland. VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN DE ALGEMEENE VERGADERING Te Utrecht werd gister de algemeene ver gadering gehouden door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De voorz., mr PDroogleever ror- t u y n, burgemeester van Rotterdam, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan doe aanwezige leden en aan de over heidsvertegenwoordigers. Op voorstel van den voorzitter werd aan H.M. de Koningin een telegram van hulde Als bestuursleden werden gekozen: in de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren C F Klaar, secretaris van En schede en mr dr W G A van Sonsbeeck, burgemeester van Breda (beiden niet her kiesbaar), de heeren mr G Jansen, burge meester van Hengelo (O.) en A Verdijk, burgemeester van Eindhoven en in de vaca tures, ontstaan door het aftreden van de heeren M G de Kruyff, burgemeester van Franeker en F C van Lith, burgemeester van Veghel (de laatste niet herkiesbaar), de heeren M G de Kruyff, burgemeester van Franeker en G M Sutorius, burgemeester van Teteringen. Bij do behandeling van het jaarverslag over 1932 kwamen ter sprake de financieelc moeilijkheden, die een groot deel der ge meenten ondervinden en in het bijzonder de positie der gesaneerde gemeenten. Daarna sprak mr A Koelma, secretaris m Alkmaar, over: Samenwerking van ge meenten met het oog op de behoeften van den tegenwoordigen tijd. Om kwart over vijf had de officieele ont vangst van het gezelschap door 't Utrecht- sche gemeentebestuur in de St- Michaels- kapel plaats. Het Utrechtsche gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door den bur gemeesters en de wethouders Smulders, Botter weg en Bekker. Dr J P Fockema Andreae hield een :est- en beeldrijke begroetingsrede, die werd beantwoord dóór den voorzitter mr P Droog- leever Fortuyn. Daarna werden verver- schingen aangeboden. Vanmorgen negen uur werd opnieuw ver gaderd. Mr J J P C v K u y k, burgemees ter van Veenendaal, hield in deze vergade ring een inleiding over „De organisatie der gemeentepolitie". Vanmiddag werd een autotocht gemaakt naar het vliegveld te Soesterberg, aangebo den door het gemeentebestuur van Utrecht. Na de bezichtiging van het vliegveld, reed het gezelschap naar het landgoed Rhijnau- wen, eigendom der gemeente Utrecht, waar in het theehuis door het Utrechtsche ge meentebestuur een tl: 2e werd aangeboden. DE AFSLUITDIJK OPENGESTELD VRIJ VOOR ALLE VERKEER. De Afsluitdijk langs het IJsselmeer zal naar wij vernemen op 1 Juli a.s. definitief alle verkeer worden opengesteld zon der de verplichting een bijdrage te storten ten bate van het N. C. G. WELKE MAATREGELEN KUNNEN GEMEENTEBESTUREN NEMEN? REDE VAN Mr. Dr. BEUMER Vereeniging „Groen van Prinsterer" Gisteren hield de Vereen, van Calvinisti sche Burgemeesters Wethouders en Secreta risseri „Groen van Prinsterer" een vergade ring te Utrecht, die goed bezocht was. De voorz. de heer Dommisse van Maassluis zette uiteen hoe het bestuur ertoe gekomen om de vraag te doen behandelen, welke in deze vergadering, besproken zou worden, deelde mede, dat Z. Exc. Minister de Wilde 't plan had gehad zelf de vergadering bij te wonen, maar bij verhindering wegens ambts heiligheden den afdeelingschef van zijn de partement, Mr D. G. W- Spitzen gezonden had, wien hij welkom heette. Spr. las Psalm 67. ging voor in gebed, en gaf daarna het woord aan Mr. Dr. E. J. Beumer, vice president van den Centralen Raad van Be roep, die als onderwerp voor zijn inleiding had: „Hoe kunnen gemeentebesturen, ge zien de bepalingen der Ambtenarenwet-1929, zich ontdoen van personeel, dat niet bereid is tot steun aan het weittig gezag?" Rede Dr. Benmer Spr. ving aan met op te merken, dat de Ambtenarenwet 1929 weinig te maken heeft mei de zaak waarom het hier gaat. Het ge zag moet gehandhaafd worden. Dat zeggen niet alleen Anti Revolutionairen, maar ook tal van andere volksgroepen onderschrijven dit. Maar voor de A. R. heeft dit bijzondere beteekenis. Die bijzondere beteekenis is derce, dat naar ons belijden de overheid regeert bij de gratie Gods. Zij is dienaresse Gods, ontleent haar gezag aan Hem en heeft dien tengevolge rechten en plichten. Abdiceeren is haar verboden. Zij heeft van ieder te vor deren eerbied voor en gehoorzaamheid aan het gezag. Dat is allereerst de plicht voor ambtenaren, die in moeilijke tijden den plicht heben het gezag te steunen. Lieden die niet zijn te vertrouwen op dit punt, zijn als ambtenaren niet te gebruiken. Dit is geen uitspraak welke we met vreugde doen, -in wij genoegen hebben. Het is hoogst onaangenaam, dat we een dergelijke eenvou dige waarheid moeten uitspreken. Maar het staat onomstootelijk vast, dat de over heid personen, op wier hulp en medewer king zij ter handhaving van de openbare vei ligheid en orde niet kan rekenen, als zij ze juist noodiig heeft, niet kan handhaven. Het is niet onze schuld, dat hierop moet wor den gewenen, maar het is de schuld van hen, die er prat op gaan, dat zij niet onder alle omstandigheden te vertrouwen zijn. In dezen tijd, die in menig opzicht merk waardig is worden tal van uitvindingen op ergerlijke wijze misbruikt en komen grove naturen tot ontplooiing. Het autoverkeer bijvoorbeeld wordt overheerscht door onbeschaafde individuen, die een ge vaar vormen voor den netten autorijder en voor den wandelaar. De radio is een enorme uitvinding, maar men ontdekt, dat z.g. cul tuurdragers haar misbruiken door vulgaritei ten de lucht in te slingeren zulks dikwijls tot ondermijning van het gezag. Er is een bioscoopwet, maar een film wordt niet al tijd gebruikt tot ontwikkeling. Velen zien er een goed middel in tot opruiing, en als er een film wordt vertoond, die militaristisch is staan er jongeren klaar, die dreigen met terreur. De Arbeiderspers is in de breedte uitgegroeid, maar in de diepte gezonken Som mige groote bladen geven correspondenties van heele of halve communisten, die op den argeloozen lener van invloed zijn, en ook in de kolommen der gewone berichtgeving der bladen wordt vaak de goede toon verloren. Een geestelijke en zedelijke verwording komt tot ontwikkeling, welke niet gunstig is voor betooning van eerbied jegens het ge zag. Allerwege komt tot uiting een geest van verzet die niet wil weten van eerbied voor het ge zag. In breeden kring is de platste utiliteit tot beginsel verheven. Dit dateert niet van vandaag of gisteren. In 1906 schreef Dr. Pan- nekoek reeds in Het Volk, dat elk middel om tot het doel van den klassestrijd te ge raken, geheiligd is. In 1909 schreef mevrouw Roland Holst in Het Volk, dat het doel de middelen heiligt. Op 23 Dec. 1914 schreef de regent Wibaut, dat er geen enkel middel binnen het bereik van het proletariaat niet zou mogen worden gebruikt. In 1917 schreef de redactie van Het Volk, dat zij principieel geen enkel strijdmiddel afkeurde. In 1923 gaf de leider van den modernen bond van metaal arbeiders Dans een interview aan het Volk het colectief contract. Hij zeide toen, dat geen solidariteits- of politieke staking volgens de overeenkomst geoorloofd was, dat hij had gezegd, dat als het N.V.V. riep naturlijk wel tot solidaritedtsstaking zou worden overgegaan. Dat zijn allemaal bedenkelijke verschijnselen, dat officieele vertegenwoordigers van groote groepen nich aldus uitlaten, dat elk middel goed is. De konsekwentie daarvan is bij staking een ter reur als in IJmuiden te zien gegeven is- Het lid der Tweede Kamer, de heer Amelink, heeft vragen daarover gesteld, maar de Min. an Staat, Minister van Koloniën, Voorz. an den Raad van Ministers deed antwoor den, dat het overleg nog niet beëindigd was, en dat de vragen dus niet binnen den be paalden termijn konden worden beantwoord. Het is te hopen, dat de heer Amelink een bevredigend antwoord krijgt, maar de bur gemeester van Velsen heeft zich in elk ge val goed gedragen en getoond, dat hij zich niet laat overweldigen (applaus). Maar kan dat altijd van de ondergeschik ten van een burgemeester gezegd worden? De politie bleek niet altijd even krachtig te kunnen optreden. Dit was niet altijd gebrek aan energie, er was ook wel eens een andere reden. Als de vraag gesteld wordt: hoe kun nen gemeentebeesturen zich ontdoen yan Mr. Dr. E. J. BEUMER de sociaal democraten zenuwachtig Zij schijnen te denken dat dit bijzonderlijk op hen slaat. Voorzoover zij dit meenen heb ben ce dit aaa zichzelven te wijten. Hun ge drag is dan onbetrouwbaar geweest. Spr. gaf weer eenige citaten van Kuiper, Troelstra en een citaat uit „Vooruit" in 1932. Het land bouwvraagstuk zou vanwege de s. d. a. p. bestudeerd worden. Voorzitter der commissie de partijvoorzitter. De vraag van confis catie van den grond werd besproken. Daar zat men mee, men wilde de kleine boeren wel in de partij hebben, en toch laten zien, dat men de grootgrondbezitters wel wilde onteigenen. Dat werd er op gevonden, dat uitgesproken werd, dat slechts als de partij door omstandigheden den revolutionairen weg zou worden opgedrongen, volledige con fiscatie mogelijk zou zijn. Dit beteekende: we kunnen alle kanten uit, ook dea revolu tionairen kant zullen we graag opgedrongen worden. De Politiebode had een artikel, waarin stond: „Ook onze dag zal komen." De mi nister van justitie deed eens informeeren wat daarmee bedoeld was, of dat soms re volutionair was. De redactie haastte zich te verklaren, dat het artikel niet de meening weergaf van de redactie, maar van meneer P. En ze had gezegd, dat meneer P niet meetr mocht schrijven! Te zijner tijd heeft men dan meneer Q hij de hand (gelach). Gemeentedienst Alsnu komende tot de beantwoording van de in zijn onderwerp gestelde vraag, herin nerde spr. eraan, dat in de Gemeentewet verschillende bepalingen gesteld zijn betref fende benoeming en ontslag van personeel. In art. 179 komt de bepaling voor, dat de Raad benoemt en ontslaat. Voor den secre taris den ontvanger en de ambtenaren van den burgerlijken stand zijn afzonderlijke be palingen getroffen, en hierin is de Raad eeni germate gebonden. Omtrent de andere ge meente ambtenaren kan de Raad beslissen zonder de goedkeuring van Ged. Staten te behoeven. In art 209 wordt de benoeming en het ontslag van wijk- en brandmeesters en van personeel der secretarie aan B. en W. opgedragen In art 224 worden ten aanzien der politie verschillende bepalingen getrof- De Hoofdcommissaris en de Commissaris sen worden door de Kroon benoemd, de overige politiedienaren door den burgemees ter, den Commissaris van Politie gehoord, de veldwachters door den Commissaris der Ko ningin, den burgemeester gehoord. Daarnaat staat art. 125 (ter Ambtenarenwet 1929 dat vermeldt, dat voorzoover deze onderwer pen niet reeds bij of krachtens wet geregeld zijn, vanwegee het Rijk voorschriften wor den gesteld. Het bevoegd gezag in provincies of gemeenten stelt bepalingen vast intake het ontslag van ambtenaren. In de Pandhuis wet, de Vleeschkeuringswet, en de Waren wet wordt de materie ten aanzien van amb tenaren in deze functies behandeld Het is het beste om gemeentelijke veror deningen altijd zoo nauw mogelijk te doen aansluiten aan de regelingen, welke het centraal gezag getroffen heeft. Artikel 98 van het Ambtenarenreglement besprekende, zeide spr., dat onbekwaamheid of ongeschikt heid tot het ambt ook kan blijken uit een weigering om een verklaring te ondertee- kenea als bedoeld in art. 97 b volgens het welk eervol ontslag kan worden verleend op grond van revolutionaire gezindheid of het lid zijn eener vereeniging, waarvan de Minister verklaard heeft, dat zij revolutio nair is. Soortgelijke bepaling kan de Raad muta tis mutandis ook maken. Onderdanen en ambtenaren Het reoht van vereeniging en vergadering is door de -vet erkend, maar zij regelt en beperkt het ook, in het belang der openbare orde. Men spreekt van vrijheid van drukpers Noch art. 7 noch art 9 der Grondwet hebben iets te maken met ambtenaren die de over heid in haar dienst neemt.Ambtenaren ne men een bijzondere positie in. De Grondwet regelt ten aanzien van de genoemde punten de verhouding van de overheid tot de ondrdanen en men kan niet zonder meer gezien de bijzondere positie welke de ambte naren tegenover de overheid innemen de arti kelen verklaren betrekking te hebben op de ambtenaren. Wie zich als ambtenaar op deze bepalingen beroept geeft daarmee blijk dat hij zijn positie niet begrijpt Ook als men zich beroept op den geest der Grondwet, dan kan men die bepalingen daar op niet betrekken. Bij de samenstelling der Grondwet is nooit gedacht aan teas tan den als die we au k-urnen. Verdacht beroep! De revolutionaie bedreigers van vrijheid en recht moeten zich niet te druk maken met een beroep op de grondwelteiijke vrij heid. Dat beroep is verdacht. Als men een aanhanger is van de leer der dappere on gehoorzaamheid, dan is men ongeschikt om te behooren tot het personeel van poli tie, electriciteitsbedrijven, spoorwegen en waterleiding e.d. waarop men moet kunnen rekenen als ze noodig zijn. In moeilijke omstandigheden is het voor de regeering een absoluut vereischte dat zij kan reke nen op de trouw dergenen, die bij levens wichtige bedrijven betrokken zijn. Er moet voor gezorgd worden, dat die bedrijven functionneeren ook als men in moeilijkhe den zit De politie is juist noodig in moei lijke omstandigheden. Revolutionairen zijn niet aan evolutio- nairen gelijk, al is het revolutionaire van velen niet anders dan evolutionair met een airl (gelach). Duidelijkheid en eerlijkheid Spr. eindigde met erop te wijzen, dat de gemeentebesturen vooral de bepalingen, welke ze willen nemen duidelijk moeten stellen. Ze moeten niet slinks de bepalin gen misbruiken van schijnbaar onschuldige regelingen ,doch duidelijk voorliggende be palingen, op het geval betrekking hebben de, stellen. Ook hierin houde de overheid haar gezag hoog (applaus). De Voorz. bracht den spreker dank voor diens schoon en duidelijk betoog, waarop eenige bespreking volgde. De vra gen werden door Dr. Beumer beantwoord. Voorzitter gehuldigd De heer Talsma sprak als waarnemend voorzitter hartelijke woorden tot den heer Dommisse, die zijn ambtsjubileum mocht vieren en gemeend heeft zich uit zijn anibt te moeten terugtrekken. Wij betreuren het, dat gij niet meer in actieven dienst zult zijn, aldus spr. maar we gunnen U gaarne de rust, welke "we bidden' dat God U nog jaren mag schenken. God heeft U de ge nade geschonken, dat U in vele gemeenten het roer in handen mocht hebben. En Hij gaf het U ook als een eere, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft u te benoemen tot Officier in de Huisorde van Oranje Nassau. Ik ben de tolk der vergadering, wanneer ik U van harte gelukwensch met de onderscheiding, welke aan U werd ver leend. (daverend applaus). Mr Dr Beumer ging na de sluiting der vergadering voor in dankzegging. DE ZEVEN STELLINGEN WELKE Mr. DUYS AAN DE ROODE PARTIJMUUR PLAKTE In den vorm van een documentatie van zeven stellin gen heeft de heer mr. J. E. W. Duys zijn brochure doen /erschijnen getiteld „Ter oriënteering, eenige beschouwin gen naar aanlei ding van enkele vragen van demo cratie". Hier volgen de zeven stellingen: I. De Partij spreke zich duidelijk en klaar uit, dat onder geen enkele voor waarde ooit van eenige samenwerking, verstandhouding, „Eenheidsfront" of wat dan ook met Communisten sprake kan en zal zijn. II. De Partij stelle een onderzoek in naar de vraag, of de Communisten niet on der zoodanigen invloed (resp. bevelen) staan van een buitenlandsche Mogend heid (Rusland), dat zij daardoor in en Nederlandsch Parlement eigenlijk niet kunnen worden getolereerd, tenzij dui delijk kome vast te staan, dat zij eiken band, zoowel direct als indirect met dien buitenlandschen Staat hebben verbroken en Nederlandsche volksver tegenwoordigers zijn, in staat in volle onafhankelijkheid van buitenlandsche Mogendheden, Nederlandsche belan gen te behartigen. III. De Partij spreke het duidelijk uit en brenge practisch haar optreden daar mede in overeenstemming, dat zij te genover het Koningshuis in Nederland inneemt hetzelfde loyale standpunt als onze Zuster-Partijen in Engeland, De nemarken, Zweden enz. IV. De Partij spreke zich duidelijk en klaar uit hierover, dat zij haar doel niet an ders dan met wettige middelen wenscht te bereiken en zich volkomen stelt op den bodem der Legaliteit V. De Partij spreke zich eveneens klair en onomwonden uit, dat zij het wettig gezag steeds wenscht te eerbiedigen, zulks onder geen enkel voorbehoud, dan zooals ook vanzelfsprekend ieder (ook b.v. de Anti-Revolutionnrlre Partij en alle burgerlijke partijen) natuurlijk maakt. VI. De Partij verkiare uitdrukkelijk, dat wanneer ons land in gevaar mocht ko men, zij onvoorwaardelijk achter de Regeering staat wanneer het er gaat die gevaren van ons land af te weren of to'. een minimum te beper- ken\ ^'ke gedachte aan sabotage v_n mobilisatie of handelingen van derge- lijken aard, wanneer een oorlog, on danks al onze pogingen om dien te keeren, eenmaal een feit is geworden, worde door haar onherroepelijk en met den meesten nadruk veroordeeld. VII. De Partij benoeme een commissie, teneinde te onderzoeken, of, gegeven de veranderde internationale omstan digheden, het standpunt van eenzijdige ontwapening nog wel juist mag wor den genoemd. Voornaamste Nieuws. De minister ^an financiën heeft het wets ontwerp tot heffing van een vseeldeverterings belasting ingetrokken. Gister is te Utrecht de vergadering gehou den van Calvinistische burgemeesters, wet houders en secretarissen. Dr. E. J. Beumer heeft een rede gehouden. De eerste werkdag der Londensche confe rentie werd overschaduwd door het oorlogs- schuldenvraagstuk. Von Neurath spreekt over het groote be lang der politieke kwesties voor het resul taat der conferentie. Nederland, België en Scandinavië over^ wegen reeds nauwer samenwerking ingeval de conferentie geen resultaten oplevert De politieke moeilijkheden in Oostenrijk. IJmuider stoomtreiler op de kust van Jut land vergaan. De Nederl. Bank stelt een enquête in naar het Nederlandsche belang, betrokken bij het Duitsche transfermoratorium. Te Utrecht is de 74ste algemeene verga dering gehouden van de Utredhtsohe Zen- dingsvereeniging. HEB MEDELIJDEN! MET DE LEZERS DER ROODE PERS Hoe houden die lezers het uit, mag men wel vragen. Ze worden dagelijks van links naar rechts gebalanceerd, vice versa. Al leen hebben ze de genoegdoening, dat de roode redactie onder alle omstandigheden een hooghartige houding aanneemt tegen de „flodder-journalisten" aan de „burger lijke" pers. De brochure-Duys zou verschijnen; aldus werd bericht. 't Zit nog, antwoordt HetVolk; „Wij kunnen niet aannemen, dat dit bericht juist is. Deze uitgave zou in strijd zijn met een nadrukkelijke ver- klaring door p.g. Mr. Duys na een on derhoud met het Partijbestuur in de jongste vergadering van den Partijraad afgelegd". Een onvoorwaardelijke verkla ring na een onderhoud; dat lijkt toch veel op een afspraak. En ter verduidelijking schrijft de roode pers even later: „Op ons partijsecretariaat is zelfs niets hoegenaamd van ,.en plan van Duys tot toch-publicatie bekend en evenmin van eenigen, al dan niet „onafgebroken" aan drang van Duys tot publicatie. Wat een verhalen! De kletstafel is in volle werking. Men kwekt er maar op los, tegen de partij". Gekwek aan de kletstafel! Keurig gezegd, nietwaar? Het partij secretariaat weet er niets van en dat moest het, krachtens de afspraak, toch wel weten! Pardon, een afspraak? Weer kletspraat, Want op 13 Juni schrijft Het Volk: Van een afspraak met Duijs in of door het Partijbestuur is echter geen sprake. Er is niets met Duijs afgespro ken. Nadat het partijbestuur op het on- gewenschte van publicatie der brochure gewezen had, heeft Duijs den volgenden dag in den Partijraad medegedeeld, dat hij bij nader inzien de brochure inhield. Dat is alles. Dat is alles. En dat weinige werd door de roode pers met veel bombast als een „on voorwaardelijke verklaring" aangeduid. Doch weet de redactie dit alles wel goed? Want op 10 Juni wist ze ook nog niet, dat Mr. Duys op 6 Juni aan hel partijbestuur de verschijning van zijn brochure had mee gedeeld! Heb medelijden met de lezers, die zóó be- kwekt worden. COMMISSIE BEDRIJFSRADENWET DE NIEUWE VOORZITTER. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken Prof. Mr. A. C Josephus Jit- ta. buitengewoon hoogleeraar te Delft, ver zocht te willen optreden als voorzitter van 's in te stellen Commissie bedoeld in Art. der Bedrijfsradenwet. De heer Josephus Jitta heeft zich hiertoe bereid verklaard. De taak der Commissie is o.m. den Minister te adviseeren omtrent de wenschelijkheid van het instellen van be- drijfsraden en omtrent andere onderwerpen welke met die instelling verband houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1