SPLENDICOL FASCISME IN DE TROPEN AKKER.CACHETS DINSDAG 13 JUNI 1933 fWEEDE BLAD PAG. 5 Heeft U iets gebroken? Sptendicol kon U helpen, en goedl lijmt olies wol gebroken is met Splemjicot Het is don weer |uist zoo als voorheen en U kunt het weer op dezelfde wijze gebruiken want Splendicol lijmt hecht en is bestand tegen vuur en woter. Bij Drogisteriien enz gr tube35ct.,kl.tube20cf. Import H. ten Herkei. Hilversum. VIT TROPISCH NEDERLAND Zwarthemden in de hitte Wat willen ze? De V. C. in verzet Thans reeds verdeeldheid Onze correspondent te Batavia schrijft ons dd. 29 Mei per luchtpost: Wanneer in Indië ergens veel menschen hijeen zijn geweest, met name Europeanen, zegt men, in tegenstelling met de uitdruk king, die men daarvoor in de koude ge bruikt, dat het wit zag van de menschen. Zwart en donker zijn de door het klimaat verboden kleuren; alleen als de zon weg is kan men ze dragen. Overdag is het een straf, die met veel zweetdruppels wordt ge- Echter in dezen tijd, waarin alles zoo snel verandert, heeft ook overdag het zwart zijn kans schoon gezien. Deze kleur van den nacht wordt nl. door de N.I-F.O. met jeug dige geestdrift aan de tropenzon vertoond, zoodat men soms denkt een koelie van de gemeentereiniging voor zich te hebben, want die dragen ook zwarte kielen, wegens het minder zichtbaar zijn van vuil op die kleur! Echter, het verschil zit in de broek; die dragen de koelies ook zwart of althans donker, de NIFO-leden echter hebben een khaki sportbroek en verder naar beneden rwart-leeren beenkappen. Gordel en pet vol tooien hun uiterlijk, doch de gordel is pas afgeschaft en de pet wordt vervangen door een soort muts, want de politie maakte be zwaar tegen die militair-aandoende petten! Zoo op het eerste gehoor, denkt men, dat I de NIFO een handelmaatschappij is of een film-organisatie, ofwel een omroepmaat- schappij als de Nirom. Vergis u niet! Ook Is het geen padvindersvereeniging, nog min der een bestelmaatschappij of een chauf- I feursorganisatie; deze letters beduiden, dat I men te maken heeft met de Nederlandsch- Indische Fascisten Organisatie. Het is niet onopzettelijk, dat ik eerst zoo veel over den buitenkant van deze bewe ging heb geschreven, want het is juist de buitenkant, die hier beteekenis schijnt te hebben. Vooral veel jongelui laten zich door den militairen opzet en het mooie pakje verleiden lid te worden. Zij vinden het ge wichtig langs de wegen te marcheeren en gecommandeerd te worden en welk een mooi gebaar is niet die opgestoken hand, waarvan men niet begrijpt, dat ze niet gaat slapen als ze tijdens het spelen of zingen van 't Wilhelmus wordt omhoog gehouden. De heer De Bree, commies-redacteur bij de Algemeene Rekenkamer, was tot ver leden week leider van deze vereeniging; hij woont bij ons op den weg en het was ver makelijk te zien, met welk een ernst kleine groepjes jeugdige zwarthemden over het asfalt marcheerden en bij den ingang van 's mans erf. een stukje tuin van een meter of zeven lang en vijf breed, vóór zijn pavil joen „met rotten links" binnenstapten alsot ze alles onder hun dreunende voetstappen wilden verpletteren. Doch in de voorgalerij verrees dan de gestalte van den jongen leider, men hield voor de treden stil en bracht doodelijk ernstig in groote stilte den groet, waarna men weer kon afmarcheeren. Links en rechts van den ingang waren een paar groote bamboepalen in den grond ge slagen, om bij verschillende gelegenheden de vlaggen te kunnen hijschen- En telkens was het er een ernstig geconfereer en ver gaderen over de meest gewichtige zaken. De Bree ging naar Bandoeng en wierf in één avond een vijftig leden, in Batavia i sprak hij en de organisatie breidde zich uit als een stroovuur! Welk een leider, niet »■- waar, welk een belofte voor een land, dat zoo diep in de ellende zit, wat een pracht- candidaat voor gouverneur-generaal! Maar wat willen deze Indische zwarthem den? Ze hebben verschillende vergaderin gen gehouden, maar het doel van hun stre ven is nog niet veel duidelijker. Geen poli tiek, zeggen ze, maar een dictator! En dat zeggen menschen, die o.a. bij de herdenking van Willem van Oranjes geboortedag, dien dr Meyer Ranneft schetste als den man, die tegen alle tyrannie opkwam, hun hand- en spandiensten hebben verleend, samen met padvinders, om terrein af te zetten en orde maatregelen te helpen uitvoeren! En als men zoo eens een enkele afzonderlijk vraagt wat ze willen, zeggen ze, dat hun program ma voorshands nog ontbreekt, dat men maar eens een avondje moet komen praten om ingelicht te worden; ze stellen de tegen vraag, of men vindt, dat alles goed gaat op het oogenblik in de wereld en in den staat en beweren, dat een dictator zoo noodig is. Maar over de eigenlijke principes komt men weinig te weten. En wat ze eigenlijk in een kolonie willen doen, waar eigenlijk reeds een dictator is, zij het met beperkte be voegdheden, is nog duisterder. Afschaffing van den Volksraad is wel een ding, dat voor de hand ligt, maar overigens? Toch verwondert men zich erover, dat verschillende ontwikkelde menschen be halve dan de vele jeugdigen, die het om 't pakje en den uiterlijken glans doen, lid zijn geworden; er zijn bv. verschillende ju risten onder, onderwijzers, hoofdonderwij zers en een majoor. Meest menschen, die wat hun inzichten op staatkundig gebied aangaat, dakloos of kleurloos waren en ook anderen, die in de Vaderlandsche Club niet hebben gevonden, wat ze hoopten- Juist de V.C. schijnt verschillende leden te hebben verloren aan dezen nieuwen knaap met zijn onbezonnen idealisme. En waar deze politieke partij, die enkele jaren geleden als een wonderboom uit den grond schoot, na het eerste vuur sterk schijnt te zijn in gezakt, hetgeen begrijpelijk is, omdat ze zich vooral keerde tegen de ethische gevoelens dor vorige regeering, verbaast het niet, ze in verzet te zien komen tegen de fascisterij in de kolonie. Het Nieuws van den Dag be titelde een artikel over dat optreden met „De V.C. heeft jeuk"! Maar algemeen scheen men het toch teveel eer te vinden, dat deze nog vrij groote politieke of eigenlijk meer vaderlandschgevoelige, partij, 't noodig vond, in Batavia een groote protestverga dering uit te schrijven tegen het fascisme. Men legde er daar den nadruk op, dat de V.C. wel iets voor het fascisme voelt, maar niet in een kolonie, slechts in een land, waai- zulks noodig is. Ook hier weer weinig beginsel en veel opportunisme, hetgeen niet veel dunk van de partij geeft, wanneer men weet, dat die actie uit vrees voor achteruit gang van eigen zielental werd ingegeven. Men spiegele zich daar echter aan zichzelf: evenals de V.C. een stroovuur was, een be grijpelijke reactie van veel Europeanen in den Oost, die in handel en cultures het in- landsche volk vaak beter kenden dan de Regeering, tegen het overdreven ethicisme, waarvan de Stuw-groep thans nog uiting is, zal pok de NIFO geen lang leven hebben. Evenmin als de V.C. heeft men beginselen waarop men met hoop op een lang leven iri zee kan gaan; evenals in de V.C. is men opportunistisch, heeft één enkel groot idee, dat kwalijk een principe genoemd kan wor den. Bij de V.C is dit het rassenbewustzijn. het zich in de eerste plaats Nederlander voelen, bij de NIFO is dit 't verlangen naar een dictator, die den boel uit de wanorde en de malaise zal opheffen. En aangezien er in Indië altijd zoo weinig is waarover men zich druk kan maken, VREEMD CITAAT EN DAAROM ONJUISTE CONCLUSIE Een inzender in de Nieuwe Kamper Crt vertelt het volgende in ons blad gele zen te hebben: „Een rechts parlementair kabinet is ons het liefst". Later, toen bekend werd dat de formateur zich wel op parlementaire basis, maar op breeder grondslag bewoog, meende het kuiken wijzer te moeten zijn dan de hen, als het schreef: „Wij begrij pen niet, waarom Dr. Colijn niet de eerste voor de hand liggende mogelijkheid onder zocht heeft". Daarop volgt dan de conclusie, dat wij er, „ondanks een veelzeggende historie" aardig naast waren. We willen den geachten schrijver er be leefd attent op maken, dat wij de laatste zin, of iets, dat er op lijkt, niet konden te rugvinden in hetgeen wij tusschen 26 April en heden geschreven hebben. Het laatste ci taat kan men wel aantreffen in de R.-K. pers maar dat kan men moeilijk op onze rekening schrijven. De niet zeer vleiende conclusies welke de inzender uit de tegenstelling tusschen het juiste en het „vreemde" citaat trekt, moe ten we daarom afwijzen. VOOR JONGE MEISJES JAARVERGADERING VEREEN. TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES De jaarvergadering van de Vereen, ter behartiging van de belangen der jonge meisjes zal op 15 Juni gehouden worden in Den Haag en Scheveningen. Het openings woord zal gesproken worden door Mevr. J. D. van Romondt VisBar.esse Quarles f/e Quarles, terwijl in de middagvergade ring de hper D. C A Bout zal inleiden het onderwerp „De invloed van de crisis od het leven der vrouw" INKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING EEN NIEUWE REGELING. Naar het „Handelsblad" melat, zullen voor het belastingjaar 1933-'34 voorloopige aanslagen overeenkomstig de aangifte kun nen v?orden opgelegd, indien een zuiver inkomen van f 60Ö0 of meer, of een zuiver vermogen van f 100.000 of meer is aange geven. Tot dusverre waren deze cijfers f 7500 en f 150.000. De bedoeling van het stelsel der voorloo pige aanslagen is, de aanslagbiljetten zoo spoedig mogelijk in het bezit der belasting plichtigen te doen komen, zoodat dadelijk met een geregelde afbetaling kan worden begonnen. Tegen een voorloopigen aanslag kan men niet reclameeren, ook al zou men zich bij de aangifte vergist hebben. Men dient daarmede te wachten totdat men be richt heeft ontvangen op welk bedrag de aanslag definitief is vastgesteld. Niet meer in staat nog iets te doen aan 't vele werk, dat te wachten ligt? Dan n. /.ri.nrt.rh zullen één of twee van die "*ZZT kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw nare hoofdpijn verdrijven en Uw geest weer helder makenl Onschadelijkl 't Zijn ideale pijn-stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. tÊrsOJ Per 12 siuxs slechts 50 cent. GebriWH dat voortaan uihluiHndi Volgons rot opt von Apothokor Dumont tsmm ROFFELRIJMEN. Kinderpraat DE VERKEERSCHAOS Het orgaan van de Prot. Ohr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, Het Sein licht, knipte uit ons blad dit zinnetje over minister Kalff: ,3ij zijn aftreden als Directeur werd hem uit de kringen der vakbeweging hulde gebracht voor zijn humaan optreden"; en voegt er aan toe: Wij maken ons niet de illusie, dat de heer Kalff als Minister van Waterstaat een zelfde hulde in ontvangst zal kunnen ne men, als hem destijds bij zijn heertgaan als directeur der N.S. ten deel is gevallen. We leven in een anderen tijd. En de taak, die directeur Kalff had, was een éndere dan de taak die voor Minister Kalff is weggelegd. Maar wat wij ïyel weten is dit, dat de man die met zulke groote scherpzinnigheid het spoorwegbedrijf wist te leiden, ongetwij feld ook een uiterst bekwame Minister zal Méér dan welken Minister ook, mag van dézen bewindsman verwacht worden, dat hij in den chaos van het verkeerswezen orde en regel zal brengen, en voor moei lijkheden en bezwaren, die zich op dit terrein ongetwijfeld voordoen, niet uit den weg zal gaan. Wij en duizenden in den lan de zien dan ook met groote belangstel ling uit naar de maatregelen, die Minister Kalff bij de volksvertegenwoordiging zal voorstellen. Opoetje werd al een beetje^ Al een heel erg beetje oud; Toch was opa, meende opoe Net een kleine jongen stout; jan en Ans, de kleine kleuters Snapten er maar weinig van, Dat een opa, en zoo'n goeie!, Nog ondeugend wezen kan; Maar het bleek weer bij de schoon- Opa had te veel verzet, maaki En nou lag hij, heel de week al Hevig hoestend plat te bed, En de half geplakte kamer Toonde Jan en Annie aan: Opa moest het weer bezuren! Opa had iets stouts gedaan! 't Werd al ernstiger met opa, Soms heel ernstig in de nacht Jan en Annie hadden opa 's Morgens lekker fruit gebracht: En toen tante 's avonds aan kwam Klampte Ans ze dadelijk aan: „Tante Lien, denkt u dat opa Morgen nou weer op mag staan?" „Kind, ik iveet het niet", zei tante „Opa is nog o zoo zwak" „Ja", zei Jan, en stak tfn handen Beide heel diep in z'n zak, En hij keek z'n kleine zus% Ernstig als een groote aan» ,Ja, en opoe zei dat opa Heelemaol wel dóód kan gaan ,Jtch", zei Annie, en het leek wel Of ze Jantje antwoord gaf Op een vraag, „en wie, wie plakt er Opoe's kamertje dan af (Nadruk verboden.) LEO LENS, VERSTREKKING VAN STEUN IN NATURA NOTA VAN MEYER DE VRIES Aan het rapport van bovengenoemd® commissie, waaruit onlangs eenige mede- deelingen zijn gedaan, is een nota ge\olgc^ van den heer Meyer de Vries, die zich met de zienswijze van de meerderheid der com missie niet kan vereenigen. Hoewel ook de heer de Vries, met de meerderheid ver strekking in natura niet wenschelijk oor- Ideelt, acht hij het invoeren van een geld- bonnenstelsel voorbarig en overbodig. Het zal z.i. in de eerste plaats noodig zijn, dat de Overheid zich ontdoet van het teveel in het distributie-apparaat, dit in. tegenstelling met de meening der com missie, dat alles wat nu betrokken is bij de distributie, in stand moet blijven. Ferste vereischte van een natura-verstrekking toch is het zoo goedkoop mogelijk leveren. Echter is het niet noodig op deze zaa>k thans dieper in te gaan. Verandert niet spoedig heel veel ten goede in de wereld, dan zal, zoo schrijft de heer de Vries, de gesteunde m afzien- baren tijd met zijn Overheidshulp niet meer dezelfde hoeveelheden kunnen koo- pen, welke hij zich thans nog kan aan schaffen. Zullen deze op zich zelf zeer té) 'betreuren, doch onvermijdelijke symp tomen zich voordoen, dan zal de drang sterk worden, om met minder geld toch zooveel mogelijk hetgeen voor het leven noodig is, te kunnen koopen. Eerst dan ligt er voor de Overheid een taak wegge legd. grijpen velen iets nieuws aan, om weer eens wat beweging te krijgen. Wat men echter in een kolonie met dit fascistisch idee wil, is onbegrijpelijk. Het is zelfs gevaarlijk, hier met zulk een verlangen te komen aandra gen. Wat zal men doen, wanneer een in- heemsche dictator zich opwerpt? Zal men dan gehoorzamen of zich verzetten? Men heeft wel eigenaardige begrippen van gezag tegenwoordig. Dat die fascisterij een belee- diging voor het volk is, schijnt den jeugdi gen fantasten ook te ontgaan. Intusschcn is er reeds verdeeldheid. Eer. man in Bandoeng beweerde, na de opkomst van de groep-De Bree, dat hij eigenlijk reeds lang leider van een fascistenvereeniging, en wel de goede was. En ook De Bree is geen lang leven beschoren geweest, hij is op ge heimzinnige wijze afgezet in een vergade ring, welke hij niet mocht bijwonen en thans zal majoor Rhemrev zijn dictator schap vestigen, gelukkig voorshands nog in de partij alleen! Mijn programma is mijn ka rakter, zeidc deze landsverdediger. Het Bataviaasch Nieuwsblad vermoedt, dat het nu spoedig uit zal zijn met de orga nisatie der zwarthemden in Indië. „Majoor Rhemrev heeft ambitie en geestdrift ge noeg. Ook zal hij de stormtroepen wel goed drillen. Maar verder?" zegt het blad. Voorts is het een raadsel, wat nu met de telefoon moet gebeuren, die de heer De Bree reeds vanwege de pairtij had gekregen. Toch is het een geluk voor Indië, dat De Bree dictator af is. Stel u voor, hij acht zelfs een of anderen vorm van terreur, „na tuurlijk tijdelijk en met oordeel des onder scheids aangewend", naar hij er listig, maar niet over-duidelijk aan toevoegde immers wat is terreur met oordeel des onderscheids aangewend? noodig dan wel nuttig! Geen wonder, dat hij wegens „anarchisti sche tendenzen" is afgezet! Enfin, hij kan nu uitrusten van de vermoeienissen die het werken voor zijn ideaal hem hebben ge bracht, misschien komt hij wel met een nieuwe fascistengroep! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DEPARTEMENT VAN KOLONIëN Bü Kon. besluit zün de adjunct-commiezen bü het departement van Koloniën W F Ipen- burg en W Brandenburg, met ingang van 1 Juli :i>33 bevorderd tot commies. Koning George van Engeland opent de Economische Wereldconferentie met een korte toespraak. De vergaderzaal van 't Geologisch Museum tijdens de eerste vergadering van het Economisch Wereldcongres. Mac Donald houdt zijn eerste rede De belangstelling van het publiek was groot, toen gisteren de Londen- sche Conferentie geopend werd. De pas-opgerichte kanoclub te Zwolle op propagandavaart door de i grachten* Sittard geraakt binnenkort in het bezit van een nieuw zwembad. Een overzicht van den gevel van de moderne zweminrichting. Tijdens de 500-mijlen rennen te Indianopolis slipte een der renwagens en vloog over de betonnen borstwering rond de baan. De renner werd gedood Ut Belgische Koningin en prinses Astrid bezochten de volkstuintjes in de omgeving van Borgerhout en Berchem De koningin in gesprek met de bevolking in de tuintjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5