Conferentie van Londen geopend DINSDAG 13 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 Ik erken ten volle den omvang van de taak van deze conferentie. Maar er zijn tee kenen van den oprechten wensch om tot overeenstemming te komen, die mij jnet Geloot in net vermogen der hoop vervullen. Alle naties lijden aan een REDE VAN DEN ENGELSCHEN KONING menschheid om de bronnen der wereld te gebruiken. PRESIDIEELE REDE VAN MAC DONALD Uitweg biedt slechts weder zijdsche hulp en stenn. Geen theorieën maar practisch werk. Beslissingen nemen en leiders zijn. Onder zeer groote belangstelling is gister middag te 3 uur de Economische Wereld conferentie te Londen in het nieuwe bouw van het Geologisch Museum in Zuid- Kensington geopend met een rede van den Koning van Engeland en een rede van Mac Donald, die de conferentie presideert- De opening van deze conferentie werd als een gebeurtenis van belang in Londen be schouwd. De groote zakengebouwen vlagden. Een ontzaglijke menschenmassa was op de been. Vooral voor het gebouw der conferentie zag het zwart van volk. Voor de ingang van bet gebouw, waar Koning George zou binnenkomen, was een baldakijn opgesteld. Bloemen sierden hall en trappen. In het gebouw, dat slechts op het nipper tje was klaar gekomen om 12 uur waren de werksters er nog bezig namen om streeks half 3 de deelnemers en toeschou wers plaats. De diplomaten nemen rechts in de zaal plaats, terwijl het midden gevuld wordt door de 16S vertegenwoordigers dor 66 deel nemende mogendheden met hun deskundi gen en assistenten. Rondom de gedelet den aan weerskanten van do zaak zijn de plaatsen voor de 400 journalisten uit alle landen ter wereld, die de conferentie zullen verslaan* De aankomst van den Koning Te drie uur precies wordt het stil in de zaal. Vaag dringt van buiten het gejuich van de menigte door, waaruit blijkt, dat de Koning met zijn gevolg is gearriveerd- Aan don ingang wordt de Koning ontvan gen door minister-president MacDonald ais voorzitter der Conferentie, door den secre- tteris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond en door den secretaris der Conferentie Avenol. Als de Koning de zaal binnentreedt, verheffen allen zich van hun zetel en links en rechts buigend begeeft hij zich door den middengang naar het po dium, waar een gouden microfoon de plaats aanwijst waar hij zijn rede zal hou den, die wordt uitgezonden naar alle dee- Ien der wereld. De rede van Koning George „In dezen tijd van economischen nood is het met een diep besef van verantwoorde lijkheid, dat ik deze conferentie open. Ik geloof, dat het de eerste maal in de geschie denis is, dat een souverein de openingszit ting eener conferentie van alle volken der wereld presideert. Ik wensch uiting te ge ven aan mijn voldoening over dit feit en aan het vertrouwen, dat deze conferentie zal leiden tot vruchtbaar resultaat. Ik heet de vertegenwoordigers welkom Van de staten-leden van den Volkenbond. Het werk van den Volkenbond «heb ik steeds met de grootste waardeering en be langstelling gevolgd. De Volkenbond heeft deze conferentie bijeengeroepen, als gevolg van den nuttigen arbeid dor commissie van deskundigen. Zonder den bond en zonder de idealen, welke hij nastreeft, zou deze groote conferentie, geloof ik, niet zijn bijeen gekomen. Hartelijk heet ik ook de vertegenwoordi gers der staten, die geen lid zijn van den Volkenbond hier welkom. Gaarne breng ik hulde aan den geest van samenwerking, die hen ertoe bewogen heeft, aan deze beraad slagingen deel te nemen. In het bijzonder heet ik ook de vertegenwoordigers .van mijn KONING GEORGE Dominions en van mijn Indisch rijk wel kom. Ik wensch den deelnemers aan deze con ferentie te verzekeren, dat ik mij met diepe bewogenheid wend tot deze bijeenkomst, die reeds zoo grootsch is, en toch nog iets veel grooters vertegenwoordigt nl de hoop en de verwachtingen van de geheele wereld. De wereld verkeert thans in een toestand, die groote zorg baart. Op degenen, die thans den arbeid van het herstel ondernomen hebben, rust een zware taak. Die taak kan slechts vervuld worden door goeden wil en ernstige samenwerking. Daarom roep ik nogmaals een hartelijk welkom toe aan de gedelegeerden op deze conferentie, en ik wensch van ganscher harte, dat hun werk gemeenschappelijke kwaal. Dit blijkt slechts al te duidelijk door het voortdurend stijgen van het werkloosheidscijfer. De beteekenis van dit cijfer en zijn uit werking op het lijden der menschheid was in de laatste jaren mijn voortdurende zorg, zooals het de zorg is geweest van u pllen, die hier bijeen zijt en de regeeringsvorant- woordelijkheid hebt gedragen. Tegenover een crisis, waarvan wij allen te lijden hebben, doe ik een beroep op u allen, om voor het hoogste welzijn der ge heele wereld samen te werken. Ik kan niet gelooven, dat het buiten het vermogen der menschheid ligt, om de groote bronnen der wereld zóó te gebruiken, dat zij den mate- rieelen vooruitgang der beschaving veilig stellen. Deze bronnen zijn niet verminderd. Inte gendeel zijn door uitvindingen, ontdekkin gen en organisatie de mogelijkheden zoo danig vergroot, dat door den overvloed der productie zelf nieuwe wegen zijn geschapen en tegelijk met dezen verbazingwekkenden materieelen vooruitgang is een nieuwe er kenning ontstaan van de wederzijdsche af hankelijkheid der naties en de waarde van hun samenwerken Thans bestaat de gelegenheid, dit nieuwe bewustzijn van de gemeenschappelijke be langen der menschheid uit te buiten, in het vaste geloof dat de onderlinge discussies op deze conferentie de eerste stap op den juis- ten weg zullen zijn. Ik zal uw besprekingen met de grootste belangstelling én de grootste opmerkzaam heid volgen en ik hoop vurig, dat het. resul taat van uw arbeid de wereld zal terug brengen op den weg van de welvaart en den geordenden vooruitgang". Nadat de koning zijn rede beëindigd had en de zaal verlaten had, nam onder de bij valsbetuigingen der aanwezigen de Britsche Dremier het woord, om zijn openingsrede te houden. Ik hoop, aldus MacDonald, dat uw ver blijf hier te Londen succesvol in zijn resul taten zal zijn en dat gij, als gij Londen ver laat, den naam der Londensche wereldcon ferentie onder de groote internationale bij eenkomsten zult hebben gerangschikt, welke de menschheid negen gebracht hebben. De doeleinden van onze vergadering zijn van de grootste beteekenis. Zijne Majesteit zelf heeft de conferentie met een bemoedi gende rede geopend en ik stel voor in uw naam onze dankbaarheid voor de ons be toonde eer en voor het belang, dat hij in ons werk stelt, jegens hem te betuigen. Dit voorstel van MacDonald vond bij de aanwezigen luiden bijval. Er zijn thans een groot aantal naties ver tegenwoordigd, waaronder tien, die geen lid van den Volkenbond zijn. Hoe belangrijk ons werk wordt beschouwd blijkt wel hier uit, dat practisch geen enkel land heeft geweigerd te komen. Dat groote aantal vertegenwoordigde landen op deze vergadering bijeen, geeft hear autoriteit. Vervolgens bracht MacDonald don econo mischen nood ter sprake. De machinerie van den internationalen handel, aldus spr., van welken de kracht en het menschelijke leven der wereld benevens de welvaart der naties afhangt, is geleidelijk verlangzaamd, het verkeer tusschen de naties werd steeds meer bemoeilijkt, de gouden standaard is practisch verlaten en de werkloosheid is gestegen. De daling der prijzen heeft den schulden last der wereld aanmerkelijk verzwaard. In 1932 is, vergeleken met 1929, de productie grondstoffen met 30 pet. afgenomen. Het ruilverkeer tusschen de steden en het platteland is geweldig verminderd. In alle landen is het nationale inkomen gedaald. In sommige landen zelfs met 40 tot 50 pet. Verscherpt door de beperkingen, invoer rechten, contingenteering en deveziencon- trole heeft de algemeene crisis sedert 1929 het internationale ruilverkeer teruggebracht tot van den omvang en tot de helft van de waarde. Dit kan niet doorgaan. De stemming is wanhopig. Er zijn pogingen tot verbetering geschied, maar een oplossing is nog niet gevonden. Er dient een definitieve oplos sing gevonden te worden. Vervolgens bracht de Britsche premier de oorlogsschulden- en herstelbetalingen ter sprake, waarbij hij wees op de onvoorwaar delijke noodzakelijkheid, dat de kwestie der oorlogsschulden geregeld wordt Hij bracht hulde aan de resultaten van de conferentie van Lausanne. Lausanne moet voltooid en de kwestie der oorlogs schulden voorgoed uit den weg geruimd worden. Ter bestrijding van de crisis hebben de naties gegrepen naar nationale maatregelen die haar eenige tijdelijke verlichting heb ben gebracht, maar men voelt thans reeds, dat dit niet voldoende is. De resultaten van de laatste jaren hebben trouwens bewezen, dat deze nationale hulp gaat ten koste van andere naties. Een uitweg biedt slechte we derzij dsche hulp en steun. Internationale samenwerking is de beste hulp voor een nationale opleving. Daarvoor zijn wij thans, aldus MacDonald, hier bijeengekomen. Op deze conferentie moeten de groote we gen aangegeven worden, waarvan de gedé- tailleerde uitwerking overgelaten zal wor den aan de nationale regeeringen, ook in samenwerking met elkander. Do verant woordelijkheid van deze vergadering is groot, moge haar dat sterken in haar sa menwerking. Zich tot Avenol richtende, begroette hij hem als als den nieuwen secretaris-gene raal van den Volkenbond. Tot de gedele geerden zeide hij, dat een kleingeestige op vatting van hun taak succes onmogelijk zou maken, maar bij een breeds opvatting conferentie slagen. Wij moeten ook slagen. Ik ben er zeker van, aldus spr., dat wij allen overtuigd zijn van de zware ver antwoordelijkheid, welke op ons rust. Wij moeten de wereld toonen, dat wij willen slagen. Wij moeten geen theorieën verkon digen, maar wij zijn, naar ik vertrouw, hier, om practisch werk te verrichten. Mannen, die succes willen hebben, moeten hun taak beginnen in den geest van mannen, die MAC DONALD ben. Vertraging kunnen wij niet toelaten. Snelheid bij het tot stand komen der over eenkomsten is voor het succes der confe rentie noodzakelijk. Laten wij toonen, dat wij beslissingen kunnen nemen en leidei?» kunnen zijn. Ik noodig daarom alle delegaties uit haar voorstellen In nauwkeurige bewoordingen te dienen, opdat wij zonder tijd te verliezen kunnen overgaan tot bestudeering van riet- geen wij in daden kunnen bespreken, het geen elk van ons kan doen in samenwer king met de anderen. Wij zullen maatrege len moeten treffen, die hetzij van tijdelijk, hetzij van meer permanent karakter zijn. Laten wij, aldus besloot de Britsche pre mier, de wereld met nieuw vertrouwey ver vullen en laten wij een einde makeij aan de jaren van onzekerheid en aan de poli tiek, welke ons allen in nood heeft ge bracht. Laten wij ervoor zorg dragep, dat, vóór wij uit elkander gaan, wij hoop, ener gie opnieuw hebben opgewekt en weder ge legenheid tot leven geschapen. Daarop wacht de wereld en het ligt in onzq macht haar dit alles te schenken. Het bureau benoemd De conferentie werd, nadat eep comité voor de verificatie der geloofsbrieven van de afgevaardigden was benoemd, even ver daagd. Om 16 uur 23 werden de besprekingen echter hervat. MacDonald stelde de organisatje van een bureau voor, waarin de volgeyde landen elk door een vertegenwoordiger zouden zit ting hebben: Argentinië, Chinp, Tsjecho- Slowakye, Frankrijk, Duitschla^id, Honga rije, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Span je, Zweden, Rusland, Canada en de Ver- eenigde Staten. Om 16 uur 37 werd de cpnferentie tot Dinsdag half elf verdaagd. Men schijnt voornemens de algemeene exposé's waarmede heden een aanvang zal worden gemaakt zooveel mogelijk te beper ken, ten einde ten spoedigste met het eigen lijke werk der conferentie te kunnen be ginnen. Het bureau der conferentie zal zijn ver gaderingen houden onder presidium van MacDonald. Een eerste geheime vergade ring heeft reeds plaats gehad na afloop van de openingszitting der conferentie. Voorts werd besloten tot de instelling van twee commissies, een monetaire en een eco nomische, waarin alle landen zullen verte genwoordigd zijn. Deze commissies zullen 16 Juni haar werk zaamheden beginnen, eventueel, als n.l. de algemeene exposé's in de plenum-zitting dan nog niet geëindigd zijn, parallel met die plenum-zittingen. Tenslotte is door het bureau vastgesteld, dat de conferentie dagelijks zal vergaderen van half elf tot kwart vóór één en 's mid dags van 3 tot 8 uur. behalve tijdens het week-end BELANGRIJKS BESLUITEN VAN HET BUREAU LONDEN, 18 Juni. Het bureau der Econo mische Wereldconferentie heeft gisteravond eenige belangrijke besluiten genomen voor die bespoediging van de afwikkeling van het program der conferentie. Op initiatief van Mac Donald werd beslo ten de algemeene beschouwingen zoo moge lijk reeds Donderdagavond te beëindigen. Om dit te bereiken zullen bij de algemeene beschouwingen slechts die vertegenwoordi gers aan het woord komen, die belangrijke voorstellen hebben in te dienen. Hun rede voeringen zullen worden beperkt tot 10 hoog stens 15 minuten. De andere landen, die geen belangrijke voorstellen gereed hebben zouden worden ver zocht hun verklaringen schriftelijk te doen, opdat deze aan de deelnemers der conferen tie kunnen worden rondgedeeld. Ten slotte werd besloten terstond twee of drie commissies in te stellen, die reeds Don derdagavond of Vrijdagmoigen met hun werk kunnen aanvangen en de details van de ingediende voorstellen kunnen behande len. Vandaag nullen het woord voeren de Ame- rikaansche staatssecretaris Huil, de Fraa- sche minister president Daladier, de Itali- aansche minister van financiën Jung en de leider der Japansche delegatie IshiL Uit het feit dat de algemeeene beschouwin gen worden geopend door de Amerikaansche en de Frans oho vertegenwoordigers, leidt de pers af, dat de Conferentie zich van den aanvang af zal bezig houden met het valuta- vraagstuk. ial lelden tot het succes en do goede resuï-reeds geslaagd zijn. Wij verklaren de we taten, welke de wereld met zooveel onge- veld als resultaat van onze eerste vergade- duld verwacht. ring, dat wij besloten zijn succes te heb- LONDEN, 13 Juni. Hoewel zoowel van En- gelsche als van Amerikaansche zijde, voort durend wordt gewezen op de noodzakelijk heid van samenwerking der Angelsaksische naties als noodzakelijke voorwaarde voor het slagen der conferentie, wordt de situatie op het oogenblik nog ten deele beheerscht door de scherpe tegenstelling tusschen Amerika nen en Engelschen zoowel ten aanzien van de kwestie dor oorlogsschulden en de sta- biliseeringspolitiek als van de dollarmanipu laties. De gisteravond te Londen gekoesterde hoop, dat President Roosevelt accoord zou gaan met het Engelsche plan om een ge deelte van den op 15 Juni verval lenden ter mijn te betalen, en terstond onderhandelin gen te openen over de regeling van de ge heele schuldenkwestie is blijkbaar niet in vervulling gegaan. Indien Roosevelt zijn af- wypende houding handhaaft, zal de Engel sche Regeering overmorgen waarschijnlijk in 't geheel niet betalen om Amerika op deze wijze tot onderhandelen te dwingen. Conferent'eraaaliijd Maandagavond heeft de Eiige.--.ohe regee ring een banket aangeboden- aan alle dele satieleiders. De i^ïtmaaltijd werd afhou den in Grosvenor house, minister-president Mac Donald presideerde. Reeds een uur voor den aanvang van den maaltijd hadden honderden belangstellen den zich voor het gebouw verzameld De dochter van Mac Donald, Ishbell, heeft in Dorchester Hotel de dames der gedele geerden een maaltijd aangeboden. De delegaties te Londen Groote belangstelling bestaat te Londen voor de leden van de Oostenrijksche delega tie, die onder leiding staan van bondskan selier Dr. Dollfuss, deze is zeer zeker de kleinste van alle gedelegeerden. In den En- gelachen volksmond zou men hem reeds den bijnaam van „vestzak-Napoleon" heb ben gegeven. In het oog vallen voorts: de Fransclie premier Daladier, die ook al aan Napoleon herinnert, nl. door den haarlok over zijn voorhoofd; Smuts, die weer grijzer is ge worden; onze Colijn; de Indische afgevaar digden met hun tvitte tulbanden, de Ara bische met hun witte hoofddoeken en de zwarte afgevaardigde van Haïti, die van zijn schouderen en opwaarts hooger is dan als zijn mede-gedelegeerden. Colijn spreekt Woensdag Naar het Hbl. meldt, zal Dr. Colijn Woens dag spreken. Hij heeft verzocht deze rede per radio uit te zenden. Geen Amerikaansche voorstellen De leider der Amerikaansche delegatie ter Economische wereldconferentie staats secretaris Huil, heeft Maandag in een pers conferentie o.m. verklaard, dat Amerika geen verrassende voorstellen- ter conferentie zal indienen, zooals vaak bij geruchte werd beweerd. Een studentengrap Tijdens de openingszittinig der economi sche conferentie hebben Engelsche studen ten voor het conferentiegebouw eenige hon den losgelaten, die door de groote menschen- menigte zenuwachtig werden en begonnen Je blaffen. Een groot aantal studenten maak te eveneens blaffende geluiden tot groote vreugde van bet publiek. Het lawaai was duidelijk hoorbaar tot in de conferentiezaal, waar juist de koning het woord voerde (en was ook goed te hooren door de radio). Di rect schoten politiebeambten toe om de or de te herstellen, hetgeen direct gelukte. In het conferentiegebouw was inmiddels het gerucht verspreid, dat communisten betoog den. De Engelsche Koning Gemeld wordt, dat Koning George er flink gebruind uitzag. Hij was gekleed met zwarte colbertjas en grijs vest en droeg een witte anjer in zijn knoopsgat In de zaal zag men geen enkele militaire of marine-uniform. Cocktails ter conferentie Aan het Kbl. wordt gemeld, dat er aan het buffet der conferentie een speciale cocktail wordt „gemixt", die den veelzeg- genden naam „Droefheidsverdrijver" heeft gekregen! KABINETSCRISIS IN SPANJE AZANA VORMT EEN NIEUW KABINET De vroegere premier Azana heeft gister avond laat, niiet zonder moeite, het nieuwe kabinet gevormd. Zelf treedt hij daarin op ails minister-president en minister van oorlog. Minister ven budtenjlandecQie zaken is Rios. Nieuwe ministers zijn: VUinoiaHee, Barnes, Compaflys, Francy Rooa. Laatstge noemde is lid van de federalistische party, die tot dusverre niet im het kabinet was ver tegenwoordigd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de samenstelling ven het kabinet pre cies dezelfde is ais van het vorige. Men verwondert er zioh algemeen over, dat, daar geen samenwerking met de radi calen is bereikt, de president der republiek thans aan Azana. toestaat, wat hij Zondag nog aan Pri-eto had geweigerd. Men is van meenling, dat de regeoringscrisis een merk waardig verloop heeft gehad en dat het vast staat, dat de president der republiek oor spronkelijk het voornemen had essentieele wijzigingen door te zetten, maar dat dit hem miiiet is gelukt. Deze voorgenomen maar rui et doorgezette wijzigingen betretffen vermoedelijk ook het optreden der regeering tegen die roomsohe kerk, bestaande in het naasten van de ker kelijke goederen door den staat, het onder staatscontrole stellen van kerkeiyke orden en het verbieden van onderwijs door gees telijken, uitgezonderd in de kerken zelf. President Zamora, zalf geloovig katholiek, heeft lang geaarzeld vóór hij de desbetref fende wet van de radicaal-socialistische re geering Azana onderteekende. Nadat die W'et versiebenen was en het Spaanscbe epis copaat daarover zijn groote verontwaarda- dang had geducht en de Paus er zelfs een encycliek aan had gewijld, is onder de Spaaneche bevolking groote onrust staan. Vermoed wordt, dat Zamora het in verband met d!ie c-nrust niet op nieuwe ver- keziitngen durft laten aankomen, omdat d-e monarchisten daar hoogstwaarschijnlijk goed garen bij zouden spinnen en zouden inaci ten de repubüiomsohe revolutie ong<» daan te maken. Door opnieuw met een kabinet-Azana ge noegen te nemen, nu een regeering op bree den grondslag niet mogelijk blijkt, wil Zamora waarschijnlijk uitstel bereiken. 24-JARIGE DIE GEVOED WERD Verstijfd door rheumatiek Hoe zij nu lenig blijft Juist ontvingen wij een beschrijving van een buitengewoon hardnekkig rheumatiek- „Ruim vijftien jaar geleden", schrijft deze vrouw, „had ik een ernstige aanval van acute rheumatiek. Ik probeerde van alles smeersels, zalfjes en al het mogelijke dat de mensohen me aanraadden. Maar alles en al les zonder verbetering. Ik zat net als een Egyptische mummie, en hoe langer ik zat, des te erger werd het. Mijn ledematen wer den steeds stijver. Bewegen werd absoluut onmogelijk, zonder de vrceselijkste pijnen te verduren, zóó dat ik het soms moest uitgil len. M'n enkels en voeten waren zoo gezwol len dat ik mijn teenen niet zien kon. Evenzoo was het met mijn handen ze waren on bruikbaar. Bij het eten moest mijn moeder me voeden Ik was slechts 24 jaar en zóó leed ik maanden lang (die me jaren leken). Op een dag kwam er een dame op bezoek, en toen ze mijn toestand zag zei ze: ,yHet eenige wat hier helpen kan is Kruschen Salts." Ik had ongeveer alles geprobeerd, en hoewel ik niet het minste resultaat verwachtte, liet ik toch een flacon Kruschen Salts halen. Tot mijn groote verbazing werden mijn ledema ten langzaam maar zeker losser. De blijd schap waarmee ik van de eene kamer naar de andere liep, was werkelijk aandoenlijk, want ik had gedacht dat ik voor mijn verder leven gedoemd was tot hulpeloosheid en el lende. Sedert dien heeft bij mij in huis nooit een flacon Kruschen Salts ontbroken. Mvr. M. K De zes pouten in Kruschen sporen de af- voerorganen aan tot gezonde, geregelde wer king. Zij helpen het organisme om steeds het teveel aan urinezuur te verdrijven. En wanneer het kwaadaardig urinezuur dat de pijnen veroorzaakt verdwijnt, dan moe ten ook de pijnen en kwellingen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één oent per dag. (Adv.) AMERIKA EN DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND De Amerikaansche bladen stellen veel ruimte beschikbaar voor de senaatsdebatten over de politiek der Duitsche regeering je gens de Joden. De democratische leider Ro binson gispte het optreden der Rijksregee- ring en vond daarbij bijval van de beide partijen. Robinson werd tot de orde geroepen toen hij voorstelde, dat Amerika zou pro- beereai de Duitsche bmnenlandsche politiek te beïnvloeden teneinde de rassenhaat te doem verdwijnen. Vtice-fkanjseflaer Von Papen heeft Maan dagochtend den Rijkskanselier rapport uit gebracht over het verloop van den Katholie ken GezelUendag in München en de inoiden- ten, welke geleid hebben tot een vervroegde sluiting. De vice-kanealiier constateert, dat by door de leiding vatn den Gezelilendag niet is misleid, maar dat de demonstratie, welke hij bijwoonde en waar hy het woord heeft gevoerd, gedragen ds geweest van nationaien geest en ondubbelzinnige trouw aan het nieuwe Rijk, DE AANSLAGEN IN OOSTENRIJK DE NAZI'S ONTKENNEN SCHULD 2»gl De „Aingriff" publiceert de volgende ver klaring van het bestuur der Oostenrijksche nationaal-socialistische partij: Het bestuur der Oostenrijksche nationaal- socialistische partij verklaart met betrek king tot de aanslagen, gepleegd op den veiligheids commissaris voor Tirol, dr. Steidle, en den Landeshauptmann van Stiermarken, dr Rintelen, dat het vanzelf spreekt, dat de nationaal-socialistische par tij niets uitstaande heeft met deze aansla gen en dat zij noch de aanstichters, noch de plegers ervan kent Getrouw aan het legale standpunt, waar op zij zich sinds jaren heeft geplaatst, ver oordeelt zij dergelijke aanslagen onver schillig door wie zij worden gepleegd op zoo scherp mogelijke wijze. Aan den anderen kant ziet zij zich echter gedwongen te constateeren, dat deze aan slagen door de terreurmaatregelen der hoog ste instanties rechtstreeks zijn geprovo ceerd en veroorzaakt Gistermorgen tegen half elf werd door een onbekende in een juwelierszaak in de Meidlinger Hauptstrasse te Weenen een in papier gewikkelde bom geworpen, waar door de juwelier Futterweiss werd gedood en vier andere personen ernstig werden ge wond- Het interieur van den winkel werd vernield. Tezelfder tijd ontplofte in de Stadion- gasse, in de binnenstad dicht by het Raad-- huis, eveneens een bom met sterke rook ontwikkeling, waardoor echter geen scha de werd aangericht Aan de Universiteit hielden nationaal- socialistische studenten betoogingen, die door de politie werden uiteengejaagd, even als opstootjes by het Burgtheater en bij het Raadhuis. Een aantal personen werd ge wond. WEENEN, 13 Juni De rector van de Uni versiteit van Graz heeft aan de publiciteits- box-den van de Universiteit een verklaring laten aanslaan, waarin hij zijn scherpe af keuring uitspreekt over de houding der studenten in verband met de gebeurtenis sen van Zondag jL Naar aanleiding van deze gebeurtenissen heeft de rector met in stemming van den Academischen Senaat besloten de Universiteit tot nader aankon diging te slutfen. Sluiting Nat-Soa partyhuizen Het Adolf Hitlerhuis te Weenen zal voor ombepaalden tijd worden verzegeld- Ten aanzien van andere partijlokalen der nazi's te Weenen bestaan dergelijke voornemens by do autoriteiten. Volgens berichten uit Graz is het aan de universiteit aldaar tot groote betoogingen gekomen. Tegen de regeering gerichte plak katen werden aangebracht De studenten eischten dat de vastgestelde beëediging van professoren niet zou doorgaan. Van banken en tafels, welke uit de colle gezalen waren aangesleept, werd een bar ricade opgericht aan den ingang van het universiteitsgebouw. Op de binnenplaats werd een groote hakenkruisvlag geheschen. In een der collegezalen zijn toehoorders by de lessen der katholiek-theologische fa culteit opgesloten. Het verluidt, dat de be- eedigmg m verhand met deze incidenten is uitgesteld. KOMENDE REVOLUTIE IN BRITSCH- XNDIE De bekende zendingsman Ds. W. Paton is volgens de Neue Allgemeine Missionszeit- schrift van overtuiging, dat een revolutie in Bntsch-Indië voor de deur staat De on derdrukte kastenloozen zullen zich naar zijn meaning even zeker gewelddadig tegen hun overiieerschers verheffen als eenmaal de vierde stand in de Fransche revolutie dat deed. „Nu, nu het schoolwezen im Inidië dor mate ontwikkeld Is, nu de autoriteiten der provincies er in wedijveren, scholen te ope nen, nu de armen in de dorpen leeren in zaai», hoe laag zy staan, is het onvermijde lijk, dat zy onweerstaanbaar vooruitdrin- g011;helaas kan dit heel gemakkelijk tot anarchie voeren". Aldut Ds. Paton, een op zendingsgebied zeer gezaghebbend man. Weerbericht. Het dunne Pültje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Haparanda 766.8. Laagste stand te Yarmouth 754.8 Stand vanmorgen halftwaalf 758.6. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bilt) Matige tot zwakke wind uit Z. richtingen, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. AARDAPPELZIEKTEN In 't etmaal van 's avonds 11 tot 's avonds 12 Juni zijn in Noord-Holland te Noord- Soharwoude en Hoorn de weersomstandig heden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens wellicht iets te weinig dauw. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De zwaarste regens, die gevallen zijn in samenhang met de kleine depressie, die zich over ons land naar het W. heeft verplaatst, zijn aan de Z. kant van de depressie-haan. Calais meldt, zonder dat daarby van onweer werd melding gemaakt, 4 m.m. en ook Bel gië en N. Frankrijk had 20 man. of meer. Te Maastricht viel 18 mm. In Oo6t-Duitsoh- land is het druk-verval zeer gering, terwijl een lichte barometerdaling intrad. De hooge temperatuur van het Oostzeegebied der laatste dagen, die op de trek-richting van de vorige depressie van groote invloed is ge weest, is wel afgenomen, doch nog flink boven normaal terwyl de temperatuur in N. Scandinavië steeg. 14 JUNI. Zonsopgang 4.40 uur, zonsondergang 9.21 uur. Maan: Laatste kwartier 12.46 nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 14 JUNT. Van 's avonds 9.51 uur tot 's morgens 4.09 uut WATERSTANDEN RIVIEREN '(Oud© Amsterdamsche ttJd} Walahut Baset Breipaoh Heden Vorig 8.21 8.13 -0.00 -o.oo 2.17 2.10 Rhelnfelden -2.96 -2.86 Kehl Dledesheim Mannheim Lohr Mains 3.66 3.52 1.18 1.15 -1-12 -1.08 2.07 2.04 Canp Ems Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht 48.70 43.69 Venlo H.u )0.r 2.33 2.23 0.52 0.84 9.16 1.98 -0.80 -0.61 -0.54 -0.87 1.73 1.64 1.53 1.34 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 1.0513,17 Harllngen 1.60 14.10 Den Helder 11.35 IJmuiden 7.48 20.19 H-v. Holland 7.00 19.35 Schevenmgen 7.10 19.45 9.16 21.25 Rotterdam 14 Juni 3.59 16.04 Hellevoetsluls 7.45 20.14 Willemstad &43 21.05 Brouwersh. 6.67 19.26 Zierikzee 7.30 19.44 Wemeldinge 7.54 20.14 Vlissingen 6.07 18.25 Terneuzen 7.40 19.01 Hansweert 7.23 19.35 Uit Oost-lndie VERWIJZINGEN NAAR DEN ZEE KRIJGSRAAD. Officieren, Europeescho en in- heemsche schepelingen. BATAVIA, 12 Juni (Arueta). De venvyzin gen naar den Zeekrijgsraad betreffen be halve de 17 officieren, 19 inheemsohe sche pelingen, aan wien ten laste is gelegd mui terij aan boord -van oorlogsvaartuigen, wel ke zich bevinden op eexr plaats waar geen onmiddellijke hulp te verkrijgen is. Voorts 8 Europeesche schepelingen wien hetzelfde ten laste wordt gelegd, verder 33 inJheem- sche schepelingen, voor het grootste deel behoorende tot het machimekamerpersoneel, wien hetzelfde ten laste wordt gelegd, doch onder toevoeging dat zij niet gewapend wa ren. Voorts betreffen deze verwijzingen 82 inheemsche schepelingen, die, gewapend zijnde, van het misdrijf van muiterij zon der meer worden beschuldigd. RESIDENT-BENOEMINGEN. BUITENZORG, 12 Juni (Aneta). Benoemd tot resident van Palembang W. Steinbuch, thans resident van Djamibi. Benoemd tot resident van de Wester af- deeling van Borneo W. G. Moggenstorm, thans assistentrresident van de afdeeling Singkaiwang. Benoemd tot resident van Djambi P. H. J. in der Meulen, thans assistent-resident van: de afd. Oostkust van Atjeh. VRACHTAUTO VERONGELUKT. Zeven dooden MADIOEN, 12 Juni (Aneta). Een vracht auto van Tais Manilla Show is tusschen Wali Koehoen Ngawi in een 5 M. diep ravyn gestort. Zeven personen werden gedood, 12 gewond- Met 3175 ervan door! BATAVIA, 12 Juni (Aneta). De ambte naar der 4e klasse van den P.T.T.-dienst, werkzaam bij het postkantoor te Semarang, G. A. van Oost, die met een bedrag van f 3175 voortvluchtig was, is Zondagmiddag op een onderneming te Banjoewangi gear resteerd. Hij had nog f 2200 bij zich. DE ZEEKRIJGSRAAD Matroos veroordeeld SOERABAJA, 13 Juni (Aneta). De Zee- krijgsraad behandelde de zaak van den Buropeeecben matroos J. C. van Boven, dóe op 29 Januari een gegeven bevel ndet opvolgde De eisch was 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtende met ontslag udt den dienst Het vonnis luidde 4 maanden gevangenisstraf onder aftrek van de preventieve hechtenis met ontölag uit den dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2