MAANDAG 12 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE LEIDSCHE NAAIMACHINEZWENDEL Het Haagsche gerechtshof heeft voortge zet de strafzaak tegen de verdachten A M en H J V, die betrokken zijn geweest bij den geruchtmakenden zwendel in naai machines, te Leiden gepleegd, waardoor de Maatschappij Usqvarna indertijd voor een bedrag van f98,000 is benadeeld. De Haag sche rechtbank heeft de verdachten te dezer zake veroordeeld resp. tot \l/z jaar en 1 jaar gevangenisstraf, van welk vonnis beiden hooger beroep hadden aangetee- kend. De advocaat-generaal, mr J A Brants, had verscheidene getuigen gedagvaard, die een groot aantal naaimachines op huur koopcontract hadden gekocht en deze on middellijk daarna weer aan den tweeden verdachte van de hand hadden gedaan. De eerste getuige deelde mede, dat M. haar in 1930 had aangezet, vier machines te koopen. Zij zou die dan tegen een bedrag van f50 a f55 direct van de hand kunnen doen. Zij wist wel dat zulks niet mocht, dooh uit armoede had zij toegegeven. De volgende getuige was op dezelfde ma nier in-het bezit van versohillende machi nes gekomen, die bij den tweeden verdach te terecht kwamen, die haar bedragen van f35 tot f50 per machine betaalde. Een derde getuige had aanvankelijk ge aarzeld zich met deze zaak in te laten. M. had haai' evpnwel gerustgesteld en had ge zegd: „het hindert niets, de machine ziet geen zon en geen maan". Dit laatste werd door M ontkend. Eenige gewezen vertegenwoordigers ver klaarden, dat zij bij het plaatsen van de naaimachines instructies hadden, vooraf te informeeren naar de solvabiliteit van de koopers. Zij verklaarden dat er evenwel door het personeel van het filiaal Leiden werd geknoeid. De advocaat-generaal ving zijn requisitoir aan met een woord van dank aan den rechter-commissaris voor zijn uitgebreide onderzoek. Daaruit is mede gebleken, dat de betrokken maatschappij trachtte den verkoop te forceeren en dat kwade elemen ten in haar dienst daarvan gebruik hebben gemaakt om fraude te plegen. Verdachten hebben op ergerlijke wijze geknoeid en door hun mooie smoesjes zijn vele men- schen in de ellende gestort Een en ander was voor spr. aanleiding om bevestiging van het vonrfis der rechtbank te eischen. De verdedigers van verdachten betoog den, dat toegegeven moet worden dat er te Leiden geweldig en schandalig is geknoeid. Doch ook de getuigen hebben geknoeid en op hun getuigenis zou deze veroordeeling gebaseerd zijn. Het geheele personeel is bij dezen zwendel betrokken geweest Zij stel den de vraag waarom juist deze verdach ten en niet de getuigen moesten worden ver volgd. Mr Brants, repliceerend, merkte op dat de gehoorde getuigen er geen enkel belang bij hebben, deze verdachten de gevangenis in te helpen. Zij mogen weliswaar ge knoeid hebben, doch gezien hun omstandig heden was de verleiding voor hen te sterk. Daartegenover staat dat de verdachten wisten wat er gebeurde en dit geldt vooral den tweeden verdachte, die maar raak kocht Met het oog op een uit te brengen reclas- seerir.gsrapport werd de verdere behande ling uitgesteld tot 21 dezer. Vele lepers eullen zich herinneren, dat de agent van politie J. Zwart alhier, in den macht van 31 Mrt. jl. met waren heldenmoed en gevaar voor eigen leven, drie menschen redde uit een brandend huis aan de Nieuw Btraat De Commissie voor Maatschappelijk werk 'der Leidsche Old Fellow Club vond hierin aanleiding om genoemden agent voor te dra gen voor een bijzondere onderscheiding. Deze onderscheiding, die, op verlangen van den betrokkene, bestond uit een zil veren polshorloge met inscriptie, is, verge zeld van een oorkonde, Zaterdagavond ten huize v. d. hee Zwart aan hem uitgereikt namens de Centrale Commissie voor Maat schappelijk Werk der Independent Order of Did Fellows in Nederland. Het uitreiken van deze onderscheiding geschiedde door een drietal leden der in den aanvang van dit bericht genoemde club en werd bijgewoond door den heer L. Duval, In epecteur van Politie alhier, die den heer Zwart, vooral namens den Commissaris van Politie te dezer stede, feliciteerde met de door hem wel verdiende onderscheiding. WAARSCHUWING TEGEN BEPAALDE ZAAKWAARNEMERS In het Prediklbeurtenblad deelt Ds. M. J. Punselie, alhier, een ontmoeting mede met een familie, die met hun moeilijkheden bij minder gewenschte adviseurs waren aange land, wat hun verbijsterend veel geld heeft gekost en geleid heeft tot zeer negatieve re sultaten. Z. Eerw. vraagt pich af, wanneer de menschen toch eens wijs worden! In hetzelfde nummer vermeldt de heer Th. j. van der Heijden dat enkele in moeilijk heden verkeerende gemeenteleden door prac- iijken van zaakwaarnemers zijn gedupeerd. Het beroep van rechtskundig adviseur heeft steeds eeen groote attractie uitgeoefend op maatschappelijk gedegenereerden die zich vaak als bij tooverslag een rechtskundig ge nie gevoelen. Schrijver acht het geenszins noodzakelijk "dat men pich voor adviezen enz. wendt tot zaakwaarnemers van verdacht allooi, die van ons recht of de jurisprudentie even wei nig afweten als een koe van hazen vangen. Er zijn genoeg instellingen te Leiden geves tigd, die aan daarvoor in aanmerking ko mende personen gratis advies en bijstand ver leenen. Hij wijst bijv. op het Protestantsch Bureau voor Soc. Adviezen dat eiken Dinsdagavond Oude Rijn 44 c te Leiden zitting houdt en voegt hieraan toe dat dit Bureau op velerlei terrein zijn sporen verdiend heeft.. Uiteinde lijk vestigt schrijver er de aandacht op dat omtrent de in Nederland gevestigde rechts kundige adviseurs voor het publiek kosteloos inlichtingen zijn te bekomen bij de Ned. Vereen, van Rechtskundige Adviseurs, Kei zersgracht 691 te Amsterdam en dat de le den van die vereeniging aan wie bepaalde eischen worden gesteld, staan onder een Raad van Toezicht, waarvan vooipitter is Dr. I. A. Höfelt, Kantonrechter, aldaar. OVERPLAATSING. Met ingang van 16 Juni a.s. wordt de heer A. Dijkstra, rijksklerk R. D., overgeplaatst van Heerenveen hyp. kr. naar Leiden hyp. kr. OUDE DAME AANGEREDEN. Zondagmiddag is de 58-jarige mejt L. E. W. op de Hoegewoerd nabij de Watersteeg aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door M. C. L. R. te Oegstgeest De vrouw bleef bewusteloos liggen en is naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat zij een hersenschudding had be komen. Hedenmorgen was de vrouw nog 6teeds bewusteloos. DE GERESTAUREERDE LAKENHAL HEDENMIDDAG OFFICIEEL Li GEBRUIK GENOMEN EEN PRACHTIGE VERBETERING Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" heeft een grondige restauratie en reorgani satie ondergaan, waarvoor het plan is ont worpen door en uitgevoerd onder leiding van den directeur, den heer A. Coert De Lakenhal is in 1640 door Aert v Gravenzande gebouwd, maar reeds tijdens den bouw bleek, dat de indeeling, zooals die door den bouwmeester was gedacht, niet kon worden gehandhaafd en het ge volg daarvan was, dat de groote voorhal in een klein aantal vertrekken moest wor den verdeeld om de verschillende afdeelin- gen van de lakenfabricage onder te kunnen brengen. Hierdoor is een gewelfachtige en hokkerige ruimte ontstaan reeds dadelijk bij de entree van het gebouw, zoodat deze ingang dan ook niet meer behoorlijk kon worden gebruikt In 't algemeen werd in de laatste jaren dan ook nog slechts ge bruik gemaakt van den nieuwen zij-ingang. Deze toestand was den heer Coert reeds lang een doorn in het oog. Hij wilde oude ingang weer in eere herstellen en te vens van deze gelegenheid gebruik maken om de geheele indeeling van het museum eens aan een grondige reorganisatie te on derwerpen. De uitvoering van het plan, dat hij hier toe had gemaakt is dezer dagen gereed ge komen. De gerestaureerde Lakenhal is he denmiddag officieel in gebruik genomen. Wij waren eenige dagen geleden in de gelegenheid van het resultaat van eenige maanden hard werken aan en in het mu seum kennis te nemen en het moet ge zegd, dat de veranderingen die zijn be werkstelligd inderdaad allen verbeteringen zijn. Het aspect van het gebouw is er zeer op vooruit gegaan en de schatten, die ons lraaie museum bergt, komen heel wat beter tot hun recht dan tot nu toe. De gewone fabrieksteen, waarmede de muur en de voorgevel van het gebouw in is hersteld, is vervangen door origi neels 17-eeuwsche steen. Het huis van de concierge, waaraan het gebouw p geheel afgebroken en heeft plaats voor een breede brandgang. De muur doorgetrokken tot het thans belendende per ceel en daarin is aangebracht een laat- gothisch poortje uit het voormalige huis van Van der Werf. In de muur is voorts een steen aangebracht uit het laatst van de zestiende eeuw met de bekende voorstelling van een leeuw verdedigende het wapen van Leiden. De vloer van de ruime binnen plaats is geheel restaureerd naar een schil derij van Suzanne van Steen wijk, waaruit nauwkeurig blijkt hoe de vloer er oorspron kelijk heeft uitgezien. De ingangshal is door het uitbreken van de verschillende muren weer een ruim en fraai vertrek ge worden met rechts een garderobe en links een conciergerie. Uit dezen ingangshal, die geheel gevuld is met wapens uit het raad huis, leidt een geheel nieuw trappenhuis, waarvoor gebruikt is een trap uit een Leidsch huis op de Hoogewoerd, naar bo ven, naar de groote pers. Dit is een prach tige ruime zaal geworden, die thans niet meer gebroken wordt door het groote trap gat, dat er in den ouden toestand op uit kwam. In de pers prijken o.m. de zes schilderijen van v. Schoten, terwijl hier ook is opgesteld de schouw, die uit het ver brande raadhuis is gered, uit de voormalige kamer van den commissaris van politie In de vier hoeken van het gebouw leiden boogvormige uitgangen naar de nevenver- trekken. Van deze vertrekken is ook de Staalmeesterskamer in zijn oorspronkelijken toestand teruggebracht. Het gestuukte ge welf is verwijderd, zoodat het oude eiken hout weer te voorschijn is gekomen. In de gouverneurskamer zijn weer 16e en 17e eeuwsche vensters aangebracht met de ge brandschilderde regentenwapens van het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis. In de andere nevenvertrekken vindt men een merkwaardige verzameling voorwerpen die betrekking hebben op het ontzet van Leiden, een stempelafdeeling, de medische afdeeling, enz. Van de groote pers leidt een trappen huis, dat gpheel gewijd is aan de Sint Jorisdoelen, naar de bovenvertrekken, waar in eveneens veel merkwaardigs te vinden is, zooals het beroemde, hoewel uit een kunstzinnig oogpunt weinig beteekenern v. d. Werf-schilderij, het interieur van de Rem. kerk te Bleiswijk, de beroemde col lectie maten en gewichten van de stad Lei den, het altaar van de oud-katholieke kapel op de Hooigracht enz. Ook de indeeling van den nieuwen vleu gel heeft groote wijzigingen ondergaan, maar deze betreffen hoofdzakelijk de rang schikking der voorwerpen. De schilderijen- zalen zijn zoodanig gerestaureerd, dat het kleuren-aspect belangrijk is verbeterd. Ge lijkvloers vfcdt men in de nieuwe vleugel nog o.a. de oud-Hollandsche kamer, de Papezalen, enz. en op de verdieping de af deeling meubelen uit verschillende tijdper ken en de afdeeling moderne schilderijen. Dit is in groote trekken een overzicht van de restauratie en reorganisatie. De oude ingang wordt dus weer in eere her steld en de zij-ingang zal hermetisch wor den afgesloten. De heer Coert is een man met een uitnemenden smaak en hij ver dient een woord van hulde voor de afdoen- wijze, waarop hij onzen Lakenhal heeft LEDERHANDEL A. VERHOOG HAARLEMMERSTRAAT 57 t.o. City Regenbeenpijpen (waterdicht) 3.00 Lederen Jassen, Jekkers en renvesten y. TOOR'S OLIEGOEDEREN BEENKAPPEN 1.75 (LEDER) (Adv.i De ofiicleele opening Bij de officieele opening hedenmiddag waren tal van belangstellenden aanwezig. Behalve het gemeentebestuur en de raads leden, benevens de Commissie voor de Lakenhal, bevonden zich onder de aanwezi gen de heer Visser namens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vertegenwoordiger van de Vereeniging Oud- Leiden, van de Leidsche Kunstvereeniging enz. De burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, sprak de openingsrede uit. Daar in is het volgende ontleend: Rede van den burgemeester Vele malen heeft de Lakemlhal, aldus spr., de aamdacht van onze land- en stadgenoo- ten. ja van tallooze -vreemdelingen weten te boeien, doch meestal waren het dan de wer ken van één Leidsch grootmeester van het Lukasgilde, die der Lakenhal een zeer bij zondere magnetische kracht verleefden. De Leidsche verzameling zelve trok zich dan in bescheidenheid terug, om het volle licht te doen vallen op wat een van Leiden's groote zonen der wereld aan kunstschatten gebo den heeft. Maar ook die metterwoon hier gevestigde verzameling kan zekere aanspra ken doen gelden. Heden is het dm het Stedelijk Museum zelve, dat zich aan u vertoonen wil en dat uwe vernieuwde of wellicht nog nimmer of niet voldoende gewekte belangstelling vraagt voor het vele schoone wat zij omvat, en vooral ook voor het schoone gebouw dat dit bezit herbergt. Beide toch staken zij zich in nieuwe kleedij. Het eene door een ingrij pende verbouwing, de andere door ver nieuwde groepeering en verbeterde uit stalling. Ter elfder ure was ook in Leiden al was het ook de meeste Hollandsche steden vóór, het besef wakker geworden, dat het kunstbezit der stadgenooten ep der stad danig aan het verminderen was, kwantita tief zoowel als kwalitatief en onder voor zitterschap van den toenmaligen wethou der Mr. C. W. Hubrecht, kwam 29 Maart 1867 voor het eerst bijeen de „Commiss'e voor de bewaring van voorwerpen van waarde en belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst". De eer om de Leidsche kunstschatten, voornamelijk uit schilderijen en enkele reli- quien van het beleg bestaande, te mogen herbergen, werd achtervolgens toegedacht aan het thans afgebroken Invalidehuis, de zolders van het nu verbrande Raadhuis en het verlaten nosocomium, doch geen dezer waardig bevonden. In den loop van 1869 werd de keuze gevestigd op de bovenver- diepingen van de Lakenhal, nadat hieruit eerst verwijderd waren de cholerakribben, tot bewaarplaats waarvan de schoone schep ping van Arend van 's-Gravenzande van 1640 was afgedaald. Welke gelukkiger greep hadden Hu brecht, B. W. Wttewaal, Mr. K. J. J. C. Koe pp el-hout van Sterkenburg, Dr. J. C. Snellen van Vollenhoven en J. C. Cornet kunnen doen dan dit monument uit het bloeitijdperk onzer kunst, tot Museum te bestemmen en daardoor tevens zijn behoud verzekeren. 3 October 1872 kon het Museum het eerst voor het puibliek worden open gesteld en nu vonden de mannen die Leiden's geschiede is eerden, een centrum, inspireerend tot nut tig verzamelwerk. Den best geschoolden wetenschappelijken kracht, kreeg ons Museum toen wijlen Mr. J. C. Overvoorde, ons aller tijdgenoot, con servator en later directeur werd. Zijn hoogst kundig en aan gebeurtenissen zoo rijk direc toraat is zoowel voor het gebouwencomplex als voor de verzameling van de grootste be- teekenis geweest De uitvoerige en voortreffe lijk bewerkte catalogi van schilderijen zoo wel als van voorwerpen zijn van Overvoor- de's hand. En toch gevoelde de commissie, die dit Mu se-um voor de gemeente beheert, dat er na Overvoorde's heengaan in 1930 alweer een groot en moeilijk werk vor diens opvolger, onzen tegenwoordigen Directeur, te doen viel ja, voor de handlag, juist voor hem die zoo'a hart heeft voor de schoonheden van het oude gebouw! De eerste resultaten van dat werk mogen wij U thans na drie-jarige groote en volhar dende krachtsinspanning van den heer Coert toonen. Spr. bracht dank aan de velen, die den Directeur en de Commissie met raad daad terzijde stonden en daardoof een be langrijken dienst aan -de gemeente bewezen Ik dank dr. alf en zijn helpers voor hun waardevolle adviezen, ik daak het bureau ieentewerken en vooral den archi tect, den heer J. Neysingh, voor zijn toewij ding en voor de studie die hij aan de ver schillende bij elke restauratie steeds opdui kende vraagstukken, heeft besteed. Geregeld heb ik celf kunnen zien hoe de aannemers, de heeren Westmaas en Keyser het voor hen aiet gemakkelijke werk in sa menwerking met den opzichter, den heer Abspoel. tot onze volle tevredenheid op uit stekende wijze tot een goed eind hbben ge bracht Het gemeentbestuur heeft voor die goede zorgen evenals voor de kunde en ijver van de werklieden groooe waardeering Er is één hier aanwezig, die recht heeft op eèn hartelijk gemeen den gelukwensch naast oazen dank. Het is onzen Directeur. Voor U is dit een dag van groote voldoening, een voldoening die ik en de geheele Com missie van de Lakenhal, uit wier naam ik dt tot U zeg, U van harte te gunnen. Ik roep dan nu mijn stadgenooten op om zich dit hun kostelijk bezit weer eens be wust te worden en daarvan de rijkdom, ver scheidenheid en geschiedkundige beteekenis in grooter getale wte komen bewonderen. Ten slotte rest mij nog een mij bijzonder aangename taak, alvorens ik het woord nog verleen aan den Directeur voor een korte uiteenzetting. Ziet, de Lakenhal, heeft sinds een tiental jaren aan de gemeente diensten bewezen van een anderen aard dan van een Museum gewoonlijk gevraagd worden. Een of ander vernuftig man heeft de waarde van de zoo genaamde Papezalen als ontvangsalons her kend en sindsdien, ik meen de receptie na de viering van het 350-jarig bestaan onzer Universiteit, is er telkenjnale aandrang ge oefend om officieele ontvangsten in ons Museum te doen plaats hebben. Deze ont vangsten,die soms 6 a 700 gasten telden, zijn zonder utizondering groote successen ge- eet voor de gemeente en hebben Leidens naam in het buitenland niet weinig vergroot U Mevrouw Coert, is die Dea geworden, die steeds wanneer ik Uwen echtgenoot de droge mededeeling deed, dat dan en dan een ontvangst van een ogenoemd aantal per sonen in de Lakenhal moest plaats vinden, als „ex machina" ten tooneele verscheen, met Uwen smaaq, Uw organisatietalent en Uwe onvergelijkelijke bereidvaardigheid en ja, dan heb ik, geloof ik verder mijn geweten het zwijgen opgelegd of ik U ook te veel vroeg. U heeft mij dat zelve nooit doen gevoelen, maar ik heb ten slotte een geweten en ik ben in deze zaken niet zoo onervaren, dat ik niet kan peilen hoe diep het Gemeentebe stuur in Uwen schuld staat. Die schuld wenscht U op geen andere wijze vereffend te zien dan dat Gij wel de herinnering aan onze dankbare gevoelens wilt bewaren. Wij illen U dat daarom vragen dit te doen in den vorm van een draagbaar wapen van de stad, die Uwe vele en groote diensten hoo- gelijk waardeert. Met hartelijk applaus werd deze rede be groet Vervolgens sprak de directeur, de heer Coert, die een uiteenzetting gaf van de ver andering enen de daarop volgende werk zaamheden in verband met de reorganisatie. Op het verder verloop van de plechtigheid hopen wij morgen terug te komen. (Ongecorrigeerd) AFSTANDSMARSCH DER L.P.S.V. Zaterdagmiddag heeft de Leidsche Politie Sportvereeniging een wandeltocht over 40 K.M. gehouden volgens het reglement der K. N. A. U. Van de 212 ingeschrevenen lie ten er 18 verstek gaan, zoodat in totaal 194 deelnemers startten te ongeveer half drie, nadat de Voorzitter der L. P. S. V., de heer v. d. Ham met enkele woorden aan vooraf gaande tochten had herinnerd en gewezen had op het doel der wandelsport. Het niet te warme weer was bij uitsttek geschikt voor de wandelsport en door de fraaie omgeving van Leiden, met als rustpunt in afwij king met andere marschen niet verplicht het fraai gelegen Meyendell, was het dan ook voor velen een aangename wandeling. Anderen meenden goed te doen de 40 K.M. in den kortst mogelijken tijd te verslinden en de eerst aankomende had dan ook kans gezien het geheele parcours in precies 5 uur te leggen. De eerste dame verscheen een half uur later. Terecht stelt de K. N. A. U, deze wandelsportontaarding niet op prijs. De L, W. S. V. welke met 17 leden de grootste groep vormde, legde beslag op den uitgeloofden beker. Geen der leden viel uit. Ook Pro Patria legde met 13 deelnemers den afstand zonder uitvallers af en ontving evenals de L. S. C. en O. G. A. V. beide met 12 deelnemers een vereenigingsprijs. Van de 194 deelnemers vielen er slechts 4 uit. Even als bij vorige tochten verleenden de padvin ders van groep 2 en 3 thans weer goede diensten. In de voormalige Kweekschool voor Zeevaart start en finish is een regenjas blijven liggen, welke bij den secre taris der L. P. S. V., Lombokstraat terug te bekomen. K. VAN K. RiJNLANL HANDELSREGISTER Wijziging. 8 Juni. J Hoogeveen, Voor schoten, Leidscheweg 158, bakker Uittr. E: J Hoogeveen, Voorschoten, dd. 1 Juni 1933. J Wilbrink Leiden, Morschsingel 20, grind-, zand- en basalthandel en transport. Zaak is verplaatst naar: Voorschoten, Rijn dijk 148b. Gantvoorts Meelagentuur NV. Leiden. Fagelstraat 55, agentuur in maalproducten en grondstoffen voor de bakkerij. Het kan toor is verplaatst naar: Amsterdam, Prinsen gracht 794. 9 Juni. Van Deuren en Co, Alphen a. d Rijn, Ridderbuurt 9—11, kweeken van en den handel in planten en bloemen. Door uittreding van den vennoot: H Neustadtel is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den over- blijvenden vennoot J. van Deuren, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. 10 Juni. Ingenieursbureau INVI, Leiden v Oldenbarneveltstr 44, nieuwbouw eji om bouw van machines, enz. Zaak is verplaatst naar: Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 16. 10 Juni. Radio Jesse. Oegstgeest, Rijns- burgerweg 88. Vest fil.: Leiden, Rijnsbur- gerweg 35, dd 1 Maart 1333. VERVOEROPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengsten van de N.Z.H.T.M. over de maand Mei hebben bedragen wat betreft de lijn Scheveningen—Leiden—Kat wijk/Noordwij k (inclusief stadslijn Leiden) f 105.837.en wat betreft de lijn Leiden- Haarlem f 30.676.—. VOETBALVEREENIGING A. Z. L. Zaterdagavond is door de voetbalvereeni- ging A.Z.L. (Academisch Ziekenhuis, Lei den) in „Zomerlust" een welgeslaagde feest avond gegeven ter gelegenheid van het één jarig bestaan. De voorzitter, de heer C. Beij, sprak een woord van welkom, speciaal tot den directeur van het Academisch Zieken huis, den heer H. H. Maas en tot de direc trice, Zr. Roldanus. Spr. wees er daarna op, dat de Vereeniging, die nu een jaar bestaat, krachtig is gegroeid. Reeds spoedig konden twee elftallen in het veld worden gebracht met een behoorlijke spelroutine. Tot zijn vreugde kon spr. mededeelen, dat, dank zij medewerking van den heer Van Ruigen den heer Marks, de vereeniging spoedig over een eigen speelterrein zal kunnen be schikken. Het aaintal leden bedraagt thans 32, het aantal donateurs 100. Spr. hoopte, dat dit getal nog grooter zou worden. De avond was verder aan de vreugde ge wijd. Vooral een tweetal tooneelstukjes had den veel succes. INBRAAK. Gisteren Is, tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in het perceel Cobets- straat 47, bewoond door M. K. De daders zijn binnengekomen door de keukendeur, hebben het heele huis doorzocht en een be drag van ongeveer f 50.— buit gemaakt, be- verschillende gouden en zilveren sieraden- De politie stelt een onderzoek in. IN EEN KELDER GEVALLEN. Op het Raadhuisterrein. Hedenmorgen is de 35-jarige los werkman Jac. S. op het terrein van het afgebrande raadhuis in een 2 M. diepe kelder gevallen. Hij wilde met een kameraad een vlonder die over de kelder lag weghalen en kwam daarbij te vallen. Met ernstige ribfracturen is hij door de E. H. D. naar het Diacones- senhuis overgebracht. DAMCLUB LEIDEN Bodeva Bekerwedstrijden De volgende pairtijen zijn den Bodeva-beker (7e ronde). p Ligtvoet—p v Mastrigt 6—2 A G de Jeu—J Laven 1—1 G v ZwietenC v Zuilen 2—0 M Optendrees—P v d Stel 0—2 T BonteN Wassenaar (regl.) 02 J DreefS v d Reek afgebr. De stand tot heden luidt als volgt: gesp gew rem veri pnt A G de Jeu 7 5 1 1 11 7 4 3 0 11 P v Mastrigt 7 4 2 10 P v d Stel 7 4 2 1 10 VI Optendrees 7 3 2 2 8 sj Wassenaar 7 3 2 2 8 S v Zwieten 7 3 1 3 7 J Lreer 6 2 2 2 6 Ligtvoet 7 3 0 4 6 S v d Reek 6 3 0 3 6 1 v Zuilen 7 1 1 5 3 BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P C A FlorUn 26 en E tvfort 19 J; J Petiet 25 en J M v d Blom i W A van Bronkhorst 24 en W F Huurman G A J van Daalen 28 en A C van Olst 23 j Hensen 23 en S J Prins wed 28 J: D Sloos 26 E B J de Jong 28 J H Rol 27 en J J Koorn 37 J. bierde 7'eunlng d. PLANTSOEN-CONCERT Donderdag 15 Juni a.s. zal de Harmonie kapel „T en D" directeur de heer J Noor- danus Sr het rijfde concert verzorgen van den Bond van Leidsche Harmonie en Fan fare Vereenigingen. Het concert zal gege ven worden in het Plantsoen (Musis Sacrum) '9 avonds 8 uur precies. Stoelen zijn weer te huur voor den gerin gen prijs van rijf cent Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te wandelen. Mocht het concert onver hoopt door slecht weer uitgesteld moeten worden dan zal dit na zes uur bekend maakt worden aan de brugwachtersposthui zen, het Politiebureau aan de Zonneveld straat, het Politieposthuis aan de Steen straat en het Postkantoor. Programma: 1 Florentines marsch J Fucik 2 Ouverture „Tancred" G Rossini 3 Grande Valse de Concert „Toujours ou Jamais, E Waldteufel 4 Ballet Muziek a d Drama „Rosamun- de F Schubert arr W van Erp 5 „Freie" Suite d'Orchesfcre, J Noordanus Sr a Praeludium en Allegra b Andante, clarinetsolo door dhr W Spree c Menuette Nimfedans d Finale Allegro Con Spirito Pauze 6 Saint Cyriertne, marsch, A Kawalski 7 Sur un marché person (intermezzo) A Ketelbey 8 Suite Oriëntale F Popy a Les Bayadéres b Au Bord du Gauge c Les Almées d Patrouille 9 Marsch Finale Uit den Omtrek ALKEMADE RAADAGENDA De Raad dezer gemeente za.1 vergaderen op Dinsdag 13 Juni a.s., des nam. twee uur. (Zomertijd). Onderwerpen ter behandeling: 1 Voorstel van B. en W. tot overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van een drietal in den weg Leiden—Nieuwe Wete ring gelegen bruggen aan de prov. Zuid- Holland. 2. Voorstel van B. en W. tot het opdragen van de drie-maandelijksche controle van kas en boeken van den gemeente-ontvanger aan het verificatiebureau der vereeniging van Ned. Gemeenten. 3. Wijziging gemeente-begrooting, dienst 1932 en 1933. 4. Reclames schoolgeld. 5. Reclames Hondenbelasting, stukken en mededeelingen. ALPHEN AAN DEN RIJN DE ROEIWEDSTRIJDEN Vrijwel elk jaar wordt de belangstelling voor de Hollandia-roeiwedstrijden grooter. Door deze vermeerdering van belangstel ling wordt de regeling van verkeer al moei ijker. Gesteund door de rijksveldwacht heeft de politie alhier haar zeker niet lichte taak op uitnemende wijze vervuld. Ongelukken van ibeteekenis zijn niet voorgekomen. AANRIJDING Omstreeks half vijf Zaterdagmiddag werd het 9-jarig zoontje van den smid Haver kamp op de Gouwsluissciheweg aangereden door een luxe. auto uit Deventer, bestuurd door C. N. L. Het kereltje kreeg verschil lende verwondingen, gelukkig niet levens gevaarlijk. Eerste hulp verleende Dr. N. Volgens getuigen treft den bestuurder geen schuld, daar het ventje bezig was gras te plukken voor een paard en plotseling den weg overstak om dit gras aan het paard te geven GEVONDEN VOORWERPEN Tasohje, belastingplaatje, portemonnale met inhoud, school tasch met inhoud en dop van een patentas. Inlichtingen politie-bureau. PELGRIMS Dinsdag 13 Juni a.s. zal voor de R. K. pelgrims alhier een extra trein rijden van hier naar Rotterdam-Maas. Verder gaat men per extra boot naar Den Briel voor een processie naar het graf van de heilige mar telaren van Den Briel. CHR. VROUWENBOND Woensdag a.s. zal in de opperzaal van de MartJha-Stichting de uitgestelde jaarverga dering plaats vinden van de afd. Alphen a. d. Rijn Ned. Ghr. Vrouwenbond. DE WANDELSPORT Hoewel onder Leiden verslag staat van de 40 K.M. marsch, willen we niet nalaten on der Alphen hulde te brengen aan de jonge Chr. Gym. Vereen. „D-O.S.", die zonder uit vallers het eindpunt bereikte en daardoor een Vereenigingsprijs ontving. Ook brengen wen hulde aan de dames A. Vermeulen, J. Vermeulen en L. Noordenbos en de heer A. Groeneveld, welk viertal als echte beoefe- naas van de wandelsport een individueels prijs ontving. DE HOLLANDIA-ROEIWEDSTRIJDEN Zaterdag was de laatste dag van de Hol land ia-wedstrijden en zooals 6teeds bestond er groote belangstelling aan de wal. De Al- phensohe verkeerspolitie heeft een moeli- lijke dag gehad. De uitslagen luiden ails volgt: Oude vier- 1 Laga iin 7 m 55 s; 2 de Hoop. De winnende ploeg bestond uit: G Westen dorp, boeg; R J Schor, A C ter Poorten, T v Bladeren, ölag, C M v 't Hoogerbuys, stuurman. Overnaartedhe vier: 1 Amstel in 8 m 4/5 s, Aegir; 3 Spaarne. De winnende ploeg be stond uit: W Lobbes, boeg; C T Huying, T W v Wankum, K Beet, sJag; T v Pinkste ren, stuurman. Jonge Acht B: 1 Njord (tijd niet opgeno men); 2 Nereus; 3 Argo. De winnende ploeg bestond uit. H Kampmeinert. boeg: J Kalk man, J de Pohn, J M W Kampmeinert, R A Penburg, H Neeb, B E v Zanten, U du Pon, slag; L J D Reeeer, stuurman. Dames skiff seniores: Di tnummer werd door een row over door de Delftsohe Sport (mej. L. Arrias) gewonnen). Dames vier seniores: Hier won de Hunze na spaunenden strijd van de Viking. Dames acht: In dit nummer kwam Nauti lus eenste aan, doch de stijl van roeien van Argo was beter, de ploeg kreeg daardoor meir nunten, zoodat Argo eerste werd ge plaa'st. vierriemeploegen: 1 Njord in 8 m 15 4 6; 2 DTRV; 3 De Hoop. De ploeg van Njord bestond uit: J M Lens von Ryn, boeg" H Greve, J M Reekers, Th J Damsté, slag; W L Loth, stuuTman. Oude ekif: 1 Laga (Ir van Dongen) 8 m 30,8 s; 2 Hert Spar,rne (Timroerrra.ps). Jonge adht A: 1 AwV in 7 m 2 s; 2 Argo Radio Nieuws. GEMEENTE* T E RA~' TOTSTRIBUTIE DINSDAG 13 JUNI 0 Langenb 5.2017.20 Kalu in 7 m 7,6 6. De ploeg van Aegir bestond uit: B Drenth, boeg; F J H Buytendijk, H Ui, A J H v Eunen, D Neutehoom, P T Rau- werda, Tarzan, B R Soheiffer, slag; J J Lin deboom, stuurman. Oude aoht: 1 Nereius in 6 m 57 s; 2 Njord., 3 Laga. De winnende ploeg bestond uit: A M Bom, boeg; H L Groeneveld, H Schutter, P L Juetman Jacob, P Jame6, J B M van Ogtrop, P Leeuwenburg, N N, slag; G Hallie, stuurman BOSKOOP BAD- EN ZWEMINRICHTING. Gedurende de afgeloopen week werden in de bad- en zweminrichting hier ter plaatse 245 sluiting schutsluis. De sluis van den Laag-Boskoopschen polder is vanaf Maandag 10 Juni tot Zaterdag 8 Juli gesloten. diefstallen. Door de politie zijn twee minderjarige jon gens aangehouden als verdacht zich te hebben «huldig gemaakt aan verschillende diefstallen van geld, o.a. zijn zij verdacht van diefstal van twee bankbiljetten van f 25, welk bedrag zij uit een portemonnaie hadden gehaald in een jas, hangende op het terrein van de Gouwewerken aan het Jaagpad alhier. De jeugdige knapen (8 jaren oud) hebben één bankbiljet verscheurd, terwijl zij het andere poogden uit te geven, door in een winkel iets te koop3n. De winkelier vertrouw de de zaak evenwel niet, hield het bankbiljet vast en waarschuwde de politie. Bij het door de politie ingesteld onderzoek kon het verscheurde bankbiljet in zijn geheel worden opgespoord; ook de weggeworpen portemonnaie kon in beslag genomen worden. ongewenschte vreemdeling. Door de politie is aangehouden en uitgeleid als ongewenschte vreemdeling de Duitscher W. IM., die alhier vertoefde zonder in het bezit te zijn van de noodige papieren. Verder bleek, cat de man nog een jaar gevangenisstraf in Duitschland had te ondergaan. rijwieldiefstal. Onze plaatsgenoot de werkman p., die eenige werkzaamheden in Oudewater had te verrichten en per rijwiel derwaarts was ver trokken, heeft aldaar de treurige ervaring opgedaan, dat zijn rijwiel werd gestolen, wat voor den armen man een groote schadepost beteekent. spreekuur burgemeester. De burgemeester is a.s. Dinsdag 13 Juni f verhinderd spreekuur te houden. In den ver volge zal het vekelijksch spreekuur des Dins dags van 911 uur voorm. in plaats van 10—12 uur voorm. door den burgemeester ge houden worden. middenstandsdiploma. Bij de examens voor het Middenstands diploma slaagden alle candidaten van den Handelscursus alhier, ml. de dames D. Bregen- beek, Tr. Hoogendoorn en W. Oosterom en de heeren Jac. van Gemeren en J. van Tol. boomkweekerscrediet. Dinsdag 13 Juni a.s. houdt de heer D. Coster geen spreekuur. In het vervolg zal genoemde heer slechts voor zeer bijzondere gevallen te spreken zijn. Voor het verkrijgen inlichtingen kan men zich steeds tot het bureau, gevestigd in het gemeentehuis, wenden HAZERSWOUDE GUNNING Het bouwen van een burgerwoonhuis in Loetweg ,voor rekening van den heer E. van der Poel alhier ,is opgedragen, wat het tim merwerk betreft aan den heer B J Timmer mans, het metselwerk aan den heer C. J. Vreeburg, heide aannemers alihier. WERKLOOSHEID Bij het correspondentsohaip der Arbeids bemiddeling staan alhier 112 personen inge schreven als werkloos, waarvan 41 steun trekkend. KATWIJK AAN ZEE NED. HERV. GEMEENTE. De opbrengst van de gehouden Zendings collecte bedroeg f 448.55. AANRIJDING. Op de Zuidstraat had een aanrijding plaats tusschen een auto van den heer T. V. uit de Roest van Limburgstraat en een tweewielige wagen van de fa. D. P. De auto werd licht KOUDEKERK RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente eal vergaderen p Maandag 12 Juni a.s- des namiddags uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1* Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3- Aangaan rekening-courant-overeen komst met Alphensche Bank en intrekking idem met Bank Nederlandsche Gemeenten. 4. Bepaling rente-percentage rekening courant Waterleiding met Gemeente. 5- Vaststelling vergoeding art 101 Lager- Onderwijs 1920 over 1930 aan het Bestuur der Ned. Herv. school Adres Fr. H. Batelaan e.a. inzake win kelsluiting om 9 uur. 7. Comptabele besluiten. 8. Uitbreiding laagspanningsnet Hooge- waard tot de grens van Alphen aan den Rijn- 9. Vaststelling pensioensgrondslagen Ge meenteambtenaren. 10. Crediet ad 300.voor dakherstelling slachtlokaal- 11. Vaststelling al'gemeene wedden-ver- ordening. NOORDEN OPHEFFING OPENBARE SCHOOL De openbare school te Noorden, eigendom van de gemeenten Nieuwkoop, Zevenhoven en Wilnis, zal wegens gebrek aan leerlingen worden opgeheven. De school welke bijna 100 jaar heeft bestaan, telt thans nog slechts 11 leerlingen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6