MAANDAG 12 JU\" 1933 TWEEDE RLAD PAG. Economische Werdldconfe- Aantie te Londen II*) Er zijn, hoe vreemd het mope klinken, nop altijd menschen, die zich niet bewust zijn van de wel bijzondere economische en financieele omstandigheden, waaronder wij leven. Die dus ook niet begrijpen hoe wij tot de heersohende moeilijkheden zijn gekomen. Zij schijnen, nu reeds, vergeten te zijn, dat, de oorlog ongehoord groote economische waarden heeft vernietigd, in verschillende landen geheel het economisch en financieel stelsel heeft doen.ineenstorten, waarbij dan nog de inflatie in Duitschland moet gere kend worden nevens de achtereenvolgende burgeroorlogen, die China met zijn 400 mil- lioen inwoners tot een improductieven post op de invoerbalans maakten, en de uitscha keling van Sovjet Rusland uit het heersohen de stelsel. Maar bovendien, zij schijnen niet te be denken, dat de wijziging van de landkaart van Europa de met zorg opgebouwde in dustrie- en afzetgebieden veelal heeft geschei den, en dat bovendien de in den oorlog ge bleken noodzakelijkheid om op eigen kracht te kunnen zijn aangewezen tolmuren heeft doen bouwen, waarover al spoedig niet meer heen te. kijken viel. Zij bedenken ook niet, dat de belastingen, vereischt door de bijkans geruïneerde staatsfinanciën, niet slechts ka pitalen hebben aangetast, maar ook de con- Bum.pt iök ra oh t aanmerkelijk hebben vermin derd. Zij schijnen ook niet te hebben ge zien, dat de moeilijkheden, economisch en internationaal hebben <*eleid tot beperkin gen in het geldverkeer, tot deviezenverorde- ning en laatstelijk tot contingenteerings- experimenten, die van groote beteekenis zijn. En dan, zij schijnen de oogen te hebben ge sloten voor de steeds toenemende werkloos heid. Twee bronnen zijn er voor aan te wij zen; de eerste, gevolg van inflatie in enkele der overwonnen landen; de tweede, gevolg van de steeds toenemende teohniek, waar tegen de technocratie vergeefs een dam poogt op te richten. Al deze oorzaken bij elkander zouden in een gansch gezonde economische wereld reeds voldoende zijn geweest om tot instor ting te leiden; hoeveel te meer niet in de chaotische en door en door zieke wereld, welke uit den oorlog voortkwam. Niet blind v0or al deze dingen- Gelukkig is de Commissie-Trip allerminst blind voor al deze dingen; integendeel, zij stelt ze op den voorgrond. In haar rapport wordt ons duidelijk gemaakt dat de werk loosheid tenminste 30 mdllioen arbeiders treft .welk cijfer noch de gezinnen noch de andere te hunnen laste komende personen omvat. De goederenprijzen zijn, uitgedrukt in goudwaarde, in het algemeen sedert 1929 met ongeveer 1/3 gedaald; de prijzen der grond stoffen met 50 a 60 De kostprijzen in de onderscheiden takken der voortbrenging zijn zoodanig beïnvloed, dat het meerendeel der bedrijven verliesgevend werkt en zoodoende alle markten ernstig worden ontwricht. Nog niet genoeg, de vermindering van het ver bruik heeft de wereldvoorraden van land bouwproducten en grondstoffen zioh doen ophoopen. Vergelijkt men het indexcijfer van 1925 met dat van 1932, dan ziet men een verdubbeling. Dientengevolge is de I stond in ons nummer van 10 Juni j.l. dustrieele voortbrenging achteruitgegaan: de staalnijverheid in Amerika biedt wel een der meest teekenende voorbeelden doordat zij einde 1932 slechts op 10 van haar kracht werkte. De totale waarde van den wereld handel bedroeg aan het einde van 1932 nog slechts een derde van de waarde gedurende hetzelfde tijdvak van 1929. In hoeveelheid is de buitenlandsohe handel met tenminste 25 afgenomen. Tengevolge van de p'rijs- verhooging ie het nationale inkomen in sommige landen, waarbij Nederland niet al te ver achterblijft, met meer dan 40% ver minderd. De inkomsten der regeeringen zijn ernstig achteruitgeloopen, zonder dat hun uitgaven een overeenkomstige vermindering hebben ondergaan. Integendeel, in meer dan één Staat drukken de uitkeeringen aan de werkloozen dubbel, tegelijkertijd dat de opbrengsten der belastingen verminderen. Wanneer men daarbij denkt aan de ont wrichting van munt- en geldwezen, dan zal men begrijpen dat de Commissie-Trip den stand van zaken niet te donker heeft ge kleurd toen zij in de inleiding tot haar aan den Volkenbond aangeboden rapport schrijft: „Dergelijke feiten toonen aan in welken staat van ontbinding de wereld in econo- misoh en financieel opzicht geraakt is. Een nieuwe achteruitgang van den toestand zal niet zonder de grootste bezorgdheid tegemoet kunnen worden gezien. Gelukkig hebben zich in den laatsten tijd echter hier en daar eenige symptomen van verbetering geopen baard. Zoo zijn sinds een half jaar geleden de effectenbeurzen in bijna alle landen on danks de ongunstige omstandigheden be paald vastgestemd. Met den teruggang, die op de lichte opleving na Lausanne is gevolgd, hebben de waardepapieren niet weder het geheele terrein, dat gewonnen was, verloren, hetgeen in tegenstelling is met hetgeen met de goederen het geval is. „Dit toont aan, dat, in het algemeen ge sproken de bezittere van kapitalen gelooven in de mogelijkheid van een economische opleving, indien een beter monetair regiem in werking gesteld zou kunnen worden, be paalde maatregelen op economisch gebied getroffen zouden worden en het vertrouwen zou terugkeeren." Maar zij laat daarop, teneinde geen illu sies te wekken, die niet te verwezenlijken zijn, onmiddellijk volgen; „Deze opleving zal echter schuchter en van beperkten omvang zijn, indien geen ernstige maatregelen van herstel getroffen worden. Een warnet van beperkende maatregelen, die den normalen gang van zaken belemmeren, is in deze drie jaren van werelddesorganisatie in het leven geroepen. Op het gebied van den internatio nalen handel verstikken de invoerverboden, contingenteeringsmaatregelen, de compensa tie- en ruilovereenkomsten, de deviezen-con trole om slechts enkele van de meest zwang zijnde vormen van reglementeering te noemen den ondernemingsgeest en het particulier initiatief. Deze verdedigings maatregelen, die dikwijls zijn opgelegd door onvermijdelijke noodzakelijkheid van mone tairen en financieelen aard ,'zijn tenslotte uitgeloopen op een wörkelijken toestand van economisohen oorlog. En niet 'slechts op het gebied van den handel doet deze spanning zich voor. In de delicate sfeer van de inter nationale betrekkingen inzake geld- en wis- selvenkeer, alsook op de wereldmarkten heeft de vrije internationale samenwerking plaats inoeten maken voor een samenstel van ge- lwongcn reglementeeringen, die tot doel hebben de nationale belangen te beschermen. Indien men wil komen tot een volledig en luurzaam herstel, zal men het huidige con flict tusschen de nationale huishoudingen moeten oplossen." Heden komt de Conferentie samen Teneinde nu de maatregelen, noodig om hiertoe te komen, te bespreken is heden te Londen de Economische Wereld conferentie samenkomen. Zij verschilt aan merkelijk van die van 1927, reeds dadelijk door het feit, dat haar agenda in het alge meen aan geen beperkingen onderworpen n dat haar leden niet slechts deskun digen, maar vertegenwoordigers van de re geeringen zijn. Wat intusschen niet weg neemt, dat, al naarmate de stroomingen, die zich ter Conferentie openbaren, deze meer of minder resoluut den weg kunnen in slaan van de radicale oplossingen. Het slot-protocol van de Conferentie te Lausanne noemde als de voornaamste vraag stukken, waarvoor de Conferentie zich ge steld zou vinden, de volgende: a) Financieele onderwerpen: Muntpolitiek en credietpolitiek; Moeilijkheden met betrekking tot het geld- en wisselverkeer; Het prijs-niveau; De kapitaalbeweging. b) Economische onderwerpen: Verbetering in het stelsel van de voort brenging en van het ruilverkeer, in het bijzonder voorzooveel betreft de tarief politiek; De in- en uitvoerverboden en -beperkin gen; de contingenten en andere handels belemmeringen; De regelingen tusschen producenten. Een lijstje, dat zoowat geheel het finan cieel en economisch program van samen werking omvat. De Commissie-Trip geeft nog eens duidelijk aan, dat men er, noch ten opzichte van elk dezer onderdeelen, noch ten opzichte van de crisis in het algemeen, kan komen met kleine middelen. Zij staat een politiek van breeden grondslag voor, en het zal aan haar niet liggen als deze niet ge volgd wordt. Zij toont dat reeds dadelijk aan door er op te wijzen wat geschieden moet om te geraken tot het herstel van een waren internationalen muntstandaard. Zij geeft volkomen toe, dat er zoowel econo misch als financieel nog vele voorwaarden vervuld moeten worden .voordat het prac- tisch mogelijk zal zijn terug te keeren tot den gouden standaard. Men zal vooral alle voorzorgsmaatregelen moeten treffen om te voorkomen, dat die terugkeer niet door een nieuwe mislukking zal worden gevolgd. Zij kan ook hier naar een publicatie van den Volkenbond, die over de goud-delegatie, ver wijzen. Maar zij staat vast in haar overtui ging, dat slechts terugkeer tot den gouden standaard de wereld monetair opnieuw ge zond kan maken. Het gevaar is zeker niet kleiner geworden, sedert men ook in Ame rika bemerkt hoezeer financieele en econo mische argumenten dooreen worden ver ward, en hoezeer met financieele middelen getracht wordt een economisch voordeel te verkrijgen. Dat men zoodoende, ondanks alle goede bedoelingen, geraakt tot praktijken, die niet volkomen overeenkomstig het ver trouwen zijn, dat herwonnen moet worden, is maar al te duidelijk. Wat de Commissie-Trip bepleit De Commissie-Trip bepleit de afschaffing van maatregelen van de deviezencontrole als een essentieele voorwaarde voor het herstel van het zakenleven in de wereld. Het is noo dig, zoo zet zij uiteen, dat elke daarbij be trokken regeering zich inspant, zich met begrooting en huishouding aan te passen bij de huidige omstandigheden. Toch zal in som mige gevallen deze poging niet voldoende effect sorteeren ten gevolge van het bestaan van schulden aan het buitenland, die van grooten omvang en ieder oogenblik opeisch- baar zijn; ook kan het geval zijn, dat de dienst van de buitenlandsche schulden op langen termijn groote moeilijkheden op levert Deze schulden moeten met de groot ste zorg onderzocht worden .Kortom het gaat er om den buitenlandschen kapitaalmarkten weder vertrouwen in te boezemen, hetgeen voor een .goed deel van het toekomstige prijspeil afhangt Wij hopen, dat, tengevolge van de zooeven vermelde maatregelen, de landen, wier betalingsbalans actief is, wel dra in staat zullen zijn haar oude leenings- politiek te hervatten. Het is evenwel te vree zen, dat de terugkeer van het internationale De zittingszaal van de Conferentie in het Geologisch Museum te Londen. vertrouwen, dat op het oogenblik geheel en al verloren is, in langzaam tempo zal ge schieden. Het zal derhalve de taak zijn van de regeeringen te onderzoeken, of zij niet het herstel zouden kunnen bespoedigen van de vrijheid van het deviezen verkeer zoo noo dig voor de herleving van het financieele vertrouwen en voor het herkrijgen van den normalen loop van het internationale crediet door eenige methoden uit te werken, dank zij welke de waarden, die thans vastgelegd zijn, weder in omloop zouden worden ge bracht en, onder bepaalde voorwaarden, zou den kunnen worden aangewend om aan lan den, die daaraan behoefte hebben, stabilisa- tie-credieten te verleenen. Maar vooral de weergalooze val van het peil der goederenprijzen van de laatste jaren, heeft een toenemende verstoring van het evenwicht tusschen kost- en verkoopsprijzen veroorzaakt. Reeds wanneer men tot eenige verhooging van het peil der prijzen in den groothandel zou kunnen geraken, zou men iets bereiken. Een algemeene politiek vari goedkoop geld wordt een der middelen ge rekend om in overweging te nemen. Maar organisaties voor den uitvoer op de voort brenging van bepaalde goederen worden niet zonder meer afgewezen. Voornamelijk komt het er op aan de verhooging van het prijspeil duurzaam te doen zijn. En dan, vóór alles moet men een grootere vrijheid voor den internationalen handel verkrijgen. De achteruitgang van gewicht en omvang en waarde van den wereldhandel is het beden- kelijkste verschijnsel van dezen tijd. Elk land tracht zijn huishouding te beschermen door beperking van den invoer zonder te bedenken, dat de uitvoer daarvan de nadee- lige gevolgen moet ondervinden, elk land wil koopen zonder te verkoopen; elk land wil autarchie zonder te bedenken, dat het, door zoodoende de autarchie van andere landen te bevorderen, eigen bronnen van welvaart verstopt De regeeringen moeien daarom, aldus het rapport van de Commis sie-Trip, aandacht wijden aan een der eco nomische tendenzen van den laatsten tijd. die geleid heeft tot de buitensporigheden op het gebied van de invoerrechten, om te komen tot verdragen, waarbij voor de toe komst de tariefpolitiek gematigd en stabiel wordt gemaakt. Zij geeft met alle opmerkin gen een programma, dat zij zegt het nog eens nadrukkelijk de wereld niet opeens zal kunnen bevrijden van de moeilijkheden van den huidigen toestand. Maar wel zal kunnen leiden tot het inslaan van een weg, die tot geleidelijke verbetering cal kunnen leiden. Een practisch sluitstuk. Aan de formeele voorbereiding der We reldconferentie is een praktisch sluitstuk toegevoegd, dat van groote waarde kan blijken te zijn. President Roosevelt heeft met al de energie, die hem kenmerkt, de vertegenwoordigers van Frankrijk en Enge land te zijnent genoodigd en hij heeft rond het vuur van het Witte Huis te Washington met MacDonald en Herriot vriendschappe lijk overlegd over de Economische Confi tie, over de oorlogsschulden en over de ont wapening en de veiligheid, die voor de be vordering dezer beide van zoo groot belang zijn. Gelijk het meer gaat met dergelijke besprekingen, klopten de berichten niet al te zeer, terwijl officieele communiqué's gewoon zijn om geenerlei licht te verspreiden. Maar al spoedig bleek tot een tarievenbestand te zijn besloten, al kon dit niet andere dan onder beperkende voorwaarden worden aan vaard, gezien het tegelijktijdig loslaten van den gouden standaard in Amerika. En te vens is geleidelijk gebleken, dat de oorlogs- -schulden niet buiten bespreking zijn gela ten, al is daarvoor niet dadelijk de afdoende oplossing gevonden, die men natuurlijk ge- wenscht zou hebben. Minister Hull, die den vrijhandel in zijn programma heeft geschre- ren, heeft blijkbaar gelegenheid gevonden om de verschillende punten, door hem op gesteld, met de Europeesche ministers te bespreken. Overleg tusschen de groote eco nomische machten, die op deze Economische Wereldconferentie allen zonder onderscheid offers zullen moeten brengen, wil de Con ferentie goed slagen, kan niet anders dan goed werken. Het voorkomt aan verschil lende zijden te hoog opgezette illusies, die niet zonder meer te verwezenlijken zijn; het voorkomt tevens misverstanden, die aan gemeenschappelijke actie kwaad zullen Er zijn er, die ons weten te voorspellen, dat er ook van deze Economische Wereld conferentie wel niets zal terecht komen. Men omichtig met dergelijke voorspellingen- Het lot van de Conferentie berust ongetwij feld in handen van staatslieden en deskun digen, die zich niet door den „man in the street" laten beïnvloeden. Maar de openbare meening moet een steun zijn voor de ver tegenwoordigers ter Conferentie, wanneer deze, gelijk elke bijeenkomst van dien aard, in critieke omstandigheden geraakt Het zal met deze Conferentie in elk geval gaan ala met de tallooze die haar zijn .oorafgegaan, zij zal oogenblikken doormaken, waarop men tot zelfs aan haar voortbestaan zal twijfe len, maar izij zal, wanneer slechts allen zich den nood der tijden voldoende voor den geest halen, leiden tot het resutaat, waarop de wereld wachttotdat zij het moe wordt om nog langer te wachten! VEREEN. VAN SLECHTH00RENDEN BIJ HAAR 25-JARIG BESTAAN De Vereeniging tot bevordering der belan gen van Slechthoorenden heeft dezer dagen haar 25-jarig bestaan herdacht Naar aanlei ding daarvan is van haar orgaan een wel verzorgd Jubileum-nummer verechenen. ,Naar het volle leven", dat is het pro gramma van het Slechthoorenden-orgaan ge veest, zoolang als het nu reeds heeft be staan. Dit tijdschrift heeft er het zijne toe begedragen de slechthoorenden uit hun isolement te verlossen en hen zich één te doen gevoelen met hun lotgenooten. Dit jubileum-nummer heeft een bont- geschakeerden inhoud. Allereerst willen wij daarvan vermelden de portretten van de heeren Bultman, Lucas en Hevthekker, mannen die in het organisatie-leven belang rijke plaatsen bekleed hebben of nog be- kleeden. Naast „Herinneringen" en felicitaties van vrienden in binnen- en buitenland, vinden wij in dit nummer een goed overzicht van wat de bond in de eerste kwarteeuw van zijn bestaan tot stand heeft weten te bren gen: Landhuis, Onderwijsfonds, Dr. Johan Sassefonds, Centraal Museum, enz. Dit nummer zal zeker door alle Bondsleden en door hen die in den arbeid van en voor de slechthoorenden belang stellen, met zeer veel interesse worden gelezen. Het ziet er, redactioneel en typografisch, uitstekend uit! JOHANNESSTICHTING TE NIEUWVEEN DE JAARVERGADERING Op 30 Juni a.s. hoopt de Johannesstichting te Nieuiwveen haar jaarvergadering te hou- De officieele opening van de sportvelden voor werk loozen in 't Haagsche Zuiderpark, die door de jeugd commissie van het crisiscomité worden beheerd. De wnd. wethouder van Sociale Zaken knipt 't lint door. Ter opening van het elfde feest van de Int. Society for contemporary Music zongen enkele vereenigïn- gen onder leiding van Sam Dresden in het Vondel park Diepenbrocks Carmen Sacculare" Het laatste werk vóór de opening van de Economi sche Wereldconferentie. De randen van het karpet der conferentiezaal worden met strooken omboord Te Haute Isle (Fr.) wordt een Internationaal Congres gehouden dat aan de wichelroede gewijd is. Links: de jongste deelnemer, de 9-jarige Claude Gaudichard; rechts: de bekende bronnen-pastoor De Hollandia-roeiwedstrijden te Alphen a. d. Rijn. „Die Ley the", „Arsa" en „De Hoop" aan 's Mole- Werhle met zijn wichelroede. naarsbrug in den wedstrijd Dames Stijlroeien op den Ouden Rijn. Met dc afbraak van de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag is men thans zoover gevorderd, dat het ïoofdgebouw onder den moker is gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5