O IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN Ammonsalpeter „§1" NS PRAATUURTJE LAhD. EN TUINBOUW No. 192 JUNI 1933 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Qnze uitvoer van tuinbouwproducten en fruit naar Engeland Niet alleen Duitschland, ook Engeland zet ons de voet dwars. De Engelsche tarieven moeten tot vernietiging van onzen tuinbouw leiden. Door omstandigheden ontvingen wij geen uitnoodiigimg voor de conferentie wetl'ke het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen niet de pers had over den verniietageniden invloed die de Enigeilsdhe tarieven op onze tudmbouwexport hebben. We gaven dus hiisr over geen verslag. Vanwege de belangrijk heid der behandelde aangelegenheid plaat sen we op verzoete van hef. C.B. hier aJenog het voornaamste wat medegedeeld werd. De secretaris, Mr. Niemöllter, gaf een uit eenzetting van den feitelijken toestand. Hij begon met te wijzen op de aanstaande Eco nomische conferentie en uitte daarbij de hoop, dat de nieuwe regeering ruimschoots aandacht zou wilden wijden aan de beten- gen ven den Nederlandsohen export. Deze Londensche conferentie belooft zeer belang rijk te worden en als er een Nederlandsche delegatie, wellicht onder leiding van den premier heengaat, tal het goed zun, wa neer de gedelegeerden ook van deze kwea tie op de hoogte zijn. De in Januari 1932 ingevoerde Engotedhe tarieven hebben een geweldigen invloed ge had op den tuinbouwexport uit onei tand. Reeds bü een vtudhit-ige beschouwing \an de citfens Wijkt diit: de total* exportjjui versoh fruit, vruohten, C ton In vroege aardappelen naai Engeland bedroeg dn 1931 236,914.000 Kg, en W 1932 182,639.000 Kg, een vermindering der halve ven 54.275,000 Kg of bijna 23 pot. Als men echter deze cijfens aan een na der onderzoek onderwerpt en bij de at- •zo n de rl ij k e artikeden do verschunimg dn den export nagaat in verband met d>e hoogte der invoerrechten, dan blijkt de wer king der Eoeelsche invoerrechten nog veel fStrJS te An geweest dan uit de globale veiniind'eihig is af te leiden. Het meest sprekende vooiheeüd is onge twijfeld tomaten, het belnagrijkste tuun- bouwexpoitart.kefl. Onze tomatenexp^f naar Engeland bedroeg in 1931 49,000.000 Ko dn 1932 28,000,000 Kg, een vermindering met 4iVoor°e<tit product heeft Engeland de vol- ffonde tarieven ingevoerd: 2 pence per En- gelsoh pond in die maandien Juni en Juni, 1 penny per Engelsdh pond in de maanden Augustus tot en met October; en 10 pet. van de waarde in de overige maanden van Diet jaar. Als wij nu onzen uitvoer an ®e verechiDilende perioden nagaan, dan blijkt hij te zijn gestegen dm den tijd, dat het invoerrecht 10 pot. van die waarde bedraagt, met ongeveer 30 pot. gedaald te zijn in den tijd van het invoerrecht van 1 penny en met ongeveer 50 pot. te zijm gedaald in den tijd van het invoerrecht van 2 pence. Het blijkt, dat onze tuinbouw in staat is een invoerrecht van 10 pet te dragen, zelfs Oil zou (tót nog hooger zijn, dan zou men wellicht nog kunnen blijven exporteeren. Maar tegen het tarief van 2 d. en 1 d per Engelsch pond kan men onmogelijk blijven exporteeren. Hetzelfde kam men constateeren bij aard beien en druiven. Onze export van v e r- scho aardbeien voor de jamfabricage \va6 altijd zeer belangrijk. In 1931 voerden wij naar Engeland uit 1,820,000 Kg, in 1932 slechts 1.249,000 kg, dus een vermdlndening van 45 pet. Voor aard beden waren de volgende redhten van kracht: 2 sh 6 pence per Engelsch pond tot 1 Juni; 6 pence per Engelsah pond van 1 Jum tot 25 Juni; daairna 10 pot van de .waardie. Wanneer wij thans zien hoe de uitvoer 0ich ontwiikkeflid heeft, dan blijkt, dat de uit voer van aardbeien naar Engelanid bedroeg in 1931: Mei 65,000, Juni 770,000, Juflii 986,000 en in 1932: Mei 1,000, Juni 192,000, Juli 1,055,000 Het geweldige invoerrecht van 2sh 6 pen ce (ongeveer f2,40 per Kg) heeft onzen uit- \per van güaeaardbeden naar Engellanid ver nietigd In Med 1931 werden er nog 65.000 Kg uitgevoerd, in 1932 konden eir slechts 1000 Kg naar Engelanid geëxporteerd wor den. Maar ook het invoerrecht van 6 pence bleek te zwaar: onze export in Juni liep met bijna 80 pet terug. Alleen in de periode waarin het Engelsche invoerrecht 10 pet yam de waarde bedroeg, steeg onze export en wel van 986,000 tot 1,056,000 Kg Bij de druiven was de teruggang even eens zeer ontstekend Onze uitvoer daalde in totaal van 4,559,000 tot 1,769,000 Kg, een teruggang ven 01 procent. Uit de cijfere blijkt, dat in de periode van het invoerrdht van 2 pence onze druitvcn- uitvoer naar Engeland met 40 pet vermin derd is en in de periode van 3 pence met niet minder dan 66 pet- Indien men zou meenen, dat wij er in 1933 beter aan toe zouden zijn, is dit een vergissing. Voor tomaten zullen in 1933 de zelfde invoerrechten gelden als in 1932; voor druiven en aardbeien zullen dit jaar uitsluitend de hooge tarieven van kracht zijn. Voor druiven geldt het invoerrecht van 3 d per lb (ongeveer f 0.24 pen* Kg) voor taan het geheele jaar door. terwijl wat aard beien betreft, het invoerrecht ven 10 pet der waarde vervangen wordt door een reolit van 3 pence per lb. (f0.24 per Kg), hetwelk op onzen export van vereche koude grond aardbeien een vernietigende uitwerking moet hebben Voor de glasaard heien kan de export weliswaar blijven bestaan onder dit invoerrecht, maar voor die massa-export in September tot December is het totaal uit gesloten. Deze aardbeien-export is tevens een groote tegenvaller voor de K.L.M Deze maatschappij had aan het vervoer van aard beien naar Engeland een goede klandizie De tendens, welke voor de hier besproken artikelen merkbaar is, kan men voor alle artikelen, die met een specifiek reefht belast zijn, duidelijk oonsfateeren. Men kan veilig zeggen, dat die Engelsche invoerrechten, in een jaar een uitvoer-teruiggamg be werkten als hierboven werd uiteengezet, op den duur allen uitvoer naar Engelanid zui len verhinderen Als men zkh de hoogte der Engelsche in voorrechten even realiseert, blijkt dit ook zonneklaar. Een invoerrecht van 10 pet van de waarde kam de Nedertendsdhe tuin bouw in den regel nog wel dragen; de spe cifiek Engelsche rechten reiken veel en veel hooger, vaak tot ver over de 100 pet der veilliingewaarde en brengen daardoor, bij de ook in Engeland sterk gedaalde koop kracht de prijzen op de Engelsche markten op zoo'n hoog niveau, dat de consumptie daar snel terugloopt. Men bad op het Centraal Bureau nog na gegaan, welke bedragen in 1932 betaald zijn geworden bij den invoer vam onze produc ten in Engeland. Bij artikelen die met een recht naar het gewicht zijn belast, is dit niet zoo moeilijk. Voor producten, die met een invoerrecht naar de waarde zijn belast is de waarde bij uitvoer genomen. De waar de bij uitvoer uit ons land is natuurlijk la ger dan de waarde bij invoer in Engeland, zoodat de daarop gebaseerde cijfens aan den lagen kant zijn. De aan Engeland betaalde invoerrechten zijn volgens deze berekening geweest: voor vensdh fruit 577.000 vrudhtenpuUp 823.000 vensdhe groenten 4.357.000 vroege aardappelen 140.000 Totaal ƒ5.897.000 Op zich zelf genomen is dit reeds een respectabel bedrag: bijna zes millioen gul den. Meer dan de regeering beschikbaar el el de voor steun aan den tuinbouw. Als deze invoerrechten niiet betaald hadden be hoeven te worden, zouden onder overigens gelijke omstandigheden den Nedeifanid- eohen tuinbouw een grooter bedrag zijn toe gevloeid, dan nu uiit -de eteunverleeniing. Vergeleken echter bij de waairdie der uit gevoerde producten krijgen de betaalde in voerrechten reuzen afmetingen; de waarde van het uitgevoerde veische fruit bedroog f 1,540,000, de daarop betaalde rechten f577,000, dus meer dan een derde. Het invoerrecht op vruchtenpUlp is 25 pet van de waarde. Bij vereche groenten bedroe gen de betaalde invoerrechten f 4,357,000, terwijl de uitvoerwaarde f11,172,000 beliep De Engelsche invoerrechten bedroegen der halve hierbij bijna 40 pet. van de export waarde. De werkelijke groentemtótvoer is echter nog zwaarder getroffen. Engeland is een der grootste importlanden van uien. Deze zijn slechts met een recht van 10 pet van de waarde belast- Sohakelen wij dit product uit, dan blijken de invoei*rechten nog heel wat zwaarder te drukken. Het blijkt dan, dat niet minder dan 54 pet. van de uitvoer waarde moet warden voldaan bij den in voer in Engeland. Uit het bovenstaande blijkt, dat een ver lichting der Engelsche invoererahten voor don Nederlendsdhen Tuinbouw als een eer ste levensvoorwaarde moet worden be schouwd. Na een jaar ander de Engelsche tarieven te hebben geëxporteerd, is het duidelijk ge bleken, dat Zij binnen korten tijd tot vernie tiging van onzen tuinbouwexport moeten leiden. Het is goed, dat onze Regeering de Neder lamdeche tuinbouw steunt, dooli het zou beter zijn, indien de Regeeriing de oorzaken dlie steunverleeniing noodzakelijk maken, en waarvan de hooge Engelsche invoer rechten een der allervoornaamste is, weet weg te nemen. Nog Kali op aardappels Van de N.V. Vereen. Kali-Mij. te Amster dam ontvingen wij een vlugschrift, geschre ven door Ir. A. Kerkhof te Zwolle, over de vraag of een late kalibemesting nog nut heeft. In dit vlugschrift wordt in verband met deze vraag gewezen op het feit dat onder zoekingen verricht zijn,» waarvan die van het proefstation de Bernburg en van da Landbouwhoogeschool te Bonn wel de meest bekende zijn. Volgens Prof. Remv te Bonn onttrekken de aardappels per H A. aan den bodem 210 kg. zuivere kali (K20). gerekend naar een opbrengst van 30.000 kg. knollen per ha, Dit cijfer is'echter niet voldoende, om aard en ihoeveleheid van de te geven kali daar naar te berekenen. Hierbij spelen n.l. ook andere factoren een rol, o.a: 1. Het vermogen van den aardappelplant om het in den bodem aanwezige kali op te nemen. 2. Het verloop van de kaliopname gedu rende de ontwikkeling. 3. De invloed van de aardappelsoort 4. De werking van de in de meststoffen aanwezige nevenibestanddeelen. 5. De invloed van de bodemreactie. 6 De hoeveelheid kali, in de moederknol aanwezig. Vooral de eerste twee factoren zijn van groot belang. T-Tet is een bekend verschijnsel dat de ver schillende aardappelvariëteiten zich ver schillend gedragen ten opzichte der gevoe ligheid voor kaligebrek. Dat kan berusten op een verschil in oplossend vermogen 'Ier wortels, uitgebreidheid van het wortelstel sel, enz. Van grooter belang nog dan dit verschil tusschen de variëteiten in opne mend vermogen is het verloop der voedsel- opname door de aardappelplanten geduren de de ontwikkeling, de z.g.n. periodieke voedselopname. Deze periodieke voedselop- name loopt vooral wat de kali betreft, hij de verschillende gewassen merkwaardig uiteen. Bij de aardappel zien we. in de eerste plaats, dat de pootaardappelen in de eerste weken na Ihet poten nog in rustenden toestand in den bodem liggen en zoo goed als geen voedsel opnemen. Belangrijker is echter, dat ook in den eersten tijd na het opkomen zoo goed als geen opname van plantenvoedingsstoffen plaats heeft. Blijk baar teert de jonge plant dan nog voorna melijk op den voedselvoorraad van de moe- derknol. Tegen en bij het begin van den bloei stijgt de opname heel snel. vooral van kali. Hieruit blijkt dus, dat een late kali bemesting nog veel nut zal kunnen hebben. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat deze late bemesting nu zoo spoedig mogelijk dient te worden verstrekt en wel omdat de meststof eerst nog door den regen in den grond moe dringen, vooraleer de planten er van kunnen profiteeren. De vorm, waarin men de kali geeft, is natuurlijk patentkali of zwavelzure kali. Chloor bevattende kali- messtoffen zal men tihans niet geven. De wenschelijkheid van een flinke kali bemesting ligt wel zeer voor de hand. Im mers ook al zullen de prijzen bet komend seizoen niet erg hoog zijn, voor een ziek ge was, met vele „blauwe" knollen krijgt mon geen cent. Er moet, dus flink worden be mest- Vooral met kali. Een paar voorbeelden mogen dit verduidelijken. Laten wij eerst het geval nemen dat de kali voorraad van den bodem van dien aard is, dat een kali bemesting de opbrengst aan knollen in gewicht sterk of matig verhoogt Wij willen dan eens nagaan boe groot die opbrengstvermeerdering moet zijn om de kalibemesting rendabel te maken. Bij een lagen aardappelprijs van f 2 per 100 kg. gemiddeld voor alle sorteeringen door elkaar zal een bemesting met 500 kg. patentkali, welke op phn. f 35 kj?mt. slechts 2000 kg. meeropbrengst moeten eroorzaken Al het meerdere is winst (natuurlijk na aftrek van enkele bijkomende onkosten voor transport, enz.). Maar zefls in geval len, dat de opbrengst door een kalibemes ting niet in kwantiteit wordt verhoogd, is een dergelijke bemesting nog meestal rend abel door de gunstige nevenwerking der kali. Zoo wordt het blauw onder de schil door een kalibemesting sterk gedrukt, wat de waarde der consumptieaardappelen bui tengewoon verhoogt Verder wordt de bo- waarbaarheid der knollen door de kali guns tig beinvloed. Tenslotte wijzen wij er poter-leveranciers nog op, hoe enkele planten, welke de lcali- gebrek verschijnselen vert oon en, clo oorzaak kunnen zijn, dat eon geheel aardappelge was te veide wordt afgekeurd. Het bovenstaande samenvattende, con- stateeren wij: 1. dat het aardappelland in zeer vele ge vallen niet of niet voldoende met kali is gemest 2. dat het alsnog mogelijk is, dit verzuim te herstellen, door zoo sjioedig mogelijk te bemesten met patentkali of zwavelzure kali; e\entueel als overbemesting; 3. dat hierdoor in 1e meeste gevallen de opbrengst dermate wordt verhoogd, dat deze kalibemesting uitermate rendabel is; 4. dat in andere gevallen enkel reeds de gunstige nevenwerking van de kali (onder drukken van het blauw worden onder de sdhil, betere bewaarbaarheid, voorkoming van kaligebrekverschijnselen) in staat is een te lijden verlies met de aardappelcul tuur te veranderen in een belangrijke winst, zelfs bij matige aardappelprijzen. Onze Varkensstapel Van de Nederlandsche varkenscentrale ontvingen wij een vergelijkend overzioht voor do varkensinventarisatie 19331932 1930, met de mededeelinjv dat zorg dragen voor publicatie in ons blad op prijs gesteld Hoewel we gaarne gevolg geven aan der gelijke erzoeken, meen,»n we toch, dat het afdrukken van al die rijen cijfers, boe leer zaam overigens ook, ectder afschrikwek kend, dan aantrekkelijk zal werken en volstaan we met totaalcijfers weer te geven .an een gedeelte van de toelichting. Het totaal aantal varkens in ons land be droeg op'29 April 1.1. 2.112.546 tegen 2.735,733 in 1932 en 2,017,319 in 1930. Zesweeksohe biggen waren er 543.000 tegen 534.000 in 1932 en 471,904 in 1930, fokzeugen respect 234.000, 264 000 en 241.000. Varkens tot 60 kg resp. 769,000, 1,011,000 en 939.000. Varkens van 60—100 kg. resp. 367.000. 621,000 en 263.000 en varkens boven de 100 kg. resp. 189,000, 289,000 en 100.000 (de cijfers zijn zooals men zal begrijpen resp. over 1933, 1932 en 1930). De volgende toelichting geeft de NVZ bij het cijfermateriaal: In het oog springt het feit, dat er sedert September 1932 een belangrijke verminde ring van de varkensstapel (van bijna 23%) heeft plaats gevonden. Deze vermindering vond het sterkste plaats bij de geheel of gedeeltelijk slachtrijpe varkens (van 60-100 (95) cn van boven 100 (95) kg. Bij nadere beschouwing van deze cijfers zien wij, dat do vermindering derhalve ten deele is toe te schrijven aan de normale seizoensschom melingen (in het voorjaar zijn er gewoon lijk verhoudingsgewijs meer biggen en min der andere varkens dan in de herfst), doch dat daarnaast een aanzienlijke inkrimping van den varkensstapel in zijn geheel heeft plaats gevonden. Een gunstig verschijnsel is de verminde ring van het aantal fokzeugen van ruim 30.000 stuks, te meer omdat er in den regel in Maart meer fokzeugen op de bedrijven zijn dan in September. Jammer is het, dat in sommige provinciën door bijzondere om standigheden geen vermindering van het aantal fokzeugen plaats vond. Daar deze bijzondere omstandigheden geenszins van duurzamen aard zijiï, dient men in deze streken wel zeer speciaal aandacht aan de beperking van het aantal zeugen te wijden. WEET GE dat reeds op 19 Mei 1.1. de eerste Gladiolen- bloemen te Beverwijk ter veiling wer den aangeboden en 13 tot 17 cent per stuk opbrachten; dat het de kweekerij Moerheim te Dedems- vaart op haar tuinen een roode Del phinium heeft getoond, die door een toeval daar voor den dag kwam; dat de NV. A. C- van der School, te Hille- H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: waarvan de kap door Veiligheidslieren op lichte en vluggj wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave verplicht tot niets. H. HARiNG - TELEF. 128 - BOSKOOP J^eFinsche conserveerings- wijze van groenvoeder In de laatste jaren heeft in Finland een nieuwe conservecringswijze van groenvoeder liaar intrede gedaan. Deze bestaat daarin, dat aan de massa een mengsel van sterke minerale zuden wordt toegevoegd in zooda nige hoeveelheid, dat de zuurgraad tussclien Ph 3 en 4 wordt gebracht Het groote voordeel van deze methode, dio 'naar den uitvinder Prof. Dr. A. I. Vir- tanen te Ilelsingfors de A.I.V. methode ordt genoemd, is, dat de verliezen tot een minimum worden beperkt terwijl het ei wit zoo goed als onveranderd blijft. De landbouwers, die eiwitrijke voedermid delen als jong gres, klaver, wikken, veld- boonen enz. in groenen, liefst jeugdigen toe stand, inkuilen, zijn daardoor in staat liun ee in den winter voldoende of bijna vol doende eiwit in dien vorm toe te dienen. Zij zijn dus niet of in althans veel mindere mate dan tot nu toe gedwongen eiwit in den vorm van duur krachtvoeder aan te koopen. Vooral in deze tijden, nu het geld steeds schaarsoher wordt, is zulks van groote beteekenis. Doordat minder krachtvoeder wordt aan gekocht moet óf de veestapel ingekrompen worden, wat tegenwoordig algemeen noodig wordt geoordeeld, of moeten meer meststof fen gekocht worden. Dit laatste verklaart de belangstelling, die in de kringen van kunstmestproduccnten en handelaren voor de A.I.V. methode bestaat. Doordat op do Finsche werkwijze patent is aangevraagd, heeft de invoering in de landen, welke het niet aankochten, moeilijk heden opgeleverd. In andere landen als Zwe den, Noorwegen, Engeland, Ierland zijn in structeurs door Valio opgeleid en deze zor gen \oor de verspreiding in de praktijk. De leiding berust steeds in handen van liet lichaam, dat de rechten van Valio heeft ge kocht. Gewoonlijk zijn dit landbouworgani saties, in Engeland, waar de landbouw slecht georganiseerd is, de Imperial Chemical In- Kosten van aankoop en voorlichting kun nen verkregen worden door den prijs van het zuur iets te verhoogen, terwijl men dooi de exploitatie van het patent in één hand te houden kan voorkomen, dat het procédé op onjuiste wijze wordt toegepast. Zoo kun nen landbouwers in Finland, die vierkante silo's hebben, geen zuur bekomen, omdat dezo vonn ongeschikt is gebleken. In Duitschland heeft men het patent nog niet gepubliceerd. Daar is dooa* Kirsch en Hildebrandt te Koningsberg een geïmiteerde Finsche werkwijze ingevoerd en op groote schaal gepropageerd door de Siloringe. In Nederland bleef de toepassing tot en kele proeven beperkt. Deze werden genomen naar het Duitsche voorbeeld. Plannen om van overheidswege het nemen van proeven volgens het Duitsche voorbeeld te bevorde ren, waren reeds in verren staat van voor bereiding, toen 15 April de Finsche patent- aanvrage werd gepubliceerd. De meening van velen, dat in Nederland het octrooi niet kon worden verleend, was daardoor onjuist gebleken. Gelukkig heeft onze regeering de situatie gered door met Valio een overeenkomst te sluiten, waardoor het nemen van proeven op uitgebreide schaal mogelijk is gemaakt. De heer G. L. Rosenquist, vertegenwoor diger van Valio, heeft in de week van 15 op 20 Mei te Utrecht en te Groningen cur sussen gegeven aan een aantal ambtenaren van den Landbouwvoorlichtingsclienst cn andere belangstellenden. In samenwerking met de Rijkslandbouw- en Rijk&veeteeltconsulenten worden in ver schillende provinciën silo's gebouwd. Het wetenschappelijk onderzoek naar de resul taten is opgedragen aan het Rijlcslandbouw proefstation te Hoorn, terwijl een onderzoek aan den gang is aan de Veeartsenij kundi ge faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De door onze regeering verkregen rechten op de toepassing van het procédé van Vir- tancn zijn overgedragen aan de groote land- BLOEDLUIS Afdoende bestreden door: ORTHO NICOTINE DUS1 Prijs per bus van 18 ons 3.2 BEAN Sproeimachines - UTRECH Sweelinckstraat 18, Telefoon 1235 Opslag-plaats en Mag-azijn: BUREN Old. Tel. 5 doorverbinding gom, door een doelbewuste kruising ook reeds vrij ver tot een roode Delphinium is gekomen; EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOI MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEt Inlichtingen worden verstrekt do« het Landbouwkundig Bureau dei Staatsmijnen te Lutterade (L.), bomvorganisaties. De distributie van het h( noodigde zuur, schimmel gif enz., geschied door het Centraal Bureau van het Koninklij Nederlandsch Landbouwcomité te Rotterdai en de centrale handelsorganisaties van de Katholieken Nederlandschen Boerenbont via de plaatselijke anlcoopvereenigingen. B stellingen worden nu reeds aangenomei De oificieele handleiding voor de bereidin van A.I.V. voeder zal dezer dagen op groot schaal kosteloos worden verspreid. De diret tie der Staatsmijnen heeft het drukken et» an voor haar rekening genomen. De invoering der A.I.V. methode word| ergemakkelijkt door het feit. dat het hou wen van betonnen silo's betrekkelijk goeij koop is door de lage prijzen van cement ei ijzer. Een betonnen silo van 5 M. doorsnedl kan door een landbouwer met behulp val een deskundige voor minder dan f 100 woj den gebouwd. Ook het hout voor de opzei ■silo is niet duur. Dank zij de groote belangstelling, welkl rooi* dit vraagstuk bestaat, zullen wij aal het einde van den a.s. winter kunnen be oordeelen of de A.I.V. methode voor onzei landbouw de beteekenis heeft, welke velcj eraan hechten. yyereldcongres voor Pluimveeteel Te Rome van 615 September a.s.' Reeds eerder hebben wij medegedeeld dd in 1933 te Rome van 6—15 Sept. a.s. eel internationaal congres voor pluimveeteel zal worden gehouden. Er wordt hierbij noj maals aan herinnerd dat gelegenheid bt staat om zich als lid van dit congres op t geven- bij J. G. Tukker, Rijkspluimjvceteelj consulent te Beekbergen. De kosten van het lidmaatschap zijn lire (voor familieleden 25 lire). Deze bedrj gen zullen worden gein-d in Juni 1933. H( lidmaatschap geeft vrijen toegang tot all vergaderingen en gedurende den geheeld duur van het congres, alsmede tot de ten toonstelling welke er aan- is verbonden. Aal de leden worden de rapporten toegezondej De deelname aan de rondreis door Ital van 16—24 Sept., na afloop vani het Congrd staat alleen open voor de leden (kostes alles inbegrepen, plm. 1300 L.). Blijkens het programma zal ieder cod greslid een- boekje ontvangen met 5- cod joons, recht gevende gedurend het congrd op 5 willekeurige reizen door Italië met d staatsspoorwegen, tegen halven prijs. j De beer J. Mantel te Huister Heide aangewezen om zorg te dragen voor ee Nederlandsche expositie van pluimvee. Bij den heer Tukker zijn- nog enkel© prt - gramma's over. die op aanvraag gaartj ter beschikking worden gesteld. Dé tijden zijn vol' schrijnende tegenstel lingen, Toen ik hedenmorgen van mijn kopje thee genietend, naar buiten staarde en de aarde zag ontwaken (bij het majestieus boven de kim rijzen van de zon, hoorde ik in de wijde vertenjhoe melkers de koeien riepen met het eentonige, zoo echt bij den stillen, vredigen ochtend behoorende: „koje kö! koje kól". De koekoek liet zijn bekende, eveneens eentonig geroep hooren en de ganzen wag gelden snaterend langs den waterkant. In de ochtendnevelen bewogen zich de vage sil houetten van grazende koeien. Met den kop op het hek stond in wijsgeerig gepeins een paard. Op de -boerderij achter me hoorde ik deu ren openwerpen en met een niet bij den stil len ochtend behoorend gedruisch daverde een melkwagen het erf af en vloekte de rin kelende, klinkende emmers en melkbussen tegen de vredige, rustige odhtendgeluiden der Natuur. Dat deed pijn. Pijn omdat ik zelf voorzichtiger dan over dag mijn leêge kopje in het schoteltje plaat ste, opdat het. geluid er van de stilte van het morgengebed der Natuur niet zou ver storen. Pijn omdat mijn bespiegelende geest in eens wakker werd en de realiteit van het le- yea tot mij doodrong; Adam, gij zult wer ken! Maar omdat Adam altijd liever niet doet wat hij moet en liever doet wat nij niet moet, moest ik eerst, vóór ik ging werken, nog even de schrijnende tegenstellingen waaraan de tegenwoordige tijd zoo rijk is. overdenken. Mea WERKT OM GROOTE OOGSTEN TE KRIJGEN EN MEN KLAAGT OVER OVERPRODUCTIE. Men heeft jaren gefokt om vee met hooge melkgift te krijgen en spreekt thans in vee- houderskringen nergens anders over dan over bepeiking. Men wil door beperking da prijs doen stijgen en zal bij stijgende prij zen de productie zien toenemen. Men ziet de mensdhen gebrek lijden bij overvloedige oogsten. Men klaagt over werkloosheid en slechte tijden en de plaatsen van publieke vermakelijkheid zijn vol van hen, die schijn- genot najagen en daarin opgaan. Men ziet paleizen van huizen en binnen is kommer en gebrek al wordt die meestal nog door (oude) uiterlijke schijn van weelde wegge moffeld. Zoo zouden wij door kunnen gaan, doch de eisdh om toch te werken (bij al de werkloosheid een zegen nog te moeten wer ken) is steeds gebiedende,}* en daarom kee- ren we uit onze bespiegelingen terug tot de klare werkelijkheid. Klare werkelijkheid-is (het, als wij zeggen: NEDERLANDSCH INDIE HEEFT BO TER TE WEINIG EN WIJ HEBBEN TE VEEL. Nederlandsch-Indië kan duizenden tonnen gebruiken. Deze worden thans uit Australië ingeivoerd. Australië doet alles om in ons Indië goede klanten te krijgen. Het maakt heel veel reclame voor zijn producten in ons Men kan nu wel redeneeren en zeggen: Australië is een nabijgelegen land, daar kun nen wij niet tegen concurreeren. Zoo moet men niet redeneeren, omdat het onwaar is. Australië is niet zoo na bij Indië als men meent. Van Sidney, de uitvoerplaats in Austrlië, tot Batavia, het centrum van het Indisch gebruiksgeibied, is toch ook een der tig dagen stoomen met de vrachtbooten, die thans in de vaart zijn. Van Rotterdam of Amsterdam naar Batawia is met de thans gebruikte booten hoogstens 35 dagen. Dus dat „nabij" zijn speelt geen rol. Maar wel speelt een rol het feit, dat Austra Achterhakkers 13-16, DORDRECHT hebben van eigen teelt af te geven: PLAN TEN van SPRUITKOOL, KOGEL en WESTL., WITTEKOOL, SAVOYE GROENE PUTJES en GROENE LATE, ROODEFOOL ad. 2 50 per 1000 stuks en LECERF BLOEMKOOL ad. 3.— lië, dat volle 100 pet van de vroeger in- En geland verkochte boter ook thans nog daar mag invoeren (terwijl wij thans „vrijwil lig!" ons contingent tot op 20 pet., verlaagd zien) ook vrij in de Nederlandsche domi nions mag invoeren en het dus op reis naar Engeland zoo en passant kan meenemen naar ons Indië. Als de Indische regeering maatregelen nam om de eigen Nederland sche boter een klein beetje (een klein beetje, maar) te bevoorrechten 'boven de vreemde Australische boter, die to dit ook zoo bevoor recht is, dan waren we al aardig op dreef. Onze (handelsmensohen zijn al gereed. Er is al een boterexportvereeniging voor Indië tot stand gekomen. Zooals in België wel tot stand zal komen Zoo'n wet is er in Frankrijk ar. terwijl daar op komst moet zijn een wetsvoorstel om ook landbouwgewassen door een octrooi te be schermen, zoodat de vinder van een nieuw ras ook van de geldelijke voordeden van zijn vinding verzekerd kan zijn gedurende een bepaalden tijd. In België is voorgesteld dezen tijd, al naar de vinder dit vraagt, te bepalen op 5 tot 25 jaar. Een octrooi kan verkregen worden voor verkrijgingen, ontdekkingen en uitvindingen van allerlei aard op tuinbouw gebied en is van soepassing op afleggert, op loten, op bloemen, op vruchten, op planten en hoornen enz. Ook op in den tuinbouw te gebruiken middelen. Maar al zouden reeds bestaande middelen ook geoctooieerd kunnen worden (wat volgens het voorstel niet het geval is) toch zou op het HF.T BEKENDE MTDDET TEGEN' LUIS EN WIT IN DE ROZEN geen octrooi genomen kunnen worden. Ieder kan dit middel voor zich zelf fabriceeren. Het is thans weer de tijd dat de luis in onze planten optreedt. Vooral de rozen heb ben daardoor te lijden. Straks komt vaak „het wit" daarbij en uan is onze koningin der bloemen al heel spoedig een vuile deern geworden en ergeren we ons aan haar in plaats van ze te bewonderen, waar ze recht op heeft. Maaik nu maar dadelijk klaar een liter of wat van het bestrijdingsmiddel, dat ik al zoo vaak heb aangeraden en dat steeds weer blijkt het meest probate middel te zijn. t Is heelemaal niet moeilijk dit middel te ma- Voor 1 Liter van dit bestrijdingsmiddel heeft men noodig 20 gram groene of gele zee>p, dat is één afgestreken eetlepel, 10 gram brandspiritus, dat zijn twee eetlepels vol. Los de zeep in 1 L. w-ater op. Goed oplossen; er blijven vaak kluitjes zeep in achter. Los in de brandspiritus eerst op 1 gram salicy- zuur (bij de drogist wel te krijgen voor een paar cent) en voeg deze oplossing daarna bij het verkregen zeepsop. Natuurlijk is het evengoed om dadelijk wat meer gereed te maken, b.v. 5 a 10 L. Men moet dan echter bedenken, dat de spiritus bij open bewaren vervli?gt. Bewaar dus de verkregen oplos sing in een goed te sluiten bus, een leëa«- petroleum- of benzinebus bijvoorbeeld of desnoods in flesschen. Met deze zeep- spiritus-salicyloplossing bespuit ge met een fijne verstuiver de rozen en ook andere plan ten, die last hebben van luis. En doe dat niei pas als de planten al onder de luis zitten. Voorkomen is beter dan genezen. Houdt uw planten vrij van luis. Dit" is met dit midde> wel mogelijk. Door krachtige, gezonde groei en bloei zullen ze U hun dank betuigen. Dat kunnen de boeren ook, die neiging hebben om „rood" te worden. Die kunnen bun dank betuigen aan de socialisten, welke er rond voor uitkwamen. HET BODEMVRAAGSTUK WILLE! OPLOSSEN DOOR ONTEIGENIN ZONDER VERGOEDING. De commissie, door het bestuur der Si A.P. benoemd om rapport uit te breng over socialisatie komt o.m. tot de volgent conclusie: .Confiscatie de toeëigening van grondi door den staat zonder vergoeding is sti lig wel de meest radicale wijze, van opii sing van het bodemvraagstuk, die we denken kunnen. Principieel is zij naar oi meening gerechtvaardigd, terwijl zij bovei dien het onmisbaar voordeel heeft van vi wel geen kosten mee te brengen". Reeds eerder was een rapport versohenei Daarin werd de gedachte geopperd, dat het onteigenen van den bodem een beh< lijke vergoeding noodig was. De heilstaat die de socialisten zoo gemaS kelijk beloven zal dus gefundeerd zijn roof, op geweldpleging. Zoo'n basis zal niet hecht, niet duurzaai zijn. Niet zoo heoht en niet zoo duurzaam al de gehechtheid van den boer aan zijn gron die hem thans in figuurlijken zin scherj doornen en distelcn voortbrengt, die 'hem het zweet zijns aansdhijns doet werkei doch geen brood meer geeft om het te etei Zelfs geen karig brood. Als dan de veehouder ziet, dat zijn groot concurrent de margarine-industrie mil lioenen winsten maakt dan is het te begri pen dat er bitterheid bij hem ontstaat. D; er wel eens bonze woorden gesproken wot den. Doch ook hier geldt het, dat men mi boosheid weinig bereikt. Wel met waardl voor zijn belangen op te komen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8