Transpireerende Voeten ZATERDAG 10 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Economische Wereldconfe rentie te Londen Artikel 23 van het Grondverdrag van Öen Volkenbond, op de leden van den Bond verschillende verplichtingen leggende, schrijft ook voor, dat deze leden „de noo- dige maatregelen zullen nemen teneinde de vrijheid van verkeer en van doorvoer te waarborgen en te handhaven, zoomede een rechtvaardige behandeling van den handel van alle leden van den Bond". Wanneer men den Volkenbond verwijt aan verschillende onderdeelen, vooral van Bijn zoogenaamde primaire, dus politieke taak, niet voldoende aandacht te heibben geschonken hier houdt dit verwijt zeker geen steek. Reeds in het najaar van 1920 toch kwam als gevolg van de uitnoodigingen van den Volken hond de Financieele Conferentie te Brussel samen, die in een reeks vrij scherp omlijnde resoluties aan de Staten den weg aanwees om tot herstel hunner diep geschokte finan ciën te komen. Het heeft weinig mogen haten, waartoe ongetwijfeld de schijnbare welvaart van de eerste jaren van den na- oorlog bijdroeg. Toen echter de tolmuren al hooger werden opgebouwd en men zich begon te realiseeren in hoe groote mate de verdragen van Ver sailles c.s. tot uitbreiding van deze tol muren, afgescheiden van hun hoogte, heb ben bijgegedragen, maakte zich zekere on gerustheid van Europa meester. Vandaar het initiatief van Frankrijk bij monde van Loucheur ter Assemblée van 1925 om te ko men tot een Economische Conferentie. Deze had na zoodanige zorgvuldige en diepgaan de voorbereiding, dat bijkans niemand meer den weg kon vinden door het woud van schrifturen, in het late voorjaar van 1927 plaats. De Conferentie omvatte ongetwijfeld de bloem van vooraanstaande mannen op Bconomisch, financieel en sociaal gebied van geheel de wereld. Maar zij zaten daar als deskundigen, niet als regeeringsgedelegeer- den. Zij hadden tot taak niet om overeen- komsten tusschen de regeeringen voor te bereiden, maar om hun gevoelen in resolu ties te omlijnen en deze aan de regeeringen iter overweging aan te bieden. Zij mochten bovendien niet spreken over de herstel schulden van Duitschland aan het overig Europa en over de oorlogsschulden van dit overig Europa aan Amerika. Zij mochten ook het vraagstuk der landverhuizing, van Boo groote beteekenis in verband met de werkloosheid niet aanroeren Zoodoende bleef voor hun beschouwingen, al waren deze ingedeeld naar handel, nijverheid en land bouw, slechts de goederenmarkt over; die men in den tegenwoordigen tijd moeilijk als een op zichzelf staand geheel, los van de arbeids- en de geldmarkt kan beschouwen. Al liet dan ook de Volkenbond niet na zijnerzijds te doen wat hij kon en een spe ciaal comité te belasten met de controle op de uitvoering der besluiten van 1927, dit le verde weinig of niets op. Teneinde den afge broken draad te hervatten, kwam de Engel- sche delegatie ter Assemiblée van 1929 bij monde van Minister Graham met de beken de gedachte van den wapenstilstand op economisch gebied. Voor het sluiten van deze z.g. trève douanière kwam men, helaas zonder voldoende voorbereiding, in Februari en Maart van 1930, toen de naderende crisis, zich, zeker voor de deskundigen, reeds dui delijk begon af te teekenen bijeen. Men ge raakte tot overeenstemming terzake van een handelsconventie, als wapenstilstandsver drag al zeer gebrekkig en een programma voor latere onderhandelingen, waarin uiter aard tariefverlaging op den voorgrond stond. Maar aan het einde van heit jaar bleek, dat de ratificaties voor het verdrag neer onvoldoende waren binnengekomen. Vandaar, dat in November 1930 een nieuwe conferentie, ook ditmaal onder leiding van onzen landgenoot Colijn bijeenkwam. Zij kreeg bovendien tot opdracht om haar bij eenkomen tie benutten voor het begin der z.g. latere onderhandelingen. En nu is het waar, dat zij terzake van de tariefverlagin gen niet geheel zonder succes bleek. Natuur lijk, er kon geen sprake van zijn, dat dade lijk een bres zou worden geschoten in het bestaande stelsel, gevolg van onderhande lingen en overwegingen van tientallen van jaren. Maar wel kwam zij tot de overtui ging, dat tariefverlaging bij multi-laterale overeenkomst ongewenscht is, zoolang Euro pa overdekt is met een net van z.g. onder handelingstarieven. Want. zooals de presi dent der Conferentie het in een zijner als gewoonlijk heldere en duidelijke artikelen heeft geschreven, daarbij moet post voor post worden overwogen, en sommige tarie ven bevatten ettelijke duizenden tariefpos ten. En dit moet niet alleen geschieden te genover de Staten, die iets vragen, maar ook in zijn terugwerking op talrijke andere Sta ten; ook op d.ie, welke ter Conferentie zelfs niet vertegenwoordigd waren geweest en van wie men dus niet in staat ware geweest een contra-prestatie te vragen. Als uit vloeisel van deze overtuiging, dat men er slechts met bi-laterale overeenkomsten zou komen, is de Duitsch-Oostenrijksche Tol- unie voorgesteld. Indien één ongelukkig voorbeeld van een dergelijke bi-laterale overeenkomst ware te denken geweest, dan dit, vooral op het tijd stip, waarop tot het sluiitem dier overeen komsten werd overgegaan. Haar geschiede- ïs bekend; zij werd tengevolge van het afwijzend advies van het Haagsche Hof niet eens eervol begraven, en van den aanvang af heeft haar politiek karakter zoodanig overheerscht, dat daarvan economisch geen oordeel of herstel viel te verwachten. De moeilijke jaren 1930 en 1931 In deze moeilijke jaren 1930 en vooral 1931 is men zich, ook in de besprekingen, die op economisch en financieel gebied tusschen de verschillende landen plaats hadden, bewust geworden, dat men goederen- en kapitaal markt niet kon scheiden. Op Duitschland drukten de herstelschulden; op Europa dc oorlogsschulden. Verband tusschen deze bei de wenschte Amerika niet, maar verband bleek in de praktijk steeds meer, wijl, en niet ten onrechte, van de zijde der Europee- sche debiteuren van Amerika werd beweerd, dat Rij tot het voldoen hunner, in den oor log geboren schulden, niet in staat waren, zoolang hun geen restitutie werd gegeven van de in dien oorlog veroorzaakte schaden. Het schul den vraagstuk heeft maanden achtereen op Europa en geheel de wereld gedrukt; het is niet als de eenige schuldige te beschouwen van den geleidelijken gang naar beneden, maar wel als een der belang rijkste van de vele. Toen Duitschland in den aanvang van 1932 rondweg verklaarde niet meer in staat te zijn .herstelschulden te be talen. moest raad geschaft worden, waarop trouwens het voorafgaande rapport van de Bank van Internationale Betalingen te Basel reeds had gewezen. Deze raad is door de Conferentie te Lausanne geschaft, en beter dan door het ongelukkige moratorium van Hoover, dat, ingegeven door Ameri- kaansche egoïstische bedoelingen ten op- r/TOfflJIGtDUBDIEK .UnvtPUM zichte van de particuliere schulden van Duitschland aan Amerika, niet anders dan volkomen negatief effect te boeken had. Want te Lausanne zijn de herstelschuilden definitief begraven; de praktijk van het leven heeft hier aan de theorie, die in ge breke bleef, wenken gegeven. Of Lausanne geratificeerd was of niet, doet wenig ter zake; van een herleven der Duitsche schul denbetalingen is geen sprake, en de ratifi catie kan alleen tengevolge hebben, dat de 'raag of Duitschland te ecniger tijd de slotbepaling van drie milli.ird zal doen, weer opleeft. Bleef echter de vraag wat Amerika zou doen, dat door het moratorium van Hoover een verband had gelegd tusschen her en oorlogsschulden. Amerika bleef, ook na de nederlaag van Hoover, weigerachtig, en de moeilijkheden bij de betaling van den termijn van 15 December ontstaan, gijn er het gevolg van geweest. Maar de Conferentie te Lausanne heeft onmiddellijk gevoeld, dat nu de weg vrij was, althans voor een poging om te komen tot economisch en financieel herstel. Het was een opmerkelijk feit, dat juist in die dagen de afspraken van Oslo tusschen de Scandinavische Staten, Neder land en België, hun voortzetting verkregen in de Nederlandsch-Belgische douane-over eenkomst van Ouchy, waarvan intusschen het verloop tot dusverre niet al te gelukkig kan heeten. Terzelfder tijd kwam het Volkenbondsrap port over de wereldcrisis uit, dat een schat van cijfers en gegevens bevatgelijk tevoren dienaangaande nog niet bijeengebracht. De waarschuwingen, in dit overzicht vervat, zullen ongetwijfeld hot hare hebben bijge dragen tot het besluit, dat de Conferentie van Lausanne nam om er bij den Volken bond op aan te dringen om zoo spoedig mo gelijk een economische wereldconferentie samen te roepen. Moge het in de slotacte van Lausanne min of meer schematisch op gestelde programma wat erg oppervlakkig zijn uitgevallen, aan den ernst van deze aanbeveling kon niet worden getwijfeld. De Volkenbond heeft die aanbeveling aangeno men: ter uitvoering ervan werden twee com missies ingesteld; een van deskundigen ten einde een programma voor de Conferentie te ontwerpen, die kwam te staan onder lei ding van onzen landgenoot Trip; een voor de organisatie van de Conferentie, welke de leiding van den Engelschen Minister Sir John Simon verkreeg. De besprekingen ter Assemblée van dén Volkenbond. De besprekingen ter Assemblée van den Volkenbond van 1932 waren, voor wat het economische gedeelte betreft, nauw verbon den met de gedachte van de Economische Wereldconferentie. Reeds eenigsziins in de richting van de noodzakelijke samenwer king, ook door de Europeesche Commissie van den Volkenbond aangegeven, trachtte men te gaan ter conferentie van Stresa, die ten doel had een onderdeel van het econo mische vraagstuk, dat echter een geweldig probleem op zichzelf is, tot oplossing te brengen. Het vraagstuk toch van de hulp, die de graanverbouwende Oostelijke Staten van Europa boo dringend van noode hebben, Daarentegen had het resultaat van Ottawa, de Conferentie van Engeland en zijn Domi nions, aan vele, overigens nauwelijks meer hoopvolle verwachtingen; den boeten inge slagen. Dat het in deze omstandigheden niet kan verwonderen, dat zoowel de resultaten Stresa als andere economische proble- aan een zeer scherpe cnitiek werden on- 'orpen, kan niet verbazen. In dit opzicht heeft de heer Colijn een rol van beteekenis gespeeld, waarbij hij o.a. duidelijk heeft ge maakt, dat men van Nederland, dat zelf het grootsche plan van drooglegging der Zui derzee uit financieele overwegingen heeft moeten stopzetten, geen financieelen steun kan verwachten als voorgesteld voor de plannen van openbare werken in Oost- Europa. Jouhaux mocht daartegenover er op wijzen, dat de rentabiliteit dezer plan nen van de zijde der Verkeersorganisatie an den Volkenbond overtuigend was aan getoond, de resolutie, welke de beraadsla gingen samenvatte, gaf aan het standpunt Boowel van Nederland als van Engeland ruimte. Spoedig na deze Assemblée kwam de Commissie-Trip voor het eerst samen, maar ter zijde van haar deskundige beraad slagingen ontbrak het niet aan stemmen, die op spoed bij de economische doktoren aandrongen. Men kon een man als Cassel hooren beweren, dat de behandeling der economische kwesties niet behoefde te wor den uitgesteld tot oplossing der politieke vraagstukken is verkregen; men kon het in uitzicht gestelde Fransch Ottawa hooren verdedigen en bestrijden tegelijkertijd; men kon een Senator Borah hooren betoogen, dat om aan de menschheid een kans te geven zich te herstellen, alle belangrijke problemen tegelijk moesten worden behandeld. Men kon hooren pleiten voor internationale af spraken zonder reserves; men kon eener- zijds hooren betoogen, dat het ingrijpen van de groote Mogendheden voor alles noodig was en niet op den Volkenbond behoefde te wachten; anderzijds dat slechts de Vol kenbond in staat zou Bijn orde te scheppen. En men kon ook ten aanzien van de belang rijke rol, die het goud speelt, een Ferrero hooren verklaren, dat indien het tijdperk van goud-ontdekking, dat in 1S48 inzette, zijn einde nadert. Europa Bijn moeilijkheden nog zou zien vermeerderen. Aan de rol, die de stabiliteit der valuta's speelt, diende steeds meer aandacht geschonken, vooral sedert Engeland den gouden standaard ver- Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct Alléén bij Apoth. en Drogisten. liet en andere landen maar al te zeer bereid bleken dit voorbeeld te volgen. In dezen min of meer chaotischen toe* itand kwam, in November 1932, de Com- nissie-Trip voor het eerst bijeen. Zij be stond uit vertegenwoordigers van de Mo gendheden, die aan de Conferentie te Lau sanne hadden deelgenomen en verder uit door de Bank te Basel benoemde deskundi gen, waartoe onze landgenoot de heer Trip behoorde, die tot voorzitter werd gekozen. Zij splitste zich in een economisch en een financieel gedeelte. Én niet ontkend kon' worden, dat het er, in het bijzonder met de uitkomsten van de economische commissie, weinig aanmoedigend uitzag. Er werden voorwaarden voor de geleidelijke opheffin gen der invoerbeperkingen gesteld, die nau welijks te verwezenlijken kon worden ge acht; er werden bezwaren geuit tegen een tariefverlaging en zelfs tegen een tariefswa penstilstand, die alle aanvankelijke hoop den bodem insloegen; er bleken ook meenings- verschillen over de internationale industri- eele overeenkomsten tusschen de voortbren gers, en er was op geen gebied vooruitgang te bespeuren. De financieele commissie mocht zich minder sceptisch uiten, doch al les bij elkander genomen, ging van deze eerste bijeenkomst der Commissie-Trip geen opwekkende kracht uit Temeer heeft daar om het resultaat van de tweede zitting, die in het begin van 1933 plaats had en tot een vrij spoedige overeenstemming op een vrij positief rapport leidde, voldoening ge wekt Men zal niet al te veel mis grijpen wanneer men aan den President der Com missie een groot deel toeschrijft van het ver kregen positieve resultaat SPLEND1COL LIJMT ALLES gebroken of geecheurd U..J, Voor de bewoners van het stille strand te Scheveningen wordt een Horton-pomp geslagen, die drinkwater zal leveren Particulier initiatief van de Rotterdammers improviseerde Pier II van, Waalhaven tot een compleet strandbad (foto K.L.M.), L)i Finsche yiermaster Hertogin Cecilie" arriveert na een geslaagde reis uit Australië voor de monding van de Theems en wordt door den sleep dienst vastgemaakt. Het schip maakte de reis in 115 dagen* steven van 't Russische s.s. Margarete aanvaring kwam met een Portugeesch schip. Het uitgebreide complex echt-Scheveningsche huisjes achter de Weststraat is zoo goed als geheel opgeruimd en daar verrijst reeds een nieuwe wijk. Thans zijn de laatste krotwoningen aan het eind van de Vuurbaakstraat aan de beurt om geamoveerd te worden. Men beware deze foto; zulke huisjes komen er niet meer. ,4. - Van het Scala-gebouw te Dantzig, dat 1200 plaatsen bevatte, staan nog de geblakerde buitenmuren over eind, nadat Woensdag een gewéldige brand het bouwwerk verwoestte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5