Mussolini's groote rede VRIJDAG 9 JUNI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND INT. ARBEIDSCONFERENTIE De Italiaan De Michelis tot voor zitter gekozen, onder protest van de „arbeidersgroep". Gisterenmorgen is de 17e Internationale Arbeidsconferentie geopend met een rede van den voorzitter van den raad van beheer van het Int Arheidshureau. den In- dischen regeeringsgedelegeerde Sir Atul Chatterjee. De zitting begon met een herden king door Sir Atul Chatterjee van den over leden bureau-directeur Albert Thomas, die jarenlang tijdens de conferentie als secreta ris-generaal optrad. De Conferentie, die ongeveer 3 weken zal duren, zal zich o. a. bezighouden met de uitwerking van internationale conventies Lz. werkloozenverzekering, verlaging van den werktijd en de verschillende vormen van werkloozensteun. In de openingszitting der Internationale Arbeidsconferentie werd op voorstel van de Fransche regeeringsv ertegen woord igers de Italiaansche ambassadeur De Michelis tot vorzitter der conferentie gekozen. De regee- ringsvertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en eenige andere staten, bevalen de verkiezing van De Michelis met kracht aan. Hierbij ontstond een incident, toen de lei der van het Fransche Vakverbond, de ar beidersgedelegeerde Léon Jouhaux. met scherpte verklaarde, dat de geheele arbei dersgroep der conferentie zich bij de verkie zing van de Michelis van stemming zou onthouden. De Duitschc arbeidersvertegen woordiger, de leider van het Duitsche Ar beidsfront Dr. Robert Ley, verklaarde na mens de Duitsche georganiseerde arbeiders, dat hij de door Jouhaux aangekondigde hou ding der arbeidersgroep niet goedkeurde en met vreugde de verkiezing van De Michelis zal helpen bevorderen, aangezien Duitsch- land de capaciteiten van De Michelis ken de en het bevriende Italië erdoor geëerd werd. Naar aanleiding van deze verklaring riep Jouhaux opgewonden door de zaal, dat de Duitsdhe arbeiders-gedelegeerden geen: arbeidersorganisatie, doch een regeenngs syndicaat vertegenwoordigden. Met stemonthouding van het overgroote deel van de arbeidersgroep werd tenslotte De Michelis onder applaus tot voorzitter der conferentie gekozen. Cort van der Linden onder-voorzitter Onze landgenoot Mr. Cort van der Linden is als vertegenwoordiger der werkgevers- groep tot ondervoorzitter in het presidium gekozen. Gistermiddag kwam het ook irr de niet- officieele zitting der arbeidersgroep tot in cidenten tusschen de socialistische meerder heid dezer groep en de Duitsche en1 Italiaan sche arbeidersvertegonwoordigers. De meerderheid weigerde aan de werk- commissie der conferentie de Duitsche. en Italiaansche vertegenwoordigers als stemge rechtigde leden te laten deelnemen. Het voorstel van Dr. Ley, de commlsssies evenals in vroeger jaren samen te stellen de Duitsche arbeidersgedelegeerden wa ren op de vroegere conferenties in elf van de twaalf commissies vertegenwoordigd werd verworpen. De meerderheid weigerde eveneens den vroegeren gedelegeerde Leuschnr, die door de arbeidersgroep zelf in den raad van be heer van het IA.B. was gekozen, alsDuitacb arbeidersgedelegeerde aan het werk der commissies te laten deelnemen. Dr. Ley en de fascistische gedelegeerde Luiga Razza protesteerden met kracht te gen deze onderdrukking van de minderheid door de meerderheid. Zonder dat de voorzitter, de Belgische so cialistische leider Mertens, ingreep, werden schimpwoorden tegen den Duitschen verte genwoordiger geuit. Dr. Ley verzocht den voorzitter tevergeefs hem tegen beleedigingeai in bescherming te nemen. Daarop verklaarde Dr. Ley, dat de waar digheid van zijn land hem verbood, nog lan ger aan de discussie deel te. nemen. De ar beidersgroep ging daarna over tot de be noeming van de leden der zg. voorstel len- commissie en- der resolutie-commissie. In geen van beiden zijn Duitschland en Italië door gedelegeerden vertegenwoordigd. INTERNATIONAAL WERKLOOSHEIDSRAPPORT DE DERDE WINTER DOOR Uit Genève wordt gemeld: In zijn rapport aan de internationale ar beidsconferentie spreekt Harald Butler, de directeur van het internationaal -arbeids bureau, ook over den terugslag van de economische crisis op het sociale leven en constateert, dat de wereld den derden win ter met een groote werkloosheid heeft door gemaakt De ingekomen statistieken wijzen uit, dat de werkloosheid voor het eerste kwartaal 1933 nog eerder een Stijgende dan een da lende richting vertoont, waardoor men in bijna alle landen ter wereld aanzienlijke middelen moet opbrengen tot ondersteuning van de werkloozen. In Engeland bedroegen deze uitgaven in het jaar 1931/32 de uitgaven der gemeente besturen niet meegerekend 120 millioen pond sterling, in Duitschland 2.33S milliard rijksmark, in Frankrijk 652.5 millioen francs, in Amerika alleen voor de maand September 50 millioen dollars. Dene reusachtige lasten, die een der meest karakteristieke kenmerken van de crisis zijn, hebben echter nog grootere om wentelingen verhinderd. Butler betoogt, dat de werkloosheid niet uitsluitend aan de crisis te wijten is, want in 1928, dus toen de wereld zich in den grootsten na-oorlogs- bloei verheugde, waren er niet minder dan tien millioen werkloozen. Ook na de oplossing van de crisis zal er nog een zeker aantal werkloozen overblijven, want de werkloosheid vindt haar diepere oorzaak in de structuur van de industrie zelf. zooals de verandering in de geografi sche verdeeling der verschillende indus trieën, de toepassing van nieuwe uitvin dingen en het voortschrijden der techniek, waardoor met een geringer aantal arbeiders meer werk kan worden geleverd. Ook wijst Butler erop, dat de crisis ce rationalisatie bevorderd heeft, daar zij tot vermindering der productiekosten geleid heeft. Het rapport besluit, dat de hoofdkwestie die oen oplossing vraagt, deze is: het herstel van het evenwicht tusschen de pro ductie en den verkoop, als het eenige radi cale middel tegen de werkloosheid. DUITSCJt TRANSFER MORATORIUM TREEDT OP 1 JULI IN WERKING Voorloopig geen deviezen inzake verplichtingen van vóór Juli 1931 Officieel wordt te Berlijn meegedeeld: Nadat ook de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche schuldeisdhers op korten en langen termijn in de bijeenkomst met de Rijksbank van de vorige week hebbèn er kend. dat bij een verdere daling van de goud- en deviezenreserves het functionnee- ren der Rijksbank als centraio banknoten- hank wordt geschaad en dat het daarom venschelijk is deze reserve geleidelijk te erhoogen, heeft de Rijksbank aan de Riiks- regeering een schrijven gericht, waarin zij mededeelt, dat zij met ingang van 1 Juli voorloopig en hopelijk voor korten tijd de toedeeling der deviezen staakt op alle betalingen, welke verplichtingen betreffen, die ontstaan- zijn vóór de crisis van Juli 1931. Ilitepzonderd daarvan zijn de bestaande Stillhalte-overeonkomsten. Om volkomen duidelijk te maken, dat het bij de voorloo- pige onderbreking der transfers een zuiver volkseconomische kwestie betreft de Rijksbank heeft n 1. niet genoeg vreemde betalingsmiddelen te harer beschikking en nipt een staking van betaling van parti culiere schulden, heeft de Rijksregeering een wet uitgevaardigd, volgens welke de Duitsche debiteuren verplicht ziin hun be talingen in Rijksmarken te verrichten. De betaalde bedragen, ann RM worden beheerd in een speciale conversiekas, om de achterstallige transfers te doen-plaats hebben. Met deze oplossing geeft de Rijksregeering duidelijk te kennen-, dat zij de veiligheid van de private eigendomsrechten niet aantasten dat de Duitscbers den vasten wil hebben hun- aangegane verplichtingen te voldoen. Dit standpunt van Duitschland is des te meer te waarde eren, daar in talrijke and fi de lande-n niet alleen transfer-, maar ook betalingsmoeilijkheden aan de orde van den dag zijn, terwijl in Duitschland met zeer enkele uitzonderingen aan de Verplichtingen is voldaan- Renten en amortisaties zijn voldaan in een tijd, waarin de geheele wereld en vooral Duitschland getroffen is door een weer- galooze depressie. In talrijke andere lau den moesten betalingen vatn renten of ter aflossing worden gestaakt of in accoordcn worden toegstemd. De vertegenwoordigers der crediteuren van Duitschland op korten en langen ter mijn hebben zich bereid verklaard, ook ver der met de Rijksbank in nauwe verstand houding te blijven en met haar te overwe gen, wat kan worden gedaan tot verbete ring van den thans ingetreden toestand. Daarbij is ook van belang de kwestie van een verdeeling der hopelijk spoedig we i aangroeiende deviezenvoorraden over de verschillende soorten schulden. In overleg met de Rijksbank komen de Still'lralte-crediteuren De Rijksbank heeft de crediteuren op lan gen termijn en de B.I B. te Bazal verzocht eveneens de volgende week tot een bespre king te Londen te vergaderen. De Rijks bank zal bii die gelegenheid alles doen wat in haar macht is om bij te dragen tot een oplossing van de sedert lang gevreesde en thans ingetreden transfercrisis. Zij zal daar bij uitgaan van de beide principes, die de besprekingen met de crediteuren te Berlijn als resultaat hebben opgeleverd, n.l.: 1. dat de goud- en deviezenreserves yan de Rijksbank weder moeten worden ver groot ter handhaving van haar functie als valuta-instituut; 2. dat aan de goederenhandel van Duitsch land geen financieele beperkigen worden in den weg gelegd, daar anders de belang rijkste bron van deviezen zou opdroge.n. Op dezen grond moeten ook alle kranten berichten met het grootste sceptisme wor den opgenomen, die spreken van tegenmaat regelen van buitenlandsche kringen, zooals bijv. inbeslagnemingen, gedwongen clearing enz. Want het gaat hier maar om de behandeling van feiten aan- welker ontstaan de Rijksbank geen deel heeft. Zijn- er andere uitwegen en die kunnen worden gevonden langs den weg van reconstructie der internationale econo mie dan is de Rijksbank evenals de Duit sche regeering bereid, daaraan met alle krachten mede te werken. Naar de Italiaansche .bladen melden, had de Fransche gezant gistermorgen een lang durig telefoongesprek met Paul Boncour. Na afloop daarvan bracht hij een bezoek aan het departement van buitenlandsche naken, om de voldoening der Fransche regeering te betuigen over hetgeen Mussolini in zijn rede over de Fransch-Italiaansche betrekkingen heeft gezegd. Algemeen is de indruk, dat door de rede van Mussolini een belangrijke stap voorwaarts is gedaan in de richting van een overeenkomst tusschen Italië en Frank rijk. De Engelsche sportvliegers, die als gastea in Duitschland vertoeven, zijn heden aa een bezoek aan rijkspresident Von Hindenburg op de rijkskanselarij ontvangen door rijks kanselier Hitler, die in een toespraak tot de vliegers uitdrukking gaf aan zijn vreugde over dit bezoek en de hoop uitsprak, dat de Engelsche gasten de beste indrukken mee naar huis zouden neüien. Als Duitsch soldaat in Vlaanderen had hij de ridderlijkheid der Engelsche vliegers lee ren kennen, die denzelfden eerbied voor de ridderlijkheid van hun Duitsche tegenstan ders hadden. Frontsoldaten zouden elkaar altijd en overal begrijpen. Deze wederzijdsche achting is de betrouwbaarste grondslag voor de poli tieke betrekkingen tusschen de beide groote Germaansche landen in de komende jaren. De Engelsche gasten zouden wel gelegen heid hebben gehad, zich een beeld te vormen van het nieuwe Duitschland en den indruk hebben gekregen, dat niet terreur het Duit sche leven beheerscht, doch dat hier een volk zichzelf Ljeft weergevonden en dat er een geest heerschtè, die uit de idealen van een jonge Duitsche natie is geboren. HET PACT VAN SAMENWERKING „Een nieuw hoofdstuk der na-oorlogsgeschiedenis ingezet" Van de redevoering, die Mussolini, ter gelegenheid van de onderteekening van het Viermogendhedcnverdrag heeft gehouden in don Senaat, hebben wij in ons vorig iium- er slechts kort kunnen melding maken. Deze redevoering komt ons zóó belangrijk en zóó belangwekkend voor, dat wij er thans uitvoeriger op terugkomen. De Duce zette het volgende uiteen: Hoe het pact beschouwd moet worden De gedachte aan een pact van king, van overleg tusschen de vier Wester- sche mogendheden is bij mij opgekomep na het beëindigen van het eerste deel der ont wapeningsconferentie, vorigen zomer, welk deel negatief, of fioo goed 'als negatief was. Begin Maart scheen deze gedachte nog ur genter te worden, toen de Europeesche hori- MUSSOLINI om verschillende redenen zeer donker scheen. Het pact moet, gelijk verscheidene malen met nadruk is gezegd, beschouwd worden als een voortzetting en ontwikkeling der internationale verdragen, in de eerste plaats van het verdrag van Locarno. Het verdrag van Locarno vormt een mijlpaal op den weg naar de Europeesche pacificatie. Het ontstaan Het oorspronkelijké ontwerp van het pact was slechts een ontwerp, dat een nauw keuriger uitwerking behoefde. Een eerste bewerking geschiedde op 17 en 18 Maart tijdens het verblijf van Macdonald en Simon in Rome. De Engelsche ministers vielen de politieke opvatting van het pact onmiddel lijk bij. Een verdere 'utwerking vond het ontwerp in Parijs en het is de Fransche versie, op welker basis de verdere onder handelingen werden gevoerd, welke, dik wijls uiteenloopende, standpunten der ver schillende geïnteresseerde mogendheden in overeenstemming moeten brengen. Het gaat er niet om een definitieve en onverander lijke rangschikking der staten te protocol- leeren. Een dergelijke rangschikking, voorzoover de vier Westersche mogendheden van Europa betreft objectief en wettelijk. Zelfs in den orthodox-democratischen Volkenbond is een rangschikking tusschen de staten vastgelegd in het oprichtingsaccoord, waar bij aan eenige staten permanente raadszetels werden toegewezen, anderen een semi-per- manenten, weer anderen een tijdelijken. De staten met een permanenten zetel zijn juist de vier V/astersche mogendheden. Zij heb ben grootere verantwoordelijkheid tegenover zichzelve en tegenover de wereld. Van hun meer of minder hartelijke betrekkingen hangt in de eerste plaats ook de rust en de ontwikkeling der andere staten af. Aanpassing der vredesverdragen en de tegenstand der kleine Entente. Het politieke gedeelte van het pact der Vier mogendheden as vastgelegd in de eer ste drie artikelen. Dit vastleggen heeft na tuurlijk veel tijd en onderhandelingen ge- eischt. Bij de invoeging van artikel 19, van het Volkenbondsstatuut, waarin de mogelijk heid is opgenomen van een vreedzame revi sie en dat begeleid is door artikelen 10 en 16, waren in den aanvang en tijdens de onderhandelingen de grootste tegenstanden Aan het einde der onderhandelingen gaf artikel drie, dat de ontwapening betreft, de meeste moeilijkheden. In aenige landen wordt op het oogenblik een heftigen, anti-re-visionnistischen veld tocht gehouden. Maar men vergeet de ■cessies, die Benesj in zijn laatste groote redevoering in het. parlement hijeft gedaan. De Tsjechische minister van buitenlandsche zaken heeft een bres geslagen in den muur der tegenstanders van iedere revisiemoge lijkheid. Vanaf het einde van den oorlog tot op dit oogenblik is een proces van aan passing der vredesverdragen aan den gang. Dank aan Engeland In het verdere verloop van zijn redevoe ring haalde Mussolini den tekst aan uit het viermogendhedenverdrag en ging dan voort: Wat de bijdrage der verschillende mogend heden tot de onderhandelingen en vooral den geest betreft, waarin de onderhande lingen zijn gevoerd, hebben Macdonald en Simon van het eerste oogenblik af de mo gelijkheid van het pact tot werkelijkheid gemaakt Hun instemmende houding, die enkele dagen later een welbespraakte en moedige uitdrukking vond in de redevoering van Macdonald in het Lagerhuis, was be slissend voor het lot van het pact Ér moge ook aan herinnerd worden, dat twee weken geleden het Engelsche ministe rie van buitenlandsche zaken aandrong op bespoediging der onderhandelingen om deze zoo mogelijk nog voor den' aanvang der economische wereldconferentie tot een einde te brengén. De evenwicht scheppende positie, die Engeland en Italië in Europa geroepen zijn in te nemen en waarom het verdrag van Locarno hun een bijzondere functie toewijst, vindt in het Viermogendhedenpact nieuwe uitdrukking en nieuwe mogelijkheden van vruchtbare en opbouwende ontwikkeling. Lof voor Frankrijk Er hebben tendentieuze en met elkaar in tegenspraak zijnde geruchten' over Frank- rijks houding tegenover het pact der vier mogendheden de ronde gedaan. De waarheid is anders. Het ministerie Daladier heeft tegenover het initiatief der Italiaansche regeering nooit een „fin de non recevoir" gesteld. In feite heeft de Fransche regeering een nauwkeurige formu leering bijgedragen tot de in het pact ver- atte grondbeginselen. Men moet eerlijk be kennen, dat de Fransche regeering dapper tegen den stroom op gevochten heeft, d.w.z. tegen belangen, gevoelens en vreoien, die in den Franschen geest bestaan. Zij heeft alles overwonnen, aangezien zij eerlijk over tuigd is van de waarde van de grondbegin selen van het pact. In de verbeterde atmos feer van het viermogendhedenverdrag is een bespoedigde oplossing van eenige bijzon dere problemen, die Italië en Frankrijk ge scheiden houden, zeer wel mogelijk, gelijk ook de oplossing van andere problemen, die Duitschland .en Frankrijk kunnen aangaan. Verdediging van Duitschland Van een even ernstigen wensch tot samen werking bezield was de houding van Duitschland. De groote redevoering van Hitler van 17 Mei heeft den toestand onmid dellijk opgehelderd. Een moreel-moedige en politi-ek-kalmeerende redevoering. Duitsch land wil den vrede en niet den oorlog, een opbouwenden vrede in het binnen- zoowel als in het buitenland. Dat is het voornaam ste punt van de redevoering, die ook een uitdrukkelijke toestemming in het vier mogendhedenverdrag bevatte. Met zijn toestemming allereerst, vervol- 5ns met zijn medewerking aan het pact en ten slotte met zijn machtiging tot paraphee- ring heeft Hitier een tastbaar bewijs gele verd van de bedoelingen van zijn regeering. Redevoeringen die dezelfde beginselen ver- kodigen heeft ook Goering uitgesproken. De vredeswil van Duitschland is in ieder opzicht plechtig bekrachtigd. Men moet er gich van bewust zijn, dat de revolutie in Duitschland niet alleen een nationale, maar ook een sociale is en dat het op zijn minst gewaagd is, deze te meten met den maatstaf van het vooroorlogsche Duitschland. Duitschland staat in het hart van Europa met zijn geweldige massa van 60 millioen inwoners, zijn geschiedenis, zijn cultuur, zijn behoeften. Een waarachtig Europeesche en den vrede dienende politiek kan men niet zonder Duitschland en nog minder tegen Duitschland voeren. ItaliB's aandeel Over het aandeel van Italië in het pact, aldus Mussolini, wil ik niet lang spreken. Tijdens de onderhandelingen heeft het Itali aansche ministerie van buitenlandsche zaken d draden in banden gehad en geordend en van tijd tot tijd geholpen om de moeilijk heden te overwinnen. In de ten slotte tot stand gekomen for- muje geven dé vier regeeringen wederom uitdrukking aan hun wil om al het ir lijke te doen opdat de ontwapeningsconfe rentie tot gunstige resultaten leidt De yerklaring van 1 December 1932, die betrekking heeft op de rechtsgelijkheid van Duitschland en de andere ontwapende lan den moet feitelijk beteekenis krijgen. Het is duidelijk, dat' door het mislukken van de ontwapeningsconferentie een moei lijke, ja een onhoudbare situatie zou worden geschapen. Voor dit geval stelt artikel III vast, dat Frankrijk, Duitschland en Italië de behandeling van het probleem onder el kander ter hand zullen nemen, natuurlijk met de verschuldigde inachtneming van alles, wat de andere mogendheden betreft Het pact der vier mogendheden biedt op deze wijze een krachtige vredeswaarborg voor alle Europeesche staten. Het pact duurt 10 jaar en kan ongelimi teerd worden verlengde In doze ongelimi teerdheid van duur is noodzakelijkerwijze het opnemen van een voortgaande aanpas sing der verdragen 'aan de eischen van de nieuwe politieke en economische omstandig heden van belang. Wanneer men Duitsch land zou opleggen om binnen een zwaar bewapend Europa eeuwig ontwapend te blijven, zou de erkenning der rechtsgelijk heid als ironie klinken en zijn positie als gelijke onder gelijken in den Volkenbonds raad tot een droeve fictie worden. Het pact moet teven Na 'er nog op te hebben gewezen, dat geen EuropéeSch eenhéidsfrtmt is bedoeld, maar aan medewerking van de Ver. Staten waarde wordt gehecht, zeide Mussolini nog: Men mag niet gelooven, dat na de slui ting van het pact nu geen tegenstellingen meer voorhanden zijn, of dat dusdanige tegenstellingen als door een wonder tot op lossing gebracht waren. Een dergelijk opti misme is niet op zijn plaats. Het pact is juist daarom geschapen om alle gevallen van opduikende moeilijkheden stuk voor stuk te kunnen behandelen. Daarom moet het pact een -levend bestaan voeren ;en moeten de verantwoordelijke mannen der vier staten min óf meer regelmatig bij elkander komen. Mussolini besloot zijn redevoering met de woorden: De geest van dit pact beëindigt e^en hoofdstuk van de na-oorlogsgeschiede nis, en izet een nieuw hoofdstuk in. Zijn geest moet Europa 10 jaren van vrede waar borgen, t''dens dewelke de dreigende en moeilijke problemen van binnenlancLsche en internationalen aard zullen zijn opgelost. „Een nationale dag1 Tegen 20 uur 30 stroomde op de Piazza Venezia een groote menschenmenigte samen die den Duce hartelijk toejuichte. Mussolini trad op het balkon en zeide; Ik bzschouw den dag van heden als een nationa' n dag voor het door de zwarthemden vernieuwde Italië. ALTIJD RHEUMATIEK Tot zij het Juiste middel vond Op raad van een vriendin Als iemand deze vrouw eerder over Kruschen gesproken had, had zij niet haar halve leven aan rheumatieik behoeven te lij den. Haar ervaringen beschrijvend zegt zij: „Een paar jaar geleden was ik bijna kreu pel door rheumatiek. Eén knie was zóó pijn lijk dat ik mijn been bijna niet gebruiken kon. Ik kon niet slapen of ik moest in een dergelijke moeilijke houding gaan liggen om mijn been te ontzien, dat alle andere lede maten pijn deden. Ik ben over de 55 maar ik heb mijn leven lang, met tusschenpoozen, aanvallen van rheumatiek gehad. Toen vroeg een vriendin mij, of ik al eens Kruschen Salts had geprobeerd. Nu moet ik u vertel len dat ik al alles geprobeerd had, maar met bedroevende resultaten. Gedurende kor ten tijd probeerde ik toen de kleine dosis Krusohen Salts en kreeg werkelijk verlich ting van pijn. Ik voelde me algemeen zoo •eel beter, dat ik steeds met de doses ben doorgegaan, en ik heb daarna nooit meer een aanval van rheumatiek gehad. Als ik het voel aankomen, neem ik direct de gewo ne dosis een halve theelepel in een half glas water een paar dagen lang en het is weer verdwenen." (Mevr.) A. G. U moet de rheumatiek overwinnen voor zij U overwonnen heeft. Wacht niet tot de rheu matiek haar mes dieper en dieper in U ge drongen heoft- Zoek direct naar de hoofdoor zaak van Uw pijnen en neem afdoende maat regelen. Rheiumatische toestanden kunnen ontstaan, wanneer het organisme eeu teveel aan urinezuur heeft. Dit is het gevolg van slechte werking der afvoerorganen. De zes zouten in Kruschen nu zullen Uw inwendige organen aansporen tot geregelde, gezonde werking, zoodat schadelijke afvalstoffen en het kwaadaardig urinezuur regelmatig en volkomen uit het lichaam worden verwij derd. Begin morgen met Kruschen. Houd U aan „de kleine dagelijksche dosis" en U zult spoedig met duizenden anderen instemmen, die verklaren dat de rheumatiek voor Krusohen moest wijken. Kruschen Salts is uitsluitend verkriigtbaar bii alle apothekers en drogisten li 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE SLOTZITTING TE GENEVE* De hoofdcommissie verdaagd In de zitting van gisteren vau de Hoofd commissie def Ontwapeningsconferentie werd de eerste lezing van het Engelsche ontwerp-accoord definitief afgesloten met de behandeling van de/kwestie der leger- uitgaven. Den voorzitter werd opgedragen de be sprekingen voort te zetten tot het wedor bijeenkomen der conferentie. Besloten werd, dat in het toekomstige ontvvapenings-ac- coord het principe van een internationaal gecontroleerde publicatie der leger uitgaven tot uitdrukking zou komen. Verder werd besloten het Engelsche ontwerp-accoord te aanvaarden als grondslag van het toekom stige accoord. Het werk der (hoofdcommissie wordt der halve volledig gestaakt tot het weder bij eenkomen van het presidium der ontwape ningsconferentie op 27 Juni. Naar verluidt zou het presidium dan onmiddellijk beraad slagen over de mogelijkheid van verdaging der conferentie tot in: den. herfst DE ONTPLOFFING TE HAMAMATSOE 50 bommenwerpers v«rnield. 48 arbeiders nog vermist Semi-officieel wordt te Tokio medege deeld dat de oorzaak der explosie van het kruitdepot bij Hamamatsoe nog niet geheel is opgehelderd. Door het vuur zijn- 3 lucht- scheepshallen en 50 bommenwerpers ver nield. 48 arbeiders worden nog vermist. De schade wordt op 6 millioen gulden ge schat. MATTERN OPNIEUW GESTART. MOSKOU, 7 Juni. De Amerikaansche vlieger Mattern is vanmorgen om 4 uur op nieuw gestart in de richting van Krasno yarsk, waar hij zijn- machine grondig zal laten nazien. REGEERINGS-AFTREDEN IN SPANJE Uit Madrid wordt gemeld: Het kabinet- Azana is afgetreden, nadat de president der republiek, Alcala Zamora. het verlangen had geuit, de republikeinsche groepen te raad plegen, alvorens zekere ministerie-wisselin gen te aanvaarden, welke door den eersten minister waren voorgesteld. De onderhandelingen over de vorming van het nieuwe kabinet zijn gistermiddag reeds begonnen. Men vermoedt, dat het nieu we kabinet niet uitsluitend uit socialisten zal bestaan. Waarschijnlijk zullen verschil lende ministers uit het oude kabinet in het nieuwe ogenomen worden. BERENPLAAG IN FINLAND In de Finsche gebieden langs de Russische grens wordt den laatsten tijd 'n aanzienlijke toeneming van het aantal beren geconsta teerd, welke invasie, naar men zegt, te wij ten is aan het feit, dat in de sovjet-unie op alle eetbare wild een intensieve jacht wordt gemaakt, waardoor de dieren naar andere streken worden opgejaagd. Op een boerderij tijn twee koeien en et paard gedeeltelijk door beren verslonden. Éen der dieren kon echter worden neerge schoten. In een dorp werd een beer, die een kudde schapen naderde, gewond en met schoten verdreven. Een patrouille grenswachten heeft van een groep van vier beren, die de grens over staken, er drie doodgeschoten. Voor wie bestaat er geen „Maandagmorgen" Voor do gebruikers van de origi- neele KING Pepermunt Zij voelen zich de geheele weel. frisch, ener giek en volkomen in staat om het hun opgedragen werk tot in de punt jes te verzorgen. Liefhebbers van KING worden gevonden onder alle soorten werkers met hoofd en han den. Zij waardeeren KING niet al leen om zijn heerlijke smaak en geur, maar ook als het beste dage lijksche middel ter opwfekking en verkwikking. KING Pepermunt Gemengd Nieuws. BIJ "T ZWEMMEN VERDRONKEN Op de Loosurechtsche plassen is verdronken de heer Jhr. G. J. A. Schimmelpennninek van tier Ooyen, wonende te Utrecht. Hij had zich alleen in een motorboot op het water lx geven, waarna hij, na zich een lyn om het lichaam bevestigd te hebben, in het water gin/'. Toen deze lijn van de boot losraakte, zonk de heer J S. Zeilers brachten hem weer aan de opper- lakte en aan den wal, maar het mocht niet DE SCHULDEN De Belgische regeering heeft besloten den op 15 Jura as. vervallenden schuldenterni' i aan de Vereen niet te betalen. Te E.pc (Gld.l begaf zich een 32-jarige figarenhandwlaar ir. het diepe gedeelte van het openluchtzwembad aldaar. Hy verdween in He diepte. Na eenige minuten werd de man bewusteloos opgehaald, doch kwam nu toepas sing van kunstmatige ademhaling bij. In den nacht is hij evenwel aan de gevolgen overJeoer. Men meldt u«t'Groede (Z.): Gisteravond i« de 22-iarige W Ke' .voort by het zwemmer r'h <?r wroroi. -n. Weerbericht- Het dunne ntlltje geeft den vortgen stand aatn. Hoogste stand te Blacksod 773.9. Laagste stand te Weenen en Janmayen 757.6. Stand vanmorgen halftwaalf 766.0. WEER VERWACHTING ZwaiKke tot matige Noordelijke tot Ooste lijke wind, meest half bewolkt, weinig of geen regen, waarsohijnlijk warmer overdag. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEtf OP HERBEN: 10 JUNI. Van 's avonds 9.48 uur tot 's morgens 4.10 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tfld) Heden Vorig int 2.97 2.97 -O.oo -0.00 ion 9.00 9.00 lelden -2.77 -9.75 9.92 2.95 4.68 4.71 0.85 0.85 8.62 3.62 1.12 l.lö -1.08 -1.16 2.08 2.14 Rite Keh shelm Mannheim Mainz Bingen Canp 2.28 9. Ems 1.08 1 Cohienz 2.96 9. Trier 0.27 0. Keulen 2.0K 2 Rührort -0.81 -0. Wesel -0.62 -0. Emmerik 1.94 2. Dussehiorf 1.55 1. Maastricht 43.77 43. Venlo 10.78 10. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 8.45 21.25 IJtnuiden 4.12 16.44 H.v. Holland 3/,6 16.01 Scheven.ngen 3016 16.11 Rotterdam 6.37 18.03 Vlissinge Terne uzen 3.0 16 Haus weert 3.69 '6 DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN h;n Te Groningen is de heer A. A. T. Bur-reed; kels, lecraar aan de Nijverheidsschool, ilii Tweede Pinksterdag door een autc wer-i aan Q gereden en ernstig verwond naar het li -K Ziekenhuis werd vervoerd, aldaar aan de ge^^J volgen van deze aanrijding overleden. Te Weesp is de 72-jarige W. Wester itonc veld uit Muiden by het oversteken van dei tich rijksstraatweg, doordat hij even weifelde itaai een motorfiets aangereden, zoodat lp sin!" naar het Burgerziekcnhuis moest worden ver en v voerd. Woensdag is de man tengevolge vai iroor den val overleden. pn n C Jem -oe;-,; Te Langerak is ter hoogte van daL z.g. Hooge schuur in het boveneind een vracht auto, bestuurd door den koopman 'I. uil Ameide, van den dijk gereden. De oorzaal|laax hiervan was, dat de bestuurder zag, dat eei wee, a'daar spelend kind plotseling den dijk wild^,jeu, oversteken en om een eventueele aan- of o1 er ,e ryding te voorkomen reed hy van den dijk, mei nau[ het gevolg, dat de auto totaal vernield werd japp Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. j jei BOSCHBRAND. ^k; Te Nunspeet is brand ontstaan bij de "tVascIipeuj kolk in de nabijheid van de N.C.S.V.-kampon Een strook bosch- on heidegrond is door he vuur vernield. Omtrent de oorzaak is niet bekend. De brandweer van Nunspeet m <i« f brandwacht van het Staatsboschbeheer hebbel I den brand gebluscht. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK DE MOORD IN DE NAALDWIJKSCHESTRAAT Voor de 5e kamer der Haageahe real bank, gepresideerd door den vice-preeiideil Jhr Mr H. O. Feith, heeft gisterniid-da terecht gestaan de 31-jariige caféhouder e petroleumventer R. C. van B., thans ged-et i,' neerd in het huis ran bewaring, naoht van 12 op 13 December van het vorijJ1'1 ja-ar mej. Fronoisoa Leemkuill in hear wi j niimg in de Naald wij ksohest raat van het 1< i„ ven beroofde, door een met 6Cherp gelede revolver op haar af te vuren. r: v Er be©tond veel belangstelling voor dezu zaak op de publieke tribune Verdachte werd bijgestaan' door Mr Wpi in den Berg, alhier. tJ Het O. M. oiechte wegens doodslag ach 't'a' jaar gevangenisstraf. )lUK De verdediger drong aan op een voorwaa Jf1, delijke straf. jpiaKt Vonnis 22 Juni as. Woon VARA CONTRA DEN STAAT „BI Op 12 Juni a.8. zal voor het Gerechtshof li hooger beroep worden behandeld do zaak va»"" den St.yat der Nederlanden contra de Verpor Lega; JSïï v.oor a.«n.si«$mke Mobach. n E D =3Cola

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2