DE LAATSTE Dl DINSDAG 6 JUNI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hoevelaken, J. E. Klomp te Ede (G.). Bedankt: Voor Makkum en Cornwerd, H. W. Calender te Gieterveen. Voor Drach ten (Ned. Herv. Evangelisatie), L. M. J. S. Herfkera te Assen. Voor Dordrecht (vac.- Ii. Torenbeek), D. Tromp te Zandvoort. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND Viertal: Te Leeuwarden, J. Diepersloot te Andiik, M. Hinlopen te Amstelveen, cand. K. H. Kroon, hulppred. te Tienhoven, en cand. B. A. Venema, hulppred. te Harkema-Opeinde. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Men verzocht ons plaats voor de volgende lijst van Theol. Candidaten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Beroepbaar zijn de heeren: J. G. Aal- ders, Nassaulaan 33, Haarlem; L. Batelaan, Brugstraat 2, Bodegraven; J. H. Becker, Gierstraat 50, Haarlem; C. v. d. Boom, Delft- weg 42, Overschie; A. J. Bos, D20, Mijdrecht; E. G.' Buitenbas, Heiligenbergerweg 14, Amersfoort; M. P. van Dijk, M. H. Tromp straat 37 III, Amsterdam-West; M. J. van Dijken, Korreweg 96a, Groningen; J. C. Everaars, Havenstraat 103, Hilversum; H- Fransen, Bleekerseiland 5, Meppel; J. Grei- danus, Fatum, Trum; J. van der Horst, De- venterweg 125, Zutphen; C. Houtman, Sin gel 116, Schiedam; H. de Jong, Laan van Heldenburg 20, Voorburg (hulppred.); J. C. Jonkers,,Westvest 27, Schiedam; T. J. Kerssies, Wildervank; T. Klein, Meldijk, Uitgeest; G. J. de Leeuw, Bottelsteeg 2, Hoorn (hulppred.); A. W. T. Nijenhuis. Koepoortstraat, Middelburg (hulppred.); J. J. Oranje, Bosch en Vaartlaan 9, Buiten- veldert, Amsterdam-Zuid; A. F. J. Pieron, Meerweg 45, Heemstede; P. Robbers, Gast- huisweg 3, Den Oever, Wieringen (hulp- pred iII. P. Rutgers, Singel 48, Sneek; J H. Slager, Bergen (N-H.) (hulppred.); F. Strikwerda, Rijksstraatweg 52, Glimmen bij Haren (hulppred.); L. Touwen. Witte de Withstraat 132 I, Amsterdam-West; J. W. Tunderman, Slaghekstraat 185, Rotterdam- Zuid (hulppred-); H. van der Veen, West- Frieschedijk, Kolhorn (N.H.) (hulppred.); J. A. Vink, Oude Sluis, Vreeswijk; G. Visée, Wilhelm!nastraat 15 Loosduinen; Chr. v. d. Vliet, Kerkstraat 2, Slootdorp (Wieringer- meer) (hulppred.); H. J. Westerink, Sta tionsstraat 126, Nunspeet; G. Wdndemiul'ler, Heerenstraat 50, Bussum. Niet beroepbaar zijn de heeren: J. L. Bakker, Hardewijkerstraatweg L 54, Nun speet; C. van Nes, Vossiusstraat 56, Amster dam-Zuid; H. J. Pilon, Arahemscheweg 50, Apeldoorn. In spoedeischende gevallen kunnen kerke raden van de Geref. Kerken ter voorziening in den Dienst des Woords zioh wenden tot den ab actis der Theol. Fac. Vereen, aan de V. U-; adres met ingang van 1 Juni: J. Waagraeester, Westzijde 348, Zaandam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Cand. J. J. Verdenius, van Heerde, ber. pred. bij de Ner. Herv. Gem. van Rottum- Stitswerd (Gr.), hoopt Zondag 27 Aug. a.s. des middags te half drie (zonnetijd) te Rottum intrede te doen, na bevestigd te zijn door zfln voorganger, Ds. jM» N. W. Smit, alsdan predi kant te Heerlen-Kerkrado. GRAFSTEEN-Prof. F. LENGKEEK. Ter gelegenheid van de Chr. Geref. Predi kantenconferentie, welke morgen, Woensdag 7 Juni, te Apeldoorn zal worden gehouden, zal des middags te twee uur op de algemeene begraafplaats te Apeldoorn de overdracht aan de familie plaats vinden van den steen, welke op initiatief van Prof. J. J. van der Schuit, Ds. C. van der Zaal en Ds. D. Driessen, na mens de professoren, predikanten en studenten op het graf van wijlen Prof. F. Lengkeek is geplaatst.. EENHEID ALLER GEREFORMEERDEN De Classis Deventer der Geref. Kerken heeft in zijn jongste vergadering aangeno men een voorstel van den Kerkeraad van Ny- verdal om instemming te betuigen met het be sluit van de Classis Den Haag inzake het zoe ken van eenheid in het Kerkelijk leven van al len, die met haar op den grond der Geref. be lijdenisschriften staan. De Classis Rotterdam der Geref. Kerken besloot, overtuigd van het groote gewicht der zaak, aan de Generale Synode voor te stellen, middelen en wegen te beramen ter vereeniging met andere Kerkformatiee en groepen van ge- loovigen, welke met de Geref. Kerken dezelf de belijdenis hebben en besluit van dat voor stel mededeeling te doen aan de Part. Synode IZcid-Holland (Z.) met verzoek zoo mogelijk instemming te betuigen. INGRIJPENDE VOORSTELLEN Te Amsterdam heeft, naar in „Trof fel cn Zwaard" wordt meegedeeld. Dr. M. J. A. de Vrijer aan den Kerkeraad der Ned. Hen*. Gemeente aldaar o.a. voorgesteld het aantal godsdienstonderwijzers van 15 op 9 te brengen, de sub-scriba van den Kerkeraad niet meer te salarieeren en de Nieuwe Kerk te sluiten van 1 October tot en met den Zondag vóór Goeden Vrijdag, behalve voor de jeugddiensten. De redactie van „Stemmen uit Hervormd 'Amsterdam" is over een en ander slecht te spreken. „De Kathedraal van Amsterdam, van Nederland gedurende zes maanden slechts twee malen per maand gebruiken acht het blad een voorstel dat voor de ver antwoording van den voorsteller kooit, doch dat de Kerkeraad niet voor bespreking vat baar gal achten. Inderdaad vraagt men zich af, of het sluiten van een der hoofdkerken voor een gedeelte des jaars past in de rij der 14 financieele voorstellen, en of men niet bezig is het paard achter den wagen te spannen. Men behoeft waarlijk het eloo- perswerk niet te verhaasten." ZES PINKSTERPREEKEN. Een voorganger der Geref. Gemeenten, de heer Honkoop, uit Rotterdam, heeft op de heide Pinksterdagen in totaal zes preeken geleverd. Zondag trad hy driemaal op te Goes, Maandagmorgen te Hoedekenskerke, des mid dags te Axel en des avonds te Neuzen. EVANGELISATIE Strandzending. De heeren J. H. van Riessen te Den Haag en Ds. G. O. Donncr te Scheveningen schrijven ons namens het „Strandcomité", dat weer vele medewerkers zich opgaven om in Scheveningen des Zon dags en in de week de traktaten te ver spreiden. Deze verspreiding geschiedt geheel gratis. Er mag zelfs voor de traktaten en boekjes geen geld worden gevraagd. Om dezen arbeid nu toch mogelijk te maken doet het Comité een beroep op de offervaardigheid, vooral ook om do gevol gen van de tijdsomstandigheden, die het ter dege gevoelt. Kleine of groote gaven kan men zenden aan den penningmeester T. Alblas, Noord wijkstraat 7, Scheveningen, of storten op het gironummer 18138 van de Boaz- bank te Den Haag, met de bijvoeging: ten gunste van T. Alblas te Scheveningen voor de Strandpending. Indien er ia andere badplaatsen personen zijn, die daar met traktaten (ook buiten- landsche lectuur is beschikbaar) willen arbeiden, dan kunnen zij een aanvrage om toezending daarvan indienen bij den secre taris: P. A. van Woerden, Prins Willem straat 23a, Scheveningen. ZENDING. Zendingsdagen. Vanwege de Geref. Kerken Zuid-Holland (Zuid), Donderdag 15 Juni te Rotterdam, Oude Plantage. Ds. J. II. Rietberg, Maassluis: Opening; Ds. F. A. den Boeft, Kralingen: „Vruchj en Vreugde"; Ds. A. Schippers; JJsselmonde: „In een ding onvernuftig en zot"; Dr. G. Brillenburg Wurth, Rotterdam-Zuid: „Tot een lastigen steen"; Ds. A. Schaafsma, Den Bommel: „Het vol strekte karakter der Zendingsprediking; Ds. C. W. J. van Lummel, Zuidland: „Arm, doch velen rijk makende"; Dr. H. C. Zwaan, arts; Ds. W. W. Meijnen, Dordrecht: Sluiting. Vanwege Chr. Geref. Gemeenten in Clas ses Apeldoorn en Zwolle, Donderdag 2ü Juni te Ap e 1 d o o r n. Berg en Bosch. Ds. L. de Bruvne, Zwolle: Opening; Ds. D. J. van Brommen, Driebergen: „De stoot tot Zending in onze Kerk"; Ds. J. Jongeleen, Apeldoorn: „De kamerling een teeken, ter ontwaking"; Ds. J. L. de Vries, Bussum: „Om het eeuwig welbehagen"; Ds. H. Janssen, leger- en vloot- predikant: „Het daghet in het Oosten"; Ds. W. Heerma, Aalsmeer: „Een bevel"; Ds. J. Tamminga, Harderwijk: Sluiting. Schoolnieuws. LEERAARSBENOEMINGEN Botterdam (Kon. Wilhelmina-Kweek school, dir. B. Mastenbroek), voor Handwer ken mej. W. van Heijst te Vlaardingen; voor Gymnastiek mej. H. H. Knottnerus te Voor burg; voor Natuurkunde (vast) J. de Boom te Rotterdam; en voor Duitsch L. T. van Bree te Vlaardingen. HOOFDBENOEMINGEN Oud-B e ij erland (Keucheniussch. voor L.O. en U.L.O.), G. F. Clausing, ond. te Hat- tem. Aang. Terneuzen (Driewegen), M. J. Eelde- rink, ond. te Sassenheim. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Lis se (School der Geref. Gemeente, hoofd W. P. de Jonge), A. van Loon, aldaar. J. MANUEL Te L op ik op Donderdag 1 Juni vierde de heer J. Manuel, onderwijzer aan de Chr. School aldaar, het feest, dat hij vóór 40 jaar aan deze school in dienst trad. In het feestelijk ver sierde schoollokaal werd receptie gehouden, waar Ds. J. R. de Mildt, van Renkum, hem feliciteerde namens de oud-leerlingen; de heer W. den Boer, uit Rotterdam, als oud-patroon; burgemeester Oldenhof namens het gemeente bestuur en onderwijzer J. Schep namens het pensoneel. Allen boden rijke geschenken aan. 's Morgens was hem namens de leerlingen een pendule aangeboden. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS De Vereen, voor Chr Nat. Schoolonderwijs zal Donderdag S Juni a.s. in het gebouw voor K. en W. te Utrecht onder leiding van Ds. M. v. Grieken, Ned. Herv. predikant te Rot terdam, in 71e algemeene vergadering bij eenkomen. Aan de orde komt o.m. de ver kiezing van drie leden voor de hoofdcom missie, waarvoor zijn gecandideerd de hee ren Ds. C. Heemskerk, em. pred. te Ter Aar (Z.H.) (aftr); Ds L D Poot, Ned Herv. predikant te 'sGravenhage; Ds. J H F Rem- me jdem te Amsterdam; Jhr Mr. H. A. M v Asch v Wijck, te Doorn, lid der Eerste Kamer (aftr); Prof. Dr. H. Dooyeweerd, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit; Mr. G H. A Grosheide, te Amsterdam; Mr. D. W O A Schut te Amsterdam (aftr); Mr. B. de Gaay Fortman te Amsterdam en Mr. G. v Baren, burgemeester van Delft. Als referent zal optreden de heer W. Uitten'bogaard van Arnhem, met het onderwerp: „Indrukken van het Eerste Intern. Chr. Schooleongres te Wuppertal-Baitnen in Oct. '32 en de strijd voor Christelijk onderwijs". DE CHRISTELIJKE SCHOOL OP HE7T ZENDINGSTERREIN De heer H. M. Hemmes, voorheen te Me- dan, thans hier te lande schrijft aldus: De Christelijke School op het Zendingster rein is het voornaamste terrein van den ar beid onder de jeugd. De periode tueschen het verlaten der school en het huwelijk is zoo kort, dat, wat in het Westen na de schooljaren ge beurt, op Java gedurende den leertijd moet vallen, dien leertijd dan zoo ruim mogelijk ge nomen, zoodat hij niet alleen de lagere school, maar ook het voortgezet onderwijs omvat. Het is dus gedurende de schooljaren dat de jeugd op Java in aanraking komt. met het Evangelie, met zijn zoo gansch andere normen en geheel andere moraal dan waarin de jonge menschen op Java zijn opgegroeid. Dit schept, soms op jeugdigen leeftijd reeds, conflicten. Er wordt méér nagedacht en nagepraat over de schriftuurlijke opvatting van naastenliefde, barmhartigheid, offerande, om maar enkele dingen te noemen, dan wij zoo oppervlakkig zouden meenen. Komt door de krachtvolle werking des Heiligen Geestes zulk een jonge ziel tot het geloof in Christus, dan wordt het waarlijk „een nieuw schepsel". Vele zijn de moeilijkheden, die de jonge Christenen dikwijls ondervinden. Velerlei smaad en hoon, verdrukking en mishandeling dikwijls maken deze jonge menschen door. Het „Wie vader of moeder liefheeft boven Mij, is Mijns niet waardig", wordt beleefd. Rijk en groot zijn Uw eigen voorrechten, ge zien tegen dezen achtergrond van moeite en strijd. De jonge Christenen op het Zendings- veld hebben een diep besef van hun heilige roeping om in woord en wandel goede getui gen van Christus te zyn. Dat hun voorbeeld U allen beziele, om de kruisbanier omhoog te houden en uit te dragen in de wereld. MISHANDELING OP SCHOOL We hebben in ons blad zeer uitvoerige mede deelingen gedaan over het geval dat een Chr. onderwijzer, die een kind een tik om de ooren gaf, door den vader (een marechaussée) in de school werd mishandeld, daarna cellulair op gesloten en verbaliseerd, waarna een 75-tal ouders den onderwijzer door bloemen en an derszins hun sympathie hebben doen kennen. Thans heeft de Unie van Chr. Onderwijzers zich met het geval bemoeid. ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. GesL: Indologie: taalk. cand. ex., de heer F. Huite- ma te Leeuwarder; econ. cand. ex.. de heer A. Molenaar te Den Haag. Indonesische Taal en Letterkunde: cand. ex- de heer A. A. Fokker te Den Haag. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 3 Juni. Gesl. voor laten stuurman gr. stoomv., de heeren W. van Beelen en H. van Harten: en voor 3den stuurman, de heer A Baarschers. Wetenschap. KON. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP HET ZESTIGJARIG BESTAAN Sven Hedin krijgt de Planclus-medallle In de Zaterdagmongen te Amsterdam ge houden -buitengewone ailgemeene vergade ring ter herdenking van het zestigjarig be. staan van hot Genootschap, heeft de voor zitter medegedeeld, dat het bestuur heeft besloten, de zeldzaam uitgereikte gouden Plenciu6-medailfle toe te kennen aan het eerelid Dr Sven Andere Hedin, wegens zijn hoogst verdienstelijke onderzoekingsreicen, gedurende de laatste veertig jaren volbracht in Tibet, Mongolië en Chineesch Turkestan, en voorts tot eereleden te benoemen de hee ren: Prof. Wladimir Kóppen te Graz, Prof. Dr Jacob Früh te Zürich, Prof. Dr Jules M. Sohokalsky, oud-boogleemar te Leningrad, Prof. Dr Albert Demangeone, hoogfleeraar te Parijs, Prof. Dr Emmanuel de Martonne, hoogleeraa.r te Pafijs, Prof Dr Julius Frost, privaat-docent in „Agnarpolifciik" te Lu-en- chen, Admiral Riohaud Evenly Byrd tie Boston (V. S,), kapiteinter zee Johan La ro be rtus Hendricue Ley mes, dhef der afd. Hydrografie van het departement van De fensie, Den Haag, Prof Dr Johannes Pieter Kleiweg de Zwaan, hoogleeraar te Amster dam, en aan Prof. Dr Ir Felix Andries Ve iling Meinesz, buitengewoon fooogleeraar te Delft en Utrecht. Minister Marchatnt heeft de geluk- wensohen der regeering overgebracht, Prof. Van der Hoeve, die ven de Kon. Aca demie va nWetensdhappen. In zijn openingsrede heeft de voorzitter Ir E. Heldring o.a. hulde gebracht aan wijls in Oost en Weet zooveel hebben ont- elten, d!ie met gevaar voor eigen leven dtik- eluierd wat onbekend was en die aldus de wetenschap in 6taat stelden voort te schrij den. Want aldus eindigde de epr nu in afzie nbarcn tijd de geheele aarde be kend, althans verkend, zal zijn, treedt meer dan ooit de plioht op den voorgrond, die verworven kennis te gebruiken. VERBOND VAN CHR. LETTER KUNDIGE KRINGEN CONFERENTIE OP „W0UDSCH0TEN" Twee belangrijke lezingen Begunstigd door heerlijk zomerweer weid gedurende de Pinksterdagen de jaarlijksche conferentie van het Verbond in het nieuwe eebouw van de N.C.S.V. „Woudschoten" te Zeist, gehouden De opening Zaterdagmiddag te vijf uur opende het hoofdbestuurelid H. de Bruin de confe rentie op gebruikelijke wijze. In zijn ope ningswoord geeft hij uiting aan het gevoel van dankbaarheid dat in de vergadering leeft voor het bestuur van de N.C.S.V., dat op zoo welwillende wijze, haar nieuw con ferentieoord afstond. Hij wijst op de ver schillende phasen van ontwikkeling in het Ven-bond en bestuit met de opmerking, dat we verblijdende symptomen ran hernieuwde activiteit dankbaar mogen oonstateeren. Deze conferentie, met meer dan zeventig deelnemers, zet de kroon op het intensieve wenk in het afgeloopen jaar. Da landing berustte verder bij het hoofd bestuurslid, dat de conferentie voorbereid had, den heer J. J. de Die, uit Leiden, hierin bijgestaan door den heer J. A1 o n uit Haarlem. Lezing Mr R. Houwink Des avonds 8 uur hield de heer Mr R. Houwink uit Zeist zijn lezing over: Het Vorm- cd Inhoaideprobleem in de Letter kunde en zijn beteekends voor de mogelijk heid eener Christelijke Letterkunde. Spreker wijst achtereenvolgens op de op vattingen omtrent dit probleem bij Kloo6, Nyhoff en Haspels, om breedvoerig stil te staan bij de opvatting van Heinrich Vogel, neergelegd in het werk „die Krisis des Schónen". In aansluiting daaraan legt hij er den nadruk op dat wij bij de vraag of het wezen ran het schoone in of buiten den monsoli ligt, in laatste instantie moeten vra gen naar de waarheid der kunst. Christe lijke Letterkunde is slechts mogelijk, wan neer de werkelijkheid der crisis ten op zichte van de schoonheid wordt aanvaard. De vraag naar die mogelijkheid eener Chris telijke Letterkunde i6 in de eerste plaats een vraag naar de kracht van ons geloof. Bij de bespreking kwam tegenover de opvatting van Prof. van der Leeuw in „Wegen en Grenzen" tot uiting, dat in het Verbond sterk aan de mogelijkheid ran een Christelijke Kunst wordt vastgehouden. Hierbij aansluitend legde de heer D. J. Ga He uit Hilversum in een uitvoerig be toog de nadruk op de eisoh voor den kun stenaar om zacih in zijn heele leven, en dus ook in zijnkunst, gebonden t>e weten door zijn verentwoordelijkhead. Zondag Zondagmorgen togen de Conferentiegan gers gezamenlijk naar Zeist, waar ze zóoh over de velschillende kerken verspreidden. Na wandelingen in de schoone omgeving was er een gezéllig semenzyn bij zang en muziek waarbij Mej. Jongsma. en de heer Kerker zich bijzonder verdienstelijk maak ten. Lezing Dr J. W. Marmelsteln Op Maandiagmoigen trad de heer Dr J. W. Manmeflsteim uit Amsterdam op, dóe een overzicht ga.f van de Fransche huwelijks romans uit het na-oorlogsdhe tijdiperk. In een vlotte, boeiende lezing, die nu en dan het prettige karakter van een oauserie kreeg, gaf d espreker een karakteristiek van een aantail romans ran Qhaxdonne, Gide, Bove, Maurois, Mauriac, Schlumberger, Ro mein, Lacreteile en Tharand. De Fransche huwelijksroman heeft volgens referent na genoeg geen maatschappelijke of ethische temden zen. Het genre is bij uitstek nuchter en intellectualistisch. De uiterlijke vorm i6 dikwijls dóe van het dagboek. 's Middags werd het Middeleeuwsche abele spel Lanseloet van Denemarken dp de open lucht door kring Delft vertoond Hieraan ging een uiteenzetting van Mejuf frouw L. Soetekouw uit Delft vooraf. In de n&milddogötiilte van hqt woud werd het dat in uitvoering en diictie aan hooge eosdhen beantwoordde, met groote aandacht gevolgd. Sluiting Na het avondeten werd de Conferentie gesloten. Hierbij bedankte de leader alle me dew erkers, in het bijzonder den heer P. Vink uit Utrecht voor zijn groote activiteit, vooral betoond bij het stichten van nieuwe kringen en in zijn initiatief tot de uitgave ven het nieuwe Bondsorgaan „De Brug". Na een bloemenhulde aan de spelers van kring Delft en een terugblik van den heer Gaille, eundógdie deze de Conferentie op de gebruikelijke wijze. De genoegelijke stem ming, gestimuleerd door het prachtige zo merweer en de groote deelneming, werd verhoogd door een litteraire wedstrijd in het herkennen van voorgelezen proza en dichtfragmenten, uitgezocht door den heer. P. J. Risseeuw uit werk van Christelijke auteurs. Daarvoor waren als prijzen een ntal boeken beschikbaar gesteld door de heeren uitgevers Gallenbech en Van Ulzen (Maatschappij „Holland"). Tijdens de Con ferentie gaf zioh een groot aantal nieuwe leden voor het Verbond op, mede tengevol ge van het feit, dat voortaan de Verbonde- leden „De Brug" gratis ontvangen. Een motie Nog werd de volgende motie aangenomen: „Het Verbond van Christelijk Letterkundi ge Kringen in Nederland, op „Woudscho ten" te Zeist in conferentie bijeen, geeft de Ned. Chr. Radiio Vereeniging met nadruk in overweging ter verbreiding van het in zicht op litterair gebied het veertiendaagsch litterair halfuurtje tot een svekalijksdh uit te breiden." Gemengd Nieuws. TAL VAN AUTO- EN MOTOR ONGELUKKEN TeHeusdenhout by Ginneken (N. Br.) is by een driesprong een ernstig motor ongeluk gebeurd. Doordat een auto, komende uit Tilburg, geen voorrang verleende aan een motorrijder komende uit de richting Breda, kwamen deze met elkaar in botsing. De mo torrijder, de heer H. Jansen uit Lieshout, en de duoryder C. van Hout uit Beek en Donk, werden beiden zwaar gewond. Zij zyn in ern- stigen toestand overgebracht naar het zieken huis te Breda. Te Weesperkarspel is de 45-jarige W v D. uit Utrecht, toen hij een auto wilde passeeren, juist op het oogenblik dat van den anderen kant een boerenwagen naderde, door de auto gegrepen. Het motorrijwiel slingerde over den weg, van D. werd gewond en zijn motorrijwiel raakte in brand. De man liep een hersenschudding op en bekwam brand wonden. Te Na a r d e n wilde op een kruispunt de Amsterdamsche automobiliste J„ komende van de richting Bussum, den Rijksweg naar Am sterdam oprijden. Zij stak haar wegwijzer uit. Twee motorrijders, die achter elkaar reden, wilden voor haar langs, eveneens in dezelfde richting, den Rijksweg bereiken. De eerste pas seerde heelhuids, de tweede botste tegen den auto aan en sloeg op den grond. Dr. v. d. Kroost uit Russum constateerde een dubbele beenfractuur en liet den motorrijder, de po litieagent Barentse uit Amsterdam, naar de Majella-sichting vervoeren. Te Irnsum (Fr.) had op den straatweg een ernstig verkeersongeluk plaats. Twee metselaars, werkzaam by de Zuider zeewerken en afkomstig uit Marum en Mun- nekeburen, keerden per motorfiets huis waarts. Toen een voor hen rijdende auto vracht aflaadde, wilden zij voorberyden. Hier bij kwam de motorfiets in botsing met een auto nit de tegenovergestelde richting. De be stuurder van het motorrijwiel werd door den auo overreden en werd met verbrijzeld dybeen en inwendige "kneuzingen opgenomen. Ook de d-uopassagier was ernstig gewond, hy had eenige ribben gebroken. Nadat twee doctoren de eerste hulp hadden verleend, werden de beide gewonden, die bewusteloos waren, in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. By Laren (N.-H.) kwamen een vracht auto en een luxe auto op den Rijksstraatweg, ter hoogte van hotel „De Witte Bergen" met elkaar in botsing. De luxe auto werd vrijwel totaal vernield, terwijl een inzittende dame uit Amsterdam werd gewond. Zy werd ter plaatse verbonden en kon naar haar woon plaats terugkeeren. DOODELIJKE MOTOR- EN AUTO ONGELUKKEN De mottorryder R. Schepers van Hypolitus- hoef is op de Leliestraat nabij Van w y k- sluis op onverklaarbare wijze gevallen. Hij heeft daarbij een schedelbreuk bekomen en moest naar het Marine Hosoitaal te Den Hel der worden overgebracht, alwaar hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Op den rijksstraatweg tusschen Geest dorp en Har mei en had een ernstig ver keersongeluk plaats. De 54-jarige rietdekker C. de Graaf werd door een luxe auto, afkom stig uit Ommen, gegrepen en gedood. De man laat een vrouw cn vier kinderen achter. De 17-jarige B. de Boer uit Smilde ge raakte tusschen Appelscha en Ooster wol d e met zijn rijwiel onder een passee- rende auto. De jongen is aan de gevolgen van het ongeluk overleden. ERNSTIG MOTORONGEVAL TE HEEMSTEDE Zondagavond ongeveer kwart voor 7 wilde de heer E. met rijn auto vanaf den Heeren- wegde Kerklaan oprijden. De bestuurder stopte even om het verkeer van de richting Bennebroek te laten passeeren, terwijl hij hetzelfde deed voor het verkeer uit de rich- Radio Nieuws. WOENSDAG 7 .181 8.15 Morgem door Ds. J. F. W. Erdm; 10.30 Uitzending 70-Jarig bestaan Weeslnrich ting „Neerbosch". 12.15 Gramofoon. 12.30 Concert 2.00 Uitzending Bondsdag Meisje» ver op Geref. Grondsl. te Leeuwarden. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoon. 7.15 Ned. Chr. Persbur 7.30 Uitzending Leger d. Heil» Amsterdam. 8.00 Zuid-Limburgsche avond. - 10.10 Gramofooi 6.30 r *Vf ds ill vers urn (296.1 M) VARA. 8.01 Gra foon 10.15 Voor de arbeiders in de Co nubedrtjven. IJ.01 Klein orkest. 2.00 wenuurtje 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters 6.01 Gramofoon 6.30 Orgel 7.20 Orkest 8.20 Zang 9.00 Or- V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. 6 05 Piano 7,20 Gramofoon 8,20 Concert sch) (509.3 M.) 12.20 Con< Concert 10.20 Gramofoon 6.25 Concert 8 20 Kamerorkest. angenberg (472 4 M.j 7.06 Gramofooo 10.35 Mensch und Welt 11.40 Gramofoon 12.20 Conoert 1.20 Concert 2.50 Gramo- 4.50 Vesperconcert 8.35 Militair 10,40 Kamerc srt 11.45 Grorao- o n d o n Reg. (355.9 M.) 12.20 Concert. 3.20 Zang. 6.50 Concert 8.20 Concert lid land Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert. 1.35 Orgel. 2.35 Concert 6.50 Concert ting Haarlem. Op dat moment kwamen uit de richting Haarlem twee motorrijders met groote snelheid aanrijden. Het eerste motor rijwiel, bestuuird door S. P. N. uit Haarlem zag de auto, vermoedelijk door de groote snelheid, waarmede hij reed, te laat en bot ste met kracht tegen den wagen van den heer E. aan. Ook het tweede motorrijwiel, bestuurd door A. C. uit Rotterdam op de duo zat zekere W L., eveneens uit Rotterdam kon niet meer veilig passeeren. A. C. week nog uit, doch reed tegen een langs den weg staanden boom op. Beide motorrijwielen werden zwaar beschadigd. A. C. kwam er nog het best af. Hij werd minder ernstig gewond en kon na voorloopig door dr. Tom- broek verbonden te zijn, zijn reis naar Rot terdam per trein voortzetten. S. P. N. en W L werden bewusteloos en zeer ernstig ge kwetst opgenomen Beiden werden naar het St. Elizabethgast» huns te Haarlem overgebraoht, waar zij tee verpleging pijn opgenomen. De auto van den heer E. werd licht be schadigd Procesverbaal is door de politie van Heemstede opgemaakt. TWEE KINDEREN VERDRONKEN Zondagmiddag vond een voorbijganger in het Afwaterdngs kanaal tusschen Wieringen en den Wieringermeerpolder twee kinder lijkjes drijvende. Hij haalde ze op het dróge en waarschuwde onmiddellijk een dokter. Deze trachtte nog door kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken' doch tevergeefs. De verdronken kinderen bleken te zijn twee dochtertjes van den land bouwer N. L. Zij zijn waarschijnlijk hij het spelen te water geraakt. BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONKEN Te Heasden is by het zwemmen in de haven verdronken de 22-jarige machinist Hoogentoorn. Të Dene kamp is in het Kanaal Almelo- Noordhorn de zoon van den turfhandelaar K, bij het baden verdronken. Vermoedelijke doods oorzaak is hartverlamming. Te Khenen is de ongeveer 50-jarige siga renmaker J. van Dalen bij het zwemmen in de Rijn verdronken. BENZINE-ONTPLOFFING De 17-jarige schippersknecht B. Molenaar, in dienst by den schipper H. de Bruin, over kwam een ernstig ongeluk. Op de Noord onder de gemeente Alblasserdam zou de knecht een benzinelamp aansteken om met deze lamp de motorkap van het schip te verwarmen» Hierbij is de lamp plotseling uit elkaar ge sprongen. De knecht geraakte in brand. Hy had nog de tegenwoordigheid van geest in de rivier te springen. Spoedig toegeschoten hulp slaagde ér in den jongeman op het droge te brengen. Hij bleek zeer ernstige brandwonden aan hoofd en armen te hebben bekomen. Na voorloopig door een dokter te zyn behandeld is hy per auto naar zyn woonplaats Noordeloos overgebracht, vanwaar hy naar een ziekenhuis zal worden vervoerd. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door fidw BULWER LYTTON (60 „Vrienden!" zeidé Cecco, „rijn grootste dwaasheid was, dat hij de edelen, toen hij ze allen in zijn macht had, niet een kop kleiner liet maken; en dat zegt Messere Baroncelli ook. Baroncelli is een eerlijk man en houdt niet van halve maatregelen! Het was ver raad jegens het vollik, dat hij het niet gedaan heeft. Dan hadden wij niet zulke verliezen geleden bij de poort van San Lorenzo." „Ja, het was een schandaal; er wordt ver teld, dat hij zich liet omkoopen door de baronnen. „En dan die arme Colonna's" sprak een ander; „vader en zoop het waren de bes ten van de familie, Castello uitgezonderd. Ik erken, dat ik mede/lijden met hen had." „Maar om tot de hoofdzaak terug te komen" zeide een uit het volk, „op de be lasting komt het aan. Welk een ondank baarheid om ons belasting to laten betalen. Laat hij het eens wagen!" „O, hij zal het niet durven doen, want ik hoor, dat het geduid van den paus eindelijk ZR TRIBUNEN uit is; en dan heeft hij niemand op wien hij rekenen kan, dan ons!" De deur werd opengerukt een man snelde ademloos naar binnen. „Vrienden, vrienden, de pauselijke legaat is te Rome aangekomen, en heeft den Tri buun ontboden. Zooeven is de Tribuun weer bij hem vandaan gegaan." Eer zijn hoorders van hun verbaring waren bekomen, deed trompetgeschal allen naar buiten stormen; zij zagen Rienzi, met zijn gewoon gevolg, in rijn rijk gewaad ge kleed, voorbij rijden. Het begon te schemeren en fakkeldragers gingen voor hem uit. Zijn gelaat was kalm, doch het was niet de kalmte der tevredenheid. Hij ging voorbij en de straat was opnieuw verlaten. Zwijgend kwam Rienzi op het Kapitool aan en begaf zich naar zijn vertrekken in het paleis, waar Nina, bleek en angstig op hem wachtte. „Wel, wel, gij glimlacht! Neen het is die vreeselijke glimlach, erger dan een ge- fronsd voorhoofd. Spreek, liefste, spreek! Wat zeide de Kardinaal?" „Weinig aangenaams. Eerst sprak hij op hoogen, plechtigen toon over de misdaad, de Romeinen vrij te verklaren; daarna over het verraad, te verklaren, dat de Romeinen het recht hadden, zelf den koning van Romo te kiezen." „En wat hebt gij geantwoord?" „Wat den Tribuun van Rome paste. Ik herhaalde mijn verklaring omtrent de rech ten der Romeinen en gaf de bewijzen daar voor. Daarop ging de kardinaal over tot de verdere beschuldjigmgen." „En die waren?" „Het bloed der baronnen bij San Lorenzo het bloed dat slechts vergoten werd tot onze eigen verdediging togen meineedige aanvallers; dat is eigenlijk de voornaamste misdaad. De Colonna's hebben het vertrou wen van den paus gewonnen." Toen hij uitgepraat was, vroeg ik hem op mijn beurt: .Beschuldigt men mij ook, dat ik voor mijn rechtbank één man onrecht heb aangedaan?" Stilzwijgen. „Zegt men, dat ik één wet van den staat heb geschonden?" Stilzwijgen. „Wordt er ook maar gefluisterd, dat de handel niet bloeit dat men zijn leven niet zeker is dat binnen- en buitenlands de naam van Rome niet meer geëerd wordt, dan ooit onder eenig ander bestuur het geval was? Stilzwijgen. „Dan" zeide ik, „heer kardinaal, verdien ik uw dankbaarheid, niet uwe berispingen." „De Franschman keok en keek, en beëfde en aarzelde, en bracht eindelijk de woorden uit: „Ik heb slechts één zending te vol brengen, uit naam van den paus: doe on middellijk afstand van uw waardigheid als Tribuun, of de Kerk spreekt haar plechtigen banvloek over u uit." mHo:* hoe?" yroeg Nina, bleek wordend; „wat staat u dan te wachten?" „De kerkelijke banvloek!" Dit vreeselijk vonnis, waarmede de arm der kerk zoo vaak den machtigsten vijand verpiletterd had, klonk Nina als het luiden der doodslok in de ooren. Zij bedekte he* gelaat met de handen. Met snelle schreden liep Rienzi het vertrek op cn neder. „De banvloek!" mompelde hij; „de kerke lijke banvloek over mij over mij!" „O, Cola, hebt gij niet getracht, dien ge- strengen heer te bevredigen." .Bevredigen! Dood en schande! Bevre digen!" „Kardinaal", zeide ik, en ik voelde hoe zijn ziel beefde bij mijn aanblik, „van het volk ontving ik mijn macht aan het volk alleen geef ik ze weder! Wat mijn ziel be treft menschenwoorden kunnen haar geen schade doen. Gijzelf, trotsche priester, zijt vervloekt, indien gij, als de speelbal en het werktuig van lage listen en verbannen dwin gelanden, ook slechts een enkel woord durft spreken in den naam van den rechtvaar digen God, ten voordeele van de zaak der verdrukkers en tegen do rechten der ver drukten." Daarmede verliet ik hem, en nu „Ja, nu wat zal er nu gebeuren? De banvloek! In de hoofdstad van de kerk nog wel en het bijgeloof van het volk! O, Cola!" ,„Als mijn geweten mij ook slechts om één misdaad veroordeelde", mompelde Rienzi „als ik mijn handen bevlekt bad met het bloed van één rechtvaardige als ik een enkele wet geschonden had, door mij zelf uitgevaardigd als ik mij had laten om koopen, de armen had verongelijkt, of de wees verdrukt, of mijn hart gesloten voor de weduwe dan, dan maar neen! Heere, gij zult mij niet verlaten!" Hierna zocht hij, na een korte, gemompel de alleenspraak, waarbij zijn gelaat zoozeer door heftige aandoeningen verwrongen werd dat de aderen aan zijn slapen als koorden opzwollen, de bidcel bij zijn kleedkamer op. Laat ons een sluier werpen over hetgeen daar plaats vond. Wie zal de ontzettende, geheimzinnige oogenblikken beschrijven, waarin de mensch, met al zijn gloeiende hartstochten, ontstuimige gedachten, wilde hoop en wanhopige vrees in de eenzaamheid met zijn Schepper spreekt? Het was reeds geruimen tijd na dit ge sprek met Nina, het uur van middernacht had reeds lang geslagen, toen Rienri alleen op een der balkons van het paleis stond, om onder den starrenhemel koelte te zoeken voor de koorts, die nog steeds zijn uitgeput lichaam teisterde. De nacht was buitenge woon rustig, de lucht helder, doch kil, want het was in December. Terwijl zijn blik nog omhoog was gericht, zag hij alsof zij plotseling helderder werd dan de sterren die haar omringden, de snelie vurige komeet, die in den winter van 1347 de bijgeloovigen beangstigde, omdat rij in die vreemdelinge aan den hemel het voor-, teeken zagen van. verwoesting en ellende. Hij schrikte toen hij de komeet zag en room» pelde: l „Is dat werkelijk mijn beeld! Of, als de legende waarheid spreekt en deze hemel lichamen den ondergang van volken en den val van vorsten verkonden, zou zij dan mijn lot voorspellen? Kom, ik wil er niet meer over denken!" Toen hij zijn oogen nedersloeg, bleef zijil blik rusten op den gewed digen leeuw van basalt op het plein; het sterrenlicht de-^d zijn machtige gestalte spookachtig wit uit komen. Opeens bemerke hij twee in het zwart gekleede gedaanten, bij het voetstuk staande en bezig iets te doen, wat hij niet kon onderscheiden. Een plotselinge vrees doortrilde hem want hij had het denkbeeld nooit van zich kunnen zetten, dat er ver band bestond tusschen zijn lot en dat van den leeuw van basalt. Het stelde hem eenig* zins gerust, toen hij zijn schildwacht de nachtelijke bezoekers hoorde aanroepen. Toen zij wat meer in het licht verschenen/ bleek het dat rij monnikspijen droegen. „Laat ons met vrede, mijn zoon", sprak' een hunner tot den schildwacht „Op dit openbaar gedenkteeken van rechtvaardig heid en gramschap plakken wij de bul aan, waarbij de banvloek wordt uitgesproken over een ketter en oproerling. Wee den door. de Kerk vervloekte!" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8