SPLENDICOL ZATERDAG 3 JUNI 1933 TWEEDE BLAD PAG. BINNENLAND. TWEEDE KAMER De Ministers Oud en Marcnant, die thans ontslag hebben genomen als lid van de Tweede Kamer, waren resp. gekozen op de stellen gelijkluidende lijsten no. 2 en no. 3. Beiden hebben op deze lijsten echter den zelfden opvolger, ni. den heer J. Schilt- huis. Waren nu de mededeelingen van de ontslagname door de lieeren Oud en Mar- chant op denzelfden dag ter kennis van den voorzitter van het Centraal Stembureau fekomen, dan had in een zitting van dir temburcau moeten worden geloot op welk stel gelijkluidende lijsten de heer Schilt- huis benoemd zou worden verklaard. Aange zien evenwel deze med edeel ingen genoem den voorzitter niet op denzelfden dag heb ben bereikt en die betreffende den heer Oud het eerst is ingekomen, is een zitting van het Centraal Stembureau overbodig gewor den en zal Mr. Schilthuis door den voor zitter van het Stembureau tot lid der Ka mer benoemd worden verklaard in de va cature-Oud, terwijl in de vacature-Marchant tot Kamerlid zal worden benoemd do heer D. Kooyman. Opvolger van beide nieuwe Kamerleden is de heer J. Adriaanse. Een soortgelijk geval doet zich voor ten aanzien van de opvolgers van de Ministers Colijn en De Wilde. Ook hier behoeft geen loting plaats te hebben, aangezien de me dedeel ing inzake het ontslag nemen door Dr. Colijn een dag eerder is ingekomen dan die betreffende het bedanken door Mr- de Wilde. Opvolger van beide Ministers is de heer A. A. L. Rutgers, Gouverneur van Su riname, die dus thans zal worden benoemd verklaard in de vacature-Colijn, terwijl de heer De Wilde als zijn opvolger in de Ka mer zal zien aangewezen Mr. T. A. van Dijken, referendaris bij den Raad van State. De verkiezingsuitslag vermeldt als opvol ger van den heer Rutgers den heer P. A. Schwarz en als opvolger van den heer Van Dijken Mr. G. van Baren, burgemeester vaa Delft. KAMERLID KRIJGER Aan het einde der gistel-middag gehouden Raadsvergadering van Vriezenveen, deelde de Burgemeester J. M. K r ij g e r, tevens lid der Tweede Kamer, mede, dat hij in verband met verschillende omstandigheden zich tot zijn spijt genoodzaakt zag tegen 1 of 15 September a.s. ontslag als burge meester van Vriezenveen aan te vragen. DE LIMBURGSCHE MIJN INDUSTRIE HET BELGISCHE CONTINGENT. Naar het Limburgsch Dagblad verneemt Is het Belgische steenkoldncontingent voor db maand Juni opnieuw met eenige procen ten verminderd., Daar ook in dè zomer maanden het contingent steeds vol werd 'gémaakt, beteekent deze vermindering op nieuw een verslechtering van de positie der LLmbürgsche mijnindustrie. CRISIS EN WERKLOOSHEID ADRES VAN HET N.V.V. Het Bestuur van het Ncderlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft aan de Minister van Staat, Voorzitter van de Raad van Ministers, een uitvoerig adres gezonden, naar aanleiding van de lange duur der eco nomische depressie en de gevolgen hiervan niet alleen voor de arbeidersklasse, maar voor het geheele volk. In dit verband wordt gewezen op het groote aantal buitenlandsche werkkrachten, dat nog steeds in Nederland - erkzaam is, en wordt de Regecring verzocht, eerst dan vreemde arbeidskrachten toe te laten, indien gebleken is, dat geen Nederlandsche arbei ders te krijgen zijn. Met klem vraagt het Bestuur van het N.V. V. de Regeering, het initiatief te nemen tot verkorting van de arbeidstijd, in het bijzon der door invoering van de 40-urige werk week, zoo mogelijk door vrijwillige samen werking van de werkgevers- en werknemers organisaties, doch zoo noodig door wettelijke verplichting. Naast deze maatregelen tot ontwikkeling van het bedrijfsleven wordt een aantal maat regelen gevraagd tot steun aan de door de werkloosheid getroffen arbeiders. In de eer- sta plaats worden waarborgen gevraagd, op dat de werkloosheidsverzekering in 1933 en 1934 goed zal kunnen functionneeren en de kassen aan haar reglementaire verplichtin gen zullen kunnen voldoen. In verband met de groote kosten, welke de administratie der werkloosheid veroorzaakt, wordt gevraagd verhooging van het subsidie voor de admini stratiekosten tot het vroegere peil. Ten aanzien van de crisissteunregeling wordt aangedrongen op een zoodanige ver betering van de daarin voorkomende bepa lingen, dat het instituut der dubbel-uitge- trokkenen vervalt, dat voor de aftrek van uitkeeringen krachtens de sociale verzeke ring dezelfde bepalingen gelden als voor loon en ouderdomsrente het .geval is. NOTARIAAT EEN CENTRAAL BUREAU VAN BIJSTAND In het Staatsblad is opgenomen een K.B. waarbij wordt ingesteld een Centraal Bureau van Bijstand, hetwelk de Kamers van Toe zicht over de notarissen en candidaat- notarissen zal bijstaan bij het toezicht op de nakoming van de in artikel 73a der We* op het Notarisambt neergelegde verplichting der notarissen tot boekhouding. Het Bureau bestaat uit een voorzitter en ten minste twee deskundigen, door de Kroon te benoemen. Voor 1 Maart van elk jaar maakt het Cen traal Bureau een staat van kosten op, welke het toezicht op de nakoming van de ver plichting der notarissen tot boekhouding over het afgeloopen jaar heeft medegebracht Het gezamenlijk bedrag der kosten wordt door het Centraal Bureau omgeslagen over alle in het Rijk gevestigde notarissen. /ÏOfZIJIOtPfiUHNEK HlLVtBIHM type K. f 78. E.G. f 85 E. f105. F. f125. - RR f185. Telefoon 4312J KENTERING IN DE S.D.A.P. Het soc.-dem. lid der Geldersche Gedepu teerden, de heer J. L. B. Keurschot, is lang niet gerust na de ruim 122.000 stemmen, welke z. i. fascistisch getinte partijen bij de Kamerverkiezingen hebhen behaald en geeft i de „Sociaal-Democraat der S.D.AP. har- 3 noten te kraken. Door het „gelinkervleugel" zijn wij, zegt hij, vervallen in de fout te meenen,, dat het oordeel van de meerderheid der „huishou delijke vergadering" klopt op de meening van de arbeidersklasse. Dat wij „verwar ring stichten" in die arbeidersmassa, als wij het wettig hoofd van den Staat met tra- ditioneele wellevendheid bejegenen,: als wij het woord „koningin" met een hoofdletter zouden schrijven; als wij deelnemen aan een niet-socialistische regeering, ter be scherming van de verkregen rechten der arbeidersklasse; als wij ons niet radicaal onttrekken aan alles wat in z.g.n. burger lijken of andersdenkenden kring onze be langstelling mocht hebben. ,Als ieder jaar bij de behandeling der staatsbegrooting in de Tweede Kamer onze fractieleider ons program toelicht en ver^ dedigt, kunnen diezelfde beschouwingen in de Staten en gemeenteraden veilig achter wege blijven: geen kiezer kan er op gesteld zijn in een kort tijdsbestek dergelijke rede voeringen driemaal te moeten lezen. Als zooals dit jaar het geval is ge weest 53 dagen noodig- zijn om een ge- meentebegrooting in den Raad te behande len, hetgeen duizenden guldens kost en waardoor 1/6 deel van het jaar de burge- ineester, de wethouders, een aantal hoofd ambtenaren en voor een deel ook de raads leden aan hun werk worden onttrokken, dan moet dat in de kiezersmassa afkeer wekken van het stelsel, dat zóóveel kost baar gepraat in het leven riep. Als voor de behartiging van de belangen van één man, een groote-stadsgemeenteraad twee dagen noodig heeft, dan vraagt men zich af, waar het heen moest, als alle ove rige burgers hetzelfde eischten en dan krijgt ons parlementaire stelsel een deuk, die niet meer te verwijderen is. Als wij hardnekkig blijven weigeren in een depressietijd als thans de schrijnende tegenstelling tusschen de loonen in het par ticuliere en overheidsbedrijf eenigermate te verzachten, ton behoeve van de meestrge- drukte partij; die weigering doen ondergaan in 'n schier ongebreidelden woordenstroom en daarin zelfs enkele onzer meest-bekwame werkers meedoogenloos laten verdrinken, dan bereiden wij een voedingsbodem, waar op het fascisme welig tiert. COMMUNISTISCH CONGRES UITGESTELD Naar wij vernemen, wordt het Commu nistische Congres tegen het fascisme, dat gedurende de Pinksterdagen in de hoofdstad zou worden gehouden, uitgesteld tot 24 Juni a.s., met het oog op het internationale comm. congres tegen het fascisme met Pink steren te Parijs. mede in de samenstelling van de tabel van de voor heffing van weeldcverteringsbelos- ting aangewezen goederen, heeft de minis ter gemeend, in dit stadium van behande ling geen veranderingen te moeten aan brengen. ZEEMANSZEGELS Van 10 Juni t/m. 9 December a.s. zullen bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven in de waarden 1 y2, 5, 6, en 12y2 cent, ten behoeve van de belangen van den Neder- landsclien zieeman. De zegals zullen met een toeslag boven de frankeerwaarde worden verkocht en wel resp. voor 3, 8, 10 en cent. De geldigheidsduur is beperkt tot 31 December 1934. De netto-opbrengst van de tóeslag komt ten goede aan den zeeman bij. Koopvaardij en visschcrij, zulks op initiatief van de vol gende .vereeenigingenDe Nederlandsch« Zeemancenttale, Het Nationaal Zeeman^ fonds; het Hospitaal-Kerkschip „De Hoöp"; het Apostolaat ter zee; en van het uitvoe rend comité tot oprichting van een monu ment voor het Nederlandsche Reddingwezen. OMZET EN WEELDF- VERTERINGSBELASTING EEN SAMENSMELTING. Ingediend is een nota van wijzigingen in zake het wetsontwerp tot heffing van omzetbelasting. memorie van toelichting hierop luidt als, volgt: Nadat het reeds geruimen tijd geleden bij de Staten-Genex-aal ingediende ontwerp ,'an wet tot heffing van een weeldeverte- ingsbelasting voor openbare behandeling in de Tweede Kamer was gereedgekor is een ontwerp van wet tot heffing van omzetbelasting ingediend. Dit heeft de yraag doen rijzen, of het met het oog op den samenhang tusschen de twee voorge stelde heffingen geen aanbeveling verdient de twee ontwerpen samen te smelten tot één ontwerp. De twee voorgestelde belastingen loopen i zooverre parallel, dat bij verkoop aan - weeldeverteringsbelasting onderworpen goederen in vele gevallen naast deze belas ting ook omzetbelasting verschuldigd zal zijn. In die gevallen zou dus cumulatie van heffingen optreden. Dit nu mag op zichzelf reeds als ongewenscht worden beschouwd. Bovendien schijnt het uit een belasting technisch oogpunt bezien niet aanbevelens waardig analoge belastingheffingen op on gelijke wijze tot uitvoering te brengen. Op grond van deze overweging is de mi nister tot het inzicht gekomen, dat het wenschelijk is de twee bovengenoemde ont werpen samen te smeltéh. Vooropgesteld, dat de .verhouding van de weeldeverteringsbelasting tegenover de om zetbelasting die is van een bijzondere hef fing tegenover een algemeene, nioet naar de meening van den minister de bijzondere heffing worden gemaakt tot een onderdeel van de algemeene. Naar het voorkomt zul len daarbij de beide heffingen ten aanzien van aan weeldeverteringsbelasting onder worpen goederen op de beste wijze tot haar recht komen, indien één van de belaste omzetten der goederen aan een verhoogde omzetbelasting wordt onderworpen, als aequivalent van de weeldeverteringsbelas ting, terwijl op de overige belaste omzetten alleen de enkelvoudige heffing van omzet belasting wordt toegepast. Op het voetspoor van het tegenwoordige ontwerp tot heffing van een weeldeverteringsbelasting komt voor de heffing van de verhoogde omzet belasting de aflevering door den fabrikant in aanmerking; voor ingevoerde goederen moet uiteraard het verhoogde hijzonder in voerrecht worden geheven. Het boven ontwikkelde denkbeeld ligt ten grondslag aan de bepalingen, welke, als een afzonderlijk hoofdstuk, bij deze Nota van Wijzigingen in het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting worden opgenomen. Hét nieuwe hoofdstuk behelst éeir omwer king van de daarvoor in aanmerking ko mende bepalingen van 'het ontwerp' weelde verteringsbelasting. Deze omwerking betreft alleen den vorm der bepalingen. In den materieelen inhoud der bepalingen, als- DE BREEDE BASIS In een artikel in de Utr. CL schrijft baron Van Wijnbergen het „volkomen be grijpelijk" te vinden, dat dr. Colijn, gelet op den politieken toestand en op de poli tieke verhoudingen van het oogenblik, zich tot de v ij f groepen richtte, waarvan hij meende te mogen verwachten, dat zij zonder voorbehoud bereid zouden zijn hem te steunen, ten einde het in nood verkee- rende land te redden. Dit niet alleen: de heer Van Wijnbergen had ook verwacht, „dat allen aan dien op roep zouden hebben gehoor gegeven". Hiermee plaatst de heer Van Wijnbergen zich tegenover de eenstemmige katholieke Kamerfractie; zegt de Volkskrant NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND Op de jongste vergadering van het hoof 1 bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond werd besloten tot toetreding tot de Nederlandsche Werkloosheidsraad, in welk college de bond zal worden vertegenwoor digd door de heeren Mr J. A- G. M. van Hellenberg Hubar, directeur van het bureau van den Ned. R.K Middenstands bond en J. C Berger, directeur van het Bureau van den Ned- R.K Bond van Bouw- patroons. Breedvoerige beschouwingen werden ge wijd aan het wetsontwerp Omzetbelasting en aan het vraagstuk der ziektekosten ver zekering van den Middenstand Pinksteren Als niet de Geest ons hart vervult En doet in liefd' ontbranden, Dan gaan wij tot de wereld uit Arm, en met leege handen; Wanneer de liefde voor Gods zaak Niet straalt uit onze oog en, Wij zullen in 't bestrijden van Den vijand niets vermogen. Als niet de Geest met heilig vuur Ons offer doet ontbranden, Dan brengen wij, met vroom gebaar Een Kains-offerande; Wanneer de liefde ons niet tot Het offer heeft gedreven, Wij zullen Hem, die niets behoeft, Vergeefs het onze geven. Maar als Gods Geest het wonder werkt, Vervult ons leege leven, Dan mogen ivij de wereld van Zijn rijke schatten geven, Dan zal de liefde uit ons oog En onze daden stralen, Dan zullen wij verwinnaars zijn Die in de strijd niet falen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Tan pas Heeft U iets gebroken? Splendicol kon U helpen, en goedl lijmt alles wat gebroken is met Splemjicol- Het is don weer juist zoo ols voorheen en U kunt het weer op dezelfde wijzo gebruiken wont Splendicol lijmt hecht en is Bij Drogisterijen enz. gr. tube 35 ct., kl. tube20cfk. lube Soldeert onmiddellijk c SXiS. NUCHTER OORDEEL OVER HET DRAGEN VAN PARTIJ' INSIGNES De roode pers schrijft een hoofdartikel _/er de voorschriften der Regeering aan da ambtenaren. Over het verbod om in dienst of in uniform partij-insignes te dragen of uit dienstwoningen partij vlaggen te steken, maakt Het Volk de volgende nuchtere opmerking: Hier is aanleiding, ook voor ons, tot bezinning omtrent het hand over hand toenemen van het uitdagend vertoonen van de partijgezindheid. Wij vermoeden, dat onze lezers eenstemmig zich verheu gen zouden als door dit verbod haken- kruis-iosignes en hakenkruis-vlaggen van ambtshureaux en ambtswoningen verdwijnen zullen. Hier valt het hatelijk- uitdagende ons zeiven aanstonds op. Wij hebben ons echter af te vragen, of een drie-pijlen-insignc, een V.A.R.A.- speldje of een roode vlag niet dezelfde hatelijk-uitdagende werking op anderen uitoefenen. De politieke verhoudingen cijn nu eenmaal in de laatste jaren ein deloos verscherpt en wij voor ons geven grif toe, dat daarmee de insigne-strijd in de dienstlokalen moeilijk langer te ver dragen is .Ook op de scholen heeft deze richtingenstrijd met fietsvlaggetjes e.d. al genoeg kwaad aangericht. Wij kun nen dan ook dit verbod niet afkeuren. De opmerking over het dragen van het driepijlen-insigne getuigt waarlijk van be zinning. Wanneer het blad uit dat oogpunt ook eens beschouwde zijn vaak hoonende en demigreerende wijze,-waarop het over poli tieke tegenstanders schrijft, dan zou het „perspeil" aanmerkelijk stijgen. De marinewacht trekt naar het 'presidentieel paleis, op den verjaar dag van den Skagerak-slag, Aan de Saaie (D,) had een berg storting plaats. Links ziet men de verstopte rivier met op den voorgrond de drooggeloopen bedding. 'n Hoekje van de Indische af deeling der Minister Deckers koopt z'n De Utreclitsche gemeenteraad vergadert tijdelijk i\i de Statenzaaldaarde muziektentaonstellina ta Amsterdam. Roode-Kruis-speldje. raadzaal moet worden verbouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5