Jlteuuir ^Criiiscljr (ürimuit HET OFFER GEVRAAGD pUROt. N,V. HOUTHANDEL VI J, VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEUGNTt Per kwartaal In (.eiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- »che sending M4.50 By dagenjksche sending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3982 ZATERDAG 3 JUNI 1933 ADVERTENTEEN 1 LlTVi 0.22H Van 1 tot B regels Elke regel meer Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 1.45 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Maandag, Tweede Pinksterdag, zal geen nummer van ons blad verschijnen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD (PINKSTEREN) Zoover schaduw en gestalte van elkander staan, zoo groot is ook het onderscheid tusschen de oud-joodsche en de Christelijke feesten. Doch de laat ste staan evenmin los van elkaar als de eerste; immers: zonder gestalte geen schaduw. En wij zouden afbreuk doen aan de eenheid van Gods heils plan, wanneer wij een hooge muur op trokken tusschen belofte en vervulling. Daarom vindt men de trekken van de Israëlietische feesten ook in onze chris telijke gedenkdagen terug. Paschen had bij de Joden een meer ernstig karak ter! Pinksteren was vooral het feest der verheuging. Immers, het was het tweede oogstfeest. De eersteling-garf van de gerst, het voedsel voor armen en vee, was met Paschen gebracht; op Pinksteren werd in dubbele hoeveelheid het uit tarwe bereide dagelijksch brood aangeboden. Er was de rijke oogst van voorspoed: want tarwe en voorspoed waren synoniemen. Ook werd het drievoudige offer ge bracht: het brandoffer, als -teeken van dankbaarheid; het zonde-offer om ver zoening van zonden te erlangen; het vrede-offer, wegens de herstelde ge meenschap met God. Kan en m^g het op ons Pinksteren anders zijn? Gescheiden en daarom vereenigd dat gold voor Hemelvaart. De Heiland voer op ten hemel, om het verbroken contact tusschen den Vader en Zijn af gedwaalde kinderen te herstellen. Toen de Heere Jezus sprak van den Troos ter, dien Hij zenden zou, was hij er zich volkomen van bewust, dat Hij eerst als Koning op de troon der heer lijkheid gezeten de verwijdering tus schen God en menschen zou kunnen herstellen. De Heiland was gestorven voor onze zonden; opgewekt tot onze rechtvaar- digmaking; en ten hemel gevaren, bracht Hij de mystieke unie tot stand tusschen Hem, als het Hoofd en de ge meente als zijn lichaam en nü kon de Heilige Geest komen en woning bü ons maken; nu pas kon Hij zijn koninklijk regiment ten volle uitoefenen over zijn Kerk. Daarmee nu was ten principale de gemeenschap tusschen God en Zijn van Hem verwijderde kinderen hersteld en zou dan ook van ons niet gevraagd mogen worden het vredesoffer, omdat de verbroken band weer geheeld is, omdat het weer mag zijn: God in ons en wij in Hem? Dit meest essentieele van het Pink sterfeest kan de wereld niet verstaan; hiervoor is noodig de volle overgave des harten, de aanvaarding van het offer en de vergeving der zonden. Het geheel eenige Pinksterwonder, het ingaan van God den Heiligen Geest in de kring der verlosten* de vereeni- ging tusschen God en mensch, blijft daarom beperkt tot de groote, maar getelde schare der Christgeloovigen. Dit wil zeker niet zeggen, dat de Heilige Geest niet werkt in alle men- schenkinderen. Veeleer is het zoo, dat de krachten en werkingen van den Hei ligen Geest de energie van alle leven onderhouden, bij mensch, dier en plant. Altijd is de Heilige Geest werkzaam voor het natuurlijk leven der men schen, voor hun talenten en gaven. Zonder dien Geest is er zelfs geen menschelijk leven denkbaar. Maar, dit is hoe rijk ook op zich zelf niet meer dan gemeene gratie. Het gaat niet verder dan het natuurlijke leven. Die inwerking des Geestes gaat zelfs buiten het bewustzijn des menschen om en de verwijdering tusschen God en mensch blijft. Hierin komt pas een radicale ommekeer, wanneer de zonde verzoend is en de Heilige Geest woning maakt in het hart van den verlosten zondaar. En ook dan pas komt de wer kelijke begeerte om het drieërlei offer te brengen. Het brandoffer, als teeken der dank baarheid. O, als we ons beperken tot ons kleine Nederlandsche volk, dan is er wel veel reden tot dank. En ook zij die niet met de Catechismus belijden, dat de zegeningen ,als uit Gods hand' ons ten deel vallen, kunnen toch zoo echt dankbaar zijn voor veel welvaart en zegen, voor bevoorrechting van ons land. Zelfs de felste critici ontkennen dat niet in hun beste oogenblikken. Want we konden de honger, dat scher pe zwaard, tot heden nog buiten onze grenzen houden. Die dankbaarheid zal er ons ook toe leiden om straks, als het gevraagd wordt, offers te brengen. Dat we er aan zouden ontkomen, gelooft geen ern stig mensch. De algemeene inzinking zal offers van ons vragen om het door de crisis zwaarbezochte deel van ons olk de noodzakelijke steun te bieden. Zelfs de humanist zal dit offer vrij willig brengen; zou het met den Chris ten dan anders mogen zjjn? Temeer, omdat hij weet en gevoelt, hoezeer er reden is voor het zoenoffer. Want nimmer ligt de schuld der wereld ellende bjj God; en zelfs zuiver men schelijk geredeneerd ook thans niet. Het zijn geen „natuurrampen", welke chaos en wereldverarming brachten; neen, God trok zijn hand niet terug; Hij gaf geen schrale, maar dubbele oogsten; Hij schonk niet alleen gerst, ook tarwe en olie en most. En, zooals Israël zich verootmoedig de, omdat aan de arbeid zooveel zon den kleefden; zoo zullen ook wij belij den, dat het onze zonden zijn, waar door het wereldapparaat der voedsel voorziening in 't ongereede raakte waardoor hier de onverkoopbare veld vruchten op een waardelooze hoop ge worpen worden, terwijl elders gebrek heerscht aan het allernoodigste. Het ging niet om de eere Gods, dat in 1914 het zwaard getrokken werd, niet om vrijheid van geweten of vrije prediking des Woords; maar zuiver materieel-economische belangen speel den een rol. Daarom past in de derde plaats het vredesoffer. Het gebed en ,de worste ling om de vrede. Om herstel van ver trouwen, om samenbinding en onder linge waardeering. Doch hierbij voelen wy het dan ook zoo duidelijk mogelijk, dat wij niet bij het uiterlijke kunnen blijven staan; dat vredeswerk geen menschenarbeid is en dat wij de vrede op aarde nooit zullen brengen. Want hoe zou vrede tusschen twis tende menschenkinderen mogelijk zijn, wanneer er geen vrede, geen heilig contact is tusschen God en den mensch. Neen, wij ontkennen niet, dat er ook dit terrein kostelijke vruchten der gemeene gratie gevonden worden en daarom hebben we respect voor elke eerlijk-gemeende en reëele vredesactie; maar wij, Pinkster-Christenen, behoo- ren er wel diep van doordrongen te zijn, dat er geen waarachtige, duur zame vrede kan zijn, dan na de herstel de gemeenschap tusschen ons en God. De Heilige Geest werkt in allen, maar geheel eenig en bizonder in de ge- loovigen. Zij kunnen waarlijk het offer brengen. Het offer der dankbaarheid, omdat zij Gods hand zien in zijn zege ningen, wijl niet het toeval, doch Zijn Vaderhand alles beschikt. Het zondeoffer der schuldbelijdenis, wijl zij erkennen, dat hun zonde de ge meenschap met God verstoorde en dat ons aller zonde de diepste oorzaak der wereldmisère is, evenzeer als van onze eigen ellende. En ten slotte het vredesoffer, om innerlijk weer met God vrede te heb ben door Jezus Christus, opdat die in nerlijke vrede des harten uitbreken mag naar buiten in allerlei werken des vredes op onderscheiden levensterrein. Alle reformatie geschiedt van binnen uit, anders mist ze, hoe goed bedoeld ook, de echte innerlijke waarde. Immers, de mensch kan slechts ver storen en breken, God herstelt in Jezus Christus door Zijn Geest de ware gemeenschap tusschen Hem en den mensch, als persoon en als geslacht. En de Geest maakt ons waarlijk vrij. En leert ons het offer te bren gen. De schoven der eerstelingen. Een rijke oogst, nü en tot in eeuwigheid. Vrede met God. TWEEDE KAMER ,De Centrale afdeeling heeft besloten in de afdeelingen te doen onderzoeken op Dinsdag 13 Juni a.s. onmiddellijk na de te één uur te houden openbare vergadering met voortzetting zoo noodig op Woensdag 14 Juni, des voormiddags o. a.: de wetsontwerpen inzake regeling van den invoer van boter; van versch, gekoeld bevroren rund- en kalfsvleesch; van rij wielbanden; organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering; regeling invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels; ^an kousen en sok ken; van wollen en halfwollen stoffen; van tricotgoederen en van bovenkleeding; van tapijten en,z.; van naaigaren; van tafel- en elgoed, banddoeken enz.; wijziging pak ketpostwet; wijziging van de wet inzake •egeling der' voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apothe ker. vroedvrouw en apothekersbediende; wijziging hooger onderwijswet; aanvulling art. 67 der pensioenwet 1922; inrichting kamer Volkenbondsgebouw; wijziging art. 10 van de wet inzake opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier bij de landmacht; niet-goe,dkeu- ring besluiten G. G. van Ned. Indié tot in trekking en hernieuwde vaststelling van de fd. IX en IX B der begrooting van Ned. Indië 1933; maatregelen in verband met in voering centrale boekhouding voor den dienst van 's Rijks schatkist bij het dep. an Financiën; regeling invoer van schoei sel en lecstklaar schoenwerk; wijziging Su- nnaamsche begrooting 1931; wijziging opiumwet; goedkeuring overeenkomst van den Staat met de N. V. Domaniale Mijn- maatschappij; goedkeuring besluiten van den G. G. van Ned. Indië betreffende ver schillende afdeelingen der begrooting van Ned. Indië voor 1933; wijziging der wet in zake wering van voor planten schadelijke dieren en van plantenziekten bij in- en doorvoer van droge bollen enz.; raming der )or de Tweede Kamer benoodigde uitga- m in 1934. De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft tengevolge van het ontslag der heeren Marchant en De Wilde benoemd tot leden van de commissie voor buitenlandsche za ken de heeren Joekes en Van Dijk. Omzetbelasting. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft benoemd tot leden der commissie van voor bereiding voor het wetsontwerp tot heffin; van een omzetbelasting de heeren: Ketelaar (plaatsvervanger de heer Ebels), Snoeck Henkemans (id. de heer Tilanus), Fleskens (id. de heer Kortenhorst)J. ter Laan (id_ de heer v. d. Tempel), Schouten (id. de heer Smeenk), Suring (id. de heer v. Poll), en Bierema (id. de heer Vos). na kreeg de heer dc Graaff het woord te spreken over zijn arbeid te Brussei Amsterdam. Zeer interessante feiten verteldo hij over Evangelisatiewerk onder de Roomsche bevolking van Brussel, waar uit den aard der zaak heel andere moeilijk waren dan welke hij nu in Amster dam als Godsdienstonderwijzer heeft. Zoo- .1 in België als in Amsterdam veel on kunde maar ook een verlangen naar het Evangelie- Spreker is vol verwachting voor de actie die van het College van Gods dienstonderwijzers uitgaat. Er zijn ook in Amsterdam voor de kerk nog groote moge- lijkhedea „Leiding en gehoorzaamheid" was het onderwerp waarmede Ds Kamsteeg van Gorsel allen diep trof. Door zijn woorden werden de vergaderden gebracht in de stilte van het alleen-zijn met God. In de avondsamenkomst hield Mr N. S t u f b n s van de Bilt de vergadering geboeid met een studie van het Communis- 'ooral stond spreker stil bij de hetee- kenis van deze geweldige macht van des tegemvoordigen tijd t.w. speciaal ten op zichte van liet Christendom. Met een kort afscheidswoord naar aan leiding van Lukas 24 52 sloot de heer ikema van Amsterdam de samen komst DE ITALIAANSCHE VLIEGERS Blijkens bij de autoriteiten te Amsterdam ontvangen bericht zal het vertrek uit Italië der Italiaansche vliegers voor hun tocht naar Amerika niet voor Donderdag a.s. kun geschieden. Zij zijn hier dus niet reeds Dinsdag te verwachten. SLUITING BLAUWE WEEK NATIONALE BETOOGING IN DE RESIDENTIE. Op den 2den Pinksterdag wordt als slui ting van de Blauwe Week-Actie in den Faaj een nationale betooging voor geheelonthou ding gehouden. Voor het eerst sinds velt jaren is deze betooging weer in den Haag Vooraf gaat een optocht die om 1 uur van Goeverneurlaan vertrekt met een vijfial muziek-corpsen en honderden vlaggen en vaandels, langs de van Zeggelenlaan Laak- l'ade, Callandstraat, Parallelweg, Hoelkade, Fischerstraat, Boerenstiaat, Wolmaransstr.. Schalkburgerstr.. Schepersstraat, r1- la Rey weg, Hoefkade, Groentenweg en ae Fruu- weg, haar route neemt naar het sportterrein van de N A S B. Op het terrein zullen spreken de heeren J Drees, Wethouder van Den Haag en Ds. G B Westenburg te den Haag tot de ouderen, terwijl zich meer speciaal tot de jongeren zullen wenden Mies Thomas uit Utrecht en Gerrit Vink. Tei opluistering zullen eenige on*houders-zang koren zich doen hooren, terwi.l oos. de af deeling den Haag van do N A S B staaltjes van haar kunnen zal g'-ven. Een door muziek opgeluisterde vlaggcn-apotheose zal vertol ken hoe duizenden in ons land gezamenlijk werken voor een alcoholvrije samenleving Aan deze betooging werken 'mede alle Protestantseh-Christelijke en neutrale ge- heelonthouders-vereenigingen uit ons land. BINNENLAND. RIJKSWATERSTAAT OPHEFFING KANTOOR GOES. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling met 1 Augustus a.s. het kantoor Goes van den Rijkswaterstaat op te heffen. De hoofdingenieur wordt overgeplaatst naar Leeuwarden, en de ingenieurs en het andere vaste personeel naar Middelburg, met welk kantoor het kantoor Goes zal worden vereenigd. Dit beteekent voor Goes weer. een ge voelige aderlating. TEGEN EEN ARBEIDERSWEER EEN UITSPRAAK VAN HET N.V.V. Gisteren heeft te Amsterdam een vergade ring plaats gehad van het N.V.V. met de hoofdbesturen der aangesloten organisaties en de federaties van Bestuurdersbonden, waar o.m. uitvoerige besprekingen zijn ge houden inzake het oprichten van een arbei- dersweer. Het voorstel van het Verbondsbestuur van het N.V.V. om zich uit te spreken tegen op richting van een arbeidersweer, werd aan genomen met de stemmen van 27 hoofdbestu ren vóór en twee tegen. Tevens werd er een motie aangenomen, waarin er bij Regeering en Staten-Generaal met klem op werd aangedrongen binnen den kortst mogelijken tijd maatregelen te treffen tegen de vorming en instandhouding an particuliere gewapende corpsen. BROEDERSCHAP VAN DIAKONEN 55ste BROEDERDAG Ditmaal vergaderde de Broederschap 1 Diakonen op het bekende terrein te Lunte- ren, waar velo leden uit alle hoeken des lands met hun vrouwen, samenkwamen. De Voorzitter, Ds J. A. van Lee uwe: was door ongesteldheid verhinderd aanwe zig te zijn, zoodat zijn plaats werd ingeno men door Ds G- B a r g e r Ezn. De re-unie werd geopend met een litur gische wijdingsure. Aan de vooravond van de eigenlijke broederdag sprak verder de heer Dun, inspecteur L.0die Prins Wil lem de Zwijger schetste als held des ge- loofs. De bezielende rede gaf aanleiding tot het zenden yan een telegram aan H.M de Koningin. Op de eigenlijke Broederdag was de gen gewijd aan huishoudelijke zaken. Daar J 11.O zitting- Maandagmiddag van 2.30—6.30 zitting Dinsdagmorgen van 9.30—12 uur; 4e zitting Dinsdagmiddag van 1.30—4 uur. Behalve bespreking van verslagen e.d.g. ko nen verschillende voorstellen in behandeling. a. van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. om en Jeugdraad in te stellen tot het geven van dvies in zaken vaa Jeugdwerk. Het algemeen >estuur heeft tegen dit voorstel in beginsel Kerknieuws. NED. HERV. KERK. ie tal: Te Veenendaal (vac.-wijlen M. Jongebreur) R. Bartlema te Zeist, I. Kievit arn en J. J. van de Pol te Oene. roepen: Te Weesp (vac.-H. Dekker), J. G. Sanders te Ee (bij Dokkum). Te Re- tranchement (Z.), cand. W. van der Ven te Drempt (G.). Bedankt: Voor Valkenburg (Z.-H.). J. Nauta Azn. te Sexbierum. Voor Hoorn (toez.), H. W. Bloemhoff te Heiloo. GEREF. KERKEN, eroepen: Te Heerde, B. A. Bos te Assen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Aagtekerke. M. Hofman te Krabbendijke. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. E Post ma hoopt Zondag 2 Juli a.s, intrede te doen als predikant der Ned Hervormde Gemeente te Nieuw-Beerta bevestiging door zijn vader, Ds F Post- ma, van Heerlen. De heer Th. Scharten Jr., prop. te Zeist, hoopt Zondag 16 Juli 1933 zijn intrede te doen bij de Evang. Luth. Kerk te Monni kendam, na bevestigd te zijn door Ds Jaanus, van Nijmegen, en Ds. Th. Scharten te Zeist. Ds. W. STEUNENBERG. Naar -wij vernemen, heeft Ds. W. Steunen berg, predikant der Geref. Kerk van Rotter dam-Zuid (Katendrecht). geheel gene zen van zijn oogongesteldheid het zieken huis te Utrecht mogen verlaten. Hij zal de- 'agen weer huiswaarts keeren en hoopt, indien geen bijzondere omstandigheden zich voordoen, binnen niet al te langen tijd zijn arbeid weer te kunnen hervatten. ALLE-DAG-KERK. Te Haarlem vangt, naar we reeds meldden, een Alle-Dag-Kerk aan, en wel op Donderdag 8 Juni a.s., in de Waalsehe Kerk. waar dan- des avonds zullen spreken: Dr. j. Weener, Ned Herv. predikant, ope ningswoord; Ds. F. C. Krafft, Waalsch pre dikant, „De open kerk"; Ds. K. G. va,n Sme den, Chr. Geref. predikant, „De stilte": Ds. A. H. I-Iaentjes, Remonstr. predikant, „Be sluiten- bij overeenstemming"; Ds. D. E. Boeke, secretaris van het Ned. Bijbelgenoot schap, „De Alle-Dag-Kerk in de practijk": en Ds. G. J. Duyvendak, Evang. Luth. pre dikant, slotwoord. Mej. Cor Igësz zal eeni ge liederen zingen. VRIJWILLIGE BEDRAGEN Te Woudrichem hebben Kerkvoog den der Ned. Hervormde Gemeente beslo ten, dit jaar geen hoofdelijkcn omslag de leden te heffen, doch te Vachten de be noodigde gelden to verkrijgen door middel van vx-ijwillige bijdragen. KERKORGELS. Te T i e 1 in het kerkgebouw der Evang. Luth. Gemeente zal het kerkorgel gerestau reerd worden door de firma B. P. Berg- meijer voorheen P. van Dam te Woerden. KERKELIJKE PERS Binnenkort (15 Juni) zal het eerste num mer verschijnen van 't Chr. Geref. Kerkblad voor de Chr. Geref Gemeenten Amsterdam- Noord, Aalsmeer, Bussum, Zaandam en Wormerveer De redactie wordt gevormd door de pre dikanten Ds H. C Binee, Zaandam; Ds W Heerma, Aalsmeer; Ds J L de Vries, Bus sum; en Ds W Meijnhout, Amsterdam-N. Deze redactie stelt zich voor zes rubrie ken te verzorgen: Schriftoverdenking, „Tot Opbouw" (belangrijke onderwerpen uit de geloofsleer), „Van hart tot hart" (rakend» practijk van het geestelijke leven), „Uit het poortvenster" (gebeurtenissen op het lireede terrein van het Koninkrijk Gods) .Binnen de veste" (berichten uit de Chr. Geref. Kerk), en „Pastorale nootjes" (voor de practijk van het gemeentelijk leven). Het redactie adres is: Ds W. Meijnhout Spijkei-kade IC-, Amsterdam-Noord. •"Doorzitten Stukloopen^/ Zonnebrand/^ Doos 30 en 60. Tube 80 ct. Voornaamste Nieuws. UIT HET SOCIALE LEVEN Od 26 en 27 Juni in Woudschoten De 16e algemeene vergadering van at. Vakverbond wordt gehouden op en Dinsdag 27 Juni 1933 in Woudsct mjw van de Ned. Chr. Studentenve: 3Eo-r Genot ;«ft het volgende termijn voor het gepreciseerd voorstel wordt dot bestuur ontraden. dagelijksch bestuur op. voorstellen te formu- oprlchting van een tijdschrift, Mf' rak vereen lgings- (blz. 1) 55ste Broederdag van de Broederschap van (blz. 2) Dr. Schaiht over de Berlijnsche transfer conferentie. (blz. 3) Te Bergen (N.H.) reed een vrachtauto op. een troepje schoolkinderen in; een zwaar. (blz. 5) De inneming der opengevallen plaatsen in de Tweede Kamer. Ernstige p .rtij leden der S.D.A.P. veroor deel en de negatie-politiek. De omzet- en weelde-verteringsbelasting. (blz. 9) Het 70-jarig bestaan van Neerbosch' Wees- inrichting. blz. 11) Vergadering der Tweede Kamer. Antwoord i'an minister-president Colijn. raagstukken t ilschen aard. niet aa.nwealg. uit. e bonden en besturenbonden gegeven leien, welke betrekking hebben op iterrein der vakbeweging. algemeen bestuur wil hieraan tegemoet ond van Ned. Ohr. houtbewerkers, era, behangers en aanverwante vakge- wenscht, dat met Ingang van 1 JuLi 1933 de organisaties vrijgesteld worden van contrl- lutlebetallng voor haar werklooze leden, vooi ;oover dit aantal 5 of een hooger percentage an hun ledental betreft. ir w moet de c.ii:v. De Ned. Vereen, van Chr. kantoor- en handels bedienden wensc-ht door middel van do vakpe: bezwaar tegen, dal ^ramweg het dagelijksch bestuur iac oi er nog meer kan worden gedaan dan >t dusverre geschiedde. De Prot Chr. Bond van spoor- /:rsoneeld wensehr. dat door het r gebracht tot het stichten en i een rusthuis, waarin den leden der Chr. :beweging. die pensioen, ouderdomsrente, enz. gebeden hUn VTOUwen een onderdak wordt Het algemeen bestuur Is van meenlg, det h stichten en exploiteeren van een rusthuis n ligt op den weg der Chr. vakbeweging, en dat dit voorstel derhalve moet worden afgewezen, i ander voorstel van dien Bond we nacht, le algemeene vergadering zloh uitspi ons huidig productiestelsel, nl. of behoeftem<>et produCtie om winst of 1 Het algemeen bestuur ls van meening, dat de .lgemeene vergadering zich hierover, althans iet in dezen vorm. moet uitspreken. Het algemeen bestuur heeft zelf een voor tel tot opneming van een nieuw artikel in hei reglement voor het tuberculosefonds „Draag Elkanders Dasten". Door den voorzitter, den heer K. Kruithof zal behandeld worden: „Welke leering hebbel Og' uit de door den Algemeenet ctie tot bevordering van hei DE DREIGENDE RAMP TE NIJVERDAL De markt dient behouden Omtrent de dreigende ramp in de te -ai_ Zegt „De Gids",, orgaan het volgend, dat niet langer gewacht kan m Twente op de een of ande srdt aangedrongen op tijdelijke ïsteld: De verga- gcmacncigaen, gr'- Hoofdbestuur, besluit, het door onderhandelen iet de patroonsorganisaties uiteindelijk ver regen voorstel te aanvaarden en machtigt et hoofdbestuur, op deze basis een eollectievo rbeidsovereenkomst aan te gaan. Met bijna algenjeene stemmen werd deze Schoolnieuws. udie duurt we<l wal getroost. Dat kaï enkele jaren trai ■erkomenlijk zijn. opgeven. Enkele i houden. Wat Japal nog niet is ti geheel uit de Indische i daarom alles aan gelegen, da igelijk gemaakt wordt, althan ken. dat de than; lebben, nde in. t dat loudingen een zou het feit rie voor een deel ten doode zou zijn op- r thans moet met allo kracht getracht O. nog een deel van de markt te behou- Jr is nog hoop. Thans geldt, dat Nijver- urgemeester zeide: pompen of verdrinken! ïan en macht moet worden gepompt om srdrinken te voorkomen. DE CONTRACTACTIE IN DE SIGARENINDUSTRIE relöken verke afdeellni Tabaksbewerkers Sigarenlndustrie. langdurige bes mitteerden der 's-Gra- norstel- SCHOOLJUBILEUM. Men schrijft ons: Het was voor de Chr. Nat. School te Bergambacht den len Juni een dag van zeer groote blijdschap; het Gouden Jubileum mocht worden ge- Des morgens werden de kinderen der school getraeteerd en aangenaam bezig ge houden, terwijl zij bovendien nog een fraai zakje bruidr uikers mee naar huis kregen! Des middags w-rd een buitengewone ver gadering gehouden (tevens receptie) in de keurig versierde school. Na gebruikelijke opening door den Voorzitter van het School bestuur werd een overzicht gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen gedurende deze halve eeuw. waaruit bleel: dat óók in Berg ambacht de. Chr. School te kampen heeft gehad met tegenstand en zeer groote moei lijkheden, óók van financieelen aard, met Gods hulp heeft mogen overwinnen. Daarna werd aan den Voorzitter van het Comité uit de oud-leerlingen gelegenheid gegeven tot het aanbieden van een Hulde blijk. Namens 438 oud-leerlingen van de in totaal ca. 700 (waarvan velen reeds lang de Gemeente hadden verlaten) werd aangebo den: Een electrische buitenklok; vier elec- trische klokken (voor elk lokaal één) en zes Palestina-platen met toelichting, bene vens een royale bloemenhulde! Meerdere bloemstukken waren aangebo den, onder welke ook een van het Gemeen tebestuur. Voorts werd het woord verleend aan den afgevaardigde van de Ned. Herv. Gemeente, Ds. H. Ewoldt, en aan den afgevaardigde van de Geref. K- rk. Vervolgens aan den Burgemeester, welke namens het Gemeente bestuur sprak, terwijl eveneens vriendelijke woorden werden gesproken door den oud burgemeester J. A. A. Uylkens, thans wo nende te 's-Gravenliage. De heer Gras, Inspecteur Chr. Nat. Schóól onderwijs, het woord verkrijgende, sprak! zijn waardeering uit over den arbeid van het Personeel der School en bepleitte voorts krachtig het interkerkelijk karakter der Chr. Nat. School. Hartelijke woorden werden voorts gespro ken door de Oud-I-Toofden der School de heeren Pieterson Moens en Zwartsenberg. Voo,r de laatste was het juist 25 jaar gele den dat hij zijn arbeid te Bergambacht aan ving. Ten slotte vperden nog het woord de af gevaardigden van de U. L. O. School, de School met den Bijbel en Chr. Volksonder wijs, allen te Schoonhoven: van de Chr. Scholen te Lekkerkerk, Stolwijk en Berken- woude. Des avonds werd een gezellige avond ge geven voor de oud-leerlingen. De heer S. Kamer hield een leerzame, in teressante lezing getiteld: „De Strijd om den Bijbel en om de School met den Bijbel", dio met aandacht werd beluisterd. Door enkele dames-oud-leerllngen werd een mooi zangstukje, toepasselijk op het gouden jubileum, ten gehoore gebracht, onder leiding van den onderwijzer de heer C. Buising. Verder werden enkele stukjes voorgedragen door oud-leerlingen. Het w:as een heerlijke dag waarop de band aan de Chr. School weer werd ver sterkt en de liefde voor het Chr. Onderwijs werd verwakkerd. Aan den vooravond van den jubileum dag werd door Ds. M. van Grieken van Rotterdam, Voorzitter van de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, een feest rede uitgesproken in de Ned. Herv. Kerk, alhier. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1