MAANDAG 29 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS INSTITUUT KERN Het jaarverslag in de Zaterdag middag gehouden vergadering door Prof. Dr. J. Ph. Vogel uit gebracht In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van het. Instituut Kern te Leiden heelt prof. dr. J. Ph. Vogel het jaarverslag 1932r- 1933 uitgebracht. Het volgende is er aan ontleend: Ook in het afgeloopen vereen igingsjaar heeft de achteruitgang in ledentaantal en geregelde inkomsten, in het voorlaatste jaar verslag geconstateerd, voortgeduurd. Dit was trouwens niet anders te verwachten in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Wij hob ben reden om dankbaar te zijn, dat de be doelde achteruitgang geen ernstiger vorm hee.t aangenomen en dat hij dus betrekkelijk weinig invloed heeft gehad op den arbeid van het Instituut Het is ops een genoegen te kunnen mede- deelen, dat Z.H. de Soesohoenan van Solo er in heeft toegestemd het eere-lidmaatschap van het Instituut Kern te aanvaarden. De heer mr. K. P. van der Man de le heeft zich bereid verklaard wederom zitting te nemen in den Raad van Bijstand; overigens hebben zich noch in den Raad van Bijstand, noch in het Bestuur wijzigingen voorgedaan. De belangen van het Instituut in Ned. Indic werden ook in het jaar 1932—1933 behartigd door dr. T. D. K. Bosch en dr. C. Hooykaas. In het a fgeloopen jaar zijn ons de volgen de leden door den dood ontvallen: mevrouw G. Duwen dak-Rhys, prof. dr. A. Eekhof, dr G. H. Hintzen, prof. mr. C. van Vollenhoven, mr. P. J. van Wijngaarden en dr. J. W. IJzer man. Reeds van de oprichting van het In stituut af heeft Van Vollenhoven de lotge vallen van het Instituut Kern met warme belangstelling gevolgd. Zijn heengaan is voor ons een groot verlies. Het is hier niet de plaate de groote verdiensten van dr. IJzer man voor de oudheidkunde van Neder- landsch-Indië in het licht te stellen. Deze zijn genoegzaam bekend. Ik wil alleen in herinnering brengen hoe het vooral zijn krachtige steun is geweest, die ons in staat heeft gesteld om de uitgave van den archaeo- logischen atlas van Groot-Indië, waarvan reeds sprake is geweest, te ondernemen. In het afgeloopen jaar hebben 4 donateurs en *21 gewone leden voor het lidmaatschap bedankt, terwijl nog vijf zich genoopt zagen om hun jaarlijksche bijdrage te verminderen. De jaarlijksche inkomsten uit contributies zijn dientengevolge teruggeloopen van onge veer 3500 tot ongeveer 3000. De boekerij van het Instituut is wederom gestadig uitgebreid door aankoop en schen kingen; den velen schenkers wordt dank gebracht. Dank werd ook betuigd aan dr. F. C. Wie der, bibliothecaris en mej. dr. H. G. A. Ruys, conservatrice der Universiteitsbibliotheek te Leiden voor de welkome hulp, bewezen bij het catalogiseeren der hoeken. Mevr. de Wed. Caland-IIettinga Tromp heeft het Instituut eenige brieven van Kern aan wijlen prof. W. Caland ten gesohenke gegeven. Overste van Erp schonk nog een brief van 17 October 1911, door Kern aan hem gericht. In het jaarverslag van het vorig jaar is melding gemaakt van een verzameling van veertien afgietsels naar reliefs van Bharduk, die uit Potina werden verwacht Deze inte ressante stukken zijn kort daarna aangeko men en sieren thans de collegezaal. Ook gedurende het akademiejaar 1932 1933 zijn vanwege het Instituut Kern weder om cursussen voor de praktische kennis van levende Oostersche talen gegeven. De voortzetting van de „Annual Bibliogra phy of Indian Archaeology", de periodiek waaraan het bestaan van het Instituut zoo nauw verbonden is, werd ernstig bedreigd, toen ons de ontstellende mededeeling werd gedaan, dat wij zouden hebben te rekenen op een belangrijke reductie van het subsidie door de Regiering van Nederlandsoh Indië ten behoeve van deze publicatie verleend. Het bedrag van 2000 zou worden terugge bracht tot 1000. Het zou zeker hoogst on redelijk zijn ons over zulk een maatregel te beklagen; integendeel hebben wij reden tot groote erkentelijkheid jegens de Indische Re geering, die ondanks den nijpenden nood ons baar steun niet -geheel heeft willen ont houden. Intusschen werden wij voor het moeilijk dilemma geplaatst óf de bibliographie naar inhoud en vorm aanmerkelijk te besnoeien, wat ongetwijfeld de waarde onzer publicatie aanmerkelijk zou hebben geschaad, óf wel el ders geldelijken steun te zoeken. Zooals van zelf spreekt gaven wij de voorkeur aan het tweede alternatief. Dat wij hierin geslaagd zijn, stemt tot groote dankbaarheid. Noemen wij in de eerste plaats een'donatie voor dit doel geschonken door H. K. H. Prinses Ju liana, die op deze wijze wederom blijk heeft gegeven van Haar belangstelling in een we tenschappelijke instelling der Leidsche Hoo- geschool. Voorts mocht het Instituut Kern een uitlkeering ontvangen van de Rockefeller Foundation, op aanbeveling van Prof. Frank lin Edgerton van Yale University. Het zesde deel der Bibliografie zal dus binnenkort ver schijnen in den vollen omvang; de inleiding die mededeelingen bevat omtrent belangrijke ontdekkingen op het gebied der Indische archaeologie, zal zelfs vollediger zijn dan het geval was in de voorgaande deelen.. Boven dien zal deze inleiding wederom worden ver lucht met twaalf lichtdrukplaten, door de firma Van Leer gereproduceerd. Eenige bui- tenlandsche geleerden hebben ook ditmaal hun medewerking verleend. Men zal zich herinneren, dat reeds in het vorige jaar een begin kon worden gemaakt met de voorbereidende werkzaameheden in verband met den archaeologischen Atlas, waarvan de uitgave door het Instituut Kern is ondernomen. Belangrijke geldelijke steun is ons verleend door het Kon. Bataviaasch Genootschap van IC. en W., het Kon. Aard rijkskundig Genootschap en het Kon. Insti tuut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië. Dank zij de midde len ons ten dienste gesteld was het ons mo gelijk den heer J .J. Mulder, oud-officier van den Topograph ischen Dienst in Ned.-Indië het bewerken der kaarten op te dragen, ter wijl dr. Alexander Zieseniss zich belastte met bet verzamelen van geografische gegevens, elk togen een honorarium van f 100 's maands. Onlangs heeft spr. van Dr. A. A. Bake een verslag ontvangen betreffende het folkloris tisch en musicologisch onderzoek door hem in Britsch Indië verricht onder de auspiciën van het Instituut Kern. Zooals spr. in zijn laatste jaarverslag heeft vermeld, was in 1930 door een comité onder presidaat van Mr. G. Vissering een belangrijk bedrag bij eengebracht, waardoor Dr. Bake in staat was gestelde zijn onderzoek aan te vangen en gedurende ruim een jaar voort te zetten. Einde Februari van het vorig jaar was dit fonds vrijwel uitgeput, en met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden scheen het niet geraden opnieuw een beroep te doen od de mildheid van particulieren. Bake heeft toen het moedig besluit genomen om noch tans den ondernomen arbeid voort te zetten en door middel van concerten in zijn levens onderhoud te voorzien. Kort daarop heeft hij zijn tournee te Calcutta geopend* hij heelt daarbij volkszangen in verschillende talen voorgedragen blijkbaar met groot succes. Half December begaf dr. Bake zich van Irivandrum naar Baroda op ultnoodiging van den Maharaja Cackwar - an genoemden staat om rapport uit te brengen over den toestand van het muziekonderwijs van staats vvege cregeven. Bake hee't niet alleen aan deze opdracht voldaan, maar tevens te Ba roda twee lezingen gehouden over: „the im portance of the 6tudy of Indian music" en over „musical education in India". Deze bei de lezingen zijn te Baroda door het departe ment van onderwijs uitgegeven op den uit- drukkelijken wensch van den Maharaja. On langs is Bake naar Shanti-niketan terugge keerd, na in den loop van het jaar meer dan zestig concerten te hebben gegeven. V/at zijn wetenschappelijk onderzoek betreft, blijkt uit zijn rapport dat hij 300 rollen hoeft opgenomen, 4000 voet film (16 mm.) gelijk staande met 12000 voet standaardbreedte. Verder heeft hij honderden fotografische op namen gedaan van dansen, muziekinstru menten enz. In mijn vorig jaarverslag, aldus spr. heb ik medegedeeld, onde-r welke omstandig heden dr. Hei-man Goetz als conservator aan het Instituut Kern verbonden werd, nadat dr. Fabri een aanbod van Sir Aurel Stcin had aangenomen om dezen te verge zellen op een archeologische expeditie .in Zuid-Perzië. Thans is zoowel dr. Goetz als dr. Fabri als conservator aan het Instituut Kern ver bonden. De werkzaamheden omtrent de bibliografie breiden zich gestadig uit; de groote vraag is alleen of de inkomsten var» het Instituut op den duur de bezoldiging van twee conservaioren zullen gedogen Het verslag besluit: op het oogenblik kun nen wij met voldoening constateeren, dat ondanks de ongunst der tijden het Insli tuut Kern zijn arbeid heeft kunnen voort zetten. Wij besluiten dus dit jaarverslag met een woord van oprechten dank aan al len, die tot dit verblijdend resultaat hebben medegewerkt. WALTER JANSEN BIJ SALA Men schrijft ons: Het werk van bovengenoemd schilder, bij de Fa. Sala geëxposeerd, trekt door zijn zui delijk palet de onmiddellijke aandacht der voorbijgangers. In het eerste oogenblik mee nen we ons verplaatst in de sfeer van een Zuid-fransch of Italiaansch stadje, maar bij nadere beschouwing, zien we dat die zuide- men met de brugge-constructie die ons he li jk-aandoende kleuren 'n tegenspraak vor kender en Hollandscher aandoet. Het is dan ook de Vischbrug van onze eigen Sleutelstad, vlak bij huis dus. En nu komen we er ook achter dat het hier gebruikte kleurengamma allerminst be doeld is om de goe-gemeente om den tuin te leiden, die het uitheemsche dikwijls meer bewondert dan het eigene, maar door den schilder gezien en gebezigd is als neutrali seering van de omgeving (huizenrij rechts) welke in deze licht-steenroode kleurschakee- ringen het vroolijke zon-beschenen mackt- gedoe op de meest typische wijze illustreert en tegelijk een prachtig contrast vormt tegen do stemmige toonwaarde van de brug, om dewelke het te doen is. Springen de óp de brug staande tentjes op het eerste gezicht te veel naar voren iet wat uit het gezichtsbeeld dan is dit slechts om de aandacht des te meer op de brug te concentreeren. En die brug is bekoor lijk en doét het. En daarom is het van geen belang dat men niet dadelijk en fotografisch-zuiver „de vischbrug te Leiden" herkent, want men moet dit werk zien als „de brug op markt dag". Het is 'n aantrekkelijk stukje werk, in waarheid modern (cLi. oorspronkelijk) van opvatting. Dat de techniek nog niet overal geheel en al zuiver is kan den schilder slechts worden aangerekend als een onvoldoende meester schap over de architectonische constructieve moeilijkheden en zij hem een spoorslag zich hierin door voortdurende oefening meer routine te verwerven. Het bloemenstillevon, aan het andere raam van de firma Sala tentoongesteld, vol doet minder en is nog wat te gewaagd werk De kleuren der bloemen zijn natuurgetrouw maar de natuur is te zwaar en ook het bloe- menglas is van stofuitdrukking niet subtiel genoeg. De voorgrond is te slap van toon en doet door het hier met minder gunstig resultaat dan in het andere werk gebezigde temper-mes te schetsmatig aan. In mat-zilveren lijst (misschien ook voor het andere werk te prefereeren) heeft het echter ook eenige charme. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Onderwijs, Mr. Tepe, is \erhinderd Woensdagmiddag spreekuur te houden. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" VoOigens achterstaande advertentie heeft bovengenoemde Vereeniging voor het sei zoen 1933—1934 hnar programma weder ge reed en begint cl serie met het Karnen Orkest van Van uor Pas, met medewerking van Jaap Stotijn. Goede wijn behoeft geen krans en daarom kunnen wij gerust ieder aanraden lid dezei vereeniging te worden, waar de geringe contributie ad. f3 per jaar voor zes van deze beste Concerten geen beletsel is. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd dat geen afzonderlijke kaarten voor een Concert afgegeven worden, dup doet men verstandig zich zoo spoedig mogelijk als lid aan de opgegeven adressen aan te mel- DE 40 K.M-MARSCH DER L.P.S.V. Het bestuur der Leidsche Politie Sport Vereeniging maakt bekend, dat het navol gende parcours is uitgestippeld voor de 4 K.M.-marsch: Vanuit de school voor Zeevaart door de Weddesteeg langs Galgewatre, Prinsesse- kade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Sta tionsweg, Rijnsburgerweg naar Oegstgeesi langs Emlegcesterstraatweg, Oegstgeestor- weg naar Rijusburg. langs Tramstraat, Hee- renweg. Sandtlaan naar Katwijk a. d. Rijn, lngs Achterstraat naar Wassenaar, Berkhei]- straat, Langstraat, Schouweg tot aan de drie Papegaaien, langs Gr. Haescbrooksche- weg, Kievitlaam, Duiinvoetlaan, Meyenidel- scheweg, I)uinlust.weg, Doornweg, Slinger weg, Meyendelscheweg naar boerderij .Aleyeoidel" (Hoofdcontrolepost), terug langs Mcyendelscheweg, Berkenlaan, Wilhelmina- laan. Zijdeweg tot aan viaduct, Rijksstraat weg tot aan Den Deyl, Papelaan naar Voor schoten, langs Straatweg naar De Vink, Haagweg Noordelnde School voor Zeevaart. BUREAU VOO* wp.niSCHE SPORT- KEURING. Wij venj'ijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin, tegen Vrijdag *2 Juni a.s., oen vergadering wordt aangekondigd van het Brreau voor Medische Sportkeuring. UITSLAANDE BRAND OP DE MAREDIJK BOVENHUIS UITGEBRAND Gisteravond te ongeveer kwart voor tien is tijdens de afwezigheid van de bewonen "brand ontstaan in het perceel Maredijk 153a bewoond door de fam, Keuning. Dit perceel, een bovenhuis, maakt deel uit van een groot stoonen pand, bostaande uit drie woonhui zen, benevens een timmerfabriek. Het pand behoort aan den heer v. d. Heuvel, die het benedenhuis, onder de fam. K., bewoont. Een zoon van den heer v d H. bewoont het aan de andere zijde van de timmerfabriek gele gen bovenhuis. De brand werd aan don heer v. d. H. gemeld, die onmiddellijk de brand weer waarschuwde, die spoedig mot de mo torspuit ter plaatse was. De vlanunen sloe gen toen i-eeds fel uit de ramen van de vcrl dieping. Niettemin slaagde de brandweer er in het vuur tot dit gedeelte van het pand te beperken. Binnen een uur was het vuur ce- bluscht, hoewol het nablusschingswerk nog eenigen tijd in beslag nam. Het bovenhuis is geheel uitgohrand. Het benedenhuis kreeg veel waterschade. De rest van het pand werd weinig of niet be schadigd. De oorzaak is nog niet met zekerheid ko men vast testaan. De bewoners waren 10 (mi nuten geleden vertrokken toon do brand werd ontdekt Men vermoedt dat een bran dend achtergelaten cigaret het ontstaan van den brand het best verklaart Verzekering dekt de schade. K. VAN K. RÜNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 37 Mei. Gebrs. Düksman, Kat wijk aan Zee. Sluisweg 25-27, rijwiel- en motorhandel, garage, winkel In electr. art., enz. Door uittreding van den vennoot: A. A. H. Dijksman, is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voort gezet door den overblijvonden vennoot: A. P. Dijksman, als cenig eigenaar, onder den naam: A. P. Dijksman. MOTIE VAN DEN HEER VERWEY. De heer M. G. Verwey heeft voor de he denmiddag gehouden zitting van den Leid- schen Gemeenteraad de volgende motie in gediend: De Raad spreekt de wensohelijkheld uit, dat de arbeidsvoorwaarden van het perso neel. werkzaam bij de Leidsche Duinwater- Maatschappij aan de goedkeuring van den Gemeenteraad moeten worden onderworpen en dat mitsdien bij de thans aan do orde zijnde statutenwijziging hiermede rekening wordt gehouden. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 17V£ gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk; 9 uur 19 gr. C „OUDE BRAM" TE WATER. Zaterdagavond is de 51-jarige orgeldraaier A. v. T. (Ouwe Bram), waarschijnlijk door oververmoeidheid, in het water van den Oude Singel, nabij de Marktsteeg, geraakt Toen hij weer op het droge was gebracht is hij.p er auto van den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat de val in Ihet koude water een longontsteking had veroorzaakt RIJWTELDIEF AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden P. H. al hier. die zich schuldig heeft gemaakt aan rijwieldiefstal. Het bleek, dat H. ook door de Haagsche politie voor eenzelfde feit werd gezocht. PLANTSOEN-CONCERT Donderdag 1 Juni a.s. zal de R.K. Mu- ziekvereeniging „Perosi", directeur dè heer J. Noordanus, het derde concert geven van den Bond van Leidsche Harmonie en Fan fare Vereenigjngen 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum). Mocht het concert onverhoopt door slecht weer uitgesteld moeten worden dan zal dit be halve bij de brugwachtersposthuizon ook door middel van kaarten bekend gemaakt worden (na 's' avonds 6 uur) in het Post kantoor, het Politie-Bureau Zonneveldstraat en het Politie posthuis aan de Steenstraat. Ook voor dit concert zullen weer stoelen beschikbaar zijn tegen de geringe prijs van vijf cent Hiervoor komen steeds meer lief hebbers. Bij hot concert op 1.1. Dinsdag, gegeven door de Leidsche Politie Muziek- vereeniging waren er reeds een groot aan tal bezet. Het moeten er echter nog veel meer worden. Het publiek wordt verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Programma: 1. Zum Défilé, marsch, H. Lemke 2. Ouverture „Lion du Paris", Bouillon Meister 3. a Innorent, Valse-Lente, J. Noordanus b. Ases Tod Ed. Grieg 4 Fantaisie La Gentille, Ch. Charment Pauze. 5 Aus Liebe zur Kunst, K. Gaster 6 Ouverture La Gruzielle, Andrieu 7 Concert Wals „Rose de Midi", Joh. Stausz 8 Fantaisie La Fiancée de Lonraire, Delhage 9 Marsch Finaal. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: R ArnolduaArnoldus z OVERLEDEN: L S Elstgeeet zn 40 j.; M E Atter.HeUterborg vr 81 J. ONDERTROUWD: H v d Leek 12 en M M v d Blom 23 J-: D Harteveld 22 en M C v Leeu wen 19 j.; S Mieloo 22 en E M Zeegere 23 J.; S Nieuwenbu 27 en J Gressie 23 j. Uit den Omtrek BOSKOOP AANBESTEDING. Alhier had ten Raadhuize de inschrijving plaats voor de verbouwing van de bestaande M.U.L.O.-school aan de Zijdeweg en het bou wen van een brandstoffenbergplaats op het schoolplein met bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: J. van der Vliet f 4665, fa. gebr. Bodegraven f 4693, J. Meijer f 4795, W. Kranenburg en Zoon f 5543, J. van der Kooij f 5600, J. van der Wilden f 5800 en J. Loef f5850 allen alhier. De gunning zal nader worden bekend ge- CENTRALE RIJKSCOMMISSIE VOOR BOUWCREDIET. Ter kennis wordt gebracht dat het lid van bovengenoemde •"•nmissie, tevens plaatsver vangend voorz de heer B. A. de Coster, ties Dinsdags Ti 1112 uur voorin, voor belanghebbenden ten gemeentehuize te spre ken zal zijn. BADINRICHTING. In de afgeloopen week werden aan de bod en zweminrichting alhier 106 heeren, 127 dames en 153 volksbaden genomen. burgehlijkf: stand. ONDERTROUWD: A W Ebholz en C v d Wolf RUk 28 Jr en P VuUk 22 Jr Rodenburg 20 Jr ,LUN: J Bakker—Ou ..KK..O-iBterwhk Ar K land sn. OVERLEDEN: P Boer Jm. 5 Jr S Asschc- /in van van L Tl Imp 48 Jacboua W de Vink 78 Jr. HAZERSWOUDE AANRIJDING Zondagavond ongeveer zes uur, had in 't Westeinde, bij het Molenpad, een aanrijding pluais tusschen een motorrijder uit Berg- schonhoek, met een dame op de duo en een melküuto van de firma v d L. en V alhier. De chauffeur van de melkauto reed met matigen gang om het Molenpad in te gaan, toen juist op dat oogenblik de motor rijder in flinke vaart kwam aanrijden en tegen de auto opbotste. Hij kwam tc vallen en het bleek, dat hij zich ernstig had be zeerd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Telefonisch werd dr J C K Zootc alhier, opgebeld, die constateerde, dat het linkor-ondorbeen was gebroken. De dame op de duo bekwam geen letsel. Na door dr Z. voorloopig te zijn verbonden, werd de motorrijder met eon auto van don heer K. alhier, naar de plaats zijner bestemming gebracht. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGDE PROEFTOCHT. De motorlogger KW 3, van Meerburgs N'oordzeevisscherij Mij., deed op de Noord zee een zeer geslaagden proeftocht mot e»n nieuwen 120 P.K. motor, fabrikaat „Bol nes". NIEUWE MOTOR. De motorlogger „Wilhelmina" KW 138 van de N.V. Katw. Reederij en Haringhan- del v/h. A. d. Duik, momenteel liggendo te Maassluis, zal van een nieuwen 120 P.K Kromhout-motor worden voorzien. Het plan bestaat om het schip tegelijk te vernieu wen. IN REPARATIE. De trawllogger „Kees" KW 105 van de Visscherij Mij. v/h. C Ouwehand is van IJmuidcn naar Vlaardingen gevaren voor reparatie aan de schroefaskoket. ROODE ACTIE? In den nacht van Zaterdag op Zondag werden, voor de tweede maal binnen korten tijd, van de woning van den heer Matth. Mos, machinist op eon der IJmuider st-'om- tiawlers, ruiten ingegooid. JUNIORESTOURNOOI QUICK-BOYS. De uitslag van den strijd tusschen acht juniorenelftallen was: le prijs Katwijk a; 2e prijs Rljnsb. Boys; 3e prfis Quick Boys a; 4e prijs L. F. C. a; 5c prijs Terleede; 6e prijs Kattwijk b. TELEFOONCELLEN. Openbare telefooncellen zijn aangebracht in de kiosk van den heer D. van Beelen, op het strand, recht voor de Varkevisserstraat en in die van den heer D. Varkevisser over de Buitenwatering. E. H. B. O. Voor den eersten herhalingscursus E. II. B. O. van de K. R. B. slaagden mej. L. Vooys en de heeren A. Dubbelaar en D. Ketting, allen leerlingen van Dr. J. Eike lenboom. GESLAAGD. Te Den Haag is geslaagd vocxr het exa men voor schipper op stoom- en zeilzeevis- schersvaartuigen Willem Vooys Lzn., leer ling van de Visscherijschool alhier. AANRIJDING. Op de hoek Waal Malefijtstraat-Anna- straat werd het zoontje van den heer A. G. in eerstgenoemde straat aangereden door een vrachtauto van do fa. de G. cn S. uit Leiden, tengevolge waarvan de pink van zijn liilkerhand gebroken was en zijn arm gekneusd, KOUDEKERK CHR. FABR.- EN TRANSPORTARBEIDERS Vrijdagavond werd in de bovenzaal van hotel de Bruin, alhier, het 15-jarig bestaan herdacht van de afd. Koudekerk van den Ned. Bond van Chr. Fabr.- en Transportar beiders. Nadat de vergadering op de gebrul kelijke wijze was geopend door den voorzit ter, den heer G P de Jong, gaf de secretaris de heer C W Hoogeveen, een overaicht der gebeurtenissen in de afgeloopen vijftien jaar Vervolgens werd de feestrede uitgespro ken door den bondsvoorzitter, den heer W Strijbis, van den Haag, over: Dankbaar ge denken in zorgvolle tijden. In zijn rede ont leedde spr. het communisme en socialisme en niet minder het fascisme, welke alle werkzaam zijn aan de vernietiging van de Chr. democratische beginselen. Zeor gevaar vol is het fascisme in deze tijd voor de ieugd. Dankbaar kunnen wij evenwel zijn te mogen bezitten een hecht gefundeerde Chr. vakbeweging, welke in Duitschland ge mist wordt Daarom hebben wij met meer dere kracht te strijden om deze zegenrijke vruchten to behouden. Na deze kernachtige rede sprak Ds Odé alhier, nog enkele woorden van gelukwensch De avond werd opgeluisterd door de Chr. Mandolineclub „Onder Ons" te Alphen aan den Rijn, en enkele voordrachten door de leden. Nadat nog enkele afgevaardigden hun groeten hadden overgebracht, werd deze hoogst gezellige en aangename feest avond met dankzegging gesloten. GOED AFGELOOPEN Zaterdagmorgen werd in de Hoogewaard alhier, het 6-jarig dochtertje van den fa brieksarbeider v. H. dat onverwachts van achter een langs den weg stilstaande auto de weg wilde oversteken, aangereden dooi een autobus van de M.O.D.A., bestuurd door den chauffeur V. uit Alphen a. d. Rijn. Dank zij het krachtig f mimen van den bestuurder der autobus, lit p het geval nog bijzonder goed af en liet h >t zich aan zien dat het kind slechts uitwe \dige kwet suren heeft opgeloopen. De best urder trefll niet de minste schuld. LEIDERDORP NED. HERV. SCHOOL Zaterdagmiddag heeft Wout d« Graaf de eerste steen gelegd van de Ned. Hervormde School. Vele belangstellende^ waren hierbij tegenwoordig. Ds. Streeder, Hervormd Pre dikant, alhier, Burgemeester Brug en de voorzitter van de Vereeniging tot stichting cn instandhouding van de Nederl. Herv School, de heer C. de Graaf Wzn., voerden het woord. De school die uit 4 loTi'm be/tr .t, wordt gebouwd aan de Kastanjelaan door den aannemer J. Strijk uit Alkemade, onder architectuur van den heer W. Fon tein te Leiden. LISSE GEMEENTERAAD. (Vervolg) Na behandeling van de punten betreffende de Openbare U.L.O.-school kwam aan de orde de verkoop van een perceel bouwgrond aan de fa. Alb. Moolenaar alhier, gedeeltelijk gelegen aan de Kerkstraat ter breedte van bijna 35 meter en ter diopte van 30 meter tegon den prijs van 3,50 per M2. De Raad ging met het voorstel geheel accoord. Nieuwe straatnamen B. en W. stellen voor, om de straat vanaf de Tulpenstraat (oostwaarts) de naam te geven van „Crocusstraat" en de doorbraak vanaf de Kanaalstraat in verbinding met de Hyacinthenstraat (Krusemanstraat) te noe men „Giadiolonstraat". De heer J. P. Segers wilde liever do Cro cusstraat „Irisstraat" en de Gladiolenstraat „Leliestraat" noemen. De heer A. H. Schrama wil de Gladiolen- straat noemen „Hoppoelstraat" om zoodoen de een historische naam to krijgen voor de vroeger dear gelegen en sinds jaren ge dempte „Hoppoel". De heer Ringma is het met de heer Segers eens. Do heer Sogers zou het jammer vinden als de naam „Hoppoelstraat" gegeven werd, aangezien de historiciteit van de „Hop poel" van geen beteekenis is. Bovendien zou dan deze Hoppoelstraat de eenige zijn in het „Bloemenkwartier", dat daar thans gevormd wordt, waarvan spr. 'n groot tegenstander is De heer Warmendam schaart zich aan de zijde van den heer Segers. De Voorzitter vindt de naam „Hoppoel straat" ook niet welluidend. Tenslotte wordt bij stemming besloten de namen „Crocusstraat" en „Gladiolenstraat" voor deue nieuwe straten te bestemmen, zoodat het voorstel-Segers verworpen werd. Vervolgens komen drie punten van formee len aard onder den hamer, Opcenten Gemeentefondsbelasting ter sprake komen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor om het aantal opcenten op 100 te stellen (thans 75). Het aantal opcenten van 75 werd bij de opmaking van de Begrooting voor 1933 voldoende geacht om die begrooting sluitend te maken. Blijkens de thans van den Inspecteur der Directe Belastingen ont vangen definitieve eerste raming van de opbrengst der Gemeentefondsbelasting in deze gemeente bedraagt deze echter niet 116.000,— doe hj 80.000,—, alzoo een ver schil van 36.000,— met de van hem voor de samenstelling van de begrooting ontvan gen opgave. Derhalve ontstaat op de Gemeentebegroo- ting voor don dienst 1933, voorzoover deze belastingen op dezen dienst worden verant woord, een tekort van 18.000,—, alleen voor zoover betreft de opbrengst aan opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting Niét te verwachten is, dat abnormaal hooge uitgaven der Gemeente tengevolge van de huidige tijdsomstandigheden beneden de ra mingen op de Gemeentebegrooting 1933 zul len blijven, waarom het wenschelijk is het bovenaangegeven tekort nog zooveel moge lijk te dekken door belastingopbrengst, wel ke voor het loopende dienstjaar nog moge lijk is. Door de heffing vatt 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting wordt het tekort van de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933 verminderd tot een be drag van 4667,—. Waarschijnlijk zal de Gemeentebegrooting door deze mindere opbrengst niet worden ontwricht Besloten werd 100 opcenten te heffen. In dit verband merkt de heer Verduyn op, dat de finanoieele toestand der Gemeente ceer achteruitgegaan ie. Enkele jaren gele den behoefden in het geheel geen opcenten geheven te worden en thans is het maximum reeds bereikt De Voorzitter stemt dit volmondig toe en voegt eraan toe, dat de grootst mogelijke zuinigheid zal warden betracht bij alle uit gaven. Tevens vestigt hij de aandacht op het feit, dat bij controle blijkt, dat nog iede re week zich gevallen voordoen van niet zuiver opgeven van gezinsinkomsten door werkloozen. De heer v. Kesteren vraagt of het waar is, dat een werklooze arbeider tot straf veroor deeld is, hetgeen de Burgemeester bevesti gend beantwoord. In het vervolg zullen meerdere personen verbaliseerd worden. Het bestuur van de Woningbouw vereeni ging „Volksbelang" heeft den Raad verzocht om de huurprijzen van het bouwblok van 36 woningen, frijnde 4,70 per woning, per week te mogen verlagen op 4 per woning per week. Het bestuur meent dat een huurprijs van 4,70 per week voor de bewoners van die huizen de draagkracht van de huurders te boven gaat. Hierdoor voorkomt men huur schuld en zullen de huren van de huizen, toebeh oorend e aan de Woningbou\vvereeni- ging, meer in overeenstemming met elkaar komen. De overige huren zijn alle om en nabij de 4,per week. De huurverlaging beteekent voor de Wo- ningbouwvereeniging een mindere opbrengst van huur van 36 X 0,70 X 50 is 1210,40 per jaar. In 1932 heeft doze vereeniging op de ver schillende bouwblokken een winst gemaakt van 1167,56, zoodat de huurverlaging mo gelijk geacht kan worden zonder een slui tende exploitatierekening in gevaar te bren gen. B. en W. kunnen zich wel met het verzoek van genoemd Bestuur vereenigen en stellen voor het bestuur van Volksbelang te mach tigen de huurprijzen van het bouwblok van 36 woningen (Princessestraat) met ingang van Maandag 29 Mei a.s. te bepalen op 4 anplaats van 4.70 per week. De heer A. van Kesteren betreurt het, dat deze Raadsvergadering zoo lang is uitgesteld, waardoor daze menschen er de dupe van worden. De Voorzitter zegt, dat door verschillende omstandigheden do samenstelling der agenda moeilijkheden opleverde. De heer C. Schrama wil de huurverlaging van terugwerkonde kracht doen zijn, aange zien enkelen reeds eenige weken 4.be taald te hebben omdat zij verklaarden niet meer te kunnen betalen. De heer J. P. Severs toont aan, dat het financieel onmogelijk is de huur van terug werkende kracht te doen zijn. Degenen die reeds 4,— betaalden zullen het achter stallige ten volle hebben te beialen. Verder merkt de heer Segers op, dat bij informatie gebleken Is, dat deze Woningbouw vereeni ging in vergelijking met andere een pracht- figuur slaat. Er zijn wel vercenigingen die proeentsgewijze grooter huurverlaging in voerden. doch die hebben altijd veel hooger huur laten betalen wat een kleine kunst is Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 30 MEI Progrnmma 1. van 8—24 uur Hilversum Programma 3: 8—14 20 Langenberg. 14.20— 0.20 Londen R.. 15.2015 60 Langenberg, 15.50 -17.20 Kalundborg. 17.20—iilloop Brtuaol (Fr.) om nu met een procenlsgewijtze grootscheep- sche huurverlaging te komen. Unaniem werd besloten de huurverlaging op 4 per week a.s. Maandag- in te doen gaan. Nadat de voorzitter eenige korte mededee lingen heeft gedaan werd de rondvraag ge houden. Do heer A. H. Schrama vraagt of er nog niets gedaan ka_. worden, dat de bouwval lige woningen op den Driesprong opgeruimd kunnen worden. De Voorzitter vraagt zich af of hier wel van gevaar gesproken kan worden. Dc heer Schrama: als er geen gevaar is kan de schutting ook verdwijnen. Voor af sluiting doet deze toch geen dienst, want de jongens breken er den boel af. Zelfs deuren liggen in den tuin geslingerd. De heer Pijnackcr wijst op het onderhoud van De Termaiwegen om verwaarloozing e voorkomen, waaraan aandacht geschonken zal worden. De heer A. v. Kesteren vraagt of er iets gedaan kan worden voor werklooze inwonen de zoons die nu totaal niets geen steun krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit een moeilijk punt is en wel een kwestie voor het Burger lijk Armbestuur zal worden. Doze aangelegenheid zal echter verder ia geheime zitting worden behandeld. Hierna sluiting der openbare zitting. NOORDWIJKERHOUT BOND VAN KLEINE WINKELIERS Zaterdagavond vergaderde de afdeeling van den Bond van kleine winkeliers, in hot restaurant van den hoor Gouwenberg. Do voorzitter, de heer M. C. Brodin opende do vergadering met een welkomstwoord. De notulen, welke door den secretaris, den heer H v Kampen, werden voorgelezen, wer den onveranderd vustgesteld. De voorzitter legde hierna het doel en wezen van 't Sa- noeringsplan glashelder uit. De uitlegging geschiedde, zooals het plan in de Ho-BÜa-Ho heeft gestaap en werd door de aanwezige loden met applaus begroet. Na een omvang rijke discussie werd alsnog een aanvulling gewenscht. Deze aanvulling, welke beoogt om voor de eerst 400 of 500 R.R. een Inleve ring to krijgen van het halvo plantgoed, is reeds aan het sanoeringscomité doorgezon den. Na een kleine rondvraag werd de ver* gaderlng door den voorzitter onder dank* zegging gesloten. NOORDWIJKERHOUT AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De autotocht is vastgesteld op Woensdag 14 Juni e.k. Aangezien door B. en W. geen vergunning voor het rondgaan met lijsten gegeven wordt, zal men op andere manie* ren trachten de benoodigde gelden hiervoor binnen te krijgen. RIJNSBURG CONCERT De muziekverceniging „Wilhelmina" geeft hedonavond haar eerste openluchtuitvoering in dit seizoen. De uitvoering wordt gegeven op de Koestraat'brug. Het bestuur hoopt, dat de ouders hun Jongere kinderen niet dan onder geleide hier heen zullen laten gaan, wat een onge stoord genieten van de muziek ten goede zal komen. DEMONSTRATIE-AVOND Ten einde meer de belangstelling te wek ken van de jongeren voor het vereenigings- leven en tevens om zich te verzekeren van de sympathie der ouderen, is door de mu ziek-, de gymnastiek- cn voetbalvereeniging alhier besloten op Woesdag 27 Juni a.s. een demonstratie-avond te houden. Gaarne wordt de deelneming van andere vereenigingen hieraan tegemoet gezien; "n zang- cn een Jongelingsvereeniging hebben zich in beginsel reeds bereid verklaard me de te werken. De bedoeling is de deelnemende vereenigin gen, met hun vaandels of banieren, met mu ziek een rondgang door het dorp te doen maken, waarna op het piein voor de Ko ningin Wilhelminasohool diverse demon straties gehouden zullen worden. Vereenigingen die hieraan eventueel me de willen werken kunnen zich daartoe met de genoemde vereenigingen in verbinding stellen. SASSENHEIM LEDENMIDDAG „SASSENHEIM EN OMSTREKEN" Door de Ring „Sassenheim en Omstrekemn van de Christelijke Jongelingsvereenigingen werd Zaterdagmiddag een welgeslaagde le denmiddag gehouden in den mooien tuin van den heer Vrijhoff in de Kaag. Hoewel het weer niet al te warm was, bood de be planting een goede beschutting, zoodat het samenzijn zeer goed in de openlucht kon ge houden worden. Het samenzijn werd ge opend door het lezen van Openbaringen 2L Door de Chr. Mondorgel club „Excelsior" van Sassenheim werden hierop drie muzieknum mer ten gehoore gebracht De heer H. Cor- deau Jr., algem. secretaris van de N. J. V. sprak over „De jongeman in dezen tijd", en schilderde do angst waardoor deze tijd geken merkt wordt in afwaohting van het verloop der dingen. Velen trachten deze angst te ver bergen door bioscoopbezoek, sportoverdrij- ving enz. Anderen zoeken sterkte in de hul de aan den krachtmensch, Stalin, Mussolini of Hitler, maar niet in de overgave aan Jezus Christus. Alleen in de terugkeer tot het Woord is de ware volkskracht en de ware wijsheid gelegen. Onze tijd moet terug tot het vasten en bidden en een zich vast klemmen aan God. In de hierop volgende pauze werd een ge meenschappelijke broodmaaltijd gehouden en worden door de mondorgelclub nog en kele mooie marschnummers gespeeld. Door den heer G. Verschoor van Sassenheim wer den enkele mooie verzen keurig voorge dragen. Ds. H. C. Touw sprak een krachtig slot woord waarin hij de jonge menschen wees op de noodzakelijkheid en roeping om in on ze menschelijke samenleving te leven in ge meenschap met God. Na afloop van deze mooie samenkomst werd gemeenschappelijk een bezoek ge bracht aan het Stoomgemaal de Leeghweter VEREENIGING „HET HOOGELAND" Blijkens een in dit nummer voorkomende advententie wordt op Donderdag as. alhier een Bloempjesdag gehouden van de Ver eeniging tot stichting en instandhouding

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6