Danzig tijdens de verkiezingsstrijd MAANDAG 29 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE POSITIE DER OUDE VRIJSTAD HET CORRIDOR-PROBLEEM (Vanl lenzen Duitscihen correspondent). Er is een tijd geweest, toen men de vrije stad Danzig bezocht om haar breed opge zette havenwerken te bewonderen, haar oude. sterk aan Holland herinnerende chitectuur in zich op te nemen en m proeflokaal van Danzig's oudste likeurfa- briek in de smalle Breitgasse eon tijn- gcslepcn glaasje „Danzïger Goldwasser te ^Sedert* dc kunstmatig geforceerde Pool- sohe corridor Danzig tot een staat w den staat heeft geproclameerd, is dat alles heel an ders geworden: Duitschland en Polen staan met elkander door de buitenwereld nau welijks opgemerkt op voet van oorlog; heider bcgooren gaat uit naar den vnistaat Danzig, met zijm bewolking van totaal 400.0UU zielen, waarvan ruim 90 pet. Duitschers zijn. Aanvankelijk, tien jaar geleden, trachtte Polen de sympathie van de senaat en de inwoners langs diplomatieken weg te ver overen. Men n-oodigde vooraanstaande re- geeringspersonen naar Warschau uit, maak te gezamenlijk studiereizen door het nieuwe Poolsche geliied en voorspelde Danzig een grootsche. toekomst, wanneer het zijn con tact met Duitschlaaid en Berlijn zou prijs geven ten gunste van Polen en Warschau. Men had buiten den waard gerekend: Danzig is. tot op den huidigen dag een dooi en door Duitsche stad gebleven! Ook hier heeft de Volkenbond zijn tekort aan psycho logische kennis bewezen: het benoemen van een commissaris van den Volkenbond, het samenstellen cemer internatioale commissie van tien man, welke het bedrijf in dc haven moeten controleeren', het toekennen aan Po len van exterritoriaal gebied, het oprichten van een Poolseth postkantoor, een Poolsche club en soortgelijke irriteerende verrassin gen. De kostbare, millioenen Fra-nsch geld geld omvattende aanleg der moderne haven werken te Gdingen thans Gdynia gehee- ten. een half uur afstand van Danzig! heeft Danzig's gevoel van saamhoorigheid met Duitschland natuurlijk nog meer ver sterkt. Men is zich bewust, dat de aandacht van heel Europa thans gevestigd is op dit brand punt van den politieken strijd tusschen Duitschland en Polen; men weet, dat Polen onder dictatuur van Pilsoedski over een sterke militaire macht beschikt en tracht derhalve elke onnoodige wrijving te voorkomen, ieder onvermijdelijk conflict langs diplomatieken weg tot ten voor beid» partijen bevredigende oplossing te brengen. Gemakkelijk heeft de senaat van Danzig het hierbij niet gehad, maar Polen voelt het gevaar eener nauwere samenwerking tus schen Duitschland en Danzig en neemt alle hem ter besdhikking staande middelen te baat om dit contact te belemmeren. Tot kort geleden was hem dat nog moge lijk, want zoowel de senaat als de ..Volks dag" het parlement van den Danziger vrijstaat werden gevormd door de sociaal democraten en de Duïtseh-natiomalen. De nationaal-socialisten bleven geruimen tijd in de minderheid. Het ziet er naar uit, dat dit heel anders gaat worden. Heel Danzig staat in het tedkep van het hakenkruis. Van haast alle huizen waait de T-Iitler-vlag of minstens de zwart-wit-roode driekleur. Over al ziet men de bruine uniform en uit het feit, dat deze nog niet verboden werd, kan men afleiden, dat de tegenwoordige regee ring en volksvertegenwoordiging zich niet heel sterk meer voelen! Danzig maakt thans ongeveer hetzelfde door. wat wij overal in Duitschland het laatste jaar beleefden; nog bestaat er voort durend wrijving tusschen de Duitsch-natio- nalen en de nationaal-socialisten; zelfs kwam het na een propaganda-vergadering te Zappot tot een ernstige vechtpartij, welke door het optreden van den waarnemenden gouwleider Greiser werd beëindigd. Ik wandel het bureau der nationaal-socia listen binnen en ontmoet op de trap prins August Wilhelm van Pruisen in uniform. Hij is naar Danzig gekomen, om er een paar maal het woord te voeren en waardeert de belangstelling van ons land voor de groote moeilijkheden waarvoor men in Danzig is komen te staan. Ik beloof hem, dat ik 's avonds in de groote Messe-Halle naar hem zal komen luisteren en laat mij door hem vertellen, dat dienzelfden avond rijksminister Goebbels per radio van Ber lijn1 uit tot de bevolking van Danzig het woord zal voeren. Uit tactische overwegin gen- heeft men het voor juister gehouden, dat'Hitler en Goebbels niet persoonlijk naar Danzig komen. De stad rustig. Tic wandel het bureau binnen en maak kerjnis met de gouwleiders Forster en Glei- ser, twee kalme, voorzichtige mannen, die den gecompliceerden toestand hier goed kennen en dus in hun optreden uiterst voor zichtig zijn. Forster vertelde mij, dat de nat.- koc.' partij den verkiezingsstrijd geruimen tijd' terughoudend heeft gevoerd, tot zij door de scherpe aanvallen der Duitsch-nationa leiv tot een scherper optreden werd gedwon gen. Ik moet toegeven, dat de stad op ons een; kalmen indruk maakt, ook al is de be langstelling voor het verloop der verkie zingen sterk en staan overal op straat groepjes menschen over de mogelijkheden te praten. Aanvankelijk werden alle propa- ganda-vergaderingen verboden, maar later moest dit verbod op rechterlijk advies weer worden ingetrokken. Men denkt er niet over met de vuist op de tafel te slaan. Men zal zich, als de verwachte meerderheid van minstens GO pet. wordt behaald, streng hou den aan de grondwet van Danzig, alle be staande verdragen handhaven en naar sa menwerking met de Duitsch-nat'onalen en het centrum streven. Natuurlijk gaat men uit van het standpunt, dat Danzig zijnDuit- schen geest moet behouden. De haat der sociaal-democraten komt sterk tot uiting in hun orgaan „Danziger Volksstimmc". Men toont mij oen artikel van Stampfe, den vroegeren hoofdredacteur van de „Vonvarts" te Berlijn. Deze vertoeft ln Praag en schrijft onder het opschrift „Mishandelde lichamen verkrachte ge wetens" een venijnig hetzartikel vol zwa re beschuldigingen tegen het tegenwoordig bewind. Volgens den uit Berlijn gcvluchten Friednidh Stam pf or, 'n Oostenrijkschen jood worden.zelfs vrouwen lichamelijk aange tast, mgnnen naar de folterkamer gesleept en heerscht in Duitschland een toestand, welk» aan de gruwelen der middeleeuwen doet denken! Ik kan de heeren in Danzig verzekeren, dat ik in Pruisen en Beieren werd toegelaten in het concentratiekamp der socialisten en communisten, dat ik op (Zonnls inmiddels is hekend geworden, hebben de nationaal-socialisten bij deze ver kiezingen de volstrekte meerderheid be haald. Red.). de Alexanderplatz tegenover Thalmann en zijn volgelingen kwam te staan zcnidi ooit iets van mishandelingen te zien of te hooien! De tweede gouwleider Greiser, die de vechtpartij in Zappot meemaakte en d toeschrijft aan communisten, welke oven in Duitschland naar de Duitsch-nat, over- löopen, daar ze door de nazi's nriet word ei j opgenomen noodigt ons uit tot een auto- 1 tochtje door de stad. Hij wil ons duidelijk maken, dat ook in Danzig orde en rust heerschen, zelfs in de drukke verkiezings- woek. Wij rijden door de Lange Markt langs het stadhuis (het hoofd van den senaat fungeert tevens als burgemeester der stad), bewonderen het statig gebouw van den „Volksdag", houden herhaaldelijk stil voor de waardevolle patriciërswoningen, zooals we die aan dc Amsterdamsche grachten ont moeten en stellen in de Frauengasse vast., dat zelfs de oud-Hollandsnhc breede stoepen niet ontbreken. De trots van Danzig is «le Protcstantsche Sankt Marien-Kirche, een gothische dom uit de 13e eeuw, die 25.000 menschen plaats biedt. Ergens in een etalage lees ik: „Rein Christliches Gcschftft" en dus vraag ik, of de ant-semitische beweging ook reeds tot Danzig is doorgedrongen? Greiser verzeker de mij, dat dit niet het geval is, dat hij de leiding hiervan geheel aan Berlijn overlaat maar niettemin krijg ik den indruk, dat men na de verkiezingen, wanneer de partij van Ilitler hier toonaangevend wordt, an ders zal spreken! Danzig, 27 Mei 1933. OVERWINNING DER NAZIS TE DANTZIG RUIM 50 PROCENT. Rood krijgt de klappen. Uit Dantzig wordt gemeld: De verkiezingen in Dantzig voor den Volksdag (het parlement) hebben een over winning voor de nationaal-socialisten op geleverd. Volgens het voorloopige niet-officieele eindresultaat werden de volgende stemmen- cijfers behaald: Nat.-socialisten 107.619 (tegen 32.457 ra 1S30). Soc.-democraten 38.210 (49.965). Communisten 14.800 (20.194). Strijdfront Zwart-wit-rood 13.601 (25.938). Centrum 31.504 30.230). Huisbezitters 998 (13.067). Jongduitsche beweging 1.677 (nihil). Vereenigde Polen 6.726 6.377). Volgens deze telling hebben de nationaal socialisten wat de uitgebrachte stemmen betreft de absolute meerderheid in Dantzig behaald. De N.S.D.A.P. bereikte samen met de stemmen der Jongduitsche beweging, die met haar verbonden is 109.2-96 stemmen tegen 105.839 voor alle andere, dus 50.8 der uitgebrachte stemmen. De Volksdag van Dantzig, die in 1' werd gekozen, bestond uit 72 leden; hierin hadden de sociaal-democraten 19 zetels, de nationaal-socialisten 13, de Duitsch-nationa- len 10, het Centrum 11 en de communisten 7 zetels. In het parlement dat daaraan vooraf ging en in 1927 werd gekozen! waren de verhou dingen geheel anders; die Volksdag bestond uit 120 leden, waarvan 42 sociaal-democra ten, 25 Duitsch-nationalen, 18 Centrum- leden. S communisten, terwijl de nationaal- socialisten in het geheel niet vertegen woordigd waren. De stad was geheel met Nazi-vlaggen getooid. Het weer was prachtig en een groote menigte in zomerkleeding verdrong zich in de straten. Dwars over de straten hingen groote doeken met nationaal-socia- listische opschriften. Ook buiten de stad yaren van boom tot boom doeken gespan nen. Bijna elk kind in Danzig droeg een swastika-vlaggetje en auto's, versierd met groen, bloemen, vlaggen, en groote portret ten van I-Iitler, reden de straten op en af. De verkiezingen hadden zonder ordeversto- •ingen plaats. Alleen was men ontsticht iver het feit, dat de regeering talrijke bur gers van Danzig, die in Duitschland wonen, niet in staat stelde hun stem uit te bren gen. Zij hadden n.l. vergeten zich eerst in te laten schrijven. Dit was een teleurstel ling voor de Duitsche autoriteiten, die zóó verlangend waren geweest de stemmen der nationaal-socialisten te versterken,dat zij vrij reizen per spoor hadden aangeboden aan alle burgers "an Danzig, die in Duitsch land woonachtig zijn. Een belangrijke rol in de verkiezings campagne werd gespeeld door den zoon van den ex-keizer prins August Wilhelm. Overal waar hij kwam, werd hij geestdriftig toe gejuicht. DE POLITIEK VAN DANTZIG NA DE NAZI-OVERWINNING. BERLIJN, 29 Men. De nat.-soc. „Angriff" am Montag meldt, dat de door de Nat.-Soc. Partij tot toekomstig president van den Se naat van Dantzig bestemde leiders van den Landlxtnd Dr. Rouchning, zich na afloop van de verkiezingen nog in den loop van den nacht paar Berlijn heeft begeven, waar hij hedenmorgen voor vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting zal geven van de toekomstige politiek van Dantzig. DE ZAAK MORGAN Roosevelts meening: niets ontzien. President Roosevelt gaat ermee accoord, dat het onderzoek in de Morgan-zaak wordt voortgezet onverschillig welke per sonen er door worden gecompromitteerd. Men moet zich, volgens Roosevelt, een zuiver inzicht vormen van de gestie der banken en dc manier waarop zij effecten bij het pu bliek hebben geplaatst. Na Morgan zijn tv.ee andere groote ban ken, Kuhn Loeb en Dillon Read en Co., aan de beurt. Het gerucht, dat minister Woodin zal af treden wordt tot dusver niet bevestigd. De minister maakt met President Roosevelt een tochtje op de Potomac-rivier. VOLMACHT VOOR ROOSEVELT Inzake de tarieven? De democratische leider senator Robinson heeft na een conferentie op het Witte Huis verklaard, dat de president deze week aan het Congres een resolutie wil voorleg gen, waarin hij wordt gemachtigd de tarie ven te veranderen. Verder wordt uit Washington gemeld, dat Roosevelt vóór de verdaging van het parlement, op 10 Juni, een boodschap in zake de oorlogsschulden aan het Coi.gr' zal doen toekomen. ALS DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE NIET SLAAGT ZAL AMERIKA ZIJN ISOLEMENT HERNEMEN Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche President Roosevelt Vrijdag een telefoongesprek heeft gehad met den Britscheu Minister van Buitenlandsohe Za- Sir John Simon. Roosevelt gaf uiting zijn ongerustheid over den gang van za ken ter ontwapeningsconferentie te Geneve en hij zou Sir John Simon's aandacht nog maals gevestigd bobben op het feit, dat Ame rika zich van allo Europeesche kwesties af zijdig zal houden ingeval de ontwapenings conferentie een mislukking wordt. Amerika is vast besloten dan alle Europeesche kwes ties op hun beloop te laten en slechts in te grijpen indien de bescherming der cuaver Amerikaansche belangen dat noodig maakt Het „Journal" ziet in dit telefoongesprek een poging om een gemeenschappelijk front tusschen Amerika en Engeland te vormen, teneinde druk op Frankrijk uit te oefenen. Verder wordt uit Wastington gemeld: In tegenwoordigheid van den Japanschen vertegenwoordiger Ishii heeft president Roo sevait er in een gesprek over de ontwape ningsconferentio opnieuw op gewezen, dat de regeering der Vereenigde Staten slechts dan zou kunnen toestemmen in een consultatief pact, wanneer maatregelen voor een ingrij pende ontwapening zouden worden genomen. Voor het geval dat de Ontwapeningsconfe- rentie geen resultaat heeft, wil de regeering der Vereenigde Staten de vrije hand hou- GANDHI'S VASTEN EINDIGT ZIJN VROUW BETOONT HAAR DANKBAARHEID DOOR VASTEN Gandhi's voedsel weigering eindigt heden middag 3 uur 40 Amst zomertijd. Hij schreef gisteren, hoewel hij zeer as, voor de United Press de volgende „bood schap aan de wereld" op: e machtige Napoleon werkte plannen uit om tenslotte als banneling op St. Helena terecht te komen. De groote keizer onttroond. De mensch moet nederig zijn, aan God denken en Zijn wil gehoorzamen." Gandhi schijnt heel opgewekt te aijn. Hij heeft er geen bezwaren tegen gemaakt, dat vrienden uit alle deelen van het land worden itgenoodigd, bij de beëindiging van deze vastenperiode tegenwoordig te zijn, terwijl ook verder voorbereidingen zijn getroffen om aan het moment, waarop hij weer iets nuttigt plechtig karakter te geven. Het ligt in de bedoeling dat hij zal beginneci met wat citroenkwast, die door een paria is toebereid 'ets wat voor een orthodoxen Hindoe doende reden zou zijn den drank met geen blik te verwaardigen. Mevrouw Gandhi is zoo verheugd over verklaring der geneesheeren, dat haar m cijn vastenperiode zal doorstaan, dat zij om God haar dank te betuigen de gelofte heeft gedaan 24 uur lang te vasten en niet voedsel aan te raken vóór ook Gandhi zijn hongerstaking heeft opgegeven. Over dit be sluit moet niet al te licht worden geoordeeld omdat mevrouw Gandhi zelf zich de laatste 20 dagen al heel veel heeft ontzegd en op at fruit en een kop melk per dag heeft leefd. Het eerste, dat zij na haar vasten zal eten, is het binnenste van de uitgeperste citroen, waarvan Gandhi's citroerakwast wordt bereid. CHINEESCHE ZEEROOVERIJ WEER TWEE SCHEPEN GEPLUNDERD Uit Hongkong wordt gemeld: Chineesche zeeroovers hebben het Noorsche schip „Prominent", dat zich in de onmiddel lijke nabijheid van Hongkong bevond, aan gevallen en geplunderd, waarbij de kapitein van het schip werd gewond. Een politieboot begon oogenbliklcelijk met de achtervolging van de zeeroovers doch slaagde er niet in de Chineezen te achterha- Uit Dairen wordt gemeld dat het Japan- sche stoomschip „Hoshoen Maru" dat geheel bezet was met Chineesche vluchtelingen in de Golf van Petsjoeli is overvallen en gc" uitgepunderd door als onschuldige passa giers uitziende Chineesche zeeroovers. Er waren ongeveer 1000 Chineesche vluchte lingen uit Tientsin aan boord, die uit angst oor de komende gevechten bij de Japansche bezetting de wijk hadden genomen. Velen hunner waren rijke kooplieden die al hun bezittingen hadden meegenomen. De buit der zeeroovers was dan ook reusachtig groot. De leider der bende was een jeugdig en zeer elegant gekleed Chinees, die de berooving der passagiers met groote rust en hoffelijk heid leidde, en die persoonlijk den gezag voerder en de officieren „arresteerde". Toen tenslotte aan den horizon een Japansche tor pedojager opdook ontkwamen de .zeeroovers zwaarbeladen met een langszij komende boot en laadden aan de kust van Shantoeng. DE WERKVERSCHAFFING IN AMERIKA 3300 millioen toegestaan. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft het wetsvoorstel in zake de werk verschaffing aangenomen, waarin een be Irag van 3300 millioen dollar voor dat doel vordt uitgetrokken. Deze wet verhoogt de inkomsten- en ben- ine-belasting, terwijl ook inkomstenbelas ting zal worden geheven van dividenduitkeo- door maatschappijen. Een aantal op centen zal ook na 30 Juni 1934, en wel ge durende een jaar, worden geheven, terwijl slechts de verliezen van het loopende jaar an de inkomstenbelasting mogen worden afgetrokken. De voorgestelde omzetbelasting was reeds vroeger door het Huis verworpen. ONVERDRAAGZAAMHEID IN POLEN In Polen hebben de niet-Roomsche Ker ken het xaak niet gemakkelijk. Uit de laat- te dagen bereiken ons berichten o.aauit Boekowitz, Avaar Protestantscho kerkelijke samenkomsten niet door konden gaan, om dat het volk der plaats dreigde dan de rui ten in te werpen; uit Schleusenau, Ludom, Lessen en Neubrifck, waar de Protestant- sche kerken 's nachts werden opengebro ken en alles met vuil en teer besmeerd en allerlei grof beschadigd werd; te Neubri>ck werden de bijbels en gezangboek-n uit de kerk gehaald, voor do kerk op een hoop gelegd en verbrand, enz. MOORDENAAR ONTHOOFD Uit Torgau wordt gemeld: De boerenknecht Lüdicke, die wegens om i op een persoon, wiens naam onbe kend was gebleven, en op een b-.-Juei twee maal ter dood was veroordeeld, is op de bin jiienplaats van de gevangenis onthoofd DE ONTWAPENING IN DE LUCHT DUITSCHLAND EISCHT VOLLEDIGE AFSCHAFFING Zaterdag werden in de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie de debatten over de ontwapening in de lucht voortge zet. Het Engelsche voorstel in deze bevat de volgende beginselen: t. Volledige afschaffing vam het luchtbom bardement behalve voor poütioneele doelein den in ver verwijderde gebieden. 2. De permanente ontwapeningscommissie zal tot aan de volgende Ontwapeningscon ferentie belast worden met het onderzoeken van de mogelijkheid van volledige afschaf fing van de militaire en marine luchtvaart, die gepaard zal gaan met de controle van de civiele luchtvaart. 3. Het aantal militaire vliegtuigen wordt volgens een bepaald schema verminderd De groote mogendheden mogen niet meer dan 500 militaire vliegtuigen bezitten. 4. Luchtschepen behoeven niet te Avorden vernietigd, maar nieuwe mogen niet wor den gebomvd. De vertegenwoordigers van Hongarije, Oostenrijk en Spanje spraken zich uit voor volledige afschaffing der militaire lucht vaart. Russisch sarcasme. In oen sarcastische verklaring Avees de Sovjet-Russische vertegenwoordiger de uit zondering in het Engelsche plan, volgen» welke het bombardementsverbod niet zou gelden voor ver verwijderde gebieden, af. Het was hem niet duidelijk, waarom juist aan ver verwijderde gebieden de moderne beschaving zou worden gebracht in den vorm van uit vliegtuigen geworpen bommen De Sovjet-A*ertegenwoordiger verklaarde beslist, dat hij onder geen omstandigheden deze reserve zou aanvaarden, Fraiische voorwaarden. De Fransohe Minister van Buitenlandschc Zaken, Paul Boncour, verklaarde, dat Frank rijk iedere vermindering der Fransche lucht bewapening afhankelijk maakte niet alleen van de internationaliseering der civiele luchtvaart, maar ook van een automatisch werkende ingrijpende controle der lucht, vaart. Onder die voorwaarden is Frankrijk bereid het Engelsche plan te aanvaarden. In het slot van zijn rede deed hij nog "n concessie en zeide dat Frankrijk den duur, genoemd in het Engelsche plan, aanA'aardt, maar een nadere bespreking verlangt over het aantal vliegtuigen en dc bijzondere be palingen. De Duitsche vertegenwoordiger Nadolny heeft een verklaring afgelegd, waarin hij het Duitsche standpunt dat volledige af schaffing van het luchtwapen eisebt, moti veerde. Hij zeide o.a,, dat men heeft ingezien, dat het luchtbombardement, het hoofd\vap:>n eener luchtvloot, een verschrikkelijke bedrei ging voor iedere beschaafde natie v daar het naast de soldaten ook vrouwe., w.. kinderen treft en beschavingsgoederen v_>r- nielt. Volkomen afschaffing \'an dit wapen geeft de eenige zekerheid, dat dergelijke aanvallen niet meer zullen plaats hebben Nadolny betreurde, dat in de laatste jaren echter grooter sommen voor de luchtbewa- pening op de begrootingen der staten waren uitgetrokken. Hij verwierp het onderscheid tusschen vliegtuigen met defensieve en die met offensieve beteekenis. Eerste lezing geëindigd De eerste lezing van het voorstel werd in een avondzitting beëindigd. De Kleine Entente A'erlangde als voorwaar de voor de afschaffing der militaire lucht vaart de internationaliseering der civiele luchtvaart en de instelling van een lucht politie. De Engelsche staatssecretaris verdedigde het plan tegen de uitgeoefende critiek en deelde mede, dat de Engelsche regeering op een later tijdstip de gebieden zou aanwijzen, op welke volgens haar een bombardement met poütioneele doeleinden was geoorloofd. Ook de Duitsche gedelegeerde Nadoldy voerde nog het woord en verklaarde, dat in dien de conferentie inderdaad zou besluiten tot een volledige afschaffing van het lucht wapen, Duitschland bereid is, een militair gebruik van de ciA'iele luchtvaart zoo veeL mogelijk onmogelijk te maken. Do hoofdcommissie begint heden met de be raadslaging over de veiligheidsbepalingen van het Engelsche plan en zal in het bijzon der behandelen het reeds uitgewerkte ont werp van een Europeesch veiligheidspact CONFLICT OP HET P.E.N.-C0NGRES Duitsche, Nederlandsche, Oostenrijk- sche en Zwitsersche afgevaardigden verlaten de zaal EEN UITGEBREIDE CHANTAGE-ZAAK Volgens de „Temps" houden zich de autoriteiten in Duitschland bezig met een schandaalzaak, in het middelpunt waarvan de bekende romanschrijver Frank Arnau Tegen dezen schnjver, wiens ware n Heinrich Schmitt is, worden talrijke be schuldigingen van ernstigen aard geuit: misbruik van vertrouwen, bedrog, afper sing, aktieve en passieve omkooperij, deA'ie- zensmokkel, belastingontduikingen, en ver schillende andere dingen worden hem ten lasto gelegd. Hij is op 't oogenblik voortvluchtig. In de zaak moeten talrijke persoonlijk heden der industrie verwikkeld zijn. In verschillende steden zijn reeds arrestaties verricht Gemeenschappelijk met den ingenieur Ganz gaf Arnau een motortijdschrift uit, dat zich uitsluitend bezighield met „ont hullingen" en het aan hot licht brengen van beweerde erge toestanden bij bepaalde werken der auto-industrie. Firma's, die van het verschijnen van zul ke speciale nummers bijtijds kennis kre gen, poogden zich dan herhaalde malen door het betalen van belangrijke bedragen een schandaalzaak te besparen. De hoofdAvinst streek Arnau op, wiens inkomsten naar schatting door de autori teiten, jaarlijks 150.000 Mark beliepen. De villa van Arnau AA'erd bij verrassing door crimineele politie bezet. Al het daar gevonden materiaal werd in beslag geno men. Arnau zelf was niet meer te vinden. Hij houdt zich op 't oogenblik in Spanje op Uit het in beslag genomen materiaal blijkt o.a., dat Arnau jarenlang voor vele duizenden Marken belasting ontdoken heeft Men maakt .zich te Calcutta ernstig onge rust omtrent het lot van Smith en Shipton, welke deel uitmaken van de Ruttledge-expe ditie, en die er ia geslaagd zouden zijn tot op een afstand van 100 M. den top van den Mount Everest t-e -naderen. De hevige wind, welke op het door hen bereikte ijsplateau woei, maakte hun een verdere stijeing on mogelijk. Uit Belgrado wordt geseind: Naar de bladen uit Ragusa (Dubrownik) melden, hebben de Duitsche gedelegeerden op het congres van de P.E.N.-clubs ten tee ken van protest tegen de houding van den voorzitter de zaal verlaten; de Nederlandsche afgevaardigden sloten zich hierbij aan. Niettegenstaande overeengekomen niet te spreken over de binnenlandsche toe standen in Duitschland, stond de voorzitter er toch op, dat dit onderwerp besproken worden en gaf hij 't woord aan Ernst Toller, die geen lid meer is van de Duitsche P.E.N. club en op eigen gelegenheid aan het gres deelnam. De Duitsche afgevaardigden verlieten hier op de saai, gevolgd door de Oostenrijksche Zwitsersche en Nederlandsche gedelegeerden In den loop van den dag zullen de Duit sche gedelegeerden aan het congresbestui mededeelen, of zij het congres geheel zullen verlaten. Over de incidenten op het P.E.N.-congres wordt nog het volgende gemeld: Voor dat de Duitsche .eden de vergadering verlieten, werd de Amerikaansche resolutie tegen het nationale chauvinisme aangeno men waarbij ook de Duitschers vóór stemden Daarop verklaarden de Franschen, Belgen en Polen, dat zij stemming ook over hun re solutie verlangden. Deze resolutie keert zich tegen de vervolging van schrijvers in Duitschland, tegen het ontslaan van hoog leeraren en tegen het verbranden van boe ken. Om een herhaling van stormachtige scenes te voorkomen, werd een commissie benoemd, die tot taak had, den tekst dezer resolutie te wijzigen. Deze poging mislukte echter. De Duit schers verklaarden toen, dat zij de verga dering zouden verlaten zoowel als uit de com missie zouden treden, Avanneer Toller het woord iiou krijgen. Toen in de plenaire zitting de president Wells Toiler toch het woord verleende, pro testeerde de Duitscher Busch daartegen ia scherpe bewoordingen, waarna dc Duitschers de zaal verlieten.Een Nederlandsch afgevaar digde sprong op de tribune en riep: „De P.E.N.-club is uiteengespat!" Er ontstond een onbeschrijfelijke verwarring. Ook de Neder landers, Zwitsers en Oostenrijkers verlieten de zaal. Onder deze omstandigheden nam Toller niet het woord. De Franschen trokken hua resolutie in en dienden een nieuwe belangrijk gematigder Avas geformuleerd. Desondanks werd zij verworpen. Tien staten stemden vóór, terwijl de overige veertien zich van stemming onthielden. Vóór stem De Duitsche journalisten hebben het be stuur der internationale federatie van jour nalisten meegedeeld, aan de conferentie an het comité executief, dat van 28 Mei tot S Juni te Boedapest bijeenkomt, geen deel te zullen nemen en dus geen vertegt woordigers te zullen zenden. Op de conferentie zal een motie van den Nederlandschen journalistenkring betreffen do de persvrijheid in behandeling komen en ook een motie van Engeland van nog verdere strekking. Het Avegblijven der Duit schers staat waarschijnlijk hiermede in verband. MARGE VON ETZDORFF VERONGELUKT LONDEN. 29 Mei. Uit Aleppo Avordt ge meld, dat de bekende Duitsche aiviatrice Marga von Etzdorf, die Zaterdag met haar Klemm-toestel van het Berlijnsche vlieg veld Staalcen vertrok voor een vlucht via het Verre Oosten naar Australië, bij haar landing op het vliegveld van Aleppo doo- delijk is verongelukt. Bij 't dalen op de luchthaven Mousümiek werd 't toestel door een Avindvlaag gegrepen en tegen den grond gedrukt, waardoor 't bijna geheel werd ver nield. De aviatrieè wist zich zelf uit het toestel te bevrijden, zoodat men aanvanke lijk dacht dat zij ongedeerd was gebleven. Eenige oogenblikken later zonk zij echter in elkaar. Zij had ernstige inwendige kneu zingen opgeloopen en is tijdens 't vervoer naar het ziekenhuis overleden. (Er is aangaande dit ongeval ook een le zing, dat de aviatrice na de noodlanding zelfmoord zou hebben gepleegd, doch dat schijnt onjuist te zijn. Red). Gemengd Nieuws. DOODELIJKE AUTO-ONGEVALLEN Zaterdagavond heeft in de gemeente Hal steren een doodelijk ongeval plaats gehad. Een 30-jarig koopman, Van Gent, wonende te Bergen op Zoom, reed op zijn rijwiel langzaam naast een groent ekar voort, waarbij hij met de rechterhand de kar ter linkerzij vasthield. Op een gegeven oogen blik duwde hij zich af met de bedoeling sneller voort te rijden Daarbij kwam hij op de linkerhelft van den weg te rijden. Op dat moment kwam hem een Fransche auto, be stuurd door een Parijzenaar, achterop, die herhaalde signalen had gegeven. Van Gent, die de signalen niet had gehoord, werd aan gereden en in bewusteloozen toestand met een ernstige schedelfractuur opgenomen. Toen geneeskundige hulp ter plaatse was, was de man reeds stervende. Tien minuten na de aanrijdiiing blies hij den laatsten adem uit. De politie nam de auto in en 6telde een onderzoek in. Te Amsterdam i6 in de Nieuwe Looier straat een 12-jarig meisje, dat op een auto meereed, door den schok er af gevallen en onder den wagen tereoht gekomen Zij werd overgebracht naar het binnengast huis, waar zij is overleden. DOODELIJK TRAMONGEVAL T.e, ®reda had °P den Haagweg een doo delijk ongeval plaats. Het 8-jarig zoontje van den heer van de Koedijk, chef van po litie te Etten en Leur. sprong uit een nog in beweging zijnde tiara, kwam daarbij te vallen en werd door de wieion gegrepen en op slag gedood. De kleine was met een ander broertje op weg naar school te Breda, terwijl twee oudere broertjes, die dagelijks per rijwiel naar school gaan getuige waren hoe hun broertje ondier de tram vandaan werden gehaald Weerbericht. Het dunne Dültje geeft den vorigen stand aan. Hoogste stand te Thorshavn 768.4. Laagste stand te Budapest 757.8. Stand vanmorgen halftwaalf 764.1. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest zAA'akke Avind uit N. richting, half tot zwaar bewolkt, Aveinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door hel Kon, Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De luchtdrukverschillen blijven gering en ten gevolge daarvan de winden ZAvak. De depressies in het O. en Z. veranderen wei nig. Er vormde zich een sirookvormig ge bied van hoogen luchtdruk van de Poolzee tot nabij de Azoren. Ten W. daarvan ligt een vlakke Oceaan-deprc:|,ic. Over geheel West-Europa beweegt zich een betrekkelijk koele luchtstroom met geringe snelheid naar het Z. Er komen geen groote tempo- ratuurtegenstellingen voor. Do depressies die Zaterdag over het Kanaal lag, trok, vergezeld van zware regens dwars over Frankrijk en gaf in het laatste etmaal veel regen in het Zwartewoud en het Alpenge hied. Behalve in Zwitserland en Zuid- Duitschland wordt nergens regen van be teekenis gemeld. In het hooge N. is het nog koud. Te Vardö sneeuwt het nog. Het is te verwachten, dat het rustige weer met zwakke Avinden en koele nachten nog eenigen tijd zal aanhouden. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. 30 Mei Zonsopgang 4.4S u.; Zonsondergang 9.07 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 30 Mei Van 's avonds 9.37 u. tot 's morgens 4.17 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhf infelilin Kehl Dk'dt'Shelm Mannheim Mainz Bingen Heden Vorig 8.34 3.09 -o.on -o.oo •"•.24 2.13 2.99 -0.00 3.18 3.05 Canp Coblenz Trier1 Keulen Rührort Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 30 Mei Delfzijl 2.46 14.47 Hellevoetsluis 6.33 18.59 Terschelling 12.02-.- Willemstad Harlingen 0.35 12.40 Brouwersh. Den Helder 10.15 24.00 Zierikzee IJ maiden 6.35 19.01 Wemeldinc H-v. Holland 5.47 18.18 Vlissingen Schevenmgen 5.57 18.23 Temeuzen Rotterdam 7.53 20.04 Hansweert 5 18.11 3 18.33 2 19.03 5 17.11 5 17.44 i 18.23 BRENGT UW VACANTIE DOOR IN BENNEKOM Vraagt gratis ml. Secr. V.V.V. Telef. 336 DE BRAND IN HET VEILING GEBOUW TE 'SGRAVENZANDE KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? Omtrent den enormen brand die Zaterdag nacht op de terreinen der groentenveiling te 's-Gravcnzande heeft gewoed en waarbij' een groote fustloods in de asch AA'erd gelegd, vernemen Ave nog dat eenig vermoeden be staat, dat hier kvvaadAvilligheid in het spel is. Het politie-onderzoek heeft ten deze nog geen resultaten opgeleverd, doch geruchten dienaangaande bevestigen dit. vermoeden. Aanvankelijk is ook gedacht aan kortslui ting, omdat het electrisch net in de omge ving van het veilinggebouAv op sommico plaatsen beschadigd Avas. Zoo is een paal van het electr. net tengevolge van kortslui ting in brand geraakt. Naar 't bestuur der veiling ons mededeel- -a, Avordt de aangerichte schade op f 40.000 geraamd, welke door verzekering ook Avordt gedekt. In de loods, welke is afgebrand, heA'onden zich 38.000 groemtenkisten en 7000 eenmalige kisten; in totaal Avaren pl.m. 55.000 kisten opgeslagen, die alle een prooi der vlammen zijn geworden. Het, veilingbedrijf heeft Zaterdag weinig stoornis onderA'onden, omdat de kistenfa briek te 's-Gravenzande dadelijk met aan maak van het benoodigde fust is begonnen, terwijl ook de tuinders zeWen zooA'eel mo gelijk hun in Aoorraad zijnde fust ter vei ling brachten. Angstige oogenblikkon hebben de bewo- nprs A an de huizen tegenover het branden de Aeilinggebouw, doorgebracht. De vlam men \yarcn n.l. zoo fel, dat door den eloed de huizen begonnen te hranden. De hoAvo- ners namen dan ook reeds maatregelen om hun inboedel in veiligheid te brengen De brandAveer heeft met behulp van enkele stra- len de woningen AA'eten to beschermen, zoo dat alleen enkele ruiten zijn gesprongen en de verf blakerde. Dit was ook het geval met het nahii ge legen graunnnkhuis in l-et oude veilingce- IxniAV De brandweerlieden moesten daar vanaf het dak de vuurgloed bestrijden om dat de vlammen reeds tegen dit pakhuis aanloeiden. De omliggende fustloodsen en het veiling gebouw heeft de brandweer eveneens kun- "en behouden terAAijl bijna geen schade erd aangericht. Dit is de tweede hrand die het veilin"- gehouAv van 's-'s-Grovenzande vernielde, daar ook in 1917 dit heeft plaats gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2