Jlicatuc Crihsrljr (iïeurant ABONNEMENT: Per kwartaa» In Lelden en In plaat- Ben waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche zending «4.50 Bil dagelijkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3977 MAANDAG 29 MEI 1933 ADVERTENTIEN Vao 1 tot 6 reeelsl.lTty Elke regel meer0.22Vt (ngez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen oaD 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD DE PARTIJ DER CIJFERS De roode pers was van oordeel, dat Dr. Banning, sociaal-democraat, zich vergiste, toen hij schreef, dat „de doorsnee-sociaal democraat de innerlijke kracht zou zoeken in het ledental". Wij betoogden daarop, dat het vragen van een Pinkstergave „om tot vermeerdering van kennis te komen", duidelijk het mate rialisme in de S.D.A.P. bewees. Het is dui delijk, dat wij ons aan „flauwe kleineering" en „smalen" op den tegenstander schuldig maakten. Het zij zoo; zoo de waard is, enz. Maar dan staan Ds. Banning, Prof. Bon- ger en Mr. In 't "Veld blijkbaar ook schuldig aan kleineering der eigen partij. Want die oordeelen niet anders. In een cursusvergadering sprak laatst genoemde over het onderwerp „Terug naar Marx". In het debat merkte volgens de roode pers zelfProf. Bonger op: De inleider heeft terecht gezegd, dat de beweging te veel op direct voor deel' bedacht is geweest. Spr. beves tigt dit, er op wijzend, dat men juist in dezen crisistijd ondervindt, dat de soci alistische partij te veel onder den in vloed van de vakbeweging heeft ver keerd. Al deze voormannen zijn het dus roerend met ons eens, dat de S.D.A.P. te veel op cijfers en te weinig op beginselen let. De eene vergissing is dan ook gevolgd op de andere. Prof. Bonger verweet den inlei der, dat hij een achterdeur-neiging vertoont ten opzichte van het geweld. En hij wou het daarom nog eens „openlijk zeggen tot de arbeiders: verwacht van een revolutie niets. Ze is erger dan een oorlog!" Een ander debater merkte op, „dat de internationale toestand van de beweging deplorabel is. De geest is verkeerd, de theorie niet op de hoogte van dezen tijd, de organisatie evenmin". Dr. Banning concludeerde: „Dertig jaar strijd heeft ons geen noe menswaardiger! invloed bij de katholieke en christelijke arbeiders en intellectu- eelen verschaft. Toch wil. de inleider terug naar Marx. Wat verwacht hij daar van? Uitvoerig gaat spr. voorts in op de voorspelling van maatschappelijke ten- denzen, waarbij hij waarschuwt voor on berekenbare menschelijke reacties." Van de volgende debaters wees er een op de invloed ten kwade van aan de historisch- economisch maatschappelijke beschouwing aanvankelijk vastgeknoopte atheïstische propaganda, die zich nu sterk wreekt. Wat het internationalisme betreft geloof de deze spreker, dat de S.D.A.P. te ver in die richting is gegaan, gezien de beperkte krachten. Men heeft de nationale factoren onderschat. Dit alles wijst er duidelijk op, hoe men naar alle kanten vastgeloopen is. De eene misrekening volgde op de andere; natuur lijk! omdat men altijd rekende, altijd juichte over cijfers en niet wilde begrijpen, dat niet het cijfer, maar de geest ten slotte de doorslag geeft. Nu moet de S.D.A.P. „de weg terug" en dat gaat zeer moeilijk. DE ROODE ZIG-ZAGLIJN Dé lezers van de roode pers moeten wei nig last hebben van zeeziekte, want anders houden ze het niet uit. Het volgende moge dat eens duidelijk maken. Een inzender in Voorwaarts ergert zich aan het feit, dat de oude brug bij West-Nieuwland te Rotterdam aan Japan yerkocht is voor aanmaak van munitie en hij spreekt de hoop uit, dat de arbeiders weigeren zullen de brug te sloopen en te yervoeren. De redactie van Voorwaarts valt de schrijver bij met de betuiging, dat dit feit weer eens een schril licht werpt op het kapitalistische stelsel, waaronder deze dingen niet slechts mo gelijk zijn. maar dat deze dingen als de natuurlijkste zaak van de wereld be schouwt. Staken dus! zoudt ge denken. Volstrekt niet, adviseert de redactie. Wij moeten er integendeel ernstig te gen waarschuwen om het advies van den inzender op te 'volgen. De arbeiders, die dit expeditie-werk verrichten, doen dat in dienst van anderen en terwille van hun gezin. Niemand, nóch hier, nóch in Japan of China, is er mee gebaat als deze 1600 ton metaal niet verzonden wor den. Japan zal doodkalm elders z'n be- noodigde, munitie opdoen en de brug zal hier onverkocht blijven liggen. Of anders langs een omweg tóch Japan bereiken. Mogelijk bevredigt dit den inzender niet volkomen. Daarom voegt de redactie er aan toe: Zal een actie als de inzender bedoelt, inderdaad succes hebben, dan is dat al leen mogelijk als alle arbeiders over ge heel de wereld weigeren dezen en derge- lijken arbeid te verrichten. En dan goed georganiseerd en onder stevige leiding. Slechts een lichaam als de I. T. P. kan daartoe het parool geven. We herinneren ons iets van die stevige leiding uit de dagen voor 1914. Toen galm den onze sociaal-democraten het uit in de Tweede Kamer: een nieuwe oorlog? Onmo gelijk; de moderne arbeidersbeweging zal deze keeren door een algemeene staking! Men weet, wat daarvan gekomen is. Niets, letterlijk niets. En nu maakt men de ar beiders weer zulke dingen wijs. Doch wat schreef Mr. J. in 't Veld eenlge dagen geleden inVoorwaarts? Niet minder dan het volgende: Ik heb er slechts op willen wijzen dat wij ons in den strijd tegen den oorlog niet aan illusies moeten overgeven. Een dergelijke illusie acht ik het geloof in de mogelijkheid om een oorlog door alge meene werkstaking te verhinderen. Ik heb daar al bij herhaling op gewezen. In de zenuwachtige spanning, die aan hei uitbreken van een oorlog voorafgaat, is de kans op het opvolgen van dit parool uiterst gering. Ieder land zal zich de aangevallene voelen. De arbeiders zullen het op een staking niet durven laten aankomen. Dit spreekt thans veel duidelijker nog dan vroeger. Men denke zich slechts in dat Frankrijk wordt aangevallen door het fascistische Duitschland. Gelooft iemand in ernst, dat de Fransche arbei ders dan zullen staken? Zij hebben ge lijk ook, wanneer zij het niet doen. Want er niet de minste waarborg, dat de Duit- sche arbeiders het parool wel zullen op volgen. Ja, deze schrijver gaat nog verder. Hij gelooft zelfs niet meer, dat men door een algemeene werkstaking de eigen regee ring zou kunnen dwingen vaa een aanvals oorlog af te zien. Hij schrijft: Ook in dat opzicht is er thans minder reden voor optimisme dan vroeger. Zóó weinig vertrouwen heb ik nog in het Duitsche volk, dat ik zelfs in een werk staking ter verhindering van een aan valsoorlog niet meer geloof. En het staat nu eenmaal zóó, dat '-conomische boycot, niet gesteund door sterken druk van uit het aanvallende land zelf, den oorlog eer bevordert dan verhindert. Zóó gaat de zigzaglijn door de roode pers. Men is blijkbaar alle houvast kwijt en drijft hulpeloos he-eh en weer. Wat de éen aan prijst, wordt door den ander voor onmoge lijk verklaard. En, hoe zullen de lezers zich aan zoo'n zigzaglijn vasthouden? DE PERS EN HET NIEUWE KABINET IETS INGEBONDEN Onder het hoofd Crisis-kabinet geeft de roode pers een tweede beschouwing over het kabinet-Colijn, dat een andere toon laat hooren dan het eerste denigreerende arti kel. Blijkbaar is de redactie tot de slotsom gekomen, dat ze zich vergaloppeerd had door te schrijven: „Reactie is troef". Het tweede artikel besluit aldus: Zien wij aldus de regeerings-periode onder dit kabinet met zeer ongunstige verwachtingen tegemoet, ten slotte zal een meer definitief oordeel moeten wach ten op de spoedig te verbeiden regeerings verklaring. Wanneer de katholieke „Maas bode" schrijft, dat „zelfs" van onze par tij „een objectieve houding mag worden verwacht", stemt dit in zooverre overeen met onze houding jegens alle vorige mi nisteries, dat al onze opeenvolgende fracties nooit andei's deden dan alle da den dier kabinetten objectief te beoor- deelen en zich nimmer van te voren vastleggen op een afwijzende houding tegenover alles, wat een kabinet voor stelt. Wij vreezen echter met groote vreeze, dat het crisiskabinet-Colijn ons niet al te vaak in de gelegenheid zal stel len met zijn daden in te stemmen. Mocht het anders loopen, zooveel te beter voor de arbeidersklasse, maar wij hebben er al heel weinig fiducie in. Die objectieve beoordeeling zullen we nu maar laten voor wat ze is; doch de toon van dit artikel is heel wat milder dan in eerste instantie. doch het bedoelt, het parlementaire stel sel te handhaven of, zoo men wil, te her stellen of het herstel v or te bereiden. Wie voor een juiste ontwikkeling van ons staatsleven de parlementaire demo cratie onontbeerlijk acht, zal dit streven van het Kabinet steunen. De fracties, uit wier geestverwanten het Kabinet is samengesteld, zullen de hier aangewezen positie aanvaarden. Het behoeft geen betoog meer, dat juist uit hoofde, van de crisis tal van harde en onaangename maatregelen zullen moeten worden genomen. Geen van de partijen, die de noodzakelijkheid daar van erkennen, zal begeeren, aan de ver antwoordelijkheid daarvoor zich te ont trekken om die te laten op anderen. Dit zal alleen de oppositie doen. Maar ze zal er niet gelukkig mee zijn. De wieg, die thans is ingeslagen, was de eenige, die openstond. Buiten de par tijen, welker geestverwanten in het Ka binet zitting hebben, is er geen, die getoond heeft, de verantwoordelijkheid voor het onafwijsbare te willen aanvaar den. Zij zijn sterker in het afwijzen dan OM DE KABINETSFORMATIE! MEDEDEELINGEN VAN MR. AALBERSE DE HOUDING DEK K.K. FRACTIE De Voorzitter der R.K. Kamerfractie, mr Aalberse, die volkomen ingewijd is in de besprekingen over de samenstelling van 't nieuwe kabinet, heeft voorzoover hij zich daartoe bevoegd achtte aan een redacteur van de Maasbode een uiteenzetting van het verloop der zaak gegeven. Natuurlijk moest hij zwijgen over ver trouwelijke conferenties, over zijn advies aan de Koningin en over brieven van an dere fracties. Uit het lange stuk, dat we Zaterdag we gens gebrek aan ruimte niet konden eitee- ren. nemen we thans enkele gedeelten over. Ter beperking geven wij het soms met eigen woorden weer en dan weer met de letterlijke tekst. Mr Aai be ree begon met de eerste misluk king. „De formateur is begonnen met een op.zet waarvan hij van te voren wist, dat hij er niet in zou kunnen slagen?" „Waarom?" „Dat weet ik ook niet". Mr Aalberse verzekerde op 2 Mei nadruk kelijk aan Dr Colijn, dat zijn fractie niet op medewerking der liberalen gesteld was, maar ontving op 5 Mei tot zijn verrassing „het concept Regeerings-program van den formateur, met de vraag, of de Katholieke Kamerfractie bereid was, een door hem op de aangegeven grondslagen te vormen Ka binet in de komende parlementaire periode steun te verleenen. In dezen brief kwam ten slotte een p. s. voor, aldus luidende: „Een gelijke uitnoodiging is gericht aan de Voor zitters van de A.R. Kamerfractie, C.H. Ka merfractie, V.D. Kamerfractie en de Kamer fractie van den Vrijheidsbond." Dat alles zonder motiveering. Waarom? „Ik weet het niet". Misschien om de liberalen, die wel eischen zouden stellen over Winkelsluiting en Radio te dwingen zich zelf onmogelSjk te maken; misschien ook om op de R.K. de verantwoordelijkheid te laden, dat er geen „nationaal" kabinet gevormd zou kunnen Maar... de liberalen stelden geen enkele eisch en de R.K. bleven bij hun vroeger be sluit. Men schreef o.m. aan Dr. Colijn: „dat, hoezeer in de gegeven omstandigheden be grijpelijk, het concept-program bijna over de geheele lijn uiterst vaag is gehouden. Zelfs wanneer in het op te stellen Regee- ringsprogram aan de in bijgevoegde nota aangegeven bezwaren en verlangens vol ledig zou zijn tegemoet gekomen, moet daar om voor onze Kamerfractie het antwoord op de vraag: of zij bereid is een door u op de in het aldus gewijzigde program aange geven grondslagen te vormen Kabinet, in de komende parlementaire periode steun te vprleenen, afhankelijk worden gesteld zoowel van de samenstelling van de meer derheid, waarop dat Kabinet steunt, als van het Kabinet zelf. Ten einde een definitief antwoord op de ons door 'u gestelde vraag te kunnen geven, zullen wij gaarne van u vernemen: 1. hoe het concept-program zal luiden, nadat door U 'is rekening gehouden met dé van de verschillende fracties ontvangen op merkingen; 2. hoedanig de samenstelling van de meer derheid zal zijn, waarop het door U te vor men Kabinet zal steunen, en van het Kabi net zelf." Een definitief antwoord werd niet ontvan gen; mondeling deelde mr Aalberse nog aan dr Colijn mee, „dat de Kath. Kamerfractie nog steeds op het standpunt stond, dat met het oog op de kleine meerderheid (52), welke in de huidige Kamer de drie groote recht- sche Kamerfracties met elkaar kunnen vormen, het 't meest gewenscht zou zijn, de Vrijzinnig-Democratische fractie in de meerderheidsvorming te betrekken, in dien met haar voldoende overeenstem ming over het program, en inzonderheid over 's lands defensie, zou zijn te be- De formateur schreef ons toen, dat hij van plan was aan de Koningin onthef fing van zijn opdracht te vragen. Mon deling had hij mij medegedeeld, dat hij dan zou adviseeren een Katholieken for mateur aan te wijzen om een rechts par lementair Kabinet te vormen. Over dezen brief vergaderde andermaal de Kath. Kath. Kamerfractie. Namens haar schreef ik toen aan den heer Colijn een brief, en daarin is, zij het kort, toch het geheele standpunt van de Kath. Kamerfractie, duidelijk uiteengezet." In deze brief verwijst de R.K. fractie naar haar loyale houding tegenover mr de Geer en mr Donner; doet zij een beroep op dr Colijn, dien zij gaarne als minister-presi dent ziet optreden, om alsnog te trachten een rechts parlementair kabinet te vormen; beklaagt zij zich, dat dr Colijn haar in een onaangename positie bracht, en herhaalt zij, dat samenwerking met de liberalen uit gesloten is om drieërlei motief: 1. principieel: wij wenschen noch met de S.D.A.P., noch met den Vrijheids bond, buiten uiterste noodzaak samen te werken, omdat deze beginselen te ver van de onze afliggen; 2. practiseh: wij meenen, dat een Kabinet op zoo breede, vijfvoudige basis in het aanvaarden. Het is mogelijk, dat in verloop van tijd hierin verandering zal komen. Wij leven snel tegenwoordig De verandering, die de waarborg der ze kerheid biedt, is dusver niet waar te ne men geweest Dat de liberalen niet uitgeschakeld zijn. juicht Mr. March an t toe. Hot leverdo wel moeilijkheden op, maar hiervoor „heeft liet Kabinet een oplossing ge vonden, die een gelukkig resultaat in uil zicht stelt. De samenstelling van het Kabinet garandeert voldoende, dat aan de sociale overwegingen de juiste waar de zal worden toegekend." (65) niet sterker, maar zwakker staat, eenerzijds om het gemis aan homogeni teit, te grooter naarmate de basis breeder is; anderzijds ook, omdat een zoo groote meerderheid het bij on populaire maat regelen al te gemakkelijk maakt voor zwakke of vreesachtige naturen, om zich afzijdig te houden; en 3. politiek: wij achten het een groote fout, wanneer thans alle niet-socialisti- sche partijen zich vereenigen. Daardoor komen de sociaal-democraten in een uiterst gunstige positie, en worden zij in een verkeerde richting gedrongen. Op 15 Mej antwoordde Dr. Colijn, „dat hij dankte voor de vriendelijke bedoelin gen en voor den door de Kamerfractie toegezegden steun aan een door hem te vormen Kabinet, maar dat hij toch tot zijn leedwezen moest berichten, dat hij een Kabinet alleen steunend op de recht- sche groepen, niet in staat achtte de reuzetaak te volbrengen, die voor ons ligt, althans niet een Rechtsch Kabinet, dat onder zijn leiding zou staan." In volkomen eenstemmigheid van de frac tie deelde reeds op 16 Mei Mr. Aalberse aan Dr. Colijn meer, dat zij haar standpunt hand haafde. „Deze heeft daarop aan de Koningin ont heffing gevraagd van de opdracht een par lementair Kabinet te vormen." Volkomen eenstemmig, was de R. K. fractie: Dat er zoo dikwijls (vijf keer) verga derd werd, lag vooral hieraan, omdat er telkens iets nieuws kwam, en als Voor zitter wou ik niet handelen zonder mij vooraf te vergewissen, of hetgeen ik noo- dig of wenschelijk achtte, ook door al de leden der Kath. Kargerfractie werd ge deeld. Alle praatjes over meeningsver-. schil, verdeeldheid en actie va.n een trouwens alleen in de verbeelding van liberale redacties bestaanden linkervleu gel zijn dus niets meer dan praatjes! Waarom werd geen opdracht verleend een rechtsch parlementair kabinet onder een an dere premier te formeeren? Als antwoord op die vraag kon Mr. Aal berse slechts meedeelen, het voor hem beslis sende feit, „dat de Anti-Revolutionaire Ka merfractie, niet bereid was, ook maar eenige verantwoordelijkheid voor het optreden van een Rechtsch Kabinet te aanvaarden, en dat oolc geen van haar leden in zulk een Kabi net zou zitting nemen. De fractie van Dr Colijn zou alleen bereid zijn zulk een Ka binet te steunen, zooals ook Lohman inder tijd het Kabinet-Kuyper had gesteund. Daar mee was de mogelijkheid vervallen." Mr. Aalberse betreurde het zeer, dat Dr. Golijn niet met 4, desnoods met 3 fracties in zee zou willen gaan. De Katholieke Kamerfractie was bereid, aan beide haar volle medewerking en steun te verleenen. Zelfs een parlemen tair minderheids-kabinet zouden wij aan gedurfd hebben. Een accoord met de sociaal-democraten was in de gegeven omstandigheden natuurlijk uitgesloten. Het is dus volstrekt onhoudbaar, wan neer in een deel der pers beweerd is, dat de Kath. Kamerfractie er de schuld van draagt, dat er thans weer een extra-par lernentair Kabinet optreedt. Een extra-parlementair Kabinet, doch dat speciaal c r i s i s-Kabinet zal zijn. Het nieuwe kabinet, dat er overigens zeer stevig uitziet, zal op volle medewerking der R. K. fractie kunnen rekenen. Drie van onze allerbeste menschen zul len in dit Kabinet zitting nemen. Het Ka binet kan er van verzekerd zijn, dat de Kath. Kamerfractie, gelijk steeds, ook thans een loyale houding zal aannemen en ook evenals in de vorige periode, den moed zal hebben om impopulaire maat regelen, indien wij meenen, dat deze in het belang van land en volk beslist noo dig zijn, goed te keuren. Ik ben ervan overtuigd zei professor Aalberse met nadruk dat aldus de houding zal zijn van de geheele fractie. Maar, men zal er weer steeds rekening mee moeten houden, dat wij nu weer een extra-parlementair Kabinet hebben. De Kath. Kamerfractie aanvaardt daarom geenerlei verantwoordelijkheid voor het optreden en de werkzaamheid van dit Kabinet, maar alleen voor het feit, dat zij er niet toe meewerkt dit Kabinet ten val te brengen, zoolang daartoe geen overwegende redenen zijn, en voor de daden van het Kabinet, welke door haar blijkens haar optreden in de Tweede Ka mer uitdrukkelijk of stilzwijgend zijn goedgekeurd. Dr COLIJN EN DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE HIJ BEHOUDT DE LEIDING Zooals wij reeds meldden, zal de Neder- landsche delegatie naar de economische wereldconferentie te Londen onder leiding staan van Dr. Colijn. Het ligt niet in de bedoeling van den minister-president zich tijdens de geheele duur der conferentie te Londen op te hou den, maar ook van Den Haag uit zal Dr. Colijn zich met de eigenlijke leiding blijven belasten. VEILIGHEID VAN HET SPOORWEGVERKEER Op vragen van het Kamerlid Visser, in zake de veiligheid van liet spoorwegverkeer heeft de minister van Waterstaat o.m. ge antwoord, dat de veiligheid van het verkeer door de Nederlandsche Spoorwegen zoo vol ledig mogelijk gewaarborgd is en het spoor wegbedrijf hier te lande de vergelijking met andere landen ten volle kan doorstaan. Dat de veiligheid zou lijden door rationa- 'i :ttie en loonsverlaging, is uit niets geble ken; de veronderstelling, dat de betrekking tusschen Rijkstoezicht en de Nederlandsche Spoorwegen in dezen ongunstig zou werken is ongegrond. Tot het instellen van een onderzoek be staat geen aanleiding. WIJZIGING VAN HET RIJKS AMBTENARENREGLEMENT ONTSLAG WEGENS REVOLUTIONAIRE GEZINDHEID In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit van 22 Mei, houdende wijziging van het Algemeen Rijksambtenarenreglement en intrekking va 1 het K. B. van 21 April 1913 (Staatsblad no. 136), zooals dit laatstelijk is gewijzigd. Hieraan wordt het volgende ontleend- Gehuwde vrouwen Plichten van den ambtenaar niet vloeken, uniform- ei insignes-verbod, alleen nationale vlaggen ,,1. De ambtenaar is gehouden, de plichten uit zijn ambt voortvloeiende, nauwgezet en Ijverig te vervullen en zich te gedragen, zooais een goed ambtenaar betaamt. Hij behoort zich te onthouden van bezigen 1 lelijit 3. Het is den ambtenaar verboden oin in dienst of bij gekleed gaan in uniform Insignes of andere ondersobeidingsteekenen of in dienst uniormkleedingstukken te dragen, een en en- der voorzoover die niet van regeeringswega zün verstrekt of voorgeschreven of tot het dragen daarvan niet door Onzen Minister. Voorzitter van den Raad van Ministers, vergunning verleend. Dit verbod is niet toepasselijk aanzien van vreemde ordeteekenen met verlof aangenomen". Aan artikel 56 wordt een nieuw lid toege voegd. luidende „Hij onthoudt zich van het uitsteken of hlj- schen van andere dan nationaJe- of oranje, vlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de amots- of dienstwoning of van het daarbij behoorend Iken van de politieke gezind Dtenaar of zijn hulsgenooten" onder b van artikel 90. wel* artikel handelt over de schorsing van den amb tenaar in zijn ambt, wordt gelezen: „b. Wanneer hem door de daartoe bevoegdi macht het voornemen tot bestraffing met on voorwaardelijk ontslag Is te kennen gegeven of hem. van de oplegging van deze straf mede- deeling is gedaan;" Schorsing Artikel 92 wordt gelezen als volgt: „1. Tijdens de schorsing Ingevolge artikel eerste lid, onder a, of ingevolge artikel 91, der a, wordt de bezoldiging voor één derde ge heel ingehouden: na verloop van een termijn van zes weken kan een verdere inhouding, van het volle bedrag, plaats vinden. Het Ingehouden gedeelte van de bezoldiging ka.n beid van 1 den ambtenaar worde ïeol 1 of 3 g of -oplegging genoemden datum _.w van het ontslag de bezoldiging ge- gedeeltelijk worden Ingehouden. Vai: de bezoldig! n; alsnog uitbetaald, indien or een door ------- ow— „ordt gevolgd in zooverre op andere grondel betaling wordt besloten. 4. De ingevolge het tweede lid ingehouden bezoldiging wordt alsnog uitbetaald, indien de schorsing bestraffing van den ambten! met onvoorwaardelijk ontslag niet volgt". Ontslag tijdelijke ambtenai Aan artikel 96 van het reglement wordt nieuw lid toegevoegd, luidende: „4. Wanneer krachtens het eerste lid ontslag wordt verleend aan een tijdelijk ambtenaa die daaraan geen aanspraak op wachtgeld on leend, wordt een opzeggingstermijn in acht gi gevallen waarin krachtens het eerste lid ont =lag wordt verleend. wordt zoo mogelijk ee: opzeggingstermijn van drie maanden in ach rtikel 96a, lui- 1 functie als lid vincie of van wethouder eencr d en in verband daar- delijk is ontheven, op- orde Staten of wethou der te zijn en hij naar het oordeel van het be voegd gezag niet in actieven dienst kan wor den hersteld, wordt hem eervol ontslag ver- Aan artikel 97 worden twee nieuwe artike len ingevoegd, luidende: Artikel 97a Voor de toepassing van artikel 97 (regelende het ontslag van vrouwe lijke ambtenaren, die in het huwelijk treden. Red.) wordt met de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, gelijk gesteld de vrouwelijke ambtenaar, die in concubinaat is gaan leven. Revolutionaire gezindheid Artikel 97b. 1. Aan den ambtenaar kan eervol ontslag den verleend op grond van rev tionalre gezindheid. 2. Onverminderd het bepaalde in het e lid, kan voorts eervol ontslag worden ver] ean den ambtenaar, die lid is va.n een -*er ging. waarvan Onze Minister, Voorzitter den Raad van Minister, verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de mi delen, die zij aanwendt, de behoorlhke vervt ling van zijn plicht als ambtenaar kan in g vaar brengen of schaden, of die op eenlgerl wijze medewerking of steun verleent aan ei zoodanige vereeniging of van haar uitgaan. 3. Voor een ontslagverleenlng, als bedoeld de beide vorige leden, is de medewerking machtiging vereischt van bizen Minister, Voor zitter van den Raad van Ministers. DE STANDAARD EEN COMMISSIE VAN REDACTIE VOOR DE POLITIEKE LEIDING Zaterdagavond verscheen er in de Standaard een artikel van Dr. Colijn, waarin hij naar hij hoopt lijdelijk afscheid neemt als politiek hoofdredacteur van dit blad. Een commissie zal vooi politieke leiding optreden. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Bij Kon. Besluit zijn strengere maatrege len jegens rijksambtenaren vastgesteld. Prof. Aalberse over de Kabinetscrisis. Geweldige brand te Uden. (blz. 2) Roosevelt laat weten, dat Amerika zich weer zal isoleeren wanneer de Ontwapenings conferentie niet slaagde. (blz. 3) Afscheid van Prof. Dr. L. Knappert als hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit vanwege de Ned. Herv. Kerk. Scheiding van Kerk en Staat in Indië. (blz. 5) Jaarvergadering van de Ghr. Grafische Bond. Jaarvergadering van de Ned. Vereen, van Chr. TechnicL (blz. 9) Op Pinkstermaandag zal het 25-jarig be staan van het Christlik Frysk Selskip wor den herdacht. Alice Nahon, de overleden Vlaamsche dich teres. (blz. 10) De inflatie-maatregelen in de Vereen, Staten. De brand in het veilinggebouw te 's-Gra- venzande. Z.-HOLL. WATERSCHAPSBOND DE ALGEMEENE VERGADERING Ou 13 Juni a.s. zal de Zuid-Hollantlsohe Waterschapsbond te Delft in den Stadse doelen zijn algemeene vergadering houden. Op de agenda komt o.m, voor: voorziening in de vacatures in het bestuur, ontstaan door periodieke aftreding van de heeren mr L. Trouw en Mr J. A. Overwater, die zich beiden voor herbenoeming beschikbaar stel len. De door het bestuur opgemaakte alfa betische aanbevelingen luiden als volgt: vacature Trouw (voor de eilanden Voor ne en Putten of Rozenburg): mr. L. Trouw, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Voorne, te Brielle; N. M. H. Weijerse, voor zitter van het waterschap de Noordsluis, te Oost voorne; b. vacature Overwater (uit de persoonlijke leden): nu- J. A. Overwater, secr.-penningmeester van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard c.a. te Gorin- chem; W. H. Volker, gecommitteerd inge land van den polder Sliedracht, te Slie- drecht Het bestuur heeft van heeren dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland de uitnoodi ging ontvangen, na afloop der vergadering met de leden en afgevaardigden een bezoek te brengen aan het gerestaureerde Gemeen- landshuis van Delfland. GEWELDIGE BRAND TE UDEN ZES STROOLOODSEN IN VLAMMEN. Men meldt ons Uden (N.-B.): Gisteravond ongeveer 11 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in de opslagplaatsen van do stroohulz en fabriek van die fa. Koenen. Do brand is ontstaan in één van de zes uit plaaijzer vervaardigde loodsen, die op ongo veer 60 M. afstand van de eigenlijke fabriek staan. Het vuur dat gretig voedsel vond m het licht brandbare materiaal, breidde zich zeer snol uit en sloeg over naar de vijf andere in de nabijheid staande loodsen. Toen de brandweer van Uden met een motorepuit verscheen, was er van blus- schen geen 6prake meer. De brandweer slaagde er echter in T eigenlijke fabrieks gebouw en het kantoor van de firma Koe nen te behouden. De felle gloed van het vuur dat hoog op laaide, trok duizenden belangstellenden. Ook de brandweer uit Üss ging in de rich ting van don brand, doch keerde op do grens van Udon terug toen bleek dat alleen een stroovoorraad brandde. De brand heeft den gelieelen naoht gewoed en 't zal nog wel eenige dagen duren voordat *t vuur ge heel ie verdwenen. Ongeveer 400.0UU K.G .stro oe ndrie mïl- lioen etroohulzen gingen verloren. De scha de, ongeveer een ton, wordt door verzeke- rina gedokt Het bedrijf van de firma Koens, waarin op het oogenblik 30 arbeiders werkzaam zijn, zal zoo mogelijk gaande worden ge houden en in ieder geval zoo spoedig mo gelijk weer op gang worden gebracht. FASCIST NEERGESLAGEN. Door de politie is te Amsterdam op den stoep van perceel Heeren gracht 605, waar gevestigd is het Museum Willet Holthysen, een man gekleed als fascist, bewusteloos gevonden, toen men hem weer eenigszine had bijgebracht, verleide bij dat hij met een gummistok op het hoofd was geslagen. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het. Wilhlemina Gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Een onder zoek naar den persoon, die dezen man mie k.*-*uield heeft, heeft tót op ddt oogenblik nog geen resultaat opgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1