BINNENLAND. SPLENDICOL AKKÉifóiiÉTS ZATERDAG 27 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Lord Robert Baden Powell, de hoofdverkennerwoont een verkennersdemonstratie bij voor teerlingen van Engelsche scholen. Jongens toonen hun vaardigheid in het bouwen van een houten brug. Het voor rekening van de firma Wilhelmse te Oslo bij de Ned. Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam gebouwde schip Tricolor'bij Texel, terwijl de gemeten mijl gevaren wordt. Je Rotterdarn- clie Diergaarde leeft een nieu wen, z.g. mas ker-chimpan see" gekregen. Oe bekende op passer Schild- huis stelt zijn beschermeling voor. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING DE S.G.P. DOOR DE STEMBUS GEOORDEELD De heer H. v d Berg te 's-Gravendeel schrijft ons: Wat door Ds Hofstede in ons blad van j.l. 22 Mei werd medegedeeld, omtrent den uit slag der stemming te Genemuiden voor de SGP, door hun tactiek, die op openbare ver gaderingen praedonuneert, kan met vele staaltjes worden vermeerderd. Eén er van is waard aan de vergetelheid te norden ontrukt en misschien wil Ds Hof stede dat staaltje in zijn eventueel uit te geven brochure overnemen. Vlak voor de verkiezingen zou te Numans dorp optreden in de Chr. School aldaar, de heer Van Dis, wien die school was afge staan, onder voorwaarde van debat of vra gen stellen. De correspondent had echter, buiten het schoolbestuur om, de voorwaar de gesteld, dat er zoo mogelijk gelegen heid tot vragen stellen moest zijn. Toen hiervan lucht werd geroken, hebben de heeren A. Heemskerk, voorzitter van de Anti-rev. Kiesvereeniging te Numansdorp en J- v. d. Berg, geboortig van die plaats, thans hoofd eener Chr. School te Papen- drocht, persoonlijk bij de overige bestuurs leden het verzoek gedaan, de school direct voor een vergadering te mogen hebben, zoo di-a door de SGP haar vei-gadering. officieel geëindigd was, wat hun was toegestaan. Toen de heer Van Dis, op zijn wijze, de rede van Ds Kersten „Gebroken bakken" had behandeld en allerlei beschuldigingen aan de A.R. Partij had geuit, werd als van 't Is niet erg hoor! Splendicol lijmt hér weL En goed ooit. dooi kun. |6 von op oon. Je kunt don niet eens meer zien dot het stuk geweest is Splendicol lijmt porcelein. graniet, glos, morrner. celluloid, hout, leder enz. enz. Splendicol is bestond tegen hitte en water. Groote tube 35 cent. Kleine tube 20 cent. Bij drogisterijen enz. Import H. ten Herkei, Hilversum. zelf, noch gelegenheid tot debat, noch tot vragen stellen gegeven. Genoemde heeren hebben toen de talrijke aanwezigen verzocht te blijven, onder wie ook twee vrouwtjes, behoorende tot de S.G.P.! wijl door hen het gesprokene zou worden weerlegd. Een groot gedeelte van de aanwezigen, behalve de heer Van Dis, de voormannen en de vrouwtjes bleef en elk der sprekers heeft een half uur voor zijn reke ning genomen en het gesprokene van den heer Van Dis op zoodanige wijze onder het mes genomen, dat er geen splinter van over bleef! Toen de stembus gespx-oken had, bleek de SGP te Numansdorp van 322 op 266 stemmen te zijn gedaald, dat is dus een ver lies van 13.75 pet., terwijl de A.R. Partij klom van 449 tot 652! Waarlijk, politiek cn tactiek der SGP kunnen het daglioht niet verdragen. PROTEST. ZIEKENZORG IN NEDERLAND STICHTINGS VERGADERING DER VEREENIGING In het gebouw voor Chr. Soc. Bel. te Utrecht had het Hoofdbestuur van de Evan gelische Maatschappij een vei-gade ring belegd, om te komen tot stchting van een Vei'eeniging voor Protestantsche zieken zorg in Nederland. Het was de bedoeling een organisatie te scheppen, waarbij alle P rot es- tan tsche Ziekenhuizen in ons land, diacones- senhuizen en andere .benevens verschillende Protestantse!» vereenigingen, zich zullen aansluiten om na te gaan, waar Protestant- sohe ziekenzorg noodig is. De voorzitter de heer Ds. A. G. H. v. Hoo- h u y z e opende het samenzijn en heette de aanwezigen welkom. Van verschillende kan ten waren sympathiebetuigingen ontvangen. In een openingswoord zette spr. het doel van de vergadering uiteen. Tegen 122 Roomsche ziekenhuizen waren er 6lechts 35 van protes tantse!» zijde .Dit mag niet zoo blijven, want er zijn veel bezwaren aan verbonden om Protestanten te laten gaan naar katholieke inrichtingen. Protestantsch bewustzijn, ini tiatief en geld moeten er zijn, en dan is er veel te bereiken. Hiei'toe is deze vergadering belegd De heer Voet te Velzen secretaaiïs van de Pi-opaganda-commissie hield een inleiding De noodzakelijkheid van de stich ting eener organisatie voor Pro- testantsche ziekenzorg in Nederland Sinds de vrede van Munster hebben de Roomschen zich rustig kunnen ontwikkelen. Door de macht van Napoleon, die vele ker ken aan Rome teiixg gaf, door het officieele kerkihcrstel in 1853 onder Thorbecke en dooi' de emancipatie van de Roomsche kerk onder Sclxaepman heeft de katholieke beweging in Nederland groote macht gekregen die oen gevaar zou kunnen worden voor het protes tantisme. Dit geldt ivooral voor de ziekenbe- weging, wat een enorme missiekracht heeft. De ziekenhuizen in Friesland, waar de Roomsche bevolking nog geen 7 pCt. uit maakt, zijn voor 't overgroote deel Roomsch. Het tekort aan Protestantse!» ziekenhuizen is een euvel van geheel Nederland. Aan de hand van cijfers en statische gegevens liet Spr. dit zien. In Zeeland was in 1930 nog ge heel geen Protestantsche ziekeninrichting. De activiteit van de katholieken heeft ech ter de Protestanten ook opgewekt, zoodat de laatste tijd meer ziekenhuizen van dien kant worden opgericht. In talrijke gevallen blijkt dat men van roomsche zijde pogingen doet om niet-roomsche patiënten over te halen tot die kerk of om hun testament te veranderen. Daarom moet in dezen toestand verandering komen. Er is voor Protestantsch Nederland nog een groote taak weggelegd. Een groot tekort moet ingehaald worden. De op te rich ten vereeniging wil niet de stichting en ex ploitatie van Px-otestantsche ziekenhuizen ter hand nemen maar propageeren de stich ting van Protestantsche ziekenhuizen. Aan de hand van verkregen materiaal kan men van voorlichting dienen en de vinger leggen op onrechtvaardige subsidieeringen, enz. Ook kan worden nagegaan waar plaats is voor wijkverpleging of een diaconèssenhuis. De op te richten vereeniging wil slechts interme diair zijn ,en zal niet zelf het initiatief ne men. Het hier aan Rome verloren terrein moet terug gewonnen. NIEUWE VEERBOOT HOLLANDSCH DIEP OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Na eerst op het Hollandsch Diep te heb ben proef gevaren, met de nieuwe derde veerboot de „Dordrecht", welke schitterend is geslaagd, had Donderdag de officieele in gebruikstelling plaats. De nieuwe boot is veertig meter lang 10Vè nieter breed en 4.60 meter hoog, beneden het dek. Het rij dek is onge ver 25 c.m. breeder dan bij de an dere booten: het kan 30 k 40 auto's bevatten De machinekamer is wat. ruimer gebouwd, de machines hebben 550 IPK. Iets bijzonder is de stuuiinrichting: in plaats van door een stuurrad, worden de twee roeren bediend door middel van een kleine hefboom in den vorm van een helm stok. Deze vinding van de firma Smit te Slikkerveer is voor het eerst toegepast op de provinciale boot BreskensVlissingen en heeft daar zeer voldaan. Voor de electrische installatie is 2100 m. kabel gebruikt met 4100 m. draadlengte. De verbinding met Willemsdorp kan nu met diïe groote veerbooten worden onderhouden Lang wachten zal nu wel uitgesloten zijn. r/rerzuetPf/uxPitK fïlIVtBMIM NEDERL. REISVEREENIGING JAARVERGADERING De Nederl. Reisvereeniging hield in hotel Atlanta te Rottex-dam, haar 27e jaarverga- dering. De notulen, alsmede het jaarverslag van den secretai-is en het financieel verslag wer den na eenige discussie goedgekeurd. Het hooger beroep op de algemeene ver gadering van den heer E. P. Weber, uit den Haag, werd na stemming ingetrokken. De heeren A. C. Dijkman, J. van Ettinger en V. J. Uri, leden van het hoofdbestuur, die aan dc beurt van aftreden waren, werdexx bij acclamatie herkozen. Als plaats van de volgende jaai-vergade- ring werd Vlissingen gekozen. De vergade ring is hedenmorgen voortgezet. Üw geest steeds helderder, zoodalU niet kunt inslapen? Neem dan een "AKKERTJE". Hedtrlanétch £Qn weldoende rust, een Product verkwikkende slaap zal dan over U komen. Ze verdoo ven niet; ze Ralmeeren slechts Uw zenuwen en brengen Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont ujjüfjLimm 12 stubs. BC Apoth. en Drog. VEREEN. ..VACANTIE BUITEN" Ook de Vereeniging „Vacantie Buiten", wel ker jaarverslag over 1932 voor ons ligt, on dervindt den invloed van den financieel zoo zorgelijken tijd. Het aantal kinderen, dat uitgevonden kon worden naar gastvrije gezinnen is in de laat ste 16 jai-en nog niet zoo laag geweest. Tus schen 1916 en 1931 schommelde dit getal tus schen 220 en 299 met een inzinking in 1925 toen 't aantal 189 bedroeg. Nu in 1932 was 't getal uitgezonden kinde ren 185, nl. 124 meisjes en 61 jongens. Uit Amsterdam werden uitgezonden 53 meisjes en 30 jongens (totaal S3 kinderen); uit Rotterdam 66 meisjes en 29 jongens (to taal 95 kinderen); uit 's Gxavenhage 1 meis je en 2 jongens (totaal 3 kinderen) en uit Maassluis 4 meisjes. Wie den nood der groote steden kent, be ROFFELRUMEW. ten tegenvaller Dat is mooi van de redactie: Dat ze nog een gaatje laat Voor een roffelachtig beetje Crisiskabinetsche praat; Want m'n schraal bedeelde lezer Die geen roode kranten leest, Wil natuurlijk dolgraag weten Wat aan 't handje is geweest In de kruidig-sterke kranten, Waar het „proletariaat" Bij de bron der roode wijsheid Smachtende te drinken gaat. En nu, denk je, zal het komen, Nu zal hij het toch bestaan Al dat leelijks van de booze Roode kranten te verslaan! Mis, beminde! 't ware zonde Van je schitterend humeur; Laten we de neus niet steken In de buitenlandsche geur Die er opstijgt uit het hoekje Waar het mengsel wordt gemengd Dat straks op de roode akker Pomp oen) euse vruchten brengt. Welig zullen wéldra tieren De papavers van de haat Als „het ensiskabinetje" „Democratiseeren" gaat; Want het bitterste van alles Voor de roode heeren is: Dat het kabinet-Colijn juist Niet „kapitalistisch" is; Dat het den premier gelukt is Hun bewering neer te slaan: „Met Colijn heeft de begeerde Democratie afgedaan!" Laten we ons slechts verheugen: Rood heeft zich, en zéér beslist!, In z'n wanhoopsprofetiën Weer eens schromelijkvergist. (Nadruk verboden.) LEO LENS. grijpt, dat 't aantal aanvragen zeer groot was en dat dus tengevolge van de weinige aanbiedingen tientallen ouders en kindex-erx moesten teleuxgesteld worden. Gaarne nemen wij dan ook het verzoek van den secretaris dezer vereeniging" (G. Muys, 1 Hugo de Grootstin S, A'dam) over: „Ruimt als 't even kan een plaatsje in aan uw disch voor een jongen of meisje. Vexgeet de gastvrijheid niet!" tiet naderend einde van de Rotterdam- sche Vischmarkt; d< sta-in^den-weg is on der sloopers handen filMi Het voorbijtrekken van de muziekkorpsen der bekende Engelsche Guards, die op den verjaardag van Hitier bij zijn bezoek aan de Landbouw- De Duitsche marine heeft voor Kiel oefeningen gehouden. Onze foto geeft Koning George te Chelsea Barracks paradeerden- tentoonstelling te Berlijn. een moment uit de parade weer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5